Pé Hawinkeis overleden Spaar Enthousiast Promconcert van NPO Bon voor veel keus uit hoge, vaste rente Jorge n Open Huis in Haarlemse Stadsschouwburg f postgiro en rijkspostspaarbank Ver zoekprogramma van Robert Long amusant Beleggigs- deposito’s tot bewijzen tot 8i% 8% F 9 9 C; Wikor bv Goede cultuur Thérèse Steinmetz laat beminnelijke zangkunst horen LOUVRE GESLOTEN DOOR STAKING Levenslang" rondt fase theaterloopbaan af 23 KUNST 19 7 7 AUGUSTUS ■21 en. 3IG r Minimum storting f 1.000,-. Bij elke storting keus uit looptijden van 2 tot 6 jaar met vaste rente van 7% tot S’/s Deposito’s komen na de looptijd automatisch vrij. De rente is jaarlijks beschikbaar. Voor de aankoop van een eigen huis kunt u ook tussentijds zonder renteverlies geld opnemen. Verkrijgbaar m coupures van f 1.000,- en f 5.000,-. Vaste rente bij looptijd van 3 jaar 7 '/s o, 4 jaar 7%- en 5 jaar 8%. Bij een beleggingsbewijs knjgt u rente-op-rente: aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen zonder renteverlies voor de aankoop van een eigen huis is toegestaan. Wilt u zeker zijn van hoge, vaste rente over spaargeld dat u langere tijd kunt missen? Bij ons hebt u keus uit 5 spaardeposito’s en 3 beleggingsbewijzen. U kunt de bon insturen of bellen (020) 5 89 3137 of 0017 (gratis), als u meer wilt weten over deze aantrekkelijke spaarmogelijkheden. Of ga naar het postkantoor en vraag naar de folders. VRIJDAG 26 Bon voor i hoge. stuur rui) - I 1 I 1 1 1 I 1 I 000 000 500 000 k ^HAARLEM. Peter Lohr, directeur van de Stadsschouwburg, 000 k enkt een zeer succesvol seizoen tegemoet te gaan. Terwijl hij dat zegt 300 k jkt hij meteen wat verschrikt en klopt kordaat af aan de onderkant 300 k an de blankhoutentafel waaraan we zitten te praten. Lohr doelt met 300 k iccesvol dan vooral op het bezoekersaantal en gezien het populaire 300 ki firakter van een niet onbelangrijk deel van de programmering zal hij 300 ld et gelijk zeker aan zijn kant krijgen. Wat de inhoudelijke kant betreft, 300 k 2 plannen van de repertoiregezelschappen kunnen voor een groot eel genade vinden in zijn ogen. Wel heeft hij aan het begin van dit esprek gezegd: „Er is over de hele linie te weinig echte ontwikkeling, lat geldt het geheel, zowel voor de vrije-produktiesfeer als voor het ■pertoiretoneel en dat vind ik jammer”. en”Be\egg^su - S' -31' Met Mao zeg ik „Laat eter Lohr (ADVERTENTIE) AdrgS HD75 V JOHN OOMKES meters. JAAP STORK Premières zijn er ook weer in de Stads schouwburg. Vijf zijn het er dit seizoen, alle uit de vrije produktiesector. De thril ler Möordspel met Guus Hermus en Je roen Krabbé gaat op 28 september z’n officiële première beleven, maar op 1, 2 en 3 september wordt dit stuk van Anthony Shaffer ook al in de Haarlemse schouw burg opgevoerd. De andere premières die hier komen zijn Verwarringen van Alan Ayckbourn (met Kitty Janssen en André van den Heuvel), Herfst in Riga van Arbu- sow (met Mary Dresselhuys en Ko van Dijk), het Amsterdams Volkstoneel, dat uit de as herrezen lijkt, met de revue Als je lacht dan ben je rijk en dan Lieve Leuge naar (Paul Steenbergen en Ellen Vogel). G. Schmidts nieuwe musi cal Foxtrot met onder andere Trudy Labij, Willem Nijholt en Gerrie van der Klei. Sylvia de Leur en Henk Molenberg in Hé, kijk mij nou. Onder de veelbelovende naam De Stoeipoes komen Pleuni Touw en Hugo Metsers toneelspelen en Rijk de Gooyer en Doris van Caneghem doen dat in het veelbeproefde Boeing Boeing. „Ach”, zegt Peter Lohr tenslotte, „het is onzin te zeggen dat ik me ongelukkig voel met dit programma. En bij «Ik seizoen denk je weer dit of dat zal het worden en meestal wordt het iets anders.” Dan zegt hij en passant nog even een optie te heb ben op Shakespeare People, een collage van figuren uit Shakespeare van niemand minder dan Michael Redgrave. Met alle plannen op tafel zegt Lohr: „Met Mao zeg ik: „Laat honderd bloemen bloeien". Morgen tussen 13 en 15 uur is er open huis in de Stadsschouwburg. Peter Lohr zal de bezoekers dan ook vertellen over het komend seizoen. Op het toneel van de schouwburg zal een repetitie van gedeel ten uit Moordspel aan de gang zijn. Niet te veel ervan, want een thriller geef je tevo ren niet bloot. Juist de laatste jaren heeft Hawinkeis met zijn werk voor De Arbeiderspers als vertaler grote bekendheid gekregen. Zijn levenswerk werd wel de vertaling van „De Toverberg” van Thomas Mann genoemd, waarvoor hij op de nominatie heeft ge staan voor de Nijhoffprijs, die vorig jaar evenwel niet werd toegekend. NIEUW VENNEP. De sinds enige ja ren vanuit Engeland naar ons land overge waaide succesformule van de bekende mu zikale happening, waarbij diverse genres van licht en klassiek hand in hand gaan, de Promconcerten, manifesteert zich, ook dit jaar weer volop. In totaal vijftig keer wordt dit uitbundige muzische gebeuren- voor-iedereen opgevoerd door acht ver schillende symfonie-orkesten met mede werking van een vaste kern van artiesten. PARIJS (DPA). Duizenden toeristen die gisteren het Louvre in Parijs wilden bezoeken, vonden de toegangsdeuren ge sloten. De suppoosten van het museum hadden zich aangesloten bij een staking die door de Franse vakbond CGT was uitgeroepen. De CGT wil hiermee protesteren tegen de plannen om de musea in de toekomst tot acht uur ’s avonds open te houden. Tevens wordt een loonsverhoging voor de bewakers geëist. De staking vond geen navolging in ande re Franse musea die normaal openbleven. Deze s! Van Ruim twee uur duurt Roberts tour de chant. Op het eerste gezicht betekent dat misschien een hele zit voor het publiek, maar die moeilijkheid is met een uitge kiend gevoel voor verhoudingen onder vangen. Long brengt zijn liedjes al dan niet ingekort in een medley-vorm, tel kens in een blokje van drie, vier of vijf. Heel pienter is de vondst om het publiek te vragen zuinig te zijn met energie en dus alleen na afloop van zo’n blokje te applau disseren. Daarnaast heeft hij ook ditmaal in de persoon van cabaretière Ansje van Brandenberg iemand gevonden die tegen wicht kan bieden, die met sketches of eigen repertoire voor een kleurschakering kan zorgen waardoor dit avondvullende programma eigenlijk nergens verveelt. AI blijft het met een liedjesprogramma na tuurlijk moeilijk om na zo'n avond van licht-verteerbaar amusement en vertier de juiste afsluiting en climax te vingen. Het karakter van zo’n verzoekprogram- ma werkt in de hand dat je gericht wordt op Longs talent als liedjesschrijver. Vlotte, scherpe of in-trieste en romantische minia tuurtjes van het dagelijks leven, waarbij hij met veel verve de kneuterige bekrom penheid van kleinburgerlijk gedrag of de dogmatiek van een ingeslapen kerk of geloof aan de kaak stelt. Het mag bekend verondersteld worden; toen Robert voor het eerst met dit eigen werk op de proppen kwam, reageerde het Nederlandse volk alsof er heilige huisjes omver werden gehaald. Na drie jaar bespeur je dat je anders tegenover de boodsohap van zijn liedjes bent komen te staan: het prikkelende is er wat af, omdat je het inmiddels allemaal wel weet. Long zelf bespeurt aan het eind dat hij ook wat gezapiger is geworden, meer is gaan relativeren. Eigenlijk hebben de songs die afscheid, ontmoeting of liefde uitdrukken ook in zijn geval het meest hun waarde behouden. Long brengt ze Thor- beckeplein bijvoorbeeld ingehouden, alsof hij bang is met teveel zwier en zwaai afbreuk te doen aan de stemming o ie hij Als dichter debuteerde hij in 1968 met „Bosch en Breughel” dat bij Ambo ver scheen. In 1971 zag de eerste verhalenbun del van Hawinkeis het licht, die „Ik hou van Holland” als titel kreeg. Hij was ook redacteur van het literaire blad „Raam". NIJMEGEN (ANP). De dichter, schrijver en vertaler Pé Hawinkeis is op 35-jarige leeftijd in Nijmegen overleden. Het ijs is hiermee onmiddellijk gebro ken, niet in het minst ook door de prettige toelichting van de soepel leidende Smienk, die zijn losjes geklede musici heerlijk hun gang laat gaan in een rol, die ze zich bepaald niet elke dag kunnen aanmeten. Daarna vinden de vakkundige, big-band- achtige arrangementen van Pi Scheffer van Begin the Beguine (Cole Porter) en met name van Oh, when the Saints een enthousiast onthaal. Voor Smienks eigen Latin-American werkt de complete per cussiegroep zich in het zweet om het zo opzwepend mogelijk over het voetlicht te brengen, en met succes. Benauwd krijg ik het even als het con tact met het prima voor zijn taak bereken de trio van Nico van der Linden, jr. in de furieuze klanken van Spain verloren dreigt te gaan. Toch vinden ze elkaar in een daverende apotheose. Aan het klas sieke werk wordt overigens geen aandacht besteed, en dat is, gedachtig het principe van de promconcerten het luchtig pre senteren van voor velen onbekende mu ziek toch wel een gemis, lijkt me. Thérèse Steinmetz steelt de show gaan deweg met haar beminnelijke en raak ge typeerde overdracht van bekende luister liedjes, die zijn absolute hoogtepunt vind- „Wat dit seizoen zeker interessant zal worden, dat zijn de Wikor-voorstellingen”, zegt Peter Lohr. In dit programma voor de middelbare schooljeugd komt onder meer een Frans gezelschap Woyzeck van Büch ner opvoeren. Er zal Duits gesproken wor den. Als we over Lohrs voorkeuren praten komen we op De Vader van Strindberg. „En Platonov”, zegt hij, „Een stuk dat altijd voor onspeelbaar gehouden is. En hoe zal een stuk als Vuile Handen zich houden? Verder vraag je je af: waar komt opeens die warme belangstelling voor Schiller vandaan? Hans Roduin heeft me eens gezegd: De Duitse klassieken, die zul je hier niet gauw gespeeld krijgen. Nou, nu hebben we ze. Vorig jaar Den Haag met Maria Stuart en dit jaar weer twee Schiller opvoeringen. Fijn is dat we veel voorstel lingen van het Scapino Ballet krijgen. En dan Marjan Berk, mét wie ik zelf nog cabaret gedaan heb, die komt met Moeder en haar jongens. Lijkt me leuk.” tin het Slavische drietal. Muisstil en gretig luistert het publiek toe hoe onnavolgbaar Thérèse die vertolkt en hoe meeslepend het orkest en haar eigen voortreffelijke trio haar daarbij ondersteunen. Rest natuurlijk nog dat stelletje ongere geld van Farce Majeure dat na het onver mijdelijke „Dat is uit het leven gegrepen" verschrikkelijk uitpakt met een serie van knettergekke woordgrappen over concert bezoek dat via de STER-reclame gepropa geerd zou moeten worden („Henk, haal Bach’es in huis”) en („hapklare brokken van Kite-Katchatoerian overgoten met Satie-saus”). Het töppunt van hun uniek parodiërend vermogen vormt de „Kaffee-Kantate", een virtuoze, in barokke stijl vervatte verhan deling over koffie-manipulaties, compleet met recitatieven en aria’s (Fred Benaven- tes bariton doet de luidsprekers bijkans vervormen), waarbij het NPO de verrich tingen van het viertal gniffelend van een plechtstatig muzikaal decor voorziet. Morgenavond heeft een zelfde promcon- cert plaats in de Sporthal van Heemskerk en zaterdagavond 3 september eveneens in het Haarlems Concertgebouw (Aanvang 20.15 uur) Als het populaire gedeelte van het ko mende seizoenprogramma ter sprake komt zegt Lohr: „Als ik nou eens de be langstelling van vorig seizoen overzie, dan geloof ik dat steeds meer gaat gelden dat goede cultuur de cultuur is, waar ontzet tend veel mensen op af komen Kijkt wat hulpeloos en zegt dan „Maar dat heb ik nooit willen beschouwen als waarheid. En nu nog niet! Maar dat leidt niet tot het excuus van: er zitten vanavond weinig mensen in de zaal, dus zal het wel een goeie voorstelling zijn. Het is allebei niet waar.” De zangeres Thérèse Steinmetz, het trio van Nico van der Linden jr. en het team van Farce Majeure werkten gisteravond in de Vespohal te Nieuw Vennep eendrachtig samen om het, in vergelijk tot vorig jaar, karig aantal bezoekers een amusante avond te verschaffen. De baten komen daarvan overigens ten goede aan het Ne derlandse Rode Kruis. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest startte gisteravond zijn muzikale acti viteiten van het nieuwe seizoen derhalve op zeer ongebruikelijke wijze; onder lei ding van Frits Smienk opent het ferm en onbevangen met delen uit de Sound of Music, gevolgd door Gershwin’s pittige Strike up the Band en de populaire Czar das van Monti. Peter Lohr: voorkeur voor De Vader van Strindberg. Voldoende amusement in de Stads schouwburg als we de volgende lijst be zien: Neerlands Hoop, Wim Kan, Gerard Cox. De Italiaanse clowns I Colombaioni met hun ongelooflijk knap programma, Seth Gaaikema met zijn Familie Wille- HAARLEM Al dadelijk in het begin van zijn nieuwe liedjesprogramma, dat evenals zijn tweede album „Levenslang” is gedoopt en waarvan de vier Haarlemse try-outs (tot zondag) in de Toneelschuur uitverkocht zijn, kwalificeert Robert Long zichzelf in een van de weinige nieuwe liedjes. „Nergens deug ik voor” luidt de boodschap, „maar gelukkig is het cabaret in Nederland in zwang en zolang u voor uw toegangskaartje betaalt, blijf ik voor u zingen". Nu kunnen we zo’n drie jaar nadat Robert de stap naar het theater waagde wel constateren dat hij er met zijn zo persoonlijk gekruide scherts en satire wel in geslaagd is om zich een eigen plaats te veroveren. Long is best bereid zijn pu bliek met veel snoepgoed in de vorm van een verzoekprogramma te belonen en de eerste fase van zijn theaterloopbaar daar mee af te sluiten. Hij overleed aan een hartverlamming ter wijl hij aan zijn bureau werkte. Dezer dagen verschijnt „Morgenrood” van Nietzsche in de vertaling die Hawinkeis maakte van deze „gedachten over de mo rele vooroordelen”. Als vertaler was Hawinkeis een gezocht man voor de verschillende Nederlandse repertoire-toneelgezelschappen, vooral voor de toneelstukken van de grote klas sieken als de Grieken. A sf>< „Nee, De Haagse Commedie komt hier —tiet, dit seizoen”, zegt Peter Lohr. Jam- jier, maar ik geef de voorkeur aan het hele epertoire. Juist bij de repertoiregezel- rhappen zit er een samenhang tussen de «•schillende stukken, althans, dat is de jedoeling en ook het karakter van zo'n ezelschap, nou, dan hebben we er weinig |an als we één of twee stukken uit dat feheel kunnen krijgen. Het toneel is inder- aad te klein voor sommige produkties. Ik Jetreur het dat het zo gelopen is met Den "laag. Misschien moeten we eens om de Bfel gaan zitten met elkaar In de Haarlemse Stadsschouwburg ko en op één na weer alle grote repertoire- «zelschappen. Alleen de Haagse Comedie il er niet meer bij zijn. Hans van estreenen, zakelijk leider van het gezel- ihap zegt dat te betreuren. „Vorig jaar »bben we nog wel in Haarlem gespeeld, iaar er waren enkele voorstellingen, zoals jvoorbeeld ook De Bosgeest, die in Haar- m niet konden staan. Met Lorenzaccio inden we ook niet naar Haarlem. We luden met decor en enscenering in de rste plaats rekening met het toneel van i Koninklijke Schouwburg. Maar ik vind it jammer. Ik heb van Peter Lohr begre- m dat het bij hem een kwestie is van alles niets. Toch jammer, ik geloof dat we in toekomst toch eens rond de tafel moe- n gaan zitten en de zaak goed uitpraten”. ermee oproept. Het getuigt van het juiste inzicht om met dit programma deze achter hem liggende periode van creativiteit voorgoed af te sluiten. Het vrouwelijk element mag niet ontbre ken („al was dat voor de kenners toch al het geval geweest”, grapt Robert). We wor den aan Ansje voorgesteld, mogen even aan haar verschijning wennen. Keurig ty pe, leuk contrast met de jongere Long. Die eerste indruk wordt tijdens „Levenslang" hoe langer hoe meer bevestigd. Ze doet enkele sketches, meestal alleen, soms in het geval van de scène op het terrasje met Robert als praatpaal. Ze sluit met haar bijdragen na een wat stroef begin gaat het haar verder makkelijk af. Een verzorg de timing aan op het thema van „Levenslang”. Een verzoekprogramma is per definitie amusement. Het is een gehoor geven aan de wens van het publiek, kwalijk als je niet anders kunt, verstandig als je het kunt combineren met de wens om een periode af te sluiten. Robert Long kan namelijk meer dan gerieven, al bepaalt hij zich daar in dit programma ook niet helemaal toe. Vooral aan de manier waarop hij de ver schillende onderdelen aan elkaar praat een geïmproviseerde kwinkslag, een alerte houding als de hond van geluidsman Frans Hartong onverwacht op bezoek komt merk je dat hij groeit in het vak. Long werkt hard om zijn onvolkomenhe den bij te schaven en zet ook in een ver zoekprogramma de puntjes op d$ i. De manier waarop Ansje en hij de bezoekers na al het snoepgoed van de bekende liedjes en de amusante sketches met het slotnum mer over tolerantie de nacht insturen, zou een predikant of pastoor hun overigens niet verbeteren. Bij het beantwoorden van de vraag of ik genoten heb of dat „Levenslang" een be zoek waard is, moet ik tenslotte het combo van Henk de Jonge in het volmondige ja betrekken vtlalAI Een van de weinige nummers die Robert en Ansje samen brengen in „Levenslang” is een smartlap over de woeste natuurelementen. honderd bloemen bloeien. 000 Iff (Van onze kunstredactie) keur, Annie M. G. Schmidts nieuwe m jjqq jT cal Foxtrot met onder andere Trudy L; y 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23