I Boek v.d. Maand kweekt meer nieuwe lezers Constructivist Naum Gabo 3 20 stuks y ernieuwde rock en stug publiek in Den Haag had Russisch verleden Rubens beschadigd i Marik» Oek de Jong meer dan modieuze auteur Avontuur beslaat nog. Proeft wij [ontvingen r i I j| S’ „DE HEMELVAART VAN MASSIMO’’ MET EIGEN DIRECTE STIJL GESCHREVEN Operettezanger Octave van Aerschot overleden J Expositie apenkooien in Amsterdam ch 17 KUNST 19 7 7 AUGUSTUS OP 87-JARIGE LEEFTIJD OVERLEDEN I - i 3 010- qNDERDAG 25 K eale ern, ken. zits. stof- e op di- lant. 1 t I Doobies bezwijken niet JOHN OOMKES dam (ADVERTENTIE) bibliotheek arlboro l 20 r\ en een VAN CONTACT AM- i Knappe, stampende soli van gitarist Jeff Baxter behoorden tot de hoogtepunten van het concert. De stichting hield het onderzoek onder ruim twaalfduizend gezinnen. In 54 per cent daarvan was men bekend met het Boek van de Maand (vorig jaar 46 percent). K bij u rma- Iding lo- Nu zijn debuut echter uit is, blijkt opnieuw dat een verhalenbundel zich an ders laat lezen dan twee of drie losse verhalen. En ofschoon het oordeel over zijn schrijverschap op dit moment nog allerminst definitief genoemd mag wor den, je bent geloof ik voor het bibliotheek wezen pas een schrijver als er twintig boeken van je op de plank staan vind ik nu wel dat De Jong gelukkig iets meer is dan een modieus schrijver. Hoewel de nu verschenen tien verhalen op het eerste gezicht tien totaal verschil lende situaties weergeven, in diverse lan den en milieus spelen, is de filosofie die er in doorklinkt vaak dezelfde. Essentieel voor alle figuren is hun gevecht, dat ze verliezen, met de werkelijkheid, met de omstandigheden. Zij komen ondanks zichzelf in situaties terecht waarin de werkelijkheid zich langzaam maar zeker verzelfstandigt en zich losmaakt van de personages. Het gevolg hiervan is dat hun wereld, die zij meenden zo goed te kennen en daardoor te beheersen, dat die wereld in elkaar stort. Zij beheersen niet Om redenen waarop we in het bestek van een concertrecensie niet kunnen in gaan, trok Johnston zichzelf langzamer hand uit zijn vooruitgeschoven positie te rug. De komst van een tweetal voortreffe lijke musici uit het langzaam afbrokkelen de Steely Dan, gitarist Jeff „Skunk” Bax ter en toetsenman Mike McDonald, vorm de een garantie voor de toekomst van de Doobies. Allengs droegen meer groepsle den composities bij. Het accent werd ge legd op de voortdurende vernieuwing van het repertoire, met soul- en jazzelementen. Nu zat het Congresgebouw gisteravond (Van onze correspondent) ROTTERDAM. In Rotterdam is op 88-jarige leeftijd overleden de oud-ope- rettezanger Octave van Aerschot. Hij was een Belg die tijdens de Eerste Wereldoor log, in 1916, zoals veel andere Belgische tonelisten, naar Nederland kwam. Hij heeft zich nooit laten naturaliseren. De glorietijd van Octave van Aerschot lag voor de Tweede Wereldoorlog. Hij was, wat genoemd wordt, een charmezanger. Typerend voor de operettezanger die hij was, was zijn neuzelende stem in spreek- rollen. Octave van Aerschot heeft bij alle moge lijke operette- en revuegezelschappen ge zeten. Bij tijden zat hij ook in rondreizende toneelgezelschapjes. Hij heeft ook jaren lang een eigen gezelschap gehad. Zijn pu blieke loopbaan heeft tot vele jaren na de laatste oorlog geduurd. (Van onze kunstredactie) CONNECTICUT. Naum Gabo, pseu doniem voor Naum Pevsner, die een van de voornaamste vertegenwoordigers was van het Russische constructivisme, is in een ziekenhuis in de Amerikaanse staat Connecticut op 87-jarige leeftijd over leden. In het begin van de jaren twintig verliet hij samen met zijn broer Antoine, even eens een groot constructivist, zijn vader land toen hun hoop om hun ideeën in een nieuwe maatschappij te kunnen realiseren in het Rusland van na de-revolutie ijdel was gebleken Al voor die tijd verbleven de gebroeders De tentoonstelling, samengesteld door twee Delftse bouwkundestudenten, toont de architectuur van dierenverblijven en laat het ontstaan en de ontwikkeling zien van Artis in de hoofdstad. „Apenkooi en bouwkunst” ié te zien tot 15 oktober. Het nieuwe Boek van de Maand bevat 160 grootformaatpagina’s met 113 kleuren foto’s en 48 zwart-wit. De prijs is laag gehouden en bedraagt gedurende de maand september 19,50 gulden. Daarna i zal het boek 32,50 gulden kosten. Uiteraard indien nog voorradig want tot nog toe zijn de Boeken van de Maand nog steeds volle dig uitverkocht. „Leven met antiek” wordt echter uitgebracht in een oplage van 117 duizend exemplaren. Dat is de grootste oplage waarin een Boek van de Maand ooit is verschenen. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Uit een periodiek on derzoek van de stichting „Speurwerk be treffende het boek” is gebleken dat met de actie „Boek van de Maand” een markt van geheel nieuwe lezers wordt gekweekt. De aankoop van het Boek van de Maand (een actie die wordt gecoördineerd door de Collectieve Propaganda van het Boek, de CPNB) leidt tot het aanschaffen van an dere boeken en tevens wordt een publiek bereikt dat voordien hoogstzelden of hele maal geen boeken kocht. x Met de resultaten van het onderzoek heeft de CPNB het bewijs in handen dat aan de oorspronkelijke opzet van de actie wordt voldaan. Immers, met het Boek van de Maand wordt beoogd dat meer mensen gaan lezen. Van de kopers van het Boek van de Maand heeft 58 percent nog niet eerder een boek gekocht. Voor 1976 en ’75 zijn die percentages respectievelijk 53 en 44. Met andere woorden, meer en meer is het Boek van de Maand bestemd voor een nieuw lezerspubliek' Maar de juiste betekenis van de actie bleek slechts bekend bij 21 percent der gezinnen. Veertien percent der gezinnen kocht sinds september 1972 een of meer van de boe ken, voor het overgrote deel in boekhandel of warenhuis. De gunstige uitkomsten van het onderzoek brengt de CPNB ertoe om de actie zeker tot in 1979 voort te zetten. Een groot gedeelte van de plannen om tot uitgaven te komen zijn reeds gemaakt. Zo liggen de titels voor de komende boeken al vast. Overigens komt er lang niet elke maand zo’n boek uit, de termijn varieert van een tot enkele maanden. Op 1 september verschijnt een nieuw Boek van de Maand. Uitgeverij Gottmer in Haarlem brengt dan „Leven met antiek” op de markt dat geschreven is door Noor tje de Roy van Zuydewijn. De beeldredac tie was in handen van de bekende an- tiekexpert D. F. Lunsingh Scheurleer in samenwerking met de graficus Pieter Groot die ook de vormgeving verzorgde. „Leven met antiek” wil een gids zijn voor antiekkenners op hun speurtocht naar het verleden. Noortje de Roy Zuyde wijn heeft zich voornamelijk beperkt tot het Nederlandse antiek waarbij het vooral gaat om de 19e en begin 20e eeuw. Zij trekt dus niet de grens tussen antiek en moder ne kunst zoals zovele antiquairs en ken ners die bij 1830 of bij „honderd jaar oud” leggen ste anonieme fase als tijdens de daaropvol gende periode van het beginnende succes, was componist-zanger-gitarist Tom John ston de bepalende figuur bij de Doobies geweest. Dat had als voordeel dat het publiek een herkenningspunt had, maar als nadeel dat de op zich fraai-gesubli- meerde fusie tussen Californische rock en elementen uit de folk en gospel een wat eenzijdig karakter kreeg. ARBEIDERSPERS-AMSTERDAM. In de Kattengat-serie het bekende boek van Paul Valéry: „Mijnheer Teste”, dat al in 1896 verscheen. In deze uitgave zijn ook opgenomen het „Voorwoord”, de „Brief van mevrouw Emilie Teste” en de „Brief van een vriend”, die in 1926 wer den toegevoegd evenals enige fragmen ten, die er na de dood van Valéry in 1945 zijn bijgekomen 16,50). In zeer verzorgde uitgave de vierde druk van „Candide of het optimisme” van Voltaire, verlucht met tekeningen van Paul Klee. Herman Hesse: „Droomtochten”, ver- R. Buchminster Fuller: „Onderwijs en programmering”, waarin de schrijver zijn denkbeelden uit over het vrijmaken van de wetenschapper. Het derde deel van het „Dagboek” van Anais Nin over de periode 1939-1944, vertaald door Margaretha Ferguson. De vorige delen noteerden de perioden: 1931-1934 en 1934-1939. G. A. VAN OORSCHOT-AMSTER- DAM. R.J. Peskens: „Twee vorstinnen vorst”, een bundel verhalen UITGEVERIJ STERDAM David Storey: „Een tijdelijk bestaan”, vertaald door Rudi Wesselius. Een realis tisch en strak geschreven verhaal van een rechtlijnig mens. Dezelfde schrijver van „De laatste trein”.(/ 26,50) Aldous Huxley: „Gasten op Crome", het romandebuut van de schrijver in 1921 (ƒ19,50). Nadine Gordimer: „Een dode zwarte man”, een roman die zich afspeelt in Zuid-Afrika (ƒ27,50). AMSTERDAM (ANP). „Apenkooi en bouwkunst” is de naam van een tentoon stelling over dierenverblijven, die vanaf 1 september te zien is in de expositieruimte van Stichting Wonen aan de Leidsestraat in Amsterdam. 75 106 136 165 182 221 ijden zen. Naast de zo even genoemde Gerrit Krol vielen mij de wat Werther Nieland- achtige jongetjes op met name in het verhaal De vogelmens, terwijl het laatste verhaal zo overgenomen lijkt te zijn van F. C Terborgh. Wie ook maar iets van deze schrijver heeft gelezen moet aan hem denken als De Jong dat verhaal als volgt begint: „Op een hete zomerdag wa ren ruiters opgedoken in de oneindigheid van de steppe. Vlak buiten de stadsgren zen was een jongen bij zijn haren gegre pen en op een paard gesleurd. Hij had de weg moeten wijzen naar de kazerne aan de rand van het stadje. De ruiters waren de binnenplaats opgedraafd en afgeste gen drie hooghartige ambtenaren en enkele soldaten, stijf van het rijden, be dekt met het stof van een lange reis. De kleine garnizoenscommandant had hen met diepe buigingen begroet en naar de koele vertrekken geleid, die al maanden geleden in gereedheid waren gebracht. De jongen was weggeslopen en had in allerijl het nieuws in het stadje ver spreid.” De kracht van De Jong zit naar mijn mening in het intensiveren van situaties waarbij het psychisch perspectief conse- langer, zij worden beheerst door omstan digheden die groteske vormen gaan aan- emen. De meeste'verhalen eindigen dan ook hiermee dat de mensen zich in een leegte bevinden, alleen, wetend nergens meer bij te horen. Het tragische voor hen is bovendien dat die eenzaamheid niet bespreekbaar is omdat anderen nu een maal in een andere werkelijkheid leven. Dat mag wat theoretisch klinken, maar het opvallende van dit debuut is nu juist dat die theorie heel goed verstopt is in verhalen die over het algemeen span nend zijn en goed geschreven. Het opvallendste verhaal is voor mij Rita Koeling waarin niet alleen een Ger rit Krol-achtige weemoed en melancholie de boventoon voert, maar het verhaal is bovendien het meest afgeronde. Het be schrijft de eerste verliefdheid van een lagere-schooljongen voor zijn juffrouw en later voor een klasgenote, Rita. Wat zich aanvankelijk als een spel laat spe len, wordt allengs bloedserieus en dat is veel te veel voor Anton. Hij wordt slach toffer van een spel dat hem razendsnel uit de hand is gelopen. Het spreekt welhaast vanzelf dat in een eerste bundel invloeden zijn aan te wij- Gabo voerde zijn plastieken vaak uit in doorzichtige materialen als glas of plastic. Zijn werk is op te vatten als een mathema tische ruimteverbeelding. Zijn kinetische plastieken worden beschouwd als voorlo pers van de mobiles. In Nederland werd vooral zijn „Gestileerde bloem” (uit 1957) voor de Bijenkorf te Rotterdam bekend. een volkomen verschillend leven geleid te hebben, na zes jaar weer terugzien. Door eenzaamheid gedreven ontstaat er een ontroerende vriendschap en gene genheid voor elkaar 16,90). van een in sneltreinvaart voortbewegende lift en een enorme dreun veroorzaakten wel hun beoogde effect. Oubollig, dat wel. Direct daarna en dat kan de groep meesterlijk de rustieke landelijkheid van enige semi-akpestische nummertjes. Met veel daadkracht en gevoel voor ver houdingen werd daarna gestreefd naar een dosis opwinding, dat via House 'of Silver, het effectrijke Livin’ on a Fault Line, een stukje blues, I know you're big that way (tjonge, wat een precisie), Sim mons' Blackwater en Back me a little While bereikt werd dankzij stampende soli van met name Jeff Baxter, die meestal niet stil op zijn kruk kon zitten. Het publiek gaf zich voor zoveel over macht aan puur technisch kunnen uitein delijk gewonnen en werd beloond met een reeks goud van oud: Long Train Running, Jesus is just allright en de toegift Listen to fa- tel. Cu- weg nne- lan). nstr. Ge- 8 u. the Music. Als aan de boodschap die in die laatst titel vervat is, vanaf het begin ge hoor was gegeven, dan had het niet zo lang hoeven duren voordat de zaal op tempera tuur kwam. tellingen en sprookjes, vertaald door Hans Hom. De meeste van deze verhalen zijn al geschreven tussen 1910 en 1932, maar ze zijn pas in 1945 voor het eerst gepubliceerd. UITGEVERIJ AD. DONKER N.V.- ROTTERDAM. Een boekje van Gregor M. Frenkel Frank: „Ja Heren ik eh. ik ben toeval lig de directeur dus. doet u ’t er maar mee 9,50). Een bundeltje „Schetsjes". Gabo in het westen. Naum studeerde aan vankelijk wis- en natuurkunde te Mün chen, totdat hij in aanraking kwam met Kandinsky, waarna hij onder invloed van het kubisme zijn eerste werken schiep in Parijs (1913-1914) en in Oslo (1914-1917). tot aan de nok gevuld, maar het merendeel van de bezoekers toonde zich niet dadelijk bij de aanvang bereid om nu eens werke lijk te letten op de muzikale vernieuwin gen die na 1974 plaats hadden gehad. Dat de zes man sterke groep onder die zware last van het verleden niet bezweek, was naast de constatering dat bloedstollende precisie en vreugdevol musiceren hand in hand kunnen gaan, het belangrijste resul taat van deze hernieuwde kennismaking met de Doobies. Dat gebrek aan luisterbereidheid had wel tot gevolg dat er aan de communicatie tussen de band en het publiek zo halverwe ge het concert wel iets schort, ook al omdat i geen enkel groepslid zich ontpopte als een waardig presentator of volksmenner. Naast McDonald en Baxter maakten daar overigens verder de prominente bassist Tyran Porter, gitarist Pat Simmons en de beide drummers John Hartman en Keith Knudsen deel van uit. Bovendien bleek een extra man, Bobby Lakind, tijdelijk aan de ritmesectie te zijn toegevoegd. De leadvocalen werden gelijkelijk over de groepsleden verdeeld, al fungeerde het vrij aparte, wat zwaardere en enigszing negroïde stemgeluid van McDonald als tegenhanger voor de hogere en scherpe zang van Simmons of Knudsen. Het eerste gedeelte van het concert kreeg een medley- karakter omdat een zestal songs doodleuk aan elkaar geplakt werden, waardoor het publiek nauwelijks op adem kon komen. China Grove, Taking it to the Streets, It keeps you running en dan een climax met immense koolzuurwolken, een geluid als )e Doobie Brothers concerteerden teravond in het Haagse Congresge- iiw. Een grote naam uit een verleden, [nog niet eens zo ver achter ons ligt. In '4 was deze Californische rockgroep r voor het laatst en bij die gelegenheid rd eigenlijk de tweede fase in hun ont- ikeling afgesloten Zowel tijdens de eer Na hun definitieve vertrek uit Rusland vestigde Gabo zich in Berlijn (1922-1933), waar hij tot een belangrijke groep kunste naars met onder anderen Paul Klee, Mies van der Rohe, Walter Gropius en anderen gerekend werd Daarna verbleef hij tot 1946 in Londen, waar hij nauw samen werkte met Engelse beeldhouwers als Ben Nicholson en Barbara Hepworth. Na de oorlog emigreerde hij naar de Verenigde Staten, waar hij zes jaar later het staats burgerschap, verwierf. Mag het Rubensjaar o- veral in Europa en met name in België met veel feestgedruis wor den gevierd, uit West- Duitsland komen min der prettige tijdingen. In het Museum voor schone kunsten in Düs seldorf smeet een onbe kende met zuur naar het portret „De hertog” van Rubens dat enkele tonnen waard is. De ge- zichtspartij op het sch ilderij werd daarbij ge heel vernield en ook op andere plaatsen ont stond flinke schade. O- ver de mogelijke res tauratie kon nog niets worden meegedeeld. Het is overigens niet voor de eerste keer dat door vandalen met zuur wordt gewerkt. Anderhalve week gele den moesten twee wer ken van Lucas Cranach de Oudere in Hannover een dergelijke behan deling „ondergaan”. De foto toont twee me dewerkers van het mu seum tijdens hun in spectie van het portret van Rubens quent bij de hoofdpersoon blijft liggen. In dergelijke omstandigheden schrijft hij zijn beste verhalen, Rita Koeling, De worstelaar en het prachtig geschreven Dekker, Kolen Buis, stuk voor stuk kleine maar essentiële menselijke trage-, dies. Van het laatstgenoemde verhaal citeer ik hier voor u de aanvangsalinea’s om u een beeld te geven van De Jongs eigen stijl die zeer direct en beeldend is: „Jaar in jaar uit stonden ze op zondag middag aan de rand van het kanaal en staarden ze met zijn drieën naar het verlaten ijsfabriekje aan de overkant met het witte opschrift Dekker, Kooien Buis dat steeds vager werd. En ze staar den naar de weilanden achter het fa briekje en waren er heilig van overtuigd dat er eigenlijk helemaal niks bestond, dat alles schijn was en dat je daarom alles maar het beste langs je heen kon laten gaan. Was het op zondagmiddag beestenweer, dan zag je ze in de kapsalon van Dekker. Daar zaten ze, ieder in zo'n stoel met een rode omklapbare zitting en een hoofdsteuntje met wit crêpepapier, met hun jassen aan en in het schemer- licfit, want Dekker mocht van zijn vrouw op zondag niet stoken in de zaak en geen elektriciteit gebruiken. Ze staarden naar hun droeve koppen in de grijze spiegels, ze luistreden naar de regen die de ruiten ranselde en heel af en toe zei er iemand wat.” Van De Hemelvaart van Massimo is in middels een tweede druk verschenen. Volkomen terecht, lijkt mij. WIM VOGEL UITGEVERSGROEP COMBO-BAARN (Ten Have). Van de verleden jaar omgekomen Frits Mehrtens een alleraardigst boekje: „Muziek op Woorden”, een verzameling van zijn tijdschriftartikelen en radio voordrachten. Prof. dr. G. N. Lammens schreef een uitgebreide inleiding 12,50). UITGEVERIJ HOLLANDIA-BAARN Nell Dunn: „Ruk z’n kop er af”. Een rolnan van twee vrouwen, die elkaar, na C L A Eerlijk gezegd was ik nogal verbaasd toen ik las dat de Reina Prinsen Geer- ligsprijs voor 1976 was toegekend aan Oek de Jong voor zijn debuut, de verha lenbundel De Hemelvaart van Massimo (uitgave van Meukenhoff) De verhalen die ik kende via een eerste publikatie in Hollands Maandblad waren mij nauwe lijks opgevallen. De zoveelste kopiist van het dagelijks leven, dacht ik. onder last van verleden HAAG. Hoe je het ook keert of udt, het publiek heeft net zozeer zijn entje bij te dragen bij de ontwikkeling i de muziek en de voortgang ervan als heren musici. Op het eerstq gezicht j dat wellicht een wat dwaze verzuch- maar in een tijd dat elke uitgekauw- inuzikale „vondst” zoals dat neger- jeresje Thembi dat met een blijmoe- gezicht Take me back to the Old msvaal zingt, terwijl duizenden van tr rasgenoten daar nog wel wat te wen- over hebben door het singleskopen- publiek wel gepruimd wordt vanwege discostomp die in het nummertje ver gen zit. ATHENEUM-POLAK GENNEP-AMSTERDAM. Vladimir Nabokov: „Geheugen, spreek”, het eerste deel van de autobio grafie van de schrijver, dat al in 1966 is verschenen. Plato: „Politeia”, vertaald door Ge rard Koolschijf. UITGEVERIJ BERT BAKKER-DEN HAAG.. A. Roland Holst: „Een winter aan zee”, een bundel gedichten van deze, onlangs overleden, schrijver, die al is uitgegeven in 1937, maar nu weer, als elfde druk, in een nieuwe uitgave is verschenen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17