aanpakken Brand op schip met chemicaliën Ook Franse actie begonnen van de baan Luchtverkeer in West-Europa lijkt grote wanorde te worden Amateurvoetbal aan vooravond van competitie Oneigenlijk gebruik van sociale wetten Stichting Praktijkschool in IJmond ra Receptionist aan de haal met Minderheidskabinet PvdA D’66 ligt voor de hand dertig mille 1 het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 40 dansscholen John Stol i 1 SABoWfs’1 L Ongezonde politiek 5 9 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN KAMER AKKOORD Niet voldoende Ultimatum agenda pagina 7 See a morns before you buy Gehandicapten IJmond protesteren tegen actie op tv Strandverwachting Senryu: 2 2-3-4 Dansen in de IJmond is dansen bij Tel. uitsluitend 14733 Gratis Jubileum LP! Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 Klubs voor alle leeftijden. Inschrijven dagelijks van 7-9 uur n.m. Studio A: Trompstraat 27, IJmuiden. Studio B: Julianakade 18 beneden, IJmuiden. suède, nappa, lamsvacht en sportieve bontjassen KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 BOVAG OCCASIONS Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker artendorri cutobedrijf DATsuN^wSStormvooelz bv Weerrapporten Binnen- en buitenland... Plaatselijk nieuws5-6-7-9-11 Kunst23 Radio en televisie/Strips 17 Economie27 Beurs26 Amsterdam26 Amsterdam15 Uitwijzer13 Puzzel19 Medische diensten7 Modejournaal19 Schrijvende lezers19 Filmpagina21 Vrij(e)dag25 Sport29-31-33-34-35-37-39 rRIJDAG 26 AUGUSTUS 1977 7e jaargang no 2S1 kantoor: Lange Nieuwstraat •ostgiro: 273107, Postbus ‘U rv I IJmuider Courant Losse nummers 70 ct. oofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,90 p. mnd., f40,- p. kwartaal (p. post f 53, p.jaar f 157,30 (p. post f'203, Volgens de voorstellen zal er onder meer (ADVERTENTIES) (ook grote maten) Van Agt reageerde vannacht teleurge steld op Den Uyls besluit de formatiepo- jingen op te geven. Hij vond deze stap Itlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll onnodig. Over een poging de breuk te herstellen, zei de CDA-leider: „Wat ik heb gehoord van Den Uyl, Van Thijn en Ter- louw is weinig bemoedigend.” De CDA-voorman blijft het onbegrijpe lijk vinden dat Den Uyl voor alle onderde len van het regeringsakkoord afspraken wilde maken, „soms tot op punten en kom ma’s” maar juist voor de abortuswetge ving niet. „Dit was kennelijk voor een gelegenheidspakt van WD en PvdA, een absurde zaak”, aldus Van Agt. Zo begon vannacht het touwtrekken al over de vraag wie nu de schuld'heeft van het mislukken van de formatiepoging. Het CDA beschuldigt de twee progressieve ge sprekspartners ervan te weinig toegeeflijk te zijn geweest, terwijl Den Uyl gister avond laat geen goed woord over had voor de manier waarop Van Agt over deze zaak heeft onderhandeld. Zo bekritiseerde hij in felle bewoordingen de uitlatingen die de CDA-fractieleider woensdagavond op de televisie had gedaan. Hij maakte toen een vergelijking tussen de meegaandheid van het CDA op het gebied van de VAD en de grondpolitiek en de gewenste meegaand heid van PvdA en D’66 op het punt van abortus. „Ik wijs die vergelijking als volstrekt ontoelaatbaar van de hand”, aldus een verbolgen Den Uyl, die ook zeer felle kri tiek had op de suggestie van het CDA om de norm in de wet te handhaven, maar de vervolgingspraktijk zo aan te passen dat er aan de huidige situatie niets verandert. „Dat is wetgeving waar ik niet in kan komen”, aldus Den Uyl. Eerder had hij ook al gezegd dat het ontoelaatbaar was dat gedurende zo lange tijd een zo grote kloof bestond tussen wet en praktijk. Den Uyl zei met grote nadruk dat hij abortus niet een onderwerp vond waar over „gemiddeld” kan worden. „Ontoe laatbaar en onmogelijk”, zei hij. Bij een toelichting op zijn persconferen tie zei de ex-f ormateur dat het ging om een „ongemeen ernstige zaak”. „Ik acht het niet toelaatbaar dat het nieuwe kabinet de abortuskwestie niet regelt”, zei hij. Aanlei ding tot zijn besluit zijn formatieopdracht terug te geven, noemde hij de conclusie dat het CDA althans in deze fase, niet bereid was gebleken aan de totstandkoming van de herziening van de abortuswetgeving in de komende kabinetsperiode mee te wer ken. „Deze conclusies heb ik moeten trek ken na afwijzing van mijn conceptconclu sies van vorige week en mijn definitieve voorstellen van deze week.” LONDEN (Reuter, UPI). Meer dan 800 Britse assistent-luchtverkeersleiders zijn in de afgelopen nacht in staking ge gaan, zoals ze reeds van te voren hadden aangekondigd. Een miljoen passagiers zal dit weekeinde van de actie hinder onder vinden. Volgens luchthavenautoriteiten zullen echter zes op de 10 vluchten kun nen doorgaan, zij het met vertragingen. Een paar honderd luchtverkeersleiders, die niet aan de actie deelnemen, zullen tijdens dit weekeinde de verkeerscontro- letorens in Londen en andere plaatsen bemannen. Zij kunnen echter niet al het werk van de assistent-verkeersleiders op zich nemen. De actie zal vier dagen duren en wordt gevoerd omdat de regering geweigerd heeft loonsverhogingen te geven die al in 1975 bereikt waren, maar toen niet door gingen omdat ze niet pasten in de loon- In de onstabiele lucht zijn nog enkele buien te verwachten. Ook perioden met zon en een matige zuidwestenwind. Overdag tempe raturn van 18 tot 20 graden. Zee water: 16 graden. maatregelen. Die maatregelen gelden nu niet meer, maar de regering-Callaghan voelt er weinig voor om de loonsverhoging alsnog te geven. Na de algehele staking tijdens het ko mende weekeinde is het nog lang niet zeker dat het luchtverkeer in Groot-Brit- tannië weer normaal wordt. Assistent-ver keersleiders van de Schotse luchthaven Prestwick zijn van plan om ook de volgen de week door te staken. Een onbekend aantal Engelse collega’s zou hun voorbeeld willen volgen of stiptheidsacties uitvoeren. (Van onze redactie binnenland) VLISSINGEN. Een felle brand aan boord van de met o.a. chemicaliën gela den Griekse tanker Attican Unity heeft gisteravond bij Cadzand en voor de kust van Walcheren een alarmerende situatie veroorzaakt. Het 8100 ton metende schip Nadat de Britse assistent-luchtverkeers leiders in staking zijn gegaan, hebben de uitkeringen terug te vorderen, worden ver ruimd. Ook wordt terugvordering moge- Franse luchtverkeersleiders een begin ge maakt met hun stiptheidsacties, die 10 dagen gaan duren. Hierdoor dreigt het luchtvaartverkeer in West-Europa op een chaos uit te lopen. Woordvoerders van de luchtvaartmaatschappijen in Parijs ver klaarden dat alle vluchten waarschijnlijk zullen worden uitgevoerd, maar dat wel met verscheidene uren vertraging reke ning dient te worden gehouden. De Franse luchtverkeersleiders protes teren tegen wat zij zeggen de inadequate radio- en radaruitrusting. Ze weigeren meer dan 12 vliegtuigen tegelijk te behan delen, in plaats van het huidige aantal van 18. Ook willen zij toeslagen op hun loon. lijk als er door de uitkerende instanties fouten zijn gemaakt. De fracties van PPR en PSP lieten zich kritisch uit over de voorstellen. De PSP’er Van der Lek betoogde o.m. dat „onder het mom van het tegengaan van oneigenlijk gebruik” in feite het hele begrip „passende arbeid” op de helling wordt gezet. De WD’er Rietkerk noemde de voor stellen van de regering nog niet voldoende. De PvdA’er Dolman wees in dit verband op het samenvallen van een WAO-uitke- ring en een uitkering krachtens de algeme ne weduwen en wezenwet (AWW). „Het is onrechtvaardig tegenover het volledige ge zin, dat of de man werkt of niet van één minimuminkomen moet rondkomen”. Eind vorig jaar presenteerde Hoogovens het plan te komen tot de zogenoemde stich ting praktijkvakschool IJmond. Jongeren die tot nog toe bij Hoogovens als werkne mer in opleiding zijn, zouden dan in de vakschool ondergebracht worden. Vanuit deze school zouden ze dan een stage moe ten lopen in het bedrijf. Klop (met uw geldbeurs) en u zal worden opengedaan. 427, 18, r i Lange 273107, IJmuiden, Kalverstraat 9. Tel 14806/18128 De gehele bltL kollektie. IJMOND. De commissie Lichamelijk Gehandicapten IJmond, een samenwer kingsverband van vijfentwintig organisa ties op het gebied van de gezondheidszorg en het welzijnswerk, heeft in een brief aan het bestuur van AVO Nederland ernstig bezwaar gemaakt tegen de actie „Land zonder drempels”. Eén van de voornaamste bezwaren van de commissie is, dat het bijeenbrengen van grote groepen gehandicapten binnen één recreatieobject in de Flevopolder bij draagt tot versterking van het isolement. De commissie zou zich voor kunnen stel len, dat het via de actie bijeen te brengen geld beter besteed zou kunnen worden voor de aanpassing van allerlei bestaande recreatieprojecten, met name in de beken de vakantiegebieden. Het competitiegebeuren van de voet- balamateurs staat weer voor de deur en zoals gebruikelijk is de sport-redac- tie de afgelopen weken op speurtocht geweest om her en der aan de weet te komen hoe de clubs uit de regio heb ben „overzomerd”. Maar behalve in formatie bij de verenigingen is ook officials, onder wie de voorzitter van de Haarlemse Voetbalbond Henk Duinker, naar het hoe en waarom be treffende actuele zaken gevraagd. Dit alles en nóg meer vandaag op vijf pagina's uitvoerig belicht in een speci aal bijvoegsel: „Seizoen ’77-’78”. van 30.800 gulden is gestolen uit een kluis bij de receptie van het Zandvoortse hotel Bouwes Palace. De vermoedelijke dader is een receptionist, die na de verduistering spoorloos verdwenen bleek te zijn. Van hem ontbreekt tot dusver nog ieder spoor. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een meerderheid van de Tweede Kamer is gisteren akkoord ge- I gaan met de voorstellen van staatssecre taris Mertens (Sociale Zaken) om het onei genlijk gebruik van sociale voorzieningen aan te pakken. Wel vindt de Kamermeer derheid dat bij deze voorstellen slechts een eerste aanzet wordt gegeven om het oneigenlijk gebruik tegen te gaan. geen werkloosheidsuitkering meer wor den gegeven aan een werkloze die aan een nieuwe baan onredelijke eisen stelt. Ver der kunnen gedeeltelijk werklozen niet meer jaar in, jaar uit een WW-uitkering ontvangen; de grens wordt gesteld op 78 weken. De samenloop van ziekengeld met ouderdomspensioen wordt beperkt. De mogelijkheden om ten onrechte ontvangen drie sleepboten zijn gisteravond laat met vergiftigingsverschijnselen opgenomen in een ziekenhuis in Vlissingen. Waarschijn lijk mogen ze het ziekenhuis vandaag weer verlaten. brandde op de Westerschelde, vlak bij het strand van Cadzand vrijwel geheel uit. Een zware rookwolk dreef in de richting van Westkapelle. De bemanning van het schip twintig mannen en twee vrouwen een Belgische loods en vijftien bemanningsleden van De brand ontstond gisteravond door nog onbekende oorzaak, toen de Attican Unity zich ter hoogte van Oostende bevond. Het vrachtschip, dat geheel geladen uit Ant werpen was gekomen met bestemming Kaapstad, keerde terug in een poging Vlis singen te bereiken. Toen om half tien anderhalf uur nadat de brand was ontdekt het vuur zeer snel om zich heen greep, bevalen de havenautoriteiten de gezag voerder het schip aan de grond te zetten. Kort daarop arriveerden blusboten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De kansen op een progressief minderheidskabinet zijn sterk toegeno- nen nu formateur Den Uyl zijn pogingen heeft gestaakt een kabinet te vormen waaraan 2DA, PvdA en D’66 deel zouden moeten nemen. De koningin, die Den Uyls verzoek om van zijn opdracht te worden ontheven gisteravond inwilligde, is vanmorgen al begonnen net het inwinnen van adviezen. De betrokken fracties hebben spoedvergaderingen jelegd over wat er nu moet gebeuren. Van progressieve zijde is al duidelijk gemaakt dat n dit stadium een lijmpoging of een coalitie van CDA en WD niet erg aantrekkelijk vordt gevonden. Een lama-paar dat in de gemeen telijke hertenkamp van Noordwijk gastvrijheid geniet, zal worden ge dwongen tot gezinsuitbreiding. Burgemeester Bonnike heeft het paar een ultimatum gesteld: wan neer de lama’s in de komende bronsttijd nog niet voor een nazaat zorgen, zal of het mannetje of het vrouwtje uit de hertenkamp wor den gezet. De burgervader zegde dit toe aan raadslid Fietje van Dam. Fietje had gesignaleerd dat het tussen de lam’s op sexueel ge bied niet boterde en voorgesteld „daar als raad iets aan te doen”. Den Uyl heeft zwaar getild aan de moge lijke weigering van CDA-ministers hun handtekening te onthouden aan een door de Kamers goedgekeurde abortuswetge ving „Na alle pogingen die er zijn geweest om een abortuswetgeving te maken, inclu sief die van het vorig jaar vanuit de Twee de Kamer, zou een dergelijke weigering van een CDA-minister het vertrouwen in de werking van het parlementaire stelsel ernstig hebben geschaad”. Aan Den Uyls besluit een einde te maken aan zijn formateurswerk ging een briefwisseling tussen hem en Van Agt vooraf. De laatste brief was afkomstig van Van Agt. Daarin constateerde hij dat de formateur niet tegmeoet was gekomen aan de bezwaren die het CDA had tegen de definitieve voorstellen op het punt van abortus van de formateur. Hij zei deson danks te hopen dat de formatie zou doors laan. Den Uyl zei gisteren gezien het misluk ken van het abortusoverleg „een onheilige polarisatie” te vrezen. (Zie verder pag. 4) (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Een bedrag IJmuiden IJmuiden 02208-3577 en 16450 Weersverwachting buien Half tot zwaar bewolkt met en kele regen- of onweersbuien. Mati ge tot krachtige, aan de kust tijde lijk harde wind tussen zuidoost en zuidwest. Minima rond 14 graden. Maxima morgen omstreeks 19 graden. De politieke crisis van dit moment is veroorzaakt door de politici, niet door de dezers. De verkiezingsuitslag van mei 1977 was duidelijk genoeg, voor zover een :ijferlawine duidelijk kan zijn. In leidende politieke kringen is vlak na de stembusuit slag geen realistische analyse van de rege- •ingsmogelijkheden gegeven, die door de waarneembare ontwikkeling van het stem gedrag gedurende de drie laatste ver kiezingen aan de orde waren gekomen. Toen de formatie was begonnen, werd de stembus vergeten. De mislukking was voorspelbaar. Het christelijke volksdeel heeft bij de laatste verkiezingen blijk gegeven van een (gebrek aan vertrouwen in de CDA-combi- natie, vooral in de bij uitstek christelijk (georiënteerde provincies Noord-Brabant, Limburg en Zeeland. Het CDA kreeg min der stemmen dan procentsgewijs werden yerworven door de drie christelijke partij en met afzonderlijke lijsten. Een rege ringsmandaat van het christelijke volks deel aan het CDA zou deze combinatiepar- itij tenminste een winst van globaal 10 [procent hebben moeten doen verkrijgen, want de opkomst was veel méér dan 10 procent hoger. PvdA en WD waren in deze provincies de duidelijke overwin naars, evenals trouwens elders in den lan de. Vergeleken met de uitslag der Kamer verkiezingen van 1972 (slechts bij Kamer verkiezingen komt de boodschap der ïciezers ten aanzien van de kabinetskwes- tie onvertroebeld over) waren PvdA, WD en in mindere mate D’66 de door het elec toraat aangewezen coalitiepartners. Natuurlijk heeft men dat in de politieke toppen best begrepen, maar het is gegaan zoals het meestal gaat: het electoraat is daags na de verkiezingen volstrekt onbe langrijk en de partijpolitieke sentimenten nemen de plaats in van de nuchtere analy se der cijfers. De huidige cirsis toont de volstrekt onge zonde en in zekere zin ondemocratische situatie waarin de Nederlandse politiek verzeild is geraakt. Dit verwijt mogen na genoeg alle partijen zich aantrekken. Zij hebben de Nederlandse politiek verziekt door haar te ontdoen van alle realistische interpretaties. Zij hebben al vóór de ver kiezingen uitgemaakt met wie zij wel en met wie zij niet wilden samenwerken, zon der dat aan de Nederlandse kiezer te vra gen. Dat wel of niet stoelde op argumenten die soms waarlijk absurd persoonlijk wa ren en eigenlijk niets met het landsbelang te maken hadden. Het is baarlijke nonsens om niet te willen samenwerken met ande ren, omdat die anderen toevallig anders over sommige dingen denken. Het was trouwens volstrekt inconsequent dat, ge zien de stembusuitslag, gestreefd werd naar een coalitie tussen werkelijk onver- zoenlijken aan de ene kant, terwijl theore tisch onverzoenlijken aan de andere kant niet voor een mogelijk bestand in aanmer king heetten te komen. Zelfs de pragmati cus Terlouw van D’66, die zo’n schitteren de kans kreeg om als schakel tussen rechts en links op te treden, bedierf de sfeer door al tevoren iedere mogelijkheid tot samen werking met de WD te verwerpen. Alsof samenwerken in een regeringscoalitie zou moeten betekenen dat men de denkbeel den van anderen tot de zijne maakt. Als ooit de onmogelijkheid is aange toond om een beleidscoördinatie op te bou wen op materiële en dogmatische gronden, dan is dat nu wel het geval. Op alle punten van beleid in materiële zin is een accoord tussen uitersten mogelijk, als men het landsbelang vooropstelt. Maar confessio- neel-ethische principes en sociaal-mate- riële uitgangspunten behoren tot verschil lende niveaus, die elkaar nergens ontmoe ten. Als men omwille van een „ik wil niet” of een „ik wil wel” gelofte blijft proberen water en vuur met elkaar te vermengen of een bodemloze emmer vol te pompen, maakt men er in feite een débacle van. Wie Den Uyl gisteravond heeft horen klagen, fnoet wel de overtuiging hebben grkegen dat hij inderdaad gedacht had die emmer toch vol te krijgen, als hij maar hard genoeg pompte. Welnu, is dat geen schro melijk gebrek aan realiteitszin? niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiHiiiiiiiiiiiiii Bij de brand op het schip dat verschil lende chemicaliën vervoerde explodeer den vaten in het ruim van het schip. Om dat gevreesd werd dat daarbij giftige stof fen waren vrijgekomen, heeft de BB de afgelopen nacht en ook nog vanochtend in een wijde straal rond de plaats van het ongeluk metingen verricht. Nergens wer den gevaarlijke concentraties van giften aangetroffen. 'el. redaktie: 15389, na kantoortijd: 'el. adm. en adv. Telefoon 15437 Jachten bezorging: 18.30-19.00 uur en op zaterdagen an 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023- 2 43 41. Op het Binnenhof werd gisteren gedemonstreerd voor een wettelijke regeling van abortus provocatus. Het CDA krijgt de meeste klappen. IJMOND. De oprichting van een praktijkvakschool in de IJmond is van de baan. Hoogovens, de initiatiefnemer van de oprichting, zal de resultaten afwach ten van de studie die een speciale commis sie gaat maken over de onderwijssituatie in de IJmond. Dit hebben NW-jongerencontact, ANJV, WDM, federatie van jongeren groepering binnen de PvdA en het lande lijk comité schoolverlaters meegedeeld. Niettemin wil de directie van Hoog ovens de studie voortzetten om tot een vakschool te komen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1