gaat beginnen t Voor vier mille aan koffie en Geit ritueel Woningbouw aan v. Houtenlaan Polstasje vol waardepapieren gerold tabak gestolen Sympatia 77 voor rampen, ziekte en honger geslacht Door hogere energieprijzen wordt winning haalbaar Zeeverkenners krijgen oude aak van Bleeker als nieuw clubschip men, omdat zij door werk of verhuizing hun tijd niet meer aan de zeeverkenners kunnen geven. Op deze zondag 28 au gustus zijn ook de ouders van de jongens uitgenodigd om de feestelijkheden mee te maken. h t F I 11 K Geen gok meer Sterke groei Kort IJmondnieuws Commissievergadering sociale aangelegenheden Man met hand in strokenknipbaan Opvolger Kampen M.A. de Ruytergroep bestaat-twintig jaar 19 7 7 - IJMUIDEN. Het is op de Noordzee bijna dringen geblazen, zo druk is het met booractiviteiten op zoek naar olie en gas. Deze zomer van 1977 vormt een hoogte punt in de activiteiten, die op het Nederlandse deel van de Noord zee plaats hebben. Alleen op dit deel van de zeebodem zijn al twaalf booreilanden en produc- tieplatforms neergestreken en de verwachting is, dat er in het na jaar zelfs nog een enkele bijkomt. 3W IJMUIDEN. Voor de zee verkennersgroep Michiel Adri- aansz de Ruyter uit IJmuiden is het zondag 28 augustus een bij zondere dag. Op die dag wordt het twintigjarig bestaan van de groep „gevierd” met de officiële - overdracht van een nieuw onder komen voor de zeeverkenners. Het is de oude aak, die al sinds jaar en dag bij bouwmaterialen handel Bleeker aan Zijkanaal B ligt en die de opvolger wordt van het huidige onderkomen, de tjalk „De Stamper”. —I D O N D ERDAG 18 AUGUSTUS 19 7 7VELSEN-IJMUIOEN - - BB, - ■l Olie- en gasboringen op Noordzee ooit dit jaar intensiever dan grote pijpleiding naar Groningen stroomt. ings- ging spe ll als ange ibus voor ■an 1 imen i, het .Het tornt imen tisch In het tasje droeg de vrouw twee pas poorten en twee rijbewijzen bij zich, een mapje met vijftig cheques, een horloge, giropas, autobescheiden en honderdtach- tig gulden aan baar geld. Toen zij even niet oplette, zo was haar verhaal, is het tasje dat zij los in de hand droeg gestolen. Voor het spel, dat met de jongens ge daan wordt, is een goede ligplaats met de nodige vrijheid bijna een noodzaak. Die vrijheid en een veilig vaarwater hebben we bij Bleeker gevonden.” Een van de organisaties die hulp biedt bij calamiteiten in de were’d, is de Medi sche Adventzending. Na de verschrikke lijke aardbeving die begin vorig jaar Guatemala trof, besteedde zij ruim een miljoen gulden aan de bouw van vijfdui zend woningen voor daklozen. Boven dien verstrekte zij geruime tijd twee keer per dag aan vijfduizend slachoffers to taal 150 ton voedsel. Tientallen tonnen kleding werden eind 1976 naar Libanon gestuurd voor de slachtoffers van de burgeroorlog. De Ad ventzending werkte hierbij samen met drie andere instellingen de Church World Service (onderdeelvan de Werel draad van Kerken), de Catholic Relief Service en het Leger des Heils. Ook op andere manieren werd de Libanese be volking hulp geboden De „de Ruytergroep” telt nu 49 jongens en zeven leiders. Broeder Thomas is als schipper de enige „oudere” in het gezel- schap.De zes „stuurlieden”, die hem in de leiding bijstaan zijn uit de groep zelf voortgekomen. Op de feestelijke dag voor de groep moet helaas..van enkele van de ze leiders afscheid worden geno- Zondag de 28-ste zal het nieuwe schip officieel door de familie Bleeker aan de M. A. de Ruytergroep worden overgedra gen. Bovendien kan op die dag de inmid dels aangeschafte zevende vlet te water gaan, een vlet, die dankzij veel giften financieel haalbaar was en een uitbrei ding van de groep mogelijk maakt. Het is voor deze hulporganisatie dat gedurende zes weken ook in deze regio de jaarlijkse geldactie- Sympatia wordt gehouden. De methode is langzamer- hand*Wel bekend geworden, het is name lijk de 55ste campagne in ons land. Huis- aan-huis wordt een brochure aangebo- De groei van de off-shore-activiteiten is duidelijk af te lezen aan het aantal boorei landen. Jaren lang waren er door het jaar heen zo’n drie of vier eilanden op het Nederlands continentaal plat op zoek naar gas of olie. Dat aantal is verdrievou digd en bovendien zijn de eerste gasbron nen al in productie genomen. Door twee pijpleidingen, een bij Callantsoog en een bij Groningen stroomt het gas ons land binnen. Met de activiteiten op zee zijn ook de werkzaamheden ten behoeve van de off shore aan de wal aanzienlijk toegenomen. De bevoorradingsschepen varen ook in IJmuiden af en aan en de twee bevoorra- dingsbases, bij de IJbunker van Peterson en bij Van Gelder van Octopus, hebben het druk om aan alle wensen van hun op drachtgevers te voldoen. De beide managers, W. Th. van de Bosch van Peterson en J. L. Rietdijk van Octopus vertellen, dat het onderzoek naar gas en olie nog verder is geïntensiveerd. „In Ne- den die een overzicht geeft van de activi teiten van de genoemde zending in de wereld. Van het bedrag dat de brochure kost 2,-) worden geen kosten afgetrok ken, zodat de opbrengst voor de volle honderd percent voor hulpverlening be stemd is. Indien u na zes weken de indruk mocht hebben dat de aanbieders van de brochu re u niet thuis hebben getroffen, dan kunt u een bijdrage overmaken op giro 17797 t.n.v. Medische Advent zending, Bosch en Duin. Contactpersoon voor de ze regio is: de heer A.C. Balk, Rijnegom- laan 23, Aerdenhout, telefoon 242941. derland was de eerste boring in 1960 op het Ijsselmeer, maar de feitelijke boringen op de Noordzee kwamen na 1966 goed op gang. British Petroleum was in 1967 de eerste, die met een booreiland op zoek ging voor onze kust en daarna volgden meer grote oliemaatschappijen. Dat is zo door gegaan tot het jaar 1970. Er was wel wat gevonden, maar de kosten om de aange troffen gasvelden te winnen waren zo hoog, dat de activiteiten duidelijk terug liepen”. VELSEN. De commissie voor sociale aangelegenheden houdt maandagavond om half acht in het stadhuis een openbare vergadering. Op de agenda staat de nota „Oud worden in Velsen” en komen de verslagen van de leden, die de gemeente in diverse organisaties vertegenwoordigen, aan de orde VELSEN - De gemeente Velsen zal bin nenkort beginnen met het bouwrijp ma ken van de grond aan de Minister van Houtenlaan, waar de Stichting Eigen Wo- ningbezit Velsen 59 woningen zal gaan bouwen. In een gesprek tussen Spoorwe gen, Openbare Werken, en de Stichting is afgesproken niet langer met de uitvoering van het werk te wachten. Tegen de bouw van de woningen loopt nog een beroep bij de Raad van State, dat is ingediend door bewoners van de huidige woningen aan de Van Houtenlaan, die niets voor overburen voelen. Omdat dit beroep geen „opschortende werking” heeft, kan men toch met de bouw begin nen. Mocht de klagende partij eventueel in het gelijk gesteld worden, dan moet er hooguit een schadevergoeding uitgekeerd worden. IJMUIDEN. Bij een bedrijfsongeval bij Hoogovens is een 30-jarige man uit Velsen-Noord ernstig aan zijn hand ge wond geraakt, toen hij met zijn linkerhand tussen de messen van een strokenknip baan terecht kwam. De man werkte in de koudbandwalserij 1 als bedieningsman af- werkingsinstallaties. Met snijwonden en peesletsel aan zijn hand is hij opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk. oor- aren al in 'ord- I •taal wee olie laat- sitie cur- Voor ruim 300.000 aan bouwmateria len en voedsel werd beschikbaar gesteld aan de slachtoffers van de aardbeving en vloedgolf die in augustus 1976 het Filip pijnse eilan Mindanao teisterden. Verder ties, Ar- f tot it de on- :omt e en ko- ir de fsle- >ver- s op we- latie ‘len. „Maar niet alleen wij hebben profijt van de drukte”, aldus de beide managers. „Ook veel bedrijven uit IJmuiden en an dere plaatsen profiteren mee. Er zijn tran sportbedrijven, die volop werk hebben voor de off-shore, constructiebedrijven, de supplyers moeten bunkers hebben, er is hotelaccommodatie nodig, kortom heel wat andere bedrijven pikken een graantje mee”. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Een 32-jarige vrouw uit IJmuiden heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van haar polstasje met geld en waardepapieren. De vrouw zegt omstreeks een uur woensdagmiddag bij V. en D. te zijn beroofd. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN-NOORD. Uit de Dagmarkt BV aan de Wijkerstraatweg in Velsen- Noord zijn in de nacht van dinsdag op woensdag vijfhonderd pakken koffie, zes honderd pakjes shag en tweehonderd pak jes sigaretten gestolen. De daders zijn het pand binnengekomen via een raam aan de achterzijde van het gebouw. De goederen, bestaand uit diverse merken, vertegenwoordigen een totale waarde van circa vierduizend gulden. IT JVV fdit£ >mst geld »gen dien n>nd ‘ids- nen. aten 5 lo- zaarij leeft van; ver^ tring kien n op Ver.' x I !SU1- ink- >var- >ond joen 976. ver-' 723 De ihet iter- itige bijl ïrio-J den. of het herfstkamp. En al die jaren is er aan het schip gedokterd om het geschikt te maken als clubhuis voor de zeeverken- ners en om het varende te houden. Voor al het draaiende houden van de oude motor bleek een zware opgave en meer malen moest het sleepbootje eraan te pas komen om De Stamper weer veilig naar "de thuishaven te brengen. Wedstrijd. Op het terrein van de poli tiehondenvereniging „Schapenduin” aan de Heerenduinweg in IJmuiden worden zondag onderlinge wedstrijden gehouden. De wedstrijden beginnen om 9 uur. j De beide bevoorradingsbases bieden werk aan zo’n twaalf mensen, maar met het uitbestede werk erbij, biedt de off shore in IJmuiden al aan tegen de 80 mensen werk. En de groei is er nog niet uit. Meer en meer bronnen zullen in exploitatie worden genomen en het zoeken naar nieuwe bronnen gaat door. De grote kentering is gekomen tijdens de oliecrisis. Toen ineens bleek, hoe kost baar bezit een eigen olie- of gasveld in Europa was en alle grote oliemaatschap pijen wierpen zich opnieuw op de Noord zee. Door de gestegen energieprijzen was de winning financieel ook veel aantrekke lijker geworden. De zeeverkennersgroep is ontstaan als een stuk jeugdwerk van de r.-k. parochie IJmuiden-Oost. Die binding met de paro- chië is er nog wel, maar nu al vele jaren is de groep open voor iedereen. Schipper broeder Thomas zegt: „Belangrijk is, dat de jongens leren om met anderen om te Dit zijn enkele voorbeelden van hulp verlening door de SWAS (Seventh-day Adventist Welfare Service), de organisa tie die namens de Adventzending bij rampen optreedt. Maar behalve in geval van rampen biedt deze zending het hele jaar door hulp aan slachtoffers van honger en ziekte. De 141 ziekenhuizen en 245 kli nieken Behandelen jaarlijks rond vijf miljoen patiënten. In medische facilitei ten wordt per jaar één miljard geïnves teerd. Veel wordt ook aan ontwikkelings hulp gedaan sivering van olie- en gasonderzoek gege ven. „Er zijn eerdere gasvondsten, toen als niet interessant afgedaan, die nu in exploi tatie worden gebracht. En voor de toe komst verwachten we nog veel meer acti viteiten. De oliemaatschappijen zeggen zelf pas aan het begin te staan van de exploitatie en exploitatie”. Niet alleen de hogere prijzen hebben het mogelijk gemaakt de off-shore intensiever aan te pakken. Ook de ontwikkeling van de kennis van de aardkorst is de laatste jaren met sprongen toegenomen. Vroeger was een boring een gok, nu weten de geologen al practisch zeker olie of gas aan te treffen bij een boring en gaat het er meer om de kwaliteit en de grootte van het veld te onderzoeken. Door al deze activiteiten hebben ook de off-shore-bases het druk. De supplysche- i varen af en aan om de booreilanden van Mobil, BP, Penzzoil, Union Oil, of de NAM van onderdelen en voorraden te voorzien. Aan de kade bij de IJbunker, liggen er de laatste weken zelfs regelmatig drie of vier voor de kant en ook bij Octo pus zijn er bijna constant twee of drie te vinden. De schepen varen af en aan tussen de bevoorradingsbasis en de booreilan den, Vooral bij boringen hebben de bases het erg druk. werden medicijnen, huishoudelijke arti kelen en kleding per boot en vliegtuig verzonden. Volgens de beide managers heeft met name de énergiepolitiek van de nieuwe Amerikaanse president Jimmy Carter op nieuw een stoot tot een nog sterkere inten- ,Pen van de zeeverkenners bij Bleeker; op de ene foto de oude (Van een onzer verslaggeefsters) SANTPOORT. Een Santpoortse geit bleek woensdagmorgen verdwenen te zijn van zijn lapdje aan de Westlaan bij het dorp Santpoort. Omdat als enige concrete aanwijzing een plasje bloed was achterge bleven op het landje, vermoedt de politie dat hier een clandestiene rituele slachter aan het werk is geweest. De zeeverkennersgroep is in 1957 op gericht en heeft sinds 1964 een ligplaats gevonden bij Bleeker. Broeder Thomas, de „schipper” van de zeeverkenners ver telt: „De groep heeft zijn ontwikkeling mede aan de familie Bleeker te danken. het religieuze niet uit, maar het is inge past in het spel. De installatie van de jongens doen we nog altijd in de kerk, maar een strikt katholieke vereniging zijn we allang niet meer.” weg aten k is, sche ver-1 '“"NA een voorspoedige groei Van de groep en ook van de vloot, die nu bestaat uit zes vletten en kano’s en een slëepboo- "tje voor de staf, schafte de groep in 1970 *'eèri oud binnenvaartschip aan, de naam „De Stamper” kreeg wegens zijn éénci- linder gloeikopmotor. Een vast onderko- jnen op de wal kon men in het recrea tiegebied „Spaarnwoude” niet krijgen en ,4e. tjalk leek een uitkomst. Elk jaar ging /.De Stamper mee op het Paaskamp, het Pinksterkamp, Zomerkamp in Friesland Vorig jaar bood Bleeker de zeeverken- ners het aan zijn kade liggende binnen- gaan en samen te werken. Daarbij ban ik schip afen, dat al jaren gebruikt werd als f- -- opslag voor zilverzand. Dit uit"1908 date- réhdè Schip is jaren lang bevaren door dé familie Hoogeveen. Een keuring door de scheepvaartinspectie wees uit, dat het schip in goede staat was én vooral de viercilindermotor is prima. Een team van ouders is al tijden bezig om de houten luikenkap te vervangen door een stalen dek' en het schip verder in te richten als clubhuis. Over belangstelling hebben de zeever kenners niet te klagen. „We hoeven geen "reclame voor de groep te maken, want we hebben al een wachtlijst”, aldus de schipper. „Door de koop van de zevende vlet, zijn we al uitgebreid tot 49 jongens, maar meer kan ook niet. De afgelopen week zijn we met een groepje nieuwelin gen op kamp geweest in Broek op Water land, zodat ze elkaar een beetje leren kennen. En deze zomer hebben we na tuurlijk het zomerkamp in Friesland al gehad. „De kampen vindt de schipper erg belangrijk, omdat de jongens elkaar dan pas echt goed leren kennen. Dan zijn ze op elkaar aangewezen en dat bereik je niet op de gewone zaterdagmiddagen. En dat is dan ook de reden, waarom de M.A de Ruyter-groep zo blij is met het nieuwe Tweemaal het onderkomen schip, want het schip vormt altijd een „Stamper”, die in de herfst zijn laatste tocht gaat maken en op de andere foto de oude van de steunpunten van de kampen. aak, die het nieuwe clubschip van de M.A. de Ruytergroep gaat worden. Een van de in exploitatie zijnde gasvelden met het bijbehorende productieplatform van de Placid Oil Company, vanwaar het gas met een grote pijpleiding naar Groningen stroomt. Bij de bevoorradingsbasis wordt een van de supplyschepen geladen met onderdelen, waarom op het booreiland gevraagd is. ■x-r t. 1 -v... 5 ^■i s wï' >x'

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5