STAGNATIE STADSVERNIEUWING DREIGT DOOR GELDTEKORT CRM uggestie prof. Muntendam aan formateur: Netto-verlies Es tel bedraagt 95,8 mln Deel III 1 duurder Abortuspil op komst DANS HUUR - met recht von koop vanURK J het woord is cion... 71 aantal pagina's vandaag: 2Ö dansscholen John Stol mogen wij u hier even onze me dewerkers voorstellen? Verzekeren fiets n Aanrijding erg moeilijk Reehorst geïnstal leerd Piano, vleugel 1 of orgel WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Ongunstig tweede kwartaal 0 pT 1 agenda pagina Hart of statuten 26 BRANDBOMMEN IN CENTRUM VAN BELFAST ONTPLOFT Schokplas Strandverwachting ‘Apeldoorn&Zn Den Uyl weet nog niet of hij lid van Kamer wil zijn ■BK I 2 moeten staan van DATSUN 11-14 SCHOOL DUIJN autobedrijf Stormvogel/ bv Jaarmarkt Bloemendaal 20 augustus met vele attracties. Weersverwachting van het KNMI, geldig tot morgen avond: plaatselijk een bui KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 jeugdklas van jaar Beginners Gevorderden Geh. en verl. paren Medal test Voor het lekkerste 1 brood en fijn banket uw warme bakker artendorp Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 17 3 BOVAG OCCASIONS Ans Stapel lerares An Thiele assistente Regina Jongejan assistente Marjan Wisman assistente Kees Stapel medewerker Bas Thiele medewerker John Stol uw leraar (Van onze parlementsredactie) UTRECHT. Prof. dr. P. Muntendam heeft de kabinetsformateur iet instellen van een onderzoekcommissie gesuggereerd als mogelijk- teid om bij de formatie de hobbel van het abortusprobleem te kunnen lemen. De commissie zou de opdracht moeten krijgen, een duidelijk ieeld te geven van de huidige stand van het abortusvraagstuk, maat- ichappelijk gezien zowel als medisch. HAARLEM Hier had eigenlijk een advertentie Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 Kunst en film13 Radio en televisie 15 Beurs 16 Sport23,25 Puzzel17 Medische diensten6 Modejournaal19 Foto/Film19 Schrijvende lezers19 Vrij(e)dag21 J Urn u ide r Courant Madame de Pressensé: bij vooruitbetaling f 13.65 p. mnd.< f 39,35 p. kwartaal p. post f 52.-). p. jaar I 154,70 j p. post I 200,-). Losse nummers 70 ct. ifdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. 11. C. van der Mije .Abonnement Commissie zou hobbel kunnen nemen van abortusprobleem (ADVERTENTIE) en dergelijke) dan zal het geen enkel pro- I (ADVERTENTIES) Levering, stemmen en onderhoud door geheel Nederland 1 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Natuurlijk kunnen bepaalde projecten van hulp en bijstand boven de financiële draagkracht van de stichting uitgroeien. Een actie tot het bijeenbrengen van méér geld onder het motief dat men daardoor in staat blijft luchtbrugpatiënten hun reis en operatie zo dragelijk mogelijk te maken, zou de Hartstichting heel wat meer good will hebben bezorgd dan de koele afwij zing onder het aangehaalde argument. Het antwoord dat de vereniging van hartpa tiënten blijkbaar kreeg: „Daar zij wij niet voor” is een reactie die men aan een loket zou kunnen verwachten van een „balende" ambtenaar. Dat is trouwens een verdwij nend verschijnsel bij onze diverse sociale overheidsdiensten: zowel de loketten als de formalistische koude schouder worden langzamerhand uitzonderingen. Gelukkig wel. Maar instellingen van particulieren huize, enthousiast gesteund door charita- tieve menigten, zouden des te voorzichti ger moeten zijn met hun houding tegen over de hulpbehoevende. De vrijgevige Nederlander legt óók geen statuten aan voordat hij zijn portemonnee opent. I De Nederlandse Hartstichting, die zich (blijkens de resultaten van collecte-acties Ivia diverse media in een grote sympathie Ivan het publiek mag verheugen, is op een enigszins compromitterende wijze in het nieuws gekomen. Zij heeft verdere finan ciële steun ontzegd aan de „luchtbruggen”, [de drie projecten waardoor Nederlandse operatiepatiënten door buitenlandse chi rurgen kunnen worden geholpen. De steun van de Hartstichting betrof bijkomende kosten voor de individuele patiënten, die [veroorzaakt werden door reis- en verblijf kosten voor noodzakelijke begeleiders. f Er is geen enkele twijfel aan dat de Hartstichting goed en onbaatzuchtig werk [doet met de gelden die zij weet te verzame len, maar het motief dat zij bij monde van haar bestuur aanvoert om zich verder niet meer met die luchtbruggen in te laten, doet [onaangenaam aan. „Daar zijn wij niet voor”, aldus heeft het bestuur te verstaan gegeven, „en bovendien wordt het veel te kostbaar". Bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist maakt men ich ernstig zorgen over de naaste toekomst. Men is gewend om iet te weinig geld te moeten werken. In de monumentenzorg rertreft het aantal aanvragen altijd de subsidiemogelijkheden, (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Er dreigt ernstige stagnatie te ontstaan bij de ((voering van stadsvernieuwingsplannen wanneer op korte jmijn niet meer geld beschikbaar komt voor de restauratie v?n ^monumenten in de plangebieden. Begin vorig jaar al werd er en speciale regeling getroffen waardoor het mogelijk werd jwel via het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ndening als via CRM subsidie voor de restauratie van panden p de Monumentenlijst en zogenaamde beeldbepalende panden an te vragen. Een aantal gemeenten en vele particulieren en istellingen maakten al plannen op basis van die gegevens, maar i de praktijk blijkt er bij CRM geen geld meer voor te zijn. voorzitter van. In maart 1971 bracht ze een interim-rapport uit. Tot een eindrapport kwam het niet, want de commissie werd ontbonden nadat in 1971 bij de kabinets formatie een regeringsakkoord tot stand was gebracht, op basis waarvan de minis ters Stuyt en Van Agt later een nooit door de Kamer behandeld wetsontwerp indienden. Over de verandering van de medische betekenis van de abortus zegt prof. Mun tendam, dat mede door het voorlopige justitiële beleid dat inhoudt dat artsen die een abortus uitvoeren niet worden ver volgd vrijwel geen vrouwen meer aan kloppen bij ongevoegden. De spanningen tussen PvdAZD’66 ener zijds en CDA anderzijds over het abortus vraagstuk leken gisteren tijdens het eerste Half tot zwaar bewolkt met voor namelijk later op de dag plaatselijk een bui met kans op onweer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. Temperatuur 12-19 graden. maar bovenop dat „normale” tekort komt nu nogeens de stroom die in het kader van de stadsvernieuwing op gang is gebracht. „De pot is leeg. De subsidietoewijzing stagneert al maanden. De berg aanvragen wordt alleen maar hoger”, zegt een woordvoerder van de Rijksdienst. CRM heeft wat meer geld gekregen toen de nieuwe regeling voor de stadsvernieuwing vorig jaar van kracht werd, maar zoals nu blijkt is dat lang niet genoeg. In Zeist vreest men het ergste Een 16-jarig meisje moest in New York gisteren in een zieken huis worden opgenomen nadat zij een ernstige elektrische schok had gekregen. Dat was zo gebeurd: Zij liet haar hond, een reu die zij mee voerde aan een ketting, uit. Vóór de deur van een juist geopende apotheek stond een lichtreclame. De hond lichtte een poot op en plaste er tegenaan. Elizabeth Ma gill kreeg een hevige schok en viel bewusteloos neer. Inhoudelijk zijn de drie fractievoorzitters echter gistermiddag nog geen stap tot el kaar gekomen. Of er van enige toenade ring sprake is blijkt pas als Den Uyl van daag zijn concept-conclusies op tafel heeft gelegd. gezamenlijke gesprek met kabinetsforma teur Den Uyl iets afgenomen. Uit het feit dat de besprekingen vanmorgen zijn voortgezet, leidde men in Den Haag af dat er enige beweging in de standpunten zit. Aanvankelijk was Den Uyl van plan om al gistermiddag een concreet voorstel ten aanzien van abortus aan de drie fractielei ders voor te leggen. Gezien de scherpe reacties van de fractieleiders op eikaars standpunt inzake abortus, besloot Den Uyl eerst een algemene discussieronde in te lassen. Hij heeft daarbij afgetast, zo viel na afloop te beluisteren, welke oplossing voor PvdA en D’66, respectievelijk het CDA onaanvaardbaar is. De drie fractieleiders hulden zich na afloop van de besprekingen van gisteren in een volledig stilzwijgen. „De reden daar voor is dat we met springstof bezig zijn”, zo drukte Van Thijn het uit. Minister Van Agt verklaarde gister avond voor de televisie dat de vorming van een meerderheidskabinet moeilijk maar niet uitgesloten is, als het overleg over abortus mislukt. „Het standpunt van de VVD inzake abortus verschilt weliswaar nauwelijks van dat van de PvdA, maar in het verleden is gebleken dat de VVD in het Vice-fractievoorzitter mr. Aantjes merk te vervolgens op dat formateur Den Uyl een grote fout heeft gemaakt door niet serieus te proberen of een inhoudelijk compromis tussen PvdA en CDA over abortus mogelijk was. algemeen een iets inschikkelijker onder handelingspartner is dan de PvdA”. De brandbommen hebben over het alge meen weinig schade aangericht. Bij een en ander zijn geen slachtoffers gevallen. Wel ke groep de aanslagen heeft gepleegd is nog niet bekend. Geen enkele heeft tot nu toe daarvoor de „eer” opgeëist. Wel is vastgesteld dat de brandbommen waren samengesteld door vaklieden. „De pil kan over twee of drie jaar op de markt zijn en indien succesvol ge bleken alle nu voorhanden zijnde anti conceptiemiddelen te verslaan’’, aldus professor Bergstrom, die onderzoek heeft gedaan op het gebied van het hormoon prostaglandine (dat de basis vormt van de abortuspil). „Het middel kan tot drie weken na het uitblijven van de menstruatie wor den gebruikt en veroorzaakt een na tuurlijke abortus”, aldus Bergstrom. „Het grote voordeel is dat de vrouw niet meer naar een ziekenhuis hoeft voor een abortus, maar deze helemaal zelf kan regelen”, zo voegde hij eraan toe. Prostaglandine wordt momenteel in de vorm van injecties gebruikt om een moeilijke bevalling op gang te helpen. Tezamen met het verlies van 79,7 mln. in het eerste kwartaal bedroeg het nettoverlies over de eerste zes maan den van dit jaar 175,5 mln. (f 108,2 mln.). In het tweede kwartaal van 1976 beliep het verlies 36,0 mln. Niet alleen de resultaten van de staaldivisie, ook die van de staalver- werking zijn ten opzichte van het eer ste kwartaal 1977 verslechterd. Zij ble ven echter positief. Evenals in het vori ge kwartaal werd op het verlies belas ting in mindering gebracht voorzover deze met in voorgaande boekjaren ont- Op grond van de voortdurend ongun stige situatie op de staalmarkt moeten ook voor de komende maanden nega tieve resultaten worden verwacht, al dus Estel. Gehoopt wordt echter dat door de in Europees verband getroffen maatregelen met betrekking tot hoe veelheden en prijzen in het verdere verloop van dit jaar een verbetering van de opbrengstprijzen zal ontstaan. gaan antwoorden op de vragen die de gemeenten hebben gesteld”, aldus een woordvoerder van Monumentenzorg. De stadsvernieuwing heeft van het kabinet Den Uyl hoge prioriteit gekregen. Er wordt in de grote Nederlandse steden hard aan het herstel van de oude wijken gewerkt. Het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft grote be dragen ter beschikking voor de stadsvernieuwing. Zodra het echter om monumenten gaat en CRM (lees: de Rijksdienst voor de Monumentenzorg) er aan te pas komt stagneert de zaak. Op het Ministerie van Gruyters en Schaefer heeft men in de praktijk nog geen nadelige gevolgen van het geldgebrek van CRM ondervonden. „Maar”, zo deelt een woordvoerder van Volkshuis vesting mee, „wanneer de situatie wordt zoals de Rijksdienst voor de Monumentenzorg vreest, dan is dat niet zo mooi voor de stadsvernieuwing, want in al die betrokken gebieden staan na tuurlijk veel monumenten”. stane latente belastingschulden kon worden verrekend Als de hemel donker is, moet het humeur de zon vervangen. SINDS 1898 Rotterdam, Westersingel 42, tel. (010) 363500 IJmuiden, Kalverstraat 9. Tel 14806/18128 UMEA (AP). Binnen enkele jaren zullen Zweedse vrouwen de mogelijk heid hebben een ongewenste zwanger schap door het innemen van een pil te beëindigen, zo heeft de Zweedse pro fessor Sune Bergstrom tijdens een bij eenkomst van Scandinavische ferma- cologen in Umea gisteren verteld. Tel. 023-375854 Inschrijving: 7-8.30 uur NM IJMUIDEN: Zeeweg 251 BEVERWIJK: Koningstr. 118 vanaf I Een lagedrukgebied blijft dit weekeinde in de buurt met te veel bewolking en een vanaf morgen langzaam afnemende buienkans. Zwakke, veranderlijke wind. Tem peratuur: 17 a 18 graden. Zeewa ter: 16 graden. Vooruitzichten: overwegend slecht, later matig strandweer. De personeelsbezetting werd sedert eind 1976 verder teruggebracht en wel met 1356 medewerkers. De investerin gen in duurzame produktiemiddelen en deelnemingen bedroegen in het eer ste halfjaar 1977 267 miljoen gulden. In het gehele boekjaar 1976 werd 861 miljoen geïnvesteerd. Voor Hoogovens kwam het netto-ver- lies voor het tweede kwartaal uit op 53,4 mln. 4,10 per aandeel van 20) tegen 44,0 mln. 3,38 per aandeel) in het eerste kwartaal en 19,2 mln. 1,47 per aandeel) in het tweede kwar taal van 1976. De ruwijzerproduktie van Estel daal de in het eerste halfjaar van 1977, ver geleken met dezelfde periode van vorig jaar, van 3,83 mln. tot 3,42 mln. ton, de ruwstaalproduktie van 4,95 mln. tot 4,53 mln. ton en de produktie van wal- serijprodukten (geconsolideerd) van 4,26 mln. ton tot 3,96 mln. ton. Bijna acht jaar geleden stelde de toen- nalige regering ook zo’n commissie in. De Amsterdamse hoogleraar in de verloskun- le prof. dr. G. J. Kloosterman was er •y SINDS'1898 In het blad „Medisch contact" van de Maatschappij Geneeskunst zegt prof. Muntendam (onder meer oud-staatssecre- taris van Volksgezondheid), dat de medi sche en sociale betekenis van de abortus provocatus de afgelopen acht jaar duide lijk is veranderd. wanneer er gewacht moet worden tot er volgend jaar op de nieuwe begroting weer fondsen beschikbaar komen. Bij de Rijks dienst weet men dan ook niet beter of minister Van Doorn (CRM) heeft over dit probleem al gesproken met zijn collega Duisenberg van Financiën. Op het Ministerie van CRM spreekt men echter slechts van een voornemen om dat te gaan doen. Een gesprek over een aanvulling van de pot voor dit jaar nog, zou dus nog niet hebben plaatsgevonden”. Wachten tot volgend jaar zou veel moeilijkheden opleveren. We moeten toch langzamerhand wat BELFAST (AP). Gisteravond zijn in het centrum van de Noordierse hoofdstad Belfast in 90 minuten tijd 26 lichte brand bommen ontploft in bars, eethuizen, win kels en andere openbare gelegenheden. Volgens de politie is het mogelijk dat een aantal brandbommen is aangebracht door jonge vrouwen die de dingen vervoerden in kinderwagens. Enkele malen gebeurde het dat zij hun wagentje lieten staan en vluchtten als er een patrouille van het leger opdaagde. (Van onze redactie economie) IJMUIDEN/NIJMEGEN. Als gevolg van de voortdurende ongunstige situatie op de staalmarkt bedraagt het netto-verlies van Estel (Hoesch-Hoogovens) in het tweede kwartaal van dit jaar 95,8 miljoen gulden. In het eerste kwartaal van dit jaar was het netto-verlies 79,7 miljoen groot. Wel steeg in de staaldivisie de omzet met 7,8 percent, maar als gevolg van een sterkere daling van de opbrengstprijzen nam echter het negatieve bedrijfsresultaat toe van 60,7 miljoen in het eerste kwartaal tot 79,6 miljoen gulden in het tweede kwartaal. DEN HAAG. Het verzekeren van een fiets is de laatste anderhalf jaar steeds moeilijker geworden. Vooral in plaatsen als Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Eindhoven is het moeilijk om een fiets in de verzekering te krijgen .Dit zegt het Bureau Voorlichting Schadever zekeringen in Den Haag. „Mensen die in de genoemde plaatsen I een fiets kopen zullen bij het verzekeren vw, r41 4 4 1 1— n4,.41z,„ 1 r. 11 nen voorkomen. Een ziek hart is moeilijk te genezen, maar statuten die niet kloppen, kunnen in een handomdraai worden aan gepast aan de bedoelingen en plichten van het charitatieve lichaam dat „Geven voor Leven" predikt. Het gebeurt vaker met dergelijke organi saties, die hun bestaan en middelen eigen lijk te danken hebben aan het menslieven de en vrijgevige karakter van het Neder- I landse publiek, dat zij bevangen worden I door een naar buraucratie en formalisme I riekende geest zodra zij „te paard zitten”. De bedoeling waarmee de zeer grote geld sommen bereidwillig aan haar worden af gestaan door een in zijn sentimenten ge troffen publiek, omvat het gehele scala van uiterste misère dat door hartkwalen wordt veroorzaak. Als de statuten van de Hartstichting niet ruimte genoeg blijken te bieden om in gevallen van noodzakelijke 1 hulp te voorzien, zijn die statuten niet behoorlijk ingespeeld op de maatschappe lijke verwikkelingen en persoonlijke na righeden die uit hart- en vaatziekten kun- IJmuiden IJmuiden 02208-3577 en 16450 Dagelijks geopend van 9 -17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19 21 uur. CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF onder te brengen”. De oorzaak van het moeilijk verzekeren komt volgens het bureau „omdat er de laatste jaren schrikbarend veel fietsen worden gestolen”. DEN HAAG. Minister-president Den Uyl weet nog niet of hij op 8 september kiest tussen het premierschap of het Ka merlidmaatschap. „Ik heb daar nog amper over nagedacht”, zo zei hij gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Drs. J. Reehorst is donderdagmiddag geïnstalleerd als burgemeester van Haarlem. De 54-ja- rige PvdA-er was voordien burge meester van Vel- sen en wethouder in Rotterdam. De installatie werd verricht door par tijgenoot loco-bur- gemeester P. W. Voskuilen van Haarlem. (Zie ook plaatse lijke pagina) RIJDAG 19 AUGUSTUS 1977 it jaargang no 24S jntoof Lange Nieuwstraat 427, ostgiró’ 273107, Postbus 18, H redaktie: 15389, na kantoortijd: kj adm. en adv. Telefoon 15437 Echten bezorging: 18.30-19.00 uur en op zaterdagen En 11-30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023- É4341 ^T^ÏsTEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL. 023 - 244827 op moeilijkheden stuiten als ze alleen de fiets bij een verzekeringsmaatschappij j willen onderbrengen. Hebben ze echter bij i een maatschappij al een aantal verzekerin- (Van onze Haagse redactie) j gen lopen (zoals brand-, levensverzekering DEN HAAG. Het kentekenbewijs 1 bieem opleveren hun fiets daarbij ook deel III wordt volgend jaar één gulden duurder. Het gaat dan 18,50 kosten. Vanaf 1 oktober worden de kaarten weer verzonden, die op 1 februari 1978 op de voorruiten van de auto’s moeten worden bevestigd. De verhoging levert de overheid ruim 4 miljoen gulden op. In totaal brengt deel III van het kentekenbewijs ruim 81 miljoen gulden op. I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1