BESPREKINGEN BEËINDIGD PV Reisadviseuse De Guiringaud boos I I Vertrouweling Carter van Kalkar-proces naar Karlsruhe blaam gezuiverd terug naar Parijs Rob Sipkes Edelsmid Duizenden bij begrafenis Elvis Koeien op weg: man omgekomen w V OR-leden Hembrug willen beslissing van minister IS «X 4 REIS DOOR TANZANIA AFGEBROKEN Industriebond NVV: Westduitse artsen willen ouderen laten werken met kanker verwekkende stoffen bij Akzo niet te aanvaarden” Via een Amro Privé Rekenïn<Z kun ie de premies van al ierveoekerinden be+alen. „Verlies van werk Opeen Amro Prii/e Rekening kan je je prijs uiJ- de staatsloterij laten dtorten 1 v BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 AUGUSTUS VRIJDAG 1 9 V R Reisbureau Succes heeft plaats voor een Ervaring vereist Afwisselend werk Goed salaris Juichend naar de Amro, dus. Zonder risico naar de Amro, dus. Exklusieve sieraden RUI Wit, de lievelingskleur van de dinsdag overleden rockkoning speelde een belangrij ke rol bij de begrafenis. Tien witte cadillacs reden vooraan de uit 49 wagens bestaande begrafenisstoet die op de zes kilometer lan ge route vanaf Presley’s landhuis „Grace- land” naar de laatste rustplaats werd gade geslagen door in totaal tachtigduizend men sen. Fans van uiteenlopende leeftijd schrei den bittere tranen. Presley is helaas niet alleen vertrokken; in zijn spoor volgden twee fans, meisjes van negentien jaar, die volgens de politie opzet telijk werden doodgereden toen zij nabij het hek van Elvis’ huis stonden te wachten om een laatste blik op de dode te mogen werpen. Voor inlichtingen bel: 023-263663, vraag naar de Heer L. Koopman. Gen. Cronjéstraat 27, Haarlem. De kaart is gewijzigd. NIEUWE SPECIALITEITEN VI „bed Ónd van steil aanj een J. P Kui] ging er w de hou ren, libe: Elvis the King, die stierf op slechts 42- jarige leeftijd, is niet meer, komt ook nooit meer terug en zijn dood zal de mythe van een groot artiest laten voortbestaan. Maar de wereld heeft afscheid genomen van een hooguit middelmatige zanger, die een cul tuurverschijnsel werd en het aanzien van de samenleving ingrijpend beïnvloedde; een man die een generatie later nog steeds fans had onder de jongeren, terwijl de ouderen hem niet afvielen. De laatste jaren was hij slechts een uitgeblust artiest die kampte met zijn gezondheid, maar ook met zijn roemruchte verleden. Al waren er dan duizenden fans op komen dagen, toch was de publieke belangstelling niet zo groot als de autoriteiten hadden verwacht. Het publiek werd buiten de be graafplaats gehouden, maar deze wordt van daag opengesteld. Slechts familieleden, on der wie de ex-vrouw van Presley, Priscilla, en hun negen jaar oude dochter Lisa Marie, vrienden en genodigden waren aanwezig bij de plechtigheid. Onder hen bevonden zich vele sterren uit de muziek- en filmwereld, zoals Ann Marga ret, Burt Reynolds, John Wayne, Chet At kins, Charlie Price en George Hamilton. Niettemin werd het grote gazon voor het graf bedolven onder meer dan 2500 boeket ten, in de vorm van gitaren en kronen, die afkomstig bleken te zijn van fans uit de hele wereld. Zo werd zelfs de teraardebestelling van Elvis een laatste imponerende voorstel ling. Ontdek de andere damesringen bij Rob Sipkes... (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie, Koen Corver) MOSKOU. De Russische partijleider Leonid Breznjev en zijn gast en collega uit Belgrado Josip Broz Tito zijn het tijdens twee dagen besprekingen niet eens geworden over het karakter van de betrekkin gen die er tussen communistische partijen dienen te bestaan. De Kremlin-leiding blijft hameren op de „internationale communistische solidariteit”, hetgeen in Moskou-taal niets anders betekent dan dat men de Russische politiek en de Russische tactiek accepteert. Presi dent Tito daarentegen heeft tijdens twee dagen van intensieve bespre kingen met grote nadruk het Joegoslavische standpunt herhaald: dat elke communistische partij het recht heeft op een ruime mate van onafhankelijkheid en rekening dient te houden met eigen lokale tradities en omstandigheden. Schep een dierbare band met een ring die er uit springt. Bijzonder vormgegeven naar uw eigen kreatieve wens a Bij Rob Sipkes. JbJrUg (Van onze kunstredactie) MEMPHIS. Elvis Presley is gisteren op de begraafplaats Forest Hills in Memphis (Tennessee) teraardebesteld. De plechtig heid was strikt besloten. Onder de ogen van zijn vader, Vernon Presley, werd de met rozen overdekte koperen doodskist bijgezet in een crypte van het familiegraf, niet ver van het graf van zijn moeder die in 1958 overleed. - Sjêsgé?: (ADVERTENTIE) Breznjev en Tito werden het niet eens ADVERTENTIE) I (ADVERTENTIE) Q/Kan^füe (ADVERTENTIE) l i 1 Sinds Tito in 1948 met de Sovjet-Unie brak, is dit een punt van ernstig menings verschil geweest tussen de partij-ideolo- gen van beide staten. Belgrado bleef en blijft weigeren om Moskou te beschouwen als het ideologische centrum van de inter nationale communistische beweging. Dit werd de afgelopen jaren ook zeer duidelijk tijdens de voorbereidingen voor de Euro pese communistische topconferentie, die vorig jaar zomer eindelijk met grote ver traging plaats vond in Oost-Berlijn. Het was toen vooral president Tito, die dreigde om niet naar Oost-Berlijn te komen indien het recht op een grotere onafhankelijkheid voor elke communistische partij niet er kend zou worden. Een bijna onafzienbare begrafenisstoet passeert hier de Elvis Presley Boulevard in Memphis op weg om Elvis Presley naar zijn laatste rustplaats te brengen. Vandaag zou Tito naar Siberië vliegen voor enkele dagen vakantie in de omge ving van het Baikal-meer. Via Noord-Ko- rea vliegt hij volgende week naar Peking voor een officieel bezoek aan China. Belgrado vatte de aanval op Carillo op als een zijdelingse aanval op de onafhankelij ke politiek van Joego-Slavië. Voor Tito als partijleider is dit onderwerp dan ook een van de belangrijkste punten geweest van zijn besprekingen met zijn gastheren. Bei de partijen hebben elkaar blijkbaar niet van de juistheid van eikaars standpunt kunnen overtuigen. Of Tito er wel in geslaagd is om de Russische leiders een kredietverhoging te ontfutselen tijdens de besprekeingen over uitbreiding van de economische samen werking, was onmiddellijk na het beëindi gen van de besprekingen nog niet bekend. verstoren. Partijleider Breznjev onder schreef in Oost-Berlijn ten slotte het recht van elke Europese communistische partij op een meer onafhankelijkere koers. Na de Oostberlijnse conferentie begonnen commentaren in de Russische pers echter al spoedig te hameren op de beginselen van „internationale solidariteit en interna tionale samenwerking”, hetgeen volgens Moskou betekent dat communistische par tijen ondanks alles toch het primaat van Moskou moeten erkennen. Enkele maanden geleden werd er in het Russische weekblad Nieuwe Tijden een fele aanval gelanceerd op het boek van de Spaanse communistenleider Carillo. In zijn boek „Eurocommunisme en de staat” valt hij de Sovjet-Unie op een aantal onvol komenheden scherp aan en pleit hij boven dien voor een eigen en onafhankelijke koers voor elke communistische partij. Over een aantal internationale vraagstuk ken schijnen de twee communistische lei ders het wel eens geworden te zijn. Ten aanzien van het conflict tussen Ethiopië en Somalië bijvoorbeeld zijn zowel Tito als Breznjev van mening dat dit opgelost moet worden zonder enige inmenging van bui tenaf. President Carter heeft zijn vakantie on derbroken om tijdens een door Lance be legde persconferentie met zeer veel na druk vertrouwen uit te spreken in de voor malige directeur van de nationale bank van Georgia, wiens financiële verleden in de jaren 1975 en 1976 aan een ongewoon nauwkeuring onderzoek werd onderwor pen. Dat gebeurde nadat twijfel was gere zen aan de manipulaties waarmee hij zich tegen een ongewoon laag tarief van onge bruikelijk hoge persoonlijke leningen had verzekerd. Carter verklaarde dat Lance aanblijft en dat hij in hem het volste vertrouwen koes tert. In de nabije toekomst zal moeten blijken in hoeverre de naspeuringen van de commissie van toezicht op het geldwe zen, gepaard aan zeer omvangrijke be richtgeving in de publiciteitsmedia, Lan ce’s positie in de regering onaangetast hebben gelaten. Hij moet wederom voor een senaatscommissie verschijnen tenein de verslag uit te brengen over zijn hande lingen. De filmsterren Ann Margaret en Roger Smith verlaten hier diep bedroefd de begraafplaats nadat de plechtigheden plaatsgevonden hadden. RUINEN (ANP). De chirurg F. A. Koopmans uit Assen, is in de afgelopen nacht om het leven gekomen, toen hij met zijn auto op de weg Pesse-Meppel onder Ruinen inreed op loslopende koeien. Vier militairen uit een andere auto zijn na een botsing met een koe niet levensgevaarlijk overgebracht naar een ziekenhuis. De bestuurder van een derde auto kwam met de schrik vrij. Eén koe heeft het niet overleefd. Dit heeft de commissie dinsdag ver klaard na een vergadering in Amsterdam over de tweede kwartaalcijfers van Akzo. De leden van de commissie zijn ontzet over de mededeling van Akzo-zijde dat het tegenvallende winstherstel zal leiden tot een vermindering van het personeelsbe stand. Bovendien, over het medelijden dat is uitgesproken ten aanzien van de aan deelhouders daarbij is, zo zegt de commis sie, helemaal voorbij gegaan aan al die werknemers die tot nu toe vooral het slachtoffer zijn geworden van de gang van zaken bij Akzo. De bond verzocht de Bondsregering be sprekingen over deze zaak binnen het ver band van de Bundesanstalt direct stop te zetten. „Dit alles druist in tegen de mense lijke waardigheid”, aldus de bond. Het voorstel van de artsen kreeg de instemming van een aantal grote concern- directies, waarop het in behandeling werd genomen door de Bundesanstalt fur Ar- beitsschutzung und Unfallsforschung in Dortmund. De machtigste Westduitse In dustriebond (één miljoen leden) heeft op het voorstel verontwaardigd gereageerd. (Van onze correspondent) KLEEF. Het constitutionele hof van Karlsruhe moet beslissen of de Duitse Atoomwet wel in overeenstemming is met de Grondwet. Het moet zich uitspre ken over de vraag of de wijze waarop in West-Duitsland over de bouw van kern centrales wordt beslist, niet in strijd is met de parlementaire democratie. Deze uitspraak deed het administratieve hof van Munster gisteren in het proces van de landbouwer Maas tegen de bouw van de snelle-kweekreactor in Kalkar. Het op schorten van het proces heeft geen directe gevolgen voor de bouw van de reactor, die in 1981 gereed moet zijn. Rechter Genzier van het hof van Munster zei wel dat, naar zijn mening, uitvoering van de betreffende paragraaf uit de Atoomwet onder parle mentaire controle zou moeten geschieden. De rechter sprak ook zijn bezorgdheid uit over de gevaren die het gebruik van kern centrales met zich meebrengt. Landbouwer Maas uit Kalkar zei na af loop van de zitting, die in de tot de nok gevulde stadhuiszaal van Kleef plaats vond, dat hij er alles aan zal blijven doen de bouw tegen te houden. Hij toonde zich tevreden over de bezorgdheid die de rech ter had getoond. Twee weken geleden zegde minister Ste- merdink bij een overleg met de indus triebonden toe, dat hij met de ministeries van Financiën, Sociale Zaken en Economi sche Zaken zou bekijken of iets kan wor den gedaan aan de ontslagen en het sociaal plan. To van (op 5 te ci de k ring al b I 1 J 1 1 i D was de 1 mei diei voo OB pla var kor (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) WASHINGTON. Een diepgaand on derzoek heeft aangetoond dat aan Bert Lance, directeur van de begroting en ver trouweling van president Carter, geen strafbare feiten ten laste kunnen worden gelegd op grond van zijn handelingen als bankdirecteur voor zijn verheffing tot een post in Carters kabinet. Dus. weer een kaart vol met lekkernijen! Geopend vanaf 17.00 uur. Tafelreservering gewenst (op maandag en dinsdag gesloten) Bloemendaalseweg 28 Bloemendaal Tel. 023-254939 H< die alth dinj de s de r h (Van onze redactie buitenland) DAR ES SALAAM (UPI, AFP). De Franse minister van Buitenlandse Zaken Louis de Guiringaud is vandaag naar Parijs teruggekeerd nadat hij zijn bezoek aan Tanzania had afgebroken omdat de regering daar weigerde verontschuldigingen aan te bieden voor een anti-Franse studentenbetoging. gr gt ee m or al k( n< oi gi m v< w ei rr b ko V€ „E mi he st< en be ze w: te De Europese communistische topconfe rentie was een surrogaat voor de commu nistische wereldconferentie die het Krem lin niet bijeen wist te krijgen. De afwezig heid van Tito in Oost-Berlijn zou het moei zaam opgebouwde eenheidsbeeld van de Europese communistische Jpmilie ernstig (ADVERTENTIE) De heer Maas heeft tot nu toe al voor minstens 40.000 mark aan kosten in zijn proces gemaakt. De helft daarvan wordt gedragen door het Nederlands comité te gen de bouw van de snelle-kweekreaktor, dat ook is betrokken bij de organisatie van de grote anti-Kalkardemonstratie op 24 september. Op het terrein van de reactor wordt op het ogenblik een grote muur gebouwd om de demonstranten te weren. Op het vliegveld schudde De Guiringaud de hand van minister van Buitenlandse Zaken Ben Mkapa, die hij eerder had beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor de demonstratie. Er zijn geen verklaringen uitgegeven. Wel zei een glimlachende Mkapa tegen journalisten: „Het is nu voorbij”. De Tanzaniaanse pers was niet roüwig om het vertrek van de Franse minister. „Demonstraties, doorgaans gewelddadige, zijn een gewoon beeld in Parijs. Het is daarom niet de demonstratie die de Franse minister van Buitenlandse Zaken deed besluiten zijn bezoek aan Tanzania af te gelasten. Het is de weigering van de Tanzaniaan se regering om de tweede viool te spelen”, zo schreef de Engelstalige Daily News. De moeilijkheden ontstonden gisteren bij de aankomst van De Guiringaud toen 200 studenten tot vlak bij hem wisten te komen met borden waarop stond: „Frankrijk verdwijn uit Afrika” en „het Franse volk is tegen racisme stop de collaboratie”. De minister ontstak toen in woede en eiste de verontschuldigingen van de Tanzaniaanse regering. De regering weigerde. De Guiringaud zou aanvankelijk tot zondag in Tanzania zijn gebleven. AMSTERDAM (ANP). De divisie con tact commissie Enka van de indus triebond NVV vindt het onaanvaardbaar dat er bij dit Akzo-onderdeel opnieuw arbeidsplaatsen verloren gaan, zeker als dit voornemen is gebaseerd op het tegen vallende winstherstel. DEN HAAG. Twee Westduitse artsen hebben voorgesteld arbeiders van 40 jaar en ouder met kankerverwekkende stoffen te laten werken. Daardoor zou volgens hen het bedrijfsrisico tot een minimum worden beperkt omdat de oudere werkne mers waarschijnlijk al zijn overleden voordat zij de symptomen van kanker beginnen te vertonen. De incubatietijd van bepaalde vormen van kanker varieert van 10 tot 20 jaar. Warmoesstraat 2 Haarlem ZAANDAM (ANP). De gekozen leden van de ondernemingsraad bij de metaal- fabriek Hembrug hebben minister Ste- merdink van Defensie gisteren via een' telegram gevraagd onverwijld een beslis-i sing te nemen, die de problemen bij het bedrijf kunnen oplossen. Veertig van de ruim tweehonderd werknemers worden bedreigd met ontslag. Hembrug is een onderdeel van het voormalige staatsbe drijf Artillerie-inrichtingen. Het ministe rie van Defensie is nog steeds de belang rijkste aandeelhouder van het bedrijf. Woensdag deelde de bewindsman de vakbonden mee, dat dit ministerieel over leg nog geen resultaten had opgeleverd. De gekozen OR-leden zijn ongerust over deze i mededeling. De Industriebonden NW/NKV willen geen genoegen nemen I met gedwongen ontslagen. Het overtollig personeel moet op een soepele manier aan vervangende werkgelegenheid worden ge holpen, aldus de bonden. -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4