is ;1 Onderwijstekort groeit door achterblijven overheidssteun e id De gemeente investeert 1978 voor 25 miljoen 7 TAAKVERDELING DIENSTENSECTOR VERLICHTING IJMONDPROBLEMEN ONTVOLKING SCHOLEN DOOR VERGRIJZING GEMEENTE 4F ten Richtsnoer Begroting met knipoog naar regionalisatie Wijzigingen 1” Onderwijs HONDENBELASTING, REINIGINGSRECHTEN EN ONROEREND-GOEDBELASTING OMHOOG - 5 VELSEN-IJMUIDEN AUGUSTUS 19 7 7 DINSDAG 23 TH R -«nwn in ivaardige stuk voor 1977. Op zich zelf mogelijk voldoende reden tot ;nige tevredenheid waar de raad wee maanden geleden werd ge- :onfronteerd met een Meerjaren- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat een bij de behandeling van de gemeentebegroting 1977 inge diende motie van de Partij van de Arbeid (Motie De Boer) binnenkort opnieuw actueel gaat worden. De motie, die overleg met de gemeentebesturen van Beverwijk en Heemskerk bepleitte in het kader van de zogeheten toe komstige gewestelijke samenwerking, werd aangehouden. Heemskerk zag destijds geen overwegende bezwaren te gen toetreding tot het. gewest Kennemerland, Beverwijk had weinig trek en de Velsense gemeenteraad nam vóór 1 april 1977 geen stappen om een dergelijke toetreding te bewerkstelligen hoewel dat (zelfs in geval van een nega tieve uitslag van het overleg) in de motie werd bepleit. srie l te Ri- ing )ui- De- rlijkse dan het eindtotaal van het gelijk- e thea- tan to- II jfr romende jaar nog een tekort in iet vooruitzicht werd gesteld van f573.000. Dat gat zal onder meer noeten worden gedicht met de verhoging van een aantal belas tingtarieven. Uit het gunstige be drijfsresultaat van het gemeente- ijke gasbedrijf zal een stevige luit 200.000) worden overgehe- reld naar de zogenoemde „alge nene dienst”. Het krediet voor mderhoud van plantsoenen zal net een bedrag van dezelfde [rootte worden ingedamd. - de aanleg van een voetgangers- en (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Met een totaal van ƒ174 miljoen is het gemeentebe stuur van Velsen er in geslaagd de raad een sluitende begroting aan te bieden voor het jaar 1978. Dat jedrag is bijna ƒ13 miljoen hoger |r Velsen heeft voor 1978 een sluitende begroting de wnninirnooH te hestriiden .tien procent. 4 beslis- igen sten lelie om zijn i de iken aan (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De financiële situatie van de gemeente is verre van rooskleurig. Het (emeentebestuur mag er dan in geslaagd lijn een sluitende begroting te creëren, reeds bij de behandeling van het Meerja- De politie zal, mede in verband met de toenemende uitbreiding van haar bemoei ingen, binnenkort gaan functioneren vol gens een planningsysteem. Dat systeem is er op gericht personeel zoveel mogelijk in te zetten waar dat direct nodig is. Werving van personeel is stopgezet omdat de voor- vrijwel is bereikt. In september zal een begin worden ge maakt met een oriëntatie tussen huisart sen, algemeen maatschappelijk werk en voortgegaan op de weg van versterking van de zogenoemde eerstelijnsgezond heidszorg. neenteraad werd het duidelijk dat het stellen van prioriteiten een dwingende beleid te komen. In dat licht heeft ook de begroting voor 1978 gestalte gekregen. Op veel punten zal zuinigheid moeten worden betracht terwijl er met betrek king tot realisering van bepaalde voor- lieningen genoegen zal moeten worden {enomen met „pas op de plaats”. Op het vlak van „personeel en organisa tie” wordt het door de voortschrijdende beperking van de financiën noodzakelijk te „herijken”. Inlijving van de dienst groenvoorziening bij de dienst openbare werken die in 1977 werd gerealiseerd heeft dankzij de medewerking van betrokken personeelsleden geen problemen opgele verd. Nog meer dan voorheen zullen voor- zieningen in vacatures en voorstellen tot personeelsuitbreiding critisch worden be keken. Positieverbetering behoort niet tot het verleden maar de doorstromingsmoge- lijkheden naar hogere functies zal worden beperkt. De toewijzing van woonruimte heeft de afgelopen jaren een positieve ontwikke ling doorgemaakt. Het aantal woningzoe kenden liep langzaam maar zeker terug. (1 januari 1971: 2616, 1 januari 1977: 1860). Daar lijkt nu een einde aan te zijn geko men. Per 1 juni stonden 1960 woningzoe kenden geregistreerd. De huisvesting van de dienst openbare Onderbezetting van kleuterklassen, sig naal van vergrijzing die de gemeente Vel sen voor problemen stelt. In haar aanbiedingsbrief bij de begro ting voor 1978 merkt het gemeentebe stuur van Velsen op dat het proces van regionalisering voor Kennemerland zich steeds duidelijker gaat aftekenen. Het functioneren van politie, brandweer en gezondheidszorg worden als voorbeeld aangevoerd. gewoon deel uitmaken van het brandweer korps. Hoewel enerzijds een uitkering uit het gemeentefonds op grond van een verho ging per hectare gemeentelijk grondop- Een belangrijk deel van dit tekort wordt veroorzaakt door de financiering van zo genoemde randvoorzieningen. - de renovatie van de panden Toren straat 11, 13 en 15 en de herbouw van het pand Meervlietstraat 29 in oud-Velsen - de nieuwbouw van de Moerbergkleu- terschool en de kleuterschool de Zandhaasjes, beide in IJmuiden - de uitbreiding van de Pleiadenschool en de bouw van de Moerbergschool en Comitéschool beide in IJmuiden - de verbouwing van de Willem de Zwijgermavo in IJmuiden - de bouw van een gymnastieklokaal in Driehuis - de verplaatsing van het Pieter Ver- meulenmuseum naar het gebouw van de voormalige Insingerschool in IJmuiden - de nieuwbouw van het filiaal Sant poort van de openbare bibliotheek - de bouw van een sporthal aan het Brinioplein in IJmuiden - de aanleg van sportvelden op het complex Ds Elta in Santpoort - uitbreiding van recreatievoorzienin gen in de recreatiegebieden Spaarn- woude en Alkmaarder- en Uitgees- termeer. nde oste ngs- het ing, s die ken letnaal ““odzaak was om tot een verantwoord i kwam bad in it boek an Ro- i direc- 1975 in ng van pt nog, rtoond de film ie aan- ng van ijen de heid in Britten oor het en kan, izingen lijk ge- de Ne- it deze atsvin- geschreven sterkte van het Velsense korps pervlak goed is voor een verhoging van 39.500, is anderzijds een lastenverlich ting op grond van de Tijdelijke Rijks groepsregeling Mindervaliden vervallen. Een correctie die voor Velsen onvoordelig uitvalt. Een structurele verbetering van de onderwijsuitkering uit het gemeentefonds zal de positie van de onderwijskosten ver stevigen met 234.000. werken en groenvoorziening in drie gebou wen is weinig bevredigend. Het college is druk bezig met onderzoekingen voor nieuwbouw en zegt op korte termijn met de resultaten van het onderzoek de raad te informeren. Hoewel in vergelijking met de rest van Nederland het aantal werkelozen in Vel sen nog steeds onder het landelijk gemid delde heeft gezeten moet voor de toekomst toch worden verwacht met een toenemen de werkeloosheid. Besparing van energie hoopt het ge meentebestuur te bereiken door gaslekbe- strijding, voorlichting over isolatie, steun aan landelijke acties, besparing van open bare verlichting en het verstrekken van voorlichting door middel van publicaties. De procentuele stijging van vergoedin gen voor het kleuteronderwijs blijft ach ter bij de procentuele stijging van de kosten in deze onderwijssector. Hoewel het aantal kleuters en het aantal beschik bare lokalen afneemt houdt dat niet in dat de kosten naar evenredigheid dalen. Een probleem dat niet nieuw is maar de laatste jaren regelmatig aan de orde VELSEN. Het college zal voorlo pig aan de gemeenteraad een bedrag van 4 miljoen vragen voor het doen van bepaalde investeringen. Iets meer dan de helft 2,7 miljoen) zal worden aangewend voor rendabele investerin gen. Dat zijn investeringen die zichzelf in de loop van de toekomst terugver dienen. In de loop van 1978 zal het college echter nog ettelijke malen een beroep doen op de raad. Ruim 22 miljoen gulden zullen worden geïnves teerd in de volgende voorzieningen: De mening over de taak die de BB als hulpverleningsorganisatie neeft is ook in de Tweede Kamer uitvoerig besproken. Hoewel de minister dacht aan een „Rijks BB” voelde de Kamer toch meer voor een regionaal werkterrein waar zowel in oor- logs- als vredestijd een duidelijke taak zou moeten zijn. Een belangrijk deel van de regionale taakstelling ligt ook op het gebied van de gezondheidszorg. Reeds verleden jaar werd gewezen op de betekenis van het Regionaal Overleg Gezondheidszorg Ken nemerland (ROGK) waar naar wegen werd gezocht voor een doelmatiger ge structureerde gezondheidszorg. Een amb telijke werkgroep werd in het leven geroe pen om een ontwikkelingsplan van het ROGK op zijn waarde te beoordelen. Intussen vindt door de Velsense GG GD als uitvloeisel van intercollegiaal Contact dienstverlening plaats aan IJ- mond-zustergemeenten. De ervaring is po sitief. Er wordt zelfs gesproken van een overgangssituatie naar de totstandkoming van .een districtsdienst. 1 januari 1978 is de streefdatum voor de realisering daarvan. Ook het nijpende woningtekort lijkt zijn steentje bij te dragen aan een samenwer kingsverband. Een gezamenlijk standpunt inzake de zogenoemde NORON-nota waarin een eensluidend standpunt werd ingenomen ten aanzien van de provinciale afwijzing van bebouwing van de Velser- broekpolder, onderstreept de noodzaak om middels samenwerking te waken voor eigen belang. De gemeente Velsen coördineert mo menteel de werkzaamheden die ten doel hebben een regionaal woonruimteverde- lings beleid te voeren. Hierin ziet men een De honden gaan ook hun steentje bijdra gen in de verbetering van de gemeentelijke financiële positie. Verhoging van de hon denbelasting met 10% moet resulteren in een extra opbrengst van 18.000. De rei nigingsrechten zullen met niet minder dan 24% worden aangetrokken en zijn dan goed voor een meeropbrengst van 240.000. De belasting op onroerend goed zal voor zakelijk gerechtigden met 7%' worden ver hoogd; goed voor een inkomstenstijging van 440.000. Het tarief voor zogenoemde „gebruikers” resulteert door een verho ging van 27% in een bedrag van 560.000. Globaal gezien betekent deze verhoging voor de bewoners van Velsen-Noord een extra belasting van 10 tot 20 gulden per gezin per jaar, voor IJmuidenaren 10 tot 40 gulden, voor inwoners van Driehuis en Santpoort-Noord 15 tot 55 gulden en voor gezinnen van Velsen-Zuid en Sant- poort-Zuid 20 tot 100 gulden per jaar. Hoewel bij de samenstelling van de be groting voor 1978 het Meerjarenplan als richtsnoer heeft gediend blijkt toch dat de uitgaven in de begroting ruim 3 miljoen onder die van het Meerjarenplan zijn ge bleven. Als belangrijkste oorzaak is aange voerd dat in het plan het salarisniveau te hoog is gekwalificeerd terwijl de ramingen voor bijstand ingevolge de Algemene Bij standswet ook te hoog zijn geweest. De landelijke ontwikkeling tendeert steeds meer in de richting van de regionale aanpak. Met betrekking tot de taak van de brandweer kan bij het Rijk aanspraak van twee brandweerlieden die het sleepwerk uitvoerden worden bestre den. Deze mensen blijven na 1 januari komt. Het - verschijnsel van het teruglo pende leerlingenaantal bij het kleuteron derwijs zal zich binnenkort ook af tekenen bij het lager onderwijs. Een weinig roos kleurig toekomstbeeld. Als er geen verbe tering komt in het rijksvergoedingensys- teem zullen de tekorten de komende jaren verder oplopen. In zijn totaliteit is het tekort op de post onderwijs met 621.711, gestegen ten opzichte van 1977 tot 5.085.777. >el van J 1 gedeeld kruisverenigingen. Hiermee zal worden ;e wij de ercom- tgevers storten l waar de ont-11 gekon- <s dag- als de 'af het tegenin ’even”, 1 van de J Massa- 1 rton en in Car- re,1P*an 1977-1982 op 24 juni in de ge- ordt de Evenals verleden jaar zal de bespaarde ente van het reservefonds Oud-IJmuiden ƒ129.580) en van het fonds Stadsaanleg ƒ98.984) naar de gewone dienst worden ivergeheveld. Een andere opsteker voor ie gemeentelijke kas is de structurele ver- letering van de onderwijsuitkeringen van iet gemeentefonds waardoor de raming roor 1978 kon worden verhoogd met '234.000 terwijl verder kan worden be- chikt over de bespaarde rente van de aldireserve, goed voor een bedrag van '130.000. Dat al deze „kunstgrepen” noodzakelijk ijn, is onder meer een gevolg van een paar iuidelijke financiële tegenvallers. De in iet Meerjarenplan aangekondigde verho ring van de onroerend-goedbelasting voor akelijk gerechtigden tot 9% zal beperkt iienen te blijven tot 7%, oftewel een ver schil van 120.000. De rijksbijdrage voor de tunnelsleep- dienst komt per 1 januari 1978 te verval len. Een particuliere onderneming gaat zich met die werkzaamheden belasten. Uit de vergoeding van 230.000, die daarvoor werd gekast kon ondermeer de salarispost worden gemaakt op financiële bijdragen als de samenwerking in de regio aan be paalde eisen voldoet. - de vernieuwing van de politiepost op het strand - de verbetering van het kruispunt Juli- anabrug en de asfaltering van de Havenkade in IJmuiden - de uitbreiding van het complex Vin- kenbaan/Heerenduinen in IJmuiden fietserstunnel onder de Heerenduin- weg in IJmuiden - de verplaatsing van de werfafdeling van het bedrijf openbare werken van de Velserduinweg naar de Am- sterdamseweg mogelijkheid de woningnood te bestrijden. Ook de behandeling van milieuzaken is een zaak die met een gemeenschappelijke aanpak beter effekt lijkt te sorteren. In de IJmondgemeenten wordt intensief ge streefd naar het gewenste samenwerkings verband. De dreiging van de sluiting van het Vel sense Zeewegziekenhuis heeft geleid tot een gezamenlijke standpuntbepaling met gemeenten die eveneens met ziekenhuis sluiting (overeenkomstig een conceptad vies van het College voor Ziekenhuisvoor zieningen) werden bedreigd. Ook het ge vaar het „eigen” drinkwatervoorzienings- bedrijf opgeslokt te zien door het Provinci aal Waterleidingbedrijf heeft geleid tot bundeling van krachten met gemeenten die een eigen waterbedrijf exploiteren. Het kan nauwelijks toevallig zijn dat bij gelegenheid van het aanbieden van de begroting voor 1978 het gemeentebestuur al deze zaken met een regionaal tintje nog eens op een rijtje heeft gezet. Want al wordt gesteld dat, na de eerder genoemde standpuntbepaling van Beverwijk, Heemskerk en Velsen, zich geen nieuwe ontwikkelingen met betrekking tot toena dering in verband met de gewestvorming hebben voorgedaan, de noodzaak daartoe zou kunnen worden geconcludeerd uit de inventarisatie van recente ontwikkelingen in de regio zoals het gemeentebestuur van Velsen die in haar aanbiedingsbrief te boek heeft gesteld. Mogelijk is dat laatste ook de reden waarom met betrekking tot de taken van het gemeentebestuur de aanbiedingsbrief er aan herinnert dat er nog steeds twee wetsontwerpen liggen te wachten op be handeling door de Tweede Kamer. Doel ervan is te voorzien in bestuurlijk kader op regionaal niveau. Het betreft taken die voor gemeenten te zwaar of te omvangrijk zijn geworden dan wel taken die op regio naal niveau het meest effectief kunnen worden uitgevoerd. In diezelfde aanbiedingsbrief worden een paar van die taken aangedragen die (nog) geheel of gedeeltelijk een Velsens signatuur dragen. L- r Velsen wil zijn eigen water niet inruilen voor dat van de Provincie... swerkt icteurs r ngvan )lan 1977-1981 waarin voor het an der en ac- aten te Met het afvoeren van het huisvuil naar de verbrandingsoven in Zaanstad zal in 1978 een begin worden gemaakt. Het bete kent een verhoging van het stortrecht van 485.000. De kapitaalslasten van het nieuwe recreatiezwembad belopen 450.000 terwijl drie verkiezingen waaronder die van het Europees Parle ment voorlopig zijn begroot op 120.000. .24 procent. W

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5