MORGEN OVER SLIB EN HOGE ZUIVERINGSLASTEN Gezweet van heet werk Suède - Nappa kleding VELDHUIS buurthuis activiteiten ra r «r; fe KOSTEN VAN WERKEN 60 MILJOEN Open dag van De Schuilhoek I O -1 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 7 AUGUSTUS 2 5 ONDERDAG (Van een onzer verslaggevers) voor dames en heren BEVERWIJK. De aansluiting an het westelijk deel van de aanstreek op de sterk uitgebrei- e rioolwaterzuiveringsinstallatie an de Wijkermeerweg was voor et hoogheemraadschap van Uit- aterende sluizen én de gemeente aanstad alle aanleiding de offi- ële opening van de installaties «estelijk te vieren. A j Nieuwe rioolwaterzuivering officieel in gebruik (ADVERTENTIE) I OP HET W/S3DS GEZICHT I In de grote tent op het terrein van de installatie aan de Wijkermeerweg ging dijkgraaf De Ruiter van het Hoogheem raadschap wat dieper op die zaken in. „Het bouwen van dit soort werken, die de lieve som van 60 miljoen gulden hebben gekost, vraagt om een brok bezinning. Deze kleine verbetering van het milieu in de Zaanstreek mag gerust kritisch bege leid worden door de vele actie-groepen in schouwd van de- grote Zaanwerken van het hoogheemraadschap. De projecten, die het hoogheemraadschap voor de Zaan streek op zyn programma had staan en waarin miljoenen werden geïnvesteerd, zijn nu klaar. Alle reden om een feestje te bouwen. Protesten bleven niet uit. Moet dat nu? Tienduizenden guldens besteden aan een feest in Beverwijk? 7’’’ Na het hijsen van de stadsvlag bij de marktkraam van de gemeente Beverwijk overhandigde burgemeester A. J. Hubers drs. R. de Wit een slof met eerste klas Hollandse aardbeien. Ook dijkgraaf L. de Ruiter werd met een slof verrast. Beverwijk wilde goed voor de dag komen en had „ergens in de stad” nog beslag weten te leggen op twee echte oude aardbeisloffen. En dat deed het toch wel goed. Burgemeester A.J. Hubers hield het ge zelschap de problemen rond de slibver werking voor. Het natte slib uit de instal latie wordt naar een terrein in de Zaan stad vervoerd, hetgeen in de Zaanstreek nogal wat reacties teweeg heeft gebracht. Drs. De Wit merkte woensdagmiddag dan ook op, dat er onder de bevolking terecht enige onrust heerst over de snel stijgende individuele zuiveringslast. Ter wijl elders in het land vaak door subsidies in hét kader van de bestrijding van de werkloosheid dit soort werken door de overheid wordt betaald, dient hier het Hoogheemraadschap zonder steun van de hogere overheid te werken! De rem op de stijging van de zuiveringslasten voor de burgers zou gevonden kunnen worden door een bijdrage van de hogere overheid, hetgeen drs. De Wit deed opmerken, dat provincie en Hoogheemraadschap zouden moeten pleiten voor een herstel van de subsidieregeling, die een aantal jaren gele den door de overheid is gehanteerd. ten. De koffiehuizen op de kade slikken en braken de mensen Stemmen verkla- teren, winkelbelletjes rinkelen, gebied, geloof, geding, geschreeuw, gezwets vult de lucht met bacchanaliën van geluiden, karrehonden blaffen en janken; een van de haven binnenkomende stoomboot be- buldert de lucht met zijn schor gebulk, en het wegratelen van lege wagens en het blijde jankgehuil van trekhonden, die woest rukken omdat ze eindelijk weg kunnen, vult zelfs de zijstraten met gevaar. En naarmate de wagens en karren op de Meer wegtrekken en verminderen, vullen zich de boten Üie aan de kade onder stoom liggen te wachten Wethouder W. Nieuwenhuyze van Zaan stad stelde, dat deze streek opnieuw met milieu-hygiënische problemen komt te zit ten als het hoogheemraadschap geen op lossing voor dit probleem weet te vinden. De opening van de nieuwe installatie werd dus ook aangegrepen om kleine en grote zorgen over hoe het nu verder moet, aan te stippen. Dijkgraaf L. J. de Ruiter, in vroeger jaren burgemeester van Bergen, kan zich wel in die wensen schikken. „Wij zullen alles samen dienen op te lossen. Want er is nog zoveel te doen. Met deze uitbreiding van de installatie zijn we er nog lang niet”. Noordholland-Noord, die zich met de be scherming van het milieu bezig houden. Van een stinkend water, de Zaan, hebben we een redelijk schoon water gemaakt. Is het de miljoenen guldens waard geweest? Dat mogen we ons toch wel afvragen. Daarom ook nodigen we de burgers uit om eens te zien wat we hier doen en wordt er een discussiebijeenkomst gehouden waar vele actie-groepen aan deelnemen". Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 ■W Onder de titel „Het land van groenten en aardbeien” wordt in het jubileumboek van de ANWB uit 1908 de volgende lyri sche beschrijving gegeven van Bever wijk. de Zaan is goeddeels verdwenen sinds een gemaal doorspoeling naar het Noordzee- kanaal mógelijk maakt. Er werden twee rioolwaterzuiveringsinstallaties gebouwd en de aansluiting van de Beverwijkse in stallatie op de persleiding van Zaanstreek- west kan als het sluitstuk worden be- hoogheemraadschap, dat zich in 1965 pas actief met het oppervlaktewater ging be moeien, heeft in de afgelopen jaren tiental len miljoenen guldens in die gigantische zuiveringstaak gestopt. Gled dat de bevol king merendeels dient op te brengen. De ingebruikneming van de nieuwe installatie betekent voor het Hoogheemraadschap een belangrijke mijlpaal, want over drie jaar wil men 85 procent van het gebied ten noorden van het Noordzeekanaal op een zuiveringsinstallatie aangesloten heb ben, hetgeen gelijk is aan het verwerken van het dagelijkse vuil van 1,4 miljoen mensen. Dat kost geld. Heel veel geld. Zaterdag 10 september wordt in het Buurthuis De Zandkraai in de Handel- straat te Heemskerk het nieuwe seizoen voor de kinderen geopend met een groot feest. Vanaf 10 uur zijn er allerlei activitei ten en demonstraties waaraan de kinderen kunnen deelnemen. Tijdens het openings feest is er tevens gelegenheid om je in te schrijven voor het komende seizoen. Op dinsdagavond 13 september wordt het sei zoen voor volwassenen geopend. Ook zal de nieuw ingerichte en opgeknapte bar weer opengaan. De buurtgi'oep, de docen ten, de werkgroep klaverjassen, kienen en vrouwencafé zijn dan aanwezig om u weg wijs te maken binnen de mogelijkheden, die het buurthuis u te bieden heeft. Samen met de bewoners van Velsen- Noord wil het buurtcentrum De Mei in de Geelvinckstraat plannen uitwerken voor een cursus ouders op herhaling en de oudermavo. In het programma van De Mei neemt de peuterspeelzaal Pinokkio een belangrijke plaats in. Deze speelzaal voor 2- en 3-jarigen is geopend op de maandag ochtend, maandagmiddag, dinsdagoch tend, woensdagochtend, en donderdag ochtend. De bijna 4-jarigen mogen op maandagmiddag komen spelen, dit als voorbereiding op de kleuterschool. Contri butie 12,50 per maand. De peuterspeelzaal in buurtcentrum De Schuilhoek in de Van Bronckhorststraat 1 te Heemskerk wordt gehouden op alle och tenden in de week, behalve op zaterdag, van 8-11.30 uur. Er zijn 16 spelleidsters en 4 stagieres. Voor informatie kunt j ’s mor gens 31811 van de Schuilhoek bellen. wend achter hun hoog met groentenbak ken en manden opgeladen handkarren. De Wijk-aanDuiners volgen in blauwe hemdsmouwen, met warme koppen, ge bogen zwoeglijven, bruin verbrand en met zwarte wroethanden. De Velsenaren en Santpoorters komen aangedraafd met hun hittenkarren hoog opgetast, waar ze zelf in gevaarlijke zwiep- en balanceer- houdingen opzitten. En dit alles krioelt en woelt en kloent dooreen aan de Meer Een heerlijke frisheid van verse, nog dauw-reine groenten geurt en waait van de Wagens en de kaden af. Een jubel van mals-groen en teer-geel verlustigt het oog De straatstenen zijn onzichtbaar door de wagens, de manden en de groen- „We lazen dat NeejTand’s grote dichter Vondel te Beverwijk reeds „oevers dicht met ooft beplant” zag wel een bewijs, dat daar al in de zeventiende eeuw veel vruchten gevonden werden. Maar nu nog is de vruchten- en groententeelt er een hoofdmiddel van bestaan. Beverwijk is de groententuin van Amsterdam. Het plaatsje ligt omringd door een keten van tuinen, alle gescheiden door geschoren hagen, hekken en paden; de grond is hier in blokken verdeeld. En daar leven de mensen een deel van het jaar gebogen over de aarde, er in spittend en zaaiend en wiedend. Dezelfde zandgrond, die een prachtige teelt’ .aats aan tulpen, hyacynthen en nar xssen biedt, levert ook de heerlijkste, ze.iste, sappigste groenten Nauwelijks zijn de gewassen rijp, of deze tuinen worden gevuld met mannen, vrouwen, jongens en meisjes, allen plukkers en pluksters, wier geroep, gelach en gezang luid over de wegen klinkt. Dan is alles in druk bedrijf en woeligheid. De handkar ren en wagens met paarden rollen aan, rollen af. Geschreeuw van bevelen door krijst de lucht. Kooplieden haasten zich; opkopers lopen naar de telers, praten op de hoek der straten, bieden en rekenen in de koffiehuizen Gezweet van heet werk doordampt de gehele plaats. De hoge schoorsteen der Conservenfabriek, die zich in dit tuinbouwcentrum gevestigd heeft, pluimt zwarte rookwolken uit. Al les draaft en haast en ploetert. Totdat ’s middags allen en alles samen komt op de markt aan de Meer. Wagens en karren stormen aan; geroep en ge scheld van elkander hinderende voer lieden doorketst de lucht, meer wagens komen aangerold. Daar komen de Heemskerker tuinders, sjorrend en du- Voor Zaanstad betekent de aansluiting n volgende stap naar een tijd, waarin de der de Zaan schoon water aan de omrin gde polders kan leveren De stank van Drs. de Wit opende woensdagmiddag de uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinstal latie. Na een druk op de knop ging op de kaart van de provincie een rood lichtje branden en zette de installatie zich in werking. Het ruim, het dek, voor- en achterop, worden ze beladen met de heerlijke vracht van de malse groenten, een tuin voor ’t oog, een stuk morgen-ontwaken op het water, een drijvend stilleven van groen en geel, vol teerheid en fijnheid van tonen en tinten, als een stuk van de aardkorst afgescheurd om ergens naar toe meegenomen te worden. En als de stoomboten tjok-vol geladen zijn, klimt de kaptein in zijn stuurstoel, geeft de stoomfluit een gil, draait de spoorbrug open en weg tuftuft de boot op Amster dam af, daar zijn frisse, heerlijke last lossend om de volgende ochtend de hoofdstad van smakelijke en malse groenten te voorzien”. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Buurtcentrum De Schuilhoek houdt op zaterdag 2 september van 10 tot 17 uur een open dag. Men kan dan nadere informatie krijgen over activi teiten, kennismaken met het bestuur, de staf, de medewerkers en de vrijwilligers. Er is een speciaal programma samenge steld met onder andere demonstraties van judo, ballet en volksdansen, poppenkast voor peuters en kleuters, kindertheater en kienen voor jong en oud. Buurtcentrum De Schuilhoek staat aan de Van Bronk- horststraat. Voordat we in deze rubriek onze tocht door de Breestraat vervolgen maken we even een uitwijkje naar het Meerplein. Mevr. J. W. B. Bil in Heemskerk stelde ons namelijk een boek ter hand, dat in 1908 in een vierdelige serie is uitgegeven ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de ANWB. Daarin wordt een met bijzonder fraaie foto’s geïllustreerde kleurrijke beschrijving gegeven van alle toen toeristische objecten in Nederland. In het deel dat aan Kennemerland is gewijd geeft Frans Netscher een prachtige beschrijving van de markt op de Meer. In het Prentenkabinet van de familie Van der Linden in Wijk aan Zee vonden we fraaie foto’s van de, groentenhandel, waarvan de grootste hierbij afgedrukte ongeveer in 1926 zou zijn gemaakt. Niet ondenkbaar, dat enkele Beverwijkers zichzelf of hun vaders nog op deze foto herkennen. Op de tweede oude foto ziet men nog duidelijk de boten waarmee de tuinbouwprodukten werden afgevoerd. „Op het tweede gezicht” een recente foto van het Meerplein, waar nu het blik van de auto’s de natuurprodukten van weleer vervangt. Drs. R. de Wit, commissaris van de Ko ningin, die eerder op de middag, samen met zijn vrouw, de dijkgraaf en tientallen genodigden uit de gehele provincie, een rondwandeling maakten over het markt pleintje, waarop diverse agrarische en in dustriële produkten uit vele gemeenten in markkramen lagen te pronken, wees op een ander facet van de zuivering. Het V ..A- V>' 7

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9