HUISVROUW DOET DRINGEND BEROEP OP BEVOLKING Dienstencentrum start met cursus Spaans Kermis was te Sloop klooster tot medio 1978 uitgesteld Consul opent Britse Week Actie in enveloppen van gemeente grote concurrent voor show „Boa Constrictor" SI 3 n 6 ïn ■IteJl ÉL-' - KF fft BESTUUR AKKOORD MET BEWONERS EN GEMEENTE EEG-SUBSIDIE OPENT NIEUWE PERSPECTIEVEN 2: Reservefonds 3 Jean Pierót Mode Coiffures Dameskapsalon Jean Pierót Vervijfvoudigd „Oud Zottegems” Café „De Halve Maan” 4 VELSEN-IJMUIDEN AUGUSTUS 19 7 7 2 5 DONDERDAG r I (Van een onzer verslaggevers) (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. Een zaak die in Velsen al jarenlang een slepend onderwerp van ge sprek is geweest is gistermiddag plotseling weer in het middelpunt van de belangstelling gekomen. Omstreeks vier uur werd een 8- jarig jongetje door een vrachtwagen aange reden en op slag gedood. Het gebeurde op de Lange Nieuwstraat. Dat laatste lijkt voor de inwoners van Velsen een nauwelijks te verte ren zaak. Deze vierbaansverkeersader loopt dwars door de bebouwde kom. VELSEN. Het verbruik van melk op, school is in Velsen sinds 1970 met ferme sprongen terugge lopen. Op zichzelf niets bijzonders want landelijk viel een dergelijke tanende belangstelling voor dit zuivelprodukt waar te nemen. Be langrijke oorzaken van dit ver schijnsel zijn de drinktempera- tuur en het kostenverhogende ef fect van de kwartliterverpakkin- gen. Bovendien liepen die prijzen van plaats tot plaats nogal sterk uiteen als gevolg van verschillen de gemeentelijke subsidieregelin gen. Dankzij een subsidiemoge lijkheid van de EEG, die via het Ministerie van Landbouw en Vis serij zal worden verstrekt, hoopt men aan die bezwaren tegemoet zal komen. w (ADVERTENTIE) Onveilige verkeerssituatie in Lange Nieuwstraat I I I (Van een onzer verslaggeefsters) Koelere schoolmelk voor meer scholieren (ADVERTENTIE) op naar de 50 miljoen liter eerst verwacht in het dienstencentrum aan het Zeewijkplein. Als nieuw pro- gramma-onderdeel wordt in het program maboekje een cursus Spaans aangekon- digd voor 65-plussers die in Spanje plegen te overwinteren. Het al of niet doorgaan van deze nieuwe cursus hangt af van het aantal inschrijvingen. In het dienstencentrum wordt op 7 sep tember gestart met een serie woensdagse dansmiddagen (14.30-16.30 uur). Een be staand bejaardenkoor hervat 2 september de vrijdagse repetities (14.30-16.00 uur); op donderdag wordt- elke week door drie groepen aan gymnastiek gedaan. Het dienstencentrum is verder van plan tweemaal per maand alleenwonende be jaarden tegen betaling voor een etentje uit te nodigen. De eerste „gastdag” is op 9 september. 14 september is de begindatum voor het woensdagse onderdeel „Creative hand vaardigheid” (10-12 uur) in de hobbyruim- te van het centrum Zeewijkplein 260. Technieken: tekenen, schilderen, boetse ren, weven, batikken, macramé en onder deskundige leiding! kleding veranderen. Voor informatie en deelname aan een o' meer programma-onderdelen kan het tele foonnummer 02550-20650 worden gebeld. BaskenJ le linksa mderina Partij] ai see rde iergelijl IJMUIDEN. „Komt dat zien, komt dat zien; jongens en meisjes, het verhaal van de draak waar zelfs drieste zeerovers een straatje voor om gaan”. Op het stukje groen naast het PEN-kantoor aan de Ken- nemerlaan schreeuwde Willem Postema van het straattheater Boa Constrictor zich woensdag de keel schor om publiek te krijgen voor de twee voorstellingen die daar in het kader van de Toer-In gepland waren. Met de IJmuider kermis op korte afstand bleek dat een hele toer. Brouwer Marcel Crombé noemt zijn Iedere inwoner van Velsen heeft van de gemeente een formulier ontvangen waarop de bijzonderheden staan van alle gezinsleden. De personalia. Om onjuistheden in het gemeentelijk persoonsregister op te sporen voorzieningen in de Lange Nieuwstraat noodzakelijk acht. Op het ambtelijke formulier zelf mag niet wor den geknoeid. Een eenvoudig stukje papier met des noods alleen een handtekening is voldoende. miljard liter die jaarlijks in ons land wordt geproduceerd. Het plaatselijk schoolmelkcomité Velsen verzorgt momenteel de leverantie van 160 liter schoolmelk per week. Een portie waarmee circa 3000 scholieren hun dage lijkse dorst lessen. Dat is aanmerkelijk mir .er' dan het totaal aantal kleuter- en be isschoolleerlingen van 8.055. Momenteel komen alleen die leerlingen voor schoolmelkconsumptie in aanmer king. De nieuwe regeling die per 1 januari 1978 van kracht wordt maakt het moge lijk dat schoolmelk wordt verstrekt aan vrijwel alle onderwijsinstellingen, van kin dercrèche tot en met de universiteit. Vol gens die regeling zouden ook de middélba- re-schoolleerlingen dagelijks een kwart- litertje kunnen consumeren en zou de hoe veelheid melk die in Velsen momenteel wordt verstrekt kunnen worden vervijf voudigd. Het Centraal Schoolmelkcomité gaat bij zijn berekeningen echter uit van een gebruik door 75 percent van het totaal aantal leerlingen. In Velsen kost de schoolmelkverstrek- king de gemeente geen cent. Deelname aan de schoolmelkvoorziening beperkt zich tot het verstrekken van de daarvoor benodig de bonnen aan de melkslijter. Zonder winst verkoopt die deze bonnen aan de VELSEN. De sloop van het patersklooster aan de Willemsbeekweg, waartoe door het bestuur van de beherende Fidelisstichting in verband met nieuwbouwplannen was besloten, zal niet op 1 oktober aanvangen, maar is uitgesteld tot 30 juni 1978. In verband met de moeilijke herhuisvesting van de twaalf bewoners van het klooster is dit besluit door het bestuur genomen na overleg met en op initiatief van wethouder Th.C. Witte voor woonruimteverdeling. Voorwaarde bij deze tegemoetkoming door het bestuur, dat zich met betrekking tot de brandveiligheid van het oude klooster ernstig zorgen maakte, is wel dat de bovenste etages van het gebouw worden ontruimd. Wanneer alleen de begane grond wordt bewoond en eventueel eenvoudige veiligheidsmaatregelen zijn getroffen, heeft het bestuur geen moeite met het uitstel. Dit komt mede voort uit het feit dat de realisering van de nieuwbouwplannen nog ruime tijd aan voorbereiding vergt. Zoals voorzitter G.P. Matthijsen uitlegt, zal het toch wel medio ’78 worden voor de eerste paal de grond in kan. Volgens dat bouwplan zullen dan op het terrein rond de kerk (na afbraak van het patronaatsgebouw en het klooster), dat zesduizend vierkante meter groot is, woningen verrijzen. De plannen om toch al voor die tijd, ingaande op 1 oktober, te starten met de sloop van het klooster, waren gebaseerd op verminderde brandveiligheid van het gebouw. Het is nu de bedoeling dat bestuur, bewoners, gemeente en brandweer in overleg treden om te bekijken welke voorzieningen getroffen kunnen worden die het gevaar voor de bewoners bij een mogelijke brand verminderen. haarmodelijnen, waarbij het coupeknippen de grondslag is voor het welslagen van uw coiffure. Kennemerlaan 184 IJmuiden - Tel. 14825 nssische ‘id ver ting van ranmor- nan van ehte 78- Menten, ;s tegen wordt iedere inwoner verzocht dat formulier, al of niet verbeterd of aangevuld, terug te sturen naar het ge meentehuis. Dat moet hinnen een paar dagen gebeuren. Mevrouw De Boer kreeg van het hoofd van de afdeling waar die formulieren heen gaan toestemming om de inwoners van Velsen in de retourenveloppe een klein briefje te laten insluiten met de aantekening dat men d) eerste thorsing >gen het en. „Als >rd, laat >euren”, c, onder ïhröder, Menten, n medi- ing was bij. „In iok ach- ;t optre- >olitieke Mevrouw De Boer: „Iedereen begrijpt dat het niet eenvoudig is om zo maar een oplossing uit je mouw te schudden maar iedereen zal ook moeten begrijpen dat de situatie zoals die nu is niet kan blijven bestaan. Laat iedereen met het formulier aan het bureau bur gerzaken zijn instemming daarmee betuigen. Geen lange uitvoerige brieven insluiten maar een korte zin of alleen een handtekening. Daarna kunnen we tenmin ste verder praten. Het is gewoon een absloute nood zaak!” „Het idee kwam bij me op toen ik die brief van het stadhuis kreeg. Ik heb met een paar vrienden overlegd. Iedereen vond het een goed idee en was mét mij van mening dat er nu meteen iets moet worden onderno men. De situatie in de Lange Nieuwstraat is onhoud baar geworden. Dat is gisteren gebleken”. Onder de indruk van het tragisch ongeval is in Velsen uitvoerig gediscussieerd over „wat” er moest gebeuren. Het meest voor de hand liggend vindt men het plaatsen van verkeerslichten op kruispunten of lichten die bij de oversteekplaatsen door het publiek zelf kunnen worden bediend. Overigens is men van mening dat een belangrijk deel van het vrachtverkeer niet de route over de Lange Nieuwstraat hoeft te nemen om het industriegebied of de haven te bereiken. Een woordvoerder van de politie merkt op dat hij de verontrusting en angst bij de ouders volledig begrijpt. „Er is reeds vaak en uitvoerig over gesproken. Ver keerslichten is altijd het eerste wat de mensen willen maar ons heeft de ervaring geleerd dat dit niet altijd de gewenste uitwerking heeft, bovendien ontstaat bij per manente verkeerslichten op kruispunten in de Lange Nieuwstraat een ongewenste situatie. Het aanbod van IJMUIDEN. De talencursussen blij ven een belangrijke plaats innemen in het takenpakket van het dienstencentrum Zee- en Duinwijk. In het pas verschenen programma voor het seizoen 1977-1978 staat 1 september als startdatum vermeld voor nieuwe cursussen Engels voor begin ners en gevorderen. Een conversatiegroep Engels wordt op 5 september voor het hamelij- kunnen Andere programmapunten: klaverjas sen op mat. dagmiddag met een drive als maande’ijkse topper (eerste of derde don derdag van de maand) en op dinsdagmid dag (14.30-16.30 uur) een handwerkclub voor dames. Voor dezelfde groep is de maandelijkse kienavond bedoeld (eerste dinsdag van de maand). De tweede woens dag van de maand wordt heel het seizoen door voor uitstapjes gereserveerd. Voor een partijtje „koersbal” (Australisch bal spel) bestaat disndag tussen 10 en 12 uur gelegenheid. Personenauto’s en vrachtwagens vormen er een onaf gebroken verkeersstroom. Honderden schoolgaande kinderen moeten die weg dagelijks vier keer overste ken. Beveiliging voor die kinderen en voor andere voetgangers zijn zebraoversteekplaatsen. „Dat is veel te beperkt”, vinden de mensen die dagelijks met de overst- eek-problematiek te maken hebben. „Er dienen maatre gelen te worden getroffen die de veiligheid bevorderen en het vrachtvervoer van de Lange Nieuwstraat houden”. Welke die maatregelen zijn weet niemand precies te vertellen maar de suggesties variëren van borden met opschriften als „Overstekende kinderen” tot één of meer tunneltjes onder het wegdek door. Om de moge lijkheden en de noodzaak van die maatregelen be spreekbaar te maken heeft mevrouw De Boer uit IJmui den (telefoon 21503) een initiatief genomen waarbij ze alle medewerking heeft gekregen van het gemeentebe stuur en hoopt op de medewerking van de gehele Velsense bevolking. „Het gaat er om”, zo legt zij in de woonkamer van haar woning aan de Dinkelstraat 4 uit, „dat iedereen die met mij van mening is dat er „iets” moet gebeuren dat bij de gemeente kenbaar maakt”. het kruisende verkeer is beperkt. Er ontstaat een onge lijke verhouding tussen de rij- en wachttijden. Verder willen automobilisten nog wel eens gas geven als zij in de verte het licht „op groen” zien. Verkeerslichten kunnen dus snelheidsbevorderend werken. Datzelfde geldt ook voor de lichten die het publiek zelf kan bedienen. Daar doet zich bovendien het vervelende verschijnsel bij voor dat de mensen de lichtinstallatie in werking stellen, niet wachten tot ze groen licht krijgen maar al oversteken voor die tijd als de verkeerssituatie dat toelaat. Het wegverkeer komt dan voor een rood licht zonder dat er sprake is van overstekers. Het kan de verleiding om door te rijden ook in zo’n geval in de hand werken”. Bij de dienst Openbare Werken heeft men zich uitvoe rig bezig gehouden met verkeerstellingen op de Lange Nieuwstraat en andere punten die als alternatief kun nen dienen voor het oost-west verkeer. Heel erg duide lijk is gebleken dat het merendeel van de vrachtwagens op weg naar industrieterrein of havens de Kanaaldijk neemt. Helaas is het niet mogelijk de chauffeurs die route verplichtend op te leggen. Er moet duidelijk een beroep worden gedaan op een stuk bereidheid. Die is in veel gevallen wel aanwezig. Dat hebben de onderzoekin gen uitgewezen, aldus een woordvoerder van deze ge meentelijke dienst die met de politie van mening is dat verkeerslichten in de Lange Nieuwstraat bevorderlijk kunnen werken op de snelheid van het verkeer. Vrijwel zeker is echter ook dat in geval van verkeerslichtinstal- laties het doorgaande verkeer de voorkeur zal geven aan de route over de Kanaaldijk om het hinderlijke stoppen te mijden. een natuurprodukt; lichtbruin en wat troe bel maar oergezond. Het bier wordt ge maakt op basis van mout, die Marcel hoogstpersoonlijk in Aalst gaat kopen. De hop die ook nodig is bij de gisting wordt gewonnen op de zes hektaren grond die de brouwerij in Velzeke heeft. Het produk- tieproces is als een glazen huis, open en klaar. Eerst wordt de gemalen mout in de roerkuip gestort, met water overgoten om zo de zetmelen te helpen versuikeren. Na de versuikering wordt de weinig appetijte lijke maar al veelbelovende brei gefilterd. VELSEN. De Britse eonsul-gene- raal in Amsterdam, mr. T. J. Trout, zal donderdag 1 september tijdens een of ficiële bijeenkomst de opening ver richten van de Britse Week in IJmui den. De plechtigheid heeft plaats om twee uur 's middags in de Burgerzaal van het stadhuis, in aanwezigheid van onder meer het Velser gemeentebe stuur, vertegenwoordigers van de win keliersvereniging Stadscentrum IJ muiden en een deputatie van Engelse zakenlui. De ceremonie wordt opgeluisterd door enkele fluitspelers en een mu ziekgezelschap dat een zestiende-eeuws ensemble ten gehore zal brengen. Voor genodigden bestaat de mogelijkheid na afloop deel te nemen aan een rondrit door Velsen in een dubbeldekker. Ter gelegenheid van de Britse Week, die duurt van 1 tot en met 10 september, wordt in het gemeentehuis de tentoon stelling „Figuration and Fantasy” geor ganiseerd door de Stichting Felison. De collectie bestaat uit grafisch werk van een aantal bekende Engelse beeldende kunstenaars. Bovendien zijn in het stadhuis de replica’s van de Britse kroonjuwelen te bewonderen, waarvan de originelen in de Londense Tower m:| 45 I 'Ükl 185 I len t 25 <erk Op dit moment wordt in Nederland op circa 7000 scholen door gemiddeld 700.000 leerlingen jaarlijks 15 miljoen liter school melk geconsumeerd. Door het stimuleren van het „melk-in-de-pauze-gebruik" wil men trachten de belangstelling zodanig aan te wakkeren dat het gebruik rond de 50 miljoen liter per jaar komt te liggen. Zelfs deze enorme melkplas is nog slechts een half percent van het totaal van de 10 ouders van de leerlingen. Kostprijs voor slijter en consument is 1,- per liter. Dat is een prijs die duidelijk onder het landelijk gemiddelde ligt. Hoewel de werkelijke kostprijs hoger ligt is het mogelijk het prijsverschil te bestrijden uit een reserve fonds dat is opgebouwd uit de opbrengst van die melkkaarten die door leerlingen in de loop der jaren niet werden ingeleverd. Het fonds beschikt momenteel over een bedrag van circa 5.000,- resultaat van een jarenlang zuining en consequent gevoerd beheef. Als de nieuwe schoolmelkregeling van kracht wordt zal de prijs van een kwart liter melk landelijk op 1,20 per liter wor den gesteld. In Velsen wordt overwogen het oude vertrouwde prijspeil te handha ven. Deze en andere maatregelen zullen het schoolmelkverbruik nieuw leven moe ten inblazen. Tot die andere maatregelen worden gerekend het plaatsen van koelin stallaties op de scholen en het stroomlij nen van de betalingen. Gedacht wordt aan accept-girokaarten die door de scholen worden verzonden naar de gemeentelijke afdeling die zich met de administratie belast. Nu de verzorging van de subsidierege ling helemaal van het Centraal School melkcomité zal worden overgenomen door het ministerie van Landbouw en Visserij zal eerstgenoemde instantie zich uitslui tend gaan bezig houden met het geven van voorlichting en het propageren van nog meer melk, want men blijft een onwrik baar vertrouwen hebben in: „Melk is goed Melk moet!” De eerste voorstelling was om 2 uur aangekondigd. Het wordt half drie en ook dan is de toeloop van kinderen nog onder de maat. „Boa Constrictor” steunt voor de buitenoptredens op Willem Postema, Nora Krets en het clownsduo Strip en Zipper dat in zotte uitmonsteringen het plankier op en af hobbelt. Nora en Willem slagen er uitstekend in de kinderen te boeien die tijdens de voorstelling in steeds groter getale achter een touwafzetting plaatsne men op het gras waar vantevoren zorgvul dig de hondenhoopjes weggeschraapt zijn. Na een lied van Willem in het Engels wordt een loodzware mand het schavotje op gesjouwd. Korf bevattende een leven sgrote draak, zegt Willem om de kijkertjes niet te lang in spanning te laten. Hoe het beest naar buiten krijgen zonder risico voor eigen leven) De oplossing: de oude fluitspelerstruc waarmee de vuurrode draak tergend langzaam naar buiten komt. De act de eerste van vier wordt lang uitgesponnen. Te lang naar de zin van sommige toehoorders. De kermis trekt en de allerkleinsten zetten het op een brullen. Er gaan kinderen weg. Ronkende vracht auto’s overstemmen de clownesk uitgedos te acteur achter de microfoon. Alles werkt duidelijk tegen tijdens dit middagje straat theater. Hagelingerweg 36 - Santpoort Vooralsnog zijn de twaalf mensen die in het klooster onderdak hadden gevonden tot medio volgend jaar geholpen. Dan moeten zij voor vervangende woonruimte hebben gezorgd, want 1 juli volgend jaar gaat de sloper definitief aan het werk, aldus het stichtingsbestuur. Het dun wordt dan gedurende twee uur gekookt, nadat men er eerst de gemalen hop heeft aan toegevoegd. Wat na koken overblijft heeft al alles van bier, maar kan toch nog niet onmiddellijk gedronken wor den, het moet eerst nog rijpen in vaten in de kelders van de brouwerij. Zo n rijpings proces duurt nu om en nabij de vier maanden, waarna het verrukkelijk drinken is in Spelmoment aan de Kennemerlaan waar het woensdagmiddag tegen het kermistumult een ongelijke strijd was. ,x

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5