Circus Toni Boltini komt in Velsen in de vishal Stichting Santpoort tegen bebouwing van Velserbroek I* i volgende week MODERN AMBULANCE BEDRIJF WEG UIT OUD-IJMU1DEN ins er kort ijmondniejws f Ruimte RUIMTE GENOEG IN IJMUIDEN BRIEF AAN G. S. G.S. zal lachen" ir Onaanvaardbaar" Elitair Wandeltochten met De Kennemer Jagers Tweede prijs voor Voorwaarts” VELSEN-IJMUIDEN 19 7 7 AUGUSTUS CIRCUS MET DRIEHONDERD MAN AAN HAGELINGERWEG J De kaart is gewijzigd. NIEUWE SPECIALITEITEN (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Na dertig jaar gevestigd te zijn geweest aan de Wilhelminakade gaat het Centraal vervoerbedrijf Gebroeders Kloos terhuis verhuizen. Een nieuw onderdak werd gevonden in het pand van het slacht- en vleesbedrijf De Ymond op de hoek van de Cornwallstraat en Ampèrestraat. Het pand van kloosterhuis aan de Wilhelminakade staat op de nominatie, om in het kader van de gemeentelijke renova- tieplannen van Oud-IJmuiden, te worden gesloopt. Met de gemeente wordt over verkoop onderhandeld. ,jc M - Bk pasklaar naar pand op industrieterrein F 9 5 9 9 (ADVERTENTIE) 2-jarige gedag- zan het ag, we- >fdcon- ntemu- lemend ;um in hoofd hij nu en de s giste- e heeft Beeren op de Prijzen in guldens. Per 1 kg.: grote tong 13,35; grootmiddel tong 12,88; kleinmiddel tong 13,21-12,75; tong één 12,34-12,06; tong twee 9,41-9,00; tarbot 13,21-13,20. Per 40 kg.: tarbot 400-165; griet 212-120; kabeljauw drie 120; kabeljauw vier 108; kabelajuw vijf 70-55; schelvis drie 80-78; schol één 80-79; schol twee 77-76; schol drie 70-62; schol vier 76-50; wijting drie 54; makreel twee 40-22; schar 80-37; haai 93- 84; horsmakreel 20-10; rode poon 142-100; bot 31-30; tongschar 100. Circus Toni Boltini, waarbij totaal meer dan driehonderd medewerkers en artiesten betrokken zijn, geeft de voor stellingen maandag 29 augustus en dins dag de 30ste om kwart over vier en om acht uur, terwijl de woensdagvoorstellin- gen van drie uur 's middags en om acht uur ’s avonds zijn. Na dertig jaar een pand van waaruit dienstverlening aan zieken, gehandicap ten en gewonden verantwoord kan worden bedreven. ir Achter de vertrouwde „wittegevel” aan de Wilhelminakade groeide het gespecia liseerde vervoerbedrijf Kloosterhuis. In de 30 jaar dat het bedrijf, dat zich hoofdzakelijk bezig houdt met ambulance vervoer en vervoer van gehandicapten, aan de Wilhelminakade gevestigd is ge weest is het aan alle kanten uit zijn jasje gegroeid. De circa 700 vierkante meter grondoppervlakte waarover men beschikt zijn bij lange na niet genoeg om de vloot van 20 voertuigen te bergen. Ook voor het personeel bestaan geen noodzakelijke voorzieningen. Een belangrijk deel van de woonruimte van de directie, die boven de garage woont, wordt in beslag genomen door bedrijfsruimten. In een kleine ruimte op de eerste verdieping bevindt zich de meldkamer. Kantoor wordt gehouden in een ruimte achter de woonkamer. In het woonvertrek zelf worden de chauffeurs tussen en na hun diensten opgevangen. Een huiskamer annex kantine. Directeur Nico Kloosterhuis is bijzonder tevreden met het pand dat men zo spoedig mogelijk hoopt te betrekken. „We krijgen daar” zo vertelt hij enthousiast, „de be schikking over 2400 vierkante meter vloer oppervlak. Dat is ruimte die we nodig hebben. In de eerste plaats om de auto’s te en hoever breiden ze die wel niet uit om zich overal mee te bemoeien? Het is zo gemakkelijk om vanuit Santpoort met al z’n groenvoorzieningen elitair te doen en de problemen te verschuiven naar een ander gemeentedeel, waar de laagstbetaal den de dupe worden. Gemakkelijk om de problemen van het eigen erf naar dat van je buurman te schuiven. En dan praten ze over het harmonische landschap tussen Velsen en Vogelenzang, geldt dat dan niet voor die strook duinen bij Zeewijk”. Dertig jaar geleden betrok het vervoer bedrijf het pand Wilhelminakade 26. Voor heen stond op die plaats een verenigings gebouw van de gereformeerde kerk. Door de oorlog had het pand zware schade opge lopen. In 1955 werd het aangrenzende pand (huisnummer 27) aangetrokken. De directie ging er van uit dat IJmuiden weer een centrale plaats in Velsen zou gaan innemen. „Dat werd onder meer gesuggereerd door wethouder Visser”, zo weet Nico Kloosterhuis zich te herinneren. „Het pak te echter anders uit. Omstreeks 1970 wilde de gemeente de bulldozer in een groot aantal bouwvallen zetten. Dat onheil werd voorkomen maar dertig jaar na de oorlog zitten we hier nog steeds in stof en puin. Toevallig werd ik attent gemaakt op het leegstaande pand van vleesfabriek De IJmond. De gemeente verleende alle me dewerking om die plaats voor ons accepta bel te maken. We kunnen vanaf die plek dan even snel op iedere gewenste plek in Velsen komen als vanaf de Wilhelminaka de. We hebben het met de chronometer uitgeprobeerd”. Nu de beslissing is gevallen wil Klooster huis zijn bedrijf zo snel mogelijk overbren gen naar de ruimte waar het behoorlijk kan functioneren. De telefoon- en mobilo- van de grootste Velserbroek ge- VELSEN. De Show- en Drumband „Voorwaarts” heeft een tweede prijs ge wonnen tijdens het festival Euro-Musik- tagen in de Duitse plaats Bösel. Met drie ëndertig deelnemers uit vele Europese landen heeft de Velsense band aan de wedstrijd meegedaan en blijkbaar met succes. Een nieuw konkours wacht „Voor waarts” op 17 september in Velsen-Noord, waarna de leden op de 25ste september afreizen naar Antwerpen om daar op te treden tijdens een internationaal festival van muziek, zang en dans. Naar het bestuur van Voorwaarts be kend maakt, zijn er nog plaatsen voor nieuwe leden die een instrument willen leren bespelen. De band repeteert elke vrijdagavond van zeven tot negen uur in het vormingscentrum (voormalige Prof, van de Leeuwschool) aan het Gijzenvelt- plantsoen. foondienst staan in de startblokken om zodra de zaak „rond” is alle voorzieningen te treffen die voor de bedrijfsvoering van eminent belang zijn. Voor een deel zal dat nog afhangen van de bereidheid van de gemeente om tot overeenstemming te ko men met betrekking tot de panden aan de Wilhelminakade. Lukt dat niet dan zal worden getracht dit bedrijfspand met bo venwoningen aan een andere geïnteres seerde koper af te stoten. „Kloosterhuis” is een begrip in IJmui den. Dat is in dertig jaar zo gegroeid. Die mijlpaal krijgt gestalte in het moderne pand dat binnenkort wordt betrokken. Dat krijgt allemaal een beetje feestelijk tintje. Terecht! ’er, die en goe- e doch- noeder n Pres- tamen- De besommingen waren: KW 45 29.500, HD 57 1.820, UK 23 850, UK 159 1.400, WR 98 1.830, IJM 18 1.550, IJM 27 1.980. Dus. weer een kaart vol met lekkernijen! Geopend vanaf 17.00 uur. Tafeireservehng gewenst (op maandag en dinsdag gesloten) Bloemendaalseweg 28 Bloemendaal Tel. 023-254939 s Pres- Is zijn tandeel tament h over- „beeld- hoofd- imjour- jonstel- jiten de ij op de ^stellen kunst- kunnen stallen. Nu worden die voor een gedeelte door de chauffeurs mee naar huis genomen. In geval van een nachtelijk kar wei is zo’n wagen koud. Voor patiënten en slachtoffers een onaangename zaak. In het nieuwe pand kunnen we de meldkamer inrichten naar de eisen van vandaag. De administratie kan op een normale wijze worden gevoerd. Voor het personeel ko men er voorzieningen die het mogelijk maken dat hulpverlening op de snelste manier kan worden verstrekt. Slaap-, kook-, kleed- en douchegelegenheden. Het pand is zo ontzettend geschikt voor ons bedrijf dat je het, in geval je het nieuw zou moeten bouwen, vrijwel onveranderd als voorbeeld zou kunnen gebruiken”. De broodnodige ruimte die Kloosterhuis en zijn mensen aan de Ampèrestraat vin den ontbreekt aan de Wilhelminakade. Om daar zo veel mogelijk auto’s te stallen worden de ambulances al jarenlang met de hand ’s avonds de garage ingeduwd. Iedere ochtend om zeven uur gaat Kloos terhuis naar beneden om zijn voertuigen weer even voorzichtig (met de hand) naar buiten te manoeuvreren. „Ze zitten opge borgen als koekjes in een trommeltje. Als er brand uitbreekt valt er niets te redden” aldus de IJmuidense ambulancespecialist. de muzikale „Los Gino’s”, blijft het onge bruikelijke programma-onderdeel de fakir te vermelden over. Mr. Swing is de naam van de man wiens optreden, zo wordt voorspeld, de kijkers zal laten rillen en beven. Als eerste voeren de bestuursleden aan dat „bebouwing van de aan de dorpskern grenzende historische polder een onaan vaardbare aantasting van het omringende landschap zou betekenen”. „Voor de voor ziening”, aldus de brief, „in de door het gemeentebestuur als reden voor de bouw plannen aangevoerde behoefte aan enige duizenden woningen zou in de bestaande woonkernen en in dit geval met name IJmuiden aanwezige bebouwing, waar onder andere op open gaten en zogenaam de witte vlekken (bijvoorbeeld bij Zee wijk) stedelijke bebouwing kan plaats vin den”. Na de suggestie dat de vierduizend in de Velserbroek geplande woningen be doeld zouden zijn voor nieuw aan te trek ken inwoners, stellen deze bestuursleden dat de polder als een bij het dorp Sant poort behorend deel van het nog over gebleven harmonische landschap niet ten offer mag vallen. Als laatste argument gebruikt het bestuur een citaat van oudwethouder C. Ockeloen uit het boek „Een kerk en een handvol huizen”. Met dit uit z’n context gelichte citaat over een verder niet nader aangeduid historisch landschap wordt gesuggeereerd dat deze voormalige Velsense wethouder aan de zijde van de stichting zou staan. Wethouder J. W. Meijer nam „met grote verbazing” kennis van de inhoud van de Santpoortse brief. „We waren als gemeen te in een redelijke relatie met dit stich tingsbestuur gekomen, maar dat nooit een (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Na alle dringende stemmen die pleiten voor de bebouwing van de Santpoortse Velserbroekpolder heeft de Stichting Santpoort, die zich ten doel stelt „bescherming van het landelijk milieu, het dorpskarakter en het omringend natuur schoon”, laten weten van oordeel te zijn dat de polder niet moet worden bebouwd. In een brief aan Gedeputeerde Staten heeft het bestuur van deze stichting gesteld ernstig verontrust te zijn over de pogingen van Velsens gemeentebestuur om herziening van het standpunt van GS inzake bebouwing van de Velserbroek te bereiken. Het stichtingsbestuur heeft tevens gemeend GS te moeten laten weten dat de leden van dit bestuur zich sterk gesteund voelen in hun afwijzende standpunt. „Ze praten over behoud van historisch landschap en keuren wel de aanleg van een recreatiegebied goed. Ze praten over de polder naast de dorpskern, maar die dorpskern ligt er wel een eindje vandaan: wat verstaat die stichting onder dorpskern gevochten voor bebouwing van de Velser broek. Dat citaat is uit z’n verband gerukt: Ockeloen is altijd een pleitbezorgers van de weest”. De heer C. Ockeloen, nu burgemeester in Terneuzen, reageerde als volgt: „Ik be treur het dat dit citaat op ernstige wijze is misbruikt. Het gebied waar ik over schreef ligt een heel andere kant op. Bebouwing van de Velserbroek is niet alleen iets waar ik altijd voor ben geweest, maar waar ik ook altijd hard voor gewerkt heb. Het provinciaal bestuur zal lachen om deze brief. In de commissie Noordelijke Randstad, waar ook het provinciaal bestuurszitting in had, was ik berucht om mijn herhaald pleiten voor de bebouwing. Ze zullen deze brief dus nooit serieus nemen omdat ze maar al te vaak het tegendeel hebben moeten aanhoren”. Bij speeltuin De Veilige Haven, achter het openluchtbad, zal de start zijn: ’s zater dags tussen tien en twee uur en 's zondags tussen tien en half een. Voor inschrijvingen en inlichtingen kun nen belangstellenden terecht op de volgen de adressen: J. Jansen, Platanenstraat 4, J. J. A. Mulders, lepenstraat 10 (tel. 18901), J. F. Koks, Eenhoomstraat 18 (20173), H. C. Smit, Lange Nieuwstraat 408 (13024) en B. H. Uytendaal, Burgemeester Weerts- plantsoen 72 in Santpoort. Het versturen van de brief door de Stichting Santpoort heeft naar inzicht van wethouder Meijer ook wel voordelen: „Dit verstrekt mijn hoop op mogelijke bebouwing van de polder. Het provinci aal bestuur wordt nu gedwongen de keus te maken tussen de aanbeveling van een elitaire groep die nergens op stoelt en de groep van woningzoekenden die tot de laagstbetaalden behoren. Wanneer er enig sociaal inzicht bestaat bij het provinciaal bestuur, kan ik mij niet voorstellen dat dit schrijven ondersteuning zal vinden. Want het bestuur van de Stichting Sant poort is wel gespeend van welk sociaal inzicht dan ook”. W. van I voor aan de benoe- n Boy-i lam in ïubben Aan de dinsdagmarkt werd aange voerd; 290 kg tong; 28 kisten tarbot en griet; 20 kisten kabeljauw; 5 kisten schel vis; 2 kisten wijting; 293 kisten schol; 21 kisten schar; 38 kisten makreel en 71 kisten diversen. VELSEN. Op zaterdag 3 en zondag 4 september houdt de wandelsportvereni- ging De Kennemer Jagers de traditonele jaarlijke wandeltochten. Als wandelge bied hiervoor zijn de Heerenduinen uitge kozen. De afstanden sie men kan lopen, variëren van vijf tot vijfentwinig kilome ter, waar bij de laatste afstand de route ook loopt door het recreatiegebied Spaarnwoude. Het bestuur van de Stichting Santpoort, dat bestaat uit voorzitter mr. L. F. Groot (uit Haarlem), secretaresse A. K. de Vries- de Haas, L. Vermande-Deinum en alge meen bestuursleden J. J. E. van Baarsel, B. W. Jongkind-Moonen en L. Kloek, onder bouwt z’n stelling en met argumenten die door wethouder J. W. Meijer zonder moei te worden weerlegd. Iedereen weet welke panden er voor sloop in aanmerking komen. De gemeente advi seerde door de jaren heen niets te doen aan achterstallig onderhoud. Zo raakte deze buurt in verval. We weten al jaren dat ons pand op de slooplijst staat. Een paar maanden geleden zijn we weer eens met de gemeente gaan praten. Het haalde weinig uit. Open Venster. Het Open Venster van Santpoort-Z.uid houdt vrijdag 26 augustus om tien uur ’s morgens een reünie voor degenen die onder zijn auspiciën naar het vakantieverblijf in Witmarsum zijn ge weest. De bijeenkomst heeft plaats in De Duinpan. Het Open Venster van Sant- poort-Noord houdt dinsdag 30 augustus de jaarlijkse autobustocht. Postzegelvereniging. De jeugdpostze- gelvereniging Post Scriptum gaat donder dag 1 september van start met het winter seizoen. De bijeenkomsten worden gehou den in de IJmond MTS aan de Roos en Beeklaan in Santpoort-Noord. Nieuwe le den kunnen zich op de eerste avond die om half zeven begint aanmelden. Jeugdoperette. De Santpoortse Jeugd- operette begint in september met de repe tities voor het nieuwe seizoen. Dit zal ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de S JO een speciaal karakter krijgen. Er is nog plaats voor meisjes en jongens vanaf zeven jaar die zich telefonisch kunnen opgeven via 023-371509. Jeugddienst. In de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat in IJmuiden wordt zon dag avond om 7 uur de maandelijkse jeugddienst gehouden. Voorganger is Ds. J. M. D. van den Berg, hervormd predikant te Werkendam. De zangsoliste Monique, Perk uit* Oosterbeek brengt in deze specia le dienst Nederlandse liederen ten gehore. Zij begeleidt zichzelf daarbij op de gitaar. W. van Laar bespeelt het orgel tijdens de samenzang. ■L. ---o- De uit de circuswereid bekende naam Althoff prijkt op het programma: Alberto Althoff, die een nummer met paarden- -dressuur brengt. Het duo Balaton treedt op als tempojongleurs, The Catsino’s met een schommelact, Miss Jenny als koord en danseres en Eugene Zinneker met zijn I chimpansees. Een ander dierennummer is van Marcel Peters, de dompteur, die niet alleen een volwaardig leeuwennummer brengt maar die ook met jonge, niet geheel afgerichte tijgers in de piste komt. Behen digheid valt tevens te bewonderen bij The Rialto’s aan de trapeze, bij The Nick-Nock’s, cascadeurs en Josette Bolti ni, die met haar „antipode”-nummer als enige van het beroemde geslacht in de piste te zien zal zijn. Naast uiteraard de clowns in het circus, VELSEN. Voor de tweede keer in K betrekkelijk korte tijd staat Velsen op- I nieuw een bezoek van een circus te wach- ten. Circus Toni Boltini is het deze keer I dat nu in Santpoort de tenten zal neerzet- ten. Van maandag 29 augustus tot en met I woensdag de 31ste worden zes voorstel- 9 lingen gegeven op het terrein aan de Ha- \.;,9 gelingerweg en hel programma dat hier- H voor is samengesteld, zie» er veelbelovend 'H uit- Met name de suggestie als zouden de woningen nodig zijn om het inwonertal van Velsen op te voeren, acht de wethou der weinig onderbouwd met feiten. „Waar het om gaat is dat we het woonbestand moeten bestendigen, terwijl dat nog met duizend per jaar terugloopt en dat kan in de toekomst desastreuze gevolgen hebben”. De suggesties over zijn voorganger Oc keloen neemt wethouder Meijer niet eens geheel serieus: „Iedereen weet dat Ocke loen in de raad en daarbuiten altijd heeft woord over deze brief is gezegd, be vreemdt mij erg. Ik vind het ten eerste niet loyaal dat achter mijn rug om het gemeentebestuur wordt aangevallen, maar bovendien staat de brief vol on waarheden. Als ik het in z’n totaliteit moet kwalificeren, zeg ik: dit is een eli tair, kretologisch verhaal”. De Velserbroekpolder zal. wanneer het aan de Stichting Santpoort zou zijn om te besluiten, niet worden bebouwd. Het Stichtingsbestuur heeft in een brief aan Gedeputeerde Staten bekend gemaakt van mening te zijn dat eventuele woningbouw maar in IJmuiden moet worden gepleegd omdat zij vinden dat de polder hieraan niet „ten offer mag vallen”. „Kloosterhuis,, - i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5