WK wielrennen zijn met twee records geopend gebied bijzonder populair STERK VELD IN ENSCHEDE roeien Vergevorderde plannen profatletiekduels PSV sloeg simpel zijn slag Mutaties in UCI-bestuur sportpuntiq Zege Borussia in toernooi VOIGEKNIPTOP’N NS-DAGTOCHT NAAR BURGERS DIERENPARK Vijf miljoen voor Baansport is in Caraïbisch i Na rustdag wereldkampioenschappen VIER PLOEGEN OP DE DREMPEL VAN FINALE ttdi LSB ZO’N DAGJE PAK JE MET KODAK. DREN ER tee Af H 19 7 7 SPORT AUGUSTUS DONDERDAG 25 f Opvallend dust iiiiiitiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM DHELL MANI Pruimen zijn nu spotgoedkoop Populair ÏARDE GAAI CAINE INERï FABER D FOX iOULC KMAI PKIN IUGEF LIVIE Enthousiast Prijzengeld iaën K suiker Logisch, want op ’n NS-dagtocht valt heel wat te beleven. Haal snel de folder ”NS- dagtochten” op’t station. Staan er veertig in. Dagtochten waarop u ogen te kort komt En filmrolletjes. De kleuren uit ’t gel doosje natuurlijk. ’NEAll De dames dubbeltwee Jongenelen-Boomstra, die tot nu toe wat de Nederlandse deelnemers betreft het meest opvallende resultaat )FORI hebben geboekt. 0 uur door Peter Heerkens I Weer klap voor sukkelend Roda (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 16 jaa' W K. wielrennen in Venezuela iers var in kleur i i Alleen de vier met stuurman van het Groningse Aegir dankt deze vooruitgesch- EINDHOVEN. Roda JC, een sub-top- per van vorig seizoen die dit lopende voetbaljaar nadrukkelijk naar een plaats bij de top van het vaderlandse voetbal wil solliciteren en daarvoor zijn spelerspo ten voldoende haalden. De Eindhovenaren hebben dan ook met moeite opdracht van Rijvers kunnen uitvoeren om niet al te gretig te blijven lopen, daarmee het risico lopend dat de eigen defensie toch weer onder te zware druk zou komen te staan. De gretigheid moet in het Eindhovense team plaats maken voor het aanvallende werk via het spelinzicht. Tegen Roda JC konden de Eindhovenaren zich wat dat betreft naar hartelust uitleven. Roda JC volgde nauwelijks en werd bovendien op het middenveld totaal overspeeld door Willy van de Kerkhof, Jan Poortvliet en de vaak in de spits te vinden Gerrie Deijkers, die dan ook al in de elfde minuut het eerste doelpunt kon laten aantekenen. Uit een vrije trap van Willy van de Kerk hof draaide de bal voor het Limburgse doel, waar Jongbloed de bal uit zijn han den liet glippen en Deijkers het karwei attent afwerkte. Het was trouwens toch een fatale minuut voor Roda, dat niet alleen door dat doelpunt het laatste restje zelfvertrouwen kwijt raakte, maar boven dien Degens met een gele kaart bestraft zag, toen hij René van de Kerkhóf wat al te De overige drie halve finalisten hebben wel degelijk mogelijkheden tot het berei ken van het finale-walhalla. In het geval van de twee met stuurman Van der'Pas- Kroes, komt dit mede door een taktisch gerijpt staaltje plaatsroeien in de herkan sing dinsdag. Dat houdt hen zoals gehoopt oven positie aan het kleine aantal inschrij vingen en zal ongetwijfeld te licht zijn om enige kans te hebben op het ook werkelijk bereiken van de eindstrijd. Te hopen valt slechts dat de pupillen van de sympathieke coach Jorritsma zich in de herkansing zullen herstellen van hun uiterst matige voorwedstrijd afgelopen zondag. Hopelijk zullen zij er in slagen op een wat respecta beler plaats dan in de serie /de laatste positie, een slordige driekwart minuut achter winnaar Tsjechoslowakije) beslag te leggen. Dan komt misschien de opzet van roeibondvoorzitter Suermondt uit om met deze door WK-ervaring gerijpte roei ers, eventueel in de toekomst aan de weg te timmeren. inderdaad in de demi-finale uit de buurt van de grote favorieten. Gepaard aan een sterke vorm verbetering van slag Van der Pas opent dit zicht op deelname aan de eindstrijd zondag. Mochten zij slagen, dan zou dit voor beiden - na in voorgaande jaren in andere combinaties diverse malen te hebben gefaald - de eerste keer zijn. Ook de ongestuurde twee Vervoort-Vervoort en de stuurmanloze vier van Aegir-Phocas hebben de kanseii in eigen hand. Beiden hebben een gemiddeld zware herkansing geloot die hen zeker niet bij voorbaat kans loos maakt. Voor de overige damesnummers - de skif met Liesbeth Vosmaer, de beide vieren en de acht - geldt nog duidelijker dan in het bovengenoemde geval dat de wisselende sterkte van de verschillende plaatsingsra- ces in hoge mate het uiteindelijke resultaat moet bepalen. Wat betreft de acht is niet te hopen dat zij, waar slechts één ploeg hoeft af te vallen, het twijfelachtige voorbeeld van hun herencollega’s op dit vlak zullen volgen. Bij de lichte heren lijkt een finale plaats voor Spaarne-Skadi in de onge stuurde vier, de Nereus-Orca-acht en de in het officieuze nummer dubbel twee star tende Dooren-Michels voor de hand te liggen. Harald Punt zal het ongetwijfeld in zijn evenwichtig bezette halve finale (o.a. met wereldkampioen 1975 Wyss uit Zwit serland) vandaag het moeilijkst krijgen! SAN CRISTOBAL. De wereldkampi oenschappen wielrennen 1977 zijn geo pend met twee records: het aantal verte genwoordigde landen kwam op 65 en de groep deelnemers groeide boven de 700. Het zijn de logische gevolgen van de toewijzing van de „Worlds” aan een we relddeel waarvan de meeste wielerstaten altijd met minimale afvaardigingen naar Europa komen. Er mogen dan in Zuid- Amerika nogal wat pakken bankbiljetten beschikbaar zijn voor de wielersport, men besteedt ze liever in eigen omgeving (veel nieuwe pistes, en aantrekkelijke geldprij zen voor de wedstrijden op de weg en baan) dan in een afstraffing in Europa, waar de wielrennerij technisch op een hoger niveau ligt. De wereldkampioen schappen in San Cristobal betekenen vooral voor de kleinere wielernaties een unieke kans en ze hebben er royaal van geprofiteerd. De directeur-generaal van de organisa tie in San Cristobal, Ernesto José Branger, die sinds drie jaar internationaal UCI- commissaris in dit wereldeel is: „Wij heb ben per jaar zo’n tien grote wedstrijden en wekelijks, net als in de bekende Europese wielerlanden, kleinere koersen die gemid deld 10.000 tot 15.000 mensen trekken. Er zijn hier twee grote etappewedstrijden, De Ronde van Venezuela en die van de pro vincie hier, La Tachira. Ze duren allebei twaalf dagen en zijn bij het publiek gewel dig populair.” LONDEN. Er bestaan vergevorderde plannen voor het organiseren van een serie profwedstrijden voor atleten. Riad Shuaibi, de voorzitter van de sportfedera tie van de oliestaat Dubai, die het evene ment in samenwerking met een Ameri- kaans televisiestation wil organiseren, maakte woensdag in Londen bekend dat er een prijzenbedrag van twee miljoen dollar (5 miljoen gulden) beschikbaar is voor de wedstrijden. Het hoogste bedrag, 300.000 dollar gaat naar de winnaar van de „Gouden Mijl” bij de finalewedstrij den. Shuaibi verklaarde dat het in de bedoeling ligt dat de voorwedstrijden binnen drie maanden beginnen. Deze zou den dan gevolgd worden door acht regio nale finales, waarna de finale plaats zal vinden in september of oktober van het volgend jaar. In Columbia liggen de cijfers eerder hoger dan lager, want dit land wedijvert met Venezuela om de eerste plaats in wielerpopulariteit. Een slag, waarbij Co lumbia aan de winnende hand is doordat de belangstelling nationaal gespreid is, ter wijl die in Venezuela zich concentreert op de plaats waar nu de wereldkampioen schappen worden gehouden: San Cristo bal in de westelijke provincie La Tachira. In het Caribisch gebied is verhoudingsge wijs ook nogal wat geld beschikbaar voor de wielersport. Volgens Gordon Carew, manager van de ploeg uit Trinidad-Toba- go, komen er naar de baan wedstrijden meer mensen kijken dan men in Europa voor mogelijk houdt. nodig hebben, willen we ons goed kunnen 'ontwikkelen. De UCI moet hier zien dat wij voor de opleiding van renners, officials en technisch kader gesteund dienen te worden.” Het plan is volledig in strijd met het amateurisme dat voor de Olympische be weging nog steeds uitgangspunt is. De organisatoren hopen door het enorme prij zenbedrag de atleten te verleiden hun amateurstatus op te geven. Het is niet de eerste keer dat er pogingen ondernomen worden om tot professionalisme in de atle tiek te komen. Vier jaar geleden richtte de Amerikaan Mike O’hara een internationa le profbond op en contracteerde onder andere de Kenianen Keino en Jipcho. De Amerikaan stopte hiermee nadat het on mogelijk was gebleken nieuw talent aan te trekken. Vorig jaar ontstond er een rel binnen de internationale atletiekfederatie, toen Olympisch hordenkampioen Guy Drut (Fra) bekendmaakte dat hij betalin gen had geaccepteerd. De Fransman werd onmiddellijk geschorst door de IA AF. Binnen zijn eigen nationale organisatie is Gordon Carew al vele jaren moeizaam bezig om dat van de grond te krijgen. „Alles wat ik aan Europese informatie kan verzamelen, breng ik in Trinidad in. We hebben al verschillende keren renners la ten overkomen zoals Morelon Trentin, Fredborg, en Guiseppe Rossi. Voor cou reurs en begeleiders betalen we dan alle kosten: reis en verblijf, compleet. Dat geld komt van onze eigen bond en van spon sors. Ik schat dat we voor dit werk de laatste jaren zeker 125.000 gulden hebben uitgegeven, maar omgekeerd is er voor ons nog nooit een uitnodiging uit Europa geko men en dat stelt me natuurlijk diep teleur. Het is te hopen dat de UCI zich eens goed met ons gaat bemoeien.” Al met al ziet het beeld er bij de heren, die het vorig jaar in Montreal niet verder brachten dan twee tiende plaatsen, op dit moment er zo slecht nog niet uit. Het meest opvallende bij de dames is onge twijfeld het gemak waarmee Jongenelen- Boomstra zich na twee races zicht op een plaats in de eindstrijd hebben verschaft. Hoewel tweemaal gestart op de gunstig ste baan (de over het algemeen noordelij ke wind zorgt weer eens voor een niet weg te cijferen voordeel van de hoge boeien) doet de rust (een strak baantempo van 31 slagen per minuut) en het zelfvertrouwen dat hun roeien uitstraalt in ieder geval het beste hopen. (Van onze speciale verslaggever) SAN CRISTOBAL. De KNWU heeft twee nieuwe vertegenwoordi gers in de top van de wereldwielerfe- deratie UCI. Op het congres van de amateurorganisatie FIAC werd bonds- directeur Harrie Meuwese gekozen, en daarmee heeft Nederland na drie jaar (in 1973 trad dr. Piet van Dijk uit dit college) weer een lid in het bestuur. Bij de profsectie FICP kwam de kandida tuur van voorzitter mr. J. van Balle- gooijen de Jong erdoor. Hij volgt daar mee de heer M. van Duim op, die acht jaar zitting had in de FICP en zich voor een nieuwe werkperiode van vier jaar niet beschikbaar stelde. Ronde van La Tachira levert de winnaar een bedrag op van vijfduizend gulden, voor de tweede tot en met de tiende plaats is er een budget van 17.500 gulden en de zege in de wekelijks kleinere wedstrijden levert 500 gulden op. Dat zijn hele bedra gen in een land waar het gemiddelde nationale inkomen, omgerekend in gul dens, vijfduizend bedraagt. Maak er zelf gezonde en overheerlijke jam van. Met van Gilse geleisuiker. Lukt iedereen altijd. -1430 ENSCHEDE. Voor de 16e internatio nale marathon, die zaterdag in Enschede wordt gehouden, hebben 283 deelnemers uit 22 landen ingeschreven. Niet minder dan 29 atleten hebben de 42 kilometer en 195 meter recentelijk binnen de 2 uur en 20 minuten gelopen. Tot de favorieten beho ren de Amerikaan Tom Fleming (hij liep al eens 2.12.05,0), de Engelsman dr. Ron Hill (2.12.34,2), de Ier Danny McDaid (2.13.06,0) en de Oostduitser Hans-Joachim Truppel (2.13.17,0). Andere kanshebbers zijn de Ca nadees Brian Maxwell, de Engelsen David Cannon en Barry Watson, de Oostduitsers Jürgen Eberding en Lothar Müller, de Tsjech Jaroslav Kocourek en de Span jaard Santiago Manguan. Het parkoersre cord staat met 2.15.59,2 sinds 1975 op naam van Ron Hill, die ook in 1973 zegevierde. •jf tentieel met geroutineerde en gelauwerde „In de hele Carribean is de baansport razend populair, maar wij werken natuur lijk klimatologisch en wielertechnisch on der heel andere omstandigheden dan in andere werelddelen. Wij missen de in breng van geschoolde vakmensen en daar om zijn de wereldkampioenschappen hier voor ons zo verschrikkelijk belangrijk”. „Ik hoop dat de Zuidamerikaanse renners hun ogen de kost geven en dat de UCI in deze weken gaat beseffen dat wij hier hulp kelend nog wel even rechtop houden, maar liep in de laatste tien minuten van de eerste speelhelft toch tegen de vernederen de afstraffing aan, toen achtereenvolgens René van de Kerkhof (38e minuut) en Lubse (45è minuut) het bijzonder povere verdedigingswerk van de Limburgers af straften overigens met behulp van de falende Jan Jongbloed, die tot tweemaal toe op de verkeerde plaats intervenieerde. Halverwege de tweede helft kon Nannin- ga niet veel meer dan twee meter vooruit en twee meter achteruit strompelen rond de 16-meterlijn van de PSV’ers. Bert Ja cobs kon hem echter niet meer uitwisselen omdat hij tevoren al plaatsvervangers voor Pfeiffer (Meuser) en Lees (Koster) het veld had ingestuurd. Jacobs: „Al met al zitten we flink in de malaise. Op Nanninga zal ik voorlopig wel niet meer kunnen rekenen.” Lord Killanin, de voorzitter van het internati onaal Olympisch comité, zal zich aan het eind van zijn ambtsperiode (1980) niet herkiesbaar stellen. Na terugtreding zal de Ierse Lord zich wijden aan het schrijven van zijn memöires. De Nederlandse zeilers Heerema, Kingman, Meyer en Basser zijn aan de Fins-Russische grens teruggestuurd wegens het ontbreken van een stempel in de visa. De Nederlanders waren na afloop van de Scandinavische zeilkampioen- schappen op weg naar de zeilweek in Tallin (Rus), waar zij in de 470-klasse zouden deel nemen. De sectie betaald voetbal van de KNVB heeft zich nog niet kunnen buigen over het protest dat FC Utrecht indiende naar aanleiding van het feit dat Ajax tegen Utrecht een ongerechtigde speler liet meedoen. Het protest was gisteren nog niet op het bondsbureau binnengekomen. Betty Stöve is vijfde geplaatst bij de open Amerikaanse tenniskampioenschappen van Fo rest Hills. Virginia Wade, haar tegenstandster in de finale op Wimbledon, neemt de derde plaats in op de ranglijst. De plaatsingslijst wordt bij de dames aangevoerd door Chris Evert en bij de heren door Björn Borg. eredivisionisten als Jan Jongbloed, Terry Lees en Theo de Jong uitbreidde, zal voor lopig toch weer met een plaats onder de top rekening moeten houden. Woensdag avond tegen het eindelijk weer eens ou- j derwets draaiende PSV, met in de hoofd- t rollen de niet door Ernst Happel geselec- teerde Van der Kuylen en Van Kraay, kwamen de Limburgers nauwelijks aan de bak en keken bij de rust al tegen een 3-0 achterstand aan, die PSV in de tweede 1 helft zonder nog echt aan te dringen vrij i simpel tot 4-0 kon uitbouwen. Met name uit het Caraïbisch gebied, waar de baansport - zo leggen vertegen woordigers uit die streek enthousiast uit - duizenden toeschouwers trekt, stuurden de bonden grote groepen coureurs. De deelnemers uit Barbados, Trinidad-To bago, Guadeloupe, Puerto Rico, Grenada, Jamaica en tai van andere kleine eilandjes droegen in belangrijke mate bij tot het bereiken van de recordinschrijving. Daar naast verschenen grote landen als Mexico i en Argentinië met grotere ploegen dan ze geiend zijn en natuurlijk profiteerde Ven- i ezuela zelf met plezier van dit buitenkans- je, net als de Columbianen, die de grens I maar even hoefden over te wippen. Vene- j zuela en Columbia zijn de grootste en belangrijkste wielerbonden in Zuid-Ame- I rika met een wedstrijdprogramma dat niet j hoeft onder te doen voor dat in Europa. Belangrijkste nieuws van de UCI- congressen, waar deze verkiezingen een onderdeel van het program waren, leverde een reglementsverandering met betrekking tot dopingcontroles op. Wanneer een van de eerste drie renners op doping betrapt wordt, kan nummer vier opschuiven, mits hij betrokken is geweest bij de controle. Zoals te ver wachten viel, kreeg Frankrijk de WK van 1980 toegewezen. De baanwed- strijden zijn in Grenoblé (500-meter- baan), de wegwedstrijden in Sallan- ches. Voor 1981 hebben zich drie lan den kandidaat gesteld: Denemarken, Zwitserland en Tsjecho-Slowakije. Profs kent Venezuela, zoals trouwens alle Zuidamerikaanse landen, niet. „Maar”, zo verzekert Branger, „dat is niet omdat wij onze amateurs zo goed betalen. De sponsoring verloopt via de clubs en daar zijn echt geen belachelijk hoge be dragen mee gemoeid. Een amateurrenner kan hier niet rijk worden, hooguit goed leven van wat hij met wielrennen ver dient.” Toch liegt met name het prijzen geld er niet om. De eerste plaats in de Met name de drie mensen die door Bert Jacobs aangetrokken zijn om Roda JC meer inhoud te geven, faalden nadrukke lijk. De voormalige FC Amsterdam-doel- hardhandig neerlegde. Roda kon zich wan- man Jan Jongbloed meer show- dan vakman het met ten minste twee beoor delingsfouten schuld aan even zovele doel punten in de eerste helft; Theo de Jong kwam in het Eindhovense hoofdstuk hele maal niet voor slechts een drietal af zwaaiende afstandsschoten en Terry Lees heeft de formidabele spelverdeler bc):F!S Willy van d r Kuylen slechts van afstand PRIJS 0 gezien. Lees had bovendien schuld aan het vierde Eindhovense doelpunt, toen hij de bal in zijn eigen strafschopgebied ver speelde aan Willy van de Kerkhof, die daarop geen moeite had Jongbloed van B, laat dichtbij te passeren. Karin Abma en Joke Dierdorp van Ne- reus, in de ongestuurde twee een seizoen lang de publiekvanger van het Nederland se roeien, krijgen het in hun race van avond nog angstig moeilijk. Daarin treffen ze namelijk de hen in de serie nog te snel af zijnde Russinnen Ermekova-Kuznetsova en Predescu-Chertic uit Roemenië die in de voorwedstrijden. met 3.38,62 rappel’ waren dan de Nereinnen, ooit in een wed strijd. Het credo „er op of er onder” geldt dus ook voor deze ploeg al vroeger in het toernooi dan waar iemand op gerekend had. i jong en in kleur deuren. gelei Zelden heeft PSV het spel zo simpel kunnen dicteren als woensdagavond tegen (2,9, I Roda JC, dat alleen in Leo Degens en iaR Pierre Vermeulen twee spelers had die r kla ibileu VALENCIA. Na eerdere successen in Barcelona en Zaragoza heeft Borussia Mönchengladbach ook het toernooi van de Spaanse voetbalclub Valencia gewonnen. Na in de halve finales Victoria Setubal uit Portugal met 5-0 verslagen te hebben speelde de Westduitse kampioen in de fi nale gelijk (0-0) tegen Valencia. Door een beter doelgemiddelde werden de Duitsers toernooiwinnaar. Bij Borussia Mönchen gladbach maakte international Jupp I Heynckes na lange tijd een bevredigende rentree. In de eerste divisie van de Engelse com- I petitie werden dinsdagavond nog twee wedstrijden gespeeld. De uitslagen zijn: Nottingham ForestBristol City 1-0, Wol verhampton WanderersQueens Park Rangers 1-0. LUDWIG BENECKE j HM V- s». W (Van onze roeimedewerker) AMSTERDAM. De woensdag ingelas te rustdag halverwege het programma van de wereldkampioenschappen roeien in Amsterdam, biedt de mogelijkheid tot het opmaken van een tussentijdse balans. Voor zover in de verschillende boottypes i meer dan twaalf ploegen waren aange meld, is in deze disciplines het kaf van het koren gescheiden. Vandaag en morgen zal nu door middel van een resterend aantal J herkansingen en halve finales worden be paald welke teams aanstaand weekeinde samen met een klein aantal reeds bekend zijnde finalisten om de titels mag strij den. Alle sombere berichten over het al weer verder inzakkende niveau van het nationale herenroeien ten spijt - de snelle uitschakeling van siffeur Stegeman en de Nereus-acht in de voorronden dragen daartoe overigens wel redenen aan - zijn in deze categorie toch vier ploegen op de drempel van de finale aangeland.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 29