k Britse assistent- verkeersleiders staken vier dagen Nog steeds weinig optimisme over formatie Fracties moeten beslissen over nieuw voorstel Den Uyl Nederland is niet voor een Kjuijs Vergrijzing van Velsen baart college zorg Haarlem gaat illegale pensions saneren Volgende maand proefproces over pornofilms DANS inbraakpreventie bv K Antwoordnr. A7830, Amsterdam. Geregistreerd T.B.B.S. wijziging van resolutie 242 het woord is aan... aantal pagina's vandaag: lö SCHRIJFMACHINES juwelier aronson BRILJANT schitterend sieraad van blijvende waarde WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Begroting sluit met 174 miljoen Van der Stoel in Kamercommissie: Twee doden bij ongeluk Lamme en blinde agenda pagina Oliemaatschappijen door Zambia voor rechter gedaagd Afwijkend Zonnige perioden "d. Strandverwachting SCHOOL DUIJN *- Telefoonbeantwoorders S eigen ontwerpstudie voor nijrnan Haarlem 023-319309 houtmarkt 21 ,7 VOOR KANTOOR BEDRIJF TEKENKAMER perspex lichtbakken neon lichtreklames (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De kamerfrac ties van PvdA, CDA en D’66 heb ben vanmorgen van formateur Den Uyl een nieuw voorstel tot regeling van abortus gekregen, waarover zij vanmiddag een be slissing zouden nemen. De frac tievoorzitters van de drie partijen hebben gisteravond geen overeen stemming kunnen bereiken over een eensluidend voorstel aan de fracties. De kansen op een ak koord over het abortusvraagstuk worden daarom nog steeds erg laag aangeslagen. 1ste 2de jaars nog plaats voor jongens Donderdag 8.15 u. 1ste jaars plaats v. meisjes Weerrapporten2 Binnen- en buitenland 2-3-4 Plaatselijk nieuws 5-6-7-9 Radio en televisie/Strips 13 Beurs14 Sport 15-17 (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse assi- stent-verkeersleiders hebben gis teren met grote meerderheid be sloten om vanaf donderdag vier dagen volledig te staken. Dit bete kent een escalatie in de „lang- zaam-aan” actie die zij tot dusver voerden en die vandaag de acht ste dag inging. Een woordvoerder van de betrokken vakbond zei dat het luchtverkeer op alle Britse vliegvelden tot stilstand zou ko men, maar op de luchthavens zelf was men niet zo pessimistisch om dat de verkeersleiders zélf niet staken. (SDAG 23 AUGUSTUS 1977 jaargang no 248 Hella Haase: V Inschrijving: 7-8.30 uur NM IJMUIDEN: Zeeweg 251 BEVERWIJK: Koningstr. 118 99 1 IJmuider Courant Losse nummers 70 ct. ifdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13.90 p. mnd., f40,- p. kwartaal (p. post f 53,-), p.jaar f 157.30 (p. post f203,-). (ADVERTENTIES) GED OUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023-324650 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii m doorbraak Na afloop van het overleg van gisteren, dat duurde van acht uur ’s avonds tot één uur ’s nachts, verklaarde PvdA-fractielei- der Ed van Thijn de situatie nog steeds uiterst zorgelijk te vinden. „Er is geen aanleiding om optimistischer te zijn dan vóór we aan het overleg begonnen”, zo zei hij. Formateur Den Uyl heeft tijdens het overleg nadere voorstellen op tafel gelegd, die afweken van zijn concept-conclusies van vorige week vrijdag. Op dit nadere voorstel bleken de partijen zich echter niet te kunnen vinden. Afgesproken is nu, dat Den Uyl opnieuw enkele wijzigingen in LELYSTAD (ANP). Een ongeluk op de Oostvaardersdijk in de Zuidelijke IJs- selmeerpolders heeft gisteren twee perso nen het leven gekost. Drie mensen raakten zwaar gewond. Een persoon liep lichte verwondingen op. De doden zijn de 27- jarige E. Officier en de 25-jarige J. Baaij. Beide vrouwen kwamen uit Lelystad. De bestuurder van de auto waarin zij zaten, raakte de macht over het stuur kwijt en botste fomtaal op een tegenligger. Vannacht in het zuiden van het land nog plaatselijk regen, morgen overdag overwegend droog met zonnige perioden. Zwakke tot ma tige wind eerst uit noordelijke, la ter uit uiteenlopende richtingen. Minimumtemperaturen ongeveer 11 graden, maxima morgen circa 19 graden. zijn voorstellen zal aanbrengen, in de hoop dat de fracties, en met name het CDA, zich dan wel met de inhoud zullen kunnen verenigen. D’66-leider Jan Terlouw zei dat minstens één fractie iets van het oorspronkelijke standpunt zal moeten prijsgeven. „Op dit moment kennen wij echter de precieze inhoud nog niet van de nadere ideeën die Den Uyl op tafel zal leggen, dus het kan best zijn dat alle drie fracties zullen moe ten inbinden”, aldus Terlouw. Van Thijn merkte op dat PvdA en D’66 nog steeds op één lijn zitten wat betreft hun standpunt ten aanzien van abortus. Over het verloop van het gesprek en de inhoud van Den Uyls voorstellen wilde geen van beiden ook maar iets meedelen om „de kans op het slagen van het overleg niet te verminderen”. CDA-leider Van Agt was niet bereikbaar voor commentaar. Hij had het gebouw van Algemene Zaken direct na afloop ongezien weten te verlaten. Bij de laatste opvoering van de opera Siegfried op het Richard Wagner-feest in het Duitse Bay reuth werd de gelijkenis van de lamme die de blinde leidt, bewaar heid. Tenor René Kollo, die de titelrol vervulde, had namelijk de dag tevoren zijn voet gebroken. Deze stichting koopt en beheert sinds een jaar panden in de stad voor de huisvesting van daklozen. Om voldoende opvangcapaciteit te krijgen steunt de gemeente de stichting nu al met een half miljoen gulden per jaar. Over vijf jaar zal dit bedrag gegroeid zijn tot meer dan anderhalf miljoen gulden per jaar. DEN HAAG (ANP). Nederland is geen voorstander van aanpassing van re solutie 242 - die de Veiligheidsraad aan vaardde na de zesdaagse oorlog in 1967 - aan de gewijzigde opvattingen over de Palestijnse kwestie. Maar Nederland is wel van mening dat een „bepaalde inter pretatie” van wat over „het vluchtelin genprobleem” wordt gezegd, gewenst is. Dit bleek uit wat minister Van der Stoei gisteravond op vragen van een CDA-Ka- merlid in de Tweede-Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken heeft gezegd. In de resolutie wordt slechts gesproken over een „rechtvaardige oplossing van het vluchtelingenprobleem”. De negen EEG- landen hebben zich meermalen over de Palestijnse kwestie uitgesproken. Op de Europese topconferentie van juni j.l. ver klaarden ze dat een oplossing van het geschil in het Midden-Oosten alleen maar mogelijk is „als het legitieme recht van het Palestijnse volk om zijn nationale identi teit te bewerkstelligen, wordt geconcreti seerd, waarbij rekening moet worden ge houden met de behoefte aan een eigen land voor het Palestijnse volk.” Reeds vele vluchten zijn geschrapt en hon derdduizenden passagiers hebben vertra gingen van soms wel 12 uur ondervonden. De minister van Werkgelegenheid, Al bert Booth, zou vandaag een poging onder nemen om te bemiddelen in het geschil. gerechtshoven dat in bioscopen met vijftig of meer zitplaatsen vanaf 1 januari 1977 geen pornofilms meer mogen worden ver toond. De bioscoopbond meent dat het besluit van de procureurs-generaal in strijd is met de bedoelingen van het parlement. Dit blijkt volgens de bond uit de aanvaarding van het voorstel inzake de wet op de film vertoningen, die op 5 juli van kracht werd. De wet voorziet in afschaffing van de filmkeuring voor volwassenen. Afgezien daarvan acht de bond de grens van 50 zitplaatsen onbillijk. DEN HAAG (ANP). De hevige regen van de laatste dagen is er de schuld van dat de graanoogst ernstig wordt gestag neerd. Terwijl normaal omstreeks deze tijd van het jaar de oogst zeker al voor de helft en meestal wel helemaal geborgen is, staat nu nog zo’n tachtig tot vijfentachtig procent van gerst, tarwe en rogge op het land. Van Agt arriveert bij het ministerie van Algemene Zaken voor overleg met de for mateur en de fractieleiders van PvdA en D’66. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. hATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 AMSTERDAM (ANP). De rechtbank in Amsterdam zal op 15 en 22 september het proefproces over pornofilms behande len dat door de Nederlandse Bioscoop bond is uitgelokt. Het gaat hierbij om de vraag of met de vertoning van de film Deep Throat art. 240 van het Wetboek van Strafrecht wordt overtreden. De film werd speciaal met het oog op een proefproces gedraaid in de bioscoop Parisien in Am sterdam. In overleg met de raadsman van de bond trad de justitie in februari op tegen de vertoning. Een en ander vloeide voort uit de beslis sing van de procureurs-generaal bij de itoor: Lange Nieuwstraat tgiro: 273107, Postbus De belangrijkheid van een schrij ver moet niet worden afgewogen aan zijn talent, maar aan zijn per soonlijkheid. Grote Houtstraat 49, Haarlem, tel. 023-321915 Tel. 023-375854 Wij bewijzen dagelijks in de keiharde praktijk inbrekers en vandalen daadwerkelijk buiten te kunnen houden Bel voor dokumentatie Of stuur deze bon, of lege enveloppe, met achterop uw naam en adres naar Showroom: Lijnbaansgracht 296-297, Tel. 020-244444* inds radio en televisie zich hebben lester gemaakt van de nationale senti- inten, bespelen zij de massale instincten t het gemak van een geroutineerde kla- rkunstenaar. Zij doen dat ten behoeve 1 een groot gamma van verschillende angen: maar uiteindelijk blijft het le- ntal van de omroepen toch het einddoel. Iedereen kan bij de media terecht, als hij jar een grote charitatieve instelling met a gironummer achter zich heeft en kan Igen voor een motto dat de programma- ikers in staat stelt de traanklieren van tend, luisterend en lezend Nederland in |rking te stellen. Het doet er weinig toe Ike soort ellende met microscoop, came- of reportage kan worden opgespoord en gemolken: hongerlijdende negers, ver- Jiperende Zuidamerikanen, sukkelende laliden, vereenzamende bejaarden, on- |ieeslijk zieken, slachtoffers van volks talen, spastische kinderen, kortom, iede- groepsnarigheid is welkom als zij maar irijnende beelden en klanken oplevert een aanknopingspunt biedt om miljoe- h aan luidspreker en t.v.-apparaat te iisteren, of lezers aan hun kranten te Hen. )e grote explosie van televisiemedelij- 4 „Open het Dorp” werd een nationale jimf, maar eigenlijk vormt zij in onze jderlandse televisiehistorie een stuk na- pale schande. Een ziekelijke, agressieve Bfzucht, losgeslagen door zorgvuldig uit rekende effecten en ontaardend in een |na moorddadige hysterie, die niets meer et menslievendheid te maken had, leidde In tenslotte wel tot bouw en functioneren in het begeerde „Dorp”, maar liet de here nasmaak achter dat het persoonlij- leed van invalide mensen door de t.v. as geëxploiteerd tot eigen roem. De sug- istie dat met zo’n dolle avond alle invali- m van Nederland plotseling tot gelukki- I mensen konden worden gemaakt, werd laamteloos aan de massa opgedrongen, j werd nadien nog verschillende malen diverse toonaarden verkondigd ten bate n de jeugdkankerbestrijding en de hulp n hartpatiënten. De ontnuchtering na 'n opwindende avond van kijk-ontroe- ig wordt altijd zorgvuldig aan het pu- iek onthouden. Waar het geld blijft, wat t geld voor goeds uitricht, hoeveel men- n (en wie) er daadwerkelijk mee worden holpen en welke commerciële bijver- tujnselen erdoor worden opgeroepen imt Mies Bouwman nooit tijdens een iverende show vertellen. Nu hebben we vrijdag op de t.v. weer een ;oed doel”: „Land zonder drempels” als 'ondvullend programma. Geraamde op- 'engst: 20 miljoen. Daar wordt dan een icreatiecentrum voor invaliden mee ge- wwd. Zonder flinke prikken in het senti- lentele gemoed der kijkers komen die 20 miljoen er niet. Maar rolstoelrijdende ivaliden plus het optreden van hoogver- erde Nederlanders staan borg voor die rikken. De Algemene Nederlandse Inva- Idenbond heeft zich tegen deze inzame- ingsactie gekeerd, omdat een dergelijke iangeblazen bedelarij weerzin wekt. De lond heeft blijkbaar ook de verborgen prestatiezucht van de omroepen achter de fctie ontdekt, en vindt dat voorzieningen foor de invaliden niet bijeengebedeld Boeten worden, maar door de overheid gefinancierd. I Dat protest betekent een doorbraak: lij mde mensen die weigeren nog langer als eclame-object te worden gebruikt, ook al :unnen ze er een „Dorp” of een „Land onder Drempels” mee verdienen. De Ne- erlandse ellende moet aan de greep der nassa-media worden ontworsteld. Schijn- lare charitas in een welvaartsmaatschap pij, voor harde commerciële doeleinden, is igenlijk even onmaatschappelijk als het eit van het ontbreken van noodzakelijke 'oorzieningen voor gehandicapte groepen elf. De drie partijen zijn vooral verdeeld over de vraag of een wettelijke regeling van abortus aan het initiatief van de twee de Kamer moet worden overgelaten of voorbehouden moet blijven aan het kabi net. Het CDA pleit voor het laatste omdat een initiatief-wetsontwerp van PvdA en VVD vrijwel zeker een meerderheid zal halen. Het CDA wil dat het nieuwe kabinet een voorstel doet waarin ook het CDA zich kan vinden. Met het oog daarop wil het CDA een commissie in het leven roepen die het kabinet een inhoudelijk advies voor een abortusregeling moet geven. Ver der wenst het CDA uitdrukkelijk vastge legd te zien dat het niet verantwoordelijk is voor een abortuswet die niet met de CDA-principes overeenkomt. Het CDA-Kamerlid Van Wezel had ge vraagd of resolutie 242 wat betreft het „vluchtelingenprobleem” niet achterhaald was en of zij niet moest worden aangepast. Aanpassing zou kunnen leiden tot toena dering tussen de PLO en Israel. Van der Stoel zei dat Nederland zich al jaren op het standpunt stelt dat het niet om een humanitair vluchtelingenprobleem gaat maar om een politieke kwestie. De vertrekhal van het Londense vliegveld Heathrow, waar de passagiers te maken krijgen met oplopende wachttijden. Aan de betrokken maatschappijen, die met name opereren in Rhodesië, Groot- Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Sta ten, zijn al brieven gestuurd waarin zij op de hoogte worden gesteld van de tegen hen geformuleerde klachten. Tot de gedaagde maatschappijen behoren Shell, BP, Cal- tex, Mobil en Total. Als ze niet binnen twee weken voor de rechter in Loesaka ver schijnen zullen ze bij verstek worden ver oordeeld. De Zambiaanse president Kenneth Ka- oenda heeft herhaaldelijk verklaard dat „in Rhodesië bloed is vergoten door de handelwijze van de oliemaatschappijen die olie blijven verkopen aan de oorlogs machine van Smith”. Hij heeft eraan toe gevoegd dat in dit verband „Shell, BP, Mobil en Total direct verantwoordelijk moeten worden geacht voor slachtingen onder het Rhodesische volk, voor de moord op honderden bewoners van Zim- j babwe die naar Mozambique waren ge- j vlucht en voor tegen ons uitgevoerde aan vallen door de rebellen”. Als donderdag vóór middernacht nog geen overeenstemming is bereikt, zal de staking ingaan en zullen de 850 assistent- verkeersleiders het werk neerleggen. Dit zal de chaos van de afgelopen week nog erger maken, want het komende weekein de is een Britse vakantieperiode (het „Bank Holiday Weekend”) met een extra grote drukte. LOESAKA (AFP). De regering van Zambia heeft besloten 17 internationale oliemaatschappijen voor het hoogge rechtshof van Loesaka te dagen „omdat deze maatschappijen olie leveren aan Rhodesië, wat een schending betekent van de besluiten van de Verenigde Naties en wat ten nadele is van Zambia”. Dit is gisteren in de Zambiaanse hoofdstad ver nomen. Hij zong de rol derhalve met de voet in het gips achter de coulis sen, terwijl- de Franse regisseur Patrice Chereau de rest van Siegfrieds werk op het toneel deed. Het publiek was tevoren over de toedracht ingelicht. Er wa ren wat toeschouwers die na af loop door gefluit uiting aan hun afkeuring gaven, maar de meeste toeschouwers applaudisseerden langdurig, tot 35 minuten na het vallen van het doek toe. Regengebied trekt weg, gevolgd door droog en zonnig weer, waar door voor morgen belangrijk beter strandweer te verwachten is. Zwakke Noordenwind. In de mid dag temperaturen van 18 tot 20 graden. Zeewater: 17 graden. Vooruitzichten: meer zon, waar door belangrijk aangenamer weer. IJmuiden IJmuiden 02208-3577 en 16450 I Lange Nieuwstraat 427, 273107, Postbus 18, “redaktie: 15389, na kantoortijd: adm. en adv. Telefoon 15437 chten bezorging: 18.30-19.00 uur en op zaterdagen 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 341. VELSEN. Met een totaal van 174 miljoen aan ontvangsten en uitgaven is het gemeentebestuur van Velsen er in geslaagd de gemeenteraad een sluitende begroting voor 1978 aan te bieden. Met dit bedrag is een nieuw record bereikt in het financiële jaarstuk, waarmee verleden jaar een bedrag van 161 miljoen was gemoeid. Uitgangspunt voor tal van voorzieningen is het meerjarenplan geweest dat enkele maanden geleden werd gepresenteerd en waarin een aantal voorzieningen werd verschoven naar een later tijdstip. Een belangrijk aspect dat het college van B en W veel zorgen baart, is de vergrijzing van de gemeente. Hierdoor ontstaat met name een teruglopend aantal kinderen op de kleuter- en basisscholen. Uitkeringen die worden gerelateerd aan het aantal leerlingen, lopen derhalve terug, terwijl de directe kosten op hetzelfde niveau gehandhaafd blijven. Worden de inkomsten enerzijds verkregen van het Rijk, ook de inwoners van Velsen zullen dieper in de beurs moeten tasten. Verschillende gemeentelijke belastingen zijn voor het jaar 1978 aangetrokken. (Zie verder plaatselijke pagina) HAARLEM. De illegale pensions die in Haarlem als paddestoelen uit de grond schieten, zullen door de gemeente worden aangepakt. De nu al meer dan 180 illegale panden, die 2000 mensen herbergen, zullen worden gesloten wanneer de eigenaar niet bereid is zijn pand te laten voldoen aan de eisen van de bestaande logeerverordening. De eigenaar krijgt pas vergunning wanneer vol daan is aan eisen als brandweervoorschriften en hygiëne. In een nota „opvang daklozen” wordt dit aan de gemeenteraad voorgesteld. Om massale dakloosheid onder de bewoners, merendeels buitenlandse werkne mers, te voorkomen gaat de gemeente aan de pensionhouder overgangsmaatrege len voorstellen. Voor het opknappen van zijn pension kan de eigenaar van de gemeente subsidie krijgen. Weigert hij zijn pension aan de gestelde eisen te laten voldoen, dan gaat de gemeente over tot sluiting met dwang. De bewoners kunnen in dat geval gehuisvest worden in gemeentelijke pensions, beheerd door de Stichting tot Tijdelijke Huisvesting. De voornaamste reden van het conflict is een eis voor een loonsverhoging die vol gens het kabinet van premier Callaghan buiten de grenzen van het loonbeleid van de regering valt. De vakbond stelt dat de loonsverhoging was toegezegd vóórdat de maatregelen tot het „bevriezen” van de lonen waren afgekondigd in 1975. Hierbij heeft de vakbond de steun van het Britse overkoepelende vakbondsorgaan, de TUC.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1