4 Goed zagen Poppen maken van maisbladen Geen verrassingen in Kruiden Kookboek BESCHERMING 40 Orchideeën zelf kweken S rd )4 UITBREIDEN VAN PLANTENHOBBY 20 i IjüStZ 0 Plantenkas iiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Plantenerker Planten zijn niet meer weg te denken uit de huiskamer. Zij zorgen voor een groot deel van de sfeer in de kamer en vormen voor velen hun grote trots, waaraan veel tijd en aandacht wordt besteed. Onvermijdelijk komt voor iedere ware plantenliefhebber het moment waarop hij zijn mogelijkheden wil uitbreiden. Na de afzonderlijke potplanten komt de uitdaging van het zaaien en stekken, de grote plantenbak, de waterduin of het zich toeleggen op tropische planten. Het is duidelijk dat men dan op de vensterbank niet meer uit de voeten kan. Het is belangrijk dat men uit de vele mogelijkheden om zijn hobby te doen groeien de juiste kiest. Men moet nagaan wat men als het leukste en interessantste van zijn liefhebberij beschouwt. Is dat het zelf zaaien en stekken, zijn het de uitheemse soorten of wil men een rijk geschakeerde plantentuin opbouwen die een lust is voor het oog? Werkwijze Broeien op eigen kas Doe iets tegen braak Kweken in broeikas 3000 n GASTON GOURMET «fi nov. l. Tel. De plant heeft een bloeiwijze die afwijkt van andere graansoorten: ze vertoont namelijk mannelijke en vrouwelijke bloemen op dezelfde plant. De mannelijke de pluimen zitten aan de hoofd- en bijsten- gels, terwijl de vrouwelijke de kolven zich tijdelijk in een blader dek van de hoofd- en bij stengels bevinden. De mais heeft dus een gescheiden geslacht, maar is wel eenhuizig. De lengte van de kolf ligt tussen de 15-25 cm en is geheel door dekbladeren omsloten. De dekbla deren zijn meestal tamelijk groot, breed en grof, terwijl de binnenste meestal dun en fijn zijn. Het belang rijkste werkmateriaal voor het ma ken van figuren bestaat dan ook uit dekbladeren. om, is ideaal, maar ook de tegen een muur aangebouwde kas van teke ning 2 voldoet goed. De vrijstaande kas kan het beste in noordzuid rich ting worden geplaatst. In dat geval staan de planten zo gunstig mogelijk ten opzichte van het draaien van de zon. Voor het wat temperen van al te fel zonlicht is een boom aan de zuid zijde wel prettig. De tegen een muur aan gebouwde kas zal natuurlijk minder licht op vangen, zodat alle opvallende scha ren. De bladeren worden in water- stofperoxyde gebleekt, daarna ge spoeld en plat geperst. Men moet er wel op letten dat tijdens het werken de bladeren niet uitdrogen, omdat ze dan bros worden en gemakkelijk breken en scheuren. Daarom be waart men ze het beste in vochtige doeken. Van het zijdeachtige deel, dat men aan de punt van de kolf aantreft, kan men later een hoofdbe dekking maken. Een van de vele mogelijkheden die men heeft met het werken van maiskolven, is een pop maken. Aan de uiteinden binden we het blad vast en knippen het draad op maat. Voor elke mouw hebben we een 6x6 cm groot maisblad nodig. Het wordt telkens 2 cm van het uiteinde afge bonden, zodat de bindplaats naar het midden van de arm kan worden omgeslagen. De bindplaats wordt onzichtbaar en vormt op deze wijze een pofmouw. De omgeslagen mou wen worden aan de binnenkant af gebonden. De uitgestrekte armen worden be vestigd aan het middenstuk door het kruisgewijs omwikkelen met een stevige draad. Voor de hals houden we onder de kop een halve centime ter open. Van twee mooie onbescha digde bladeren maken we het bo venlichaam. Deze bladeren worden voor en achter tegen de hals gelegd, waarbij de bladpunten naar onder wijzen. Nu binden we de hals af. Voordat de beide bladeren naar on der omgevouwen en tegen de taille gebonden worden, kan men eerst het borstgedeelte en de rug naar de gewenste houding met watten op vullen. Om de schouders en gelijktij dig een blouse aan te duiden, leggen we over het bovenlichaam twee stro ken. Deze knippen we uit een stevig maisblad, circa 1 cm breed en 12 cm lang. Ze worden als schortenbanden over de schouders gelegd en in de taille vastgebonden. hoog. Ons voorstel is nu dit raam en de borstwering er onder uit te bre ken en ter plaatse van de zo ontstane opening een plantenbak van onge veer 1.20 meter uit te bouwen. Plaat sen we het raam hierboven onder een hoek van ongeveer 15 graden, dan kunnen we verzekerd zijn van een goede lichtinval. (Zie tekening 3). Desgewenst kunnen ook de korte zijden van glas gemaakt worden, maar nodig is dit niet. Indien men de planten in een eigen klimaat wil kweken, dan is het mogelijk aan de binnenzijde van de plantenbak in het vlak van het oorspronkelijke raam enkele schuiframen te plaatsen. Zo krijgt men een afgeslo ten kas en blijven de planten toch bereikbaar. Voor het af werken van het hoofd gebruikt men wollen draden, restjes bont, uitgeplozen touw, enz. Hier mee maakt men naar eigen idee het hoofd af, door zowel plakken als opnaaien van het gekozen materiaal en model. Waarschijnlijk heeft u al vele keren de zaag ter hand genomen, en is het u even zovele keren gelukt een plank of lat door te zagen. Toch is het goed om er even bij stil te staan of de hande lingen nu helemaal juist waren. Hoe zaagt men op de juiste wijze? Vooral nooit op het oog. Een winkelhaak of tenminste een lini aal is een vereiste. De getrokken lijn is niet zo ongeveer de lijn waarover gezaagd moet worden, maar de grens van het werkstuk, waarlangs men zo dicht mogelijk zaagt zonder deze lijn te bescha digen. Bij het zagen is de „stotende beweging”, dus de beweging van u af, de effectieve beweging. Bij het trekken moet weinig kracht gezet worden. Wordt dat toch ge daan dan bestaat de kans dat de zaag zijn eigen weg gaat. Vaak gebeurt het, dat bij het afzagen van een plank, kort voor het ein de van de snede, een stuk van het De orchidee heeft het imago kostbaar en exclusief te zijn. Toch kan iedereen deze prachtige bloem voor weinig geld zelf kweken. Michel Paul heeft daar een boekje over geschreven dat door de Groenboeke- rij voor 15,90 gulden op de markt is gebracht. Hij geeft als deskundi ge begrijpelijke en goed helder geschreven informatie over assorti- mentskeuze, de verzorging en natuurlijk het kweken zelf. Meestal worden orchideeën onder glas in kasjes gekweekt. Bepaalde soorten gedijen ook in de vensterbank of in de tuin. In het boekje is verder een beschrijving van alle soorten opgenomen, waarbij nadere gege vens over herkomst en bloeitijd worden vermeld. (De Groenboekerij is een serie tuin-, bloemen- en plantenboeken van de gezamenlijke uitgevers L. J. Veen, Zomer Keuning). Immers, kruiden kunnen van elk eenvoudig gerecht iets bij zonders maken, of het nou soep of een salade is. De schrijver geeft ook tips voor het aanleggen van een krui- dentuintje, alsmede informatie over het verwerken en het bewa ren van kruiden. Echte verrassin gen zijn er niet bij, hoewel de auteur zijn best heeft gedaan de zaken zo smakelijk mogelijk op te dienen. Het is geen boekje voor beginners, omdat de berei ding van de gerechten wel wat hout afscheurt. Dit kan voorko men worden door de zaag lood recht op de zichtbare jaarringen te kouden. Wordt evenwijdig aan de jaarringen gezaagd dan be staat de kans op het voornoemde afscheuren. (Zie figuur 1 en 2). meer ervaring vereist dan het werken met de gestampte pot. Bepaald interessant is daaren tegen het gedeelte „kruiden leer", waarin alles wordt verteld over aanleg, onderhoud en het gebruik van het eigen kruiden- tuintje. Het kruiden ABC geeft in alfa betische volgorde de voornaam ste soorten smaakmakers. Jam mer is dat de bijbehorende teke ningen slechts in zwart-wit zijn uitgevoerd. Kleurenfoto’s zou den veel meer informatie en fleur hebben kunnen geven. km. I.A.M •vaart Haar- 8141. Jmui- 18. BER- onker 023- Veel twee-onder-één-kaphuizen en hoekwoningen hebben in de zijgevel een vrij klein raam van ongeveer twee meter breed en 1.10 meter I km. Tel. 4250 •idse- Iweg, 023- 9-11, 2550- Deze basisregels worden in de uitgave verder uitgerafeld. Er worden allerlei tips gegeven om met weinig (of meer middelen) het bezit beter te beschermen. Dat gebeurt onder meer aan de hand van tekeningen. Zowel het schroefje in een spanjolet als de elektronische detektor worden onder de loep genomen. De uitga ve is ad 5,- (plus portokosten, 1,70) verkrijgbaar bij Bouwcen trum Rotterdam, giro 357696 met vermelding „Inbraakveilig huis”. Voor wie zelf wat wil experi menteren met eenvoudige kruid jes zijn er kleiner, eenvoudiger en vooral goedkoper boekjes en brochures te verkrijgen. kleur: •tach- n, na 023- Daarom zullen we de volgende week deze plantenerker uitvoeriger bespreken en aan de hand van teke ningen aangeven wat men kan doen en waarop men bij de bouw moet letten. Ook zullen aspecten als (bo dem) verwarming, ventilatie, ver lichting en zonwering aan de orde komen. Duitsers hebben de naam goed met kruiden te kunnen omgaan. Een staaltje van hun kunnen is samengevat in het Kruiden Kookboek (uitg. Elsevier, Am sterdam). Het geeft in-verta ling een overzicht van wat we zoal met deze natuurlijke smaakmakers kunnen doen. t. m. 0000, m 1 023- De losse einden worden aan de onderkant bij elkaar genomen en dicht onder de bol vastgehöuden, zodat de kop een mooie ronde vorm krijgt. Voor het binden neemt men sterk garen. Wil men de hals zicht baar houden, dan neemt men in plaats van garen, raffia. Voor het maken van de armen hebben we een 10 cm lang stuk ijzer- of aluminium- draad nodig, dat in een 6x12 cm lang smal stuk maisblad wordt gerold. Tegen een muur op het zuiden gebouwd daarentegen moet men zich realiseren dat de zon maakt dat de kas feitelijk alleen geschikt is voor het kweken van cactussen en druiven. Maar misschien is dat pre cies wat u zoekt. In de serie informatieve uitga ven van het Bouwcentrum in Rotterdam is een uitstekende aanwinst te noteren: „Inbraak veilig huis”. Alleen de titel is meer belovend dan de inhoud - geeft, zoals de samenstellers zelf -]• ook bekennen in de eerste van - hun basisregels: „niets is on neembaar te maken”. De brochu re geeft wel aan hoe men het eventuele inbrekers zo moeilijk mogelijk kan maken, waarbij één van de belangrijkste stellin gen is: de inbreker heeft haast en daarom moet u zorgen dat de poging om binnen te komen zo veel mogelijk tijd kost. Verder is het nuttig dat de inbreker nood gedwongen lawaai maakt. Geef geen „gelegenheid” (bijv, raam open laten staan) of aanleiding (briefje op de deur). Bewaar kostbare spullen niet op één plaats. Maak een lijstje en foto’s van kostbaarheden. Zorg voor een goede preventie. Waarschuw de politie als u iets verdachts waarneemt. jriolet na Bij voorkeur neemt men maiskol ven waarvan de dekbladeren onbe schadigd en vlekkeloos zijn. De vlekkerige bladeren kunnen ge bruikt worden als vulling, dus bewa- Voor deze plantenerker is een strook tuin naast het huis van ander halve meter breed al voldoende. Ook voor de bouw hiervan is een bouwvergunning vereist, terwijl de meesten er wel een vakman bij moe ten halen om het geheel te realise ren. Maar een beetje handige doe- het-zelver kan toch ook wel wat zelf doen. Voor het maken van de onderrok kunnen we minder mooie bladeren gebruiken, omdat deze niet te zien is. Voor het gekozen figuur leggen we voor en achter enige bladeren dus danig tegen de heupen, dat ze in het midden worden vastgebonden. De bovenste helften worden naar bene den omgeklapt. De bladeren moeten vooraf op de juiste lengte zijn afge knipt. Voor de bovenrok gebruiken we onberispelijke witgebleekte maisbladeren, waarvan de onder kant gelijk geknipt is. Telkens wordt een blad aan de voor- en achterkant Beide typen kassen kunnen wor den uitgevoerd met glas tot op de grond of met een borstwering. In het eerste geval is de kas geschikt voor het kweken van planten in de bo- demgrond, in het tweede geval voor het in bakken uitzaaien of stekken van planten. Hiervoor worden op ongeveer 90 cm hoogte de zoge naamde tablettafels getimmerd, waarop men de bakken en potplan ten kan plaatsen. duw van bomen of gebouwen ver meden moet worden. Toch is het wel degelijk mogelijk deze kas tegen een muur op het noorden aan te bou wen, want planten groeien niet door de zon zelf, maar door warmte en licht. Bij een kas tegen het huis aan is het natuurlijk erg gemakkelijk een toegang vanuit de kamer te hebben, zeker voor de wat oudere of slecht lopende plantenliefhebber. Nog mooier is een glaswand tussen kas en woonkamer, die zorgt dat men ten volle kan genieten van alles wat daarbinnen groeit en bloeit. bij de taille over het bovenlichaam gelegd. De bladpunten wijzen naar boven. Bij de taille worden ze daar na gemakkelijk naar onder omgebo gen. Om het figuur steviger te laten staan, worden de mooie dekblade ren aan de zijkant vastgeplakt. Historische, archeologische en taalkundige geleerden zijn het er over eens dat mais oorspronkelijk uit Mexico afkomstig is. In 1954 wer den in Mexico maiskolven ontdekt die volgens wetenschappelijke on derzoekingen 4450 jaar oud moesten zijn. In de 16e eeuw trof men mais aan in Spanje, Portugal, Frankrijk, Duitsland, Italië en Engeland. In de 17e eeuw werd mais gebruikt als graanteelt in de landen rond de Mid dellandse Zee en in Zuidoost-Euro- pa. In Nederland werd het gewas in 1934 in onderzoek genomen en breidde zich speciaal als veevoei der sterk uit. De werkwijze is als volgt: voor de kop gebruiken we het beste een prop papier of een kurken- of stryropol- bol van ongeveer 2 cm grootte. Als er nog geen gat in zit, maken we dit met een priem. Door het gat steekt men een niet te dunne, 30 cm lange ijzer- of aluminiumdraad, die op de helft wordt dubbelgevouwen en in elkaar wordt gedraaid. De lengte van het figuurtje is ca. 15 cm. Als een draad te lang is, wordt deze op maat geknipt met een kniptang. Men legt de kop op een bijgesneden glad gestreken maisblad, waarbij de bladpunt naar boven wijst. De kogel komt in het midden te liggen en wordt zo ingepakt dat het „gezicht” alleen te zien is. Men kan hiervoor het beste een dun blad nemen uit de binnenste laag van de kolf. Voor het echte kweken is een plan tenkas natuurlijk de aangewezen oplossing. Deze zijn, zowel in hout als in aluminium, in vele maten en prijzen in de handel. Ook zijn ze als bouwpakket te koop, wat natuurlijk de prijs drukt. Men moet zich wel bedenken dat in de meeste gemeen ten een bouwvergunning nodig is. Zorg deze in huis te hebben voor een kas wordt gekocht! De kassenhan- del kan behulpzaam zijn bij het ver strekken van de benodigde teke ningen. De kas van tekening 1, vrijstaand in de tuin en dus met lichtinval rond- Niet iedere plantenliefhebber voelt echter voor een kas. Het brengt per slot wel wat kosten met zich mee zeker een wat grotere kas is niet goedkoop en bovendien moet men er ook nog de ruimte voor hebben in zijn tuin. Ook vinden velen het een nadeel dat men niet volop meebe leeft wat er in de kas aan het moois gebeurt. Degenen die hun enthousi asme en kennis willen botvieren op een ruime plantenbak met goede lichtinval en zó gelegen dat men er ook vanuit de kamer voortdurend plezier van heeft, leggen wij het vol gende idee voor. Over een paar weken begint het mais te rijpen. Wie het leuk vindt om met behulp van de dekbladen van maiskolven originele figuren te maken, zal waarschijnlijk wat meer over de geschiedenis van deze be langrijke cultuurplant willen weten. —^1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21