voor jonge als op ongeluk van Tenerife Si Betere KLM-stoel meer geld voor Luchthavenpolitie draagt nu wapens 3 ^vrije tij jeans naar Hoorzittingen over NORON de franse keuken Kans op kernramp even groot J 99 hensen STATENCOMMISSIE DEBATTEERT OVER KERNENERGIE w IW Hm COSMOVOX Duin- en merentocht voor toerfietsers KIEKEN 1 Fusie Syntac met Paramelt in Haarlem 1995,- interbouw by santpoorterstraat 41 NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT ii v.a. C 90,— 75- 65,— 110,— (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. De luchthaven politie van Schiphol, sinds 1976 een zelfstandig korps, ontwik kelt zich steeds meer tot een vol waardig politiekorps. Het aantal taken en bevoegdheden is de laatste tijd sterk toegenomen. Zo mogen de agenten van de luch thavenpolitie sinds kort ook wa pens dragen, omdat ze tevens zijn aangesteld als onbezoldigd ambtenaar van de rijkspolitie. Dat ze met die wapens ook om weten te gaan, demonstreerden enkele luchthavenagenten giste ren op de eigen schietbaan. Met vrolijk geelgekleurde watjes in de oren, en een lichte kruitdamp- geur in de neus, keek een groepje genodigden toe. E (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Bij een risicobe- rekening voor het luchtverkeer werd de kans, dat twee vliegtui gen op de startbaan met elkaar in botsing zouden komen, even groot geschat als de kans op een ramp met een kerncentrale. De kans op een ongeluk met een kerncentra le, waarbij binnen tien dagen hon derd doden zouden zijn te betreu ren werd geschat op 0,4 tot 4 in miljoen jaar. Uiterst gering dus. Nog veel kleiner dan de kans op een overstromingsramp na vol tooiing van de Delta-werken (die op 100 tot 250 per miljoen jaar wordt geschat). Niettemin hebben we allemaal de vliegramp bij Te nerife, waarbij inderdaad twee vliegtuigen elkaar op de startbaan tegen kwamen, nog vers in het geheugen. kV. B VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1977IJMOND 1 (ADVERTENTIE) - (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ling ge ts- Twee agenten van de luchthavenpolitie actief op schietbaan van Schiphol. (ADVERTENTIE) 20.15 uur Concertgebouw Haarlem WINTERSERIES 1977-1978 SERIE A iats SERIE B SERIE Cristina Ortiz - piano Raphael Sommer losse kaart f8,- losse kaart f 14,— sam hei au- Populaire Landenserie - 6 vrijdagavondconcerten op 14 okt., 11 nov., 16 dec., 20 jan., 17 febr., 14 april solisten Theo Bruins, Eugene Indjic, Daniel Wayenberg - piano Gijsbert Beths, Aaron Rosand - viool Henri Gouder de Beauregard - hobo Jacques Meertens - klarinet Paul Csonka - fagot Ronald Applegate - hoorn abonnement 6 concerten f 45,— losse kaart f 9,— 3 vrijdagavondconcerten op 21 okt., 23 dec., 24 febr solisten Jan van de Berg - fluit cello abonnementsconcerten f 16,— combinatie-abonnement; A combinatie-abonnement A combinatie-abonnement B Open Maandags 9 17.30 uur 13 17 30 uur Met ritmebox, geheugen, autom. begeleiding, percussie en pre sets Ook in theatermodel. Alleenverkoop nze ook 99. zijn ling en 2e me v- ekt net de. )en Volgens de luchtvaartwet is de NV Luchthaven Schiphol verantwoordelijk voor de veiligheid en het handhaven van de goede orde op het luchthaventerrein. Om zich van die taak te kwijten heeft Deze redenering hield het PvdA-staten- lid G. de Boer donderdagmiddag in de vergadering van de Statencommissie voor de milieuhygiëne naar aanleiding van het Noordhollandse concept-commentaar op het Aanvullend Structuurschema Electri- citeitsvoorziening van de regering. Dit stuk stond in de commissievergadering ter discussie, nadat vorige week vrijdag de statencommissie voor de ruimtelijke orde ning er over had vergaderd. Hoewel eigen lijk alleen de milieu-aspecten als onder deel van het planologische afwegingspro ces (van de voor- en nadelen van verschil lende mogelijke vestigingsplaatsen voor kerncentrales) moesten worden bespro ken, ontstond toch een inhoudelijke dis cussie over de toepassing van kernenergie. Dat was vrijdagmiddag niet gebeurd. De heer De Boer vond het te gek, dat de onderdoet voor die van de normale poli tie. Vandaar dat degenen die het luchtha- venpolitiediploma behalen zonder meer tot onbezoldigd rijkspolitieman kunnen worden benoemd. Overigens is de rijk spolitie zelf ook werkzaam op Schiphol. Tussen beide korpsen bestaat, zo werd gisteren benadrukt, een goede samen werking. Het feit dat de luchthavenagenten nu wapens dragen, wil niet zeggen dat ze zich nu hoofdzakelijk met wilde achter volgingen bezighouden. Hun belangrijk ste taak blijft het, enorme reizigersstro- men op het luchthaventerrein een beetje in goede banen te leiden. Daarbij kunnen zich wonderlijke situaties voordoen. Zo komt het vaak voor dat gehaaste afhalers of wegbrengers hun auto voor de ver trekhal op de eerste verdieping parkeren en hem later beneden weer terug trach ten te vinden. De paniek blijkt groot wanneer dat uiteraard niet lukt. Verder werden luchthavenpolitiemannen inge schakeld toen een groep Aziaten midden in een van de pieren van het stationsge bouw op een open vuur een potje gingen koken, toen een jongeman op zijn brom fiets de vertrekhal binnen kwam rijden op zoek naar de weg naar Maastricht en toen een stroper met acht hazen en twee SERIE MOZART 6 dinsdagavondconcerten op 4 okt., 1 nov., 6 dec., 10 jan., 7 febr., 7 maart solisten: Jacques Klein, Eduardo del Pueyo, Tamas Vasary - piano Ruggiero Ricci, Emmy Verhey - viool I Jean Decroos - cello abonnement 6 concerten f55,— losse kaart f 11,— f f f f noemde „Tripple F” (Full Fare Facilities) service wat voornamelijk inhoudt dat deze reizigers betere plaatsen krijgen in het Op dinsdag 20 september wordt een hoorzitting gehouden in café Royal te Hoofddorp, ’s Middags om 14.00 uur kun nen de gemeenten en andere officiële in stanties hun opinie geven over de NORON. ’s Avonds om 20.00 uur komen de vereni gingen, aktiegroepen en andere organisa ties aan bod om hun bezwaren toe te lichten. Na de hoorzittingen zal de com missie van onderzoek een aantal openbare vergaderingen houden. De commissie komt bijeen op vrijdag 30 september om 14.00 uur, en op maandag 3 oktober, don derdag 6 oktober en donderdag 10 novem ber om 9.30 uur. Deze commissievergader- ingen worden gehouden in het gebouw Noord+Holland, kantoor van de Provincia le Planologische Dienst, J. J. Hamelink- straat 4-6 te Haarlem. vliegtuig en sneller worden gehulpen bij het inchecken en het afhandelen van de bagage. Bovendien kunnen zij in het vliegtuig kiezen wat zij willen eten. De KLM gaat tot deze stap over omdat de volle-pondbetalers voor 44 percent van vervoersinkomsten zorgen, terwijl hetzelf de percentage passagiers dat met korting vliegt maar 29 percent van de verdiensten opbrengt. erk, den oe- and met J. [alle Smedestraat 27 Haarlem Tel. 320133 n? efo- provinciale volksvertegenwoordiging wel mocht meepraten over de verschillende deelaspecten van het probleem kernener gie, maar geen inbreng had in de discussie over de vraag: kernenergie, ja of nee. Want dat was volgens gedeputeerde dr. ir. J. IJff het geval: op landelijk niveau werd beslo ten of Nederland op grote schaal kerne nergie zou gaan toepassen. De beslissing daarover was voorbehouden aan de Twee de Kamer. De provincies hadden die be slissing dan vervolgens maar uit te voeren. Tot de verantwoordelijkheid van de pro vincie hoorde dan zich uit te spreken over -de planologische aanvaardbaarheid van de in het aanvullend structuurschema ge noemde vestigingsplaatsen voor kernener giecentrales op het grondgebied van de provincie. In Noord-Holland is de Wierin- germeer aangewezen als mogelijke vesti gingsplaats voor een kerncentrale. Al eer der hadden GS de Wieringermeer als vesti gingsplaats voor een conventionele centra le afgewezen op planologische gronden. Om dezelfde reden zullen GS voorstellen de kerncentrale in de Wieringermeer af te wijzen. In de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening had Gedeputeerde IJff al gesteld, dat een kerncentrale in de Wieringermeer ook onaanvaardbaar was bij de huidige vervuiling van het Ijssel meer door fosfaten en nitraten. Door het gebruikte koelwater voor de centrale in het Ijsselmeer te lozen, zou men het IJssel- meerwater warmer kunnen maken (ther mische verontreiniging). Deze opwarming (met een halve graad) zou in combinatie met de vervuiling door fosfaten en nitra ten kunnen leiden tot een ernstige algen- bloei en het ontstaan van dood water. Deze verontreiniging maakte het IJsselmeerwa- ter onbruikbaar als grondstof voor het Noord-Hollandse drinkwater (De provin cie is bezig met de aanleg van pijpleidin gen, waarmee het IJsselmeerwater naar de duinen wordt gepompt. Daar wordt het water door het zandpakket gefilterd en vervolgens als drinkwater weer opge pompt). Het gevaar van radioactieve besmetting van het drinkwater zag de heer IJff niet zo. „Dat er straling in het water komt kan niet. Het water wordt voortdurend op eventuele radioactiviteit gemeten. Wanneer er iets mis zou gaan, zetten we onmiddellijk de leiding voor de infiltratie naar de duinen stop”. De heer De Boer onderschreef uiteraard de door de heer IJff genoemde milieu bezwaren tegen een centrale in de Wierin germeer. Hij kondigde aan dat deze mi lieubezwaren en andere technische over wegingen bij zijn fractie maar voor een deel een rol zouden spelen bij de verwer ping van de Wieringermeer als vestigings plaats voor een kerncentrale. Het grootste deel van de PvdA-fractie is tegen het gebruik van kernenergie in het algemeen, en dus ook tegen een kerncen trale in de Wieringermeer, aldus de heer De Boer. Als op 24 oktober de Staten het officiële commentaar van Noord-Holland op het aanvullend structuurschema elec- triciteitsvoorziening zullen vaststellen, zul len we niet alleen over deelaspecten pra ten, maar ons moeten uitspreken tegeno ver de regering over het totale probleem. vindt u alleen bij interbouw Het belangrijkste wapen dat de men sen van de luchthaven politie dragen, is een 9 mm-pistool. Bovendien zijn ze uit gerust met de korte wapenstok. Elf van de ruim honderd korpsleden hebben bij de centrale opleiding van de mobiele eenheden een opleiding tot schiet-in- structeur gekregen. Op hun beurt heb ben ze hun collega’s in de geheimen van het pistoolschieten ingewijd. Het gaat daarbij niet alleen om het zuiver schieten, maar vooral ook om zelfbeheer sing en koelbloedigheid, zo werd gede monstreerd. De schietbaan waar de luch thavenpolitie over beschikt, is onderge bracht in het sportcomplex de Elzenhof op Schiphol en uitgerust met de meest moderne middelen. paarlaarsteeg 1 - haarlem gastdirigenten. Jerzy Katlewicz, Yoav Talmi, Elyakum Shapirra, Ed Spanjaard, Ronald Zollman Abonnementsverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijne- straat 13, van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur: minimum beperken. Laten we toch besef fen dat energie en werkgelegenheid een groot goed zijn. Dat moeten we niet a priori door allerlei gruwelverhalen de kernenergie afwijzen”, De heer Van der Mark stelde een wereld zonder electriciteit in het vooruitzicht als we niet overgaan op kernenergie. „Dat is een grote stap terug. Hoeveel mensenle vens zal dat niet kosten. Het zou een dom me beslissing wezen om voor nu en altijd de kernenergie af te wijzen.” Het risico werd naar zijn mening overdreven. Het gevaar van een tankauto met benzine door een woonstraat is veel groter, zo betoogde hij-. Deze vergelijking werd hem ernstig kwalijk genomen door de heren De Boer en Raasveld. De heer De Boer vond, dat de heer Van der Mark wat al te luchthartig over de gevaren heen stapte. „U vergeet de factor tijd. De gevolgen van een ongeluk met kernenergie kunnen zich over vele jaren uitstrekken”. De heer Knukkel ver weet hem net zo sterk wildemansverhalen te vertellen, maar dan over het opraken van de energie. De heer De Lange stelde dat tnen wel wat al te gemakkelijk aannam dat bepaalde problemen wel opgelost zou den worden. „Er is geen enkele grond voor die veronderstelling. Dat is een verouderd 19e eeuws vooruitgangsidee.” Gedeputeerde IJff verklaarde de hele verwoede argumentatie voor en tegen uit onvoldoende inzicht in de waarde van risi- co-analyse en het feit dat wij daarmee nog niet vertrouwd zijn. Bij de Delta-werken voor het eerst hebben we in onze beslissing bewust een bepaalde risico-factor ingecal culeerd, namelijk bij de bepaling hoe hoog de dijken moesten worden. De hoogte van de kosten is tóen afgewogen tegen de mate van risico, aldus de heer IJff. De gedeputeerde stelde een Energie-no- ta in het vooruitzicht, waarin alle aspec ten van het energievraagstuk, bezuinigin- gen en kernenergie een plaats krijgen. De nota zal beschikbaar zijn in de statenver gadering van 24 oktober, als de Staten hun oordeel moeten vellen over het aan vullend structuurschema. De nota is lou ter informatief. Een standpunt zullen GS daarin niet innemen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Ter voorbereiding van de behandeling in de vergadering van Provinciale Staten van de Nota Ruimte lijke Otwikkelingen in Noord-Holland (NORON) worden op verschillende plaat sen in de provincie hoorzittingen gehou den. Op woensdag 31 augustus vindt een dergelijke hoorzitting plaats in „De Nieuwe Slof” te Beverwijk, ’s Middags kunnen de gemeente Beverwijk, Velsen, Heemskerk, Castricum, Limmen, Uitgeest en Hoogovens, NVV IJmuiden, KNV IJ- mond-Noord en de FNV-afdeling IJmui den hun bezwaren en opmerkingen toe lichten voor de speciale commissie van onderzoek uit de Staten, ’s Avonds om acht uur is de beurt aan de milieu-ac- tiegroepen en andere actiecomité’s uit de IJmond, om hun mening tegenover de NORON te geven. SCHIPHOL. De KLM gaat een extra service verlenen aan passagiers die in de Economy Class reizen op lange routes als Nederland-Verenigde Staten, Canada, Mexico, Zuid-Afrika en Japan en het volle tarief betalen. Dit omdat passagiers die het volle pond betalen dezelfde service krijgen als reizigers die soms aanzienlijk minder betalen. De passagiers die het nor male tarief betalen krijgen nu de zoge- - 2678 ister- De Staten moeten toch een keer principi eel hierover discussiëren, want deze pro blematiek komt steeds weer terug. Noord- Holland is tenslotte lid van de SEP, (Sa- men”’erkende Electriciteits Produktiebe- drijvcn, die op Europees niveau deelne men aan kernenergieprojecten) zo betoog de de heer De Boer. Hij somde vier hoofdbezwaren tegen de kernenergie op: Het probleem van het ra dioactief afval. We weten niet waar we het moeten laten, zonder dat het gevaar ople vert voor bijvoorbeeld de drinkwatervoor ziening. Voorts is er het gevaar van het terrorisme, dat met het gevaar van kern centrales zou kunnen chanteren. Er kun nen ongelukken mee gebeuren, zodat de bevolking aan straling wordt blootgesteld. En in de vierde plaats kunnen kerncentra les de grondstoffen verschaffen voor het maken van atoombommen. Volgens de heer De Boer betekende af wijzing van kernenergie een keus voor het streven naar energiebesparing. Dat stre ven was echter strijdig met het streven naar volledige werkgelegenheid voor iedereen. We zullen dus op een gegeven ogenblik een duidelijke keus moeten doen, aldus de heer De Boer. Hij wees er op, dat we eigenlijk nog bitter weinig afweten van de gevolgen van kernenergie op den lange duur. Over de opstapeling van straling is niets bekend. De heer H. K. A. Raasveld (PPR) hield een betoog van ongeveer dezelfde strek king, maar in wat fellere bewoordingen hier en daar. Waar de heer De Boer waar schuwde voor de manipulatie door des kundigen, sprak de heer 'Raasveld van „volksverlakkerij”. Een voorbeeldje van volksverlakkerij noemde hij de risicobere- kening, waarin alleen wordt gesproken van het overlijden van honderd mensen binnen tien dagen (als gevolg van een ramp met een centrale) maar waarbij de afschuwelijke manier waarop, en de ellen de van wat er daarna gebeurt verzwegen is. Ook de heren J. Knukkel (CPN), R. P. Bakker (PSP) en drs. J. de Lange (D’66) spraken zich in verschillende nuances uit tegen de toepassing van kernenergie op dit moment (zolang er voor een aantal proble men nog geen behoorlijke oplossing is gevonden). Lijnrecht daartegenover stond de opinie van mr. J. E. Goudsmit (WD) en drs. A. van der Mark (CDA). De heer Goudsmit stelde dat we voor een energievraagstuk staan. „De kolen raken op, het gas raakt op, de olie raakt op. Dat geeft problemen. Kernenergie kan een oplossing zijn. In het jaar 2000 moeten we verder kunnen. Kern energie brengt gevaren met zich mee. De vraag is, hoe kunnen we het gevaar bestrij den. Risico kan echter nooit geheel worden uitgesloten. Wel kunnen we het tot een De uiteindelijke beslissing over de NO RON wordt genomen door Provinciale Staten in de vergadering van 12 en 19 december. Zoals bekend hebben GS in de NORON het ruimtelijk beleid voor de ja ren 1980-1990 willen uitstippelen. In de nota is tussen Haarlem en Hoofddorp een bouwplaats voor 10.000 tot 15.000 huizen Liefhebbers voor deze Duinen- en me rentocht kunnen zich zaterdagmorgen om acht uur aanmelden in het café Vogelen zang aan de Graaf Florislaan 3 in Vogelen zang. De route voert vandaar via Benne- broek, Zwaanshoek, Rijsenhout, Burger- veen, Buiten Kaag, Lisserbroek, Cruquius, Zwanenburg, Halfweg, Haarlemmerliede, Spaamdam, Santpoort, Bloemendaal over ’t Kopje, Zeeweg, Boulevard, Zandvoort en Bentveld terug naar Vogelenzang. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ2,50 en als belo ning voor het volbrengen van deze lange tocht, ontvangt men een medaille. HAARLEM. Het op de Zijlweg geves tigde bedrijf Paramelt B.V. gaat op 1 okto ber een fusie aan met Syntac B.V., dat tot voor kort tot het AKZO-concern behoorde. Beide ondernemingen bewegen zich op het gebied van wassen en ’’hotmelts’ en leve ren grond- en hulpstoffen aan de verpak- kings- en kaarsenindustrie, kaasverwer- kende bedrijven en talrijke andere indus trieën. De fusie leidt tot een bundeling van krachten bij het bewerken van de Europe se markt. Exclusief dealer voor q e h o 01 K c n n c m orland. Bezoek onze showroom Haarlem tel.: 023-263463 3 vrijdagavondconcerten op 18 nov., 27 jan., 21 april programma: 9 pianoconcerten solisten Annerose Schmidt, Ingrid Haebler, Hepzibah Menuhin abonnement 3 concerten f 28,— -I- Mozart -I- Mozart passe-partout serie A B Mozart bij aankoop serie A, B of Mozart reduktie serie C ad f 5,— VOGELENZANG. De Vogelen- zangse afdeling van de Haagse Rij- w'ieltoerclub De Kampioen houdt zater dag voor de tiende keer een Duinen- en merentocht over een afstand van honderd kilometer. Voor deze tiende tocht, die met een gemiddelde snelheid van 22 kilometer per uur wordt gereden achter voorrijders, heeft men een andere route gekozen dan de voorgaande keren. gebouw en de administratie van het N.P.O., telefoon 31 92 48 gesteld. Het korps heeft een eigen wer ving, selectie en een opleiding die niet patrijzen om zijn nek tussen de landings banen met zijn illegale werk bezig was. aangewezen en tussen Heemskerk en Uit geest een bouwplaats voor 2000 tot 3000 huizen. ■■■■I elektronische orgels

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11