AZ TENONDER ZONDER VAN HANEGEM Vliegtuigjes met anti-reclame GRIEVEN TEGEN AZING GRIEVER Ploeg heeft perspectief ondanks afknapper tegen VVV (1-3) Coerver te druk I Volendam krijgt de smaak weer te pakken 99 AMSTERDAM MAAKTE GEEN KANS: 3-0 19 Schlemielig Eigen veste Zonder inzicht Superieur 19 7 7 AUGUSTUS 1 8 SPORT DONDERDAG (Van onze sportredactie) A 1 19 1350 - JB VOLENDAM (ANP). Volen dam is weer voetbal-minded. Bracht de promotie naar de ere divisie het dorp al in een feest stemming, door de overwinning van 3-0 op Amsterdam in de eer ste thuiswedstrijd, stond het pu bliek weer als één man achter zijn ploeg. Het eerste half uur zag het er niet naar uit dat de Volendam- mers de winst zouden behalen. AMSTERDAM. Al vóór het begin van deze competitie tipte Feyenoord-trainer Vujadin Boskov Ajax en PSV als de voornaamste gegadigden voor de landstitel. „Je wordt namelijk niet kampioen met de spelers die je in het veld hebt staan, maar veel belangrijker is welke voetballers je op de bank hebt zitten”, was zijn simpele filosofie. Onwillekeurig gingen de gedachten na Ajax-AZ gisteravond in die richting terug. Wij Ajax besliste revanche via betere wisselspelers SPORTIEF MARC SERNÉ TELSTAR SNEL VAN SLAG d PIETER MUL Wiel Coerver: uit de dugout issen rg Zwc Ruud Geels doet een poging voor Ajax te scoren. van insoever van L Zelfs AZ-technisch directeur Hans Kraay kwam na de ontgoocheling van de 2-1- nederlaag tot een soortgelijke gedachte, toen hij opmerkte: „Ajax heeft een ploeg van lopers. Dan is het erg lekker als je op de bank een aantal spelers hebt zitten, die goed zijn om 20, 30 minuten in te zetten. Dat is het verschil tussen Ajax en AZ’67”. Volendam daarentegen kwam pas los. Zeven minuten na het eerste doelpunt kop te Helling na een door uitblinker Dick Bond genomen vrije trap de bal langs Stuy. Het derde doelpunt kwam voor rekening van de oud-Amsterdammer Visser, die de plaats van Dick Bond had ingenomen. Ajax toch ook moeten kunnen oprollen. Dat laatste werd namelijk vooral duidelijk nadat de Amsterdammers na een mislukte 1-2-combinatie tussen Zuidema en Ling, door de individueel zeer begaafde Ling knap afgerond, toch een voorsprong had kunnen nemen. De dreigende acties die AZ onmiddellijk ontplooide via een af standsschot van Spelbos, een verrassende actie van de grote uitblinker Hugo Hoven kamp (in deze vorm nu alweer volledig rijp om straks ook weer in Oranje een rol van betekenis voor zich op te eisen) en een fraaie mogelijkheid voor Vosmaer, die er Volendam nam wat gas terug. Pas in de laatste minuut veerden de 6.000 toeschou wers nog eenmaal op. Maar scheidsrechter Van Dijken haalde zich de woede van het publiek op de hals door af te fluiten op het moment dat Billy Bond na een mooie solo voor een leeg doel stond. Maar de Volen- dammers treurden niet lang. Hun club had goed voetbal laten zien en Amsterdam was weggespeeld. Eerst schoot hij nog tegen Stuy op, maar de tweede keer faalde hij niet. De vraag was dan ook waarom AZ’67, dat met Vonk voor de geblesseerde Van Hanegem opereerde, na de rust niet door ging. Kan het elftal dan inderdaad de druk van het favoriet zijn niet aan? Kraay: „Ajax wil je lokken. Dat is hun spel altijd. Als je daaraan toegeeft, dan ben je zeer kwetsbaar. Wij moesten het wel voorzich tig spelen, omdat er bij ons wel veel gelo pen werd, maar het rendement veel min der was dan in het Amsterdam 702-toer- nooi, toen we met Van Hanegem een speler hadden die al die diepgaande voetballers met een goede pass op maat kon bedienen. Dat ontbrak vanavond”. toch nog in slaagde om de bal uit een pass van Metgod naast het Ajax-doel te depone ren, toonden dit duidelijk aan. Verdiend? Het is allemaal hoe je het bekijkt. AZ’67 heeft een completer elftal, zelfs zonder Van Hanegem. Ajax heeft in tegenstelling tot de Alkmaarders bijna ge lijkwaardige reserves voor voetballers als Lerby, Arnesen, Tahamata, Everse etc., spelers die door Ivic regelmatig gewisseld worden. De sterkte in de breedte is Ajax’ grote kracht. De uitschieters bestaan uit Krol, Geels, Schrijvers en misschien Ling, maar de rest van de voetballers, ieder met hun eigen kwaliteiten, ontloopt elkaar niet gek veel. Ivic legt uit hoe belangrijk dat is als hij stelt: „Je ziet het bijvoorbeeld met zo’n Everse. Hij is een van de beste links benige spelers die we hebben. Hij kan ook zeer waardevol voor ons worden in de toekomst. Maar hij heeft nog niet de kracht om het 90 minuten vol te houden. Hij heeft bij Feyenoord ook te lang op non- actief gestaan om nu al bij ons een hele wedstrijd waar te kunnen maken”. VW vond dat prima, sloot zich helemaal op in eigen veste en antwoordde op volle toeren. Voorstopper Hermans maakte zich niet geliefd met onbesuisde aanslagen op de benen van De Wit, de Limburger zorgde daarnaast ook voor twee fraaie acties. Uit één daarvan kreeg Van der Weide een goede schietkans, de andere wist de ro buuste verdediger zelf niet in een goal om te zetten. Een volgende mogelijkheid voor de Baan-ploeg om aan de leiding te komen kon door Lorenz Hilkes niet worden benut. Vermoedelijk omdat zijn ren na balverlies bij Telstar te veel had gevraagd. Telstar was gelijk de kop kwijt. Juist op zo’n belangrijk moment heeft de ploeg een overtuigende leider nodig en die ont breekt. Van Essen, Jonker, noch Weller- dieck zijn van zodanig formaat. Met inzet maar zonder inzicht viel de thuisclub aan. De ene fraaie kans die het team van Pe- tescu zich verwierf was na een aantrekke lijke actie van Ab van Oorschot die Advo caat en Van Rosmalen voor gek zette. Staats (zeer ijverig) knalde op doel maar Monne de Wit stond in de baan van het schot. Aan de andere kant had Hilkes maar weinig ruimte nodig om op aangeven van Kurcinac onder Van der Meeren door te vuren. De ontmoedigde Telstar-spelers in casseerden in de vallende duisternis nog een derde treffer van Piet Pala. Petescu sprak na afloop van een psychi sche klap. „Het ging stukken beter dan tegen Amsterdam. Zo’n blunder gaf de ploeg echter een dreun. Daar kwamen ze Hun verschijning veroorzaakte boe geroep bij de 3000 toeschouwers maar kwam niet geheel als een verrassing. Griever wordt al een tijdje gehinderd door een groepje Groningers die hem met intimidaties het voetballeven zuur trachten te maken en reservedoelman Huberts onder de lat willen hebben. Op bizarre wijze kregen de tegen standers van Griever overigens toch hun zin. Kort nadat de vliegtuigjes wa ren verdwenen, raakte Griever, een mi nuut na de rust, geblesseerd. Met een open kniewond moest hij uitvallen, waarna Huberts zijn plaats kon inne men. De invaller werd door de Vlaar- dingers nauwelijks op de proef gesteld, maar was zichtbaar nerveus door de gebeurtenissen. AZ moest ten slotte wel vóór rust op 1-1 komen. Daarvoor was het klasseverschil in die periode, ook al haalde het duel bij lange na niet de eerder vertoonde kwaliteit tussen de twee giganten uit het Nederland se voetbal in het Amsterdam 702-toernooi, in alle opzichten toch te groot. (Van onze sportredactie) GRONINGEN. Gedurende een half uur heeft een groep supporters van FC Groningen gisteravond op zeer ongebruikelijke wijze zijn afkeer laten blijken van doelman Azing Griever. Na een kwartier spelen verschenen tij dens de wedstrijd FC Groningen-FC Vlaardingen twee vliegtuigjes boven het Oosterpark die de tekst „FC Gro ningen veel succes, maar deze keeper is niet best” met zich meevoerden. In de tweede helft was Volendam supe rieur. Vooral het middenveld Dick Bond, Jonk en Helling speelde zeer sterk. De voor De Leeuw ingevallen Otto kreeg geen kans in zijn spel te komen. In de voorhoede van Volendam was Zonneveld gevaarlijk bij iedere bal die hij kreeg. Het was vooral aan Heinz Stuy te danken dat de achter stand voor Amsterdam lange tijd beperkt bleef tot twee treffers. Enkele keren voor kwam hij door snel uitlopen een debacle. Toch had AZ’67 met de voortreffelijke Hovenkamp, Peters en Nygaard nog een surplus aan individuele klasse ten opzichte van Ajax, waar alleen Ling in staat is om zich als een balgoochelaar van uitzonder lijke klasse te ontpoppen. Krol had zijn handen vol aan verdedigend werk, waar door hij uiterst schaars aanvallende activi teiten kon ontplooien en Geels miste de scherpte een beetje in zijn spel. Hoewel dat ook maar betrekkelijk is. De onberekenba re spits forceerde ten slotte wel de Ajax- zege. Een nogal schlemielig ogende over treding van Vonk, die Geels omklemde, werd door arbiter Derks gestraft met een penalty. De AZ-spelers wonden zich er zo over op dat Kraay hen na afloop verbood om over het incident te praten. Geels is ten-slotte een te geroutineerde voetballer om in dit soort situaties nerveus te worden. De bal verdween beheerst achter Mes- kovic. De Velser ploeg doet er dan goed aan geduld te bewaren en vertrouwen te heb ben dat de negatieve start best overwon nen kan worden. Maar daarvoor is wel nodig dat het team over wat meer even wicht gaat beschikken. Een stabiele hou ding die voorkomt wat gisteravond tegen het team van Rob Baan gebeurde. De gelijkmaker die de bezoekers op het bord wisten te brengen kwam voort uit een afgrijselijke misgreep. Dat is nog tot daar aan toe. Erger is het dat de equipe vervol- Over de kwaliteit van het huidige Ajax vertelt Ivic iedere week hetzelfde. Dat kan ook moeilijk anders, want de kwaliteiten van het team blijven vooralsnog beperkt. Hoe opportumistisch en goed er toch wel bij vlagen wordt gespeeld. Ivic: „Dat zijn we ons ook wel bewust. Dit Ajax moet het nog steeds van zeer hard werken hebben. Iedere wedstrijd weer opnieuw. Niet alleen tegen Haarlem, maar ook tegen AZ’67. Daar zijn we vorig jaar ook kampioen mee gewor den. En zo zal het deze keer ook weer moeten gaan”. Nygaard leidde de chaos in de Ajax- defensie in, Metgod profiteerde met een handige boogbal langs Schrijvers, waarna de teruggekomen Ruud Geels in een wanhoopspoging alsnog redding te bren gen, de bal in eigen doel tikte. Meteen daarna pakte Telstar zijn eerste thuisdoelpunt. Jacques Hermans verloor de bal die bij Staats terecht kwam. Rett- kowski redde in eerste instantie maar een snel ingrijpen van middenvelder Hegeman bracht de bal toch nog bij Torben Mikkel- sen. Met het linkerbeen knalde de gedron gen Deen de plastic knikker over de zwe vende keeper Vieten. 1-0 voor Telstar. VW raakte nog meer in de verdrukking door een boeking van scheidsrechter Beukman die Oostrom na een wilde char ge contra Ab van Oorschot noteerde. De Zondag werd Griever in Zwolle beko geld met verse en kalkeieren. De politie kwam er achter dat dit het werk van Groningers was geweest maar maakte geen proces-verbaal op. Wel werd de Groningse politie ingeschakeld. Giste ravond waren enkele rechercheurs aanwezig achter het door Griever ver dedigde doel. DEVENTER (ANP). Wiel Coerver, trainer van Go Ahead Eagles, zal tijdens wedstrijden niet .meer in de dugout plaats nemen. Coerver, die al twee keer een hart operatie heeft ondergaan (in Nijmegen en Houston), raakt in de dugout te emotioneel bij de wedstrijd betrokken. Woensdag avond, tijdens het duel met NEC, zat ma nager en oud-NAC-trainer Bob Maaskant op de bank. gens ieder overleg en elke organisatie mist om een afgang te vermijden. Tegen de rappe VW-voorwaartsen ging de thuis club zonder hersens ten aanval. Een opzet die vraagt om moeilijkheden. Goals vloei den daaruit weliswaar niet rechtstreeks voort, de hoekschoppen die de snelle tegen aanvallen opleverden resulteerden twee maal in een treffer voor de Limburgers. Trainer Baan van de bezoekende ploeg verklaarde na afloop tevreden dat hij van tevoren had beweerd dat zijn spelers min stens een punt moesten terug nemen naar het Venlose. Dat het er twee werden noem de hij vol bravoure niet eens zó verras send. De ontwikkeling in de wedstrijd strookt evenwel niet helemaal met die uit lating. Petescu kende uiteraard het gevaar van de snelle VW-azen De Jonge, Hilkes en Jonavic. Vandaar dat Telstar, te zeer beperkt in de opbouw omdat alles van Jonker moet komen, koos voor een voor zichtige opening. Zo behoudend zelfs dat slaapverwekkend nog een net woord is om het Velser tempo uit het eerste half uur mee aan te geven. VELSEN. De dampige schemering nam woensdagavond tegen negenen in snel tempo bezit van sportpark Schoonenberg. In hetzelfde ritme werd het thuisclub Telstar duister voor de ogen. De spelers van oefenmeester Petescu holden steeds warri ger door elkaar na de gelijkmaker die het bezoekende VVV halverwege de tweede helft had gescoord. In de allerlaatste minuut van het matige treffen voegde de Venlose formatie nog een derde goal toe aan de twee die Hilkes eerder had laten aantekenen. Een geflatteerde 1-3 nederlaag was het schamele resultaat voor Telstar dat na twee competitiedagen puntloos op de onderste plaats staat. Voorbarige schampere opmerkingen zullen Petescu en zijn team de komende tij d niet bespaard blijven, zeker als de verrassende koploper NEC zondag Telstar in Velsen opnieuw met lege handen zou laten staan. niet meer overheen”. Juist daarin schiet Telstar zeker nog tekort. Geen wonder in een selectie die toch drastisch is gewijzigd. Woensdagavond heten de meeste routi niers het juist afweten. Op het nevelige Schoonenberg waren echter ook nog licht punten voor de supporters te ontdekken. Op het middenveld met name waar de bij tijd en wijle nog onbeheerste Hegeman redelijk speelde. En waar Ab van Oor schot het nog beter deed tegen Dick Advo caat. De VW-aanvoerder uitte zijn onbe hagen met veel geklets en gebaartjes, trai ner Baan erkende terecht dat Van Oor schot het prima had gedaan tegen zijn aanvoerder. Op het door de voortdurend neervallen de regen spekgladde veld begonnen beide ploegen zeer zwak. Maar wie anders dan rommelaar Cor Zonneveld hielp Volen dam over het dode punt heen. Na een klein half uur ving hij de bal op uit een afgeslagen aanval. Hij zette twee verdedi gers op het verkeerde been en bood Tol een niet te missen kans. Voor Amsterdam was dat meteen de genadeklap. Vanaf dat moment lukte geen combinatie meer en de schaarse hoge ballen voor het doel, waren geen probleem voor het sterke duo André-Guyt. leidsman geweest. Tot aan de rust schiep geen van de twee ploegen zich nog scoringskansen. Gerrie de Jonge moest in die pauze het veld ruimen voor de uit vorm zijnde Kurcinac. Toch was de zwartgelokte Joegoslaaf nog veel te goed voor Kees Kerkhof die zijn tegenstander voortdurend onderuit schof felde. Gevaar was er in de eerste minuten na de hervatting via Van der Weide en De Wit. De eerste mikte naast het Telstar-doel de tweede zag zijn lage kopstoot tot corner verwerkt. Een staaltje amateurisme was er voor nodig om VVV de noodzakelijke stimulans toe te dienen. Zoals eerder was Van Oor schot ook na twintig minuten in de buurt van Dick Advocaat die op rechts de diepte werd ingestuurd. De voormalige Dor- drecht-speler was rapper en tikte de bal terug naar doelman Paul van der Meeren. Laatste man van Essen schermde de bal af maar zag Jovanovic naderen. Voor de uit lopende Van der Meeren knalde Van Es sen de bal in paniek rechtstreeks naar Hilkes die op eenvoudige wijze datgene kon doen waarvoor hij naar Venlo is ge haald: scoren. De Westduitser schoof de bal beheerst in het verlaten doel: 1-1. Kraay kwam vooral tot deze uitspraak omdat AZ’67 gisteravond uitgerekend te gen het op een revanche beluste Ajax zonder zijn grote spelbepaler Willem van Hanegem moest aantreden. Kraay: „Mis schien had hij 20 minuten met zijn dijbeen blessure kunnen spelen. Maar dat was mij te gevaarlijk. Als het fout was gelopen was hij misschien nog veel langer uit de roula tie geweest. Nu kan hij zonder tegen Am sterdam zeker spelen. Dat vind ik belang- r ijker”. Maar zelfs zonder Van Hanegem had AZ’67 het kwalitatief bepaald armere Zodra Mikkelsen er wat minder verlo ren bijloopt op links en Bischot is her steld, dan zal Telstar betere tijden gaan kennen. Zeker als Dinu uit zijn vaderland mag afreizen en kan proberen wat meer „gewicht” op het middenveld in te brengen. Op de bovenste van de twee foto’s het begin van een pijnlijk treffen tussen VW-doelman Vieten (links) en Gerard Staats van Telstar. Daaronder schreeuwt Staats het uit na de botsing. Vieten vangt de opgesprongen bal. Rettkowski snelt toe. was tevoren veel te coulant Wé#

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19