FOSFAATVERVUILING KOMT VOORNAMELIJK .UIT WASMIDDELEN Inbrekers tuk op prijzige koffie natuurlijk beter! ZOMERKORTING 10 de franse keuken stoutenbeek uioontentrum Caravan ging in vlammen op FRANK EXfLlSIHl toentmede „Stop Duitse vogelhandel” Wildgroei” plattelandsdorpen aan banden in beleidsnota GS ft kort ijmondnicuws V 3 ^■■1 van R,XEL wèHnE zon rfrukker NOTA KLEINE KERNEN TER VISIE 99 Modeltreinen uit kelder gestolen Jaarvergadering van vv Breesaap LICHTBOEI IN RAADSCOMMISSIE BROMFIETS IN BRAND interbouw bv z Vergadering sportcommissie Verbouwingskrediet in commissie onderwijs Sr Wistu dat wij gratis uw gordijnen op maat maken, ook velours. pl AUGUSTUS 1 9 - VRIJDAG MONDIAAL ALTERNATIEF: Barteljorisstraat 5 - Haarlem - Tel. 320425 Waarde 2500 vindt ti alleen bij interbouw Bezoek onze showroom Exclusief dealer voor geheel Kennemerland. BETER DRUKWERK BESTELLEN GEBOORTE? VERLOVING HUWELIJK? santpoorterstraat 41 Haarlem tel.:023-263463 9 Voor echte Perzen naar^ Stoutenbeek. Daar vindt u een grote en prachtige kollektie (waaronder de meest exklusieve). K (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De huisvrouw is de grootste boosdoenster bij de vervuiling van ons water met fosfaten. Tenzij ze fosfaatvrije wasmid delen gebruikt. De bijdrage van fosfaat via het huishoudelijke afval water wordt voor iets meer dan de helft gevormd door het gebruik van fosfaathoudende wasmiddelen. Dit blijkt uit een onderzoek van pro vinciale waterstaat van Noord-Holland naar fosfaat in water. Overi gens, wie zonder zonde is werpe de eerste steen de ernst van de vervuiling veroorzaken we allemaal met onze natuurlijke uitscheiding. Van de totale hoeveelheid fosfaten in ons rioolwater komt tachtig percent uit de huishoudelijke riolen. IJMOND (ADVERTENTIE) II I Het ongewenste bezoek drong het pand (ADVERTENTIE) 21.30 1 ge- toen 5555, (ADVERTENTIE) i. 20 (ADVERTENTIE) ten- ireer t. Zat. (ADVERTENTIE) en (Van een onzer verslaggevers) nen je !0 uur: ee u.: wijk- crea- Cen- opend Men heeft uitgerekend, dat in normaal gezuiverd rioolwater in 1975/76 gemiddeld E,13 milligram fosfaat per liter voorkwam. Vervanging van fosfaten in wasmiddelen zou het fosfaatgehalte in het afvalwater kunnen verminderen tot 0,64 milligram per liter. Defosfateringsinstallaties zouden het fosfaatgehalte iets minder kunnen te rugbrengen namelijk tot 0,84 milligram per liter. Een combinatie van beide maat regelen (vervanging van de fosfaten in wasmiddelen en defosfateringsinstallaties bij zuiveringsinstallaties) zouden het fos faatgehalte kunnen verminderen tot 0,52 milligram per liter gezuiverd rioolwater. In 1985 zou een combinatie van deze maatregelen reeds een vermindering van 0,24 milligram per liter kunnen opleveren. Het waterstaat-rapport concludeert dat de vouw van gewone (oxydatief-biologi- sche) zuiveringsinstallaties in elk geval de hoogste voorrang moeten hebben. Afhan kelijk van de kwetsbaarheid in ecologisch opzicht van het oppervlakte water, waarop wordt geloosd en het gunstige effect dat daarvan is te verwachten, zou de bouw van defosfateringsinstallaties moeten worden overwogen. Voor oppervlaktewateren in natuurgebieden zou eerder tot defosfate- ring moeten worden overgegaan, dan in de Het industriële afvalwater bevat, behou dens aanwijsbare uitzonderingen, vrij wei nig fosfaten, aldus het rapport van provin ciale waterstaat. Dat betekent natuurlijk niet, dat de industrie vrijuit gaat. Het we- reldgebruik van fosfaaterts is van 1940 tot 1973 ruim acht keer zo groot geworden. Van 12 maal 106 ton in 1940 tot 98 maal 106 ton in 1973. De industrie verwerkte die hoeveelheden fosfaaterts tot kunstmest stoffen en wasmiddelen. Door middel van hoogst stompzinnige (TV)reclame krijgt de consument die wasmiddelen opgedrongen. Er kan dus worden gesteld, dat de wasmid- delen-industrie het water met fosfaten ver vuilt via de TV-reclame en de huisvrouw, die daar in trapt. Uit het rapport van de provinciale wa terstaat blijkt, dat de huisvrouw het hare kan doen om de schade aan het milieu te voorkomen. Ze zou zich niet moeten laten meeslepen in de domme „witter-dan-wit”- cultus en de keus van haar wasmiddel moeten laten afhangen van de aanwezig heid van fosfaten ja of nee. Door eenvou digweg geen fosfaathoudende wasmidde len meer te kopen zou zij een belangrijke bijdrage kunnen leveren in de strijd tegen de milieuverontreiniging. Het waterstaat- rapport beveelt naast vervanging van de fosfaten in wasmiddelen de uitbreiding van rioolwaterzuiveringsinstallaties aan met defosfateringsinstallaties. stedelijke gebieden. Behandeling van af valwater in rioolwaterzuiveringsinstalla ties (oxydatief-biologische) geeft een ver mindering van het fosfaatgehalte van 30 tot 60 percent. Defosfateringsinstallaties zouden een verdere vermindering van 90 tot 95 percent tot stand kunnen brengen. De jaarlijkse kosten van defosfatering kunnen worden geschat op 8 tot 17 per inwoner. Wanneer bij de bouw van een zuiveringsinstallatie van te voren is reke ning gehouden met de toepassing van de fosfatering, zullen de kosten het laagst zijn, aldus het rapport. HAARLEM. Kleine dorpen in Noord- Holland zullen in principe niet meer mo gen groeien dat met twee tot hoogstens twee en een half percent van de woning voorraad. Dat staat in de Beleidsnota Kleine Kernen van Gedeputeerde Staten, die vanaf 22 augustus ter visie ligt in gemeentehuizen, bibliotheken en op het provinciehuis te Haarlem. Gedeputeerde Staten willen daarmee de „wildgroei” van kleine dorpen en de aantasting van het platteland aan banden leggen. veranderd in: van twee tot maximaal twee en een half percent. VELSEN. Bij een inbraak bij het winkelbedrijf Codi-Markt aan de Hagelin- gerweg in Santpoort-Noord is in de nacht van woensdag op donderdag voor een be drag van 5750,- aan koffie en rookartike len buitgemaakt. 21.15 I uur ichte I geo- ndag ïang, 10.00- allen- Iweer Imui- 20 De rij. in- u.: ns, u.: ns, 4a. den Cen- i 9-10 straat -16.00 8. ijdag Wil- a, 17e 114-17 ide ert lei- ge 14, d- se- >or Breestraat 82-84-Beverwijk-Tel (02510) 29033 u.: se- .15 u.: ik- ;u- ia sftij- 9-21 m. »end Geen spreekuur. De wethouder van financiën H. van der Werff en zijn collega van openbare werken J. W. Meijer houden op maandag 22 augustus geen spreekuur. VELSEN Een uitslaande brand ver oorzaakte donderdagavond voor 5000 schade aan een caravan die op het woon wagencentrum aan de Oude Pontweg ge parkeerd stond. De Velsense brandweer werd om kwart voor negen gealarmeerd en zette één straal op de toen al fel bran dende woonwagen. Toen de brandweer om vijf over negen werd ingerukt restte van de caravan nog slechts een geblakerde massa. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De afgebrande caravan was niet bewoond en stond iets afzijdig van de andere wagens. De beleidsnota is vooral van belang voor het boven het Noordzeekanaal gelegen deel van de provincie. Voor dat gebied willen GS regionale kernenplannen opstel len voor de verschillende daarin gelegen regio’s. In het kader van de streekplannen voor Waterland, Noord-Kennemerland, Westfriesland-Oost en de Kop van Noord- Holland en het eiland Texel, zal worden vastgelegd welke dorpen mogen uitbrei den om de bevolkingsgroei van de regio op te vangen en welke dorpen slechts mini maal mogen groeien. De groei zal moeien plaatsvinden in daarvoor aangewezen hoofddorpen. GS vinden dat niemand het recht kan doen gelden om te wonen in de woonplaats waar lang- ma. 9. Her- lede- BEVERWIJK Donderdagavond 25 au gustus komt de raadscommissie voor sportzaken in het Stadskantoor bijeen. De agenda van deze openbare vergader- j vermeldt o.a. de kleedaccommodatie van de voetbalvereniging Jong Hercules en de vervanging van de veldafscheiding rond om het hoofdveld van het sportcomplex van DEM. VELSEN-NOORD. De voetbalvereni ging VVB, waarvan haar eerste elftal in de afgelopen competitie degradeerde van de derde naar de vierde klasse KNVB zal donderdag 15 september om 21.00 uur haar jaarlijkse ledenvergadering houden in paviljoen Koningsveld op het sportpark Rooswijk in Velsen-Noord. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen vermeldt de agenda een bestuursver kiezing. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren A. van den Boogaard, voorzitter en J. Mulder, tweede secretaris. Na de ver- BEVERWIJK Maandagavond 22 au gustus vergadert in het Stadskantoor de commissie voor jeugdzaken. Op de agenda staat de aanleg van een speelterrein tussen Zwaansmeer en sportpark Adrichem. Voorgesteld wordt hiervoor een krediet van 12.300 te verstrekken, terwijl de com missie voorts zal worden geïnformeerd over het peuterspeelwerk in de wijk Mee- restein en de stand van zaken rond de huisvesting van de Lichtboei. Het rapport van provinciale waterstaat maakt melding van metingen op verschil lende plaatsen van de provincie. De Hoofdvaart van de Haarlemmermeer is ernstig vervuild, zo wordt gesteld. In 1975 is, in tegenstelling tot 1974, geen oververza diging door fosfaten geconstateerd. In de Westeinderplas en op het Nieuwe Meer komt in de zomer regelmatig algenbloei voor. In de Amsterdamse grachten komt in de zomermaanden een intensieve blauwalgengroei voor. In de Sloterplas vindt ’s zomers een lichte algenbloei plaats. In Haarlem is bijvoorbeeld de Jan Gijzenvaart regelmatig groen door algen bloei. De Mooie Nel is in het voorjaar en in de zomer zwak groen van kleur. Verder zijn er aanwijzingen van algenbloei in het Noordzeekanaal in het afgesloten IJ en de zijhaven, zo wordt in het rapport opge- somd. energie de voedselbron voor algen (wie ren). Als gevolg van afslijting van de bo dem. Bouwland, bergwanden etc. komen fosfaten van nature reeds voor in het ri vierwater. Een totale verwijdering van alle fosfaten zou overigens, als dat al mogelijk was, ongewenst zijn. Fosforverbindingen zijn immers, in de vorm van fosfaten, onmis baar voor het leven op aarde en dus ook voor het leven in het water, aldus het rapport. Het fosfaat vormt samen met andere in water opgeloste stoffen en licht- De van nature in het water voorkomen de hoeveelheden fosfaten zijn echter zo gering, dat de wierengroei beperkt is. Die beperkte groei is nodig in het levenssys- teem in het water. Komt de hoeveelheid fosfaten door onnatuurlijke oorzaak (rioolwaterlozing) echter boven een be paalde grens, dan komt daardoor zoveel voedingsstof voor algen en wieren be schikbaar, dat deze overdreven gaan groeien. Men spreekt dan van algenbloei. Die bloei kan zodanige vormen aannemen, dat een bepaalde soort gaat overheersen en andere soorten worden verdrongen. Een stabiel levenssysteem (ecosysteem) zal dan worden verdrongen door een instabiel ecosysteem, met weinig soorten. Dan gaan de blauwwieren de groenwieren verdrin gen. Die blauwwieren scheiden gifstoffen un en worden niet gegeten door andere in het water levende organismen. Deze ster ven vervolgens uit bij gebrek aan voedsel, en zo ontstaat dood en naar rotte eieren ruikend water. In het rapport wordt een concentratie van 0,3 milligram fosfaat per liter water genoemd als grenswaarde waarboven al genbloei kan gaan optreden. Het water staat-rapport stelt vast, dat de hoeveelheid fosfaat in het oppervlaktewater op veel plaatsen in Noord-Holland beduidend ho ger is dan genoemde 0,3 milligram-grens. Op verschillende plaatsen komt dan ook overmatige algengroei voor, maar de situ atie in Noord-Holland wordt in het rapport niet alarmerend genoemd. Het ongewenste bezoek drong het pand binnen door het openbreken van een deur aan de achterkant. De buit bestond uit 162 sloffen sigaretten, 54 pakjes shag en in totaal 360 pakken koffie. De Velsense poli tie ziet verband met een identieke inbraak in Velsen-Noord in de nacht van dinsdag op woensdag. Ook toen bestond de buit hoofdzakelijk uit koffie. De thans gepubliceerde Beleidsnota wijkt een klein beetje af van het op 1 juni gepresenteerde concept, waarover? toen uitvoerig werd bericht. In de concept-nota stond, dat de kleine kernen met gemiddeld 2,3 percent van de woningvoorraad moch ten groeien. In de gedrukte versie is dat ZANDVOORT (ANP). De stichting Mondiaal Alternatief te Zandvoort heeft de „International Pet Trade Organisation” verzocht Initiatieven te ontplooien om een eind te maken aan de handel in Europese trekvogels in de Duitse deelstaten Beieren, Baden-Württemberg en Hessen. Deze sta ten importeren nog steeds levende vogels uit Italië, met veronachtzaming van de richtlijnen voor instandhouding van de vogelstand die het Europese parlement in 1975 heeft gegeven. De stichting wijst erop dat alle Duitse initiatieven ter bescher ming van de vogelstand door het beleid van deze drie staten ongeloofwaardig wor den gemaakt. Mondiaal Alternatief hoopt met haar verzoek te bereiken dat de dierenhandela ren in de betrokken staten ook vanuit het buitenland onder druk worden gezet. In Duitsland zelf heeft het „Komitee gegen den Vogelmord” al een handtekeningenac tie tegen de handel in deze huisdieren op touw gezet. BEVERWIJK Vanmorgen tegen vijf uur brandde in de Kloosterstraat een bromfiets uit, die door onbekenden in de brand was gestoken. Het vuur werd ge blust door de bemanning van een zojuist passerende surveillance-auto van de politie. 'an 10 Ten- Ge- ïs ge- rafiek andag Cen- irk de en de e zee. Huisvrouw blijkt grote vervuiler hij is geboren. Wel heeft iedereen recht op een huis, zo dicht mogelijk in de buurt van zijn geboortedorp. GS vrezen een onher stelbare aantasting van de plattelandsdor pen en een dunne verstedelijking op het platteland die grote en energievretende verkeersstromen zou oproepen, wanneer zij dat beginsel zouden laten varen. Op vijf informatie-avonden zal de Noordhollandse gedeputeerde voor de ruimtelijke ordenipg, de heer W. van der Knoop, het beleidsvoornemen van GS zelf komen toelichten. De problematiek van de kleine dorpen zal daarbij aan de orde komen in een diavertoning. De beleidsnota Kleine Kernen wordt onderworpen aan een inspraakprocedure. De Statencom missie voor de Ruimtelijke Ordening be spreekt vrijdag de te volgen beslissings procedure met betrekking tot de nota. B Oosterduinweg 29 I tel. 14768 IJmuiden Haarlems Gordijnetihir (ADVERTENTIE) Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel. 023-3129 92 kiezing van een jeugdcommissie zal de huldiging plaats hebben van de heren L. Spruit, W. Bakker sr. en M, Meijer die allen in de afgelopen veertig jaar belangrijke bestuursfuncties hebben vervuld, en van N. Kok wegens het vijfentwintigjarig lid maatschap. Speciaalzaak in gordi|nen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel. 023-323925 s Maandags gesloten BEVERWIJK Bij een inbraak in een kelderbox in de Alzettestraat is een koffer met modeltreinen en rails gestolen. Vol gens de eigenaar van de koffer zat er voor een waarde van ƒ2500 aan materiaal in. De dief is de box binnengedrongen na het intrappen van een houten deur. VELSEN. De commissie van onder wijs wordt dinsdag om een standpunt ge vraagd over de verbouwing van de voor malige Insingerschool dat aan het Pieter Vermeulenmuseum huisvesting zal moe ten bieden. Voor de verbouwing en de verhuisoperatie samen is een bedrag van ƒ315.155, nodig. De kredietverstrekking voor dit doel is het belangrijkste agenda punt voor de commissievergadering die dinsdagavond om half acht begint.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7