inspecteert politiekapel et schrijvende lezers MUSKUSRATTENVANGER Eerste burgeres I rLutf Burgemeester BOUWMARKT |<KEUR B.V.>| VOOR NOORD-HOLLAND ■RW few. 6.00 Geen krant verfwaren en houtveredelings- middelen ontvangen? k. ZMOK-scholen Gesprek abortus IJmuider Veilig spelen? Verhuur Fellowship IK? Koudenhom 54 Drs. J. Reehorst door loco- burgemeester Voskuilen geïnstalleerd en: Beverwijkse Courant 02510-39520 sli Courant: 02550-10519 GEHAKTE BIEFSTUK m. verse aard, en verse groente Inspraak j Eerste officiële daad Den Haag F c 1 9 7 7 IJMOND AUGUSTUS 1 9 VRIJDAG -9 iet> GROTE SORTERING Openingstijden: dagelijks van tel. 023 - 321212 utosl lar i 8.00 - 12.30 uur 13.30- 18.00 uur zaterdags van 8.30 - 16.00 uur Bel voor: ma. t/m vr.: 18.30-19.uur zaterdags: 11.30-14.uur RESTAURANT »r- 20 (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Drs. J. Reehorst is donderdagmiddag, tijdens een bijzondere raadsvergadering, waarin de politiek hier en daar wel om de hoek kwam kijken, geïnstalleerd als burgemeester van Haarlem. In zijn installatierede brak de nieuwe eerste burger een lans voor de samenwerking tussen de IJmond en Kennemerland en toonde hij zich een voorstander van bebouwing van de Velserbroekpolder. „U hebt zich steeds positief opgesteld ten aanzien van de zogenaamde overloop, maar dan wel voor een evenwichtig samengesteld deel van de bevol king. Die overloop zal, daar is iedereen het over eens, beperkt zijn. En daarom is een flinke injectie met woningbouw dicht bij de donorge- meenten sociaal levensnoodzakelijk om de uittocht te stuiten”, aldus burgemeester Reehorst. I een dat Heems- Haarlemmermeer, GOGO (ADVERTENTIE) and (ADVERTENTIE) 'en, 'nr. de mte van het ring stief ven 1. Is het klimaat, de (sociaal) pedagogi sche werkinstelling en de personeelsfor matie van de internaatsschool bruikbaar voor dit externe werk? 2. Is er in de regio behoefte aan meer extern zmok-onderwijs? De plechtigheid, die om half vier ’s middags plaats heeft, houdt verband met de beëdiging als officier van reser ve tweede luitenant J. J. Stokman. In verband met de taptoe Breda is geen militair muziekkorps aanwezig, zodat de Haarlemse Politiekapel onder direc tie van J. Schut de honneurs waar neemt. Daar inspecteert hij met luitenant ko lonel E. G. Soomer de militairen uit de kazerne en de Haarlemse politiekapel. Na enige discussie via de interruptiemicro foon vond de heer Van Agt dat kennelijk ook. Hij nodigde me uit om op zijn depar tement te komen, direkt na de verkiezin gen. Hij heeft me uitdrukkelijk toegezegd dat ik niet met een kluitje in het riet zou worden gestuurd. Ik heb in de afgelopen weken zes keer geprobeerd een afspraak te krijgen via zijn sekretaresse. Door de Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Hout- en plaatmat. Over zijn nieuwe ambt zei de heer Ree horst dat zijns inziens de burgemeester in .de eerste plaats de voorzitter is van B. en W. en van de gemeenteraad. „Delegeren, inspireren, coördineren binden èn knopen hakken, dat moeten zijn wachtwoorden zijn”. Het doel van het gemeentebestuur noemde Reehorst het de mensen weer zelf telaten functioneren. „Mensen weer de zin van het bestaan te doen zien. Mens-zijn is niet hebben, maar zijn, dat wil zeggen iets betekenen voor anderen, samen aan iets werken. Mijn vrouw en ik willen daarbij graag tussen u in staan. Bovenpartijdig, neutraal en afstand zijn begrippen uit een voorbije tijd”. De nieuwe raadsvoorzitter, die even tevoren door loco-burgemeester P.W. Voskuilen was geïnstalleerd sprak de hoop uit met de ambtenaren en met alle groepen uit de bevolking „die vooral iets willen voor anderen” constructief samen te kunnen werken. Een woord van dank richtte hij speciaal tot de heer Voskuilen. „Ik zit lang genoeg in gemeentebesturen om te beseffen wat het betekent zeveneneenhalve maand als loco-burgemeester te moeten fungeren naast het beheren van de portefeuilles die hij al heeft”. formatiepogingen is de heer Van Agt er echter nooit. Begrijp ik wel. Maar nu de formatie zover is gevorderd dat er over de abortus wordt gepraat, wordt het toch wel tijd dat ik de heer Van Agt eens uitleg met welke problemen vrouwen worstelen voor dat ze tot een abortus besluiten. Als hij pretendeert de abortus serieus te nemen dan moet hij me NU ontvangen. Over twee weken hoeft het niet meer. Hij wil een diskussie met me aan, of hij wil dat niet. In beide gevallen getuigt het gewoon van burgerfatsoen om gemaakte afspraken na te komen. Vermoedelijk hebben kwajongens op donderdagmiddag 11 augustus een drieja rig meisje van haar kleding en schoeisel beroofd en werd naar haar zeggen ook geslagen. Zij werd poedelnaakt op een grasveldje aan de Prof. Eijkmanlaan in Haarlem gevonden. Een vierjarig meisje werd vastgehouden. De kleren van de driejarige (ondergoed, rokje, T-shirtje en klompjes) zijn niet meer gevonden en ook HANNIE JANSEN SCHOONHOVEN-VIS Haarlem Hij merkte op niet te kunnen bezien of bij de benoeming van de burgemeester de gewenste invloed van de raad een feit is geworden, voor de vertrouwenscommissie daarover verslag'had uitgebracht, doch meende wel te mogen concluderen dat de heer Reehorst veel van de eigenschappen bezit die in de profielschets als noodzake lijk naar voren waren gekomen. De loco- burgemeester liet die eigenschappen nog eens de revue passeren en gaf een beeld van de activiteiten en denkbeelden van de heer Reehorst. Hij zegde de burgemeester de steun en medewerking van raad en college toe en verzekerde de nieuwe raads voorzitter ervan dat hij op de steun van „een bekwaam en voor zijn taak berekend ambtenarencorps” kan rekenen. van de daders ontbreekt ieder spoor. Kun nen kleine kinderen in Haarlem-Schalk- wijk niet meer veilig spelen? In uw krant, onder andere op 5 augustus, stond er een artikel over de verhuur van een Fokker Fellowship aan Zuid-Afrika. De regering overweegt om hiervoor geen HAARLEM. In Noord-Holland ope reert sinds 1 juli een muskusrattenvan ger. De aanstelling van deze expert is een onderdeel van een nationaal plan om Noord- en Zuid- Holland en Utrecht te beschermen tegen de oprukkende mus kusrat. De Noordhollandse rattenvanger is de heer Betzema, die de laatste jaren werkzaam was in de Biesbosch. In Noord- Holland werd dit jaar nog slechts één muskusrat gevangen. Dat gebeurde in ju ni bij Akersloot. Bovendien vond men op verschillende plaatsen sporen die op de aanwezigheid van de rat kunnen duiden. Hoewel de vangst bij Akersloot opmer kelijk genoemd wordt, omdat de ratten nooit eerder zo ver noordelijk gesigna leerd werden, moet de aanstelling van een speciale muskusrattenvanger worden ge zien als een preventieve maatregel. De provinciale waterstaat wil daarmee voor komen, dat men in de toekomst wellicht overvallen zou kunnen worden door de muskusrat. De muskusrat is gevaarlijk omdat hij dijken, waterkeringen en slootkanten on ion i i van H. G.VAN DER SLEEN, Hfd. Prof. dr. Gunningschool voor zmok, Haarlem. ma. t/m vr.: 18.-19. uur zaterdags: 11.30 - 14. uur. .sg'::; D. VAN DALEN Haarlem Grote Houtstraat 21 Tijdens zijn welkomstwoord tot de nieuwe burgemeester ging de heer Voskui len dieper in op de procedure die bij de benoeming van Haarlems eerste burger was gevolgd. Hij noemde het verlangen van de raad invloed uit te oefenen op de keuze van zijn voorzitter gerechtvaardigd. „Immers, in een tijd waarin wij inspraak, openbaarheid en doorzichtigheid van be leid als belangrijke verworvenheden zijn gaan beschouwen, een tijd ook waarin wij hier in Haarlem aan burgers en particulie re instellingen een zo groot mogelijke in spraak geven in die zaken, die voor hen van belang zijn, dient toch zeker aan de raad, de gekozen vertegenwoordiging van de inwoners dezer gemeente, een wezenlij ke invloed toe te komen bij de benoeming van zijn voorzitter, tevens voorzitter van het dagelijks bestuur van de gemeente, belast met de uitvoering van de besluiten van deze beide organen”. Nu er in Angola de MPLA-regering is gekomen (altijd door het Komité aanbevo len) verkoopt deze regering de koffie naar Rusland als afbetaling voor geleverd oor logstuig. Rusland betaalt er prijzen voor die ver onder de wereldprijs liggen. En de arme Angolees, levend van de köffieop- brengst, krijgt minder geld in zijn handen dan toen Nederland die koffie kocht. HERMAN VAN PUTTEN, Amsterdam. 1 Bijdragen voor onze rubriek „Schrijvendelezers- schrijvendelezersschrijven” dienen aan de volgen de voorwaarden te voldoen: maximale lengte van 250 woorden. Incidenteel kan de redactie overschrijding van deze limiet toestaan, namelijk wanneer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezonden stuk dit rechtvaardigt. ondertekening met naam en woonplaats. Daar naast moet aan de redactie het volledige adres bekend worden gemaakt. anonieme brieven worden niet geplaatst. geen persoonlijke aanvallen. De inhoud van brieven mag niet kwetsend, grievend of bele digend zijn. Lezers doen er goed aan hun telefoonnummer aan de redactie op te geven, zodat deze snel contact kan opnemen, bijvoorbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kunnen de redactie meedelen tegen bekorting geen bezwaar te heb ben. Indien zij dat niet doen, wordt, in het alge meen gesproken, een te lange brief geretourneerd. vrouw A. H. M. Reehorst-Van Vugt tot eerste burgeres van de Spaamestad geïn stalleerd. „Natuurlijk is de structuur van de ge westen niet ideaal, maar we kunnen niet wachten op de reorganisatie van het bin nenlands bestuur”, meende Haarlems nieuwe burgervader, die eveneens op merkte dat de gemeenten in Kennemer- land en de IJmond samen om de tafel dienen te gaan zitten. Dat gebeurde doordat een van hen me vrouw Reehorst een uit goudkarton ver vaardigde ambtsketen omhing. Aan de ke ten hing, een eveneens van goudkarton gemaakt, vrouwensymbool. De tientallen vrouwen die voor deze gelegenheid naar de Gravenzaal waren gekomen, vertegen woordigen onder andere de vrouwen praatgroep, de groep die ijvert voor de oprichting van een vrouwenhuis en initia tiefnemers voor de stichting van een „Blijf van mijn lijf-huis” in Haarlem. Zij vroegen mevrouw Reehorst met hun actie aandacht voor de verlangens die le ven in de Haarlemse vrouwenbeweging. De „eerste burgeres”, kreeg een feestelijk versierde map, waarin informatie over de diverse groeperingen die zich met emanci patie en feminisme bezighouden. Voor het begin van de receptie in de Gravenzaal bracht BATO op de Grote Markt een muzikale hulde aan de nieuwe burgemeester. Tijdens de ontvangst kwa men veel prominente Haarlemmers ken nismaken met de heer Reehorst. De gasten die voor de installatieplechtigheid waren uitgenodigd, hadden daar ’s middags reeds gelegenheid toe gehad. Wat de laatste vraag betreft: De recente aanmeldingscijfers van de Haarlemse school voor zmok wijzen in de richting van een verminderde behoefte in het gebied tussen Alkmaar, Aalsmeer, Sassenheim en de Noordzee. Te meer reden om uit te gaan van exacte gegevens. dermijnt. Muskusratten kunnen zware dij ken onveilig maken wanneer ze onge stoord hun gang kunnen gaan. Bovendien planten zij zich snel voort, waardoor de bestrijding in een door de rat geïnfiltreerd gebied nog moeilijker wordt. In de zuide lijke provincies zijn al sinds het begin van de jaren zeventig enkele tientallen ratten vangers dagelijks in de weer. Niettemin lijkt de muskusrat langzaam verder noordelijk op te rukken. IJC 3 (Van onze stadsredactie) I HAARLEM. Drs. J. Reehorst ver- “1 richt op donderdag 25 augustus zijn eerste officiële daad als burgemeester van Haarlem in de Ripperdakazerne. kerk, Heemstede, Bloemendaal, Bever wijk en Bennebroek. Tevens waren de colleges van B. en W. van Utrecht, Zaanstad, Zandvoort en Haarlemmerliede vertegenwoordigd, ter wijl de zitting ook werd bijgewoond door onder andere Oberbürgermeister Weber van Haarlems jumelagestad Osnabrück en procureur-generaal mr. J.F. Hartsuiker uit Amsterdam. Voorts waren vele familiele den en relaties van de heer Reehorst, en afgevaardigden van de provincie en het Haarlemse arrondissement getuige van zijn installatie. De voorzitters van de zes raadsfracties spraken hun blijdschap uit over de benoe ming van de heer Reehorst, hoewel de fractievoorzitters van het CDA en de VVD nog eens beklemtoonden dat zij liever een burgemeester van een andere politieke kleur hadden gezien. P.C. van Houten (WD) sprak een woord van kritiek tot de demissionaire regering omdat in Haarlem een PvdA-burgemees- ter is benoemd. Hij betoogde dat die partij in Noord-Holland al vier burgemeesters plaatsen in grote steden bezet en daarmee 54 percent van de provinciale bevolking ondereen socialistische burgemeester staat, „Hierbij komt thans Haarlem. Bij de laatste verkiezingen hebben 32 percent exportvergunning af te geven. Het Komité Zuidelijk Afrika (voormalig Angola Komi té) mobiliseerde zijn achterban bij de PvdA en het CDA toen bekend werd dat de Suidwes Lugdiens (onderdeel van de Suid Afrikaanse Lugdiens) een Fellowship van Fokker wilde huren. Reden van de huur was, dat zij het toestel eens wilde proberen en wanneer dat beviel er meer deren zouden worden aangekocht. Dat moest volgens het Komité worden geboy cot, omdat het toestel voor militair vervoer gebruikt zou kunnen worden. De SAL is echter een burgerluchtvaart maatschap pij. Werd hier niet met twee maten geme ten? Het geheel is nogal huichelachtig als men bedenkt dat diezelfde Fokkerfabriek (voor een deel staatseigendom) zijn techni sche kennis verkocht en hulp gaf bij de bouw van een staatsvliegtuigfabriek in Roemenië. Het daar geproduceerde vliegtuig is voor de burgerluchtvaart, maar is ook uitstekend als militair tran sportvliegtuig te gebruiken. Dan wordt het ingezet tegen de Navo, dus tegen onze militairen. Dat vond de regering Den Uyl goed. Krijgt nu Zuid-Afrika door deze boycot geen vliegtuigen? De SAL kocht drie maanden geleden nog twee Boeings 737 van Amerika. Laten we nu niet weer een grote order liggen die in het belang van onze werkgelegenheid zou zijn. Eerder gebeurde dat met een order van anderhalf miljard voor de bouw van een elektrici teitscentrale, omdat Den Uyl bang was voor zijn linkse achterban. Frankrijk nam die order wel en was dankbaar voor zoveel werkgelgenheid. Toen en nu weer zijn de Nederlandse werklozen en onze economie het slachtoffer van dit gedram. Het Angola Komité riep op tot boycot van de Angola koffie en wij kochten er geen koffie meer. Het was op een verkiezingsbijeenkomst van het CDA in Haarlem toen ik in de pauze aan de heer Van Agt een aantal schriftelijke vragen heb gesteld over abor tus. Ik ben medewerkster op de afdeling maatschappelijk werk van het Beahuis en Bloemenhovekliniek in Heemstede. Door mijn werken in deze kliniek en door de uitlatingen van de heer Van Agt bleek me opnieuw hoe slecht de heer Van Agt over abortus-hulpverlening geïnformeerd is. Mevrouw A.H.M? Reehorst-van Vugt ge tooid met de ambtsketen die zij van de Haarlemse vrouwenbeweging heeft gekre gen. Als eerste burgeres van Haarlem. Burgemeester pleit voor goede samenwerking van gewesten Audif Haarlemse vrouwen hebben donderda- ivond tijdens de receptie van burge- leester Reehorst zijn echtgenote, me- De installatie van drs. Reehorst donder dagmiddag werd niet alleen bijgewoond door het college van B. en W. van Velsen, waar hij deze week als eerste burger af scheid nam. Maar eveneens door commis saris der koningin drs. R. de Wit en echtge note, burgemeester en mevrouw Polak uit Amsterdam en de eerste burgers van Den Haag, Arnhem. Dordrecht, Groningen, Hilversum, De informatie aan het eind van het be richt „Hoofd ZMOK-school wil band met St. Raphaël verbreken”, gepubliceerd in uw krant van 10 augustus, vereist aanvul ling. Het aantal scholen voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen is inderdaad klein. Toch zijn er in Amsterdam vier en geen drie van deze scholen en kent ook Haarlem er reeds van 1950 af één. Dit zijn dagscho len, niet verbonden aan een internaat. Het schooltype is ontstaan als dagschool. Een van de centrale doelstellingen was juist om door intensieve begeleiding van kind en gezin een uithuisplaatsing te voorkomen. Pas later hebben bepaalde opvoedings in richtingen de door de overheid geboden gelegenheid aangegrepen om van hun 'scholen zmok-scholen te maken. Subsi- I dietechnisch had dat voordelen. Het aantal internaats-zmok-scholen is sindsdien ge- .groeid tot het dubbele van dat van de dagscholen. Het hoeft geen betoog dat in j taakstelling en in werksituatie de inter- naatsscholen sterk van de dagscholen ver- r schillen. Het opvoedkundig beleid wordt 'bepaald door het internaat. De inbreng van de school hierbij is een problemati- I sche zaak, waarvoor door de ene instelling een bevredigender vorm gevonden wordt dan door de andere. Naar het onderwijsbe- stel toe immers is zo’n school een zelfstan dig instituut met onoverdraagbare verant woordelijkheden en een eigen bekosti gingssysteem (rijk, gemeente). Internaats- scholen zijn echter veelal eigendom van de instelling en hebben een schoolbestuur dat sterk verbonden is met het instellingsbe stuur. Dat brengt voor de schoolleiding veel spanningen en verantwoordelijk heidsproblemen mee, waaruit de wens naar „buitenleerlingen” gemakkelijk ver klaard kan worden. Wil deze wens ook gewettigd zijn dan moeten echter twee vragen bevestigend beantwoord kunnen worden: van de kiezers op de PvdA gestemd, zodat een’ duidelijke wanverhouding is ont staan”, aldus de heer Van Houten, die het bovendien niet correct achtte dat een de missionair kabinet een burgemeester be noemt als er binnen de drie grote partijen geen overeenstemming is over de politieke kleur die deze moet hebben. CDA-er W.F. van’ Straaten sprak de hoop uit op een goede samenwerking met de nieuwe burgemeester. „De balans in het college is door de benoeming van een burgemeester van de partij die al drie zetels in het college heeft uit het evenwicht geraakt”, aldus leverde Van Straaten kri tiek op de benoeming van de heer Ree horst, van wie hij overigens zei objectivi teit en integriteit te verwachten. Fractievoorzitter J. de Bruin van de PvdA sprak noch over de verhoudingen in de provincie, noch over de verdeling van zetels binnen het college van B. en W. doch richtte zich op de Kennemerraad, waarin tot nog toe geen socialistische burgemees ter is. „Het was voor ons niet moeilijk een politieke keus te maken”. Als voorzitter van de vertrouwenscom missie, die gesprekken heeft gevoerd met veertien kandidaten voor het burgemees terschap, sprak hij zijn waardering uit voor de commissaris der koningin, die de commissie au sérieux heeft genomen. De Bruin benadrukte nog eens dat de nu benoemde burgemeester bij alle fracties op het lijstje van aanvaardbare kandida ten was voorgekomen. Hij feliciteerde de heer Reehorst met Haarlem en de Haar lemmers met deze burgemeester. Meer nog dan de andere fractievoorzit ters, die allen loco-burgemeester Voskui len dankten voor het vele werk dat hij heeft verricht in het „stadhouderloos” tijd perk, ging PSP-er drs. B. Evers in op de verdiensten van de loco-burgemeester. „Het tussenrijk Voskuilen was een verade ming, waarbij een frisse wind waaide uit de kamervan de eerste urger”, aldus Evers. Hij wenste de nieuwe eerste burger van harte succes toe, doch merkte daarbij wel op principiële bezwaren te hebben tegen het instituut van de benoemde bur gemeester. Mevrouw H.M. Spakman-Wentink (CPN), die zich eveneens in die zin uitliet zei in haar zeer korte rede geen behoefte te hebben aan een politiek debat. „We moe ten ervaring opdoen met de burgemeester en bovendien is de gemeenteraad het hoofd van de gemeente. Zij repliceerde de opmerkingen van WD-er Van Houten met de uitspraak dat de burgemeester in de eerste plaats een taak heeft in Haarlem en niet in de regio. Fractievoorzitter P. Platt van de PPR verklaarde blij te zijn met een burgemees ter uit de progressieve hoek. Het door de vertrouwenscommissie, waarin hij na- Loco-burgemeester P.W. Voskuilen (links) hangt Haarlems nieuwe burgervader drs. J. mens de kleine partijen zitting had, verzet- Reehorst de ambtsketen om. Op de achtergrond kijkt hoofdbode Martin toe. te werk, noemde hij goed.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11