OVER IJMUIDEN GESPROKEN je praten Succes op Rooswijk met „sportieve familiedagen visarbeiders Met paarden moet Weer geen WW voor losse Opnieuw caravan gestolen Een spaarder kan in principe drie kanten op De Amro Bank is er voor alle spaarders. AR 44 Niet vastzetten. Vastzetten en er toch aan kunnen komen. Echt vastzetten. Wandelstok Ten Napel - 1 Ten Napel - 2 Huisuitzetting Ten Napel - 3 Bewaarschool J. H. Porck stapt uit STISA-bestuur j Toch eindzege voor Andela - Fortgens or 7 6 IJMOND AUGUSTUS WOENSDAG 24 19 7 7 Fff N 99 Ofwel sparen en snel aan je spaargeld kunnen komen. Daar heeft de Amro Bank een Rente Spaarrekening voor, of het bekende Spaarboekje. Dat is simpel, overzichtelijk en heel flexibel. En u krijgt een rente van AO/ H7o Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er toch aan kunnen komen. Daar heeft de Amro z’n l’lus- rekemngen voor. Alleen als u opnéemt betaalt u 1 of 2% opnamekosten over het opgenomen bedrag. En anders zi jn ze goed voor maar liefst 6 of JO/ Dat is voor de spaarder die de allerhoogste rente wil. Maar dan ook voor lief neemt dat z’n geld langere tijd vastligt. Amro’s Vaste Looptijd Rekeningen bijvoorbeeld gaan van 2 tot 6 jaar vast. En de rente varieert dan van 7 tot p 1 ^’1 een IIIIIIIIIIIIHIHlIlEiltlIlItlIllIllllllllllllltlIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH „In uw artikel „Hakmes-diabola-made- lot” gaf u een beeld van het straatleven zoals het vroeger was. Denkt u ook aan de wandelstok. In 1918, toen ik hier kwam, behoorde die erbij. Wij woonden toen op kamers met velen van het raad huis en openbare diensten. Je was niet „gekleed” als je zo’n ding niet had”. (Oud-Velsenaar te S.). Inderdaad en die „mode,' bleef nog jaren gehandhaafd want hoewel ik pas in het door u genoemde jaar geboren ben herinner ik me het gebruik van de wan delstok nog heel goed. Fascinerend voor de jeugd was hoe behendig sommige be zitters hun wandelstok al lopend wisten rond te zwaaien. Dat hoorde er blijkbaar helemaal bij. „De huisuitzetting in de Ahornstraat, waarover u schreef, kan ik me goed her inneren. Ik was leerling van de Emma- school in de Berkenstraat. Er is wat aan de hand, vlakbij, zei iemand. Alle jon gens liepen prompt van de school naar de Ahornstraat. Daar werden nogal wat vuisten gebald toen de mensen uit hun huis werden gezet. Maar er was ook veel hilariteit omdat de deurwaarder een kist naar buiten moest laten brengen die bij de spullen van de bewoners hoorde. Die kist zat met draadnagels aan de vloerbal ken vast. Zoals u schreef zat er zand in. Maar ik herinner me ook dat er tevens stenen in zaten van het soort dat voor inmaakpotten werd gebruikt. Er moest een kruiwagen aan te pas komen om de inhoud naar buiten te krijgen”. (P. C. A. de Jong, IJmuiden). „U vroeg naar de naam van de juf frouw op de oude foto van de bewaar- „Ik herinner me meneer Ten Napel niet alleen als hoofd van school H, maar ook als hoofd van de Burgeravondschool op de hoek van de Engelmundusweg en de Zeeweg, achter het huis van hoofdagent Haak. In die omgeving had je ook de politiepost met ernaast het brandweer- huisje. Dan volgde het zogenoemde „Paadje van ’t Veer” naar de Kalver- straat. Dat pad dankte die naam aan de man die in de buurt een kruideniers- en groentewinkeltje had”. (Oud-Velseroor- der, Beverwijk). school van mevrouw Tjaden. Dat is juf frouw Trijntje Meeuwenoord”. (Cor Wij- ker Kzn, oud-IJmuidenaar, Leenakker- weg 17 c, Zuid-Laren Dr.). „Meneer Ten Napel was hoofd van school H aan de Wijk aan Zeeëerweg. Hij woonde aan Zeeweg, bij Slingerduin. (D. v. d. Linden, IJmuiden). „Ten Napel heeft prachtige jongens boeken geschreven. Ik heb er verschil lende in mijn bezit gehad maar bij de evacuatie zijn ze op een of andere manier weggeraakt. Mijn vraag: zijn die boeken ooit opnieuw verschenen, bijvoorbeeld in een pocketuitgave? Tweede vraag: voor de oorlog kwam in grote oplaag Het Boek voor de Jeugd uit. Daarin stond een verhaal over grote biefstukken die in het roemruchte Hotel Nommer Eén werden geserveerd. Is dat verhaal niet erg leuk om een keer in uw rubriek er gedeel ten uit te citeren?” J. Visser, Haarlem). (Reacties op deze rubriek: schriftelijk bureau van dit blad onder vermelding „IJmuiden, wat vertel je me nou?”, tele fonisch 023-378601). Nee, de door u bedoelde boeken zijn niet als pocketuitgaven op de markt ge komen. Wat Het Boek voor de Jeugd betreft, we menen dat het een uitgave van de Arbeiderspers was, maar hebben nog geen kans gezien het (opnieuw) on der ogen te krijgen. .30 eni [spurt” deel- •in Eu- van sepro- De Sociale Verzekeringsraad heeft hier in aanleiding gezien opnieuw een advies tot schorsing aan de minister uit te brengen. Deze keer werd de wagen, een Adria type 305, wit-blauw gekleurd, gestolen vanaf de Wilgenstraat in IJmuiden-Oost. VELSEN. Het PvdA-raadslid J. H. Porck stapt volgende maand uit het be stuur van de Stichting Samenlevingsop bouw Velsen (STISA). Hij heeft zijn af scheid aangekondigd in een brief aan de raad. Aanleiding tot deze beslissing is de discussie die in de raadsvergadering van 23 juni over de verwikkelingen rond de STISA is gevoerd. deren van vier tot tien jaar waren er spel letjes bedacht. Ten slotte werden de uitslagen voor da mes senioren 1. mevr. T. de Looze, 2. mej. P van den Boogaard, 3. mej. D. Dekker. Dames veteranen: 1. mevrouw A. Mulder 2. mevrouw J. de Wolf, 3. mevrouw G. Jongejan. Herensenioren: 1. A. Tuinstra 3910; 2. P. van Bellen 3515; 3. C. Quist 3465 punten. Heren veteranen: 1. A. van den Boogaard 4010; 2. J. Mulder 3620, 3. B. van der Schans 3405 punten. Niet minder dan drieëndertig prijzen voor de elf deelnemende afdelingen waren voor deze bijzonder geslaagde familiedag uitgeloofd en pronkten op het toneel. Daarbij waren de Jan de Graaf-wisselbe- ker voor B- en C-junioren; Feike Cnossen- wisselbeker voor senioren Cor Luttik-wis- selbeker voor veteranen, die elk hun weg vonden. Al met al heeft een groot aantal belang stellenden bij de twee verenigingen op Rooswijk veel plezier aan deze familieda gen kunnen beleven. IJMUIDEN. Voor de tweede keer in een week is - in de nacht van zondag op maandag - een caravan gestolen. •Uig feit nen t in 978 [aar ige- leer >ijv. die t de per [tijd e in nen eur jke bij lui mt, vij- 978 de un- op- der per de ;ve- icht liet ;en de re, >de tal- 13,- :ijn •on de ‘Ifs ’er. en. or- ;en sof bij Dn- oor oet •n. „Le dag 25 tsen in istocht g kilo- Het meest spectaculaire en ludieke deel van deze dag was weggelegd voor de on derlinge wedstrijd damesvoetbal tussen KIC-medewerksters, die onder scheids rechter E. Konijn toch een aardige partij ten beste gaven. het karakter van een paard maakt. Zo’n paard, om ’ns wat te noemen, vergeeft het je nooit als je het een keer een straf geeft die het niet heeft verdiend. Dat onthoudt het jaren en jaren. Reken er maar op dat het je te pakken neemt wanneer het de kans krijgt” HOEVEEL PAARDEN bij Dirk van Rooijen nieuwe ijzers hebben gekregen is niet meer na te gaan. Het aantal is zelfs niet te schatten. De hoefsmid kreeg steun van zijn zoon Arie, een van de eersten die niet het gewone diploma maar het rijksdi- ploma verwierf, aan de Rijksveeartsenij- school in Utrecht. Met zijn in Velsenoord al gauw welbekende Harley Davidson reisde hij regelmatig heen en weer. Zoon Jan koos ook het vak van hoefsmid maar wilde het wel eens ergens anders probe ren. Hij ging daarom werken in Utrecht, Zeeland en Gelderland. Zoon Evert kwam wel in de zaak maar hij ging zich speciaal toeleggen op de vlug populair wordende auto’s en motoren en op de afdeling fietsen. Toon van Rooijen werd aangetrokken door de bedrijvigheid in het oude IJmuiden; hij ging in de vis. WAAR DE MENSEN vroeger de tijd vandaan haalden blijft voor velen een raadsel. Hoefsmid Dirk van Rooijen was ook nog spuitgast bij de vrijwillige brand weer en als de rode haan verwoed kraai de, kostte dat vele werkuren. Bovendien was hij drager bij de begrafenisonderne ming De Laatste Eer, waarvan schoenma ker Haeseker uit het dorp Velsen de aan spreker was. Moest de laatste eer worden bewezen dan deed Dirk van Rooijen z’n De genoemde besturen hebben op grond van artikelen uit de het reglement voor de werkloosheidsverzekering en van de wachtgeld reglementen de bevoegdheid de uitkeringen voor een bepaalde tijd te schorsen. Dit kan gebeuren wanneer de werkgelegenheid voor de betrokken werk nemers in hun woonplaats zo ruim is ge bleken dat zij gemakkelijk aan werk zou den kunnen komen. Naar informatie van het Gewestelijk Arbeidsbureau IJmond zou een groeiend aantal aanvragen naar arbeidskrachten van bedrijven uit het IJ- mondgebied bestaan tegen een dalend aanbod. transpiratie onderuit komt. En een ge duldwerkje vooral als de paarden jong en dus dartel zijn en blijven rukken en trekken. IEDER VAK IS enigszins te leren, dus ook dat van hoefsmid. Maar een meester- smid word je pas als je er de speciale gave voor hebt. Vooral het kappen van de hoeven dat heb je of dat heb je niet. Dirk van Rooijen was een geboren hoefs mid: Hij had het vak geleerd in plaatsen als Tienhoven en Driebergen, waar hij al op heel jonge leeftijd een bijzondere kijk op paarden bleek te hebben. Oude rotten vertelden wat hij zelf al op een of andere manier had ontdekt: praat met een paard en wees aardig voor het paard. Ook al moet je soms een engelengeduld tonen. Nu wil het verhaal dat de meeste hoefs meden van de oude stempel driftkoppen waren. Ook Dirk van Rooijen was geen uitzondering. De grote, zware man in de smederij aan de Zeeweg kende een be hoorlijke portie krachttermen. Maar alle, paarden vertrouwden hun hoeven graag aan hem toe; voor hen had hij een aparte taal. „PAARDEN”, ZEI Dirk van Rooijen, „het interesseert me geen laars of ik een mooi rijpaard of een zwaar werkpaard onder handen heb. Het kan me niet sche len of ze van een officier zijn of van mannen als Schipper en Schoort in de polder. Je moet niet kijken of een paard mooi is, je moet zien of het hef is. En als een paard dwars lijkt dan moet je eerst ’ns denken aan de mensen die daarvoor verantwoordelijk zijn. Het is de mens die VELSEN. Voor losse visknechten, opnieuw een jaar aan dat de mogelijkheid op een WW .-uitkering bij tijdelijke werk loosheid uitgesloten is. In navolging van het bestuur van het Algemeen Werkloos- heidsfonds en enkele bedrijfsverenigin gen heeft ook de Sociale Verzekerings raad de minister van sociale zaken gead viseerd WW-uitkering aan losse visknech ten die in de gemeente Velsen en aangren zende gemeenten werken te schorsen. Met deze schorsing van opnieuw één jaar wordt het schorsingsbeleid dat sinds 1973 wordt gevoerd, bestendigd. zet dié Iedere erings- oor del 2r- goeie pak aan, hij voorzag dat van de onmisbare tressen en als hij de straat opging zette hij keurig een hoge hoed op. Voor de paarden had hij een uur lang geen tijd, evenmin voor de geliefde zware pijp of de nog meer geliefde Karei Een van acht cent. Wel had hij de kinderen precies verteld hoe laat ze op het kerkhof moesten zijn, met de fiets. Als de plechtig heid voorbij was gaf Dirk van Rooijen zijn hoge hoed aan de kinderen die er netjes mee naar huis wandelden. Zelf nam hij de fiets. Want na De Laatste Eer stonden er op de Zeeweg alweer paarden op hem te wachten. Misschien ook Nellie die een vaste klant was. Ze kwam er even graag heen als jongens met het kapitale bezit van een cent naar de snoepwinkel gingen. Je hoefde op stal maar tegen Nellie te zeggen dat het tijd was om weer eens naar Dirk van Rooijen te gaan of ze liep de straat op, ze ging de hoek om en wandelde op haar gemak naar de smede rij. In d’r eentje. I Zand- 28 au- e bad- ide ad- le trein aantal sakelij- ge files 'lands* 1 naar ch mei □k nog transportarbeiders en fileerders breekt sdrani ral bi dorst! s) terdag kader gebro- Burg, inger” ing en Iric op iet een ten en I De caravan vertegenwoordigde waarde van zesenhalf mille. SANTPOORT. De slotzitting van de derde zomercompetitie van de bridgeclub „De Kennemers”, die in het „Velser-Hooft” in Santpoort werd gehou den, leverde Andela-Fortgens (243.06 pro cent) de eindzege op. Dit paar, dat in deze serie van de eerste compctitiedag af aan de leiding had gestaan, liet zich niet meer verrassen en werd met ruime voorsprong op Kleve-Wijers (235.53) eerste. Van Thiel- Edeling (204.53), dat de tweede reeks wed strijden op zijn naam had gebracht, kon dit huzarenstukje niet herhalen en werd nu zevende. Voor Anten-Van Resteren (193.75) en Wareman-Flentrop (181.85) viel het doek: zij degradeerden naar de B-lijn. Weimar-Peil (231.99) was het sterkste koppel in de op een na hoogste afdeling zodat het naar de A-lijn promoveerde.f ok Barzilay-Wijers (223.37) viel dat succes ten deel omdat het op de tweede plaats beslag wist te leggen. Edeling-Bonder (192.59) en Wajon-Van Gameren (140.83) zagen geen kans zich in de B-afdeling te handhaven en zullen stellig alles in het werk stellen de verloren gegane posities zo spoedig moge lijk te heroveren. Het echtpaar Vreeswijk (207.34) en de combinatie Persyn-De Vries (194.42) wer den de gelukkigen in de C-lijn: zij promo veerden en namen daardoor de plaatsen van Edeling-Bonder en Wajon-Van Game ren in. Uitslagen vierde zitting (in matchpun- ten): A-lijn: Andela-Strengers 126, Kauff- man-Heere 124, Van der Vlugt-Tobias 121, Van Thiel-Edeling 115, Huyg-Knippen 110, Edeling-Bonder 106, Arpad-Spek 98, Drupsteen-Sprang 98, Barzilay-Woudsma 93, Anten-Van Kesteren 89. B-lijn: Van der Kuyl-Kulman 138, Wei- mar-Peil 132, Kroone-Berkhout 128, Need-Muller 112, Muller-Andela 102, fam. Horbeek 102, fam. Hallewas 99, Kesting- Porck 97, Wareman-Flentrop 91, Persyn- De Vries 79. C-lijn: Van Amerongen-Segboer 134, Kleve-Wijers 121, Andela-Fortgens 121, Soomers-Bode 118, Barzilay-Wijers 112, fam. Vreeswijk 104, Jongkind-Poecke 103, Vonk-Smakman 101, Fetzer-Van Ameron- gen 87, Wajon-Van Gameren 79. Eindstanden (in procenten): A-lijn: An dela-Fortgens 243.06, Kleve-Wijers 235.53, Huyg-Knippen 211.12, Kroone-Berkhout 210.65, Soomers-Bode 207.80, Need-Mul- ler 205.13, Van Thiel-Edeling 204.64, Ande- la-Porck 200.85, Anten-Van Kesteren 193.75, Wareman-Flentrop 181.85. B-lijn: Weimar-Peil 231.99, Barzilay-Wij ers 223.37, Kauffman-Heere 209.26, Van der Vlugt-Tobias 209.03, Van der Kuyl- Kulman 208.80, Muller-Andela 198.14, Koningstein-Segboer 196.86, fam. Brou wers 194.26, fam. Horbeek 193.37, Van Amerongen-Moorselaar 196.21, Edeling- Bonder 192.59, Wajon-Van Gameren 140.83. C-lijnz: fam. Vreeswijk 207.34, Persyn- De Vries JL94.42, Jongkind-Poecke 193.39, Vonk-Smakman 191.39, Kesting-Porck 183.25, Fetzer-Meulenkamp 180.92, Sprang-De Vries 176.76, fam. Hallewas 175.37, Wijers-Arpad 170.73, Barzilay- Woudsma 163.89, fam. Beeksma 160. ir Op de Zeeweg omstreeks 1918: een dienstplichtige heeft het paard van een officier voor nieuwe ijzers bij Dirk van Rooijen gebracht, de hoefsmid toont hoe hij het paard met de hand gaat beslaan. Ook zoon Arie heeft voor het vak van hoefsmid gekozen maar hij laat graag zien dat hij een jongen van zijn tijd is: niet alleen het paard maar ook de motor heeft zijn hart gestolen. „NELLIE, JE ZIET ER weer uit om door een ringetje te halen, ga maar naar huis, meid”, Als de hoefsmid dat zei liep Nellie op haar vier nieuwe schoenzolen linea recta naar de stal een straat verder op. Ze kende de weg; niemand hoefde haar te begeleiden. Maar er kwam ook een keer een paard uit Beverwijk waar van iedereen zei dat er geen huis mee was te houden. Daarom moest het wel in de „travake” zoals in deze streek de travalje werd genoemd, een soort hoefstal waarin je een paard aan alle kanten kon vastzet ten als je moeilijkheden verwachtte. Die Beverwijker probeerde meteen de hele boel kort en klein te slaan. Grote splinters vlogen van de zware balken. „Laat haar met rust”, zei de hoefsmid, „ze bedaart wel”. Toen hij even tijd had begon hij met haar te praten. Ze wilde niet luisteren maar na een poosje zag je dat ze haar oren ging spitsen. „Meid”, zei de hoefs mid, „wat hebben ze allemaal met jou uitgehaald”. Toen hij haar kort daarop van voren ging beslaan liet ze het rustig toe. Ook de achterkant gaf geen moeilijk heden. De brenger van het paard begreep er niets van. „Ik wil jou één ding leren”, merkte de hoefsmid op; „een paard is geen Fordje dat je maar een schop hoeft te geven om het weer aan de gang te krijgen met paarden moet je praten”. HET PAARD DOMINEERDE nog vo lop in het plaatselijke verkeer toen hoef smid Dirk van Rooijen zich aan de Zee weg vestigde. Zware Belzen liepen voor de vuilniswagens van het gemeentelijk reinigingsbedrijf dat in 1912 was begon nen het voor particulieren te omvangrijk geworden werk over te nemen. In 1918 waren er al dertien paarden in gebruik; pas in 1927 zou er voor het eerst een auto worden ingeschakeld. Andere sterke paarden hielpen de boeren bij het harde werk in de kleigrond van de polder waar nog niemand aan de komst van grom mende tractoren dacht. Hitjes kepen voor de karren van de alles thuis bezorgende grote winkekers. En veel paarden werden gebruikt door officieren en manschappen van de gedurende de mobihsatie in de gemeente Velsen gelegerde strijd- krachten IN ZIJN WERKPLAATS aan de Zee weg smeedde Dirk van Rooyen zelf de hoefijzers, de kolossale voor de Belzen en de miniaturen voor de hitjes. Ook voor de ijzeren banden om de wagenwielen was hij beschikbaar. Maar het mooiste werk was het beslaan, pit de hand natuurkjk. Vaak een zware klus omdat er paarden zijn die graag op je hangen als je bezig bent en probeer niet ze opzij te schui ven. Een afmattend werk op warme zo merdagen wanneer je er drijfnat van de VELSEN-NOORD. Het sportpark Rooswijk was zondag op alle velden druk bezet door de zogeheten sportieve fami liedagen van de voetbalverenigingen VVB en KIC. WB hield deze keer een alternatieve zevenkamp waarin het spelelement be- langrijker was dan de prestatie. Het was jammer dat slechts een veertigtal leden daaraan deelnamen, al deed dit aan de gezekigheid geen afbreuk. Zelfs voor kin- (ADVERTENTIE) ömuid€n„Ui wat vertel je me nou? OO

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7