KSH: F-16 duurder SWAPO zou akkoord zijn met Omzetstijging van Philips westelijk voorstel voor stelt teleur Vt Luchtvaart stemt Verdachten weigeren deelname Kind verdronken in zwembad Werkloosheid in Italië eist uitlevering Kappler van West-Duitsland in met lagere vakantietarieven af dan gedacht Frankrijk naar recordhoogte Situatie hotelstaking in Spanje onduidelijk *1 WE GAAN N ET OPZIJ VOOR DREIGEMENTEN” onafhankelijkheid ZW-Afrika aan Zweeds terroristenproces Buitenechtelijk zoontje van Jimi Hendrix erft miljoenen (Van onze correspondent in Stockholm, Henk z ^3 8UI88E8 ■n De nieuwe 3 Suisses BREIGIDS is er! Pc tl REE Botha Mishandeling verweten aan politie OVERVAL: BUIT DRIE MILLE Oplossing 1 DINSDAG 1 6 AUGUSTUS 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 4 Kom hem vandaag meteen even afhalen VE] belaa word* gebie men veld hang* Een r gaan duidt 011 ^^.handwerfespeciaalzaak Grote Houtstraat 120, HAARLEM DEN HAAG (ANP). Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) is van plan zes veenkoloniale bedrijven geen toestemming te geven hun afvalwater te lozen naar de Eems, via de nieuwe persleiding (de zogenoemde smeerpijp). Naast Union Papierverpakking, Free en de Nove, geldt dit verbod ook voor de drie bedrijven van het KSH- concera. Het niet op de „smeerpijp” mogen lozen van afvalwater door de KSH, omdat niet in voldoende mate aan de zuiveringseisen zou worden voldaan, zou betekenen dat het bedrijf met ruim 900 man personeel de produktie stil moet leggen. (Van onze redactie buitenland) ROME. De Italiaanse autoriteiten hebben de regering van de Duitse Bondsrepubliek om uitlevering gevraagd van de ontsnapte Duitse oorlogsmisdadiger Herbert Kappler. In joodse kringen heerst grote verontwaardiging en eist men een verklaring voor het feit dat de voormalige Gestapo-chef in een koffer door de bewaking van een militair hospitaal kon glippen. LOESAKA (AFP, UPI, Reuter). De Franse minister van Buiten landse Zaken, Louis de Guirin gaud, heeft gisteren in Loesaka verklaard dat de leider van de nationalistische beweging SWA PO in Zuidwest-Afrika, Sam Noe- joma, „op hoofdpunten 'akkoord is gegaan” met een voorstel voor de onafhankelijkheid van Nami bië (Zuid-west Afrika) dat is opge steld door de vijf westelijke leden van de Veiligheidsraad: Frank rijk, Engeland, de Verenigde Sta ten, Canada en West-Duitsland. Compleet met beschrijvingen y. rn slechtst meer dan 150 nieuwe brei en haakmodellen honderden echte wol stalen nieuwe fantasiegarens telpatronen voor borduur- en tapijtknoopwerk 9 De vergunning voor lozing op de Eems is (ADVERTENTIE) - 1 Een 4 Voor luchtvaartmaatschappijen, tour operators en enkele overkoepelende rei sorganisaties zou de RLD vandaag een besloten hoorzitting houden over de vraag of het (IATA-) lijntarief nog langer moet dienen als uitgangspunt voor de hoogte van een vliegvakantie inclusief verblijf. Op het ogenblik mag zo’n complete vakan tie met chartervliegtuig niet minder kosten dan 60 procent van het lijntarief. (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG. Goedkope vliegvakan ties buiten het hoogseizoen, kunnen vanaf 1 april volgend jaar nóg goedkoper wor den nu in het bijzonder de KLM instemt met de lagere minima voor inclusieve vakanties zoals de Rijksluchtvaartdienst heeft voorgesteld. De besparingen voor de toeristen lopen van 28 tot 247 gulden. Het vluchtplan werd vergemakkelijkt door het feit dat Rome totaal uitgestorven was: 15 augustus is een algemene vakan- i De zang- en gitaarvir- tuoos Hendrix, die op 18 september 1970 in een hotel in Londen overleed, werd 27 jaar oud. Het is tiedag en waarschijnlijk had ook het grootste deel van Kapplers bewakers op dat ogenblik verlof. De nu 70-jarige Herbert Kappler was in de oorlog kolonel van de SS en hoofd van de Gestapo in Rome. Hij was verantwoor delijk voor de terechtstelling van 335 gijze laars op 24 maart 1944, als represaille voor een bomaanslag in de Romeinse Villa Ra- sella, waarbij 33 Duitsers het leven lieten. Voor deze represaille werd hij na de oorlog door een Italiaanse rechtbank tot levens lang veroordeeld. Hij zat zijn straf uit in de militaire gevangenis van Gaeta, waar Ita lië nog een tweede oorlogsmisdadiger ge- actueel geworden, nu het werk aan de nieuwe afvalwaterpersleiding zo ver is ge vorderd, dat Groningen de leiding 1 okto ber in gebruik kan nemen. Voorafgaand aan de verlening van de vergunning door minister Westerterp is gisteren de concept- vergunning van de minister in Groningen ter visie gelegd. Dr. W. L. G. S. Hoefnagels, president- commissaris van Koninklijke Scholten- Honig, verklaarde gistermiddag in Fox- West-Duitsland oefent al jarenlang druk uit op de Italiaanse regering om Kappler in vrijheid te stellen. Tot nu toe werd dat steeds verhinderd door protestbetogingen in het hele land, telkens als er tekenen waren dat de regering overstag dreigde te gaan. De laatste keer dat dit gebeurde was in november-van het vorig jaar, toen Kap pler van Gaeta werd overgebracht naar het Romeinse hospitaal. De regering verze kerde toen dat Kappler te ziek was om nog te kunnen vluchten. Dat is dus nu een lelijke misrekening gebleken en het ziet er naar uit dat zijn ontsnapping de regering in de grootste moeilijkheden kan brengen. Het communistische partijbestuur kwam gistermiddag in spoedvergadering bijeen om de zaak-Kappler te bespreken. De Italiaanse premier Giulio Andreotti, die vrijdag in Verona besprekingen zou „Deze vijf landen trachten thans Zuid- Afrika te bewegen tot aanvaarding van hun plan”, zo zei hij. Zuid-Afrika voert het bewind in Zuid-West Afrika in weerwil van besluiten van de Verenigde Naties. Premier Mainza Chona van Zambia zou volgens bevoegde Franse bronnen in Loe- saka gisteren tegenover De Guiringaud de beschuldiging hebben geuit dat Frankrijk en de westelijke mogendheden Rhodesië van olie voorzien. Hierop zou de Franse minister hebben geantwoord dat de Fran- Dr. Hoefnagels was gisteren bij de be drijven in Foxhol in verband met het op starten van de aardappelzetmeelfabriek, omdat de aardappelcampagne begonnen is. Tegelijkertijd is fase 1 van een driefa- senplan voor de zuivering van het afvalwa ter in werking getreden. Deze eerste fase, waarvoor 8,5 miljoen aan kosten zijn gemaakt reduceert de vervuiling met 15 procent. Van KSH-zijde is inmiddels toes temming verkregen voor het aangaan van verplichtingen tot een bedrag van ruim ƒ13 miljoen ten uitvoering van de tweede fase. Hoefnagels verklaarde dat het minis- Een door de vakbonden van hotelperso neel gisteravond in Torremolinos belegde massavergadering, die werd bijgewoond door ongeveer 4000 man en stormachtig verliep, bracht in deze geen uitsluitsel. De vangen houdt. Het is de Oostenrijker Wal ther Reder, die levenslang kreeg voor het uitmoorden van het Noorditaliaanse dorp Marzabotto. (Van onze redacteur in Zweden, Henk Ruyssenaars) STOCKHOLM. De verdedigers van de 15 beklaagden in het „terroristenpro ces” in Stockholm, hebben gisteren hun Een aantal werknemers van de KSH- bedrijven in Foxhol heeft gistermiddag Hoefnagels een doodkist en een dode vis aangeboden. Voorzitter van de bedrijfsle- dengroep van de Industriebond NW, Bram Loehr, bood bovendien een petitie aan om uitdrukking te geven aan de diepe bezorgdheid over de toekomst van de posi tie als werknemer in de noordelijke bedrij ven van de KSH. De doodkist symboliceer- de de verwachtingen voor de toekomst van de werkgelegenheid. De dode vis was het symbool van wat de plaatselijke bevolking staat te wachten, door de geringe inspan ningen van KSH op milieugebied. terie van Verkeer en Waterstaat volledig bekend is met de tweede fase, zodat de afwijzing hem wat onbegrijpelijk overko mt. Met betrekking tot de positie van de werknemers stelde Hoefnagels dat er geen sprake van sluiting bij de KSH in Foxhol is. „We hebben al zoveel saneringen achter medewerking aan het proces opgeschort. Een incident tijdens de lunchpauze zou er de oorzaak van zijn geweest. De rechtbank weigerde inlichtingen te verstrekken over wat er zich had afge- De Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken Botha is voorstander van de invoering in Rhodesië van “temrecht voor iedereen. Dit heeft de Rhodesische natio- de rug, dat we er nu wel eens mee willen stoppen." Het provinciaal bestuur van Groningen meent dat de problemen die zijn gerezen rond de KSH-aardappelzetmeelfabriek in Foxhol alleen op nationaal niveau op te lossen zijn. Eén dezer dagen zal het provin ciaal bestuur van Groningen dan ook op nieuw met de ministers van Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken en van Landbouw om de tafel gaan zitten. Het provinciaal bestuur van Groningen wil ernaar streven dat er voor de KSH een lozingsvergunning komt tot een totaal van 90 ton BZV (biochemisch zuurstofver bruik). Volgens het provinciaal bestuur zijn in de KSH-kwestie de milieuproble men en de positie van de KSH nauw ver weven. nalistenleider bisschop Abel Moezorewa gisteren in Londen verklaard. Volgens de bisschop zóu Botha van deze mening heb ben blijk gegeven in een gesprek dat de twee vorige week in Londen hadden. Bo tha ontmoette in de Britse hoofdstad ook zijn Britse en Amerikaanse ambtgenoten David Owen en Cyrus Vance. Afhankelijk van het resultaat van een in alle haast ingesteld onderzoek zal worden bezien of het proces tegen de vijftien Zwe den vandaag zal worden voortgezet. Zij worden ervan beschuldigd terroristische activiteiten te hebben beraamd, waaron der de ontvoering van en poging tot moord op een minister. Het aantal aangeboden arbeidsplaatsen bedroeg in juli voor het seizoen gecorri geerd 98.100, vergeleken met 92.100 in juni en 133.900 in juli vorig jaar. Niet gecorrigeerd voor het seizoen bedroegen de cijfers respectievelijk 104.200, 106.600 en 139.200. Gezien de vertraging zal de oorspronke lijke verwachting dat het volume van de omzet met 8 a 9 pet zal toenemen vermoe delijk niet haalbaar zijn. Het bestuur handhaaft zijn oorspronkelijk uitgespro ken verwachting ten aanzien van de renta biliteit voor 1977. Als men de seizoensinvloeden buiten be schouwing laat zaten in juli 1.004.300 Fran sen zonder werk, vergeleken met 967.000 in juni. Dit aantal betekent een record voor de naoorlogse periode. De vertraging in de economische groei manifesteerde zich het sterkst in de pro-, duktsector consumentenartikelen. Deze ontwikkeling heeft een remmende invloed gehad op de verkopen van Philips in het eerste halfjaar. LEENS (ANP). De zevenjarige Huber- tus Mesman uit Ulrum is gistermiddag in het instructiezwembad in Leens verdron ken. Na zijn zwemles is hij vermoedelijk nog wat gaan spelen in het ondiepe bad. Daar is hij in een dieper gedeelte gekomen waar hij niet meer kon staan. Het jongetje is kort daarop gevonden. Kunstmatige be ademing hielp toen niet meer. De vier Europese landen, die samen 348 toestellen willen afnemen, gaan onderde len produceren tot bijna 60 procent van de totale kosten. De rekenkamer zegt dat het bedrag van 6,09 miljoen dollar door Amerika als een schatting wordt beschouwd, maar dat de vier Europese regeringen het als een vaste afspraak beschouwen. De kwestie zal volgens de kamer moeten worden besproken door de stuurgroep van de betrokken regeringen. In een toelichting zegt de raad van be stuur dat het economisch klimaat zich in het eerste halfjaar minder gunstig heeft ontwikkeld dan was verwacht. De con sumptieve bestedingen gaven slechts een matige groei te zien, terwijl de uitgaven voor investeringsgoederen met name in West-Europa wederom nauwelijks toe namen. Dit burgei avond meent gewijd Reeho Reeho worde riem „waar noemt onver] Mee de uit keling bouwl huizei Met gen vc de fin re var steun het R gemet waar burge ciaal van make „De met ming het e< ken, I VE stond de bi schut gema Op ging olievt impn On Heen speci konir Polal echtf echtg Eei het l Berg He geme WASHINGTON (UPI). De Ameri- kaanse Rekenkamer zegt in een rapport aan het Congres over de produkt’e van het lichte gevechtsvliegtuig F-16, dat de in 1975 door de Amerikaanse regering vastgestelde maximale kostprijs van 6,09 miljoen dollar per toestel mogelijk zal moeten worden overschreden. Door het feit dat de aanmaak gebeurt in samenwer king met Nederland, België, Denemarken en Noorwegen, komen de kosten hoger te liggen dan wanneer Amerika de machine alleen zou vervaardigen. Ook algemene prijsstijgingen spelen een rol. PARIJS (Reuter). Het aantal werklo zen in Frankrijk heeft in juli de recordom- vang bereikt van 1.180.000, vergeleken met 1.150.600 in de voorafgaande maand. De cijfers zijn voor het seizoen gecorri geerd. In juli was 5,4 procent van de be roepsbevolking van Frankrijk werkloos, 0,2 procent,meer dan in juni. Dit heeft het Franse ministerie van arbeid meegedeeld. De touroperators hebben dit uitgangs punt bij herhaling aangevochten. Zij vin den de huidige minima nodeloos hoog en plegen al jaren het verschil met de werke lijke kostprijs te compenseren met cou pons voor autohuur, excursies en soortge lijke zaken, ook al heeft de toerist daar op zichzelf geen behoefte aan. De ook elders gehanteerde norm bestaat om de lijnmaat schappijen te beschermen, ook al ontvin gen de vliegbedrijven niet meer dan de stoelen redelijkerwijs kostten. Kappler ontsnapte in de nacht van zon dag op maandag uit het ziekenhuis in Rome waar hij sinds enkele maanden werd verpleegd wegens een ernstige maag kanker. Volgens de Italiaanse minister van Defensie, Lattanzio, werd hij omstreeks één uur in een hutkoffer het hospitaal uitgesleept door zijn vrouw, die onbeperkt verlof had hem te bezoeken. Vóór de hoofdingang laadde ze de koffer in een auto, waarmee ze spoorloos verdween. Naar verluidt zou Kappler zich in West- Duitsland bevinden. hal, nog niet direct hard commentaar op het ontwerp te willen geven. Maar we gaan niet opzij voor dreigementen. Be sprekingen met de drie ministers eerder dit jaar geven alle verwachting dat we ook na 1 oktober gewoon door kunnen gaan met de produktie van aardappelzet meel. We kunnen niet toestaan dat van het doorgaan van een fabriek als deze alleen maar een politieke zaak gemaakt wordt". van betalen en er reke ning mee houden voort aan de miljoenen aan royalty’s, die blijven bin nenstromen, plus de erfe nis met kleine Jimmy te delen. EINDHOVEN (ANP). Phlips heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een omzet bereikt van ƒ7,27 miljard tegen 7,16 miljard in dezelfde periode van 1976. In het eerste halfjaar was de omzet 14,29 miljard tegen 14,08 miljard, zo blijkt uit het halfjaarbericht van het con cern. Het bedrijfsresultaat was in het eerste kwartaal 492 mln 491 mln) en in het eerste halfjaar 1026 mln 896 mln), de nettowinst resp. 138 mln 128 mln) en 297 mln 232 mln). De Rhodesische nationalistische guerril laleider Nkomo heeft gisteren in Washing ton besprekingen gevoerd met Vance en liet na afloop ervan sterk dóórschemeren het oneens te zijn met de Brits-Amerikaan- se strategie voor het instellen van een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië. Een belangrijk onderdeel in de Brits-Ame- rikaanse vredespogingen is het opstellen van een ontwerp-grondwet. Nkomo, met Robert Moegabe leider van het patriot tisch front, verklaarde echter dat het niet te pas komt te praten over een grondwet terwijl er een oorlog wordt uitgevochten. „Feit is dat Zimbabwe in een oorlogssitua tie verkeert en dat getracht moet worden van deze oorlogssituatie via een over gangsregeling te komen tot een constituti onele situatie”, zei Nkomo. „De oorlog moet genomen worden als een basis voor regeling van het probleem”. In Loesaka ontmoette de Franse minis ter verder vertegenwoordigers van de nati onalistische bewegingen ZAPU en ZANU in Zimbabwe (Rhodesië). Ook deze natio nalistische beweging zou hij „bepaalde hu manitaire hulp” hebben aangeboden. Vandaag zou De Guiringaud president Kenneth Kaoenda van Zambia ontmoeten alvorens naar Mozambique en Tanzania te vliegen als besluit van zijn bezoek aan drie van de vijf zogenaamde Afrikaanse „frontlijnstaten”. De nieuwe uitgangspunten in de onlangs door de RLD geformuleerde voorstellen voor een inclusieve vliegvakantie zijn de prijs van de vliegtuigstoel, de verblijfkos ten en de commissie voor touroperators en agenten. De prijs van een vakantie naar Tunis, aldus de RLD, kan hierdoor zakken van 611 naar 364 gulden; voor Rhodos van 658 naar 439; voor Las Palmas van 682 naar 483; naar Athene van 580 naar 418 en naar Barcelona van 332 naar 304 gulden. WITTEM (ANP). Een ongeveer dertig jarige man heeft gistermiddag een overval gepleegd op een hulppostkantoor in het Zuidlimburgse Wittem. De buit bedraagt 3.000 gulden. De man bedreigde de kan- toorhoudster, de 44-jarige mevrouw M: J. Kleynen, met een pistool, beval haar zich I niet te bewegen en alle kasten open te laten I I staan. Hij verdween met het geld in een auto, waarna mevrouw Kleynen de politie, I waarschuwde. Van de dader ontbreekt elk spoor. De advocaten zijn van mening dat het onderzoek van de gevangenen absoluut onnodig was. Ze worden voortdurend be waakt en kunnen niet met elkaar in con tact komen, zo werd gezegd. Men wijt de hardhandige behandeling door het bewa kingspersoneel aan de algemene hysterie binnen en buiten de rechtzaal. MADRID/MALAGA (AFP, UPI, Reu ter). Vanochtend vroeg was de feitelij ke situatie van de hotelstaking aan de Spaanse Costa del Sol nog steeds onduide lijk. Volgens sommige berichten zouden de meeste stakers het werk hervatten, maar andere meldden dat duizenden dit nog steeds werk weigerden. Volgens de officiële bekendmaking woog Kappler door zijn ziekte nog maar 46 kilo en kon hij zo door zijn vrouw, een stevig gebouwde Duitse verpleegster, naar buiten worden gedragen. Toen mevrouw Kappler het ziekenhuis verliet, liet zij op de deur van de kamer van haar echtgenoot een briefje achter met de mededeling: „Niet storen vóór tien uur”. De bewakers van Kappler voerden gedurende de nacht regelmatig controles uit via een kijkgat maar werden misleid door kussens en een pruik die onder de dekens waren ge plaatst nooit helemaal duidelijk geworden of het zelf moord was of dat z’n dood te wijten was aan een overdosis heroïne. Direct na zijn dood be gon het touwtrekken om de erfenis, die rond 25 miljoen gulden bedraagt. Van alle meisjes die be weerden een kind van Hendrix te hebben (en dat waren er in Zweden alleen al vijf), bleek «al leen Eva Sundquist ge lijk te hebben. Jimi Hen drix’ vader, de inmiddels miljonair geworden tuin man James A. Hendrix, die in Seattle in Wash- tington woont, daagde Eva Sundquist voor het gerecht. Na ruim drie jaar van procederen moet hij nu de kosten er- Juridisch is ook komen vast te staan dat volgens de Zweedse wetgeving een gerechtshof in Zwe den in dergelijke twisten over het vaderschap uit spraak kan doen. De Amerikaanse recht spraak verbiedt dergelij ke vaderschapsproces- sen wanneer de persoon in kwestie overleden is. Een van de beste bewij zen was overigens Little Jimmy zelf; hij lijkt na melijk sprekend op zijn vader. se oliemaatschappij Total aan Rhodesië slechts 20 percent levert van de olie die het nodig heeft. De rest zou worden geleverd door Anglo-Amerikaanse maatschappij en, door tussenkomst van de machtige financieringsmaatschappij Lonhro. De Guiringaud zou voorts hebben gesteld dat de dochteronderneming van Total in Rho desië is verkocht aan Rhodesische be langen. voeren met Bondskanselier Helmut Schmidt, heeft de Italiaanse ambassadeur in Bonn opgedragen onmiddellijk een uit leveringsprocedure op gang te brengen. Andreotti noemde Kappler een „symbool van de wrede nazi-bezetting van Rome”, maar verklaarde te hopen dat de ontsnap ping niet gebruikt zou worden om de Duits-Italiaanse betrekkingen te ver storen. In het verleden is afgesproken dat door de nieuwe persleiding in beginsel geen ongezuiverd afvalwater zal worden ge loosd. Ook West-Duitsland heeft hier des tijds op aangedrongen. Omdat de perslei ding niet is voorzien van een zuiveringsin stallatie, betekent dit dat de bedrijven zelf maatregelen moesten nemen om de ver- vuilingswaarde van hun afvalwater sterk terug te dringen. ■5 vakbondsleiders die het loonakkoord met de werkgevers wilden uitleggen werden overschreeud en het kwam niet tot een stemming. Als gevogd hiervan zouden dui zenden doorgaan met staken. In ander delen van Spnaje, zoals Cadiz, Galicië en Zaragoza duurde de staking intussen onverminderd voort. Het loonakkoord werd gisteren bereikt. Het personeel aan de Costa del Sol was zondagochtend in staking gegaan. Na afloop van de massabijeenkomst in Torremolinos trad oproerpolitie op tegen honderden militante deelnemers. Smeerpijp voor zes bedrijven taboe speeld, maar een van de verdachten slaag de erin de blauwe plekken te laten zien die hij had opgelopen. Hij verklaarde te zijn mishandeld, onder meer geschopt te zijn. Een politiewoordvoerder zei dat men slechts een routinecontrole had uitgevoerd en de beklaagden op wapens en narcotica had onderzocht. Een van de vrouwelijke verdachten zei eveneens mishandeld te zijn tijdens wat zij noemde een „gynaeco logisch onderzoek”. Ruyssenaars) STOCKHOLM. Het Zweedse hooggerechts hof heeft vastgesteld dat de nu zeven-jarige Jim my Sundquist, woonach tig in Stockholm, het zoontje is van de be roemde rockster Jimi Hendrix. Little Jimmy, zoals hij wordt genoemd, is het resultaat van de eerste en enige liefdes nacht van Eva Sund quist met Jimi Hendrix op 9 januari 1969 in Stockholm. ’T

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4