amsterdcim haarlem Dorthy de Rooy: kaleidoscoop kleurige barokdialecten van Arti et Amicitiae gaat eigen galerie openen Schrijver Tibor Dery overleden Jamaicaanse reggae en situatie spelen ondergeschikte rol Veel belangstelling voor orgelconcert in Grote Kerk filmhuizen 99 EXTRA DAMIATE 3 Dagje uit in Düsseldorf busreis op elke eerste zaterdag van de maand 13 Dominee I Verdovende middelen Oude wens eindelijk in vervulling Pavel Serebryakov overleden Maastricht gaat debuterende auteurs stimuleren if s FILM KUNST 19 7 7 AUGUSTUS 1 9 .<6 Inlichtingen bij al onze kantoren i eerstvolgende datum: 3 september 1977 Reissom: 25.- per persoon VRIJDAG Voor deelname aan deze reis is het noodzakelijk, dat u over een paspoort, dat maximaal vijf jaar verlopen mag zijn, of over een geldige toeristenkaart beschikt. U dient ook reeds in Nederland Duitse marken te kopen, aangezien aan de grens niet wordt gestopt. Al een maand of twee neuriet menigeen een dwingend deuntje dat afkomstig is van het zonnige Jamaica, dat een oudere generatie vermoedelijk enkel associeert met rum. Behalve een terloopse recla me voor de geneugten van hard drugs vormt het liedje „Cokane in my Brain” van een zekere Dillen- ger wie achter deze naam schuilgaat is nog steeds niet dui delijk een redelijk voorbeeld voor buitenstaanders om het be grip reggae te kunnen verklaren. Sr - The harder they come’ steunt op gemakkelijk verteerbaar verhaal (ADVERTENTIE) r Terug om 22.00 uur. Na drie jaar mocht hij weer schrijven. Vertrek om 8 uur uit Haarlem Vertrek om 7.30 uur uit IJmuiden HAARLEM. De Haarlemse Orgel- maand mag dan al weer zowat drie weken achter de rug zijn, toch sta je ervan ver steld hoe groot de toeloop van buitenlan ders nog is voor de gemeentelijke orgel concerten, die onverstoorbaar muzikale harteklop welke al eeuwenlang bepalend is voor het orgelleven rondom Müllers machtige instrument in de Grote Kerk. Zo zijn we na de opwindende stroomver snellingen van het jaarlijkse Concours en Na die opstand die mislukte door het militaire ingrijpen door de Sovjet-Unie, werd hij gearresteerd maar later vrijge laten. Naderhand zou Dery op goede voet zijn komen te staan met de huidige leider Ja nos Kadar die, volgens het oordeel van veel buitenlandse waarnemers, de Libe raalste leider van alle Oostbloklanden is. Dery werd op 18 oktober 1894 geboren. Hij werd in 1919 lid van de communisti sche partij en organiseerde uit protest tegen sociale ongerechtigheid een staking in de houtfabriek van zijn oom. Later zou hij de fabriek erven. In 1920 week Dery uit naar Tsjecho- Slowakije. In 1937 keerde de dichter- schrijver naar Hongarije terug waar hij in 1940 zijn belangrijkste werk „De onvol tooide zin” voltooide. Dery beschrijft in dit boek de toestand in Hongarije onder het Horthy-bewind. Drie maanden voor de Hongaarse op stand van 1956 werd Dery uit de commu nistische partij gestoten. Later kreeg hij negen jaar gevangenisstraf, maar in 1960 kreeg hij gratie. bouwen. Maar een zekere Hilton beheerst de showbusiness op het eiland en alle pogingen die Ivan doet om hem te benade ren en in aanmerking te komen voor een auditie lopen op niets uit. De zanger in spé dreigt in de harde realiteit van het armoe dige leven in Kingston ten onder te gaan. de Academie zo zoetjes aan weer in rusti ger vaarwater terecht gekomen/ hoewel Dorthy de Rooy, de jonge organiste die gistermiddag de honneurs waarnam, dui delijk maakte dat de traditionele serie na dit evenement bepaald niet gezapig naar de winterstop toesukkelt. Een uiterst gevarieerd samengesteld ba- rokprogramma met invloeden uit Italië, Frankrijk en Duitsland beheerste het mu zikale klimaat op deze middag. Niet min der dan negen componisten traden voor het voetlicht, doch het pleit voor Dorthy de Rooys zorgvuldige programma-opbouw, dat je bij de uitvoering daarvan eigenlijk geen moment het gevoel kreeg van muzi kale versnippering. Daarvoor grepen de onderdelen qua inhoud en afmeting te soepel in elkaar. Guillaume Nivers, zo’n driehonderd jaar geleden organist van de St. Sulpice in Parijs, bedient zich in zijn „Messe”, waar van het vijfdelige Kyrie op dit recital zeer verfijnd werd weergegeven, van een op vallend beknopt „taal’gebruik, tenminste vergeleken bij collega’s als Couperin en Clérambault. Zo zet het Récit de Cromor- ne al meteen met de kernachtige solostem in, terwijl in de regel een voorspel der grondstemmen daaraan vooraf pleegt te gaan. Ook het „a deux choeurs”, een dialo gue die in het vijfde couplet de afsluiting betekende, muntte uit door een sterk ge comprimeerde zeggingskracht. Van de debutant die voor de reeks is uitgekozen mag nog niet eerder een boek zijn verschenen. De kosten per deel zijn begroot op ƒ1500. De auteur ontvangt ƒ400 en de illustrator ƒ200. De deeltjes (oplage 500 exemplaren) worden tegen een prijs van 3 verkocht. Een en ander is donderdag door de Com missie ter Behartiging van de Culturele Belangen in Maastricht bekendgemaakt. Tevens is bij die gelegenheid meegedeeld dat het eerste Maastrichtboek zo’n succes is geworden, dat komend jaar een tweede zal volgen. Hiervoor kan iedereen een bij drage, proza of poëzie, insturen in het Nederlands of in het Maastrichts dialect. De inzenders moeten in Maastricht wonen of in de naaste omgeving. De bijdragen dienen voor 15 december van dit jaar binnen te zijn. De Franse regisseur Marcel Camé on derscheidde zich voor de oorlog al met realistische films als Hotel du Nord en Quai des Brumes en later, zo rond 1958 zou hij met acteurs als Alain Delon en Jean Paul Belmondo Les tricheurs ma ken die als een van de eerste uit het nouvelle vague tijdperk wordt gezien. Les enfants du paradis uit 1944 is echter een meesterwerk dat op een bepaalde manier ook realistisch te noemen, maar die zich afspeelt in de theaterwereld op de Boulevard du Temple in Parijs, bijge naamd de Boulevard du Crime. Cinetol in de Tolstraat vertoont een interessante selectie die werd gemaakt De Amsterdamse bioscoopagenda ver meldt de komende week weinig bijzon ders. Behalve een tweede week van The harder they come met Jimmy Cliff in de hoofdrol in Kriterion gaat het keiharde epos Black Sunday in Calypso, City 2 en Cinema International (ook ’s nachts). Zoals we een vorige keer al beschreven, speelt Robert Shaw de heldenrol in een verhaal dat met een uitgekiend gevoel voor de angst voor het terrorisme, dat de laatste tien jaar zo brutaal de kop heeft opgestoken, graag de bioscoopbezoeker de stuipen op het lijf jaagt. Op het Haarlemse filmfront tekent zich de komende week een enigszins bezadigde rust af. Terence Hill en Bud Spencer als „Crimebusters” oftewel Twee door ’t dolle heen acterend in Lido, beleven hun nogal stevige avonturen als twee agenten tegen wil en dank voor de zevende week. Een brug te ver loopt in Luxor nota bene al voor de negende week en voor de prachtige Spaanse film Cria Cuervos bestaat zoveel belangstel ling dat Studio de kleine Ana Torrent voor de vierde week in de nachtvoorstel- ling op vrijdag en zaterdag en tevens in de maandagavondvoorstelling haar ge fantaseerde droomwereld laat oproepen. De enige, echte Haarlemse première gaat in Cinema Palace waar de vijftiger Jaren later, als Baptiste en Lemaitre carrière hebben gemaakt en Garance de rijke graaf de Monteray getrouwd heeft, ondanks haar liefde voor Baptiste, ont moeten de laatstgenoemden elkaar weer. Nathalie, de vrouw waarmee Baptiste ondertussen is getrouwd, veroorzaakt een dramatische breuk tussen de twee geliefden. Robert Shaw de held mag spelen in een weinig overtuigend product van John Frankenheimer, Black Sunday geheten. De scenarioschijver toont zich bepaald geen eticus door het gemak waarmee hij een uiteindelijk nog vrij bloederig ver haal heeft geschreven dat gebaseerd is op de talrijke terreuracties die zich de afgelopen jaren hebben voorgedaan. Zelfs zo’n thema blijkt nog winstgevend te zijn. Serebryakov, die bevriend was met de componist Sjostakovitsj, werd geroemd om zijn interpretatie van de werken van Tsjaikovsky, Moesorgsky, Rachmaninov en Scriabin. Serebryakov verwierf bekendheid in 1932 toen hij een speciale onderscheiding kreeg op een Chopin-concours. in principe bestemd om de onkosten te dekken. MAASTRICHT (ANP). Ter stimule ring van debuterende schrijvers gaat Maastricht een reeks boekwerkjes uitge ven. Een toepasselijke naam moet nog worden gezocht. Het aantal uitgaven per jaar hangt af van de inzer. iingen. AMSTERDAM (ANP). Op 16 septem ber wordt aan het Spui in Amsterdam door burgemeester Polak de „Artigale- rie” geopend. Daarmee gaat een lang ge koesterde wens van de maatschappij „Ar ti et Amicitiae” in vervulling. De maat schappij, die sedert 1839 de zakelijke en culturele belangen van de bij haar aange sloten kunstenaars behartigt, vatte al rond 1900 het plan op een permanente expositieruimte voor haar leden te creë ren, maar pogingen om dit ideaal te ver wezenlijken liepen steeds op niets uit wegens geldgebrek. Daar heeft de eerste ontmoeting plaats tussen de naïve pantomime-speler Bap tiste (Jean Louis Arrault) en de beeld schone Garance (Arletty). De veel ge haaidere Frederick Lemaitre (wijlen Pierre Brasseur) probeert niet alleen om acteur te worden, maar zet ook alles op alles om mooie vrouwen als Garance te versieren. Zij valt voor zijn goedkope Vanavond draait Film-inn Zandvoort deze prachtige film van Carné in de Openbare bilbiotheek, Prinsesseweg 34. Aanvang 21 uur. MOSKOU (UPI). De internationaal bekende pianist Pavel Serebryakov, die dertig jaar lang hoofd is geweest van het Conservatorium van Leningrad, is in de ouderdom van 68 jaar overleden, zo meldt het Sovjet-persbureau Tass. WENEN (AP). De Hongaarse schrij ver Tibor Dery is op 83-jarige leeftijd overleden, aldus is door het Hongaarse persbureau MTI bekendgemaakt. Op het kritieke moment reikt een domi nee Ivan de hand, verleent hem onderdak en helpt hem aan een baantje. Hij leert binnen diens congregatie Elsa kennen en knoopt amoureuze betrekkingen met het meisje aan. De episode komt in de film vrij breedvoerig aan bod met schitterende beelden van een dienst waar de geloofs overtuiging zo uitputtend beleden en ge zongen wordt, dat de koormeisjes in exta se raken. Ivan heeft zijn ambitie echter bepaald niet overboord gesmeten en zowaar, zijn volhouden wordt beloond. De auditie pakt goed uit en Hilton ruikt het geld. Direct aansluitend wordt in de studio The harder they come, een eigen compositie van Ivan die het thema van de film vormt, opgeno men. In het lied heeft hij zijn overtuiging gelegd dat niemand hem kan verhinderen zijn deel van de welvaart en het succes te grijpen. „The harder they come, the har der they fall, one and all”, zingt hij. Zijn tegenstanders ruimt hij desnoods op als ze zijn geluk in de weg staan. Telefonisch via nr. 31 31 50 (Hoyman Schuurman - van 13.00 tot 17.00 uur). Dorthy de Rooy, die ons met deze kalei doscoop aan veelkleurige barokdialecten al indringend bezighield, schonk de tallo zen tenslotte een gedenkwaardige finale met Bachs majestueuze Toccata, Adagio en Fuga. Dankzij een aanzienlijk tech nisch vakmanschap, een overzichtelijke zinsbouw, rustgevende tempi en transpa rante, flonkerende timbre’s wist de orga niste haar voordracht tot een belevenis van de eerste orde te maken. J/AP STORK Niets van dit al had echter betrekking op de wijze waarop Dorthy de Rooy de desbe treffende landsaard karakteriseerde; het was een en al sprankeling en gloedvolle charme in het dissonantrijke spel tussen mineur en majeur van Giovanni Salvato re’s Toccata prima en andere speelse stuk ken van Banchieri en Storace, je vóelde die veel killere, maar verfrissende noorde lijke luchtstroming in Buxtehudes dyna misch prachtig „groeiende” Magnificat primi toni, het licht verende Capriccio van Böhm om dan via de weer zuidelijker getinte Canzona terza van Froberger on dergedompeld te worden in een fraai ro mig „grand plein jeu” van waaruit de Fugue van Franc6ois Roberday waardig tot leven werd geroepen. Tot dusver kon Arti haar leden slechts drie a vier exposities per jaar aanbieden in de gelijknamige sociëteit op het Rokin. Voor het overige was men genoodzaakt de dure bovenzalen van het eer biedwaardige gebouw te verhuren om uit de kosten te komen. In de nachtvoorstellingen is het van hetzelfde laken een pak. Het gebruikelij ke aanbod van knokfilms, sexavontuurt- jes en horrorfilms is natuurlijk voor de liefhebber aanwezig. We moeten echter voor Block Heads met Stan Laurel en Oliver Hardy - Alhambra I legt eer in met deze selectie in een serie van de beste films van de dikke en de dunne - en de Franse familiekomedie La Gifle die in City 3 gaat, een uitzondering maken. Inmiddels mogen we alles wat met de reggae-muziek, de rastafari’s (zoals de aanhangers van het geloof dat keizer Haile Selassie van Ethiopië hen op een dag zal verlossen uit hun uitzichtsloze situatie, zichzelf noemen) en hun vreemde gewoon ten samenhangt als bekender veronder stellen dan in 1972 en 1973 toen de onbe kende regisseur Perry Henzel zijn eerste film The harder they come schoot met als thema de Jamaicaanse situatie. Dat is niet in het minst te danken aan de artistieke verrichtingen van de huidige halfgod van de" rastafari’s, Bob Marley, die samen met zijn Wallers de reggae over de gehele aard kloot populair maakte. Die immense populariteit van Marley, die ook in ons land tijdens een concert zo’n tienduizend fans mag verwelkomen, vormt de reden voor het feit dat vijf jaar nadat Henzel The harder they come maak te, de belangstelling in Amerika en Enge land gewekt is en de film ook in ons land is uitgebracht (Kriterion in Amsterdam). Jimmy Cliff, ten tijde van het draaien van de film de internationaal bekendste vertegenwoordiger van de reggaestijl, speelt in het verhaal de rol van Ivan, die zijn werk op een plantage verruilt voor het leven in de grote stad Kingston, in de Afgezien van simpele, overigens nogal eens maatschappijkritische teksten en een vrolijk, aansteketijk syncopisch ntme staat de zang in deze bij uitstek Jamai caanse muziek centraal. Reggae is de mu ziek van de tienduizenden die in de ach terbuurten van Jamaica’s hoofdstad Kingston wonen („Shantytown”) en hun levensfilosofie hebben samengesteld uit een betrekkelijke politieke apathie, een merkwaardig mengsel van religieuze dog ma’s en de geneugten van „ganja" (has- hiesj). door filmcritici. Onder de titel „het beste van Film International” kunt u vana vond en morgenavond kiezen voor Fal- sche Beweging van de vooraanstaande Duitse cineast Wim Wenders, zondag voor Jeanne Dielman van Chantal Aker- man, maandag voor Milestones van Ro bert Kramer, dinsdag het Zomerverblijf van Marco Leto en volgende week woensdag tenslotte voor Badlands van Terrence Mallick. Frans Hals heeft de onverknipte kopie van Blue Movie gehandhaafd, Studio herhaalt de science fictionfilm Future World. En Roxy vertoont ook komende week Het debuut. In de nachtvoorstellin gen verdient de oorlogsfilm „Breng de Bismarck tot zinken (Cinema Palace) vermelding. Verder staat Polanski’s Ro semary’s Baby bij Roxy, Harley David son bij Frans Hals en Bedfeest bij Lido vermeld. Voor de jeugd biedt Cinema Palace de avonturenfilm De vrolijke pi raten van Schateiland en Studio de eer ste film van Peppi en Kokki. Dery was een van de schrijvers die had geïnspireerd tot de Hongaarse opstu»u van 1965. Maar nog veel belangrijker was het ver heugende feit, dat de concertgeefster niet in de veelgemaakte fout verviel van het ongewild creëren van een neutrale „saus”, waarmee zo’n uitgebreide serie tijdens de diverse vertolkingen wordt overgoten. Binnen de kortste keren is dan vaak het op papier pluriforme karakter teniet gedaan en blijkt er een soort van „gelijkzweven de” interpretatie te zijn ontstaan. charmes, al hoewel ze op Baptiste ver liefd is. Het ligt in de bedoeling ook de aankoop prijzen laag te houden (van circa 50 gulden minimaal tot circa 1200 gulden maximaal), omdat de galerie zich richt op een groot publiek en vooral op jonge, minder kapi taalkrachtige kopers. In de op een steenworp afstand van deze sociëteit gelegen galerie, die tot stand is gekomen met steun van het Prins Bern- hardfonds, zullen voortaan afwisselend de werken van 230 arti-leden te zien zijn. De opzet is non-commercieel in die zin, dat eventuele winsten weer ten goede komen aan de leden. De lage provisie die de i galerie berekent (25 procent) is overigens I ken. Hilton ziet zijn kans schoon. Hij brengt de opname uit en de opvallende tekst van The harder they come doet de rest. Terwijl de politie een klopjacht op Ivan houdt, klinkt zijn lied uit alle radio’s. Bekend is hij, maar hij is er niet werkelijk in geslaagd om te profiteren van zijn succes. Henzel is tijdens een gesprek best bereid te verklaren dat het zijn aanvankelijke bedoeling was om een vermaaksfilm te maken, maar dat de in Jamaica later meer gepolariseerde situatie zodanig de verhou dingen tussen de diverse bevolkingsgroe pen had aangescherpt dat The harder they come een meer politieke betekenis had gekregen. Dat is zonder dat laatste te over drijven, want de kracht van de rolprent ligt in de werkelijk schitterende beelden van de sloppenwijken en het leven in Kingston, wel te beamen. De regisseur heeft echter meer het mislukte succesver haal van een toevallige hoofdpersoon in beeld willen brengen in de context van het leven in de grote stad, dan een muziekfilm willen maken waarin het rastageloof en de tegenstellingen op Jamaica uit de doeken worden gedaan. Die tekortkoming maakt dat het bekij ken van The harder they come niets an-, ders inhoudt dan genieten van een gemak kelijk verteerbaar verhaal met af en toe aardige muziek van Jimmy Cliff en andere grootheden zoals Toots and the Maytals en Desmond Dekker. Dan te bedenken dat Henzel streeft naar een cyclus van drie fllms' JOHN OOMKES Hilton biedt Ivan na de opname een platencontract aan, dat die aanvankelijk vernederd afwijst omdat hij niet met 20 dollar afgescheept wil worden; Waarop de platenbons de beginnende zanger op alle mogelijke manieren boycot. De situatie verslechtert helemaal als de barmhartige dominee hem de deur wijst vanwege zijn bemoeienis met de muziek die de heidense rastafari’s vertegenwoordigt en vanwege zijn liefdesrelatie met Elsa, op wie de voor ganger zelf een oogje had laten vallen. De Jamaicaanse zanger Jimmy Cliff speelt in „The harder they come" de rol van Ivan, die zanger had willen wor den, maar tot mis daad wordt ge dwongen. Ivan en Elsa komen dan vanzelfspre kend in Shantytown terecht en de enige manier om in leven te kunnen blijven is de handel in „ganja”, verdovende middelen. Maar ook als dealer neemt hij geen genoe gen met een schijntje van de totale winst, zodat zijn superieur de met de handel onder een hoedje samenspelende politie tegen de dwarsligger laat optreden. Bij de arrestatie schiet Ivan echter de agent neer, bij een politionele actie om hem van het bed te lichten zelfs drie, zodat er niets anders op zit dan te vluchten. De nieuwbakken misdadiger toont zich zo be dreven dat hij telkens aan zijn achtervol gers kan ontkomen en bovendien met in stemming van zijn collega-dealers afre kent met duistere figuren uit de tussen handel. Rond Ivan, de misdadiger-zanger, ont staat zoveel publiciteit dat hij uitgroeit tot het idool van de armen in de sloppenwij- Geraldine Chaplin is de enige actrice of acteur van naam in Cria Cuervos. - -Bs onnozele mening verkerend dat hij erin zal slagen om een carrière als zanger op te

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13