FNV voorstander VOOR ELK HUIS UITZICHT OP OPEN WATER bebouwing van de Velserbroek life"-' De Amro Bank is er voor alle spaarders. ■z Echt vastzetten. Niet vastzetten. Vastzetten en toch aan kunnen komen. Geasfalteerd Uithoorn Snelle beslissing Tijdsduur Grondprijs ■M i 1 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. De Nederlandse Spoorwegen hebben ernstige be zwaren tegen de bouw van een „NORON-stad’ in de Haarlem mermeer. De in de Nota Ruimte lijke Ontwikkelingen in Noord- Holland (NORON) voorgestelde stedelijke ontwikkeling tussen Haarlem en Hoofddorp zal alleen nog maar meer autoverkeer op roepen. En dat willen Gedeputeer de Staten nu juist voorkomen. Want de voorgenomen stad ligt volkomen verkeerd ten opzichte van de spoorlijnen. De NS schrij ven dat in een rapport „NORON en spoorwegen”, een reactie van de NS op de NORON. Dat is voor de spaarder die de allerhoogste rente wil. Maar dan ook voor lief neemt dat z’n geld langere tijd vastligt. Amro’s Vaste Looptijd Rekeningen bijvoorbeeld gaan van 2 tot 6 jaar vast. En de rente varieert dan van 7 tot Ofwel sparen en snel aan je spaargeld kunnen komen. Daar heef t de Amro Bank een Rente Spaarrekening voor, of het bekende Spaarboekje. Dat is simpel, overzichtelijk en heel flexibel. En u krijgt een rente van y|O/ *t/Ó Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er toch aan kunnen komen. Daar heef t de Amro z’n Plus- rekeningen voor. Alleen als.u opneemt betaalt u 1 of 2‘\> opnamekosten over het opgenomen bedrag J:n anders zijn ze goed voor maar liefst 6 of JO/ DEN HAAG. „Iedereen moet vanuit zijn huis een vrij uitzicht op zee krijgen. In iedere straat moet de zee als het ware beleefd kunnen worden”. Van deze gedachte zijn twee Haagse gemeenteraadsleden, ir. J. J. Caedèl (waterbouwkundig ingenieur) en J. J. ten Velden (plano loog), uitgegaan bij hun ontwerp voor de bouw van een dorp met achtduizend woningen in zee voor de kust van Den Haag. sit - IJMOND A Plan voor dorp m zee sntelij- week >or 74 is aan- De NS vinden het teleurstellend dat een gunstige ligging ten opzichte van het open baar vervoer in de uiteindelijke keuze van de bouwplaats volledig ondergeschikt is gemaakt aan andere selectie-criteria. En dat, terwijl de belangen van het openbaar vervoer hoge ogen gooiden in de lijst van selectiecriteria. Een beleid, dat gericht is op bevordering van het openbaar vervoer moet onder gegeven omstandigheden in de Het moeten volgens de ontwerpers be taalbare woningen worden. „Je zou kun nen denken aan een verhouding van 40 procent woningwetwoningen, 40 procent premiewoningen en 20 procent vrije-sec- torbouw. De huur voor woningwetwonin gen ligt momenteel op 250 tot 300 gulden. De premiewoningen zouden mogelijk een koopprijs kunnen krijgen van zo’n 120.000 gulden”, aldus planoloog Ten Velden. stadsvernieuwingsgronden dan ben je ook veel geld kwijt”. De beide PvdA-raadsleden zijn in hun ontwerp, dat dit weekeinde aan de fractie is aangeboden en ter kennisname aan de andere raadsleden is gestuurd, tegemoet gekomen aan een aantal "bezwaren tegen een eerder door de projectontwikkelings maatschappij Polyzathe ingediend soort gelijk plan. „Een groot bezwaar tegen het plan-Polyzathe is dat daarbij een particu liere belegger bepaalt welke woningen er gebouwd worden. Daar zijn dus die huizen waar blijkens marktverkenningen winst op gemaakt kan worden”, aldus de heer Ten Velden. Hij vindt, evenals zijn fractiegenoot Car- dèl, dat de gemeente het dorp in zee moet ontwikkelen. Voor de uitvoering van het plan denken de opstellers aan inschake ling van rijkswaterstaat. „Er zal een bouw- drie wegen genoemd (inclusief nieuwe we gen door Haarlem) die nog moeten worden aangelegd, aldus de NS. En omdat steeds maar meer wegen geen oplossing bieden, uitnodigen tot autogebruik en autoaan- schaf, en tenslotte toch weer verstopt ko men te zitten, vrezen de NS op den duur lange reistijden door verkeersopstop pingen. In het rapport wordt gesteld, dat de NORON-stad tussen Haarlem en Hoofd dorp de druk op Zuid-Kennemerland zal vergroten. De plannen van GS zijn daarom Ook in strijd met het karakter van de aanwijzing van minister Gruijters op het streekplan Zuid-Kennemerland. De minis ter liet uit het streekplan een aantal wegen schrappen (onder meer een derde weg naar Zandvoort) om te voorkomen dat het duingebied te ernstig zou lijden van het autoverkeer. De 15.000 woningen, die tus sen Haarlem en Hoofddorp moeten ko men, zullen worden betrokken door gezin- nen, die af en toe ook naar de duinen, de bossen en het strand zullen tijgen. De fietsaf stand tussen NORON-stad en Zand voort zal echter voor velen te groot zijn en openbaar vervoer op vrije baan is niet aanwezig. Dus zal men in groten getale de auto pakken. Wanneer men de verkeers- consequenties van de NORON-stad niet wil laten neerkomen op de hoofden van de inwoners van Zuid-Kennemerland, dan lijkt het vrijwel onontkoombaar alsnog de wegen aan te leggen, die onlangs door de minister zijn geschrapt, aldus het NS-com- mentaar. De Haagse planoloog, werkzaam als ste- debouwkundig onderzoeker bij het minis terie van ruimtelijke ordening, vindt dat er niet te lang gewacht moet worden met een beslissing over het bouwen van de filter dam en het dorp in zee. „Het materieel, zoals de werkschepen voor het storten van de blokken, en de technische know-how is nog grotendeels aanwezig in verband met de recente vol tooiing van de nieuwe havenmond in Hoek van Holland. Ook opgelegd materiaal van de Deltawerken is nog beschikbaar. Maar er zijn plannen om dit naar het buitenland te verkopen. Vandaar dat er niet te lang Dit voorbeeld van de filterdam voor de Maasvlakte staat de ontwerpers van het plan voor een dorp in zee bij Den Haag voor ogen. Achter de stevige 20-tons be tonblokken ontstaat een kalm water met een breed strand, zoals op de foto’s te zien is. narkt ’0 kis- jauw; ijting; 0 kis- eilbot 16,91- klein- 11,11- 0. witte baars 1 met griet Ijauw 5; ka- jf 94- twee s vier 94-69; rij ting ikreel schar haai •0. plan moeten komen waarin onder meer vertegenwoordigers van woningbouwver enigingen en stedebouwkundigen moeten gaan praten over de vormgeving van het dorp in zee. Dat moet dan gebeuren in overeenstemming met een door de raad vast te stellen programma van eisen. Om het dorp te kunnen bouwen zal de kust bij Den Haag een heel ander aanzien moeten krijgen. In het plan van de beide raadsleden wordt uitgegaan van de aanleg van een zogenaamde filterdam. Deze zee wering wordt opgebouwd uit diverse lagen steenachtige materialen van grond tot zware stortsteen en afgedekt met een dub bele laag 20-tons betonblokken. Het tracé van de dam heeft uit esthetisch oogpunt een gebogen vorm gekregen. „Het zal be slist geen zichtbare hinderpaal zijn voor strandbezoekers”, aldus planoloog Ten Velden. „De filterdam zal zorgen voor het ont staan van een strand aan ondiep water, te vergelijken met een lagune, en voor onge veer 240 hectare grond. Daarvan is in het plan zo’n 150 hectare bestemd voor de bouw van ruim achtduizend woningen. Verder komt er nog vijftien hectare vrij voor industrievestiging. Gezien de heer- worden gebouwd. Duizend woningen zou den kunnen worden gebouwd ten zuid oosten van het station Heemstede-Aerden- hout. Tussen de bebouwing van Sant- poort-Zuid en Rijksweg 9 is volgens de NS een bouwterrein in te richten voor even eens duizend woningen. En tenminste 1500 woningen zouden nog kunnen worden ge bouwd ten zuiden van het station Driehuis in de gemeente Velsen. In de Bovenkerkerpolder, tussen Am stelveen en Uithoorn (een van de mogelijk heden, die minister Gruijters in zijn her ziene verstedelijkingsnota geeft) is volgens de NS nog plaats voor 7.500 woningen. Deze bouwplaats zou een verdubbeling betekenen van de gemeente Uithoorn. Een groot Uithoorn is uitstekend te voorzien van openbaar railvervoer. De spoorlijn Amstelveen—Uithoorn ligt er al, en hoeft alleen maar opnieuw in gebruik te worden genomen. Deze bouwplaats is ook beter wat betreft de woonwerk-relatie met Schiphol, dan de bouwplaats in de Haar lemmermeer. De helft van de arbeids plaatsen is namelijk op Schiphol-Oost, en daarvoor kan de railverbinding Buitenvel- dertAmstelveenBovenkerkUithoorn van nut zijn. De NS stemmen tenslotte in met de door GS voorgestelde bouwplaats ten zuiden van het station Uitgeest. Een bouwplaats Uitgeest-Zuid verdient volgens de NS de voorkeur boven een bouwplaats Groot- Limmen. De NS vrezen dat het hele gebied van Haarlem tot aan Uithoorn toe gaat dicht groeien met huizen, als de NORON-stad op de voorgestelde plaats wordt verwezen lijkt. Gebieden, die nu als groene buffer worden opengehouden, moeten straks worden geasfalteerd om het autoverkeer uit de NORON-stad op te kunnen vangen, zo vrezen de NS. In plaats van de NORON-stad kan er beter worden gebouwd in Zuid-Kennemer land zelf en de Bovenkerkerpolder tussen Amstelveen en Uithoorn. Volgens het NS rapport is er in Zuid- Kennemerland nog ruimte voor de bouw van 5.500 woningen aansluitend aan het railvervoer. De NS denken daarbij aan openstelling van stations Haarlem-Oost en Haarlem-Zuid ter hoogte van de Wester- gracht. Haltes daar zouden rendabel kun nen worden, daar woningbouw in de Zui- derpolder en bebouwing van de sportter reinen langs het spoorwegemplacement en direkt ten westen van de westelijke rand weg tegen het Ramplaankwartier aan. Binnen het bereik van deze mogelijke nieuwe Haarlemse stations zouden in bei de gevallen duizend woningen kunnen met het nemen van een beslissing gewacht mag worden”. Voor het ontwerp van de dam kunnen uitvoerige waterloopkundige studies ge bruikt worden die zijn gedaan ten behoeve van de bouw van de nieuwe Scheveningse havenmond en die in Hoek van Holland. Hoe het strand achter de dam er zal gaan uitzien, kan volgens de opstellers van het plan nu al bekeken worden. „Daarvoor hoeft men alleen maar naar Hoek van Holland of naar de Maasvlakte te gaan”. Op grond van bovengenoemde studies komén de twee raadsleden tot de conclusie dat er geen onaanvaardbare invloed van het project is te verwachten op het kust- evenwicht en odk niet op de mond van de buitenhaven. Wel zullen de koppen van de havenhoofden vermoedelijk moeten wor den verzwaard. Wanneer er met uitvoering van het plan kan worden begonnen, hangt onder meer af van het tempo waarmee het project in de gemeenteraad zal worden behandeld. „Een heel voorzichtige schatting leert dat hiermee wel een jaar zal heengaan”, aldus planoloog Ten Velden. Of de raad er dan mee akkoord zal gaan, is nog maar de vraag. „Voor wat mijn eigen fractie be treft, kan ik alleen maar zeggen dat dit ontwerp tegemoet komt aan de bezwaren tegen het Polyzathe-plan. Maar of iedereen met dit plan mee zal gaan, is nog de vraag. Bij de uitspraak die de raad onlangs heeft gedaan over bouwen in zee - waar men het in principe mee eens was - heeft een aantal PvdA’ers tegengestemd omdat ze vinden dat je de kustlijn niet mag verstoren. Maar zij vergeten dat wanneer het om kustver dediging gaat, je die lijn soms ook aantast. En die filterdam is ook tegelijk een zeewe ring”. Verbetering van de zeewering van dat kustgedeelte waar volgens het plan de 1730,- 1744 - 345 - 0 van in 601 i 128 - 198 - - 050; 1.010 419kg >42 kg Hoze- [arder )0 van 'o taal: A 20 IJM 10.900; 0; WR 0; KW 0; KW 5.800; (V 152 0; KW 11.300; iV 226 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De Federatie Nederland se Vakverenigingen (FNV) afdeling IJ- muiden heeft zich achter het standpunt van de gemeente Velsen geplaatst, dat de Velserbroekpolder moet worden be bouwd. Het FNV heeft zich over deze kwestie uitgesproken in een reactie op de Nota Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord-Holland (NORON). Zoals bekend wijzen Gedeputeerde Staten van Noord- Holland in hun NORON de bebouwing van de Velserbroekpolder juist van de hand. dam moet komen - tussen Kijkduin en de Scheveningse haven - is bepaald geen overbodige luxe. Zo is het duin bij het bekende Zeehospitium inmiddels zover af gekalfd, dat het gebouw bijna op de rand van de duinen staat. Hoewel het bestaande strandgebied in het ontwerp verloren gaat, zal het totale oppervlak aan strand gelijk blijven. „Het oude strand zal pas verdwijnen wanneer achter de filterdam het nieuwe strand ge reed is. Dit zal dan een stuk breder zijn dan het bestaande strand en ook hoger liggen, zodat de strandtenten 's winters niet hoeven te worden afgebroken. Ze staan voldoende hoog, op plus 5 meter NAP”. Volgens planoloog Ten Velden is voor Den Haag uitbreiding in westelijke rich ting (in zee dus) onontkoombaar. „De over heid laat ons in de steek. Er bestaat al geruime tijd een verschil van mening tus sen het rijk en de provincie over de plaats waar de nieuwe uitbreiding van Den Haag (tot 1990 zijn er 20.000 nieuwe woningen nodig) moet plaatsvinden. Deze onenig heid zal vermoedelijk met zich meebren gen dat het nemen van een beslissing lang zal uitblijven. Daar komt nog bij dat de omringende gemeenten, op Zoetermeer na, vinden dat Den Haag zelf zijn wpning- problemen maar moet opknappen. Dan kunnen we dus alleen maar de zee ingaan om huizen te bouwen. Daar komt nog bij' dat deze betrekkelijk goedkope nieuwbouw er in de toekomst mogelijk voor kan zorgen dat er wat meer even wicht komt tussen de woningprijzen in Den Haag en de rest van het land. Dat verschil is nu enorm groot”. sende windrichting aan de kust moeten het beslist milieuvriendelijke industrieën zijn. Gedacht kan worden aan aanvulling en uitbreiding van het containervervoer. Een havenbekken kan verder worden aange wend voor vissersschepen die in Scheve- ningen markten of verwaaid liggen. Dan komt tegelijk de Tweede Binnenhaven be schikbaar voor vergroting van de jachtha venaccommodatie”, stelt de heer Ten Velden. Volgens het FNV moet er daarentegen dicht bij IJmuiden ruimte komen voor nieuwbouw. Die ruimte is te vinden in de Velserbroekpolder. Bebouwing van deze polder is volgens het FNV noodzakelijk om het inwonertal van Velsen te stabilise ren. Die stabilisatie is noodzakelijk wil Velsen leefbaar blijven, zo meent het FNV. Het FNV stelt dat het inwonertal van Velsen is teruggelopen en onstabiel gewor den als gevolg van de overloop. Het FNV somt daarvan als nadelen op, dat door het wegtrekken van de beter gesitueerden, de groep met de lagere inkomens in Velsen achter blijft; de inkomsten van de gemeen te zullen daardoor teruglopen. Dit heeft weer nadelige gevolgen voor de openbare voorzieniiigen zoals onderwijs, sport, vere nigingsleven, middenstand, schouwburg, zwembaden, hulpverlening aan bejaarden. Velsen krijgt een eenzijdige sociale struc tuur, de jonge gezinnen trekken weg, de bevolking vergrijst. Door de overloop wordt de inkomende pendel in Velsen nog vergroot. Bebouwing van de Velserbroek polder zou volgens het FNV bij deze pro blematiek soelaas kunnen bieden. Bebou wing van deze polder is derhalve een socia le noodzaak, zo meent het FNV. De Velser broekpolder biedt volgens het FNV goede mogelijkheden voor directe verbinding met interlokale wegen- en spoorwegnet. eerste plaats de bestaande openbaar ver- voervoorzieningen optimaal benutten. Nieuwe woon- en werkgebieden moeten dichtbij de halteplaatsen van de trein wor den gesitueerd, aldus de NS. Op grond van ervaringen elders in het land stellen de NS, dat het treingebruik in het woon-werkverkeer intensief kan zijn, als aan enkele voorwaarden is voldaan. Vooral is daarbij van belang of het voor- en natransport (de afstand tussen woning en station en tussen werk en station) kort is. De NORON-stad kan niet of slechts tegen hoge kosten aan deze voorwaarde voldoen. Dit geldt volgens de NS in het algemeen ook voor attraktief busvervoer. Omdat het er thans naar uitziet, dat deze bouwplaats slechts het autovervoer zal be vorderen, moet hij op grond van het ver voer saspect worden afgewezen. Volgens de Nederlandse Spoorwegen zijn een aantal nadelen van de bouwplaats in de Haarlemmermeer onvoldoende afge wogen. Er zijn geen mogelijkheden voor belangrijk fietsverkeer, er is extra par keerruimte nódig in de binnensteden van Haarlem en Amsterdam, er zijn meer nieuwe wegen nodig. De bewering in de NORON, dat de nieuwe bouwplaats gun stig is gelegen ten opzichte van bestaande en ontworpen hoofdverkeerswegen is be paald discutabel, zo stellen de NS. De lokatie is namelijk gelegen aan één twee- strooks weg. In een adem worden verder Een ruwe schatting van de aanlegkosten van het woon- en recreatiegebied komt uit op ongeveer 240 miljoen gulden. „Dat bete kent dat we op een grondprijs zitten van honderd gulden per vierkante meter. Dat is nog wel een stevige prijs, maar als je tuinbouwgronden moet verwerven of (ADVERTENTIE) Een spaarder kan in principe drie kanten op: I co 1 j NORON-stad in Haarlemmermeer werkt autogebruik in de hand 5-v .0° o

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7