Rem op stijging zuiveringslasten Dierenoverschot van Artis naar Zoeterwoude H. Machielsen Hemtunnel gaat 500 mln. kosten UIENSTOKBROOD Rijlessen duurder Staking Brits luchtverkeer begint om middernacht Poolse vraagt politiek asiel EN/STA burgemeester van Zandvoort I Ictie van igeuners p Plein ter correct en constructief” noemde Uerkoning Koko Petalo vanochtend [joor hem afgedwongen gesprek met ^secretaris Zeevalking van Justitie, jesprek ging over de uit elf gezinnen lande familie Durice, die niet in ons «hi mogen blijven. „GRIEK”: aantal paqina'5 vandaag: 32 BLERK MEUBELS het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 1 Commissaris der koningin bij opening installatie Beroep Duitse toeristen agenda pagina 11 Nederland laag genoteerd bij Mliii Uitwegen Plaatselijk buien MOORKOPPEN Bakkerij KLOOSTER Elvis-posters 9, Bi VOOR KANTOOR BEDRIJF TEKENKAMER Inayat Khan: PAUL VAN EWIJK EN ZONEN GORDIJNSTOFFEN (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De onzekerheid over de voortzetting van de forma- tiepoging van Den Uyl duurt nog voort. Rond het middaguur kregen de fractievoorzitters van CDA, PvdA en D’66 een brief van de formateur. Deze gaat daarin in op de voorstellen die Van Agt hem gisteren in zijn uitgestelde reactie op de laatste voorstellen over abortus van Den Uyl had gedaan. Den Uyl had gisteravond al aangekondigd dat hij zou reageren op Van Agts brief, die hem gisterochtend bereikte. CA H Elke avond van 7-9 uur (beh. zat. 0 0 Km fa K fa fa en zon.) geopend voor inschrijving. 0 T Vrijdag 26 aug. informatieavond geh boven 30 jaar. Aanv. 9.15 uur. 0 Nü opgeven voor 1 e jaars zaterdag- 0 avond 8.30 u. v.a. 18 jaar. Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2, 3 Achtergrond2 Plaatselijk nieuws5,6, 7,9,11 Kunst 17 Radio en televisie/Strips 19 Economie21 Beurs20 Sport25,27,29,31 O’ L IJmuider Courant Losse nummers 70 ct. (Van onze Amsterdamse redactie) DEN UYL GEEFT NOG NIET OP (AD VER TENTJES) GED OUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023 324650 een nieuwe specialiteit van Uw „echte” bakker 'oen het kabinet Den Uyl besloot de irissen in het onderwijs te gaan her- actureren, wekte de daardoor onver- jdelijk geworden onrust bij de betrok- uen het plan tot een juridisch protest ■kort geding. Hangende deze dreiging is »r de minster te weinig gedaan om de rust te verminderen. Een grote sociale iekerheid hangt nu over het onderwijs- Men krijgt het gevoel dat de giganti- le bezuinigingsoperatie, waartoe dit ka- let en elk volgend kabinet gedwongen irden, gemakshalve gericht wordt op genen die voor de overheid het best Üpbaar zijn, haar eigen personeel. Of 1 gevoel juist is, valt niet onomstotelijk n te tonen. Men zou zeggen dat in zo’n val ook andere groepen in dienst van het ik het slachtoffer zouden worden, zoals (beroepskaders van het leger en depar- mentale ambtenaren. Misschien echter ibben andere ministers de bezuinigings- icht anders geïnterpreteerd en voorbe id. De minister van Onderwijs is inder- lad nogal rigoureus en onbekookt van er getrokken en heeft kennelijk de kans ten liggen om in onderhandelingen en iscussies met de onderwijsorganisaties »or een redelijke argumentatie begrip te weken voor de onvermijdelijkheid van ilarisverlagingen ij het gesprek tussen een afvaardiging de zigeuners en Zeevalking zegde de tste toe dat er op 2 september een rieg zal plaatsvinden in aanwezigheid beleidsambtenaren van CRM. Hij zei er gezocht zal worden naar een defini- e oplossing. |Miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii nrust in onderwijs ming Petalo was het „gesol met deze sen meer dan zat” en daarom werd trachtend om vijf uur onder zijn aan- ting een deel van het Plein bij het jsterie van Justitie bezet door elf ca ms. Petalo zei daar pas weg te zullen ina een gesprek met Zeevalking. Volgens Haagse kringen zou de brief die pas in de loop van de middag open baar gemaakt zou worden niet de nieuwe voorstellen bevatten waarop het CDA zit te wachten. „Een slim antwoord van de formateur” was alles wat Van Agt kwijt wilde toen hij de brief had gelezen. Aan het begin van de middag kwam de CDA-fractie net als die van PvdA en D’66 bijeen voor beraad op de brief van de formateur. In de brief liet Den Uyl weten uiterlijk om vier uur vanmiddag het antwoord in huis te willen hebben. Het was vanmiddag nog niet duidelijk of Den Uyl de gesprek ken met de fractievoorzitters over de abor tus weer wil openen. Van Thijn en Ter- louw hadden al eerder laten weten daar niet voor te voelen omdat ze Den Uyls voorstel van maandag als een eindbod beschouwden, waarop alleen met „ja” of De prijsverhoging voor rijlessen is het gevolg van de sinds 1 januari van dit jaar ingetreden loon- en kostenstijgingen, henk „nee” geantwoord kon worden. Van Agt had daarop niet met een tegenvoorstel mogen komen, zeiden ze. Verder zou vervolging van abortus meer via het medisch tuchtrecht dan via het strafrecht kunnen plaatsvinden, onder voorwaarde dat het tuchtrecht effectiever wordt gemaakt. Van Agt erkent dat de kans op voortzet ting van het overleg erg klein is, gezien de houding van PvdA en D’66. Qp de vraag waarom het CDA vorige week dinsdag het harde standpunt heeft ingenomen dat er gezien het grote verschil van opvatting geen enkele regeling van abortus zou moeten komen, terwijl'het nu wel een wettelijke regeling voorstaat, ant woordde Van Agt dat hij er toen nog niet zeker over was of er over abortus een breuk zou ontstaan. De heer Machielsen is lid van tal van instellingen en organisaties. Hij is lid van het partijbestuur van de VVD, voorzitter van de VVD-fractie van de gewestraad van het gewest Gooi en Vechtstreek, plaatsver vangend lid van het dagelijks bestuur van het piassenschap Loosdrecht, voorzitter van de raad van advies voor de autorij- opleiding, voorzitter van de vereniging muzieklyceum Hilversum, lid van het be stuur van het centrum voor automatise ring in Noord-Holland en voorzitter van de Volkscredietbank Gooi en Vechtstreek. Hij is met de Statenleden De Boer (PvdA) en Achterstraat (CDA) lid van het presidi um van de commissie van onderzoek voor de NORON (Nota Ruimtelijke Ontwikke lingen in Noord-Holland). Als statenlid gaat hij over de onderwerpen Ruimtelijke Ordening financiën, verkeer, natuurbe scherming, cultuur, sport en jeugdzaken. De heer Machielsen Was vlak na de oor log betrokken bij de oprichting van de VPRO (met ds. Spelberg). Voorts was hij direkteur van Veilig Verkeer Nederland. Als burgemeester van Zandvoort volgt hij de heer A. Nawijn op, die met pensioen ging. Artis, nu tien hectare groot, kan de extra ruimte erg goed gebruiken. Ondanks de zeer beperkte aankopen is door het fokken een overschot aan dieren ontstaan, ook aan bedriegde diersoorten, die men ook bij bevriende diergaardes niet meer „kwijt” kan. Het liefst zou Artis deze groepen dieren op eigen terrein onderbrengen. Al jaren wordt onderhandeld over het aan de tuin grenzende NS-terrein maar daar is nog geen vordering in. Margareth Witczorek, die bijna drie jaar geleden voor het eerst Nederland bezocht studeerde Engels aan de universiteit van Lodz. Zij wil haar studie aan de gemeente- universiteit van Amsterdam voltooien, Le rares worden en de Nederlandse nationali teit verkrijgen. Mislukken in het leven is van geen belang. Erger is, bij zijn misluk king stil te blijven staan. ttalo wil voor de familie Durice een Jing als die voor de familie Romanov: vaste standplaats zodat de familie werken en de kinderen naar school gen gaan. De familie Durice is begin istus de grens overgezet. Sinds vijf >n is de familie weer terug in het land it Frankrijk tot uitwijzing had be- en. Koningstraat 19-21, Haarlem Tel 326063 meubel-tapijt-gordijn De overheid heeft dus als werkgeefster net zo’n best voorbeeld gegeven, met het evolg dat de ambities van de docenten rorden aangetast. Een leraar of onderwij- er is niet een controleerbare produk- iefactor. Zijn betaalde bijdrage aan „het irodukt” onderwijs wordt door hemzelf 'ermeerderd door persoonlijke ambities n inspanningen, waar geen tarief voor te «denken valt. Zijn werk is zowel repro- luktief als creatief. Nu de onderwijsver nieuwing in het brandpunt staat, zijn ain- bities en creativiteit onontbeerlijk. Nota's, wetten en voorschriften halen niets uit, als ie praktijkman of -Vfouw net met volledi ge inzet voor de toepassing zorgt en crea tief meedenkt aan de hand van dagelijkse praktijkervaringen. En juist in deze tijd wordt door een onhandige minister de docent het etiket van onmondige loontrek ker opgeplakt. Dat is betreurenswaardig, uit sociaal-cultureel oogpunt zelfs een ern stige blunder. IHIIIIIIIIlilllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De politieke leider van het CDA noemde zelf twee voorbeelden van een mogelijke uitweg uit de impasse. Er zou een afspraak kunnen komen dat abortus wel strafbaar blijft, maar dat er in de praktijk niet wordt vervolgd als de ingreep binnen een bepaal de termijn plaatsvindt, bijvoorbeeld drie maanden. Hij erkende dat sommigen hier in een „farizeeïsche” oplossing zullen zien. Willemsbeekweg 1 - IJmuiden O - Tel. 14640 Canopusplein 5 - Zeewijk - Tel. 12006 DEN HA AG.(ANP). De negentienja rige Poolse Margareth Witczorek heeft dinsdag bij de politie in Huizen (N.H.) politiek asiel gevraagd. Voorlopig ver blijft zij in Nederland op grond van een visum, dat tot 19 september geldig is, waarschijnlijk zal vóór dat haar visum afloopt een beslissing over haar verzoek zijn genomen. Het streven is, binnen twee weken over asielaanvragen te beslissen, aldus een woordvoerder van het ministe rie van justitie. van weverij DE PLOEG en de prachtige Zwitserse kollektie van FISBA FORMA TEUR DEN UYL I BONN (Reuter). Het Westduitse tijd schrift „Quick" heeft zijn lezers gevraagd naar hun vakantie-ervaringen in het bui tenland, waarbij punten moesten worden gegeven voor het weer, de prijzen, de maaltijden, de service, de recreatiemoge lijkheden en het vervoer. Oostenrijk bleek de voorkeur te genieten, gevolgd door En geland en Italië. Van twaalf landen komt Denemarken door de hoge prijzen op de laatste plaats en Nederland (slecht weer, vermaaksmogelijkheden en service moe ten verbeterd) op de vóórlaatste. TEIn zijn brief van gisteren hij had de formateur om uitstel voor zijn antwoord gevraagd deed Van Agt een dringend beroep op Den Uyl het formatie-overleg nog niet te beëindigen. Hij wilde dat er nogmaals werd gesproken over de door hem voorgestelde beraadsgroep. Hij vond dat er op dat punt nog wel wat ruimte te vinden was. Het CDA heeft twee overwegende be zwaren tegen de slotconclusie van Den Uyl: het vindt de passage dat het kabinet initiatieven kan nemen maar ook kan be sluiten het initiatief aan de Kamer over te laten, te vrijblijvend. Ook de bepaling over het zgn. contraseign is voor het CDA on aanvaardbaar. Den Uyl stelt voor dat een kabinet medewerking zal geven aan een aangenomen ontwerp. Van Agt vindt dat te ver gaan; hij wil geen „blanco cheque tekenen”. DEN HAAG (ANP). Autorijscholen mogen met ingang van vandaag hun ta rieven met maximaal 1,50 (incl. btw) per lesuur verhogen. De uurprijs voor rij-on- dericht in personenauto’s en op motorrij wielen mag echter het bedrag van 32,50 per uur niet te boven gaan. Het maximum is niet van toepassing op lessen met vrachtwagens en autobussen. De ministers van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat hebben met de verhoging ingestemd. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Zandvoort heeft een nieuwe burgemeester. Bij koninklijk be sluit van 23 augustus is als zodanig be noemd de heer H. Machielsen uit Hilver sum. De heer Machielsen is sinds 1970 lid van Provinciale Staten van Noord-Hol land voor de VVD. In Hilversum is hij wethouder van publieke werken, finan ciën, woningbouw en milieu. Hij |is 54 jaar. Op 1 oktober begint hij zijn werk zaamheden als burgemeester van Zand voort. AMSTERDAM. *- Op het terrein van de Heinekenbrouwerijen in Zoeterwoude zal ruimte geschapen worden voor een groep dieren uit Artis. De directeur van de Am sterdamse diergaarde dr. B. M. Lensink, sprak dinsdag over dit zoals hij zei „rian te aanbod” van de brouwerij in zijn lezing tijdens de lunchbijeenkomst van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in de hoofdstad. De brouwerij in Zoeterwoude kwam nog niet zo lang geleden in het nieuws toen er werd gespe culeerd over een mogelijke vestiging daar van de Amstelbrouwerij uit Amsterdam. 427, 18, kantoortijd: 15437 Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krach tige aan de kust af en toe harde wind uit zuid tot zuidwest Mini mum temperaturen rond 13 gra den, maxima omstreeks 20 graden Standverwachting De depressie boven Schotland voert morgen licht onstabiele lucht aan waarbij afwisselend opklarin gen en buien te verwachten zijn Krachtige zuidwestenwind en tem peraturen van achttien a negeh- tien graden Zeewater zestien gra den Vooruitzichten: voorlopig nog wisselvallig en zeer matig strand weer. Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden - telef 15189 fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ In Zaanstad komt een nieuw station en in Amsterdam dringt men aan op de bouw van een nieuw station Sloterdijk in het westelijk industriegebied. Amsterdam denkt bovendien ook aan de aansluiting van de westelijke tak van de ringspoor- baan op de Hemspoorlijn. Dit in verband met een toekomstige aansluiting van de Schiphollijn op de Hemspoorlijn. Verder zijn wegen, viaducten, auto- en fietstun- nels en andere kruisingen gepland. Een en ander werd vanmorgen bekend gemaakt bij de opening van de expositie over de tunnelbouw „Kijk Hem”, in Am sterdam. De nieuwe installatie kan nu het vuil, dat 140.000 mensen dagelijks produceren, ver werken. De bestaande installatie was een aantal jaren geleden al uitgebreid tot een capaciteit van 125.000 inwonerequiva- lenten. Drs. R. de Wit hield in zijn openings- speech een pleidooi voor een rem op de snel stijgende zuiveringslasten. „Terecht heerst er onder de bevolking enige onrust over die stijging”. Volgens de commissaris zou de hogere overheid forse bijdragen uit de algemene middelen beschikbaar moe ten stellen voor de bouw van de bijzonder kostbare zuiveringsinstallaties. (Zie voorts plaatselijke pagina’s) 4» 4 IJmuiden IJmuiden 02208-3577 en 16450 I e reeds lang smeulende onrust onder in dienst van de overheid werkende erwijspersoneel is nu losgebarsten, name de leraren van het voortgezet erwijs zijn goed boos en hebben zelfs vertrouwen in hun directe werkgever, ister Van Kemenade, opgezegd. Daar ft het niet bij. iet alleen de leraren, maar ook de on wijzers zijn zeer ontevreden over het ioneelsbeleid van de overheid. Het is rnamelijk een salariskwestie, maar bo- idien een zaak van onderlinge verhou den. Minister Van Kemenade heeft zich Lens het onderwijzend personeel een :ht werkgever getoond, die met een rek aan tact en aan begrip voor moder- sociale eisen bepaalde ingrepen in de iriëring heeft aangekondigd en gedaan der het minimum aan overleg te voe- dat in de huidige maatschappelijke standigheden door geen enkele werkge- mag worden veronachtzaamd wan- r grote belangen van zijn personeel in geding zijn. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. De kosten van een Hemtunnel onder het Noordzeekanaal tus sen Amsterdam en Zaanstad worden thans geraamd op ruim 500 miljoen gul den. De verwachting is dat medio 1983 de eerste treinen door de driespoorstunnel gaan rijden. Als de tunnel gereed is zal de ijzeren Hemspoorbrug die 70 jaar oud is, verdwijnen. Aanvaringsrisico’s en strem mingen van treinverkeer en scheepvaart zullen dan voorgoed van de baan zijn. De bouw van de tunnel zal gepaard gaan met ingrijpende veranderingen in de infra structuur van Amsterdam, Zaanstad en N oordzeekanaal. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Woensdagmiddag stelde de commissaris van de koningin in Noord-Holland, drs. R. J. de Wit de uit breiding van de rioolwaterzuiveringsin stallatie aan de Wijkermeerweg in ge bruik. De nieuwe installatie vergde een bedrag van 19 miljoen gulden, terwijl de bijkomende werken ruim 40 miljoen heb ben gekost. De uitbreiding van de installatie op het industrieterrein van Beverwijk is hoofdza kelijk bedoeld om het afvalwater uit het westelijk deel van de Zaanstreek te gaan zuiveren. Dit water werd tot voor kort in de rivier Dë Zaan geloosd. Het Hoogheem raadschap van Uitwaterende Sluizen in Midden-Kennemerland en West-Friesland liet een persleiding leggen die het rioolwa ter naar Beverwijk perst. In de Londense haven zijn gisteren 4000 arbeiders in staking gegaan om kracht bij te zetten aan looneisen. Zij eisen een extra- beloning van het afhandelen van onge bruikelijke ladingen LONDEN (Reuter, DPA, AFP). De besprekingen tussen de Britse minister van Werkgelegenheid vertegenwoordi gers van de vakvereniging over de loon eisen van de assistent-luchtverkeerslei- ders zijn vanochtend afgebroken zonder dat overeenstemming was bereikt. De 850 assistent-luchtverkeersleiders hebben aangekondigd dat zij vier dagen lang, te beginnen vannacht om midder nacht, volledig zullen staken. Tot nu toe voerden ze een langzaam-aan-actie, die chaos op alle Britse luchthavens teweeg bracht. Veel vluchten moesten vervallen. De Franse luchtverkeersleiders willen vanaf morgen tot 5 september prikacties houden. De vakbond van de verkeerslei ders verklaarde gisteren dat de Franse regering weigert te onderhandelen over de arbeidsverhoudingen. De staking is be doeld om de regering op andere gedachten te brengen. De luchtverkeersleiders voelen zich niet verantwoordelijk voor mogelijke vertragingen en annuleringen van vluchten ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Ons gebak is toch lekkerder. Deze week bijzonder aanbevolen dik gevuld met verse slagroom Onze Weense tompoucen een delicatesse Heeft u onze koffiebroodjes al ge proefd? IDERDAG 25 AUGUSTUS 1977 jiargang no 250 Wr: Lange «ro: 273107, jedaktie: 15389, jdm. en adv. Nieuwstraat Postbus na Telefoon jten bezorging: 18.30-19.00 uur en op zaterdagen 1130 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023- Bij Verkerke Reproducties BV in Ede wordt sinds vorige week dinsdag tot diep in de avond over gewerkt om te kunnen voldoen aan de overstelpende vraag naar posters waarop de vorige week overleden rockzanger Elvis Pres ley staat af ge beeld. Op het mo ment dat de dood van het muziek- idool bekend werd, begon een ge weldige hausse in de verkoop van Elvis-affiches. Naar schatting zijn er alleen al in Nederland inmid dels 100.000 posters van Elvis Pres ley over de toonbank gegaan Da gelijks verlaten ongeveer 6000 af beeldingen van de rockster het be drijf naar Nederlandse afnemers en naar vestigingen van het bedrijf in het buitenland „De drukkerij draait momenteel nog alleen maar Elvisposters. Het is werkelijk een gekkenhuis", aldus een woord voerder van Verkerke Zpweg 49, tel. 326906, Haarlem 0 I000000000000000000000BBBBI Idacüe: Jos'!.. Lodewijks, IKoning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling 1 13,90 p.innd., I 10, p. kwartaal (p. post t 53, p. jaar f 157,30 (p. post 1 203,

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1