AJAX TEST KEES GUYT earn scoorde weer niet AZ krijgt grote vorm 7 weer terug TELSTAR DIEP IN DE ZORGEN Kraay bekeek Van Poucke Ernst Happel voor IJsland in problemen <4 Twijfels rond Rensenbrink 3 X f iliilfi 1. w Slachtbank X I Karatesprong SSi I 1 Ficj 25 AUGUSTUS. SPORT 19 7 7 2 5 ONDERDAG E ll. C q =1 ,g73 ll. a SPORTIEF 'BRUSSEL. PIETER MUL 3 L HANS BOTMAN PIET TEELING De Alkmaarse speler is de laatste voet baller die al in het oprichtingsjaar van AZ bij de combinatie betrokken was. Het afge lopen seizoen maakte Vonk tot een van de besten in zijn carrière. De komst van nieuwe topspelers heeft Vonk echter naar de bank gedrongen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Met gebogen hoofden verlieten de spelers van Telstar gisteravond het veld van het Zuiderpark. De vierde nederlaag was een feit. De manier waarop het verlies tot stand kwam stond echter in schril contrast met de wijze waarop de formatie van Mircea Petescu beide punten aan NEC kwijtraak te. Er werd nu tenminste gewerkt voor iedere bal, maar in de meeste gevallen leverde het geen enkel rendement op. Maar het begin is er in ieder geval. Telstar heeft gisteravond de slag niet verloren in de verdediging, zoals tegen NEC ondubbelzinnig wel hpt geval was, maar op het middenveld. Er lukte heel weinig, want wanneer er dan een middenvelder in balbezit was wist hij niet wat hem te doen stond. De bal werd dan in de voeten van een tegenstander gespeeld of er werd zolang getreu zeld dat balverlies onvermijdelijk was. Het wordt tijd dat Dinu de gelederen bij Telstar komt versterken. Een organisator op het middenveld is broodnodig. Deze week nog gaat voorzitter Zwikstra naar de Roemeense ambassade om de Roemeense international zo snel mogelijk naar IJmuiden te halen. Oefenmeester Petescu had drie veranderingen in de basisop stelling aangebracht ten opzichte van het team dat tegen NEC acteerde. De meest opvallende wijziging was het ontbreken van Hans Driesen op zijn vertrouwde rechtervleugelverdedigers- plaats. Zijn „vaste stek” werd ingenomen door Ab van Oorschot. Petescu hierover: „Driesen heeft tegen NEC duidelijk niet aan de verwachtingen voldaan, waardoor het logisch was dat ik hem uit de basisopstelling liet.” Wellerdieck nam de voorstoppersplaats van de geblesseerde Kraal in, die zodanig last van zijn knie heeft dat hij deze week op visite gaat bij dokter Strikwerda. Verder nam de jonge Peter Hendriks de rechtsbuitenpositie in van Gerard Staats. De jonge ex-NEC speler is eigenlijk nog wat te jong voor het grote werk, maar 'in de toekomst kan hij zeker tot een gevaarlijke spits uitgroeien. In de openingsfase probeerde Telstar direct een voorsprong te forceren, maar het was al snel duidelijk dat de spitsen Hendriks, De Wit en Mikkelsen weinig zouden kunnen inbrengen tegen de geroutineerde defensie van de Hagenaars. Den Haag beperkte zich in eerste instantie tqt uitvallen, die geen gevaar inhielden. De eerste treffer van Den Haag was te wijten aan onoplettend heid van de verdediging. Petescu had voor de wedstrijd zijn verdedigers duidelijk geïinstrueerd dat zij op hun hoede moesten zij bij de zeer snel genomen vrije trappen van Den Haag. „Als ze deze^ woorden niet ter harte nemen, .dan ben je machteloos,” aldus Petescu. Henk van Leeuwen plaatste zich achter de bal, op zo’n twintig meter van het Telstar-doel. In een flits zag hij Aad Kila vrijstaan, die dan ook weinig moeite had om vanaf korte afstand raak te schieten. Het meeste gevaar van Den Haag kwam in de eerste helft vooral van verdediger Martin Jol, die vaak mee naar voren trok. Hij kwam daar onder meer Fred Bischot tegen, die na een botsing met Jol met een pijnlijk scheenbeen even na het eerste doelpunt het veld moest ruimen voor Kees Kerkhof. De meeste keren dat Telstar gevaarlijk werd ontstond door afstandsschoten. De Deen Mikkelsen beproefde Hans Galjé enkele keren, onder meer met een verraderlijke vrije trap. Het was met Telstar echter gedaan toen scheidsrechter Oetelmans zeven minuten na de hervatting een dubieuze strafschop toeken de aan Den Haag. Volgens Oetelmans zou Wellerdieck Van Leeuwen hebbèn vastgehouden, maar wanneer dat het geval zou zijn geweest had Van Leeuwen zeker geen doelrijpe kans, want de bal was niet in de buurt. Het was tekenend voor de malaise waarin de Telstar-ploeg momenteel verkeert, dat er niet heftig geprotesteerd werd. Weliswaar vroegen de spelers de arbiter om uitleg, maar toch lieten de spelers alles gelaten over zich heen gaan. Schoenmaker voltrok het vonnis. De bal werd nog wel aangeraakt door Van der Meeren, maar verdween in de rechter bovenhoek. „Het grootste probleem voor mij is op dit moment,” aldus Petescu „om de spelers van de angst om te falen af te brengen. Dat is de oorzaak van het balverlies. Ik heb vanavond in ieder geval een duidelijke vooruitgang qua instelling gezien.” Het zal voor Petescu echter moeilijk worden om zijn spelers na twee duidelijke nederlagen opnieuw te motiveren. (Van onze sportredactie) ALKMAAR. AZ’67 begint langzaam maar zeker de vorm uit de oefenperiode terug te vinden. Nadat FC Amsterdam daar het afgelopen weekeinde al het nodi ge van ondervond, werd ook FC Utrecht daar gisteravond nog eens attent op ge maakt. Met een uiteindelijke povere 4-1 nederlaag werd de ploeg uit de Domstad naar huis teruggestuurd. Een uitslag, waarmee trainer Han Berger uiteindelijk nog blij mocht zijn, want was de Noord- hollandse aanval in de slotfase van de eerste helft iets koelbloediger geweest, dan zou de overwinning van AZ’67 zeker in dubbele cijfers tot uitdrukking zijn gekomen. Jan Notermans na afloop: „We hadden al vóór rust de zaak moeten klaren. FC Utrecht speelde weliswaar niet slecht, maar maakte toch te veel fouten waarvan geprofiteerd had moeten worden. Ik denk, dat de spelers het woord spektakel dat hier in de Kaasstad zo vaak wordt gepro pageerd, echter te letterlijk hebben geno men. De toeschouwers komen tenslotte ook om doelpunten te zien, niet om AZ de kansen te zien missen”, aldus de AZ-oe- fenmeester. FC Utrecht moest zelfs in die slotfase alle zeilen bijzetten om de achterstand niet te laten oplopen en bediende zich daarbij ook van te grove middelen. Zoals Utrecht doelman Istatov na twintig minuten de doorgebroken Jan Peters buiten het straf schopgebied met een karatesprong tegen de zoden werkte. Of waarmee Van Maurik opereerde tegenover Peter Arntz, die aan een van de directe confrontaties een ge broken neusbeentje overhield (Van onze sportredactie) VOLENDAM Volendam-verdedi- ger Kees Guyt zal vandaag de sfeer proeven bij Ajax. De uit Katwijk af komstige semiprof heeft eerder deze week een gesprek gehad met trainer Ivic en Ruud Krol, ivaarbij van Ajax- zijde nog eens benadrukt werd dat men de Noordhollander gaarne in de selec tie zou willen opnemen. Kees Guyt wil voorlopig eerst de kat nog even uit de boom kijken en heeft aangedrongen op een sf eert raining. Ruud Krol, die ook bij het gesprek aanwezig was, verklaarde: „Ik zou met Kees Guyt best een duo willen vormen, dat mogelijkheden voor de toekomst biedt. O: -.' Haarlem traag en uiterst simpel (Van onze sportredactie) te’. FC Utrecht was uiteindelijk rijp voor de slachtbank geweest in die slotfase van de eerste helft waarbij Kist, Nygaard, Arntz en Vosmaer de score met veel gemak had den kunnen opvoeren. AZ kwam na vier minuten spelen vrij gemakkelijk op voor sprong door een treffer van John Metgod. In de 20e minuut kwam FC Utrecht terug toen een vrije trap van Wickel bij Van Veen belandde die ongehinderd kon sco ren omdat de AZ-defensie was blijven staan voor buitenspel. Vijf minuten later zorgde AZ voor de voorsprong. Kees Kist boog een vrije trap van Nygaard om in een treffer: 2-1Dat was ook het moment waar op FC Utrecht volledig op de knieën moest, rijp voor de slachtbank, maar AZ geen slager kon vinden om het karwei'te klaren. Dat zou pas in de slotfase van de tweede helft gebeuren, toen FC Utrecht zelf de kans had laten liggen om opnieuw naast AZ te komen. Ook na de hervatting vergat AZ de es sentie van het edele voetbalspel, het ma ken van doelpunten. Van Staa, die de tegenvallende Hulshorst verving, kon FC Utrecht echter ook na de hervatting niet over het dode punt heen helpen, waardoor de formatie van Han Berger tegen die 2-1 achterstand bleef aankijken. „We hebben op die gelijkmaker gespeeld”, meende Berger na afloop. „En die kwam er niet uit. Het scheelt natuurlijk wel, dat wij de ge schorste Hildebrand moesten missen, maar het mhg geen excuus zijn”. AARLEM. Van zogenaamde baaldagen voor spelers in het betaalde voetbal is nog n sprake geweest maar bij Haarlem-NAC leek het woensdagavond of een flink stel tballers alvast een voorschotje op de instelling van dat instituut hadden genomen, lals onvermijdelijk gevolg dat de paar duizend toeschouwers die de gan gnaar het rein van de thuisclub hadden gemaakt een bar slecht duel kregen voorgeschoteld, ihet doelpuntloze gelijkspel zijn de mannen van Hughes tenminste van de hatelijke ll” op de ranglijst bevrijd, het gevecht tegen verwijdering uit de eredivisie lijkt ter nog een lange moeizame slag te gaan worden. Zo dom als de thuisclub tegen de dase formatie aan een doelpunt probeerde te komen, zo kinderlijk is het zelden bij Haarlemmers toegegaan. tender bluf kon NAC-trainer Hans Dorjee na afloop terecht beweren dat er voor zijn eg meer had ingezeten." We kwamen hier naar toe voor een punt, ja. Daarom begon ook met twee man in de voorhoede (Brouwers en Storm - red.). Al in de eerste helft ek dat overdreven vandaar dat toen Mohorovic naar de voorste linie opschoof." laat. Feit is dat Pepe Fernandez, die voor Lensen in het veld werd gebracht na de pauze, het terrein al weer geblesseerd ver liet na'dat hij halverwege de tweede helft een hoekschop verprutste. Via vervanger Melgers telde de ploeg toen opnieuw een goe.dwillende sjouwer meer in plaats van een uitgekookte snelle en/of technische man NAC ving het Haarlem-gepruts de eerste 45 minuten op via venijnige tackles (Krij- nen, Damen, Neeskens). Haarlem gooide steéds meer ballen diagonaal hoog voor de goal waar Nikola Budisic superieur was In laatste instantie was doelman Jan de Jong ter plekke bij schoten van Martin Haar en George. Ook een kopbal van Beer Wentink haalde hij uit de bedreigde hoek Haarlem speelde het allemaal zo simpel en traag (Van den Bans draaipasjes horen thuis in het nationaal ballet) dat NAC na rust vaker naar voren kwam. Schoten van Damen en v d. Ent (vervanger van de ge blesseerde Brouwers) betekende gevaar voor Boersma. Josip Mohorovic kreeg net geen sco ringskans door toedoen van Pieter Huyg na een overtreding van Storm tegen Pratt. Arbiter Draaisma zag dat anders en liet doorspelen. Draaisma nam door- op. Wat dat moet worden is voor gaans goede beslissingen dat moet ge schreven, maar in de buurt van de 16- meterlijn of daarbinnen was de verdedi gende partij bij hem altijd in het voor deel. Haarlems beste kans van de wedstrijd was in de eerste helft toen Lensen iets te laat kwam inglijden na een schot van Haar. NAC liet een doelpunt liggen na een fraaie combinatie tussen Mohorovic, Quaars en opnieuw de Joegoslaaf. Mid denvelder Hans Neeskens mikte over Telstar wil zich tussentijds gaan verster ken.De leiding van de Velser eredivi- sievereniging heeft contact gezocht met Theo Vonk (foto), de werkloze voorstopper van AZ’67. Zowel voorzitter Zwikstra als p.r. man Leen van derLugt hebben gespro ken met de 29-jarige Vonk. Vandaag neemt Vonk een beslissing. Rensenbrink: Meespelen tegen Ijsland onzeker Het doelpunt vormde wel het sein voor de IJmuidense forma tie om nog wat terug te doen. Paul Stam verscheen in de spits terwijl Monne de Wit zich liet terugzakken naar het midden veld. Het betekende wel een activering van de gebeurtenissen in de aanval. Zo kreeg Arno Wellerdieck een schitterende kans om vanaf korte afstand raak te schieten. Kerkhof kopte net naast en Hendriks verzond een lob die maar ternauwernood door Galjé kon worden gepakt. De druk die Telstar uitoefende hield echter risico in. Een cross-pass van Lex Schoenmaker op Henk van Leeuwen, die scoorde, betekende het doodvonnis over Telstar. Den Haag drong nog sterk aan, maar vond op het laatst in Paul van der Meeren een te groot obstakel. Malatinsky zette in de laatste minuten Blije en Toet in voor Schoenmaker en Hoekema. Bij Telstar kwam Driesen nog in het veld voor Hegeman. Arbiter Mulder, die bepaald niet uit blonk in zijn optreden, zeker niet tegen Istatov die het geel verdiend had, maar het niet kreeg, vond het vlak voor tijd wel nodig om Jantje Peters te noteren toen de international ten onrechte voor buitenspel werd teruggefloten en als reactie daarop de bal in hofpubliek schoot. AZ besliste in de 37e minuut van de tweede helft het duel toen een vrije trap van Kist doorgetran sporteerd werd door Ursem (invaller voor de tegenvallende Vosmaer) een beweging^ die door Kist werd omgebogen in een treffer 3-1 Daarmee was het ijs van FC Utrecht gebroken In de laatste minuut bepaalde Kist de, eindstand op 4-1. «■t'O (Van onze sportredactie) ALKMAAR. De kans dat Bert van Marwijk op korte termijn zijn rentree Han vieren in AZ’67 moet bijzonder Hlein worden geacht. De knieblessure die hij tegen Volendam opliep, ziet er toch ernstiger uit dan aanvankelijk werd verondersteld. Daardoor is AZ voor een belangrijk deel opnieuw vleu gellam, ook'al heeft men een uitsteken de vervanger in de persoon van John Metgod. Op de andere vleugel speelt Bobby Vosmaer, die de laatste wedstrijden echter ver beneden zijn niveau speelt. AZ zou daarom belangstelling tonen voor Anderlecht-speler Van Poucke, die het afgelopen weekeinde door ma nager Hans Kraay werd geobserveerd. Volgens de AZ-léiding is er in dit stadi um nog geen sprake van een transfer, al heeft men wel een oriënterend ge sprek met de rechterspits gevoerd. Het wordt twijfelachtig of Rob Rensenbrink één van de 22 geselecteerden van bondscoach Happel, tijdig hersteld zal zijn voor de wedstrijd van volgende week woensdag tegen Ijsland Woensdagavond ontbrak de linker spits nog bij de wedstrijd Anderlecht-Standard (3-1) Na drie wedstrijden heeft alleen Winterslag nog een honderdprocentsscore De Vlaamse club verloog mede- leider Lokeren met 2-0, terwijl Standard Luik van Anderlecht verloor Bij Winterslag scoorden na rust Devrindt en Mathieu De Nederlandse inbreng bij Anderlecht, was ondanks de afwezigheid van Rensenbrink groot Dusbaba en doelman De Bree hielden achter de zaak gesloten Haan scoorde na een half uur het tweede doelpunt, nadat Nielssen tien minuten eerder voor 1-0 had gezorgd Na de hervatting miste Dusbaba een strafschop Het was Van der Eist die 3-0 maakte Een kwartier voor zijn tijd bracht Riedl de achterstand van Standard terug tot 3-1 Club Brugge nestelde zich naast Anderlecht met vijf punten op de gedeelde tweede plaats door een knappe 2-0 zege op Boom Courant en Sörensen waren de doelpuntenmakers jle tactische grappen van de herèn trai- s maakten evenwel weinig uit in een dstrijd waarin beide ploegen kennelijk 1 mening waren dat vier ontmoetingen ;lf dagen teveel is voor profvoetballers iverheid in passes, snelheid, een wat jrdachte aanpak allemaal zaken, arvoor de thuisclub geen enkele belang- Uing had. In plaats van een verbeten' lipe die voor een revanche vocht na de ang tegen Vitesse was er sprake van i elftal zonder hart en hersens dat al- g voor tijd de hoop op een goal had jegeven. De vechtlust van het kwartet ntink, Pratt, Huyg en Van den Berg kon t falen van de ploeg niet compenseren iarbij het maar de vraag is of de gebles- irde Wildbret wel voor de nodige intelli- itie en variatie zou hebben kunnen •gen foor de trainers van de formaties die in intensieve openingsfase van deze com- titie de klappen hebben gekregen is er schrale troost dat het nu is afgelopen ;t de midweekse wedstrijden. Herstel- i van een nederlaag en het noodzakelijk peppen is na de komende zondag wat jer tijd gegund. Voor Haarlem zijn de rspectieven op korte termijn ongunstig ant zondag treedt Feyenoord als gas- eer ■ghes en zijn spelers een bange vraag, et duel met NAC heeft het zelfvertrou- en niet al te goed gedaan, dat staat vast Hughes had Fernandez senior voor de rste maal buiten de basisopstelling gela ti ten gunste van ex-amateur Lensen. Het droevig maar de voormalige EDO-speler ikte er niets van tegen de geroutineerde 1 Bakker. „Die jongen van Haarlem zal it nooit Ieren als hij op dit hoge gras met in die korte rubber noppen blijft spelen", is het spottende commentaar van Hans orjee. Belangrijken dan het schoeisel was hter de positie van waaruit Lensen eelde. Snelheid en kopballen Zijn sterke inten van de Haarlemmer maar zijn han- inde positie maakt een nuttig gebruik in die eigenschappen onmogelijk als aarlem via breedtespel, of wat nog een aadje erger is achteruitvoetbal, lang- arn naar het vijandelijke doel toeschuift )its Piet van den Bqrg werd correct inge- ikt door Theo Dierckx, terwijl het bij De ip weer eens aan hardheid en inzet hortte. Nu moet gezegd dat vanuit midden- en :hterveld weinig lange passes correct aar voren worden gestuurd. Misschien recht want Hughes beschikt slechts in eperkte mate 'over rappe mannen Dat 'etende kun je je afvragen of je dan een 1-jarige balgoochelaar naar Haarlem loet terughalen maar daarvoor is het te il .X. ■7 Xfc v. -M - 'N Na een schot van Martin Haar, ver op de JV achtergrond, mist Danny Lensen (links) bal maar net. Doelman Jan de Jang TW* *-•> - -^schreeuwt zijn woede uit over het vrij- W/: van Lensen, die teleurgesteld op- staat. Ook Dierckx en Van den Berg win- ^(ien zich op.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25