Conferentie tegen apartheid bereikt opperste verwarring CHINEZEN VOLHARDEN INZAKE TAIWAN 7 riasDUITSE NEO-NAZI'S HIELPEN BIJ ONTVOERING MODERNE STEDEBOUW WERKT MISDAAD IN DE HAND Proces in Oeganda I Neo-nazi's NEDERLANDS r 1 fc 1 I „BRUG OVER TAALGRENS" BINNEN- EN BUITENLAND AUGUSTUS 19 7 7 2 4 Idin lavi »rdei HAMBURG (Belga) Günter Wallraff heeft bijna vier maanden gewerkt als verslaggever voor het Springer-blad Bild, zo luidt het nieuws dat de Westduitse media al enkele weken in spanning houdt. De haast legendarische Westduit se „industriereporter”, die ruim tien jaar geleden begon met de ophefmakende verslaggeving van zijn belevenissen in de Westduitse industrie en nadien zijn terrein noodgedwongen naar het buiten land verlegde, heeft zich nu, om zijn eigen woorden te gebruiken, „in het hol van de leeuw ge waagd”, namelijk het Springer concern. In afwachting van zijn relaas en een verfilmd verslag voor de Westduitse tv worden de recente activiteiten van Wallraff druk besproken in de pers van de Bondsrepubliek. -WOENSDAG v - :resei (Van onze redactie buitenland) ie Sta ROME. De Italiaanse minister van Defensie Vito Lattanzio is niet gawan plan af te treden na de vlucht van de Duitse oorlogsmisdadiger ïrla4Serbert Kappler uit het militaire hospitaal in Rome. Hij zei dit gisteren ivoor de defensiecommissie van de Italiaanse Senaat, waar hij verslag o uitbracht over het tot nu toe verrichte onderzoek. In een rede van twee **u'luur slaagde de minister erin geen enkel nieuw feit aan het licht te irengen en alleen in algemene termen te spreken over „nalatigheid” ran de kant van Kapplers bewakers. In april vorig jaar waren tien Italiaanse minister treedt niet af vanwege Kappler □n (Van onze speciale verslaggever Fred Sanders) ■publikeinen: volgens hen bestaat er nog de Behalve republikeinen legde als reporter van Bild-Zeitung nu China blijft echter op het standpunt dat door Jan Gerritsen Een lid van dit comité, Heinz Kiessler uit Konstanz, had tegen de Duitse correspon dent van het Italiaanse blad La Nazione, Cesare de Carlo, gezegd dat de ontsnap ping van Kappler met het geld van het Gaeta-comité alleen niet mogelijk was ge weest. Dit betekent dat mevrouw Kappler ook steun van andere organisaties heeft gekregen. Inmiddels heeft de Westduitse regering een verklaring uitgegeven waarin staat dat Er zijn in de parlementaire geschiedenis van Italië al heel wat schandalen geweest en er is nog nooit een minister voor afge treden. Alles wijst er op dat het deze keer niet anders zal gaan. Na het kleine, harde werk in de fabriek en in de mijn, de onthullingen op nationaal vlak en twee internationale affaires gevangenschap onder de Griekse junta (1974) en onderhandelingen met ex-gene- raal De Spinola over wapens voor een staatsgreep in Portugal (1976) die ook in het buitenland weerklank vonden, leek het alsof er voor de „grimmige Uilenspiegel" (Newsweek) geen werk meer was. Van zijn gebundelde reportages zijn in de Bondsrepubliek meer dan een miljoen exemplaren verkocht: een goed deel daar van is in alle Westeuropese talen vertaald, ook in het Nederlands. Wallraff werd in enkele jaren tijd zo bekend dat hij para- in de gehele wereld, aldus het rap port, „en dronkenschap leidt tot agressie". Speciale broedplaatsen van ge weld zijn ook de trieste buitenwij ken van de grote steden. Daarom stellen de rapporteurs voor dat in de toekomst steden niet meer dan 200.000 inwoners zouden mogen tellen, dat bestaande grote steden niet zouden mogen overgaan in „bidonvilles”, maar dat er satel lietsteden zouden moeten komen die door groen en bomen van de stad zijn gescheiden. Gebouwen zouden ook hooguit zes etages mogen tellen en er zou den meer fietspaden moeten ko men. In de huizen zou het gezin in ere dienen te worden hersteld. Ra dio- en tv-programma’s zouden ov- zij op geen enkele manier betrokken is geweest bij de ontsnapping van Kappler. In de Italiaanse pers is dit veelvuldig ge suggereerd en het partij-orgaan van de Oostduitse communistische partij SED, Neues Deutschland, schreef vorige week zelfs dat een Westduits marineschip aan de vlucht van de voormalige politiechef van Rome heeft meegedaan. LAGOS. Met emotionele verklaringen on beschuldigingen van de kant van de vertegenwoordigers van de bevrijdingsbewe gingen in zuidelijk Afrika bereikte de VN-conferentie over actie tegen apartheid gisteren in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos de bij dergelijke conferenties gebruikelijke fase van de volledige verwarring. er de waarde van het gezinsleven moeten inlichten, en de werktijden van de gezinsleden zouden zodanig moeten zijn dat vader,- moeder en de kinderen op een zeker moment allemaal tegelijk thuis kunnen zijn Cijfers over de misdaad worden in dit rapport, dat een bestseller geworden is, ook verstrekt. Het probleem wordt daarbij van de zelfde orde geschat als de proble men van de werkloosheid en van de inflatie. Tussen ’67 en '76 ver dubbelde in Frankrijk het aantal misdaden van ruim 900.000 tot bij na 2 miljoen. Het aantal gewapen de overvallen werd in diezelfde pe riode vijf maal groter en bereikte de 3800. Maar wat directe moord aangaat, daar valt alles in Frank rijk nog wel mee: één op de hon- sprak namens de negen EEG-landen en kon na alle overleg dat binnen de Negen over deze conferentie is gevoerd, nauwelijks meer iets nieuws aandragen. Hij zei dat de Negen „embargomaat- regelen” hebben genomen tegen wapenleveranties aan Zuid- Afrika. Een subtiele afzwakking van het door zwart Afrika geëiste verplichte algemeen wapenembargo. Staatssecretaris Kooymans, die als het programma klopt van daag aan het woord komt, zal zich wat krachtiger uitlaten en aankondigen dat Nederland in ieder geval een volledig wapenem bargo afkondigt. Een niet al te dure maatregel overigens voor een land dat geen werkelijke wapenindustrie bezit, hoewel de weige ring van de Nederlandse regering de export van Fokker F-28- vliegtuigen naar het door Zuid-Afrika overheerste Namibië toe te staan in conferentiekringen uiteraard een goede indruk heeft gemaakt. Denemarken en Ierland willen zich bij Kooymans' rede aansluiten. De bejaarde Sean Macbride, veteraan in de strijd tegen apart heid en vóór de naleving van de mensenrechten in het algemeen, heeft nog een voorstel dat wellicht de slotdeclaraties van Lagos kan halen. De vroegere VN-vertegenwoordiger voor Namibië en tegenwoordig secretaris-generaal van Amnesty International, stelde voor dat de Verenigde Naties een commissie instellen die moet onderzoeken welke landen en bedrijven Zuid-Afrika heb ben geholpen bij het vervaardigen van kernwapens. President Breznjev van de Sovjet-Unie heeft aan de VN-confe- rentie tegen apartheid een boodschap gestuurd waarin hij zegt dat Zuid-Afrika nu „een van de heetste punten op deze planeet is” waar nog overblijfselen bestaan van kolonialisme en racisme. Liquidatie van deze zetel van kolonialisme en racisme zou van groot belang zijn voor het verwijderen van obstakels op weg naar vrede in het gebied en voor verbetering van de internationale situatie in het algemeen”, aldus Breznjev. den bij het grootste Westeuropese dag blad". Wallraff zegt zelf dat hij weinig genoe gen beleeft aan dit rollenspel; de artistieke voldoening van de toneelspeler is hem kennelijk vreemd. In de Griekse gevange nis werd hij destijds bewerkt met elektri sche schokken, stokslagen op armen en voetzolen, slaapberoving enz. Geregeld krijgt hij per post en per telefoon doodsbe dreigingen in huis. Eind juni van vorig jaar brandde zijn kantoor uit en ging zijn archief in de vlammen op. Daags nadien kreeg hij van een „Deutsche bund, afde ling Hamburg" een briefje met de bood schap „Let op, dit Is de laatste waarschu wing". En aan zijn laatste actie hield hij een maagzweer over. Zo benijdenswaar- dig is het leven van de „grimmige Uilen spiegel" nu ook weer niet. Van de vele voorstellen die de 10 rapporteurs aan president Giscard d’Estaing hebben gedaan, zal het merendeel wel tussen wal en schip vallen. Het verdwijnen van de guil lotine zou echter betekenen dat van staatswege althans niet langer aan het moorden wordt meege daan. Het rapport wemelt van kleine mededelingen zoals het bericht dat tot ieders kennelijke verrassing het drugsgebruik in het land zich zou beperken tot „maar"’ zo’n 30.000 verslaafden Voor deze aantasting van een maagde lijk landschap ter symbolisering van de Belgische eenheid of de eenheid der Bel gen, bedacht de commissie een naam die het toppunt van nationale knulligheid mag worden genoemd: Trefpunt 150. Het be tonnen waterhoofd, dat uiteraard ook een Velodrome zal omvatten, zou ingehuldigd worden na een fakkeloptocht die in Brus sel zou moeten beginnen na afloop van een heropvoering van de opera „De Stomme van Portici”. Zoals bekend was dit niet al te hoog aangeschreven muziekdrama op 25 augustus 1830 in Brussel de aanleiding voor relletjes die leidden tot de definitieve scheiding tussen koning Willem I en de zuidelijkste Nederlanden. BRUSSEL. Op 4 oktober 1980 is het 150 jaar geleden dat in België de onafhan kelijkheid werd uitgeroepen. Een commis sie van eerbiedwaardige heren, zoals de voorzitters van de twee kamers van de Belgische volksvertegenwoordiging en de gouverneurs van de negen Belgische pro vincies, heeft enige plannen uitgedacht om de viering van dit gedenkwaardige gebeu ren luister bij te zetten. De commissie kwam met het idee van een onschuldig kijkplezier als een vlootschouw op de Schelde (de rivier die ingevolge een ak koord met Holland tot 1839 niet door Belgische schepen bevaren mocht worden) en bepleitte voorts een algehele verfraai ing van het ganse grondgebied tussen Maas en Sambre met bloemen en planten. Als een kaakslag voor de Vlaamse opinie werd het idee van „de Franstalige Brusse laars en hun Vlaamse akolieten” (dit laat ste woord betekent zowel volgeling als misdienaar) gedoodverfd in het linkse Vlaamse weekblad „De Nieuwe”. België immers interesseert een fatsoenlijke Vla ming hoegenaamd niets, zo zegt het blad. „België is in onze geografische context de vijand van het zelfbeschikkingsrecht der volkeren". Die had u nog niet gehoord, wel? „De doel van deze seminaris", aldus het persbericht, was „de samenstelling van een overmacht voor de handelspolitiek na ontleiding van de huidige stand van op de binnen- en buitenlandse markten”. Een Belgisch staatsbedrijf Manufac ture de Cristaux de Val saint Lambert hield onlangs een bijeenkomst voor al zijn vertegenwoordigers en importeurs in den vreemde. Aan het persbericht over deze gebeurtenis ontlenen we de volgende ali nea’s, die mogelijk nog bij een examen Nederlands betrokken kunnen worden. NAIROBI (Reuter/AFP). Radio-Oe- ganda meldt dat er gisteren voor een mili taire rechtbank in Kampala een proces is begonnen tegen 16 Oegandezen, beschul digd van samenzwering met de bedoeling de regering van president Idi Amin omver te werpen. „Aan het einde van deze arbeidsverga- dering werden de agenten verheffen tot chevalier de l’ordre de Villencourt. Deze titel beloond de mensen die door hun pro fessionele of welwillende houding de schit terende beroemdheid van Val saint Lam bert bijzonder versterkt hebben". nje e: lisme' mg g de doodstraf te maken. Het idee tectei zal deze herfst nog in het parle- migin nent ter sprake komen. de b vani lisan Lijze mannen begonnen aan hun Jre be onderzoek naar de misdaadbestrij- arjh ding- Alle tien werden ze in die tijd dat e bestolen. Minister s vo« ng, niemand de minister het vuur al te na aan de schenen. En hier bleek het gevolg van het onlangs gesloten regeerakkoord: Italië mag dan een regering hebben (al wordt dat door de republikeinen betwijfeld), een op positie heeft het in ieder geval niet meer. De politicoloog Giorgio Galli beschreef de toestand in het Romeinse dagblad La Re- publica aldus: „De christen-democraten regeren, de communisten laten ze hun gang gaan, wie de rust verstoort is een buitenbeentje of handelt ondoordacht”. land verboden is, droomt volgens het rapport meer dan 80 procent van de Fransen ervan een revolver te bezitten. /an ilde”: i bon Er zo ie me vanc e mar ge bli Honderdvijftig jaar Belgenland is ons de opgave van evenveel blunders niet waard, is nog maar een van de zwakste commen taren die vooral van Vlaamse zijde te ho ren waren op dit „megalomane plan”, dat in de praktijk in de eerste plaats grond- en bouwspeculanten ten voordeel zou strek ken. Het vermoeden is gerezen, aldus een doorgaans welingelicht weekblad, dat een broodzuchtige aannemer achter de groot scheepse inbeelding steekt, mede omdat de bouw van de Brusselse metro is afge remd. Joshua Nkomo, namens het Patriottisch Front in Rhodesië, klaagde met name West-Europa aan dat zijns inziens via investe ringen en andere economische contacten profiteert van het Zuid- afrikaanse apartheidsregime. Hij verwierp bij voorbaat een resul taat van de conferentie in Lagos dat niet meer zou inhouden dan een oproep aan Zuid-Afrika de apartheid af te schaffen. „Actie tegen apartheid is: directe steun aan de bevrijdingsbewegingen”, aldus Nkomo. Sam Nuyoma van de SWAPO (bevrijdingsbeweging voor Nami bië) en Olivier Tembo van de ANC (voor Zuid-Afrika) lieten zich, hoewel minder kleurrijk en bewogen, in dezelfde zin uit. Het probleem van de conferentie in Lagos is echter dat resolu ties waarin bij de algemene vergadering van de VN en bij de Veiligheidsraad om actie wordt gevraagd, met een redelijke mate van eensgezindheid moeten worden aangenomen. Dat houdt in dat een rechtstreekse veroordeling van West-Duitsland, dat Zuid- Afrika hulp heeft gegeven op het gebied van technologie op nucleair gebied, niet te verwachten is. Het is een moeilijk punt, te meer nu de geruchten over een ophanden zijnde Zuidafrikaanse kernexplosie sterker worden. Voor Frankrijk, dat weigert de wapenleveranties aan Zuid-Afrika te stoppen, althans de bestaan de orders wil afmaken, geldt hetzelfde. De Belgische minister van buitenlandse zaken Henry Simones Bij deze zestien Oegandezen zijn het voormalige hoofd van de schoolinspectie van het Qegandese ministerie van Onder wijs, drie ambtenaren van het gevangenis wezen en een aantal officieren. De ver dachten kunnen de doodstraf krijgen. Het komplot zou in de laatste maanden van 1976 zijn gesmeed. itgroe •ende dijk o m ha et col m 53, In). D m woi aaltijd derdduizend Fransen is bij een moord betrokken, terwijl bijvoor beeld in de Verenigde Staten dit cijfer bij tien op de honderddui zend ligt. Maar moord of geen moord, vooral de stedelingen wapenen zich steeds meer tegen hun eventu ele overvallers. Volgens statis tieken in het rapport over de mis daad zou 20 procent van de Parijse bevolking judo of karate hebben geleerd, tegen 12 procent in ‘67. Buiten de Franse hoofdstad is maar acht procent van de bevol king in staat een dief met judo of karate te vellen, 's Nachts sluit 91 procent van de Fransen zijn deu ren af, terwijl 44 procent ook over dag alles potdicht houdt. En hoe wel het bezitten van wapens in dit n no .11e ar veer I 5 ren i omd< tunni was e Over het derde en belangrijkste idee van het Nationaal 1980 Comité, is inmiddels een fikse of nog liever laatdunkende dis cussie ontbrand. De commissie wil een „brug over de taalgrens” nabij het domein van Opheylissem, een vele tientallen hec taren groot landelijk gebied dat doorsne den wordt door de autosnelweg Brussel- Luik, die hiermede als taalgrens dienst doet. Ter weerszijden van het autobeton, zo vindt de commissie, zou een sport- en cultuurstad moeten worden gebouwd, compleet met wat in een krant genoemd wordt „leef- en kijkgeheel", wat dat dan ook wezen moge. :en za bezoel sn me amble erenti enwei tusse volge de ge garanties heeft dat de veiligheid van het eiland niet in gevaar komt. Cyrus Vance hield zijn college» Hoeang Hoea voor dat de Verenigde Staten wel bereid zijn om hun diplomatieke en mili taire banden met Taiwan te verbreken, maar alleen indien Washington voldoende doxaal genoeg nauwelijks nog aan de slag kon gaan. Van 7 maart tot 30 juni van dit jaar werkte hij nochtans als „vaste4osse mede werker” op de regionale redactie van „Bild” in Hannover. Hij kocht „manager- kleding”, scheerde baard en snor af, ver ving zijn bril door contactlenzen, liet zijn haar kort knippen en jacketkronen op zijn tanden zetten, veranderde zijn accent, en een zoveelste Wallraff was geboren. Hij had zich voorgesteld als iemand uit het reclamevak die een kans wou wagen in de journalistiek. Wekenlang schreeef de linkse reporter onder het pseudoniem Hans Essen in het rechtse dagblad over seks, drugs en kunstborsten „om de me chanismen in het voornaamste bastion van de internationale reactie beter te kunnen nagaan”. Elke dag noteerde hij zorgvuldig alles wat hij zag en hoorde, bewijsmateriaal leverde hij prompt in bij een notaris en voor het hele project liet hij zich door enkele advocaten juridisch advies verle nen. „Bild"-reporter Essen legde zovéél ijver aan de dag dat hij in drie maanden en drie weken ruim 9.400 gulden verdiende, zodanig dat hem al promotie in het voor uitzicht werd gesteld. Het resultaat is volgens het weekblad „Die Zeit” katastrofaal. Wallraff zou niet alleen een omvangrijke documentatie over valse berichtgeving en hoe die tot stand komt hebben bijeengebracht maar ook gewerkt hebben aan een „atelier-bericht”, waaruit blijkt dat de „Bild”-journalisten door de totalitaire structuur van het be drijf worden fijngemalen. De „Bild-reporters worden er tegen be taling op afgericht jacht te maken op voor oordelen en om tegelijkertijd voor diezelf de vooroordelen voedsel te leveren, aldus de auteur. Hij maakte naar eigen zeggen varen de enigen die een berisping kregen ils ze zich op de drempel vertoonden, de •••politie-agenten zelf die met zijn bewaking -llinfeelast waren. „De beslissingen die bij deze gelegen heid werden vastgesteld intrekken zowel de oprichting van nieuwe modellen als de uitzonderlijke steun die de Manufacture bereid is aan haar verdelersnet te schenken". Alain Peyrefitte verloor bij een in braak een aantal 17e-eeuwse beeldjes. De belangrijkste haarden van de misdaad liggen in Parijs en de vijf andere grote Franse steden. Daar bij wordt meer dan de helft van alle misdaden gepleegd binnen de bevolkingsgroep onder de 30 jaar. Speciale haarden zijn volgens het rapport buitenlandse arbeiders (omdat het meestal zuiver om een mannengemeenschap gaat) en plaatsen als supermarkten, die ele gant worden beschreven als „het koninkrijk van de stilte en het cel lofaan". Een andere oorzaak van mis daad is volgens de tien rapporteurs de alcohol. Frankrijk kent het hoogste alcoholgebruik per hoofd 3r' val bezoek aan China een vier uur durende maan «de gehouden over de Amerikaanse bui ld zo’ tenlandse politiek in de hoop dat er meer mder toenadering komt tussen Washington en ondei Peking over de kwestie Taiwan. ;roeie en tl lit typ Er zi Washington eerst volledig moet breken model met Taiwan, voordat diplomatieke banden op persconferenties mee hoe politici „weerloos door een machtige instelling werden verhaptstukt, hoe „Bild" een macht heeft die duidelijk groter is dan het zelfbewustzijn van de politici". Precies de methoden waarvoor Wallraff steevast door kranten van de „Springer”-groep wordt aangevallen, en tot nog toe nooit is veroordeeld, behoren tot het vaste reper toire van de „Bild ’-reporters die vaak als ziekenverzorgers of kelners tot het privé- leven van hun slachtoffers weten door te dringen. Over de middelen die Wallraff gebruikt om zijn doel te bereiken, namelijk inlich tingen inwinnen uit eerste hand, is in de Westduitse pers al veel te doen geweest. Hijzelf heeft altijd beklemtoond dat hij van geval tot geval zorgvuldig afweegt hoever hij kan gaan en dat niet om het even welk doel bepaalde middelen heiligt. Niet alleen de Duitse persraad maar ook zijn rechters kwamen dan ook tot het besluit: „Het is niet principieel fout als een journalist zijn identiteit geheimhoudt om inlichtingen te verkrijgen, zeker niet wan neer het publiek belang daarmee gediend is". Tegenover „Die Zeit" verklaarde Wall- raff na zijn laatste actie: „Ik heb geen enkele handtekening vervalst, geen enkel document moeten tonen, dus ook geen vals. „Bild”-verslaggevers kunnen zich zelfs in militair gebied begeven zonder paspoort. En de naam Hans Essen is een pseudoniem dat ik bij de orde van journa listen en bij de beroepsunie heb laten inschrijven". Volgens Wallraff leveren momenteel nog vrienden van hem op andere regionale redacties en zelfs op de centrale redactie bijdragen voor zijn „onderzoek naar de mechanismen en de verantwoordelijkhe- De twee ministers wisselden verder van BOH gedachten over de ontwikkelingen in La- tijns-Amerika, het Midden-Oosten en Afri ka. Nadere bijzonderheden werden hier niet over verstrekt. Bekend is dat China in Afrika een opmars van de Sovjet-Unie vreest en derhalve krachten steunt die tegenover de door Moskou gesteunde groe peringen staan. Vandaag zou de Chinese minister van Buitenlandse Zaken nader ingaan op de standpunten van Peking in de internationale politiek. Tevens zou Van ce vandaag een ontmoeting hebben met vice-partijvoorzitter Teng Tsjiao-Ping. PEKING (DPA, Reuter). De Ameri- ?nOO kaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance heeft gisteren tijdens zijn Westduitse neo-nazi’s hebben financieel meegeholpen aan de vlucht van de oor logsmisdadiger Herbert Kappler uit een militair hospitaal in Rome. Dit is beves tigd door leden van het zogenoemde Gae- ta-Comité (Gaeta is de vesting waar Kap pler gevangen zat voordat hij wegens kan ker naar een ziekenhuis werd getranspor teerd). PARIJS. De Franse minister van Justitie heeft 103 voorstellen gedaan om de misdaad in Frank- rijk te bestrijden. De suggesties worden gedaan in een rapport van meer dan 600 pagina’s, waarvan de «irC| eerste druk al is uitverkocht. Het laatste en belangrijkste voorstel arakuOp de lange lijst is een einde aan Günter Wallraff slaat weer toe, l heef ikbaar lerwi, ,)n„ De verantwoordelijke commandanten zijn intussen allen overgeplaatst en alleen de beide politie-agenten die in de nacht tlllglvan 14 op 15 augustus de wacht hadden op de gang voor Kapplers ziekenkamer be- lat va vinden zich in arrest. Zij verdedigen zich milj met het argument dat zij uitsluitend op- ie Ri iracht hadden zijn privacy te beschermen, duige Volgens hen was er een voortdurend ko- tandinen en gaan: behalve Kapplers vrouw eleidi toneliese hadden priesters, functionaris- n Mei >en van de Duitse ambassade en andere □urea andgenoten van de gevangene praktisch -aal i inbeperkt toegang tot de ziekenkamer en (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolph Bakker) M r V De Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Andrew Young (links) schudt op de apartheid-conferentie in Lagos de hand van de zwarte Rhodesische leider Nkomo. Haa igroe ■ig mil kunnen worden aangeknoopt met Peking. Bovendien zijn de Chinese communisti sche leiders van mening dat de kwestie Taiwan hun eigen zaak is waarmee de Verenigde Staten zich niet te bemoeien hebben. Peking bepaalt de vorm en het lamel tijdstip van een be vrij ding” van het eiland. □te bt De minister houdt vol dat hij op 22 Nedeaugustus van het vorig jaar duidelijke oals eerders heeft gegeven die ten doel hadden isumrowel een vluchtpoging van de gevangene van <hls aanslagen op zijn persoon te voorko- nd gmen en dat hij de uitvoering van deze aan Arders in handen legde van de politie agenten. Daarmee, zo meent hij, treft hij geen enkele verantwoordelijkheid voor de UCtiPng van za^en- De enigen die nadrukke- Tijk aandringen op zijn aftreden zijn de epublikeinen: volgens hen bestaat er nog dsrai .giek- ais politieke en morele verantwoor- ecret jeiijkiieid en daar dient de minister zijn ale Z gevoigen uit te trekken, zieke e-reg draa- kgrot egelii idat n :ering ne pr erbat van Justitie

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3