>5 A bi TRUMBIC: ER IS NIET ALLES AAN GEDAAN B di w I loopt in \op DDR Jm a ■RW* \Nederland\ ’s Morgens wist ik al dat ik Thumer niet zou kloppen" 01 Hockey-kei TiesKruize: „Als je je sport serieus neemt, dan neem je Midalgan Sport.” ■BBI Waterpoloploeg erg grillig in Jonkoping Mi midalgan „AA I i l i MAANDAG 2 2 AUGUSTUS 19 7 7 □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□a Nieuw. Midalgan Sport Voor warme, soepele spieren en betere sportprestaties. J I Toch wel blij met zilver’H Maas OP ■>s-v (ADVERTENTIE) Ivo Trumbic: „De prestaties hadden beter kunnen zijn” - Ruiters stelden nogal teleur door Piet Teeling c t t zeker. Power boekte vier en nul strafpunten, evenali Kernan, en Darragh maakte beiden een springfout. Dt i i i i r (Van onze speciale verslaggever) JONKOPING. De glans van de bron zen medaille, die Evert Kroon en zijn mannen vorig jaar uit het olympisch zwembad in Montreal visten is allang uitgestraald. Zelfs de vijfde plaats, die de mannen van Ivo Trumbic tijdens het Eu ropees kampioenschap behaalden, was omgeven door bitterheid. De tendens van de wisselvallige resultaten in het voorsei zoen zette zich ook in Jonkoping voort, waardoor Nederland uiteindelijk aan de degradatie naar de B-poule ontsnapte. Want juist in het slotduel tegen West- Duitsland (Oranje won met 5-1) liet de ploeg van Ivo Trumbic zien dat men wel degelijk kan poloën. „Maar alleen als het de spelers uitkomt en anders ook niet”, zo reageerde Trumbic grimmig. Door het gemis aan voldoende concur rentie moest de Joegoslavische bonds coach van zijn jonge groep in het voorsei zoen heel wat pikken. Ook in Jonkoping was de Joegoslaaf aan beide handen ge bonden. „Ik kan moeilijk een zieke Hans Blikslager het water in sturen ten koste van Nico Landeweerd. Landeweerd is een talent. Maar hij is ook een van de spelers in wie ik teleurgesteld ben”, aldus Ivo Trum bic na afloop van het Europees kampioen schap. Trumba, zoals de Joegoslaaf in zijn ei gen land wordt genoemd, die bij de aan vang van het toernooi had voorspeld dat er geknokt zou moeten worden wilden zijn jongens een kans op een medaille maken, is die mening nog steeds toegedaan. „Als er meer geknokt was dan hadden we het zilver kunnen behalen. Alleen moet dan wel alles lukken. We hebben er echter niet alles aan gedaan om het geluk onze kant op te laten komen en dat verwijt ik de jongens”, zo reageert Trumbic. Een verwijt dat hard aankwam in het Nederlandse kamp. Maar dat wel terecht is, vooral gezien de wanprestatie die het De Europese titelstrijd in Jonkoping heeft uiteindelijk drie wereldrecords op geleverd. Daarvoor zorgden Gerald Nor- gen op de 100 meter schoolslag in de tijd van 1.02.86. Petra Thumer uit Oost-Duits land kwam op de 400 meter vrije slag tot een nieuw wereldrecord in de tijd van 4.08.91, terwijl haar landgenote Ulrike Tauber op de 200 meter wisselslag tot een nieuw wereldrecord kwam in 2.15.95. Naast de drie wereldrecords vielen er ook drie Europese records te noteren. Ser gei Russin uit Rusland brak het Europese record op de 400 meter vrije slag, hij kwam tot een tijd van 3.54.83. Vladimier Salni kov, eveneens uit Rusland, bracht in zijn 1500 meter vrije slagrace niet alleen een nieuw Europees record op de hele afstand op de klokken (15.16.45), maar kwam ook als snelste op de 800 meter uit de bus. West-Duitsland verbeterde uiteindelijk de Europese tijd bij de viermaal 100 meter vrije slag heren. stand moeten nemen van Thumer. Als ze in plaats van 4.22,71 een tijd zet van rond de 4.18, dan had ik het nog niet zo gewe ten. We wisten dat ze mede onder in vloed van haar Amerikaanse trainingssta ge bij Mark Schubert in Californië een negatieve start heeft ontwikkeld en in het tweede gedeelte van haar race sterker en sneller kan terugkomen. Was Annelies op 4.18 weggegaan, dan was het een kwestie geweest van wie het langste vol zou heb ben kunnen houden. Maar daarom ben ik niet ontevreden. Annelies heeft tenslotte haar eigen nationale record met ruim drie seconden verbeterd en dat is toch niet mis”. Tevredenheid die zich ook het vastleg gen bij de 17-jarige Wageningse zelf. „Na tuurlijk ben ik tevreden. Vorig jaar kwam ik tijdens de Spelen in Montreal niet ver der dan een 13de plaats, terwijl Petra Thumer beslag legde op het goud. Om dan een jaar later met verschil van ruim één seconde in een open bad te verhezen, dat Oranje-zevental zaterdagavond nog lever de tegen Joegoslavië. Zonder overtuiging gaf het de 2-2 gehjke stand volledig uit handen om in de laatste periode tot 6-8 terug te komen. Het was niet voldoende, omdat wederom bleek dat dit Oranje-ze vental geen wilskracht had om te winnen. „De jongens zijn niet gemotiveerd bezig. Waterpolo is niet alleen techniek, tactiek of plaatsen van de bal. Als iedereen gemo tiveerd is, dan weet je waar je mee bezig bent. Dan hou je de tijd in de gaten waar binnen er gescoord zal moeten worden. Dan weet je ook wat plezier is tijdens een wedstrijd wat afzien is, wat mooi en slecht is in de sport. Hier in Jonkoping loopt iedereen een enkeling uitgezon derd een beetje voor zichzelf te spelen. Als je niet beter kunt dan is daar niets aan te doen. Maar ik weet dat deze jongens wel beter kunnen. Alleen de wil om te winnen is er gewoon niet”, aldus Trumbic. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Nederland is er tijdens het interna tionale concours hippique in Rotterdam niet in geslaagd zijn huidige toonaangevende positie in Europa te beves tigen. Europees kampioen Johan Heins zag zelfs geen kans zich te mengen in de strijd om de hoogste klasserin gen en eindigde als negende, terwijl in de landenwed- strijd Ierland met de eer ging strijken, terwijl het er lang naar uit zag, dat Engeland en Nederland zouden gaan uitmaken, wie er winnaar zou worden. De Canadees Simpson werd overigens winnaar van het hoofdnummer om de grote prijs van de stad Rotterdam en sloot daar mee een Europees tournee succesvol af. Het was de eerste maal in de historie van dit evenement, dat zijn dertigja rig bestaan vierde, dat de eerste prijs op dit onderdeel naar een deelnemer uit Canada ging. Simpson behaalde de overwinning door op het tweede parcours een puissance, precies binnen de zestig secon den, foutloos te rijden. Na de eerste manche, behoorde hij echter beslist niet tot de kanshebbers. Dat waren veeleer degenen, die erin geslaagd waren de eerste manche fout- „Er zal daarom volgend seizoen een an dere hardere lijn gevolgd moeten worden.Ik ben niet van plan om 'tijdens internationale toernooien of tijdens een trainingskamp voor politieagent te gaan spelen. De jongens moeten nu ook maar eens doordrongen zijn van de zaak waar mee ze bezig zijn. Vooral als we in het water liggen. Voor en na de wedstrijd weet iedereen precies hoe het moet, alleen tij dens de wedstrijd gebeurt het niet. Dat vind ik een trieste zaak. Daaruit blijkt hoe weinig belangstelling de spelers hebben haar te selecteren voor dit Europees kam pioenschap, ondanks het feit dat ze de limiet niet heeft gehaald”. Vreugde en verdriet gaan nu eenmaal altijd samen. Ook in de Nederlandse zwemwereld. Ook in de EK-ploeg in Zwe den. Zoals in het geval van Diane Edelijn op de 100 meter rugslag. Een duidelijk talentje, dat zich echter niet helemaal wil geven aan haar sport. Onvoldoende trai- ningsarbeid in het voorseizoen vormde de belangrijkste oorzaak waardoor zij de bronzen medaille op de 100 meter rugslag misliep. Een plak, die zeker binnen het bereik van de Vlaardingse rugslagspecia- liste had moeten liggen na het terugtreden van Karla Linke en Hannelore Anke, voor wie Oost-Duitsland nog steeds geen ge schikte opvolgsters heeft gevonden. Het was echter niet de enige misser voor Nederland op de slotdag van de Europese op net scherp van de snede uitgevochten te worden. In de tweede omloop waren de Nederlanders Ebbei Wieken, Nooren en Heins het spoor ineens bijster ook d Britse equipe, bestaande uit Edgar, Glazzard, Carolin Bradley en Pyrah, stapelde fout op fout. Zo kon he ten, Ierland (met Kiely, Power, Kernan en Darragh), blee daar met 16 strafpunten nog ruimschoots onder. Me Pi Bril is d stal er v verl de I vloeibaar iinuneA bij warmfflg-aji ftetaar üiwmM i»l wartrafig up L( avor Petc ter Groi vooi oktc nigd spel vooi tion met conl tie, zaal niet den hun doo den Si loer gev; Jon toor de r dito blot nati luk vall foui trai doe kek ball voe loos kan P Rot in lag< del de en KI ke ze zeer Zijn bekli omh wens aani raad een nisei lijki In d wel kele bere meu dien het naai mali nipi was dat dint Piei ston Kol half te. 1 in h „Warming-up is erg belangrijk. Niet alleen bij hockey natuurlijk. Dat geldt voor elke sport. Je komt sneller in je spel en je hebt minder kans op blessures. Daarom is die nieuwe Midalgan Sport zo handig. Je kunt 't snel en makkelijk inwrijven en hebt meteen warme spieren. Echt een prima middel" Het is de zonde waarmee Trumbic zal moeten leren leven.Wanneer hij. met de ploeg was doorgegaan die in Montreal de bronzen plak had veroverd dan had Mos kou wel eens goud kunnen betekenen. Nu moet de Joegoslavische oefenmeester maar afwachten of hij zelfs dit jonge team bijeen kan houden. Trumbic daarover: „Het skelet van Montreal is weg. Het wisse len aan de top gaat in Nederland niet normaal. De jeugdige spelers krijgen niet de kans weloverwogen naar de top te groeien, omdat de geroutineerde spelers te snel stoppen. Daardoor is er geen concur rentie; daardoor ook moet ik spelers inzet ten die nog niet rijp zijn voor het Neder lands team”. (Van onze speciale verslaggever) JONKÖPING. De achterstand I van het Nederlandse zwemmen ten op- zinhte van Oost-Duitsland is vooral bii I JONKOPING. En weer moest Annelies Maas toestaan dat de Oostduitse de gouden medaille opeiste. De Wageningse, die op de slotdag van de Europese zwemkampioen- schappen bij de Zweedse bookmakers als kandidate voor de gouden medaille te boek stond gezien haar snelste serietijd op de 800 meter vrije slag, had echter de macht niet om Petra Thumer van die overwinning op de lange damesafstand af te houden. Het verschil bleef beperkt, omdat Thumer alleen maar zwom om te winnen en Annelies Maas alleen maar kon proberen een zo goed mogelijke tijd neer te zetten. Daarom werd de 800 meter vrijeslagrace in feite ook een herhaling van de strijd op de 400 meter vrij. Ook toen wapperde naast de twee Oostduitse vlaggen de Nederlandse driekleur voor het zilver. Ook toen heette de Nederlandse vedette Annelies Maas en ook toen bleef het verschil beperkt tot 1,1 seconde. Alleen voor de 16-jarige Oostduitse Pe tra Thumer rolde er geen wereldrecord uit de bus, al bleef ze daar maar drie seconden boven en dat was misschien de enige te leurstelling van de finale van de 800 meter vrije slag waarvoor Annelies Maas zich in de series als snelste had geplaatst. „Ieder een verwacht dat je Thumer pakt”, rea geerde Annelies na afloop van de huldi ging, waarbij ze haar tweede zilveren plak in ontvangst mocht nemen. „Vanmorgen wist ik dat ik daar niet in zou slagen. Ik had er niet zoveel zin meer in. De laatste dag is altijd een vervelende dag en je ziet iedereen die al uitgezwommen is de kof fers weer inpakken. Tenslotte ben ik maar uitgegaan van het zilver, omdat Thumer uiteindelijk al wel een tijd van 8.35,04 heeft gezwommen en ik nog nooit verder was gekomen dan 8.42,34. Daarom ben ik toch wel blij met die zilveren medaille”. Annelies Maas bleef zichzelf. Aarzelend in haar antwoorden, zoals ze dat was na afloop van de Nederlandse kampioen schappen een maand geleden in Amers foort. „Misschien had ik sneller moeten proberen weg te gaan, maar dat is nakaar ten”, zo meende Annelies na afloop van haar race. „Misschien dat Thumer het dan niet had gehaald, maar ja, dat weet je toch nooit”. Feit was evenwel dat de Wageningse vrijeslagzwemster de Oostduitse tot aan het keerpunt na de 400 meter steeds was voorgebleven. Toen nam de 16-jarige stu dente uit Oost-Duitsland een voorsprong die ze niet meer uit handen zou geven, ondanks de snellere tweede 400 meter van Annelies Maas. Bert Sitters na afloop: „Misschien had Annelies wel in die eerste 400 meter af loos af te leggen, namelijk de Belg Stanny van Paeschen, met Porsche, de Ier James Kernan met Condy, de West- duitster Schultze-Siehoff met Chico, en de Nederlander Anton Ebben met Jumbo Design. Ondanks het feit, dat de foutlozen zich best een straf- punt wegens tijdsoverschrijding konden permitteren, be- gebeuren dat Ierland de lachende derde werd. Zowe wogen zij zich toch te gehaast over het door de regen zeer Nederland als Groot-Brittannië kwam uit op 28 strafpur zwaar geworden parcours. Van Paeschen incasseerde 9 strafpunten, Kernan 9,5 en Anton Ebben kreeg er vier door een fout op de tweede hindernis. Een weigering uitzondering van Kiely toonden de Ieren zich bijzonde: tenslotte van het paard van de laatste foutloze, de West- duitse Schultze-Siehoff betekende de overwinning voor de Canadees, die zich met slechts drie strafpunten plotse- prestatielijst van de Nederlanders en de Britten was vee ling bovenaan de ranglijst zag staan. grilliger. De beste Nederlandse ruiter was nog Antoi Ebben, die twee keer vier strafpunten opliep. De Ieren, dii Wenen, waar de Britten een kwart strafpunt aan Neder- - - land hadden moeten toegeven, leek in de tweede manche Ieren in de toekomst nog veel plezier beleven. Althi afloop Vitesse „Drie s Hun sh niet dc regen. i kapot, lende r fniet ve voorba datieké voor de sport”, aldus besluit Trumbic grimmig. De 5-1-overwinning van Oranje op West- Duitsland leverde uiteindelijk een vijfde plaats op. Een teleurstellend resultaat voor de ploeg die naam had gemaakt in Montreal met het brons. Daarmee kwam Oranje’s tweede zege in dit Europees kam pioenschap dankzij treffers van Hoepel man (2), Buunk, Van Zeeland en Smits. Het was echter niet voldoende om de wrange smaak die in Jonkoping bleef han gen weg te spoelen. Zeker niet voor Ivo Trumbic, die na afloop van het toernooi opnieuw geconfronteerd werd met proble men, die hij overigens vóór dit Europees kampioenschap al had zien aankomen. „Ik houd dit team niet tot Moskou bij elkaar", was op de slotdag van Jonkoping een gevleugelde uitspraak. Zowel Andy Hoepelman als Jan Evert Veer bedankte om verschillende redenen. Hoepelman omdat hij een combinatie tussen zijn co- assistentschap in het Utrechtse Acade misch Ziekenhuis niet langer kan combi neren met waterpolo, Jan Evert Veer om dat hem de slechte sfeer in de ploeg, die zou worden veroorzaakt door een aantal verkeerde elementen, niet bevalt. Alleen Ivo Trumbic kent man en paard. Noemt ze bij voortduring omdat hij er schoon ge noeg van heeft om als kindermeisje op te treden tegenover Nico Landeweerd, Hans van Zeeland en Hans Smits. Daarmee ziet de toekomst voor het Nederlandse water polo er bijzonder triest uit. ARN1 lijkt v< dwongc digen thuis. 1 gang bl len vol Haarlei brengei heeft di ingesla de nog verded ten in vrij ge inzet vi sen ov< Annelies Maas: „Ik had er eigenlijk geen zin meer in". vind ik geen schande”, aldus Annelies Maas. Een armslag scheelde het uiteinde lijk tussen Thumer en Maas en ruim 14 seconden met de tweede Oostduitse fina- liste Marina Altman. Petra Thumer kwam tot een tijd van 8.38,32 seconden, tegen over Annelies Maas 8.39,33 seconden. De verrassing was 'echter het vierde meisje dat aantikte: de Almelose Agnes Jansen, 15 jaar oud, die dit jaar niet verder was gekomen dan een beste seizoentijd van 9.11,00. Nu kwam zij uit op een tijd van 8.58,27, een verbetering derhalve van maar liefst 13 seconden. Een tijd die net niet voldoende bleek te zijn om een nieuw Nederlands aspirantenrecord achter haar naam te krijgen. Bert Sitters: „Zij heeft er een jaar serieus voor gewerkt en daarvoor heeft ze hier in Jonkoping met die vierde plaats de beloning gekregen. Het blijkt toch een goed besluit te zijn geweest om Verkrijgbaar bij apotheek en drogist titelstrijd in Zweden. Ook de viermaal II meter wisselslag estafetteploeg, die zij als derde voor de eindstrijd had gekwalij ceerd, miste het brons. Bert Sitters late „Diane Edelijn en Wijda Mazereeuw bl ven respectievelijk oj3 de rug- en schot) slag ver beneden hunrtijd. Daardoor koj den Ineke Ran (vlinderslag) en Enith Brij tha (vrije slag) op het laatste moment de I grote achterstand niet meer inlopen. Dl vijfde plaats zie ik echter als een teleurstel ling”. Ook de Nederlandse viermaal hondei meter vrije slag estafetteploeg bestaane uit Henk Elzerman, Fred Eefting, Rei van der Kuil en Kees Vervoom viel bu ten de prijzen. De Nederlandse vrijeslaj ploeg kwam niet verder dan een teleu stellende achtste klassering in de tijd va 7.49,02, ruim twee seconden langzami dan in de series. zichte van Oost-Duitsland is vooral bij i I de dames aanzienlijk geslonken. Was I Nederland tot dusver achter Rusland I I het derde toonaangevende land bij het dameszwemmen in Europa sinds de komst van de DDR als zwemnatie tij- J dens de kampioenschappen in Belgra- do (1973), Jonkoping heeft bewezen dat I Nederland weer vast bezit heeft geno- men van die tweede plaats. I „In 1974 bij de Europese kampioen- I schappen in Wenen was het alleen I Enith Brigitha die een bedreiging I vormde voor de Oosteuropese meisjes. I Nu is daar ook Annelies Maas bijgeko- J r E.K. zwemmen l Ineke Ran Als twee ploegen vechten om de eer gaat een derde er vorig jaar in de barrage verloren van Frankrijk, bevestig mee heen. Deze variant op een bekend gezegde ging zeker den hun goede vorm, ^en week geleden nog won lerlant op voor de landenwedstrijd. Na de eerste manche voerden de landenwedstrijd tijdens het CHIO in Dublin. Toei Europees kampioen Nederland en Groot-Brittannië de stond de 26-jarige ster Eddie Macken opgesteld, die m ranglijst aan met vier strafpunten. De revanche van door Kiely was vervangen. Van de 19 jaar oude Kernan de 23-jarige Power en de 24-jarige Darragh kunnen d( men op de vrije slag, en wat te denken van leneke Ran op de vlinderslag, die uiteindelijk toch nog altijd beslag legde op de bronzen plak. Wat dat aangaat is I de achterstand aanzienlijk minder ge- l worden”, zo meet bondscoach Bert Sitters. Het Europese kampioenschap in Jon- köping was in de ogen van de Amster- J damse zwemcoach overigens een van de succesvolste toernooien voor Neder- land van de laatste jaren. Hoe succes- i vol blijkt ook bij de medailleverdeling. I Twee zilveren medailles voor Annelies I Maas (400 en 800 meter vrij), zilver voor Enith Brigitha (op de 100 meter I vrije slag), zilver ook voor de viermaal 100 meter vrije slag estafetteploeg, be- I staande uit: leneke Ran, Anja van de Bogaerde, Annelies Maas en Entih Bri- githa, en brons op de 200 meter vrij I voor Annelies Maas en de 100 meter vlinderslag voor leneke Ran. Tel daar- I bij de seniorenrecords die tijdens dit I Europees kampioenschap werden ver- j beterd, en de balans kan worden afge- I sloten. Zelfs het herenzwemmen - immer een I zorgenkind van de KNZB en dus ook I van bondscoach Sitters - is bezig met I een stijging. Sitters: „De heren zijn er I I uiteindelijk in geslaagd om zes nieuwe I nationale records op de klokken te J brengen een zaak die na de Nederland- se kampioenschappen in Amersfoort J niet voor mogelijk werd gehouden.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 16