OPKOMEND ANARCHISME IN GRIEKENLAND ROEPT VRIJ VEEL VERZET OP Homoseksuelen kunnen zonder meer worden gearresteerd 0 I 4 storin- Opperwachtmeester: „Ik ben er zelf als de dood voor...” 99 8 r Rage Assistentie Onthutst )f „Omscholing" Pervers Spanning I I I 1 I I 4 I I J Hardnekkige types ^STRENGE BEWAKING VAN HARSKAMP KAN UITBLIJVEN VAN RAMPEN NIET GARANDEREN I BINNEN- EN BUITENLAND (Van een verslaggever) (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) (Van onze redacteur in Griekenland, Frans van Hasselt) ATHENE. De arrestatie in Griekenland van de Utrechtse student Jaap van der Laan heeft ook in Nederland de aandacht ge vestigd op de ongemakkelijke po sitie van de anarchisten in dat land. Van der Laan werd enige weken geleden, samen met twee Franse en drie Griekse anarchis ten, in hechtenis genomen op be schuldiging van burengerucht en molestatie van de politie. Foto’s MADRID. Bedelaars, protituées, mensen met een geestelijke afwijking en homoseksue len worden in Spanje volgens een verouderde wet nog steeds beschouwd als een potentieel gevaar voor de maatschappij. Na de laatste gratieverlening van maart 1977 verblijven nog ruim 15.000 niet-politieke gevangenen in de Spaanse cellen. Naast de strafwetten, die door middel van het opleggen van gevangenisstraf fen de herhaling van de gepleegde daad dienen te voorkomen, kent het Spaanse straf- recht een stelsel van speciale en preventieve wetten, die het voorkómen van een nog niet gepleegd delict beogen. HARSKAMP. Het vakantieseizoen is in volle gang. Reden voor de Harskampse marechaussee om extra oplettendheid te betrachten. Er wordt zeer frequent gesurveilleerd, maar een terrein dat 50 a 70 hectaren groot is, kan moeilijk optimaal in de gaten worden gehouden door de veertien man die de Harskampse brigade telt. r.:, "êsï r- 1«S "F (Van een verslaggever) uiterst gevaarlijke rage de kogel echt geen bijzonderheid tijdens niet te overzien geweest. Terwijl de rode V. aim, Afwijkend” gedrag kan in Spanje nog altijd leiden tot opsluiting o lijks terugkerende schadepost van duizen den guldens. Het ISK in Harskamp, oefenterrein voor legeronderdelen uit heel Nederland en zelfs West-Duitsland, is omgeven door In opdracht van het bureau veiligheid van het ISK wordt in een dergelijk geval wingsvlaggen waren uitgestoken, liepen de vakantievierders in een levensgevaar- an- dere kant van die heuvels werd met scherp Binnenkort zal deze „Coordinadora” een petitie met 20.000 handtekeningen aan het parlement voorleggen, waarin wordt verzocht de „Wet van het gevaar en sociale rehabilitatie” af te schaffen, die nog steeds van toepassing oefeningen praktisch nooit ongevallen. Het personeel is uiterst kundig en werkt met grote zorgvuldigheid. En als er dan wel iets mis gaat, is dat in bijna alle gevallen te wijten aan slordigheid van de man achter het wapen”. „Nee, het meest bezorgd zijn we als er niet geoefend wordt. Hoe houden we de mensen weg van dat gevaarlijke terrein. Het hele gebied is omgeven met prikkel draad, om de 200 meter staan waarschu wingsborden. Maar het blijft een kleinig heid om er in te komen. En zolang er niets gebeurt, wil men het gevaar kennelijk niet onderkennen”. De wetgeving gaat ervan uit dat homoseksualiteit een ziekte is, die door een verblijf van drie maanden tot drie jaar in een van de speciale centra genezen kan worden. De tijd van de „omscholing” van homosekueel naar hetero seksueel in de speciale centra is volkomen afhankelijk van de directeur en het „verplegend” personeel van het heropvoedingsgesticht. Er bestaat geen enkele juridische Op grond van deze wet kunnen homoseksuelen en prostituées zonder meer worden gearresteerd. Het is al voldoende als de betrokkene in het openbaar toegeeft dat men homo of prostituee is. Aanleiding van de arrestatie is juist de openbare manifestatie dat men zo is. De wetgever interpreteert dit als het uitlokken van een openlijk schan daal, waardoor de waarden en normen van de maatschap pij worden aangetast. is op een groot aantal van de 15.000 sociale delinquenten die achter tralies zitten. Deze wet komt voort uit een gesloten maatschappij, waarin geen ruimte is voor verlichte ideeën en waarin de mens alleen maar de taak had een produktieve bijdrage te leveren in de samenleving. Elk sociaal gedrag, dat niet in overeenstemming is met de heersende waarden en nor men van deze starre maatschappij, wordt letterlijk in deze wet omschreven als pervers, afgedwaald of gevaarlijk. Volgens deze preventieve wet kan men de aspirant-misda- diger niet straffen; wel kunnen een aantal veiligheids maatregelen worden getroffen, die de misdadige aanleg van de betrokkene in speciale centra omvormen, zodat hij na verloop van tijd weer geschikt is om in de samenleving te functioneren. In het binnengebied ligt heel wat onont ploft oorlogstuig, zoals mortiergranaten. De meeste blindgangers worden wel ge ruimd. Maar sommige slaan in het zand, worden niet meer teruggevonden en pas veel later door regen en wind blootgelegd. -„Laatst kwamen hier een man en een vrouw”, vertelt de plaatsvervangend bri gadecommandant, „met acht granaten in een doos. Ik durf die dingen amper aan te pakken. De explosievenopruimingsdienst wil ze niet eens vervoeren. Ze worden ter plaatse onschadelijk gemaakt. Vaak zijn ze van binnen helemaal doorgeroest. Dan is een klein tikje voldoende om ze te laten ontploffen. Ik zou ook de kinderen niet graag de kost geven die thuis projectielen hebben liggen. Het is een ware rage”. „Het gebeurt dat ouders toestemming verlenen aan hun kinderen om naar de schietbaan te gaan”, zegt hij onthutst. „We draaien zoveel mogelijk diensten in het terrein, maar we kunnen echt niet overal tegelijk zijn. Bovendien kunnen deze kin deren ons al van grote afstand horen aan komen en dan verschuilen ze zich ge woon”. In de weekeinden heeft de marechaus see assistentie van een politie-ambtenaar. Ook de Edese politie en de jachtbrigade van de rijkspolitie patrouilleren regelma tig op het immense terrein. Een ander voorbeeld is het vandalisme. Veel wordt vernield en gestolen. Een jaar- Laan mag Griekenland nog niet verlaten, omdat de officier van Justitie in hoger beroep is gegaan. Bemoeiingen van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben daarin nog geen verande ring kunnen brengen. De anarchisten hebben het moeilijk in Griekenland, en Griekenland heeft het moeilijk met hen. Zij roepen van de daken dat er geen Griekenland, geen enkel land zou moeten zijn. En dat is iets wat het overgrote merendeel van de Grieken, ten prooi aan een herlevend nationalisme als gevolg van de conflicten met Turkije, nau welijks kan verdragen. Vandaar dat er ook weinig aandacht is voor de beproevingen waaraan zij van tijd tot tijd worden onderworpen. Het gaat met hen als met de Griekse Jehova’s Getuigen die dienst weigeren en voor deze „misdaad tegen de natie” vele jaren, soms als recidi visten opnieuw veroordeeld, in enkele ge vallen al sinds de jaren ’60, gevangen zit- garantie dat de betrokkene na een bepaalde tijd weer op vrije voeten komt. Zwervers en landlopers, die niet kunnen aantonen dat zij een produktief aandeel in de maatschappij hebben, waardoor zij een inkomen verwerven, vallen eveneens onder deze wet. In de jaren zestig kwamen veel arme toeristen, die veelal liftend op eigen houtje door Spanje reisden, op deze manier in aanraking met de politie. In de meeste gevallen kwamen de consulaten tussenbeide, die de zwervende toeristen een voorschot verstrekten, waarmee zij naar het buitenland konden reizen. Zowel de werkgroep „Coordinadora”, waarin homosek suelen, ex-sociale delinquenten, invaliden, licht geestelijk gestoorden, feministen en anderen die zich door de maat schappij gediscrimineerd voelen, zitting hebben alsmede medici, psychiaters en advocaten, zijn van mening dat de huidige wetenschap deze verouderde wet volkomen heeft achterhaald. Onlangs gaven de psychiaters van Barcelona een gezamenlijk communiqué uit, waarin opgeroepen werd zich collectief te bezinnen op wat in de huidige samenleving wordt bedoeld met een publiek schandaal, pervers en gevaarlijk. „Het feit, dat de meerderheid van de maatschappij conformistisch en heteroseksueel is ingesteld mag geen aanleiding zijn om het gedrag van niet-conformisten of homoseksuelen als misdadig te beschouwen. De Spaanse wetgeving dient aangepast te worden aan de nieuwe sociologische structuren, evenals aan de bereikte resulta ten van de moderne medische wetenschap en niet aan de traditionele vooroordelen”, aldus het college van psychia ters te Barcelona. Wel schijnt de laatste tijd het anarchis me, vooral op de middelbare scholen, in opkomst te zijn, vermoedelijk als reactie op de dogmatiek van de hier zeer energiek wervende partijen van links (zoals de op komst van de Jehova's Getuigen als reac tie valt te beschouwen op de starheid van de orthodoxe kerk). Maar het „georgani seerde” deel van de Griekse bevolking weet en geen raad mee. Ze vindt die zwarte vlaggen en die rare leuzen, waarmee de beweging aan allerlei demonstraties deel neemt, voornamelijk griezelig. ten. Ook dit is iets waar maar weinig Griekse kranten een vraagteken bij zetten. Zulke lieden spelen de Turken immers alleen maar in de kaart? Maar niet alleen communisten, ook de mocraten van centrum tot links kunnen in een leus als „Weg met de staat” niets anders zien dan een ondermijning van hun eigen acties, die erop gericht zijn de staat (Kratos) te zuiveren van al die duistere elementen die hier vanouds „parakratos” (nevenstaat) worden genoemd: vaak eigen machtig optredende groeperingen binnen de politie, die samenwerken met bepaalde lagen binnen de burgerij die zich Jenen voor het geven van inlichtingen en het bedrijven van gewelddaden en andere inti midatie. Mensen die de staat zelf willen De uiterst rechtse pers presenteert de verrichtingen van de anarchisten als af schrikwekkend voorbeeld tot welke exces sen „links” kan vervallen, vooral sinds de laatste 1-meiviering waarbij - na een orde lijke demonstratie onder controle van de grootste communistische partij - een aan tal gemaskerden (maoïsten?, anarchis ten?) de politie aanviel en chaotische om standigheden schiep. Van de weeromstuit distantieert men zich van communistische kant zoveel mogelijk van hen. Men kan zelfs communisten wel eens horen zeggen dat deze lieden eigenlijk een pak slaag verdienen. De laatste tijd wordt Athene geconfron teerd met een nieuw type leuzen, in paarse letters, die ook aan een soort anarchisme worden toegeschreven en waar het hele maal geen raad meer mee weet: „Homo fielen van de wereld, verenigt u” en „De homofielen aan de macht” (het Griekse woord mag er wezen: homofylofilos). Dit gepaard met het toenemend verschijnen van travestie op de openbare weg, vooral in de uitgaanswijk Plaka, maakt de recht schapen Grieken helemaal onrustig. Waar gaan we naar toe? Waar is het eind van deze vrijbuiterij? Marx en Lenin en van Griekse partizanen leiders, de Internationale. Maar de leuzen die de laatste maanden steeds meer op de muren verschijnen, verbijsteren rechts en links: „Weg met de natie”, „Weg met de Staat”, „Verboden te verbieden" en „De Egeïsche Zee behoort aan de vissen”. Een kreet als laatstgenoemde onthutst niet alleen de chauvinistische gemoede ren van rechts, maar evenzeer die van links. Het is de PASOK, de pan-Helleense socialistische beweging van Andreas Pa pandreou, die aangaande de Egeïsche Zee het meest nationalistische standpunt in neemt, door te verkondigen dat het een „Griekse zee” is en de regering te beschul digen dat deze er nog niet de twaalf- mijlszone heeft uitgeroepen. In de ogen van Andreas’ aanhangers moet het hier wel gaan om een soort Turk se „vijfde kolonne” - ziet men dit soort leuzen soms op Turkse muren? En wat te denken van een leus als „weg met de arbeid, leve het uitrusten”? Dit is in de ogen van de „vijf of zes” communisti sche en maoïstische partijen een recht streekse aanslag op de arbeidersklasse, en kan niet anders zijn aangebracht dan door „provocateurs” met een uiterst rechtse mentaliteit. Hij is bang voor een herhaling van de tragi sche gebeurtenis die acht jaar geleden ons land op- De gevolgen waren ver schrikkelijk. Korte tijd later werden de ontzielde lichamen - onherkenbaar De communistische kranten, zowel de Moskou-gezinde als de „onafhankelijk”, hebben het laatste proces, met al z’n ont hullingen betreffende het politieoptreden, geheel doodgezwegen, evenals de voor progressief doorgaande Ta Nea, verreweg de grootste krant. Alleen de links-geo- riënteerde Eleftherotypia heeft erover ge schreven en dit is ook de enige krant waarin deze groep niet zonder meer als rotte vis wordt voorgesteld. verminkt - in het terrein gevonden. 159,00 118,60 105,00 31,00 133.30 83.40 180,50 83,00 39,OÜ 123,50 52,00 143,00 1,« 17540 43,00 8,90 108,50 35,20 70,30 136,00 82,50 78,00 58,00 53,00 ’w;,. Het huis waarin zij de nacht hadden doorgebracht, werd op ruwe wijze door zocht op drugs en wapens (zonder resul taat), de Griekse leden van de groep wer den op het politiebureau mishandeld. Na een proces van zestien uur werden alle anarchisten vrijgesproken, maar Van der Eén van deze wetten is de „Ley de poligrosidad y rehabilitacion social”, de wet van het gevaar en sociale rehabilitatie, die sinds de vorige eeuw niet is aangepast aan de veranderde Spaanse samenleving. Uit protest tegen de toepassing van deze wet ontstond vier maanden .geleden de „Coordinadora de grupos marginados”, een (coördinerend lichaam dat de acties van de groepen coör dineert, die zich door de maatschappij te kort gedaan voelen. Bepaalde delen van het ISK zijn openge steld voor het publiek. Dat zijn de wegen die worden gemarkeerd door blauwe pa len. Een voorbeeld daarvan is de Hoog- buurloseweg. „Dan geeft het niets als de mensen enkele tientallen meters van de weg afwijken om in de berm te gaan picknicken”, zegt opper Van der Laan. „Daar liggen we niet wakker van. De vei ligheidszone is ruim genomen. Het gaat ons om de hardnekkige types, die hulzen en andere zaken zoeken”. Projectielen zoeken is eeni ndseB 3,9 3,1! 5,51 8,51 2,9 8,1! srd 185,1 6,4 in de I biedt| nen en- au. Rechts Griekenland was de laatste ja ren, niet zonder moeite, enigszins gewend geraakt aan communistische leuzen en symbolen die sinds de burgeroorlog van 1946-’49 niet meer waren gezien en ge hoord: hamer en sikkel, portretten van „De veiligheidsnormen op het ISK zijn optimaal”, aldus opperwachtmeester Van der Laan. „Daarom gebeuren er tijdens den vakantiegangers herbergen. Vooral de op deze campings verblijvende kinderen, maar ook op de jeugd uit de wijde omtrek, heeft het ISK een grote aantrekkings kracht. Het is er gevaarlijk en dat is span nend Die spanning kan echter een bloedige wending krijgen. recreatie-arm land als Nederland zo’n De marechaussee in Harskamp heeft er foto’s van. Die worden achter slot en grendel bewaard en slechts te voorschijn gehaald om halsstarrige - ouders de fatale gevol- gen te laten zien van spe- j Ion nn militaire sr»hiottor_ die zoeken naar hulzen of kogelpunten - maar in feite spelen met hun leven. In Tessaloniki kwam het onlangs tot een proces tegen jongelui die op een muuX hadden geschreven „zonder God, zonder parlement”. Een overigens volkomen uit zijn verband gerukt en onbegrepen citaat uit een fraai verzetslied van de zanger- componist Savopoulos, die door anarchis tische en niet-anarchistische jongeren wordt geadoreerd als een Griekse Bob Dylan. De aanklacht was gericht tegen de woorden „zonder God”, want het is in dil land verboden te werven voor .enigerlëj godsdienst en dus ook voor het atheïsme. Maar in democratische kringen toond^.ï men weinig neiging op de bres te springen voor lieden die tegelijk ook van het parle ment af willen. Ze werden overigens vrij"-— gesproken. De anarchisten mogen dan beweren dat er geen rechtspraak functioneert ih Griekenland, de rechterlijke instanties zijn hen tot nu toe gunstiger gezind ge weest dan de politie. Onlangs werden, ook weer in Tessaloniki, zeven anarchiste® vrijgesproken die in eerste instantie tot elf maanden waren veroordeeld wegens het- ophangen van een spandoek met het ojif.. schrift „weg met de staat”. De rechters sloten zich aan bij de visie van de verdedi ging, dat de staat een abstractie is en geen» rechtspersoon die vatbaar is voor beledi ging. En ook de groep waar Van der Laan toe behoorde is, zoals gezegd, vrijgesproken* van de aanklacht van overtreding van (Je" wet nr. 4000 (een wonderlijke juridische constructie overigens), iets waartoe hét feit dat prominente verdedigers, onder wie de deken van het Atheense advocaten korps, voor hen hebben gepleit, niet vreemd zal zijn. Toen deze advocaat op het politiebureau verscheen en zag hoe de anarchisten waren „behandeld”, heeft hij uitgeroepen: „Is dit de politie? Is dit de staat?”. Daarmee onbewust de theorieën van zijn aanstaande cliënten ondergra vend. Bedenkelijker nog dan de ruwheid waarmee de nog geenszins genoegzaam gezuiverde politie tegen de anarchisten optreedt, is het feit dat verreweg de meeste kranten, in plaats van dit aan de kaak te stellen, het verzwijgen, omdat het „toch maar anarchisten” betreft. Die raken op deze manier enigszins vogelvrij. De politie hoeft in hun geval niet bang te zijn voor publiciteit. afschaffen, kunnen in dit verband niet goed anders worden gezien dan als hand langers van de „parakratos”. Nog erger wordt het als de anarchisten hun kreten richten tegen het parlement. Hoewel het bekend is dat ze in 1973 een niet onbelangrijke rol hebben gespeeld in de opstand op de polytechnische hoge school tegen de fascistische dictatuur, ko men zij met anti-parlementaire leuzen in veler ogen onvermijdelijk in één hoek met de fascisten terecht. len op militaire schietter- reinen. Nog steeds wor den kinderen (maar ook volwassenen) aangetrof- 7 fen op het ISK. Vooral in de vakantietijd. Mensen Een paar weken geleden nog liepen vijf campinggasten doodgemoedereerd te „We sluiten het terrein echt niet voor niets af. Het is een noodzakelijk kwaad. Het doet ons ook wel eens zeer dat we in een i fraai natuurgebied met veel wild moeten afsluiten. Maar we doen het echt voor de veiligheid. Als er een brand is dat ge beurt tachtig tot honderd keer per jaar dan hoor je pas hoeveel blindgangers er liggen. Het knalt onophoudelijk schrikte. Toen kwamen op het Infanterie Schietkamp (ISK) de Harskamp vier Apel- doornse jongens door ontploffing van een blindganger op gruwelij ke wijze om het leven. De knapen troffen het pro jectiel aan op een schietpunt in het streng verboden gedeelte van het schietkamp. Ze ne geerden alle waarschu wingsborden met doods koppen en gingen aan de blindganger sleutelen. „Ik ben er zelf als de dood voor. Bij de minste schok kunnen die dingen ontploffen. Dat er niet méér ongelukken gebeu ren, mag een wonder he ten”. Opperwachtmees ter P. van der Laan, plaatsvervangend com mandant der brigade Harskamp van de Ko ninklijke Marechaussee, maakt zich in deze va kantieperiode ernstig zorgen. H2Öi| wandelen achter de kogelvangers op het dere kant van die heuvels werd met scherp 85,81 geschoten door militairen. Eén verdwaal- W ’’•-i 206.51 69,51 54,korf hoog in de top hing en de waarschu- 77,9 33,0 (L- - 153.lijke vuurzone. 92ai r,:’ 33,70 losux onmiddellijk bevel gegeven het vuren te 703 227,09 37,09 zien lopen”, vraagt opper Van der Laan zich af. 114,51 8 88,51 49,0 45,71 259,01 141, 101, 430, - campings, die in het hoogseizoen duizen- 83.80 80,0( 47,11 64,01 59,11 5 47,00 876,00 50,20 52,00 80,00 60,00 30,«1 39,60 14220 31,8( 54,51 1 JW Infanterie Schietkamp (ISK). Aan de 2JI 148,81 o70,5ij schietoefeningen en de gevolgen waren 33,01 81,00 67,0( 106)1 84,5j staken. „Maar wat was er gebeurd als niet een oplettende militair die mensen had x-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9