Vijf arbiters in Europa-cup an de Meent: Go Ahead wil Notten fa e IJ Dit gebeurt iet meer” 1_ i ËffiHl fiEPSI CP' 4 F 99 PTT r r n «I V" w A .1 i 1 1 jJ 13 Ruimte Grafstemming u Wapenstilstand B I ^*0 r «SI r if ft i: AUGUSTUS 19 7 7 A A N D AG 2 2 SPORT T ft ft i) l'j K. Jl n Telstar werd s s weggespeeld WAT EEN GELUK IVIC X '.v.; Woorden van die strekking bezigde ook (Van onze sportredactie? AS Ivie, die zijn landgenoot Blagoj Istatov complimenteerde met zijn goede keepers werk, maar toch een klein triomfantelijk lachje niet kon camoufleren. „Kijk, ik wis sel Lübeke en Meijer in, omdat ik vond dat Erkens en Lerby al hun energie hadden verbruikt. Je kan het een gok noemen, maar feit is dat Meiier de gelijkmaker scoort en ook in de tweede goal een aan deel had. Dat ook noem ik geluk. Trainers- geluk, want zo’n wissel kan ook verkeerd uitpakken. En als je ziet op welke manier de doelpunten tot stand komen, dan be hoef je niet meer over taktiek te praten. Dat heeft er niets mee te maken. We heb ben mazzel gehad dat we voor de rust niet Dit incident was overigens wel tekenend voor de wijze waarop Telstar gisteren ope reerde. Initiatief ontbrak vrijwel geheel en dat resulteerde meestal in nutteloos getik in de achterhoede, waarbij de bal dan vele keren naar achteren werd gespeeld. Dik wijls mondde deze speelwijze ook nog uit in een verkeerde pass of simpel balverlies. NEC, dat zonder Jan Peters veel vrijer Via Peter Lübeke en Geert Meijer bij voorbeeld. Meijer speelde zich nadrukke lijker in de kijker dan de Duitser, die het veelal via de lange pass zoekt. Verras send, dat wel, maar nauwelijks effectief als Ruud Geels wordt ingedamd. Ajax’ gelijkmaker luidde Utrechts vleugelspits André Hulshorst in. Hij speelde te zacht terug en Geels was er als de kippen bij om Ling de bal op het hoofd te leggen. Diens kopbal had Meijer voor het inschieten. Iedereen had vrede met die stand. De wapenstilstand leek gesloten, totdat Dick Schoenaker in de laatste seconden de bom liet ontploffen. Ries Coté: „Dan kan je niets meer terugdoen. Mentaal ben je aan geslagen, lichamelijk voel je je gebroken. En, dat is niet plezierig als je over drie dagen in Alkmaar op bezoek moet”. meer tegendoelpunten kregen en na rust hebben we geprobeerd Utrecht onder druk te zetten. En juist in die fase hadden we nog twee doelpunten om de oren kun nen krijgen. Zie je wat ik bedoel? Geluk, dat moet je hebben. Zo niet, dan hadden we hier geen enkel punt gehaald”. BERN. Het scheidsrechterscomité van de UEFA (de Europese voetbal bond) heeft vijf Europa-cupwedstrij den aan Nederlandse scheidsrechters toebedeeld. De Nederlandse scheids- rechtersorganisatie zal de arbiters aan wijzen. De wedstrijden, die door Neder landers gearbitreerd zullen worden, zijn: in het toernooi voor landskampi oenen: Jeunesse d’Esch-Celtic Glasgow en Glentoran Belfast Valur-FC Reykja vik. In het toernooi voor bekerwin naars: Dundalk FC-Hadjuk Split en in het UEFA-cup toernooi: Aston Villa- Fenerbahce (Istanboel) en BK Kopen- hagen-Dundee United. Nu werden het er twee voor Ajax. Eén was genoeg geweest, want veel mogelijk heden op het produceren van doelpunten kreeg Ajax niet van de op wraak beluste Utrecht-libero Ton Wickel, die Ivic in deze wedstrijd zo graag had willen over tuigen van zijn kwaliteiten als verdedi ger. Wickel speelde niet uitgesproken sterk, omdat hij in zijn ijver nogal eens te ver ging, waardoor panieksituaties ont stonden. In samenwerking met Schubert en Istatov werden zijn schoonheidsfout jes geen afstraffers, omdat Ajax zijn mid denvelders Erkens en Schoenaker diep in eigen gelederen liet opereren. Zij liepen achter Jan van Staa en Ries Coté aan, hoewel beiden veel sneller zijn. Ajax marcheerde in de slotminuten wel iswaar via het laatste restje energie in de richting van doelman Istatov, maar aange zien Ruud Geels er tegen de net herstelde Ben Schubert niet aan te pas kwam, leken de kemphanen regelrecht op een 1-1-eind- stand af te stevenen. Ajax’ laatste corner bracht de grafstemming in het Utrechtse stadion. Amesen lobde de bal, Istatov ren de zijn goal uit maar kreeg onvoldoende vat op het leer, waarna Schoenaker uit de scrimmage die volgde zijn voet het eerste en het best tegen de bal kreeg: 1-2. „Alsof de wereld een beetje in elkaar stortte”, reageerde Utrecht-aanvoerder Ries Coté. „Ik lag ergens tussen die kluwen, zag niets, maar hoorde wel juichen. Toen wist ik het al”. Schubert, voor het eerst na zijn tegen Veendam opgelopen spierscheuring weer van de partij, was diep teleurgesteld. „Geels komt niet aan de bal, krijgt geen kans en toch gaan we de boot in. Dan zegt het me helemaal niets dat ik hem zo goed heb ingepakt. Dit verdienden we niet”. Dick Schoenaker (rechts) knalt de bal in de laatste seconden van Utrecht-Ajax voor de tweede keer achter de geslagen doelman Istatov. lijkt te voetballen, had daarentegen perio den dat alles lukte. Snelle aanvallen met soms vijf of zes spelers in de voorste gelederen waren geen zeldzaamheid en het spel van de Nijmegenaren, die een goede competitiestart beloond zien met een eer ste plaats in de ranglijst, stak in schril contrast af tegen hetgeen Telstar het eigen publiek voorschotelde. De IJmuidense equipe behaalde vorig seizoen vooral in de thuiswedstrijden tegen middenmoters de broodnodige punten, maar in de twee du els op eigen terrein kreeg Telstar nu al acht doelpunten om de oren. Wellicht is het nog iets te vroeg om nu al conclusies uit deze cijfers te trekken, maar het is in ieder geval wel een indicatie dat het keurkorps van Mircea Petescu wederom waarschijn lijk een bijzonder moeilijk seizoen tege moet gaat. De eerste treffer van NEC was een fout van Eddy Kraal, die niet bepaald fit aan deze wedstrijd begon. Kraal, wiens rech terknie in een stevig verband was gewik keld, kopte na twaalf minuten terug op doelman Van der Meeren, maar de attente linkerspits Frans Janssen van NEC wist met een sliding de bal zoveel vaart mee te geven dat de bal alsnog achter Van der Meeren in het doel verdween. Ruim twin tig minuten later werd de voorsprong uit gebreid tot 2-0. Het was opvallend hoeveel ruimte rechterspits Ronald Hendriks kreeg toen hij vanaf de middellijn een indrukwekkende solo begon. Hij ging een combinatie aan met Hans Posthumus en kreeg de bal enkele meters voor de achter lijn weer in zijn bezit. Vanuit een moeilijke hoek schoot hij raak, waarbij de bal nog wel werd aangeraakt door een verdediger van Telstar. Aanvallend bakte Telstar er ook weinig van. Er deed zich maar een redelijke kans voor toen Jos Jonker de bal naast het doel van Harry Schellekens kopte, na een voor zet van Harry Hegeman, een van de weini ge spelers bij Telstar die zijn gedachten er goed bijhield. Volkomen terecht werd Eddy Kraal in de rust vervangen door aanvaller Peter Hendriks. Ab van Oorschot verhuisde hierdoor naar de plaats van voorstopper, met als moeilijke opdracht om de beweeg lijke Hans Posthumus uit te schakelen, de besnorde spitsspeler viel in deze wedstrijd niet zo op, maar verrichte toch een hoop nuttig werk. De beginfase van de tweede helft was de beste periode van Telstar. Hoewel de aanvallende acties grotendeels beperkt bleven bij soms gevaarlijke af standsschoten van De Wit, Mikkelsen en Jonker. Echte kansen waren alleen wegge legd voor NEC, dat de beslissing al eerder had kunnen forceren wanneer Marijnis- sen, na een mislukte buitenspelval, alleen voor Van der Meeren staande raak had geschoten. Het was echter uitstel van exe cutie, want binnen tien minuten sloeg NEC drie keer genadeloos toe. De derde treffer was een fout van Hans Driesen, die de bal verkeerd op zijn hoofd kreeg en daardoor Frans Janssen in staat stelde om met een lob over een afstand van twintig meter de stand op 3-0 te brengen. Janssen werd na zijn tweede en NEC’s derde treffer vervangen door Hulshoff, die zijn eerste actie afsloot met een doel punt. Een voorzet van Marijnissen kwam in het bezit van Posthumus die een hard schot afleverde, dat met moeite door Paul van der Meeren kon worden gekeerd. Hij kreeg de bal echter niet klem vast en Huls hoff stond op de goede plaats. De laatste treffer kwam op naam van de Nijmeegse aanvalsleider zelf. De bal kwam na een korte corner van aanvoerder Guus Hid dink, die een belangrijke rol op het mid denveld bij NEC vervult, terecht bij Wil- lemse. Hij speelde de bal direct door naar Posthumus, die volkomen vrij stond. Hij kreeg zelfs nog de gelegenheid om het leer nog even omhoog te werken om daarna ontzettend hard in te schieten. Bij Telstar werd Bischot hierna vervan gen door Stam. Een teleurgestelde Mircea Petescu kon weinig excuses vinden voor de grote nederlaag van zijn team: „We hebben op dit moment genoeg problemen in de achterhoede, zodat we niet eens aan aanvallen toekomen. Ik wil er graag nog een nachtje over slapen voordat ik conclu sies trek uit dit slechte duel.” Zijn collega Hans Croon: „Het spel dat Telstar vanmid dag heeft laten zien is al enkele jaren achterhaald. Ik heb nu een ploeg tot mijn beschikking die tot pressie-voetbal kan overgaan. Het gaat een stuk beter dan vorig seizoen.” Doelman Paul van der Meeren karakteriseerde de wedstrijd nog het beste door te stellen: „De organisatie ontbrak zowel in de verdediging, op het middenveld als in de aanval. Als er dan ook nog kapitale fouten worden gemaakt, dan kun je er moeilijk meer wat aan doen a HANS BOTMAN - (Van onze sportredactie) UTRECHT. Als stadion Galgenwaard door een geweldige donderslag ineen was gestort, was de klap voor de spelers van FC Utrecht minder hard aangekomen dan de mentale tik die ze nu, enkele seconden voor het einde van het duel met Ajax, kregen via Dick Schoenakers winnende treffer. Een doelpunt dat de regerende landskampioen in de top van het klasse ment houdt, maar dat trainer Tomislav Ivic bestempelde met: „Wat een geluk. Van dit FC Utrecht konden we eigenlijk niet winnen en dan ineens dat doelpunt van Dickie. Ongelooflijk, wat een geluk MSTERDAM. Onwillekeurig gin- de gedachten van AZ-trainer Jan No- nans uit naar zijn Amsterdam-collega i van de Meent. Uitslagen van 2-9 zijn het betaalde voetbal nu eenmaal ui- lt ongebruikelijk en daarom bedacht termans: „Ik heb twee jaar geleden t Go Ahead ook eens met KM) van PSV toren. Ik heb daarna heel wat proble- n gehad om de zaak mentaal weer een itje recht te trekken.” Maar Van de ent reageerde uiterlijk onaangedaan, eonfronteerd met Notermans’ visie |este de Amsterdam-trainer: „Dat vind allemaal zo’n gelul. Weet je wat er aan [brak bij ons vandaag. Een Bianchi en inz Stuy. Die hadden tijdens de wed- ijd hun mede-spelers al gevraagd of ze waren geworden. Want als je zoveel ipele ballen weggeeft als verdediging l AZ, dan vraag je om een 9-2 afstraf- tiderdaad heeft AZ’67 een allesbehalve leilijke middag gehad in het Olympisch dion. Met de herstelde Van Hanegem ig er van het voetbal dat de Alkmaar- fs demonstreerden al van begin af aan reel dreiging uit, dat het een kwestie van I was, voordat AZ een voorsprong zou nen. Maar Amsterdam, dat in Wetzel en (die beiden ook met een voortreffelij- goal scoorden) zijn beste voetballers 1, was gistermiddag slechts een karika- |r van zichzelf. Meestal slaagt het team tegen kwalitatief betere tegenstanders h wel in om een aantal acties te onder- nen die van grove intimidatie getuigen, ar tegen AZ was dat anders. Geïmpo- >rd door een surplus aan kwaliteit bij de Bnstander geloofde Amsterdam het wel stelde het AZ snel in staat om een nfortabele voorsprong te nemen. Ny- ird strafte de eerste verdedigingsblun-' af en slechts twee minuten later maak- IJetgod (toch weer goed voor een goal) 2-0 van. Van de Meent: „Je hoort mij it zeuren over het feit dat we verloren -oben, maar wel over de manier waarop. oral die eerste drie goals waren wegge- ts. Maar woensdag tegen VW gaat de -3 uk er in. Dit gebeurt niet meer” VELSEN. Donkere wolken pakken zich al na de derde competitiedag samen boven Schoonenberg, want ook het derde duel ging voor Telstar verloren. Met de alleszeggende cijfers van 5-0 werd Telstar voor 3500 toeschouwers door NEC voor schut gezet. Waren het de eerste twee wedstrijden nog kleine nederlagen, nu moest de verdediging van Telstar vijf keer capituleren. Vreemd eigenlijk, want juist in de defensie is er bij de Velser club zeer weinig veranderd. Routiniers als Van Essen, Driesen, Bischot en Van der Meeren maken al jaren deel uit van de achterste linie en zij waren er altijd voor een groot gedeelte verantwoordelijk voor dat tegentreffers op sportpark Schoonen berg spaarzaam waren. Vooral in het duel tegen NEC was deze verdediging niet meer te herkennen. Fouten werden om de haverklap gemaakt en vijf minuten na de rust was het zelfs zo erg dat aanvoerder Frans van Essen en doelman Paul van der Meeren over een misverstand bijna ruzie kregen. Van der Meeren gebaarde naar de kant dat hij gewisseld wilde worden, maar trainer Petescu ging daar niet op in. Ajax in overtreding krijgen of de KNVB kan het einde van de competitie afwaéhten alvorens een beslissing te nemen. In het laatste geval zal de voetbalbond alleen maatregelen treffen als de Uitslag van de wedstrijd FC Utrecht-Ajax beslissend is voor de eindrangschikking. Ajax-spits Ruud Geels wil niet geselecteerd worden voor het Nederlands elftal als Oranje zich plaatst voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Argenti nië. De Ajaeied voelt er niets voor om gedurende zes weken in Argentinië op de reservebank te zitten. Bonds coach Ernst Happel was zondagmiddag bij de wedstrijd tussen EO Utrecht en Ajax om Geels aan het werk te zien. Tot een gesprek kwam het niet, omdat Happel een kwar- tier voor het einde het Utrechtse stadion verliet. Happel kampt met grote problemen voor de volgende week woensdag te spelen interland tegen Ijsland. Ruud Geels is eventueel bereid zich voor die wedstrijd beschik baar te stellen. Nog deze week zal Happel een gesprek met Geels hebben. ”waar vosmaer na enkele mislukte ies met steeds minder zelfvertrouwen a. voetballen, walste over Amsterdam *n a,s°f het ®Wtal niet bestond. Met de n aangeboden ruimte produceerden de naarders een aantal oogstrelende com- laties, die in veel gevallen bijzonder «pel met goals werden afgerond. Bij de Bt was het al 1-4 nadat eerst Nygaard m solo met een doelpunt bekroond had, «ft uma een schitterende driehoekscombi- S tie tussen Spelbos, Van Hanegem en 1st eveneens een treffer opleverde. En zonder nu tot indrukwekkend voet- 1 te komen ging AZ na de rust rustig or. Een vrije trap van Nygaard (wat «ft de man een voortreffelijke techniek ieen goed schot) was 1-5, Otto maakte 2- Kist 2-6, Hovenkamp’s solo betekende 2- waama Kist de laatste twee doelpunten or zijn rekening nam. Vooral de achtste ifter (waaraan een combinatie tussen lelbos en Van Rijnsoever voorafging) tas weer van bijzondere kwaliteit. Met in vier doelpunten stelde Kist duidelijk in kandidatuur voor Oranje dat op 31 igustus in Nijmegen tegen Ijsland speelt, on Groenewoud, gistermiddag één van I slechts 6000 toeschouwers, zal dat Hap- il ongetwijfeld rapporteren. Zoals ook de sense bondscoach niet voor niets was komen. Nygaard maakte drie goals en letbalde met spelers als Van Hanegem en tas naast zich nog beter dan vorig sei- )en. Het duo Kist-Nygaard was een ichtmerrie voor de jeugdige Amsterdam- oelman Raven. Heinz Stuy (met een ge roken middenhandsbeentje vijf weken it de roulatie) vervangen is voor hem toch niet eenvoudig. En zeker niet tegen Z’67, dat na de teleurstellende competitie art hoe dan ook iets had goed te maken. MARC SERNÉ DEVENTER Go Ahead Eagles is geïnteresseerd in de Ajaeied René Notten, die door Tomislav Ivic niet langer een plaats in de basis-opstelling van de ooofdstedelijke formatie kan worden gegarandeerd. Eagles-manager Bob Maas kant heeft zaterdag reeds een gesprek gehad met het bestuur van Ajax over dé mogelijke overgang van Notten naar de Deventer eredivisieclub. Maaskant: „Ajax heeft er alle begrip voor dat Notten zich elders wil manifeste ren en is bereid medewerking te verlenen aan een transfer. Voorlopig echter ligt de vraagprijs voor Go Ahead: Eagles aan de hoge kant. Maandag heb ik mét Ajax opnieuw een gesprek over de overgang van Notten naar de Eagles”; René Notten, wiens contract met Ajax in december afloopt, zou graag terugke ren naar FC Twente. Ton van Dalen, Twentes manager: „De 500.000 gulden die Max voor de 28-jarige Notten vraagt, is voor ons op dit moment geen haalbare nart” SS® (Van onze sportredactie) UTRECHT. Ajax heeft in de competitiewedstrijd tegen FC Utrecht gehandeld in strijd met de reglementen door gedurende enkele minuten met drie buitenlandse voetballers uit te komen. Het reglement van de sectie betaald voetbal staat slechts twee buitenlandse spelers per teadi in een wedstrijd toe, In de achtste minuut van de tweede helft verving Ajax- trainer Ivic Erkens voor Lübeke. Lerby en Amesen ston den al in de basisopstelling, waardoor het totaal aantal buitenlandse spelers op drie kwam. In de tiende minuut Ontdekte Ivic de vergissing, waarna, hij Lerby uit het veld ItóiiiUp- Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB zal de kwestie woensdagavond in zijn vergadering bespreken. De voetbalbond heeft de keus uit vier maatregelen, Ajax kan twee winstpunten in mindering worden gebracht; de wed strijd FC Utrecht-Ajax kan ongeldig worden verklaard en later worden overgespeeld; Ajax kan een boete opgelegd i Jantje van Staa, die Utrecht in de 36e 0 minuut op voorsprong had gezet nadat Johan Zuidema uitverdedigend in de fout was gesprongen, zei: „Dit gebeurt zelden, maar het bewijst dat Ajax angst voor ons H had. Anders vliegt Erkens toch diep en moet ik maar zien of ik hem kan bijhou den. Nu waren de rollen omgekeerd, waar door we op het middenveld de zaak in de hand hadden”. Ajax gokte helemaal op de virtuositeit van Tschen La Ling, wiens acties echter om beurten door Hildebrand en Coté met grof geweld werden onderbro ken. Scheidsrechter Charles Corver hees de vermanende vinger, na rust gaf hij Hildebrand het geel, waarna Ling genoeg doening had, maar toen allang uit zijn ritme was gebikkeld, zodat Ajax’ aanvals drift over andere schijven moest lopen. Het tweede doelpunt van NEC in beeld. Vanuit een moeilijke hoek heeft Ronald Hendriks (links knielend op de grond naast Eddy Kraal) een schot losgelaten. De bal verdwijnt via de binnenkant van de paal in het doel, maar Frans Janssen (rechts) komt nog assitentie verlenen. Doelman Paul Van der Meeren en Harry Hegeman hebben het nakijken. SPORTS

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13