IJsselmeerwater te z vuil voor koeling Aardbeving in Indonesië Dode in Soweto Haringvangst ligt een week stil Groucho Marx ernstig ziek aantal pagina's vandaag: 32 SCHRODER als je ’t allerbeste wilt /paarbank 'fi het woord is aan... Schip op strand GEHUWDEN! JONGENS! Brits Fascisme WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN GEDEPUTEERDE DR. IR. J. IJFF Auto’s agenda pagina A VANDAAG N'A Hiroshima Werkloosheid Strandverwachtins JI te*’ IK GA OP DANSLES BIJ „evemwteen” Kom ook joh! Ze kunnen nog jongens plaatsen van 15-17 jr. en 18-plussers. Kristel aanhoudend wisselvallig V. SERAAD VANMORGEN AFGEBROKEN N J iiiiiiiiiiiuiiHiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiii r Wil echte Marx opstaan? Kunst in Kassei Kaatsen iets aparts Vraagtekens bij Vietnams politiek 'n Goed spaarplan maakt wensen sneller bereikbaar. Dat kan bij de Voor u is er a.s. maandagavond van 9 tot 11.30 uur een informatieve „vrije-dansavond”. Ook al kunt u niet dansen, komt u toch eens kijken! De inschrijving voor de gehuwden-klubs vanaf a.s. woensdag fr, >n a- Raamsingel 16 Haarlem Tel. 315015 Binnen- en buitenland2-3 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws.... 4-5-7-9 Radio en televisie/Strips 13 Sport14-15 Toerisme11 j V'' uue/t nadadand spaarspecialisten sinds 1817 ••ik. Voor het nieuwe dansseizoen kunnen wij uitsluitend nog jongens plaatsen. Inschrijving: vandaag van 3-5 uur en vanaf maandag weer iedere dag van 3-9 uur. „EVERGREEN” N.B.D. DANCE-CENTRE Best for Dancing DEN HAAG. - De besprekingen over een mogelijke oplossing van het abortusvraagstuk zijn vanmorgen afgebroken en worden maandag mid dag voortgezet. Formateur Den Uyl heeft vanaf vrijdagavond halfnegen tot vannacht halfvier met de fractieleiders van Thijn, Van Agt en Terlouw intensief overlegd zonder dat een akkoord werd bereikt, maar ook zonder dat een breuk in de kabinetsformetie is opgetreden. Van Thijn merkte na afloop van het beraad namens de drie fractieleiders op dat het zinvol is ge bleken het gesprek voort te zetten, maar dat de situatie onveranderd pioeilijk is. IJmuider Courant Losse nummers 70 ct. J—Uil Oplossing voor abortuskwestie nog niet in zicht 323- (ADVERTENTIES) "X d ■*- =1 i Op het strand bij de plaats Mimizan in het zuidwesten van Frankrijk treffen de vakantiegangers momenteel een buitengewone attractie aan in de vorm van een eind vorig j aar vastgelopen tanker die nog steeds niet is geborgen. Toen het overleg vrijdag avond begon lagen de standpunten van PvdA en D’66 enerzijds en CDA anderzijds nog steeds mijlenver uit elkaar. De fracties van PvdA en D’66 waren ’s middags in grote lijnen akkoord gegaan met de voorstellen van Den Uyl, terwijl het CDA ze vierkant van de hand wees. In zijn voorstel aan de drie fractievoor zitters volgde Den Uyl in grote lijnen de opvattingen van PvdA en D’66: Een inhou delijk akkoord over abortus is niet moge lijk, dus moet de meerderheid van de twee de Kamer beslissen hoe de wettelijke re geling er uit moet zien. Het kabinet heeft de plicht te zorgen dat die wet ook in het staatsblad komt, maar elke minister heeft het recht zich daarna van de wet te distan tiëren en af te treden. Een kabinetscrisis zou uit die stap niet hoeven voort te vloei en. De gedachte achter Den Uyls conclusie is dat op deze manier de CDA ministers zich niet verantwoordelijk hoeven te voe len voor de inhoud van de abortus wet. Omdat echter zowel PvdA, D’66 als CDA vinden dat er een wettelijke regeling van abortus moet komen, moet wel worden af gesproken dat het kabinet een intiatief- voorstel uit de Kamer bekrachtigd. Ingaande januari 1978 moet aan alle nieuwe auto’s in Zweden af te lezen zijn hoe groot hun benzine verbruik is, zo heeft een regerings woordvoerder gisteren bekendge maakt. CDA-fractievoorzitter Van Agt noemde gisterochtend het voorstel van Den Uyl direct al onaanvaardbaar. Volgens het CDA maakt het geen verschil of een minis ter de verantwoordelijkheid voor een wet aanvaardt dan wel akkoord gaat met de procedure die de totstandkoming van die wet mogelijk maakt. Van Agt heeft Den Uyl daarom een tegenvoorstel gedaan. Dit houdt in dat een commissie een inhoude lijk advies voor een wettelijke regeling aan het kabinet voorlegt. Op basis van dat advies zou het kabinet dan een wetsont werp moeten indienen. In afwachting van dat advies dat zeker enkele jaren op zich kan laten wachten moet de huidige praktijk gehandhaafd blijven. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het water van het Ijs selmeer is momenteel zo vervuild met fosfaten en nitraten, dat het ongeschikt is als koelwater voor kerncentrales. Als thans een kerncentrale het IJsselmeerwa- ter als koelwater zou gebruiken, dan zou de opwarming van het water als gevolg daarvan, in combinatie met de vervuiling door fosfaten en nitraten, leiden tot een onaanvaardbare aigengroei. Het Ijssel meer zal dus eerst moeten worden ont daan van de fosfaten en nitraten, voordat aan de oevers ervan een kerncentrale kan worden gebouwd. De zuivering van het water is ook van belang voor de drinkwa tervoorziening. De provincie Noord-Hol- land zal in de toekomst voor de drinkwa tervoorziening steeds meer op het Ijssel meer zijn aangewezen. JOHANNESBURG (Reuter). In Zuid- Afrika heeft de politie een zwarte student in Soweto doodgeschoten toen een groep van ca. 100 jongeren een politiepatrouille met stenen bekogelde. Dit heeft het hoofd van de oproerpolitie, generaal David Kriel, meegedeeld. Een tweede student werd gewond. Zoals bekend hebben GS al in een eerder stadium een kerncentrale in de Wieringer- meer afgewezen om planologische rede nen. Om dezelfde redenen was ook een conventionele centrale op deze plaats voor De gedeputeerde reageerde met deze mededelingen op de bezorgdheid van het PPR-statenlid mevrouw mr. T. Janssens- Quant voor het drinkwaterbekken van de provincie, wanneer in dat zelfde drinkwa ter ook het koelwater van een of meer kerncentrales zou worden geloosd. Het IJsselmeerwater zou daardoor met een halve graad worden opgewarmd, wat de toch al geconstateerde algenbloei nog ern stiger zou maken. (Algenbloei is een ont wikkeling naar dood en stinkend water). Mevrouw Janssens vond, dat Noord-Hol- land zich niet alléén zorgen zou moeten maken over de mogelijke vestigingsplaat sen op het grondgebied van Noord-Hol- land, maar over alle aan het Ijsselmeer voorgestelde vestigingsplaatsen uit het aanvullend structuurschema electriciteits- voorziening. Groucho zou regelmatig het bewustzijn verliezen en wordt kunstmatig gevoed. Voorts krijgt hij zuurstof toegediend. De minister heeft daarom met ingang van morgen de vangst in dit gebied verbo den. De vissers moeten nu wachten tot 1 september. Tussen die datum en Oude jaarsdag mogen ze ten westen van Ierland nog 8.333 ton haring vangen. Addison Mizner» God geeft ons onze familie, maar onze vrienden kunnen we, Goddank, zelf uitzoeken. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse haringvisserij komt een week stil te lig gen nu de Nederlandse haringvissers uit het enige stuk zee dat deze maand nog voor hen openstond hun deel al hebben opgevist. Voor de periode 21 juli tot 31 december hadden ze in het gebied rond de Hebriden ten westen van Schotland 3.000 ton toegewezen gekregen, maar die hoe veelheid zal, naar verwachting van minis ter mr. A. van der Stee (Landbouw en visserij), vandaag al opgevist zijn. m li- In augustus 1945 werd een atoom bom op Hiroshima geworpen. Men kent de uitwerking. Ruim 200.000 in woners van de Japanse stad verloren bij de Amerikaanse atoomaanval het leven. Dat aantal groeit nog steeds want wekelijks sterven er nog men sen als gevolg van die bom. Theo Klein was in Japan en bezocht het ziekenhuis, waar speciaal die atoom- slachtoffers worden behandeld. n n- a- Zowel CDA als PvdA hebben zich gebo gen over de politieke gevolgen van een breuk in de formatie. Met name de vraag of dan een links minderheidskabinet moet gaan regeren, kwam aan bod. Die linkse minderheidsregering zou er dan met steun van de VVD wellicht een regeling voor de abortus kunnen doorslepen. Dan zou de weg weer vrij zijn voor een voortgezette samenwerking van PvdA en CDA, zo rede neerde men in confessionele kring. Zie verder pagina 2. Groucho werd in juni van dit jaar opgeno men voor de behandeling van een „goed aardige vorm van longontsteking”. GS onaanvaardbaar. In het streekplan voor de Kop van Noord-Holland en Texel is dan ook voor een centrale in de Wierin- germeer geen ruimte gelaten. Een princi piële uitspraak over de aanvaardbaarheid van kernenergie op zichzelf hebben GS daarmee niet gedaan. (Zie verder regiopag.) De werkloosheid staat als pro bleem centraal in de maatschappij van vandaag. Nederland kent zo’n 200.000 werklozen. Is dat natuur lijk afgezien van alle persoonlijke misère van de betrokkenen fataal voor onze economie? Jos Goos be keek de cijfers en percentages van de werkloosheid in ons land. Hij wijdde er een beschouwing aan. De scholieren in Soweto boycotten al enkele weken de lessen uit protest tegen het onderwijs voor Bantoes dat zij van slechtere kwaliteit vinden dan dat voor de blanken. BALI (Reuter). Een afgelegen Indo nesische eilandengroep ten oosten van Ba li is gisteren getroffen door een zware aardbeving. Gebouwen stortten in en vis sersboten werden door een enorme spring vloed vernield. De aardbeving stuurde schokgolven uit over een enorm gebied. In Perth in West- Australië moesten kantoorbedienden hun zwaaiende gebouwen uit. De stad ligt 3.000 kilometer van het epicentrum af. Ondanks de kracht van de aardbeving zijn er nog geen berichten ontvangen over doden en/of gewonden. Het zwaarst getroffen leek het bergach tige eiland Soemba, deel van de eilandke- ten van Noesatenggara dat zich uitstrekt van Java tot Timor. In de hoofdstad, Wain- gapoe stortten naar een mededeling van het plaatselijk bestuur, enkele gebouwen in. Op Lombok, 48 kilometer van Bali af, bezweken enkele grote gebouwen, waar onder een regeringskantoor en een markt- hof, aldus de politie van Bali. In het toeristenparadijs zelf werd de aardbeving duidelijk gevoeld. Verschrikte toeristen kwamen het water uit. Op Bali doodde een grote aardbeving in 1976 driehonderdzestig mensen. De aardbeving van gisteren evenaarde in kracht die welke vorig jaar de Chinese stad Tangsjan verwoestte. Die aardbeving kostte China meer dan een half miljoen doden. Formateur Den Uyl zal in het weekeinde enkele aanvullingen en wijzigingen aan brengen in zijn voorstellen, die hij vrijdag ochtend aan de drie fractievoorzitters heeft gedaan. Uit de schaarse mededeling en die Van Thijn vannacht over de voort gang van het gesprek deed viel op te ma ken, dat enkele elementen van Van Agts tegenvoorstellen, die hij vrijdagochtend en -avond bij de formateur op tafel heeft gelegd, in de consept-conclusie van Den Uyl verwerkt zullen worden. De tegen voorstellen van Van Agt bieden volgens Van Thijn echten nauwelijks een opening voor een oplossing. Hij noemde het vinden van een uitweg uit de moeilijke situatie „nog steeds erg moeilijk”. „Ik kan niet zeg gen dat ik minder zorgelijk ben, maar hele maal hopeloos is de situatie niet”, aldus Van Thijn LOS ANGELES (AP). Groucho Marx verkeert momenteel in kritieke toestand in een ziekenhuis in Los Angeles. Hart slag en bloeddruk van de 86-jaar oude filmkomiek zijn instabiel geworden, zo heeft een woordvoerder van het zieken huis vannacht meegedeeld. k k mKenaan morgen =-," Een omvangrijk lage-drukge- bied blijft dit weekeinde boven West-Europa aanwezig. Ook mor gen nog onstabiel met mogelijk een bui. Ook enkele zonnige perio den met een zwakke wind en tem peraturen rond 18 graden. Vooruitzichten: Aanvankelijk nog zeer matig strandweer met, zoals het beeld van de hele zomer, te weinig zonneschijn. *D IJmuiden IJmuiden 02208-3577 en 16450 Dit heeft gedeputeerde dr. ir. J. IJff vrijdag meegedeeld tijdens de discussie in de Statencommissie voor de Ruimtelijke Ordening over het „Aanvullend Structuur schema Electriciteitsvoorziening”. De commissie besprak een ambtelijk com mentaar op dit regeringsstuk, waarin een aantal mogelijke vestigingsplaatsen voor kerncentrales worden opgesomd. Vijf van de elf mogelijke vestigingsplaatsen voor kerncentrales zijn rondom het Ijsselmeer gelegen: Wieringermeer, Markerwaard, Flevo, Ketelmeer en Urk. De zuivering van het IJsselmeerwater van fosfaten en nitra ten zou, in geval er een kerncentrale zou worden gevestigd, voor rekening moeten komen van de energievoorziening, meende gedeputeerde IJff. J De woordvoerder deelde mee dat de informatie ook moet wor den gegeven in brochures, handlei dingen en advertenties voor nieuwe auto’s waarin hun voorde len worden opgesomd. Een adver tentie die alleen maar de auto laat zien, wordt uitgezonderd. Enkele dealers passen de maatregel al vrijwillig toe. „Ons doel is de ko per aan te sporen tot het aanschaf fen van wagens met laag gebruik, waarna hij ook zal ontdekken dat een dergelijke auto waarschijnlijk minder kost aan verzekering en belasting”, aldus de woord voerder. ale rn, en. its. of- op di nt, fa tal Ju- eg ne- n). ;tr. Je- ti. Wij openen een 6e klub voor paren 25-45 jr., op woensdagavond van 8-9.30 uur. Inschr. 12-21.30 uur Zaterd. en zondag 19-20 uur. Houtplein 16a - Haarlem - Tel 023-312697 Sylvia Kristel is momenteel waar schijnlijk 's we relds bekendste Nederlandse vrouw. Sinds de film Emmanuelle is haar ster ra zendsnel en zeer hoog gestegen. Ze kan het zich zelfs permitteren om rollen te weigeren onder Ingmar Bergman en Ri chard Attenbo rough. De gekleurde bevolkingsgroep in Enge- and omvat nauwelijks meer dan 3 percent ran het totale inwonertal, maar de donke- •e huidskleur van de diverse minderheden (blijkt toch een steeds agressiever fascisto ïde geest op te roepen, zodat het ultra rechtse National Front een in betekenis toenemende splinterpartij aan het worden is. National Front vertoont alle kenmerken die het fascisme aankleven, zowel in zijn leuzen als zijn optreden. Het wil een zuiver Britse, blanke samenleving met strenge wettelijke apartheidsbeginselen en een zo ver mogelijk doorgevoerde discriminatie tegenover alle „niet-Britse en rasvreemde elementen”. Het treedt naar buiten op vol gens het beproefde fascistische recept: straatterreur, provocatie van allen die niet blank en Brits zijn, demonstratief verga deren met veel vertoon van vlaggen en half-uniformen, het verspreiden van las terlijke aantijgingen over contacten tussen kleurlingen en ultra-linkse politieke stro mingen, het verdacht maken van rege- rings- en bestuurspersonen die strijd voe ren tegen discriminatie, het uitlokken van gevechten door fascistenhaters te treiteren en tot gewelddaden te verleiden, kortom, een uit de geschiedenis zeer bekend kan kergezwel dat in sommige Europese lan den de kiem van de latere oorlogsellende heeft gevormd, is nu in Engeland duidelijk in aanleg aanwezig. De heftigste reacties tegen het fascisme komen als vanzelf altijd van uiterst links. Ook in Engeland zijn het de ultra-marxisten die opgewonden te keer gaan tegen het National Front, en dat komt de neo-fascisten zeer gelegen. Want op die manier komt uiterst links in Enge land herhaaldelijk in botsing met de hand havers der openbare orde en dat wordt dan graag als bewijs gebruikt voor de bewering, dat communisme en socialisme bezig zijn Engelands gedegen, solide grondslagen te ondermijnen en het land rijp te maken voor Moskou. De toestand In Engeland op economisch, sociaal en politiek gebied is uiterst ge- I schikt om ultra’s koren op hun molen te leveren. Het gaat allemaal erg slecht, inter nationaal is Engelands aanzien schrikba- i rend gedaald, de „inkapseling door conti nentale machten” via het E.E.G.-lidmaat- schap is begonnen en de traditionele natio nale trots van het eilandenrijk is ernstig ingedeukt. Een prima voedingsbodem i voor het gif van het dweepzieke nationalis- j me, dat altijd de basis voor fascistoïde propaganda vormt. Het is een onrustba- I rend verschijnsel dat nagenoeg overal op I de wereld de fascistische mentaliteit nieuwe kansen lijkt te krijgen. Engeland bezit tegenwicht genoeg om niet op een bepaald moment als een tweede „repu bliek van Weimar” te worden overrompeld door politieke criminelen. Maar wel duikt altijd opn'ieuw het gevaar op, dat machtige lichamen in het economische of militaire vlak zich met dergelijke ultra’s verbinden omdat zij er voor hun eigen belangen heil in zien. En dan kan een overrompeling zich snel en geruisloos voltrekken, voordat de langzaam werkende democratie zich met kans op succes verzet. Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk een bui en kans op onweer. In de ochtend nog hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Maximum temperaturen omstreeks 19 graden. ffiredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,90 p. mnd., f40, p. kwartaal (p. post f 53,-). p-jaar f 157,30 (p. post 1'203,-). IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIHIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIHIIIIHIHHIHII jTERDAG 20 AUGUSTUS 1977 jaargang no 246 jntoor: Lange Nieuwstraat 427, istgiro: 273107, Postbus 18, j. redaktie: 15389, na kantoortijd: j. adm. en adv. Telefoon 15437 jachten bezorging: 18.30-19.00 uur en op zaterdagen 011.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023- 4341.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1