wordt in delen door NOS uitgezonden biedt boeiend en herkenbaar kijkgenot haarlem Amerikaanse president vindt lood in terreurverhaal cimsterdom ,Hoe Yukong bergen verzette” „Jonas” aK CS Of I TWEEDMANTELS Veel prolongaties in Haarlem r U GAAT STUDEREN? Boekhandel H. Coebergh Ged. Oude Gracht 74 Haarlem (023) 319198 Na-synchronisering Nachtvoorstellingen 21 FILM 19 7 7 AUGUSTUS VRIJDAG 26 - Charles Boost Speciaal regenkleding n s r Eindelijk dan toch zal Nederland kennis kunnen maken met de eelbesproken meer dan 10 uur durende documentaire van Joris Ivens ver China, op zichzelf bijna een levenswerk dat onze beroemde Ineast vijf jaar geleden begon toen hijzelf 74 was. Drie jaren heeft het chtpaar Joris Ivens-Marceline Loridan aan de film gewerkt, ander- alf jaar voor de opnamen, anderhalf jaar voor de montage. Daarna egonnen pas de moeilijkheden. Wat doe je met een film die meer dan en uur duurt al valt hij dan ook in verschillende op zichzelf staande oofdstukken uiteen. Maar Ivens wilde geen afzonderlijke exploitatie sn een of meer onderdelen. De hele film of niets, was zijn motto. Voor Uw bestellingen op wetenschappelijke boeken en tijdschriften hebt U een wetenschappelijke boekhandel nodig met rechtstreekse contacten in het buitenland (ADVERTENTIE) China-portret van echtpaar Ivens bevat belangwekkende informatie Film Mb jrt- Marceline Loridan en Joris Ivens ondervragen een fabriekarbeidster. n 73 (ADVERTENTIE) Militair vertoon in „Op de rand van de ondergang’’, waarin de Amerikaanse pre sident gegijzeld wordt. In Tuschinski I gaat de grote musical „New York, New York" met in de hoofd rollen Liza Minnelli en Robert de Niro en Toen Ivens en zijn vrouw aan hun Chi nafilm begonnen had Ivens het voordeel dat hij het land goed kende en er al enige malen gefilmd had. Het begon eigenlijk al in 1'938 toen Japan Noord-China binnen viel. „Contemporary Historians Inc.” te New York die het Ivens mogelijk had gemaakt twee jaar tevoren „Spaane Aar de” te draaien, stelde hem nu in de gele genheid het Chinees-Japanse conflict op de filmband vast te leggen. Het werd een verslag van de verbitterde tegenstand die 400 miljoen Chinezen boden tegen de Ja panse invasie van hun land. Ivens noemde zijn film dan ook „The 400 Million”. Evenals bij „Spaane Aarde” stond John Behalve dat er nogal wat denkfouten zitten in het sensatieromannetje van Wal ter Wager enige niet erg logische over vallen op zwaar bewaakte legerplaatsen is het geheel van een absurditeit die nauwelijks haar weerga heeft. Het pleit alleen voor de handige regie van Aldrich dat hij zo nu en dan toch nog wat spanning weet op te roepen. Oude bekenden zijn van de partij. Buiten Lancaster en Widmark zien we nog Melvyn Douglas, Jospeh Cot ton, Leif Erickson en Vera Miles. Maar de aardigste rol wordt door Char les Durning gespeeld als een joviale presi dent die doodsbang is om zich in het hol van de samenzweerders te Wagen en bo vendien in eerste instantie weigert op te draaien voor afspraken en geheime stuk ken die uit de regeerperiode van zijn voor ganger stammen. Zijn dood op het eind is het enige aandoenlijke moment in de film die overigens van schakelborden met licht jes, uit- en aanflitsende lampjes, groene, rode en gele telefoons en gekke codewoor den aan elkaar hangt. Dat is om het alle maal zo echt mogelijk te houden. In Cine rama en nog een negental bioscopen in den lande te zien. ren, wordt ook de president het slachtoffer van zijn misdadige omgeving. gemaakt door de minst waarschijnlijke musical-regisseur, Martin Scorsese die naam maakte met „Taxi Driver”, „Main Streets” en „Alice doesn ’t live here any more”, succesfilms zonder nu bepaald naar het muscial-genre te neigen. Het ver haal handelt over een zangeres (Liza Min nelli) en een saxofonist (de niet meer weg te denken Robert de Niro) die verliefd op elkaar worden, trouwens, een kind krijgen maar dan uiteenlopende carrièrs volgen. Zij wordt een beroemde filmster annex nachtclubzangeres, hij daalt af tot eenvou dig bezitter van een jazz-café. Men zou bijna denken aan een herhaling van „A Song is born”. De onervarenheid van de meeste betrok kenen op Liza Minnelli na op het gebied van de meeslepende muscial die te veel goede voorbeelden kent om een halfs lachtige behandeling te kunnen velen, heeft tijdens de produktie al tot allerlei moeilijkheden en strubbelingen geleid, zo dat het uiteindelijke resultaat toch nog meevalt, ook al raakt Scorsese zelfs in dit luchtige genre zijn herinneringen aan een sombere jeugd in de armenwijken van „Little Italy" niet helemaal kwijt. Over de wat melancholiek kluchtige „Alex and the Gypsy” („Borg op de Tocht” is de gewrongen Nederlandse titelverta- ling) met Jack Lemmon en Genevieve Bu- jold nu te zien in Saskia schreven we al een vorige keer. En het mag niet onvermeld blijven dat naar aanleiding van Elvis Pres ley’s onverwacht overleiden Studio K een Presley-weekje organiseert met „Califor nia Holiday” uit 1966, „Harem Holiday” uit 1965 en „Double Trouble” uit 1967. Haarlem heeft deze week een compleet prolongatieprogramma te bieden, wat te verwachten viel met films als „Een Brug te ver”, „Het Debuut” of „Black Sunday”. Die laatste film waarin na ingewikkelde voorbereidingen een uitverkocht rugby- stadion met algehele vernietiging be dreigd wordt door een ingenieuze bomex plosie draait nu voor de tweede week in Palace en daar dit soort spelletjes met de zenuwen van de toeschouwers uiterst ge liefd zijn, zal het bij die tweede week niet blijven. Hetzelfde geldt min of meer ook voor „Een Brug te ver” die zijn tiende week in Luxor is ingegaan. Ook hier opge voerde spanning hoewel de afloop der dramatische gebeurtenissen bekend is, waarbij in dit geval nog komt dat de handeling niet bedacht is maar gruwelijke werkelijkheid geweest is waarbij ons land ten nauwste betrokken was. - Nederlandse film „Het Debuut” gaat nu al in Roxy zijn vierde week in. Dat' Terence Hill en Bud Spencer in „Door het dolle heen” hun achtste week gaan volmaken in Lido is gezien het dubieuze zomerweer ook niet zo verwonderlijk. Zodat Studio over blijft die het welhaast klassieke „The Sting” met Robert Redford en Paul New man weer eens op het programma heeft geplaatst, maar op maandag en in de nachtvoorstellingen de Zwitserse film „Jo nas” heeft uitgekozen, wat nog altijd he laas als moedig en vooruitstrevend gesig naleerd moet worden. Jonas - qui aura 25 ans en l’An 2000” zoals de volledige titel luidt van deze laat ste film van de Zwitser Alain Tanner, Kon men in „Black Sunday”, gezellig ttend in zijn bioscoopfauteuil, meema en dat een volgeboekt rugby-stadion met itroeiïng bedreigd werd door een geeste- k gestoorde Vietnam-veteraan, in „Twi- fht's last Gleaming”, in directer Neder- inds met „Op de Rand van de Onder- ang" vertaald, komt weer een andere (flipte Vietnam-veteraan met een gijze- ngsactie waarbij de president van de VS Is gegijzelde de dood vindt. en >.a. sedert 1840 Gierstraat 52-56 - Haarlem - TqI 023-312992 Voor Parijs, de eerste stad waar de film oorjaar ’76) ging draaien, werd de oplos- ig gevonden door vier (kleine) filmthea- rs in het studentenkwartier van Mont- rnasse in te schakelen die elk een kwart m vertoonde. Daartoe waren uit het to- al vier pakketten van films van wisselen- lengte samengesteld. De Parijzenaar n de totale film te zien krijgen door htereenvolgens de bioscopen Gït le jeur, St. André, Quintette en St. Séverin bezoeken met door hemzelf te bepalen ssenpozen. Maar wat in Parijs een groot succes »rd is in de meeste landen moeilijk reali- erbaar gebleken, zodat de televisie inge- hakeld moest worden. Dat is nu al ge ard of wordt voorbereid in Engeland, ütsland, Canada, Zweden, Noorwegen, pan, Denemarken, Italië, België en nerika, waar de film in serie op het tv.- berm komt, evenals in Nederland waar ndag 4 september de cyclus wordt inge- tmet „De Apotheek”, een onderdeel van minuten. „Hoe Yukong bergen verzette” is de ei- ■nlijke titel van de totale documentaire, n titel die ontleend is aan een oud-Chine- fabel die vertelt hoe de oude man Yu- »ng het besluit nam met zijn zonen twee rgen te verplaatsen die het uitzicht van n huis belemmerde. Met pikhouwelen uden ze het gigantische werk uitvoeren, jen een buurman spottend opmerkte dat met hun houwelen er nooit in zouden igen de bergen te verzetten, antwoordde iikong dat als hij stierf zijn zonen er nog uden zijn en na hem talloze generaties e met iedere houweelslag de bergen klei- r zouden maken. De hemel was ontroerd door dit geloof in gen kracht en stuurde twee engelen naar neden die op een nacht de bergen op n schouders wegvlogen. „Onze eigen mei is niets anders dan de massa van het linese volk”, aldus de conclusie van Mao e-Toeng die de fabel in zijn Rode Boekje eerde. werd vorig jaar gemaakt en is een voor beeld van het eenvoudig filmen van een gecompliceerd onderwerp. Zoals de lange titel aangeeft zal Jonas 25 jaar oud zijn bij de komende eeuwwisse ling, wat betekent dat hij pas geboren is en zijn onzekere toekomst is begonnen. Tege lijk betekent hij voor een groep vrienden de hoop op een betere wereld. Die vrienden die elkaar in de loop van de film min of meer toevallig ontmoet hebben en zich in een soort commune verenigd heb ben, vormen de gedesillusioneerde jeugd van 1968, het jaar van de studentenrellen, de protestacties, het straatoproer. Voor wie gehoopt hadden dat dit de voorteke nen waren voor een al dan niet bloedige sociale revolutie, hebben sindsdien erva ren dat er niets veranderd is. De rust is weergekeerd, het conservatisme heeft overwonnen, de maatschappij maakt weer pas op de plaats. Het zich langzaam vormende gezelschap van uitgebluste revolutionairen die nu een leeftijd van tussen 25 en 30 hebben bereikt, proberen nog iets van hun idealisme terug te vinden door van beroep te veranderen, maatschappelijk werk te doen, in de land bouw te gaan, onbespoten groentes te ver kopen, de troosteloze omgeving wat op te fleuren, creatief bezig te zijn in de weten schap dat hun acties zinloos zijn maar er misschien toch toe zullen bijdragen dat Jonas die straks 25 zal worden in een wat betere maatschappij zal kunnen leven. Een vaag en nogal theoretisch gegeven dat door Alain Tanner met een assorti ment van uitstekende acteurs tot een deels melancholieke, deel humoristische para bel is verwerkt. Waarnaar men geboeid blijkt kijken omdat het ondanks alles ge voelens, illusies en teleurstellingen van de ze tijd bevat en als zodanig een herken baar stuk actueel leven (in Zwitserland) toont. KRUISWEG 72 HAARLEM Ook het Nederlandse gedeelte van het Haarlemse programma weet zich staande te houden. De reprise van „Blue Movie” (in originele versie dank zij de afschaffing van de keuring boven 16) begint aan zijn drie commentaarstemmen, respectievelijk derde week in Frans Hals en de nieuwste behorend bij Jan Roelands, Annette Ken- tie en Vincent van Engelen die onder regie van Wim van de Velde knap werk hebben verricht, zeker als men hun prestaties ver gelijkt met de na-synchronisatie van bij voorbeeld de Engelse versie. In ieder geval kunnen we in de komende maanden de China film van Ivens uitvoe rig op de tv te zien krijgen en daarna nog eventueel op het grotere scherm van film musea, filmkringen of wetenschappelijke instellingen. Al zijn we er wat laat mee, men zal niet kunnen zeggen dat dit men zou het bijna het grandioze sluitstuk van een onstuitbare carrière kunnen noemen onopgemerkt aan de landgenoten van de filmer is voorbijgegaan. „Jonas” van Alain Tanner gaat bij Studio in de nachtvoorstelling. delen, waarvan de kortste „De Ambacht slieden” dertien minuten duurt en de lang ste handelt over een „Generatorenfa- briek” precies twee uur in beslag neemt. Andere delen heten „Een Vrouw, een Fa milie” (100 minuten), „Repetitie in de Ope ra van Peking (27 minuten), „Het Vissers dorp” (95 minuten), „Een geschiedenis van een Bal (17 minuten), „Training in het Circus van Peking” (14 minuten), „De Apo theek” waarmee de NOS dus op zondag 4 september de serie start, (75 minuten), „Een Kazerne” (52 minuten), „De Olievel den” (80 minuten), en „Impressies van een Stad Peking” (55 minuten). Het is niet zo dat men na een of twee fragmenten de zaak voor gezien kan hou den. Pas als men het geheel heeft gezien, zijn voldoende aspecten van het Chinese maatschappelijke en huiselijke leven ge toond om een enigszins complete indruk van land en volk te hebben gekregen. Op de politieke kanten van zijn onderwerp gaat Ivens niet in. Mijns inziens terecht omdat er dan een minstens zo lange film nodig zou zijn geweest om via de histori sche ontwikkeling van China de huidige regeringsvorm te verklaren. Ivens en zijn vrouw hebben China be zocht als ervaren toeristen, ze hebben door de camera scherp toegekeken en door hun uitvoerige interviews (voornamelijk geleid door Marceline Loridan) belangwekkende informaties kunnen vastleggen. Wie China ook maar een beetje wil leren kennen kan dat niet beter doen dan aan de hand van deze film die straks, als de tv-vertoningen achter de rug zullen zijn in de Nederland se Filmindustrie gaat lopen. Daarna wordt „Hoe Yukong bergen verzette” pakketsge- wijze beschikbaar gesteld voor culturele en sociale instellingen, verenigingen, film kringen en musea, waarbij steeds getracht is per pakket een avondvullend program ma samen te stellen. Uiteraard heeft de na-synchronisering van deze Chinees gesproken film de nodi ge problemen met zich meegebracht. In ieder land moest over de zacht gedraaide oorspronkelijke tekst een vertaling in ei gen taal gesproken worden. Voor Neder land betekende dat het inschakelen van De film naar een boek van Walter Wager n geregisseerd door Robert Aldrich be- int met een overval door drie ex-gevange- en onder leiding van oorlogsveteraan La- rence Dell (Burt Lancaster) op de Titan- aketbasis in Montana die zij ondanks een ’aterdicht bewakingssysteem spelender- ijs in handen krijgen, daardoor in de [legenheid gesteld zes raketten met toomkoppen op een willekeurig ogenblik f te vuren in de richting van de Sovjet- nie. Ferno (Fernhout) aan de camera, samen met de befaamde fotograaf Robert Capa; opnieuw verzorgde Helen van Dongen de montage, terwijl de muziek gecomponeerd werd door Hanns Eisler en het commen taar van Dudley Nichols uitgesproken werd door de toen bijzonder populaire acteur Frederic March. De camera waar mee de film gedraaid was schonk Joris Ivens aan Tsjoe-En-Lai, de toenmalige lei der van het Chinese leger als symbolisch •gebaar waarmee hij de macht van de ca mera als strijdmiddel wilde beklemtonen. Toen hij in 1956 terugkeerde om „De Win droos” te maken kon hij terugvallen op enige filmmensen die met zijn camera het vak geleerd hadden. Bij het filmen van „Hoe Yukong bergen verzette” stond er een volwaardige Chinese cameraman- klaar (Li Tse-Hsiang) om voor perfecte opnamen te zorgen. Ivens’ bedoeling bij het maken van zijn Chinafilm is nooit geweest het element propaganda in zijn werk op te nemen. Hij werd gefascineerd en niet op het eerste gezicht door het Chinese volk en hij heeft iets van die fascinatie over willen brengen in een langdurige documentaire die uitvoerig aandacht kon besteden aan de verschillende groepen in de Chinese samenleving: de vissers, de arbeiders in een generatorenfabriek, soldaten in hun dagelijkse routine in en om de kazerne, het leven van een jonge huisvrouw die tegelijk arbeidster is op een locomotievenfabriek, de werkers op de olievelden bij Taking, bediendes en klanten in een grote apo theek. Uiteenlopende mensen uit ver uiteenlig gende gebieden werden geobserveerd en geïnterviewd in hun dagelijkse omgeving en konden zich, zo te zien, moeiteloos en ongedwongen voor de camera gedragen, afwisselend vrolijk, critisch, ernstig of on verschillig. Daarbij heeft Ivens afgezien van de „verborgen” camera, maar verkoos hij zo lang met zijn film-,,unit” binnen een be paald milieu te blijven tot niemand meer acht sloeg op wat er gebeurde en er ge sproken kon worden van de „afwezige” camera. Het resultaat werd een ontspan nen, ongedwongen en zeer reële confronta tie met mensen in hun alledaagse bezighe den, een boeiende confrontatie omdat mensen, bezigheden en omgeving toch min of meer onbekend zijn voor de westerse kijker. „Hoe Yukong Bergen verzette” valt dus uiteen in een elftal op zichzelf staande Men kan dan wel zeggen dat Lawrence Jell zich in een voordelige onderhande- ingspositie bevindt en alles kan afdwin- en wat zijn hartje begeert. En wat begeert Jell’s hart? Hij vindt dat de president de ilm speelt omstreeks 1980 een geheim ituk moet voorlezen, indertijd door de pnerale staven opgesteld dat de oorlog net Vietnam slechts begonnen was om lusland een demonstratie van Ameri kaanse macht te laten zien en een voor hoef je te geven van hoe een echt onmen- lelijke oorlog er uit kan zien. Alleen door publiekelijk schuld te be rennen aan het Amerikaanse volk en te «lijden hoe diep de opperste leiding mo- -eel was gezonken zou de president kun- lèn voorkomen dat Rusland ernstig be schadigd zou worden en tot een nucleaire oorlog zou moeten overgaan. Enfin het Weede deel verloopt bijna uitsluitend met telefoontjes tussen het Witte Huis en de jongens van de raketbasis. Het leger pro beert nog een tegenaanval maar moet sma delijk de terugtocht aanvaarden en er blijft uiteindelijk niets anders over dat de president persoonlijk gaat onderhandelen ■net de idealistische Burt Lancaster. Als de legerleiding in de persoon van lichard Widmark dan toch weer via ver borgen scherpschutters de uit hun schuil plaats gelokte mannen tracht te liquide- Van de nachtvoorstellingen signaleren we Polanski’s „Rosemary’s Baby”, voor de vijfde week in Roxy, verder „Mr. Majes- tyk” van Richard Fleischer, waarin Char les Bronson als eerzaam meloenenkweker het alleen moet opnemen tegen een mafia- bende die zijn bedrijf komt terroriseren. Op welke wijze Bronson zich van zijn tegenstanders ontdoet zal voor niemand een verrassing zijn die de nors kijkende acteur in zijn diverse gewelddadige films gevolgd heeft. De jeugd kan in Palace genieten van Stan Laurel en Oliver Hardy in „Grof Geschut” en in Studio van „Twee- ty’s grootste Avonturen”. (ADVERTENTIE) miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Reeds nu kunt u klazen uit onze nejaenkoiiektle llllllllllllllllllllllllllllllllllliuilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 7 i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21