DOODGEWAAND MEISJE BLIJKT NOG INLEVEN dit weekeinde Dringend beroep van Van Agt op Den Uyl Staalproduktie Hoogovens naar nieuw dieptepunt Ele- omge- slagen Griffioen verkeer ■I Achtjarig kind verongelukt op oversteekplaats Omgeslagen bier- auto stremt Dodelijk ongeval GRIEK”: Chaos in luchtruim JONGENS ’n eerlijke vraag: SCHRODER t als je’t allerbeste wilt. vator M aantal pagina's vandaag: 2d het woord is aan... Bi 9SBMI Zleen uitweg Ondanks tal van bezuinigingsmaatregelen Onvoldoende Uitstel agenda pagina Quickie... KOOIJMAN SANITAIR B.V. I Stille kracht Zand in zand Porno-abuis WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN l il X Regen en wind Britse staking lijkt door te gaan Kennemer Danscentrum 2 Zie pagina 8 «I •r f Gerd de Ley: SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. Vj j| ÊtAK Elke avond van 7-9 uur (beh. zat. 9 F en zon.) geopend voor inschrijving. Vrijdag 26 aug. informatieavond geh. boven 30 jaar. Aanv. 9.15 uur. Nü opgeven voor 1e jaars zaterdag- A avond 8.30 u. va. 18 jaar. DANSLES Binnenkort aanvang cursus JONGENS 15-17 j. en 18-plussers - je kunt nog meedoen. Inschr. 12-21.30 uur - Za. en do. 19-20 uur. „EVERGREEN” NBD Dance Centre straks weer de wintermaanden met al z’n gezellige feesten (van school, van je werk) en als er dan gedanst wordt en jij moet aan de kant blijven zitten Zie je je al zitten, met n groot rood hoofd. Je ziet de meisjes gewoon denken: „wat ’n duffe vogelWees nou wijs, pik even ’n danskursus, je bent (nog) niet te laat! Inschrijving dagelijks van 3-9 uur. N.B. Ook de inschrijving voor gehuwden-lups is vandaag geopend. Gratis Jubileum LP! 3 Dansen in de IJmond is dansen bij dansscholen John Stol JmaV" Klubs voor alle leeftijden. y lr\\ Inschrijven dagelijks van 7-9 uur n.m. Studio A: Trompstraat 27, IJmuiden. Studio B: Julianakade 18 beneden, IJmuiden. P! Tel. uitsluitend 14733 Weerrapporten Binnen- en buitenland2,3,4,17 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 13 Radio en televisie/Strips 15 Beurs16 Sport19,21 Strandverwachting j Losse nummers 70 et. p. kwartaal (p. post f 53, -), p.jaar f 157,30 (p. post f 203,- bij vooruitbetaling f 13,90 p. mnd., 1'40, oofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. 11. C. van der Mije Abonnement - Formatie zit vast (Van onze parlementsredactie) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiin Die tussenfase was een van de twee (ADVERTENTIES) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mimaplast spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstbordenperspex signs vinyl Van Agt heeft niet veel keus, al krijgt hij is fractieleider de schuld van de huidige risis. In het christelijke kamp, en vooral i het roomskatholieke, is „abortus” met iveel echte en valse sentimenten omge- en, dat een terugweg naar de nuchtere erkelijkheid niet meer mogelijk is. Het DA heeft zijn beginselvastheid ten aan- en van abortus zo stevig verankerd aan jn politieke bestaan, dat het een genuan- eerder denkwijze over dit vraagstuk al bij >orbaat als ketterij moet blijven brand merken. De moeilijkheid is, dat in het iristelijke kamp rekening moet worden ehouden met drie groepen: een progres- eve, geseculariseerde stroming wier enkbeelden best op vele punten in de uurt van de socialistische levensbeschou- ing zouden kunnen komen, en een groep ie de CDA-gedachte aanhangt om louter pportunistische redenen, namelijk, om de an oudsher nogal machtige rol der con- ssionelen in de Nederlandse politiek te ontinueren. Deze laatste groep zou liever iet de WD samengaan. Maar beide groe- en zijn geïnfiltreerd en in verwarring ebracht door een derde, die dwars door et CDA heen met machtig geluid en sta in ruggegraat „neen” zegt tegen elke ehijn of schaduw van nuchtere pragma- iek ten aanzien van abortus; de clerus, rouwen met grote gezinnen, huisvaders iet duurzame en veelvuldig gezegende uwelijken, kortom, mensen die nooit met iet vraagstuk aan den lijve zijn geconfron- eerd, patriarchale opvattingen over de maatschappelijke rol van de vrouw heb- len en zich politiek zowel als religieus en evensbeschouwelijk gruwelijk overtrok- :en denkbeelden eigen hebben gemaakt, onder eigenlijk met de praktijk van de ibortustragedie bekend te zijn. Deels is dit iet droevige gevolg van een zwart-wit pro paganda en lasterlijke overdrijvingen laar aanleiding van (niet te ontkennen) nisbruiken. Dat die misbruiken uitzonde- ingen zijn geweest en vaak juist het ge- 'olg waren van het ontbreken ener wette- ijke regeling, is nog steeds niet tot hen loorgedrongen. Om politieke redenen noet deze, zeer grote, groep door de CDA- eiders au sérieux worden genomen. Het lezersbestand van de confessionelen kan leen aderlating meer velen. Maar een uit- veg uit de huidige crisis kan het CDA door il deze toestanden niet meer aanwijzen, want ieder alternatief doet de reddingboot der christelijke partijen geweld aan, ook a vooral een eventuele handreiking in de ichting van de WD. De drie confessionele partijen, die door chipper Steenkamp op tijd aan boord van Ie reddingboot CDA zijn geholpen, heb- |en in wezen niet zo erg veel onderlinge |olitieke bindingen, maar met destemeer pstberadenheid klampen zij zich aan die geinige bindingen vast. Vandaar dat zij (list ten aanzien van het ethische vraag- tuk van de abortuswet zo eensgezind ront maken met opoffering van alle kan en om met de socialisten een werkbare egeringsploeg te vormen. Als de formateur er op een of andere nanier nog uit komt, zal dat vooral het CDA ten goede komen, maar als ditzelfde CDA denkt zijn oppositierol in het kabinet ip de gegeven gronden te kunnen voortzet- en, zal het toch een kabinet met een zeer torte levensduur worden. In Den Haag wordt daarom aangenomen dat het overleg over abortus niet zal worden hervat, waar mee de kabinetsformatie in feite is mislukt. De ouders van het Vlaardingse meisje zijn meteen na de verheugen- ROTTERDAM. De ouders van de zestienjarige Henriëtte Blokland uit Vlaardingen, die drie weken ge leden te horen hadden gekregen dat hun dochter bij een auto-ongeval in Zwitserland om het leven was ge komen, hebben weer een schokken de mededeling ontvangen. Nu is het een prettige: hun dochter blijkt nog te leven. Ze ligt zwaar gewond in een Zwitsers ziekenhuis. De ouders van een Zwitsers meisje, dat met Henriëtte Blokland was verwis seld, moesten de mededeling incas seren dat hun dochter al drie weken dood is en dat ze in Nederland is gecremeerd als Henriëtte Blokland. baar, maar volgens Van Agt is er nog ruimte om hel overleg tussen PvdA, CDA en I) '66 te heropenen en te pogen tot een akkoord te komen. Den Uyl had de drie bij het formatie- overleg betrokken fractie voorzitters ge vraagd voor gisteravond elf uur hun be slissing over zijn eindvoorstel mee te de len. Van Agt vroeg Den Uyl uitstel tot vandaag rond het middaguur om zijn ge dachten over een mogelijke uitweg die door PvdA en D’66 onmogelijk wordt ge acht op papier te zetten. Vooral omdat de beraadsgroep die door het CDA was voorgesteld, als een conces sie werd beschouwd. De fracties van D’66 en PvdA gingen wel akkoord met het voor stel van Den Uyl: het initiatief moet bij het parlement komen te liggen. De twee partij en zijn bereid in te stemmen met een tussenfase, waarin het kabinet zelf nog eens probeert met een oplossing te komen. In de CDA-fractievergadering van giste ren bleek grote teleurstelling te bestaan over het bijna geheel afwijzen van de CDA- tegenvoorstellen door Den Uyl. de mededeling van hun zoon, dat hij het zieke meisje als zijn zusje had geïdentificeerd, naar Zwitserland vertrokken. De persoonsverwisseling kwam afgelopen zondag aan het licht toen Henriëtte na een operatie aan haar hoofd uit een coma ontwaakte dat drie weken had geduurd. Toen zij Nederlands begon te spreken ont stond grote verwarring, vooral bij de ouders van het Zwitserse meisje, die meenden al die tijd bij hun doch ters bed te hebben gezeten. concessies die de formateur aan het CDA had gedaan. Verder bleek hij bereid te accepteren dat het CDA weigert zich bij voorbaat vast te leggen inzake het contra seign onder de te maken abortuswetge ving. Hij zei dat hij het risico wel wenste te nemen dat een zodanig kabinetsbeleid leidt tot een crisis. Van Agt betreurde het vooral dat Den Uyl voorbij is gegaan aan het CDA-voor- stel dat alle partijen „tot een heroverwe ging van hun standpunt bereid moeten zijn”. Hij had in zijn tegenvoorstel vorige week vrijdag gepleit voor een beraads groep die binnen twee jaar een politieke uitweg uit de impasse moest zoeken. Zijn gesprekspartners achtten een dergelijke beraadsgroep weinig zinvol omdat het ad vies toch weer verdeeld zou uitvallen. Van Agt vond die twee concessies onvol doende. Hij zei dat ook als het kabinet met een voorstel komt, het woord aan de meer derheid van de Kamer komt’,, zodat PvdA en WD de regeling geheel in hun richting kunnen ombuigen”. Henriëtte was met haar even oude vriendin Jacqueline Broek en het echtpaar Broek-Tönjann in Zwitser land op vakantie geweest. Op de Het slachtoffer werkte in de produk- tiehal met een portaalpers aan het vlakken van een stuk ijzer. Hierbij is de bovenstem pel gekanteld, waardoor het stuk ijzer los schoot tegen het hoofd van de lasser. Kort hierop kantelde de 900 kilo zware onder stempel en viel op de man, die vrijwel direct aan zijn verwondingen overleed. 'De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. wachting voor 1977 wordt op dit moment geschat op 4,7 miljoen ton staal. Dat is 65 procent van de produktiecapaciteit die 7,3 miljoen ton bedraagt. Verleden jaar werd 4,8 miljoen ton geproduceerd. De maximale capaciteit bedroeg toen echter iets meer dan 6 miljoen ton: een rende ment van 80 procent. diensten van hun assisten ten. Wanneer de staking doorgang vindt, zullen de plannen van ongeveer een miljoen vakantiegangers in de war lopen. Sommige mensen slagen er alleen in het hoofd boven water te hou den door dat van anderen onder te duwen. DEN HAAG. CDA-leider Van Agt heeft van- niddag op formateur Den Uyl een dringend beroep edaan om het formatieoverleg niet te beëindigen. iets toe. Dit heeft echter nauwelijks enige" positieve invloed op het totaalbeeld dat er onveranderd somber uitziet. Uitgaande van de produktiemogelijkhe- den werd de afzetverwachting voor het lopende jaar op 5,5 miljoen ton staal ge steld. In het voorjaar moest dat cijfer worden bijgesteld tot 5,2 en bij het begin van de zomer zelfs tot 4,8. Een order van de British Steel Corporation van 105.000 ton was een zodanige meevaller dat het jaarresultaat tijdens de zomermaanden op 5,08 miljoen ton werd gesteld. Per 18 augustus is de laatste verwachting (4,7) uit de bus gekomen. (Zie verder plaatselijke pagina’s) VELSEN-NOORD. Bij Stork Velsen is dinsdagmiddag de 46-jarige Beverwijk- se lasser C. Berghuis bij een bedrijfsonge val om het leven gekomen. lég 49, tel. 326906, Haarlem Q Een front met regen nadert van uit Engeland, waardoor het weer morgen minder fraai wordt. Veel bewolking en tijdelijk wat regen en een vrij krachtige zuidenwind. Overdag temperaturen van 17 tot 19 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: nog steeds geen stabiel en zonnig strandweer. Indonesië heeft zijn Haagse am bassade gevraagd een onderzoek in te stellen naar de inhoud van de tv-filmserie „De Stille Kracht”, naar het boek van Couperus. Men vermoedt dat de ruime tijd gele den al uitgezonden film scènes zou bevatten die „beledigend” voor In donesië zijn. Een firma in Sydney heeft meer dan 100 ton zand aan Saoedie-Ara- bië geleverd voor het „zandstra len” van olie-opslagtanks. Saoe- die-Arabië heeft uiteraard zand genoeg.maar dat bleek te fijn voor dit doel te zijn. De Newyorkse recherche heeft een pornofilm in beslag genomen die bleek te zijn gemaakt door haar eigen afdeling zedendelicten. De film moest een „lokkertje” zijn om te infiltreren in het plaatselijke pornografiesyndicaat. HOORN(ANP). Een gekantelde wa gen met bier heeft vannacht gezorgd voor een forse verkeersopstopping bij Hoorn. Het verkeer in beide richtingen werd over de fietspaden geleid. De ravage op de weg viel mee omdat de vrachtwagen gesloten was. Voor men een poging kon doen de bierwagen weer op zijn wielen te zetten, moesten de gebroken flessen worden gelost. De hele zaak had al eerder aan het licht kunnen komen, namelijk toen het stoffelijk overschot uit Zwitser land in Nederland was aangeko men. De ouders van Henriëtte lieten toen echter weten dat ze liever niet hadden dat de kist werd geopend; ze durfden de confronta tie niet aan. terugweg kwam de auto van de heer Broek vlak bij Bazel frontaal in bot sing met een Zwitserse auto die in een slip was geraakt. Bij de botsing kwam het echtpaar Broek om het leven, net als een inzittende van de Zwitserse wagen, de 21-jarige mw. Ruth Halerthür. Henriëtte Blokland werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Daar heeft de persoonsverwisseling plaatsge had. Hoe dat heeft kunnen gebeuren is nog niet duidelijk. Volgens een ambtenaar van de burgerlijke stand in Vlaardingen heeft het geen enkel probleem opge leverd het overlijden van Henriëtte Blokland administratief ongedaan te maken. „Een eenvoudige admini stratieve handeling. Ze zal er in de toekomst geen last van ondervin den”, zei hij. Ruim 650 collega’s in heel Engeland hebben toege zegd aan de staking te zul len meedoen. De 1432 „vol waardige” luchtverkeers leiders zijn niet bij het con flict betrokken, maar zijn sterk afhankelijk van de IJMUIDEN. De 8-jarige Chris Jan Moniharapon uit IJmuiden is dinsdag middag omstreeks vier uur bij een ver keersongeval op de Lange Nieuwstraat om het leven gekomen. Het kind stak, vlak voor de wielen van een trekker met oplegger, met z’n fietsje de zebra bij het Marktplein over. Toen het jongetje plotseling de over steekplaats opreed, was de vrachtwagen er nog zo’n vijftien meter van verwijderd. De 27-jarige uit Alkmaar afkomstige chauffeur, die volgens de politie met nor male snelheid reed, heeft uit alle macht geremd en met een uitwijkmanoeuvre ge tracht het kind te ontwijken. Het jongetje was op slag dood. Diverse ooggetuigen van het ongeval zijn en worden nog door de politie ge hoord. Na een onderzoek is inmiddels vast komen te staan dat de wagen geen techni sche gebreken vertoonde. Het Nederlandse lucht- verkeersleidersgilde steunt de akties van zijn Engelse collega’s. Het heeft zijn le den opgeroepen zich strikt te houden aan de beperkin- Deze ontwikkeling betekent dat de weekproduktie, de aanvankelijk was ge raamd op 105.000 ton per week, is terugge lopen tot 89.000 ton per week. Met name de belangstelling voor de zogeheten dikke plakken en het betonstaal is schrikbarend verminderd. Voor het blik nam de vraag (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Als de huidige omstan digheden en toekomstverwachtingen zich niet wijzigen zal de staalproduktie van Hoogovens in IJmuiden dit jaar een re- cord-dieptepunt bereiken. De afzetver- De Britse miniser Albert Booth van werkgelegen heid, zal naar wordt aange nomen, vandaag een laat ste bemiddelingspoging on dernemen. Hij liet aan ver slaggevers doorschemeren dat er mogelijk een com promis bereikt zal worden. In ieder geval heeft Booth gisteren geen resultaat be haald, ondanks een bijna zes uur durende vergade ring met vertegenwoordi gers van keersleiders vers. assistent-ver- en werkge- Op de woensdagavond cursus kunnen enkele paren van 25-45 jaar worden geplaatst. Best for Dancing Houtplein 16a, Zowel Van Thijn als Terlouw zei giste ren het merkwaardig te vinden dat Van Agt met weer een voorstel komt. Van Thijn: „Den Uyls voorstel was een eind bod.” Terlouw: „Het is procedureel vreemd”. Beide fractieleiders lieten weten niet bereid te zijn over de voorstellen van Van Agt te praten, tenzij zoals Terlouw zei „het CDA een revolutionaire stap maakt”. IJmuiden IJmuiden 02208-3577 en 16450 De brief van Van Agt aan Den Uyl bevat geen nieuwe tegenvoorstellen die afwijken van het stand- Het CDA vindt het eindvoorstel van Den Uyl inzake punt dat Van Agt maandagavond heeft ingenomen, ten regeling van abortus weliswaar onaanvaard- Bij de Graan Elevator Maatschapij in het Rotterdamse Botlekgebied is gistermiddag 38 meter hoge drijvende graanelevator gezonken. De elevator maakte water tijdens Het Nederlandse lucht- verkeersleidersgilde ver wacht, wanneer de akties van de Fransen en Britten doorgaan, vooral vertra ging op vluchten van en naar de Verenigde Staten en op die via- Frankrijk naar het zuiden. een het lossen van het Britse schip Rubens, dat met 26.000 ton tarwe uit Noord-Amerika bij de GEM was afgemeerd. Acht op de elevator werkende mensen wisten zich tijdig in veiligheid te stellen De elevator verdween binnen enkele minuten in de diepte. Een deel van de top steekt nog boven het water uit. RAAMSINGEL 16 - HAARLEM - TEL. 315015 IJmuider Courant f (Van onze streekredaktie) LONDEN/SCHIPHOL. Verwacht wordt dat het luchtverkeer in noord-west Europa het ko mende weekeinde zal uit groeien tot een chaos. De Britse regering is er niet in geslaagd een einde te ma ken aan de langzaam-aan aktie van 250 Londense as- sistentverkeersleiders, die nu reeds negen dagen duurt. Integendeel, voor donderdag om midder nacht is een landelijke sta king van vier dagen afge- kondigd, wanneer niet vol ledig aan de looneisen van de assistent-verkeerslei- ders wordt tegemoet gekomen. C!- j- - Dj- (Van onze redactie binnenland) '4' "Z. Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond Veel bewolking met op de mees te plaatsen enige tijd regen. Tot krachtig, aan de kust mogelijk tot hard toenemende zuidelijke wind. Minimumtemperaturen ongeveer 12 graden, maxima circa 19 graden. gen, die aan het luchtver keer van en naar Engeland als gevolg van de acties zijn of worden opgelegd. „We zullen niet proberen extra vliegverkeer op Londen mogelijk te maken”, aldus een woordvoerder van het gilde. Los van de akties van de Britten hebben Franse luchtverkeersleiders ook aangekondigd het komen de weekeinde een stipt- heidsaktie te houden uit protest tegen personeelsge brek en het ontbreken van juiste veiligheidsappara tuur op luchthavens in Frankrijk. WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1977 7e jaargang no 249 antoor: Lange Nieuwstraat 427, ’ostgiro: 273107, Postbus 18, y. redaktie: 15389, na kantoortijd: y. adm. en adv. Telefoon 15437 Jachten bezorging: 18.30-19.00 uur en op zaterdagen an 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023- 243 41.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1