Witte benzine in Duitsland vaak slecht China: overschot Dure diamant teleurstelling Industrie zoekt invoering „baaldagen Amsterdamse werklozen Hemspoortunnel in wording Imitatie-Levi’s ontdekt in Amsterdam Weer verlaging hypotheekrente Minder meldingen van bankroet Postgiro denkt ook aan w Carter staat voor zeer groot dilemma op handelsbalans ■sain 15 Dilemma Nadelig „Bezitshuizen” Tarief 19 7 7 AUGUSTUS ECONOMIE 1 7 WOENSDAG F 'H L Huizen stijgen nog steeds harder in prijs, dan de oplopende bouwkosten rechtvaar digen, al is sinds kort een aarzeling in de prijsstijging waargenomen. De schaarste speelt bij de stijging een belangrijke rol. Tot 1980 zouden we eigenlijk 126.000 wo ningen per jaar moeten bouwen om de prijsexplosie in kracht te laten af nemen. Dat wijst een recente studie van het Bouw centrum en het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid uit. Die conclusie, in opdracht van het ministerie ,van Volkshuis vesting getrokken, houdt in dat we tot dat jaar een tekort kweken van zo’n 65.000 huizen. De kwalitatieve verschuivingen in de behoeften dan nog niet meegerekend. Alle reden dus om de prijsontwikkelingen scherp onder controle te houden. Het is de vraag of dat lukt. Er is een begin gemaakt met maatregelen tegen speculatie. Maar ze zijn nog wat ongecoördineerd en door hun brede spreiding naar aard en regio nog niet effectief genoeg. (Door onze redacteur in Genève, Kadi David) GENEVE. Deze week komen in Washington de zes door president Carter aangewezen topfiguren bijeen die moeten beslissen of de Verenigde Staten zich al of niet uit de internationale arbeidsorgani satie van de VN (ILO) terug zullen trekken. De in Genève gevestigde ILO is de oudste van de VN-organisaties en heeft een welverdiende 13530 reputatie op het gebied van arbeidswetgeving en mensenrechten. I aim, De bouw van de Hemspoortunnel bij Amsterdam vordert gestaag. Voor het project in huizen wordt nu aangepakt Speculatie betaalbaar aanbod, zijn heil maar elders moet zoeken. JW en in Enkele feiten tie. »r« A.L.G. Spaan t 0- Volgens Lévi-Strauss is Nederland het derde land waar de laatste tijd partijen vervalsingen zijn onderschept. Eerder werd in Taiwan een fabriek van namaak- Levi’s gesloten en werden in Duitsland en Zwitserland grote partijen namaakbroe- ken in beslag genomen. Zo kunnen ze dan door overbieden een dorpeling van de markt drukken die dan, bij het ontbreken van Het vertrek van de Verenigde Staten zou in de 135 ledenlanden tellende organisatie onmiddellijk tot politieke machtsverschui vingen leiden. De Russische invloed die volgens de Amerikanen - de ILO wordt door hen al jaren een „communistische” organisatie genoemd - nu al veel te groot is, zou in de toekomst inderdaad geen enkele tegenbalans van gewicht meer kunnen vin den. En hoe kan president Carter zich tenslotte veroorloven om de arbeiders in de Sovjet-Unie, die volgens een onlangs verschenen ILO-rapport als slaven wor den gebruikt, en dat op de conferentie in commissie werd behandeld, van de ene dag op de andere aan hun lot over te laten? En dat terwijl de ILO bij uitstek een com municatiekanaal blijkt te zijn via welke, zij President Carter en met hem de overgro te meerderheid van de regering die tegen uittreding van Amerika is, staat nu voor een vrijwel onoplosbaar dilemma. Want hoe kan de regering-Carter die zich de mensenrechten over de hele wereld als een van de prioriteiten heeft gesteld, zich per mitteren om uit een internationaal forum te treden dat zich voornamelijk met deze problematiek bezighoudt? In een democratisch land als de Verenig de Staten kan de president echter moeilijk een beslissing nemen die ingaat tegen de opinie van de meerderheid. De ILO is namelijk een tripartite (drie partijen) orga nisatie waarin regeringsvertegenwoordi gers, vakbondsmensen en werkgevers met elkaar overleggen. Een idealistische ge dachte die een direct voortvloeisel is uit het 19e-eeuwse denken. De oprichter van de ILO, Albert Tho mas, gaf in 1919 de aanzet tot belangrijk pionierswerk op het gebied van arbeids wetgeving en mensenrechten. Het is dan ook moeilijk voor een regering zoals die van de Verenigde Staten, die meer dan een halve eeuw gehamerd hebben op de validi teit van het tripartitisme, om het advies van twee van de drie partijen te negeren. Lévi-Strauss vermoedt dat, hoewel de fabriek in Taiwan inmiddels is gesloten, er nog partijen bij de tussenhandel zitten. De achterhaalde jeans uit Taiwan werden alle verzonden via een Zwitserse vervoers maatschappij. Een van de directeuren is inmiddels gearresteerd. Het is vrijwel zeker dat de groep van zes de president zal aanbevelen om uit de ILO te treden. Want de meerderheid van de groep, met name de invloedrijke president van de Amerikaanse AFL-CIO vakbond, George Meany, de minister van Handel en Arbeid, en de werkgeversvertegenwoordi ger hebben al vaker verklaard dat de maat nu vol is en de Verenigde Staten gevolg moeten geven aan de in het najaar 1975 door hen gedane toezegging (deze wordt na twee jaar van kracht). Maar de uitein delijke beslissing die begin september kan worden verwacht, moet door president Carter zelf worden genomen. 134 meter is voltooid, twee andere caissons van elk 268 meter zullen over drie weken klaar zijn. Eind september volgend jaar hoopt men met de eerste af zinking te beginnen. Men hoopt in 1980 met de tunnel klaar te zijn. De Amerikaanse president beseft boven dien dat er een risico bestaat dat andere Westerse landen de ILO eveneens zullen verlaten. Vandaar dat hij een nadrukke lijk verzoek tot de Europese Gemeenschap richtte om het Amerikaanse voorbeeld vooral niet te volgen. Rotterdam heeft geconstateerd dat de speculatie van huizenhandelaren met een twijfelachtige reputa tie drieste vormen heeft aangenomen. Vooral onwe tende buitenlanders en mensen met een smalle beurs worden in de tang genomen. Naspeuringen bij het kadaster tonen aan tot welke ontsporingen deze wind handel intussen heeft geleid. Met name in oude woon buurten worden huizen in verwaarloosde staat aange boden, waarbij over een periode van twee tot drie jaar winsten van twee- tot driehonderd percent worden genomen De feiten zijn dermate onthullend en triest dat het Rotterdamse college met maatregelen is geko men om de charlatans zoveel mogelijk kansen te ontnemen. Dat is niet eenvoudig, omdat het steeds om bestaande woningen gaat. Over de verkoopprijzen daarvan heeft de gemeente geen enkele zeggenschap. Ze speelt hoogstens een rol bij de toewijzing. Een oud huis is waard wat een gek ervoor geeft, redeneren de handelaren. Rotterdam heeft nu gezocht naar een aanpajc, die de kring van gegadigden drastisch uit duurt. Het heeft zich daarna ten voorbeeld gesteld aan andere grote steden, zoals Den Haag, Utrecht en Amsterdam, waar de speculatie ook dagelijks slachtoffers maakt. Wat doen ze dan in de Maasstad? Per 1 september kan niemand nog in aanmerking komen voor een gemeen telijke garantie (aflossing en rente hypotheek) als er van het koophuis waarvoor die garantie er moet komen geen taxatierapport kan worden overgelegd. De garantie gaat tot een maximum van 115.000. Als taxateur kan iedere beëdigde makelaar optreden, die niet rechtstreeks belang heeft bij de transactie. Die waardeschatting zal dan moeten aantonen, met welk Verleden week kwamen een aantal geïn dustrialiseerde landen en de leden van de Europese Gemeenschap in Genève in ge heime vergadering bijeen. Na afloop werd bekend dat noch de Europese Gemeen schap, noch Canada en Japan zich uit de ILO zouden terugtrekken. Maar Carters onderhandelingsmarge in eigen land is uiterst smal. De vete met de ILO is al een tiental jaren oud en heeft zich sinds de anti-Israel-resolutie in 1974 steeds meer toegespitst. Het is als een rot.ei waarmee de Carter-administratie is opgescheept. bedrag de bedongen verkoopprijs de waarde van het pand overtreft. De gemeente zelf trapt dan bovendien niet in de speculatieval, omdat ze bij het verlenen van garantie over een onderpand beschikt, waaraan bij gedwongen verkoop geen financiële strop kan wor den behaald. Het resultaat van deze regeling zal zijn dat de windhandelaren langer met hun panden zullen moeten leuren. Overtreft de koopprijs de taxa tiewaarde, dan komt er geen gemeentegarantie. En dat verkleint de kring van geïnteresseerden aanzien lijk Dat kan er dan weer toe leiden dat de prijzen over de hele linie dalen. Een tweede wapen tegen speculatie denkt het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te hebben ont wikkeld. Dat zijn de 'Bezitshuizen', waarvan een complex in Enschede in aanbouw is en die ook in Apeldoorn zullen verschijnen. Bouwfonds-directeur J. Wiersema bij de presenta tie van het nieuwe type: „De huizen worden beheerd door een coöperatieve vereniging. Ze variëren in prijs van 90.000 tot 128.000. Wie er in wil, moet lid van de vereniging zijn en daaraan ook maandelijks de woonlasten in de vorm van hypotheekrente en aflos sing betalen. Dat bedrag zou je zoiets als huur kunnen noemen. Maar in feite is het al jouw huis zodra je erin gaat. De woonomgeving, met alle bijbehorende voor zieningen, is gemeenschappelijk bezit. Wat is nu het anti-speculatieve in deze woonvorm? Omdat de vere niging de huizen beheert draagt de bewoner bij ver trek zijn woonrecht weer aan de coöperatie over. Die is dan verplicht het huis terug te nemen. De vertrek ker krijgt ervoor wat hij er zelf al aan betaald heeft, met een surplus voor de geldontwaarding”. Directeur Wiersema schat het risico dat een ver trekker daarbij maximaal loopt op ten hoogste 1000. Het voordeel van deze regeling is, dat je direct in je eigen huis kunt en het ook zonder moeite weer kwijt raakt. Wie er daarna in komt blijft van andere prijs verhogingen dan door inflatie verschoond. Het ziet ernaar uit dat het ’Bezitshuis’ een florissante toe komst tegemoet gaat, wanneer het Bouwfonds vooral aan de kwalitatieve wensen vanuit de markt tegen haalbare prijzen kan blijven voldoen. Een derde instrument tegen speculatie is de model verordening die Gedeputeerde Staten van Gelderland nu in definitieve vorm aan de Gelderse gemeenten hebben toegestuurd. Die regeling maakt het mogelijk in kleine kernen huizen met voorrang en tegen neu trale taxatieprijzen aan eigen inwoners beschikbaar te stellen. De verordening, in eerste versie nog vol onvolkomenheden en hiaten, is een reactie op het verschijnsel dat buitenstaanders zich tegen overtrok ken prijzen als het ware het dorp binnen kopen en dan verder hun gang kunnen gaan. De Gelderse verordening maakt een veel betere kans tot landelijk bruikbaar instrument te worden verheven dan de Noordhollandse regeling. Die laatste is gebaseerd op het boete- en kettingbeding, condities die bij de grondoverdracht te grof kunnen werken en daardoor onrechtvaardigheden niet uitsluiten. Zo is het al voorgekomen dat een woningzoekende in Ber gen, volgens de normen gerechtigd een vrijkomend huis te kopen, dat huis meteen doorverkocht aan iemand uit Alkmaar en er in één klap zeventig mille beter van werd. Dat kwam omdat het kettingbeding daar niet van toepassing is op bestaande woningen. Alleen voor ieder nieuw te betrekken huis geldt daar, dat de eerste en iedere volgende eigenaar het vrijko mende huis tegen taxatiewaarde ter beschikking moet stellen aan een gezin uit eigen dorp. Humaner in uitwerking is de Gelderse regeling, die bij wijze van landelijke primeur de mate van dorpsbinding uitdrukt in punten. De regeling voor ziet bovendien in het schadeloos stellen van verko pende eigenaars, wanneer zij nadeel zouden gaan ondervinden van drukkende prijseffecten op de plaatselijke markt. De verordening is „rond” gekomen na maanden lange discussies. Er kan nu mee worden bepaald welke plaats een gegadigde voor toewijzing van een koophuis op de ranglijst inneemt. Zo'n kandidaat kan het huis pas betrekken als die in punten uitge drukte binding hem in aanmerking brengt voor een „bewoonvergunning". Alle huizen, zowel bestaande als nog te bouwen, kunnen onder de regeling komen te vallen. De Gelderse gemeenten bepalen het lokale beleid overigens zelfstandig en gebruiken het model daarbij als richtsnoer. AMSTERDAM. De Westland-Utrecht Hypotheekbank heeft het basistarief voor hypotheken met 0,2 pet verlaagd tot 8,9 pet, zo heeft de bank bekendgemaakt. Bij de Westland-Utrecht Hypotheek bank is de gang van zaken ook in het tweede kwartaal van 1977 voorspoedig ge weest. Als gevolg hiervan bedroeg het be drijfsresultaat over het eerste halfjaar van 1977 53,6 mln tegen 31,2 mln in de eerste zes maanden van 1976. De nettowinst was in deze periode 22,5 mln tegen 12,7 mln, zo blijkt uit het halfjaarbericht. Het laat zich aanzien dat het beste resultaat van speculatiebestrijding zich laat aftekenen in een com binatie van maatregelen tegen geldonwaarding (nul lijn Den Uyl) èn tegen de schaarste (meer bouwen). Want zolang het aanbod te krap blijft, hebben de huizenprijzen de neiging ver boven de inflatie uit te stijgen. Dat Den Uyl daar dan de staat weer voordeel mee wil laten doen door de voorgestelde „winstbe lasting” bij verkoop, lost de zaak voor de koper nog niet op. Als de aanbieder de belasting al in zijn „kosten koper" verdisconteert, is de speculatie nog niet bestreden. Vooral de „witte pompen” in de buurt van grote winkelcentra blijken vaak slech te benzine te verkopen. Het is niet duide lijk waar deze inferieure benzine vandaan komt. De pompen die merkbenzine verko pen en ook de zogenaamde vrije pompen die meestal merkbenzine verkopen, bleken over het algemeen wel aan de eisen te voldoen. DUSSELDORF (DPA). Meer dan een - kwart van de „witte benzine” in de dan Nederland grenzende Duitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen, voldoet niet aan de kwaliteitsnormen. Dit is komen vast te staan na een onderzoek dat op last van de overheid van Noordrijnland-Westfalen is uitgevoerd bij een groot aantal „witte pompen”. Over de omvang van het marktaandeel van de „knoeiers” val+ voorlopig nog niets 1te zeggen. Eerst zullen de voorlopige con clusies van het rapport op hun waarde worden beoordeeld, maar volgens het mi nisterie van arbeid en sociale zaken van de deelstaat zal dat nog wel enige weken duren. i 8 DEN HAAG (ANP). In het tweede kwartaal van dit jaar zijn 815 faillisse menten uitgesproken. Dat is 7,5 procent minder dan in het tweede kwartaal van het vorig jaar (881). De maandcijfers van het tweede kwartaal waren resp. 255, 287 en 273 tegen vorig jaar 291, 268 en 322. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statis tiek bekendgemaakt op grond van voorlo pige cijfers. Voor het eerste halfjaar was het aantal (1686) vrijwel gelijk aan dat van het eerste halfjaar 1976 (1705). Per 100.000 inwoners bedroeg het aantal fail lissementen over het eerste halfjaar 12,2 tegen 12,4 in het eerste halfjaar 1976. Het bedrijfsresultaat bedroeg in het tweede kwartaal 27,6 mln (v.j. 17,6 mln) en de nettowinst ƒ11,8 mln (ƒ7,0 mln) ofwel 17,63 10,58) per aandeel. In het eerste kwartaal bedroeg het bedrijfsresul taat 26,0 mln 13,6 mln) en de nettowinst 10,7 mln 5,7 mln) ofwel 16,05 8,51 per aandeel). de ng u ff :e- storin- in de biedt nen eu- an. het met de gebruikelijke horten en stoten, over dergelijke problemen gediscussieerd kan worden. Gerard de Lange, de di recteur van het gelijknami ge bedrijf, zegt zeer goede ervaringen met deze ar beidstijdenregeling te heb ben. Ter illustratie voert hij aan dat het ziekteverzuim in zijn bedrijf beduidend lager is dan het landelijk gemiddelde: 5,2 tegen 7,8 procent. Hij zegt de sociale verlofsdagen te hebben in gevoerd „omdat ik ervan uitga dat de meerderheid van de mensen, ondanks al le tegengestelde verhalen, graag wil werken”. Uit gaande van die veronder stelling vond De Lange het verstandiger zijn mensen een legitieme mogelijkheid te bieden vrij te nemen, als ze daar behoefte aan heb ben. „Kijk, iedereen heeft weleens een kater of moet zijn vrouw naar het zieken huis brengen en ga zo maar door”. ILO niet gebaat bij uitbreiding VS 64,30 62,50 47,20 65,00 59,00. 49,00 680,00 50,50 54,50 81,00 63,00 31,20 41,00 136,00 31,60 55,00 109,20 70,30 63,50 2,10 64,00 147,00 157,00 71,10 205,00 70,00 57,10 167,00 75,00 34,50 3 159,10 83,80 90,90 68,50 32,70 109,00 112,00 65,00 72,70 229,201 38,20 113,20 124,20 123,00 66,50) 49,30 51,00 259,00 150,50 101,50 430,00 De overheid raakte gealarmeerd nadat bij een aantal steekproeven bleek dat de kwaliteit nogal eens te wensen overliet. Dit leidde tot een bliksemonderzoek, waarbij in de afgelopen dagen meer pompen wer den gecontroleerd dan anders in een heel jaar. >ndsen 3,05 3,11 5,55 8,35 3,32 De zaak ging in ons land aan het rollen, nadat in Basel (Zwitserland) een Neder lander was aangehouden, die een partij in Korea vervaardigde imitatie-jeans tracht te te verkopen. De verdachte bekende in Amsterdam eveneens een partij te hebben opgeslagen en voorts een tweede partij uit Taiwan. volging. Op initiatief van algemeen directeur G. F. J. A. Groen bestudeert men bij de Postcheque- en Giro dienst, waar zesduizend mensen werken, de moge lijkheid een soortgelijke regeling te treffen. Net als Gerard de Lange meent de heer Groen, dat werkne mers enkele dagen per jaar thuis moeten kunnen blij ven zonder zich ziek te melden. Op die manier zou het oneigenlijke ziektever zuim, dat niet meer verant woord is, uit de sfeer van de zonde gehaald kunnen worden caissons gebruikt, die de grootste ter wereld zijn. Eén caisson met een lengte van j worden, aldus Groen. Bij Gerard de Lange (160 Wie in de kern is geboren of getogen of er langer dan tien jaar woont, begint met 50 punten. Boven de achttien komen er voor iedere twee verblijfsjaren 5 punten bij. Ieder jaar afwezigheid, behalve voor dienstplicht of studie, komt de betrokkene weer op 5 punten verlies te staan. Wie in het dorp maatschappe lijk actief is, maar er niet woont, kan daar 5 punten per jaar mee verdienen. De economische binding AMSTERDAM (ANP). De Amster damse Industrie Vereniging (AIV) meent dat een wat ruimere interpretatie van het begrip „passende arbeid” mogelijk enig soelaas zou bieden voor het volgens de vereniging onaanvaardbaar hoog aantal werklozen. Wie zijn huis wil verkopen moet dat eerst drie maanden op de plaatselijke markt in een daar ver schijnend dag- of nieuwsblad adverteren) Komt er dan geen dorpeling op af, dan is de verkoper geheel vrij in zijn doen en laten. Is er wèl een dorpsgegadig- de, dan zal die er voor moeten neertellen, wat onpar tijdige taxateurs het waard achten. De eigenaar kan een taxateur kiezen die niet diens makelaar is. Vervol gens kan hij ook de tweede taxateur kiezen uit drie van gemeentewege aangewezen deskundigen. En sa men kunnen de aldus benoemden de derde taxateur kiezen. Dit drietal komt dan in onderling overleg tot een uitspraak over de waarde. Deze wijze van taxe- In haar jaarverslag over 1976 schrijft de AIV, dat hoe indrukwekkend en vooral zorgelijk de Amsterdamse werkloosheids cijfers ook zijn, het feit blijft, dat met name de produktiebedrijven in de hoofd stad moeilijk aan geschikt personeel kun nen komen. „Vergeefs worden miljoenen guldens aan advertenties uitgegeven, het geen een Amsterdamse ondernemer heeft doen verzuchten: „Amsterdam, waar zijn je werklozen”, aldus de vereniging. De AIV vindt dat het Gewestelijk Arbeidsbu reau naar beste yermogen doet wat van hem mag worden verwacht, maar „in feite machteloos staat, mede gelet op de gelden de sociale wetten”. ïrd 6,16 188,00 6,45 5,40 ren, op basis van de Onteigeningswet, garandeert in - ieder geval een objectievere prijsbepaling, dan waar van in Noord-Holland sprake is. Bovendien laat het puntensysteem voor toewijzing ook minder sluipwe- - gen open. PHILIPPINE (ANP). Een inwo ner van Mechelen (België) is bij een bezoek aan Philippine (Zeeuws-Vlaan- seren) het slachtoffer geworden van de oplichtingspraktijken van een venter die hem een „diamant” te koop aan bood. De Belg betaalde er honderd- twintigduizend Belgische franken voor (ruim 8000 gulden). Nadien bleek dat niet meer dan 200 gulden waard te zijn. De venter is niet teruggevonden. HONGKONG (Reuter). De Volksrepu bliek China heeft haar handelsbalans over 1976 afgesloten met een overschot van 1,11 miljard dollar. Deze schatting is afkomstig van de Bank of America, die bekend staat als de grootste bank ter wereld. In haar nieuwsbrief „China Spotlight” schrijft zij dat China over 1975 een tekort van 455 miljoen dollar en over 1974 een tekort van 180 miljoen dollar moest boeken. Het overschot is verleden jaar ontstaan door een sterke vermindering van de in voer uit 23 niet-communistische landen, van 6,40 miljard dollar in 1975 en 6,37 miljard dollar in 1974, tot 4,9 miljard dollar. Japan bleef vorig jaar voor China de voornaamste handelspartner. Daarop volgden Hongkong, West-Duitsland, Frankrijk, Australië, de Verenigde Staten en Singapore. werknemers en 30 filialen) bestaan de „baaldagen” ook wel sociale verlofda gen genoemd, nu een jaar of drie. In het arbeidscon tract van het bedrijf is vast gelegd dat een werknemer weg mag blijven „indien (hij) op enige dag zich niet geroepen voelt om op de vastgestelde werktijden bij de werkgever te verschij nen”. Daarbij is echter wel vereist dat de continuïteit van de werkzaamheden niet in het gedrang komt. door de conferentie zou worden aanvaard. Dit laatste was de druppel die de emmer deed overlopen bij de Amerikaanse werk gevers, die daarvoor tegen uittreding waren. AMSTERDAM (ANP). Niiet alleen bankbiljetten, maar ook spijkerbroeken i van een bekend merk, blijken in aanmer king te komen om te worden nagemaakt en als echt en onvervalst te worden aange boden. Deze conclusie kan worden getrok ken uit de ontdekking van 22.000 namaak- jeans met het merk Levi’s. De rijkspolitie vond de imitaties vorige week in een doua neloods in de hoofdstad na een tip van de recherche in Zwitserland. 84,W 42, W 123,50 55,50 141,06 1,65 178,00 43,00 7,00. 112,50 37,40 69,501 137,20 60,60 77,50. 58,001 53,80 41,70, 76,W| 152,90 123,50 107,301 31,20| 183^00 161,00 De Vereniging Eigen Huis en ook het tijdschrift „Bouw" hebben al vaker tegen deze excessen gewaar schuwd. De Noordhollandse regeling is niet water dicht. Ze houdt geen rekening met de omstandigheid dat dorpelingen soms niet aan de noodzaak tot ver koop van hun huis kunnen ontkomen. Dat is het geval wanneer ze bijvoorbeeld werkloos waren en elders een baan hebben kunnen krijgen, mits ook voldaan wordt aan de conditie dat de nieuwe woonplaats in de buurt van het werk is. Wie zich onder die omstandig heden tevreden moet stellen met een gedrukte op- brenst in eigen dorp en daardoor in de nieuwe woon plaats gedwongen wordt een hogere schuldenlast aan te gaan dan zonder verkoopbeperkingen nodig zou zijn geweest, wordt ronduit benadeeld Bij gedwon gen vertrek door overlijden van de levenspartner of echtscheiding kunnen deze situaties zich eveneens voordoen. pvi Jdexi niev vei uieneu. txvuvuiwviie uuiuillg wordt op dezelfde manier gewaardeerd. Mensen die aan hun grond gebonden zijn (boer, tuinder) beginnen - ook met 50 punten. Datzelfde geldt voor mensen die - binnen en voor de woonkern werken (onderwijzer, wijkkruidenier) Wie geen van die bindingen heeft, maar er toch woont, krijgt per woonjaar 5 punten. Aan vertegenwoordigers, chauffeurs, seizoenarbei ders, leerlingen èn stagaires is eveneens gedacht. Als vandaag een vreedzame oplossing voor het Midden-Oosten gevonden zou kunnen worden, zou het misschien nog mogelijk zijn om de 82 jaar oude Meany, die een grote Israel-fan is, te vermurwen. De definitieve beslissing uitstellen is ook een mogelijkheid, maar zal ook niet veel kunnen baten. Want toen dr. Kissinger twee jaar geleden de opzeggingsbrief van de Amerikaanse regering aan de ILO schreef, zei hij dat de Verenigde Staten de organisatie slechts met zeer veel tegenzin zouden verlaten. De Amerikaanse regering sprak in de opzeggingsbrief de hoop uit dat de leden landen de ILO in de toekomst niet meer als politiek strijdtoneel zouden gebruiken. Het verzoek om de ILO te depolitiseren werd door de Derde-Wereldlanden - niet geheel ten onrechte overigens - als chanta ge geïnterpreteerd en zij reageerden alsof het een provocatie betrof. De afgelopen twee jaar hebben zij dan ook alles in het werk gesteld om de Verenigde Staten, Is rael en het hele Westerse blok in diskrediet te brengen. En tijdens de juni-conferentie van dit jaar kozen de Russen voor het eerst openlijk partij tegen het Westerse blok. Zij verhinderden dat het rapport, waar in over slavenarbeid wordt gesproken, Het wordt bijvoorbeeld niet zo op prijs gesteld, als een verkoper op zaterdag, wanneer het het drukst is in de winkel, zomaar niet op komt dagen. Het aantal „baaldagen" dat iemand opneemt, wordt niet bijge houden en de niet gewerkte tijd behoeft ook niet te wor den ingehaald. ROTTERDAM (ANP) De primeur van de Rotter damse „wasautomatenko- ning” Gerard de Lange wat betreft het toestaan van „baaldagen” aan zijn per soneel krijgt misschien na- i volging. Op initiatief van Tenslotte mogen nog twee andere zaken, die aan beteugeling van de speculatie kunnen bijdragen, niet onvermeld blijven. Drie ministers hebben te kennen gegeven dat de inflatie zö in het voordeel van de makelaarsomzetten werkt, dat er best iets van het bemiddelingstarief af kan. En het Algemeen Verbond Bouwbedrijven heeft erop aangedrongen matiging te betrachten in de ontwikkeling van de gemeentelijke grondprijzen, die naar het oordeel van het verbond onredelijk snel stijgen. r

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15