SNELSTE AUTO WEER VERLIES BIJ VERTO vinden Nederland eerste zuivelexporteur Ook als je studeert, kun je heel wat doen met een Amro Privérekening Zo’n Amro Privérekening komt altijd van pas. 3 Toppersoneel bij Philips vreest arbeidsonrust Protest tegen ontslagen bij Philips in Peru H he storii en in c tie bied nomen ei s aan. F? DIRECTIE EN BONDEN VANDAAG ROND TAFEL Half miljoen werkers! _j omgeving vies A y n I HANDHAVING VAN WERELDPOSITIE s I I OR-leden bij De Centrale schorten overleg op VOLGENS CIJFERS CBS: I I I I I I I I I I 1 I I I I I f I I I zondag regelmatig bedraagt ruim I J I I donderdag 1 I I Lf M ECONOMIE AUGUSTUS 19 7 7 2 5 k ’s.' RIJSWIJK (ANP). De we reldhandel in zuivelprodukten heeft zich in 1976 gunstig ontwik keld en Nederland heeft in dat jaar met een aandeel van ruim 25 procent in de wereldzuivelexport zijn eerste plaats op de export markt weten te handhaven. Voor zitter Drs. H. Schelhaas van het Produktschap voor Zuivel gaf gis teren deze mededeling uit een rap port van zijn secretariaat door aan zijn in vergadering bijeenzit- tend bestuur. DELFT (ANP). Op grond van een verminderde orderontvangst als gevolg van conjuncturele effecten, mede gestimuleerd door een verscherpte concurrentie, en van structurele consequenties van ver anderingen in het produktenprogramma is Optische Industrie „Oude Delft” genoodzaakt het totale aantal personeelsleden met c.a 240 te verminderen. Op dit moment heeft de onderneming 1.650 man in dienst. Dit heeft de directie bekendgemaakt. man personeel kwijt (ADVERTENTIE) S) Via een Amro Privérekening kun je je studietoelage ontvangen. En via een Amro Privérekening kun je bij ruim 800 Amro Banken contant geld opnemen. En via diezelfde rekening kun je de nota van je studieboeken voldoen. DEN HAAG (ANP). De dertien geko zen ondernemingsraadsleden bij de verze keringsmaatschappij „De Centrale” in Den Haag hebben het overleg met de directie opgeschort. De OR-leden zijn on tevreden over het beleid van de directie. De dertien menen dat de directie onvol doende ingaat op de door hen aangedra gen argumenten. Bovendien geeft de di rectie weinig motieven voor beslissingen die zij neemt en is de informatie van directiezijde te gering en vaak te laat. De gekozen leden vinden dat zij op die ma nier niet in staat zijn het algemene be- drijfs- en sectorbeleid te toetsen, zo meldt het blad van de NVV-bond „Mercurius”. De Centrale is in 1904 opgericht en had sterke banden met de Sociaal Democrati sche Arbeiders Partij (SDAP) en na de oorlog met de PvdA. Ook zijn er nauwe contacten met het NW. In de raad van commissarissen zitten enkele NW-be- stuurders en verder mensen die behoren tot de PvdA. De reorganisatie van het „wiskundig bu reau” van de verzekeringsmaatschappij, was de druppel die de emmer deed overlo pen voor de OR-leden. In de plannen tot inkrimping, waarover de ondernemingsraad is ingelicht en be sprekingen met de vakbonden die deze week zullen worden begonnen, zijn tegelij kertijd structurele maatregelen voorzien, die zullen moeten leiden tot een kostprijs verlaging ter verbetering van de internatio nale concurrentiepositie. nen de produktiecentra in Delft, Leeuwar den, Zeist en Giessen (West-Duitsland). Dit is volgens de directie een levensvoor waarde gezien het feit dat meer dan 90 pet van de produkten van „De Oude Delft” wordt geëxporteerd, terwijl Nederland een relatief hoog loonniveau heeft in ver gelijking met de landen waarheen wordt uitgevoerd. In mei werd voor 600 werknemers reeds werktijdverkorting aangevraagd. De vakbonden konden gisteren nog geen commentaar geven op de voorgenomen inkrimping van het personeelsbestand bij De Oude Delft. Bonden en directie zouden vandaag om de tafel gaan zitten om de problemen te bespreken. Ook is nog niet bekend of er een afvloeiingsregeling wordt getroffen. De verwachting dat de verkoopprijzen iets zouden verbeteren werd niet bewaar heid. Gezien het feit dat er middelen vrijko men bij de geleidelijke beëindiging van enkele activiteiten, verwacht het bestuui’ van Verto geen liquiditeitsproblemen CLAT-Nederland wil dat de betrokken werknemers weer on middellijk in dienst worden genomen. De staking in juli, aldus CLAT, had tot doel een eind te maken aan de ernstige verslechte ring van de levensomstandigheden van de werknemers in Peru en de vakbondsvrijheden in Peru te verdedigen. In Peru zitten meer dan 1500 actieve vakbondsleden gevangen. Bovendien heeft de regering door middel van een decreet aan de ondernemingen de mogelijkheid gegeven stakingsleiders te ontslaan. In heel Peru werden na de staking 1500 man op straat gezet en CLAT-Nederland betreurt het ook dat Philips gebruik heeft gemaakt van de maatregelen van de Peruaanse regering. Volgens CLAT wijst het massale karaktei’ van de ontslagen erop dat het hier niet alleen ging om een represaillemaatregel tegen de sta kingsleiders, maar ook om een inkrimping van het aantal arbeid splaatsen zonder dat de onderneming hiervooi’ de verplichte schadevergoeding hoeft te betalen”. Volgens CLAT zou de directie van Phihps-Peruana al eerder blijk hebben gegeven van ernstige minachting voor vakbonds- rechten door samen met andere ondernemingen in een dagbla dadvertentie het ontslagdecreet van de regering toe te juichen. Na Nederland als 's werelds grootste zui velexporteur kwamen op vrij grote af stand Frankrijk en Nieuw-Zeeland, die met ieder een aandeel van 15 procent in de wereldexport de tweede plaats deelden. West-Duitsland plaatste zich met 12,5 pro cent vrij verrassend als derde, nog vóór Denemarken met 10 procent. Vorig jaar, citeerde de voorzitter uit het secretariaatsrapport, is de wereldzuiver- handel in melkeiwit uitgedrukt met 25 procent gestegen. De handel tussen de EEG-landen is daarbij inbegrepen. De ex port van in zuivelprodukten verwerkt melkvet nam met 5 procent toe. Vooral de export naar de olie producerende landen heeft de stijging mogelijk gemaakt. Voor Nederland verwachtte de voorzit ter ovei- het hele jaar 1977 een even grote produktie als in 1976. De melkproduktie heeft zich hier opvallend gematigd ontwik keld: in het eerste halfjaar een daling met twee procent ten opzichte van vorig jaar. de wereldmarkt wat aangetrokken: ze lig gen nu 10 procent hoger dan begin 1977 en 20 procent hoger dan midden 1976. „Uit de houding van Philips Peruana blijkt geen enkel respect voor fundamentele vakbondsrechten en mensenrechten. Deze houding kan leiden tot een politiek klimaat in Peru dat weinig verschilt van dat in de fascistisch geregeerde buurlanden van Peru”, meent de CLAT Volgens Philips heeft de algemene staking in Peru van juli niet tot vijftig maar tot drie ontslagen geleid bij het Philips-bedrijf in Peru. Een woordvoerdei’ van Philips gaf toe dat al met al niettemin drie werknemers op grond van het door CLAT gewraakte ont slagdecreet zijn ontslagen. Hij zei dat de raad van bestuur van Philips in Eindhoven buiten die ontslagbeslissing staat. niet duidelijk is hoe de uitkering bij niet- aflevering van melk fiscaal wordt beoor deeld. Nationale fiscale regimes, aldus de voorzitter, kunnen de in de gemeenschap getroffen regelingen goeddeels van hun effectiviteit beroven. Een nadeel is ook dat geen van beide regelingen voorziet in een vergoeding bij volledige bedrijfsbeëndi- ging. Bij boter is een voorraad van 300.000 ton mogelijk, 100.000 ton meer dan een jaar tevoren en ook meer dan als voorraad vereist is. A AKULO BANK nd -claim, m. o o o o o 10 io :o io •o i0e >0 10 iO 10 >0 10 10 10 10 )0 )0 20 20e 30 30 20e 50 30 80 00 20 70 50 20 50 00 00 50 00 50 80 60 50 50 00 00 00 00 00 00 .00 2 3, 5, 1 4 i De voorzitter vond dat de beide EEG- regelingen ter beperking van de melkpro duktie (premie op het niet afleveren van melk en op overschakeling van melk- naar vleesproduktie) althans voor Nederland zeer onvolmaakt werken. Dit vooral omdat Hij kon eraan toevoegen dat de gunstige ontwikkeling van de wereldhandel z;ch tot dusver in 1977 heeft voortgezet. Alleen met de boter gaat het niet zo best. De wereld handel in dat produkt bleef vorig jaar vrijwel stabiel en in het nu verstreken deel van 1977 exporteerde Nederland er 18 procent minder van dan een jaar tevoren. De Engelsman Paul Jameson bouwde zelf dit MK-2 Monster en besteedde hier voor f 10.000. Technische gegevens van deze snelste auto op de openbare weg: lengte ruim 6 meter, 6 wielen, fiberglas carroserie, 12-cylinder-27.000 cc Rolls-Royce Merlin Motor (afkomstig van de BOAC Argonaut vliegtuig), 1760 pk, bediend door 3 versnellingsbakken, topsnelheid ruim 300 km/u. Er is een speciaal vesnellingssysteem nodig om de auto op deze snelheid te houden; bij een hogere snelheid zal het gevaarte probe ren het luchtruim te kiezen. Ondanks dat de auto op de openbare weg gebruikt mag worden, doet Paul Jameson dit zel den, daar de wegen te nauw zijn voor zijn wagen Ook dit jaar is er volgens Produkt- schapsvoorzitter Schelhaas sprake van een verbeterde situatie op de zuivelmarkt. Het wereldhandelsverkeer is verruimd. Ondanks overschotten zijn de prijzen op Naar de directie verwacht zal een derde van deze personeelsinkrimping kunnen worden verwezenlijkt langs de weg van natuurlijke afvloeiing gedurende de ko mende drie jaar. De overige afvloeiing zal op korte termijn dienen te geschieden bin 56.i 46. «4. 5S 45; 674 Sj 52; 79! 58. 31, 45. 1451 32. ' 52. 108; 70; 581 EINDHOVEN (ANP). De Federatie Hoger Philips Personeel heeft gisteren een discussienota „Waarheen met de prijscompensatie” gepubliceerd. De fe deratie telt 5.000 leden. In de nota spreekt de federatie de ver wachting uit dat begin volgend jaar op nieuw grote arbeidsonrust zal uitbreken als niet op zeer korte termijn begonnen wordt met overleg over een nieuwe vorm van prijscompensatie. De nota is volgens de federatie bedoeld als bijdrage in die discussie. 142J 170J 41J 361 711 1301 60J 731 551 491 41! 75,1 1551 1I7J 105J 31’ 130J 811 159,1 fonds, 38 14 In het komende half jaar moet volgens voorzitter Schelhaas in Nederland en in de hele EEG wel op een wat grotere melkpro duktie gerekend worden. Duitsland, Frankrijk en Engeland hadden in juli al een forse stijging vergeleken met vorig jaar. UTRECHT (ANP). De Nederlandse afdeling van de Latijn- samerikaanse werknemerscentrale CLAT heeft in een brief aan de raad van bestuur van Philips geprotesteerd tegen het ontslag van 50 man bij de Philips-dochter in Peru, direct na de algemene staking van 19 juli in dat land. Philips ontkent de 50 ontslagen. Volgens het bedrijf zijn het er slechts drie. ROTTERDAM (ANP). De omzet van Verto (tapijten) is in de eerste zes maanden van 1977 ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar gedaald van 129 miljoen tot ƒ114 miljoen. Het verlies in deze perio de was kleiner dan in de tweede helft van 1976, toen het 6,8 miljoen bedroeg, maar was niettemin 4,5 miljoen, aldus het bestuur. De EEG-voorraad magere-melkpoeder zal volgens prognose op 31 maart, dus aan het eind van het lopende produktieseizoen, ongeveer 900.000 ton zijn. Dat zou even veel zijn als een jaar tevoren. Bij een actiever EEG-beleid moet echter volgens het schap een vermindering tot 600.000 a 700.000 ton mogelijk zijn, terwijl de zoge naamde ijzeren voorraad op 500.000 ton gesteld kan worden. 45 47 32 15 eerd 3,30 3,42 2 >,20 heeft regelmatig nacht en zondagdienst. Van de ze 261.000 personen is 42 percent werkzaam in de bedrijfstak „overige dienstverlening”, waar toe onder meer de ge zondheidszorg, de krijgs- Veel meer mensen, na melijk 1.401.000 in totaal, vinden hun werk gevaar lijk. Daarvan vinden 142.000 mensen, dat hun werk groot gevaar (onge val en ziekte) oplevert, SANK Oude Delft moet 240 De federatie noemt het een goed punt dat de huidige prijscompensatie niet is gekoppeld aan de initiële loonsverbeterin gen. De federatie vindt voorts dat onge acht voor welk systeem van prijscompen satie in de toekomst wordt gekozen, de methodiek voor alle werknemers gelijk moet zijn. De federatie stelt voor de prijsindexcij fers nog meer dan nu al het geval is „te schonen”. Eenmaal per jaar de prijzen compenseren in plaats van de nu gebruike lijke twee keer, heeft volgens de nota een gunstige invloed op de inflatie. Overheid sinmenging in het prijscompensatiesys- teem wordt door de federatie van de hand gewezen. Tot slot stelt de federatie dat werknemers één of twee jaar zouden moe ten afzien van elke initiële loonsverbete ring. Philips ontkent echter op een of andere manier met het decreet instemming te hebben betuigd. Het bedrijf veronderstelt dat CLAT twee verschillende gebeurtenissen met elkaar verwart. Ongeveer zes maanden geleden betuigde Philips, evenals vele andere ondernemingen in Peru, wèl instemming met een maatre gel van de Peruaanse regering waardoor het mogelijk werd controle uit te oefenen op misbruik dat gemaakt werd van de faciliteiten die de sociale wetgeving de werknemers bood. Op grond van die controle heeft Philips destijds moeten besluiten veertig tot vijftig mensen te ontslaan. Dit omdat ze zich „ondisci plinair” hadden gedragen, aldus Philips. Het ministerie van Arbeid hechtte zijn goedkeuring aan dit ontslagbesluit. De be trokken werknemers kregen destijds wel een schadevergoeding, zo deelde het bedrijf mee. pig macht en de politie wor den gerekend, en 26 per cent in de industrie. Ruim 100.000 personen zijn verder regelmatig in nachtdienst, maar niet in zondagsdienst werk zaam. Het betreft hier in meerderheid werkne mers van de industrie. Het aantal personen, dat niet ’s nachts, maar wel op werkt, bedraagt ruim 300.000, waarvan meer dan 100.000 in de land bouw. DEN HAAG (ANP). Ongeveer een half miljoen Nederlandse werknemers vinden hun werk of hun werkomge ving onhygiënisch, zo is het centraal bureau voor de statistiek gebleken uit zijn arbeidskrachtentel ling van 1975. Procentu eel komt dat het meeste voor in de bouw (20,9 per cent). Bij de delfstoffen winning, industrie en nutsbedrijven is het 16,7 percent, in de landbouw 12,9 percent. En kun je automatisch de huur aan je hospita laten overmaken. terwijl de overigen „enig gevaar” zien. In totaal 1,3 miljoen personen vinden hun werkomgeving la waaierig, dat is ruim 29 percent van het totaal. Van de arbeiders in de industrie vindt 60 per cent hun werkomgeving lawaaierig. Een deel van dit lawaai vindt overi gens zijn oorsprong bui ten het bedrijf (bijvoor beeld verkeer). De be roepsgroepen, waarin meer dan 75 percent van de daarin werkzame per sonen hun werkomge ving lawaaierig vinden, zijn de metaalvervaardi- ging, houtzagerijen, pa pierfabricage en de tex tielindustrie. Bijna 6 percent van de werkzame bevolking 837 37.3 123,1, ie J 108] 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o En kun je tijdens je vakantie met Eurocheques de skilessen betalen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21