1 KILOMETER ARCHIEFMATERIAAL NOG NIET UITGEZOCHT 7 driehonderd de noodklok Zesde continent is conflictgebied Onafhankelijkheidsstrijd op Rijksarchivaris Ribberink luidt s Corsica wordt grimmiger 9 fropjXQhoJ ÊsSartènè Restauratie Romme Nieuwbouw Antarctica verbergt rijkdommen Niet te vinden Rogljono^ r bv Bomfociof =60= •0 Niet duur Ambtelijk niveau EN Levensgevaarlijk Gezocht Vendetta Patiënten Bezuinigen Andere vraag 9Ï7ÏI Bastion St’Florent ÉAJACCIO® oLevie PorW Vecchio? iCalvi oCalenzana 17 I 9 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND AUGUSTUS 2 4 WOENSDAG (Door Willem Franssen) S FRANKRÜK CORSICA --=-=:km-= LONDON (DPA, ANP). Tus sen de ontwikkelingslanden en de leidende industrielanden lijkt een nieuw conflict te ontstaan. Het gaat om het zesde continent: Ant arctica. Dit vrijwel onbewoonde gebied rond de zuidpool, uitge- strekter dan Europa en haast vol ledig bedolven onder een vier km. dikke laag ijs, was tot op heden het ideale werkterrein van vor sers. Er was geen milieuvervui ling en geen militaire of andere nationale oogmerken werden er nagestreefd. nen; „schonen en ruimen”, zoals dat in het jargon heet. Dan raken overheid en Rijksarchief binnen afzienbare tijd uit de nood en wor den mensen die noodgedwongen met de armen over elkaar zitten 48:« aan werk geholpen. 20- >433 dub- AJACCIO. (ANP en DPA) Juni 1977: aanslag op station van Bastia; de nacht van de „quatorze juillet” (Franse onafhankelijkheidsdag) 27 bomaanslagen op Corsica; het weekeinde van 13 tot 15 augustus acht bomaanslagen, waarbij de voornaamste op het relais station van de televisie bij Bastia. Dit zijn tekenen die erop wijzen dat het Franse eiland Corsica, geboorteland van keizer Napoleon Bonaparte, niet alleen maar het zonnige vakantie-oord in de Middellandse Zee is waar jaarlijks tienduizenden nieuwe krachten opdoen. Het mooie, kleurrijke eiland met zijn hoge bergen en diepe dalen heeft ook een grimmiger gezicht, dat van de vrijheidsstrijd en de bezoeker kan daar nauwelijks omheen. ch ►n! DEN HAAG. Bij de meeste ‘«i> departementen en diensten van 174,0 de rijksoverheid bestaat een enor- me achterstand bij het verwerken ‘o™ van materiaal dat moet worden 72jsi bewaard in het Rijksarchief in Den Haag. Daarom zouden er best 'j>.« zo'n 200 werklozen kunnen wor- 5wi den ingeschakeld, die deze enor- T57j me papiermassa’s kunnen orde- 156’, d voor rechtsstaat b b cretaris-generaal van dit ministerie, mr. P se departementen er wel aan willen. Er d b „Hier en daar hebben we de vloeren Nederland die het ergst door de werkloos- Maar toch gaat het niet om een onbe de vangst lonend maken. aopend Dit is de bedoeling: een semi-overheids- at 36 220 I 118,5 I I I I I I I I I I I 1 I I 5 8 2 8 Ook hier schijnt weer te worden beves tigd dat ambtelijke molens langzaam draaien, want al sinds 1974 loopt men bij Binnenlandse Zaken met dergelijke plan- nen rond. Nu kun je je voorstellen dat er in deze zware tijden wel andere zaken zijn om zich geld en moeite voor te getroosten dan het wegwerken van papieren romp slomp, waarvan dan nog een deel naar het Rijksarchief moet. Op dit plan studeren ambtenaren van het ministerie van Binnenlandse Zaken. „Het plan is voortijdig in de publiciteit kunnen vallen onder de al bestaande rege lingen ter bestrijding van de werkloosheid. trokken gemeentebesturen, zoals Emmen of Heerlen, weten officieel nog van niets. De heer Mostert zegt dat er met de betrok ken lokale besturen nog geen contact is geweest. „Dat kan ook nog niet. Eerst zou het plan moeten worden besproken in de ministerraad”, aldus de heer Mostert. „De zaak speelt nog helemaal op ambtelijk niveau”. waar men het over heeft. Dat men bij beantwoording van vragen uit parlement of van buitenlandse overheden kan terug vallen op adequate informatie. „En waar gaat het nu eigenlijk helemaal om”, zegt het hoofd van het Rijksarchief, de algemeen rijksarchivaris mr. A. E. M. Ribberink. „Het geld om de archiefproble- men op te lossen, is er toch. Ik zal het wel weer zwaar onderschatten als ik zeg dat het misschien om enkele honderdduizen- vergeleken met andere posten? In dit ge bouw zijn zo een paar bekwame jongens te vinden die de plannen van Binnenlandse Zaken op poten kunnen helpen zetten”. Binnen dit gebouw, dat slaat op het pand Bleyenburg 7, vlakbij het Lange Voorhout in Den Haag. Het Rijksarchief was al eer der in het nieuws. Juist om dit gebouw. Het lekte er als een zeef. Bij slecht weer kreun de de wind er door gaten en spleten. En te midden na dit alles lag het kwetsbare archiefmateriaal, vaak eeuwen oud, te Je hoeft dit papier, dat jaren her de kwelling van de tropen heeft moeten dra gen, maar aan te raken, of het verpulvert. kwijnen en te vergaan. Een deel van het materiaal liep schade op. Ander materiaal, met name uit de koloniale tijd, is vanwege de slechte staat waarin het verkeert, geslo ten verklaard. Vier en twintig strekkende kilometer oud, maar waardevol papier ligt er aan het Bleyenburg opgeslagen, in dozen en boe ken en voor een klein deel op micro film, gerangschikt op ijzeren stellingen, die steunen op ijzeren vloeren, op roosters, zoals in een gevangenis. Restauratie is alleen technisch mogelijk, maar niet financieel. Nog eens veertig strekkende kilometer materiaal ligt opgeslagen in een bunker in Schaarsbergen. Daar liggen ook stukken uit de Tweede Wereldoorlog, over het ver zet, of liever gezegd, het materiaal uit de oorlog dat niet door duistere krachten is verdwenen. Zo zijn er ten behoeve van het proces-Menten stukken uit het Rijksar chief gehaald, stukken die onder meer betrekking hebben op de Velser affaire. Driehonderd strekkende kilometer papier, her en der opgeslagen, wacht nog op ver werking, en als men dat op de oude manier zou aanpakken, zou er meer dan dertig jaar voor nodig zijn om op peil te komen. Die korte stellingname lokte verschrikte reacties uit bij de 12 landen die sedert 1961 op grond van het internationaal Antarcti- ca-verdrag het witte vasteland regeren. De Amerikaanse specialist voor mijnbouw in zee, Leigh Ratiner, orakelde: „er komt een orkaan op ons af”. Zijn Noorse collega, dr. Finn Sollie, directeur van de „Fridtjof- „We zijn nu juist bezig met het ordenen van de laatste acht meter archiefmateriaal van Romme, die we hebben binnengekre gen. Daarmee is het totale materiaal van Romme, zestien meter, compleet”. Ribberink spreekt er met enige voldoe ning over. „Je kunt zeggen dat we hiermee het volledige materiaal hebben van een Alle belangrijke instellingen op het eiland, zoals de prefectuur in de hoofdstad Ajaccio en andere overheidskantoren, worden stevig be waakt door de Franse gendarmerie en de politie controleert het verkeer intensief. De voornaamste groepering die voor volledige onafhankelijkheid voor Corsica van Frankrijk strijdt, is het Front National de Liberation de Corse (FNLC). Het is deze groep die de verantwoordelijkheid voor de meeste aanslagen op personen en instellingen opeist. De grootste beweging is de Union Patriottique Corse (Corsicaanse Volksunie) (UPC). Deze groepering is voortgekomen uit de in 1975 verboden „Action pour la Renaissance de Corse" (ARC) (actie voor de wederge boorte van Corsica) en streeft zelfbestuur binnen de Franse republiek na. De UPC heeft alle vormen van geweld afgezworen. Leider van de UPC is Edmond Simeoni. Hij werd in 1976 als hoofdschuldige van een aantal bloedige incidenten tot vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld, maar herkreeg al spoedig de vrijheid, waar schijnlijk omdat de Fransen de gemoederen tot rust wilden brengen. Simeoni wil nu een vreedzame strijd voor zelfbestuur. „Ook is er veel vraag uit de Derde We reld naar onze archieven. Dat komt door dat Indische en Westindische Compagnie veel hebben bewaard. Onze voorouders hebben altijd zeer nauwkeurig hun boeken bijgehouden. Misschien deden zij dat, om dat men elkaar waar het om zaken doen ging, niet vertrouwde en elkaar beconcur- Oorzaak van die opwinding: tien van de 12 Antarctica-landen zijn industrielanden die na verscheidene decennia van duur bodemonderzoek hopen de vruchten daar van te oogsten zodra het economisch en technisch mogelijk is de schatten onder de ijswoestijn op te delven. Zij vrezen een soortgelijke ontwikkeling voor de mijnbouw in zee, die onder inter nationale controle zou worden geplaatst nu de industrielanden eindelijk de tech niek hebben uitgekiend om de ertsrijk dommen van de zeebodem uit te baten. De „Een van de grote problemen waar we mee zitten”, aldus de algemeen rijksarchi varis, „is de grote verandering in de vraag. De departementen en diensten hebben de verplichting materiaal van 50 jaar of ouder voor het Rijksarchief klaar te ma ken. Daarvoor moest eerst worden ge schoond en geruimd. Immers, niet alles kan ten eeuwigen dage in het Rijksarchief worden bewaard. Meestal blijft er zo’n vijfde deel van het materiaal voor het archief over. Dat schonen en ruimen moet regelmatig gebeuren, maar dat is er in veel gevallen allang niet meer van gekomen. De rechterlijke macht is wat dit betreft een van de uitschieters, vindt de heer Ribbe rink. Daar heerst, zoals hij het uitdrukt, „een wanorde". En dat komt volgens hem, Maar het is pas goed scheefgelopen na, laten we zeggen, 1950. Sinds die tijd is het bestuursapparaat enorm gegroeid. Steeds meer archiefmateriaal moest en moet door minder mensen met minder middelen wor den verwerkt. Meer dan dertig jaar achter stand is erdoor ontstaan”. Ambassadeur Pinto grondde de aan spraken op Antarctica op dezelfde over weging, terwijl de 12 landen dat gebied eerder als hun bezit beschouwen. Volgens vakmensen kan de techniek met de strenge eisen der bescherming van het leefmilieu op zijn vroegst in het jaar 2.000 met de ontginning van de zuidpoolrijk- dommen beginnen. Over de omvang van de aanwezige voorraad grondstoffen, va riërend van diamant tot koper en van kolen tot uranium, bestaan alleen schattin gen. Met de groeiende belangstelling van Op verzoek van Genua herstelden Franse troepen de orde waarna de grote opstand uitbrak, die in een blijvend verzet uitmondde. In 1768 tenslotte stond Genua Corsica af aan de Franse koning. De gevierde held generaal Paoli slaagde er met Engelse hulp in de Fransen uit hun voornaamste steunpunten te verdrijven en in 1794 stelde Corsica zich onder Engels gezag. Toch is de strijd van de Corsicanen tot nog toe niet helemaal zonder succes gebleven. Zo wordt dit jaar voor het eerst op de scholen Corsicaans (een.Italiaans dialect van Toscaanse afstamming) gedo ceerd en is er een erkend Corsicaans woordenboek samengesteld. Er ontstond echter een Fransgezinde partij die de herovering door Frankrijk in 1796 zeer vergemakkelijkte. (De in Ajaccio geboren latere keizer Napoleon was toén in Frankrijk al zeer gevierd.) Corsica was en bleef Frans. De chaos in de archiefwereld kan nadeli ge gevolgen hebben ten aanzien van de persoonlijke levenssfeer, omdat niemand weet wat waar ligt en niemand kan weten of er materiaal verdwijnt. Maar, zo zou men zich ook kunnen voorstellen dat een gemakkelijke toegankelijkheid van mate riaal dezelfde nadelen kan hebben Met name de geschiedeniswetenschap zou er volgens de heer Ribberink mee gebaat zijn als de diverse overheidsinstan ties sneller zouden ruimen. Zo is er uit de periode na de oorlog nog weinig materiaal over de woningbouw en de sociale wetge ving. Maar de algemeen rijksarchivaris wil nog een stap verder gaan. „Wanorde in de papierwinkel is levensgevaarlijk voor een rechtsstaat. Niet alleen de burger heeft er dan geen inzicht meer in, maar ook de regering zelf niet. Dan is de bureaucratie niet transparant meer en daar moet veran dering in komen”. de derde wereld zijn de twaalf Antarctica- landen eerder geneigd de aanwezige delf- stoffenvoorraad te minimaliseren. 2 3 reaucratie bijna zelf niet meer weet wat ze heeft gedaan of besloten, dat men niet op alles meer zicht kan krijgen en dat zaken Vroeger kwamen hier niet zoveel mensen om wat na te pluizen en zij die wel kwa men, wisten precies wat ze moesten zoe ken, vaak in de notariële archieven. Dat is nu anders geworden. Er is bijvoorbeeld veel interesse naar de economische op bloei van een bepaalde streek. Studenten van sociale academies en universiteiten komen hier bij duizenden om dingen na te pluizen voor hun studie”. van de meest belangrijke politici en staats lieden van na de oorlog". De befaamde rooms-katholieke voorman bewaarde na genoeg alles, zo zeggen de ambtenaren die de enveloppen napluizen met bewonde ring. Simeoni’s broer Max wordt al een jaar door de politie gezocht wegens een aanval aan het hoofd van een commando van tien man op een wijngaard van een Algerijnse Fransman. De tijd van de Vendetta, de bloedwraak, op Corsica is gevolgd door de tijd van de politieke en gewelddadige strijd. Dat de Franse gezagsdragers op Corsica bij zeker een deel van de bevolking niet geliefd zijn, blijkt ook uit de letters IBF en IFF die op de muren en het wegdek gekalkt zijn. IBF is de afkorting van het Corsicaanse I Barlouza Fora en IFF van I Francesi Fora. Deze leuzen betekenen in het Nederlands respectievelijk „de politieke politie eruit” en „de Fransen eruit”. reerde tot op het leven. Nederland is een van de weinige landen waar materiaal uit deze tijd van andere landen, uit Azië, West- Indië, Japan, Australië, gespaard is ge bleven”. claim, n. ie storin en in d tie bied omen ei» i aan. Op een persseminarie van de VN-dienst voor informatie over het leefmilieu, „Earthscan”, deden de ontwikkelingslan den hun aanspraken op het zesde vaste land gelden. De ambassadeur van de repu bliek Sri Langa in Bonn, Christopher Pin to, trad op als hun woordvoerder. „Het ware wenselijk die rijkdommen onder een stelsel van rationeel beheer en exploitatie te plaatsen ten bate van de hele mensheid in het algemeen en van de ontwikkelings landen in het bijzonder”, aldus Pinto. 59,01 64jo 60,9 47,9 675,9 5U 52,9 79,9 59,9 rr 4^'J gekomen”, zegt de plaatsvervangend se- 147’5 cretaris-generaal van dit ministerie, mr. P 52* Mostert. „Het zit nog in de ambtelijke 1123 molen. We weten eigenlijk niet of de diver- 72,4 - '2’? moet nog worden bekeken waar het geld 66,0 vandaan moet komen. Misschien zou het 149,0 145,2 70,2 205,0 68,0 55,0 166,5 78,0 32,8 147,0 82,0 89,7 r~ 34.2 109,5 102,0 heer Mostert, 65,0 68,5 216,0 36,5 114,0 123,0 5 67^5 49,3 47,0 dienst beginnen in een van die gebieden in DUO,; 143, 100,0 heid worden getroffen. Maar ook de be- 435,0 fondse 01 ,14 We moeten daarover nog praten met Soci ale Zaken en met Financiën. En dan is er nog Economische Zaken, die moet bepalen waar we dit project moeten beginnen: in JU Emmen, Heerlen, een andere plaats, of verdeeld over deze plaatsen”, aldus de Corsica is gedurende eeuwen verbonden geweest met verschillende Italiaanse heersers tot in 1084 Genua Corsica veroverde op Pisa. Daarna bleef het rustig tot in de 18de eeuw het onafhankelijkheids streven op gang kwam. De Corsicaan wil voornamelijk meer baas in eigen huis zijn omdat hij van oordeel is dat alle baten die het eiland opbrengt naar Frankrijk vloeien en voorts omdat hij zich Corsicaan en geen Fransman voelt. ts kant. nsterdaj diensten heerst, nog weten wat waar ligt. tends omdat bij de rechterlijke macht niet in archiefzorg is voorzien licht den guldens gaat. Maar wat is dat dan skbare vellen, tick up Narcls 'en”- Mede door het op het juiste moment ontbreken van goede informatie was Van Agt slecht voorbereid in de Tweede Kamer verschenen. „Een ander probleem in dit kader vor men de talloze patiëntendossiers van de academische ziekenhuizen. Men weet nog niet eens wat men er precies mee moet doen. Moet het worden vernietigd, omdat anders de privacy van de patiënten in gevaar kan komen, of moeten ze worden bewaard ten behoeve van de medische wetenschap. En als ze worden bewaard, welk deel ervan dan?”. Wie op Corsica een paar stappen buiten zijn hotel doet of diep in het binnenland op een wegwijzer kijkt, wordt er met de neus opgedrukt. Vrijwel alles is beklad met leuzen en de afkortingen van de namen van de verschillende bewegingen. levensgevaarlijk moeten laten stutten", zegt de heer Ribbe rink, „maai' die laatste paar jaar zullen ze het nog wel uithouden". Daarmee doelt de algemeen rijksarchivaris op het nieuwe gebouw voor het Rijksarchief, dat achter het Haagse Centraal Station wordt opge trokken. Over twee jaar hoopt men te verhuizen. „Toch kan ik niet zeggen”, zo vervolgt de heer Ribberink, „dat ik die 27 jaar die ik hier nu heb gezeten, zonder plezier heb gewerkt". De twaalf oost- en westlanden willen voorlopig het gebied ten zuiden van de 60e breedtegraad voor de wetenschap reserve ren. Een eerste indringer in dit vorserspa- radijs zou kunnen zijn een staat die het internationaal verdrag niet ondertekend heeft en evenmin daarbij betrokken is, nl de Duitse Bondsrepubliek. De Duitsers hebben het namelijk gemunt op de krielkreeft waarvan het huidige bestand de wereldvisvangst kan doen verdubbelen. De krielkrab kan wellicht het eerste voor beeld van de wetenschappelijk uitbating van Antarctica worden. Een hoge ambtenaar in Den Haag ver in ieder geval is hij een goed geoliede perscampagne begonnen zo lijkt het om de noden van het Rijksarchief onder grotere aandacht te brengen. In zijn laat ste jaarverslag schreef hij nog eens over de grote achterstanden die er bij het ver werken van archiefmateriaal bestaan. „Het andere probleem is er een van centen. Al vanaf het ontstaan van ons rijksapparaat in 1798 is er in ieder geval één ding met de Nederlandse administra tie gebeurd: er is op bezuinigd. Aan een kant is dat ook wej, begrijpelijk, vooral in deze tijd van economische teruggang. En inderdaad, zelfs talloze kranteknip- sels puilen uit de mappen. Niettemin zal dit belangwekkende materiaal tot 1983 slechts ter. inzage zijn na uitdrukkelijke toestemming van familieleden van Romme. De UPC wil nog voor 1978 een statuut opstellen voor zelfbestuur, een schaduwregering vormen en een volkstelling voorbereiden. Zij wil voorts dat de bevolking, behalve Franse identiteitsbewijzen, een Corsicaans persoonsbewijs krijgt. Tenslotte wil de UPC een econo misch saneringsplan voor het eiland. Het ziet er vooralsnog niet naar uit dat Frankrijk op de eisen zal ingaan. Weliswaar heeft de centrale regering in Parijs in het kader van de „regionalisering” de economische gebieden wat meer eigen verant woordelijkheid gegeven, maar Corsica zal zeker geen politieke autono mie krijgen omdat dat hoogstwaarschijnlijk een kettingreactie tot gevolg zou hebben. (Zoals bekend wordt onder meer in Bretagne ook naar zelfbestuur gestreefd.) d en bij inform scheldi langrijke zaak. Het gaat erom dat de bu- name jk. den. .24x/ die vrii aardig te doorgronden zouden Nansenvereniging" in Oslo en deskundige in pool-aangelegenheden, kon de nacht daarop geen oog dichtdoen. aan de nieuwe ontwikkeling ten grondslag liggende overweging was dat de diepzee „het erfgoed van de gehele mensheid is”. De laatste jaren wordt Antarctica meer en meer de blikvanger van wetenschappe lijke belangen: vermoed wordt dat de ijs- mantel aanzienlijke bodemschatten ver- 36x/ 1i moeten zijn, toegedekt liggen in letterlijk bergt terwijl rijke vis- en garnaalgronden 48x/ 1; tientallen, ja honderdtallen strekkende ki- 48x/ 11 lometers papier, opgeslagen in rijwielstal- 54x/ 11 lingen, op zolders, in schuren en bunkers. 60x/ 21 looptijd! En wie zal in deze wanorde, die er op dit punt bij diverse departementen en En wie zal weten of het er inderdaad ook nog ligt, of het niet door een of andere on belanghebbende heimelijk is wegge nomen? 50 .45 80 15 eerd ,70 171 ,42 ,60 I ’Wanorde in de papierwinkel is 83,5 I 120,51 106,08 31.20 132,91 r,:. 160,80 Voor een goed functioneren van een departement is het mede noodzakelijk dat IRIEI stukken zijn terug te vinden, dat men weet iet ideal ek, mo >es eikei zits. Gro ten. 5 j mstruktii i fabrie o ijzen zij Weet „die kloothommels op justitie” niet Toonzi voor niets dat zij tijdens het beruchte ekki^°ï Menten-debat in de Tweede Kamer „hun eigen minister gewoon hebben laten val- irdam-N orp-Oosi V., Ovei .m. za.ti u. Inl. te Weddell- ZUIDPOOL - Wilkes Land Ross A Ki’iwn #>1 ZUIDPOOLGEBIED.. O’ontinQ AV La"4 A. Z° so°L

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17