RECHTSE EXTREMISTEN ASSISTEERDEN BIJ ONTVOERING KAPPLER Den Haag: op zeer korte termijn Staking voorbij assendelft achtergrond kciiAmerikaans misnoegen over nederzettingen met Aruba praten OPMARS NEO-FASCISTEN IN ENGELAND „Geen fotos n Hubert Humphrey ongeneeslijk ziek RACISTISCH PEPPER EN JIFFIE 9 JAAR PRAAG BLOEMEN ACHTER HET FRONT Jra RIJDAG door Nico Scheepmaker Resolutie 242 taris tulp PÜP oten loot ringsdiensten uit te breiden tot de bewoners van het bezette wes- poii. telijke deel van Jordanië en de ge strook van Gaza niet bijdraagt tot het vredesstreven. Industrieterrein,Tel. (075) 287252* Bij station Krommenie spoorlijn over, 1e weg links. r a -2 (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Sinds de bloedige onlusten in Londen en Birming ham van de afgelopen dagen hebben de beide strijdende groeperin- gen extreem-linkse en -rechtse politieke partijen hun ammuni tie verwisseld. In plaats van met de gebruikelijke molotov-cocktails, flessen, stenen en rookbommen, bestoken de aanhangers van de Socialist Workers Party, een extreem-linkse partij, en die van het neo-fascistische National Front elkaar nu met woorden. En uit die woorden valt alleen maar op te maken dat de Britse autoriteiten in de komende weken hun handen vol zullen krijgen aan de schermut selingen tussen deze organisaties. Aanleiding e van Ven, dat ook het plan van de Is- t voor raeiische regering om de rege- n een 'die schadelijk zijn voor het stre ven naar vrede in het Midden- Oosten. Woordvoerder Hodding Carter van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei in een Tl UIS verklaring, die naar hij zei door het Witte Huis werd onderschre- WASHINGTON (Reuter/AFP). •est) De Verenigde Staten hebben fisteren de vestiging van Israeli- ■uiten, iChe nederzettingen in bezet ge- '“^bicd onwettige acties genoemd jd een sië. BINNEN- EN BUITENLAND communisten trijfel Over de opmerking van de communis- Israel belemmert vrede streven naar „Ons standpunt in de kwestie van de (ADVERTENTIE) MADRID (Reuter). De directies v Morgen is het negen jaar geleden dat de Warschaupactlanden Praag binnenvielen om Dubceks „socialisme met een mense lijk gezicht” bijtijds te smoren. „Om Tsje- cho-Slowakije tegen zichzelf te bescher men Een 400.000-tal Tsjechoslowaken werden uit de partij gezet, verloren hun baan, hun kinderen werd de toegang tot de universiteiten en middelbare scholen ver boden, etcetera. In een lezenswaardig arti kel in The New York Review of Books van deze maand wijst Tom Stoppard erop dat tussen 1970 en 1976 ongeveer een kwart miljoen jonge mensen de mogelijkheid naar de universiteit te gaan, werd ontno men, omdat hun ouders niet in het gareel liepen van Husaks officiële partijlijn. „Veel me*r mensen zouden Charta 77 gete kend hebben als zij niet bang waren ge weest de toekomst van hun kinderen te verstoren. Zij conformeren zich dus, en zeggen thuis tegen hun kinderen geen acht te slaan op wat hun leraren gedwongen zijn hun te vertellen. De kinderen leren op die manier dat liegen een ethiek is zeg het ene thuis, en het andere op school. Het is natuurlijk wel begrijpelijk, maar het is ook onze tragedie. „Ik deed het voor de kinderen” is een typisch Tsjechisch pro bleem", zei de schrijver Pavel Kohout te gen Stoppard. De niet zo lang geleden van Oost-Duits- land naar West-Duitsland „ausgebürger- te” Oostduitse schrijver Reiner Kunze schreef de volgende korte notitie in zijn boek Geweldige Jaren: alwa- euwe niet erder it ook t van e mo- ngola Dam vesti- Lely- >mt in atsse- DEN HAAG (ANP). Demissionair mi nister-president Den Uyl heeft gister avond bevestigd, dat de Nederlandse rege ring bereid is tot een gesprek met een delegatie van de eilandsraad van Aruba. Hierom was (telegrafisch) gevraagd door zes gedeputeerden van het eiland. Aan het komend overleg, dat op korte termijn wordt gehouden, is door de Nederlandse regering wel de voorwaarde verbonden, dat voor-overleg zal plaats hebben over de modaliteiten van het gesprek. Het beraad in Den Haag zal géén begin van overleg over de onafhankelijkheid van Aruba kunnen zijn, aldus premier Den Uyl gisteravond na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. tisch debat”, zei Jospin: „De Communisti sche Partij moet de hand in eigen boezem Premier Den Uyl noemde het komend overleg met een delegatie van de Arubaan se eilandsraad „erg goed” ei) mogelijk „erg nuttig”. Uit zijn mededelingen viel op te De Verenigde Staten zullen zich verzet ten tegen elke wijziging van Veiligheids- raadsresolutie 242. De Amerikaanse am bassadeur in Jeruzalem, Samuel Lewis, heeft dit verzekerd aan de Israëlische premier, Menachem Begin, en diens mi nister van Buitenlandse Zaken, Mosje Da- jan. Dit heeft de Israëlische staatsradio gemeld. onze partij zich stelt, is het herstellen van de Britse tradities, de Britse cultuur en onze eigen leefgewoontes. Daartoe moe ten we de gekleurde immigratie bestrij den en een eind maken aan de opmars van het socialisme en het communisme in ons land”. Webster zegt dat zijn partij, die in 1971 werd opgericht, nu bijna 28.000 leden telt, iets dat niet te controleren valt, om dat het National Front weigert zijn boe ken voor de pers te openen. Een feit is dat deze ultra-rechtse partij in diverse ver kiezingen in de afgelopen jaren een op merkelijke stemmenwinst heeft geboekt. In het Engelse kiesstelsel, dat slechts de winnaar in elk van de 635 kiesdistricten afvaardigt naar het Lagerhuis in Lon- ROME (UPI, DPA, Reuter). De Romeinse politie heeft verklaard dat een commandoploeg waarvan tenminste twee Duitsers deel uitmaakten, de vrouw van oorlogsmisdadiger Herbert Kappler hielpen bij het ontkomen uit het militaire hospitaal van Rome van haar man en zijn overbrenging naar de Bondsrepubliek. Volgens de politie zijn er getuigen die de twee Duitsers hebben zien zitten in de Fiat- automobiel die mevrouw Annelise Kappler gebruikte om haar invalide man maanda gochtend vroeg mee te ontvoeren uit het militaire hospitaal Celio in Rome. Mevrouw Kappler heeft tegen Westduitse journalisten gezegd dat zij de ontsnap ping van haar man alleen had voorbereid en uitgevoerd. De man werd sinds vorig jaar in het hospitaal behandeld voor kanker. Zij hangt de theorie aan dat de Duitsers de auto gebruikten als een lokaas om de aandacht af te leiden van een tweede auto waarin de Kapplers gezeten waren. De 70 jaar oude Kappler zat in Rome levenslang uit voor de terechtstelling in 1944 van 335 Romeinse burgers in de Fosse Ardeatine groeven buiten de stad als vergelding voor een bomaanslag op een troep marcherende Duitse soldaten in Rome, van wie er 32 om het leven kwamen. Opperrabbijn Toaff van Rome verklaarde in een reactie dat „de invloedrijke nazilobby in West-Duitsland heeft gewonnen dankzij onbekende Italiaanse mede plichtigen”, zo voegde hij eraan toe. Simon Wiesenthal heeft deze medeplichtigen geïdentificeerd als leden van Italiaanse extreem-rechtse bewegingen. MINNEAPOLIS (Reuter). De vroege re vice-president van de Verenigde Staten en Democratische senator Hubert Humph rey, heeft een kwaadaardig gezwel dat niet langs operatieve weg kan worden verwij derd, zo heeft zijn arts gisteren bekendge maakt. Humphrey bekleedde het vice-pre- sidentschap onder wijlen president Lyn don B Johnson. MADRID (Reuter). De directies van broodbakkerijen in Madrid en elders in Spanje hebben besloten vandaag de pro- duktie weer te hervatten onder druk van de regering en de verbruikers. De tussentijdse plaatselijke verkiezin gen in Birmingham vormden de directe aanleiding voor de ongeregeldheden van afgelopen maandagavond, toen commu nisten en socialisten probeerden een ver kiezingsbijeenkomst van het National Front te verstoren Dat ontaardde in een veldslag met de politie die tot taak had de nazibijeenkomst te beschermen Net als in de Londense wijk Lewisham afgelo pen-zaterdag, leidde dat tot ernstige on geregeldheden tussen politie en betogers Nu deze beide groeperingen elkaar openlijk de oorlog hebben verklaard, staan de Britse autoriteiten voor een groot dilemma: moeten de marsen van het National Front worden verboden om dat ze kennelijk een dusdanige provoca tie voor linkse en gekleurde elementen vormen dat bloedige onlusten onver mijdbaar zijn, of moet de vrijheid van meningsuiting ten koste van alles wor den beschermd, ook al betekent dat bloedvergieten en materiële schade op Op de foto de Oegandese zaakgelastigde James Baba die gisteren zijn geloofs brieven overhandigde aan de minister voor Buitenlandse Zaken in Denemarken. Over Baba’s komst naar Denemarken was grote verontwaardiging ontstaan en de nieuwe Oegandese ambassadeur probeer de journalisten dan ook zoveel mogelijk te vermijden. Hij moet „de goede naam van Oeganda” in Denemarken, Noorwegen en Zweden verdedigen. Uit deze strijdlustige taal aan beide zijden blijkt wel dat Groot-Brittannië re kening moet houden met verdere onlus ten tussen deze beide extremistische par tijen en de Britse politie Politiek beke ken hebben beicle partijen weinig kans op veel vooruitgang Labour en de Con servatieven zijn zo oppermachtig in de meeste kiesdistricten, dat de splinter groeperingen nauwelijks aan bod zullen komen. Maar de massale onlusten die botsingen tussen deze partijen nu blijken te veroorzaken, zullen toch de Labour- regering aan het denken moeten zetten, ook.al omdat de gekleurde minderheden in Engeland, die 3,2 percent van de bevol king uitmaken, uitermate onrustig begin nen te worden in verband met de drei gende opmars van het National Front De fout die collega S. maakte was, dat hij verzuimd had de priemende vinger eerst even te bevochtigen met een schoon maakmiddel als JIF, want dat is de kwaaie pier die al die peper uiteen doet stuiven! Probeert u het maar. Succes verzekerd. Alleen moeten we er natuurlijk met zijn allen voor strijden dat de peper niet langer vereenzelvigd wordt met de Surinamers, en de JIF-vinger met het arbeidsbemidde lingsbureau. Laten we zeggen dat de peper 'gezien moet worden als supporters van FC Utrecht en de JIF-vinger als een Heilige Hermandad. Of is dat al te discrimine rend? Dan maken we van de peper een bende betogers, die uiteen wordt gedreven door een traangasbom: is de JIF-vinger). Of als u het helemaal leuk en aardig wilt houden, zegt u dat de peper Pepper is en de vinger met JIF noemt u Fiffie, en u zegt: kijk die peper eens weghollen als Jiffie er aan komt! grote schaal? Merlyn Rees, de Britse mi nister van Binnenlandse Zaken, en het hoofd van Scotland Yard, de Schot Ro bert McNee, hebben daarover deze week uitvoerig van gedachten gewisseld zon der dat zij tot een conclusie kwamen De Socialist Workers Party, een linkse splintergroepering, is evenmin bereid toe te geven. Een woordvoerder voor de 4500 leden tellende partij zei: „Als Hitler in zijn begindagen door de socialisten was neergeslagen, hadden we waarschijnlijk nooit een wereldoorlog gehad. Wat wij hier in Engeland proberen te doen, is fascisme c.e kop in te drukken voordat deze partij politiek respect kan krijgen Dat de politie en de overheid ons daarin hinderen, is alleen maar een bewijs voor het feit dat het fascisme al vaste grond onder de voeten heeft gekregen. Wij zul len daarom nog hardere acties moeten overwegen”. ngens ehou- in Al- inden a een ouwd ïd. Op de ochtend van de 22e augustus 1968 was mijn vrouw bijna gevallen: voor de huisdeur lag een boeket gladiolen. Er woonde in de buurt een ouder echtpaar dat een tuin had en ons wel eens bloemen kwam brengen. „Waarschijnlijk wilden ze ons gisteravond niet meer storen”, zei mijn vrouw. ’s Middags kam ze met drie boeketten in haar armen thuis. „Dit is nog lang niet alles”, zei ze. De bloemen waren in de kliniek waar ze werkt voor haar afgege ven, en behalve zijzelf had niemand zich daarover «verbaasd. Iedereen wist immers dat ze uit Tsjecho-Slowakije afkomstig was. De staking op Aruba is gisteren opgehe ven. De elektriciteitsvoorziening is er vrij wel weer normaal. Vakbondsvoorzitter Hyacintho Geerman is woensdagavond vrijgelaten. Geerman werd vorige week aangehouden wegens het verspreiden van wat de politie noemde opruiende pamflet ten. Zijn arrestatie was aanleiding tot on geregeldheden. „Wij hebben de totale oorlog verklaard aan de nazi’s in ons land”, aldus de SWP. „Wij strijden voor een raszuiver en sta biel Groot-Brittannië, en omdat wij daar in de steun hebben van de meerderheid van het Britse volk, zullen wij die strijd tot het uiterste doorzetten en winnen”, zie het National Front, niet afgeschrikt door de bloedige veldslagen van de afge lopen week. De huidige moeilijkheden in Groot- Brittannië concentreren zich rond deze beide partijen. Het National Front is een neo-fascistische organisatie die rond uit-, komt voor haar racistische grondslagen. Martin Webster, een 30-jarige ex-journa- list, zegt in het wat vervallen hoofdkwar tier van zijn partij in de Zuidlondense wijk Teddington: „Wij zijn op het ogen blik een verarmde, gefrustreerde en ge deprimeerde natie. Dat is het gevolg van on-Britse elementen in onze samenle ving, voor wie wij ons in de afgelopen jaren veel te tolerant hebben getoond. Onze eigen puur Britse tradities zijn ver dwenen omdat wij zo nodig gekleurde immigranten uit onze voormalige kolo niën moesten binnenlaten. De taak die Terwijl dit verbazingwekkende debat aan de gang is, proberen socialisten en communisten de laatste hand te leggen aan de „actualisering” van het „gemeen schappelijk program” dat beide partijen in 1972 hadden opgesteld, en dat als basis steken. Zij is zelf nog niet toe aan een democratisch debat”, De schoolmeesterstoon van Marchais bevalt de socialisten ook in het geheel niet. Zo schrijft Jospin in „Le Monde”: „Deze toon wordt zelfs op de scholen althans op de school waar ik lés geef al lang niet meer gepikt. En namens wie praat Mar chais eigenlijk? Als hij zegt dèt hij de algemene opinie vertolkt, laat hij dan be denken dat zijn partij 20 percent van alle kiezers vertegenwoordigt. En als hij meent uit naam van „links” te spreken, dat hij nog niet eens de helft representeert”. de krachten rond hel midden van het poli- I tieki' krachtenveld Lionel Jospin gaat in zijn artikel in Le Monde zo ver, nog eens met zoveel woor den te ontkennen dat de socialisten er op uit zouden zijn een crisis te forceren, die het hun zou vergemakkelijken zich van de communisten te ontdoen. Maar dan is er de van de kant van de linkse intellectuelen groeiende achterdocht tegen de ware aard van hèt Franse communisme. En men vindt in het artikel van Jospin argumenten die vroeger in linkse kring als reactionair werden afgedaan. Zo neemt Jospin de moeite erop te wijzen dat in het partijblad van de Communistische Partij, „L'Huma- nité”, voortdurend felle kritiek te lezen valt op linkse Westeuropese leiders als Callaghan, Soares en Schmidt, maar dat nimmer een woord van kritiek wordt ge hoord op Oosteuropese linkse leiders als Husak en consorten. n gis- t die wond straat krop- n. Op seling Jigde. 1 a toe trok en. In man 1 door lustrieiarissen trok fel van leer tegen de m. De (ommunisten. „We hebben genoeg van de rtoe al ingenuanceerde en zelfgenoegzame kri- blekeiiliek van de communisten op onze partij", sledeilildus Jospin. n, die ke da- len, dat de socialisten er moeite mee heb ben en ie» zkh aan te passen aan een „democra- lomie a drie i >t van il tot i wat wij al vele malen hebben gezegd: deze xx: x:-. 1~: die nu door Israel zijn bezet, werken be lemmerend voor constructieve onderhan- delingen”, aldus Hodding Carter over het Israëlische plan om drie nieuwe nederzet tingen op de westelijke Jordaanoever te vestigen. Het was volgens hem nog niet duidelijk ---- van Israel om de bewoners van West-Jor danië en de strook van Gaza te laten profi teren van de diensten van de Israëlische overheid. Hij herinnerde er aan dat de Israëlische regering heeft verklaard dat de maatregel is genomen in het belang van de idëll bevolking van de bezette gebieden. Toch werd de indruk gewekt dat Israel de bezet ting van de betrokken gebieden een per manent karakter wil geven. In dit verband had Washington met leedwezen kennis ge nomen van een uitspraak van de secretaris van het kabinet-Begin, Arye Naor, dat Israel niet „het land van Israel kan an nexeren omdat dit al aan het volk van Israel toebehoort”. Eind vorige maand hadden de VS al krachtig gereageerd op het besluit van-de regering-Begin om drie al bestaande ne derzettingen op bezet Jordaans gebied of ficieel te erkennen. Hodding Carter zei dat de nieuwe Amerikaanse verklaring geen verharding van het Amerikaanse stand punt? inhoudt. Het ging meer om „een zeer duidelijke verklaring” van het bestaande beleid. Israel heeft sinds de oorlog van 1967 in de toen veroverde gebieden onge veer 50 vestigingen opgericht. Ook secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft de vestiging van drie nieuwe joodse nederzettingen in West-Jordanië betreurd. Dit heeft een woordvoerder van de VN gisteren in New York meegedeeld. Het bestuur van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO heeft inmiddels op een bijeenkomt onder leiding van Jasser Arafat het jongste Amerikaanse beleid ten aanzien van het Midden-Oosten veroor deeld, omdat daarbij geen rekening wordt gehouden met de „onvervreembare Pales tijnse rechten”. Het PLO-bestuur kondig de ook een versterking van de guerrilla- activiteit tegen Israel aan. moet dienen voor de regeringspolitiek, mocht deze coalitie van links na de ver kiezingen in maart aan de macht komen. Het zijn vanzelfsprekend de laatste hor den, die de partners zorgen baren. En het gaat dan als vanouds weei’ over de vraag hoe ver de nationalisaties moeten gaan, wat men onder nationale onafhankelijk heid dient te verstaan, en niet het minst over ae rol van de atoomenergie. De plotselinge „volte face” van Mar chais, waarbij hij zonder „democratisch debat” vanaf de basis in zijn partij de Franse atoomstrijdmacht omhelsde, is al aanleiding geweest tot een hele reeks spe culaties. Deze „force de frappe", gepaard aan het communistische ideaal van een nationale onafhankelijkheid, zou zijn rol spelen in het communistische plan Frank rijk nog verder los te maken van het Atlan tische verdedigingssysteem. Com. ■ootste igeslo. in het sloten adkui- is zo’n t Mid- is een iid. De n vier ver- een gesprek werd genomen na overleg met de Antilliaanse regering. Naar de mening van de minister-president dienen alle poli tieke partijen in de Arubaanse delegatie te worden opgenomen. De minister-president herinnerde aan, dat de rust op Aruba „min of meer” is teruggekeerd. Dit mag naar het oordeel van de Nederlandse regering, niet de sug gestie wekken dat nu ook alle problemen zouden zijn opgelost. Premier Den Uyl wees er op, dat het vraagstuk van het streven naar een zelf standig Aruba reeds vele jaren bestaat en dat grote onzekerheden bestaan over de uitvoerbaarheid en de haalbaarheid bin nen de staten van de Antillen van dit (Onafhankelijkheidsstreven. Volgens de minister-president zijn er „grote nadelen en bezwaren” verbonden aan het uiteen vallen van de Antillen, een vraagstuk over igens waarvan „De Nederlandse regering zich nog nooit rekenschap heeft willen of kunnen geven”. Vast staat dat communisten en socialis ten langzamerhand bang beginnen te wor den voor hun moed het met elkaar in een regering te vinden. Commentatoren heb ben al gespeculeerd dat Marchais zijn cu rieuze reeks aanvallen op de socialisten na terugkëer van zijn Corsicaanse vakan tie begonnen is, omdat hij echt gaat geloven dat het toch niets wordt tussen de twee, in een regering. Zijn aanvallen worden ook weer gevoed door de aloude achterdocht, dat socialis tenleider Mitterrand het kort na het over nemen van de macht zal zoeken in een verbond met partijen van midden-links. Dit is de oude theorie, waarvan wordt verwacht dat ze al binnen zes maanden na een overwinning van links een feit zou zijn. Hierop ook zou president Giscard d’Es- taing hopen, wiens politieke doel gelegen is in een coalitie tussen de vooruitstreven- ((.KLOOSTER MEUBELEN Ik moet even waarschuwen tegen een racistische grap, die de laatste tijd de ronde doet. Hij gaat als volgt. Iemand doet wat water op een schoteltje en strooit peper over het wateroppervlak. Kijk, zegt hij, gemeen gnuivend, die korreltjes peper, dat zijn allemaal Surinamers! Vervolgens zegt hij: en dan zetten we hier een arbeids bemiddelingsbureau neer! Waarbij hij zijn wijsvinger rechtstandig in het water op het schoteltje priemt. En wat ziet de achter dochtige, maar onwillekeurig aandachtige toeschouwer dan? De peperkorreltjes rep pen zich, alsof de dood hen op de hielen zit, van de vinger vandaan, zover mogelijk naar de rind van het schoteltje! De abjecte moraal van dit verhaal hoef ik u niet uit te leggen. Ikzelf kreeg de hele ceremonie woensdagavond gedemon streerd voor de aanvang van Ajax-AZ’67, waarvoor de Cerberus van de perskamer, die het strikt besloten spelershome be waakt, zelfs de deur van deze ruimte moest openen om collega S. (die deskundig is in arbeidszaken) in de gelegenheid te stellen even een pepervaatje uit het spelershome te ontvreemden. Maar toen deze na het water met de peper te hebben bestrooid zijn vinger er in stak, gebeurde er niets. „Dat is geen goeie peper”, was zijn conclu sie, waarop de sociaal bewogen collega B langs zijn neus opmerkte: „Of het zijn goeie Surinamers!” ■t dier 'adar- r m ver ier op vloog delijk verze- nederzettingen is duidelijk. Wij herhalen sr nu poli .eenzijdige, onwettige acties in gebieden zl.z-x mi rlnn»» Tcivonl '711V1 rovlmn Kxz-1 a toen stond rmuis en te in de ie het >e tijd wat precies de betekenis is van het besluit werd Franse socialisten boos op (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolph Bakker) PARIJS De socialisten beginnen ge noeg te krijgen van de aanvallen, die fommunistenleider Marchais de laatste ■wi* reken onophoudelijk op hen doet. Nadat socialistenleider Mitterand aanvankelijk jeleefd en geduldig van repliek had ge- ipvpjiend’ was he* woord donderdag aan Lio- 1 'Ael Jospin, een vertrouweling van Mitte rand. Jospin een van de 15 partijsecre- den, is het inderdaad moeilijk om stem menwinst uitgedrukt te zien in parlemen taire macht. Maar de groei van het neo- fascistische element onder het Britse electoraat mag bijvoorbeeld blijken uit de 119.000 stemmen die het National Front eerder dit jaar kreeg in de gemeen teraadsverkiezingen voor Londen (vier jaar daarvoor bedroeg hun stemmento taal slechts 10.000) en zij bereikten meer dan 6 percent van het totaal aantal stemmen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3