Aantal activiteiten verliesgevend Rechter stelt tennisster in Winst Unilever Busteholster BONDEN WORDEN BETROKKEN IN OVERLEG OVER KSH fi Onthulling gezaghebber Tromp op Aruba: tegen overheid ontdekt Nog meer Nederlandse chauffeurs gezocht wegens vleessmokkel Spanje zit zonder brood het gelijk 19 pet hoger Spaanse horecastaking grotendeels voorbij „Plannen voor samenzwering Vermiste duiker zwom uren rond UM uitzendbureau „Sekstest discriminerend Alleen nog problemen in noordwesten Geruchten over surséance Op 95 Meer bewaking huis van Indonesische ambassadeur Ve E VRO maakt ef wes Nieuwe directeur FBI Vioi een Anrp privé KekenipV Kun ie, de, accepkJiro van W kijk-err lubfer^eld betalen ii^Rekenincf .u--jTbaliet-- l&sen jan je. echtende betalen. BINNEN- EN BUITENLAND 4 WOENSDAG 1 7 AUGUSTUS 19 7 7 W O Zwartkijkers naar de Amro, dus. Zlmro I ,l<unje IJK Traw kolos aan Noor gems drie 40 vestigingen: 023-31.17.10 RESTAURANT GEHAKTE B8EFSTUK (Van onze redactie buitenland) WENEN. Twee of drie Neder landse vrachtwagenchauffeurs van de Rotterdamse internationa le transportonderneming Inter star worden door de Oostenrijkse Justitie gezocht in verband met een omvangrijk vleessmokkel- schandaal, waarvoor een 27-jari- ge Rotterdamse chauffeur al bij na drie weken in voorarrest zit. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Financiën in Wenen bevestigd. Via ean -ia (ADVERTENTIE) N NOG MEER ONTSLAGEN G BIJ AKZO VERWACHT (ADVERTENTIE) (Vervolg van pagina 1) I (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Terugdraaien en naar de Amro, dus. i V Over een mogelijke dividendhervatting zei hij: „Wanneer de resultaten in 1977 dicht bij het nulpunt zouden liggen en de vooruitzichten aan het eind van het jaar wat rooskleuriger zouden zijn, dan zullen wij zeker ernstig bekijken of we iets voor aandeelhouders kunnen doen”. MADRID (DPA). Gisteren was de situatie in de door een horeca-staking getroffen Spaanse toeristenoorden aan de Costa del Sol en de Costa Brava weer normaal, enkele kleine uitzonderingen daargelaten. In het noordwesten van Spanje wordt echter nog gestaakt. Werkgevers en sta kers hebben zich echter bereid verklaard tot onderhandelen. In Asturië wordt de moeilijke situatie in de horeca-sector sinds gisteren vergroot door een staking van vrachtrijders. Hotels en restaurants kam pen daardoor met een tekort aan voedsel. Noodgedwongen doen velen van hen hun behoeften op straat en in parken. Een einde van de staking is nog niet in zicht. De vakbonden hebben hun leden opgeroepen Ook in de provincie Cadiz duurt de sta king voort. In Algeciras zijn er problemen ontstaan op het gebied van de hygiëne. De tienduizenden toeristen die dagelijks deze fetad passeren vinden er restaurants en cafés en derhalve ook de toiletten gesloten. De bakkers lieten weten dat zij er zich niet tegen zouden verzetten als de regering het bakken van brood op zich nam. Dat zou dan moeten gebeuren door het leger. De bakkers eisten een herziening van de broodprijs nadat de prijzen van de belang rijkste levensmiddelen verhoogd waren. De broodprijzen waren sedert oktober vo rig jaar ondanks de inflatie onveranderd gebleven. MADRID (AFP). Heel Spanje zat van daag zonder brood nadat de bakkers had den besloten een nationale staking te hou den totdat de voorzitter en de twee vice- voorzitters van de Spaanse nationale bak- kersbond zijn vrijgelaten. De drie leiders waren gisteren gearres teerd omdat zij onwettig hadden besloten het gewicht van de broden met één derde te verminderen nadat zij geen toestem ming hadden gekregen de broodprijs te verhogen. De gouverneur van Madrid maakte van daag bekend dat alle stakers de zwaarste boete zullen krijgen die de wet toelaat. De goedgekeurde investeringen in duur zame produktiemiddelen die in het eerste halfjaar ƒ321 mln bedroegen kunnen in het hele jaar 1977 oplopen tot een bedrag tussen 450 en 500 mln. Er staan geen belangrijke leningsoperaties op stapel. Met name vreest de heer De Jong proble men bij het bedrijf van Enka in Breda (waar nog een werktijdverkorting voor zeshonderd man geldt), bij Kumij (het be drijf van Enka in Groningen waar kunst- stofprodukten worden vervaardigd) en bij Aagrunol (een bedrijf van Akzo-Pharma, eveneens in Groningen waar gewasbe schermingsmiddelen worden gemaakt). nog niet aan het werk te gaan, want niet alle eisen zijn door de werkgevers ingewil ligd. De minister voor Handel en Toerisme, Juan Antonio Garcia Diez, liet zich giste ren bezorgd uit over de schadelijke gevol gen van verdere horeca-stakingen voor het Spaanse toerisme tijdens het hoogtepunt van het vakantieseizoen. De officier van Justitie was nog zeer voorzichtig in zijn uitlatingen en verklaar de dat vooralsnog Geerman aangehouden is voor het uitdelen van een „opruiend” pamflet en hetgeen de wet hierover stelt. De „eerste fase” van het draaiboek zou bestaan uit het uitoefenen van druk op leiders van de partijraad van de PPA en het ontvoeren van één of meer van hen. Verder zou er een regering-in-ballings- chap gevormd moeten worden, die via radio en televisie kritiek zou uitoefenen op de huidige regering. Deze regering zou bijvoorbeeld in Venezuela gevestigd kun nen worden. Tenslotte moesten volgens de eerste fase groepen mannen en vrouwen in khaki-uniform, in de stijl van de Ku Klux Klan, de straat op gaan en daar gaan zitten. Als de politie ze op zou willen pak ken, moesten ze gewoon gaan liggen. In de tweede fase kwamen activiteiten voor zoals de kaping van een vliegtuig met aan boord een hoge functionaris van de huidige regering. Verder stond op het pro gramma het systematische afkraken van politie-activiteiten, een algemene staking en een economische boycot waaronder een van Curasaose produkten. Tenslotte was er sprake van de reeds bekende manifesta- Volgens gezaghebber Tromp was de Arubaanse politie voorbereid op de onge regeldheden van dit moment. „Sinds de politieke agitatie in 1972 op Aruba ont- Voor wat de kranten betreft werd in het samenzweringsplan melding gemaakt van de op Curasao gedrukte kranten in het algemeen en van de „Amigoe di Aruba” in het bijzonder. Het gebouw van de Amigoe is de laatste dagen tweemaal het doelwit geweest van terreuracties. Eenmaal werd hierbij gebruik gemaakt van een molotov cocktail waardoor een brand ontstond, die echter snel geblust kon worden. Op de handel zou een beroep gedaan worden niet meer in deze krant te adverteren en dit verzoek zou vergezeld gaan van dreige menten. Ascione zet uiteen, dat de chromosomen test, die de organisatoren verlangen van Renee Richards als voorwaarde voor deel neming aan de kampioenschappen ten einde uit te wijzen of zij man of vrouw was „onsportief, discriminerend, onbillijk en een schending van haar rechten is”. Bij het uitspreken van het verbod, maakte de rechtbank de kanttekening dat „het duide lijk was dat gedaagde de test verplicht heeft gesteld, met het uitsluitende doel te voorkomen dat eiseres aan het toernooi zou deelnemen”. Overigens is de test, die Renée Richards zou moeten ondergaan, dezelfde die tij dens de Olympische Spelen door de deel neemsters moet worden ondergaan. De chauffeur werd eind juli op de Hon- gaars-Oostenrijkse grens aangehouden toen hij met een lading Argentijns en Australische rundvlees Oostenrijk binnen reed. Over de lading was een hoeveelheid varkensvoer gelegd om het transport, dat volgens de invoervergunning uit alleen varkensvoer bestond, te dekken. naam Enka-groep. De bonden zijn niet gerust op de verdere ontwikkelingen in dit verband voor Enka in Nederland, waar al tal van reorganisaties zijn uitgevoerd. Over enkele weken zullen de bonden weer met de leiding van Enka om de tafel gaan zitten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De vakbonden hebben gisteren van het ministerie van Land bouw en Visserij de toezegging gekregen dat zij betrokken zullen worden bij ver der overleg over het in problemen verke rende bedrijf Koninklijke Scholten Honig (KSH). Bestuurders van de industriebon- stond, zijn we bezig met het verzamelen van gegevens”, aldus Tromp. Hij had de indruk dat bepaalde mensen waren gaan geloven, dat het kalme optreden van de politie de laatste jaren een teken van zwak te was, hetgeen volgens hem bepaald niet het geval is. De commissaris voegde hier aan toe dat de politie de laatste jaren een teken van zwakte was, hetgeen volgens hem bepaald niet het geval is. De commis saris voegde hieraan toe dat de politie bereid was door te gaan tot iedereen zich zou realiseren dat met haar niet te spotten viel. „Hoe lang dit ook zal duren”. Heel Aruba zit sinds gisteren overigens weer zonder stroom. In tegenstelling tot de vorige keren zijn nu ook de hotels de dupe van de stroomonderbreking. Door het ge bruik van generatoren kunnen de meeste hotels zich echter behelpen. Wel is het zo dat door het uitvallen van de stroom de nog resterende hotelgasten groot ongemak wordt bezorgd. Formateur Rozendal zal met de kandi- daatministers van het Antilliaanse kabinet in de loop van de volgende week bespre kingen beginnen over een regeringspro gramma 1977-1981. Dit is gisteren door de RVD op de Nederlandse Antillen bekend gemaakt. Het eerste rapport van de NIB bleef geheim, ook voor KSH zelf. Maar de mi nister zag er wel voldoende aanleiding in om een tweede rapport te vragen, en daar door zijn de bonden verontrust geraakt. Geruchten dat KSH toe zou zijn aan sursé ance van betaling vergrootten die onrust alleen nog maar. den van NVV en NKV hebben die toezeg ging gehad na een informeel gesprek op het ministerie. Die installatie is voor het bedrijf brood nodig, omdat anders geen toestemming wordt gekregen voor aansluiting op de „smeerpijp”, waarmee afvalwater op de Eems-Dollard wordt geloosd. Deze pijp komt op 1 oktober in bedrijf. Zoals bekend heeft minister Westerterp (Waterstaat) in middels KSH „voorlopig" verboden haar afvalwater via de smeerpijp te lozen. „Eerst een goede zuiveringsinstallatie”, zo heeft hij het bedrijf laten weten. Hoofdverdachten in de affaire zijn een bekende Oostenrijkse vleesfabrikant en een internationaal georiënteerde vleesim- porteur. Met hun praktijken hebben zij vele miljoenen guldens aan invoerheffing en belasting ontdoken. Voor de illegale invoer van het rundvlees hebben zij bui tenlandse transportbedrijven ingescha keld omdat dat bij het passeren van de Oostenrijkse grens het minst zou opvallen. Uren later, na drie uur in de nacht, klom Betsema dicht bij Oudeschild aan wal. Hij vertelde dat hij door de stroom te ver van het bootje was geraakt en toen maar terug was gaan zwemmen. Hij had de helikopter wel gezien, maar de bemanning daarvan had hem kenne lijk niet gezien. Van de kou had Betse ma geen last gehad, omdat hij onder zijn toch al „lekker warme” duikerpak nog een trainingspak droeg. De 34-jarige kottervisser J. Betsema uit Oudeschild, vader van drie kinde ren, was gisteren met een vriend in een bootje de Waddenzee opgegaan om te gaan duiken naar een oud scheeps wrak. Beiden zijn lid van de Texelse duikclub. Op een gegeven moment con stateerde de vriend, na een tijd onder water te zijn geweest, dat Betsema niet boven water wad gekomen. Hij klom in het bootje en voer terug naar Oude schild om alarm te slaan. Een groot scheepse zoekactie met reddingboot en helikopter op het was had geen resul taat gehad en werd gestaakt toen het donker werd. TEXEL (ANP). Een Texelaar, die sedert gisteravond in de Waddenzee werd vermist, is vanmorgen na zeven uur zwemmen veilig op zijn eiland teruggekeerd. AMSTERDAM (ANP). Akzo zal kri tisch bekijken of verliesgevende activi teiten wel langer voortgezet kunnen wor den. Daarbij zal aan een verder verlies van arbeidsplaatsen niet zijn te ontko men. Dit heeft dr. H. J. Kruisinga, lid van de raad van bestuur van Akzo, gisteren gezegd in een nadere toelichting op de sombere halfjaarcijfers, waarover wij gisteren berichtten. NEW YORK (Reuter). Renée G IJn IJn IJn Sar mu Sar IJn In i werki een j drs. I van d fabrii de on „Een Goud word' ven. hand huurc van d Lagei één c vries! volde word moed nog zou k daar zal e< hoek De v must C nas Koi Scl 77 sen J. I der IJn J. I WASSENAAR (ANP). De Wassenaar- se politie heeft vandaag versterking gekre gen van enkele tientallen leden van de koninklijke marechaussee ter aanvulling van de bewaking van de woning van de Indonesische ambassadeur, een school en een internaat voor Indonesische kinderen in Wassenaar. De heer J. de Jong van de Industriebond NW verklaarde gisteravond niet ver baasd te zijn over de aankondiging van dr. Kruisinga van Akzo, dat een verder verlies van arbeidsplaatsen wellicht nodig zal zijn. Als Akzo niet zorgt voor vervangende werkgelegenheid zullen volgens de indus triebond jaarlijks bij de onderneming ze venhonderd a achthonderd arbeidsplaat sen verdwijnen. Binnenkort zullen de bon den weer met de leiding van Akzo bespre kingen voeren. Dit in verband met de viering vandaag van het 22-jarig bestaan van de republiek Indo nesië. De Wassenaarse gemeentepolitie sloot moeilijkheden rond die viering na melijk niet uit. De laatste fase zou de meest afdoende zijn. Deze kwam er op neer dat tijdens een razzia in één keer de leiders van de partij raad van de PPA „afgemaakt’ zouden moeten worden. Men kondigde in het draaiboek in totaal 23 activiteiten aan. Een daarvan was ook nog het vernielen van de Nederlandse en Antilliaanse vlag, waar voor momenteel iemand onder arrest is. De bonden willen binnenkort weer infor matie over de structuurwijziging bij de hoofdproduktgroep chemische vezels van Akzo, waarbij de huidige Enka-brandstof- groep en Akzo-intemational (chemische vezels buiten Nederland en West-Duits- land) worden samengevoegd onder de Bram van den Akker van de Indus triebond NW zei het gisteren na het ge sprek in het ministerie van Landbouw zo: „Iedere werknemer van KSH zou veront rust moeten zijn”. Overigens kon hij niet zeggen of de stroom van geruchten rond het concern terecht is. „Men wilde ons bij het ministerie geen details geven. We kun nen onmogelijk zeggen of er bijvoorbeeld ontslagen voor de deur staan”, zei hij. Vanwege de sterk groeiende vraag naar holsters voor vuurwapens die in kleding verborgen kunnen worden, heeft Peter Soldatos, een Zuidafrikaanse modeontwerper, een holster ontworpen dat aan een bh kan worden vastgemaakt, zoals op de foto te zien is. Sinds de onlusten die de laatste 12 maanden regelmatig plaatsvinden gaan steeds meer Zuidafrikaanse burgers - onder wie veel vrouwen - wapens dragen. Over een kleine week moet het tweede rapport van de Nationale Investerings bank (NIB) over KSH klaar zijn. Even daarna zullen de vakbonden dan worden uitgenodigd voor een gesprek in het minis- T terie van Landbouw. In het tweede rap port van de NIB zullen naar alle waar schijnlijkheid een aantal suggesties staan op welke manier KSH kan worden ge holpen. Het Oostenrijkse ministerie van Finan ciën heeft verder laten weten dat thans vaststaat dat chauffeurs van de Rotter damse transportbedrijven Interstar en Eu rostar, waarvan de heer Van der Starre directeur is, zich hebben schuldig gemaakt aan het illegaal invoeren van Argentijns en Australisch rundvlees met vervalste papieren. De smokkelwaar werd door West-Duitsland via Tsjecho-S’owakije of Hongarije geïmporteerd. Het toen d ten zv kelijk met d de zet deze k dat mi houde van di rijsch gefab.’ tie. In dat vc mers NEW YORK (Reuter). Renée Ri chards, de 43-jarige Richard Raskin die in augustus 1975 een operatie onderging en de vrouw Renée Richards werd, heeft voor het Hooggerechtshof van de staat New York een unieke procedure tegen de Amerikaanse tennisbond, de organisato ren van Forest Hills en de damestennis- bond gewonnen. IJ Oud de 1 „De de t vak: Tim schi giet D< de wijz wen Rechter Alfred Ascione namelijk heeft een rechterlijk verbod uitgevaardigd, waardoor de organisatoren van de open Amerikaanse tenniskampioenschappen Renée Richards voor het damesenkelspel niet langer kunnen weigeren. tie voor het bestuurskantöor en het onder breken van stroom- en watervoor zieningen. L WASHINGTON (AFP). President Carter heeft besloten de 58-jarige republi kein Frank Johnson, federaal rechter in Montgomery, Alabama sinds 1955, te be noemen tot directeur van de FBI als opvol ger van Clarence Kelley die zich aan het eind van dit jaar wil terugtrekken. Dit hebben Amerikaanse regeringsfunctiona rissen gisteren bevestigd. nu# Grote Hootst'ii.it 21 i-' hl vérse aard •jn verse groente Q V V Een eerste rapport van de NIB waarin geïnventariseerd wordt hoe KSH er voor staat, werd enige weken geleden gemaakt op verzoek van het ministerie van Land bouw. Dit verzoek kwam nadat KSH sub sidie had aangevraagd voor de bouw van een zuiveringsinstallatie voor haar fa brieken in Oost-Groningen. Die bouw kost het bedrijf 55 miljoen gulden, voor het in financiële moeilijkheden verkerende KSH een fors bedrag. Met levensmiddelen en veevoeder wer den goede resultaten behaald, maar de winst op wasmiddelen bleef gering. De resultaten van de bedrijven in Noord- Amerika waren teleurstellend, mar jon In de toelichting op de resultaten wijst Unilver ondermeer op de zwakke vraag naar produkten voor huishoudelijk ge bruik in Europa. De winstmarges bleven in dit werelddeel onbevredigend. De heer Kruisinga zei nog niet te kunnen zeggen om hoeveel arbeidsplaatsen het zal gaan en in welke ver gingen de maatrege len moeten worden genomen. „We zullen echter vanzelfsprekend regelmatig nauw overleg plegen met ondernemingsraden en vakbonden. De uit de saneringsplannen voortvloeiende bezuinigingen zullen dit jaar oplopen tot 220 mln, in 1979 moet dit volgens plan ƒ400 mln zijn”, aldus dr. Kruisinga. ROTTERDAM (ANP). In het tweede kwartaal van dit jaar is de gecombineer de winst per gewoon aandeel van 20 in Unilever ten opzichte van de overeenkom stige periode in 1976 met 19 pet gestegen van 5,26 tot 6,25. De winst toekomend aan de houders van het gewone kapitaal van Unilver ging in het tweede kwartaal met hetzelfde percentage omhoog van 293 mln tot 348 mln. Met de verkoop van eetbare vetten zijn goede resultaten behaald. De winst van de consumptie-ij sbedrijven was echter van wege het slechte weer in de meeste landen van Europa, aanmerkelijk lager. De grote vleesbedrijven leden ook dit kwartaal verlies. Vanavond hebben de vakbonden een gesprek met de raad van bestuur van KSH.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4