Boter nu lekkerder en langer houdbaar Weer meer werklozen Rademakers: 27 man met ontslag Overeenkomst ziekenfondsen en apothekers moeten worden getoetst Vermelding van herkomst fruit 65-plussers in niet-bezoldigde functies Rabo verlaagt hypotheekrente verplicht tussen de bedrijven door IL Ga NMB-girosparen Da’s’nheel voordeliger! Pak de pen. Neem de stap. „Investeringen zouden vooraf „Lagere loonkosten geven nog niet meer werk" K iEh NIEUWE BEREIDINGSWIJZE Australië voert weer uranium uit >E EUROPEES VERBOND VAN VAKVERENIGINGEN: Oostenrijk leent in Nederland STAATSSECRETARIS: PORTUGAL LAAT ESCUDO ZWEVEN Concurrentiewetgeving 1 e- e 27 ECONOMIE 19 7 7 AUGUSTUS 2 6 VRIJDAG y Adres tel. Woonplaats 1 Ï7. iiinitiin :ht ne sch lllllllllll tiring Stuur mij meer inforrfiatie over het NMB -girosparen. De door de gemeenschap op te stellen normen moeten als toets steen dienen voor het goedkeuren van investeringen of voor het ver lenen van overheidssteun. 1 □()pen voor mij een NMB-girospaarrekening. fonds UTRECHT (ANP). Investe ringen moeten voldoen aan nor men die door de samenleving wor den gesteld. Die normen kunnen bijvoorbeeld betrekking hebben op de plaats waar wordt geïnves teerd en 'op de gevolgen voor de werkgelegenheid en het milieu. De NMB introduceert het NMB-girosparen: U krijgt maar liefst 5% in plaats van 4% rente, als u uitsluitend schriftelijk stort of opneemt via uw eigen bank of postrekening. Dat is voordelig, dat is gemakkelijk en dus aantrekkelijk. En uw spaargeld staat niet vast. Alleen voor het opnemen van bedragen boven 5000 gulden geldt een opzegtermijn van een maand. En dat alles zonder retourrente, boeterente of rentereduktie. De eerste inlage dient ten minste 400 gulden te bedragen. GEMERT (ANP). „Tekenend voor de diepte van de crisis waarin wij verkeren is de grote mate van machteloosheid van de economi sche wetenschap ten over-staan van de problemen waarvoor wij staan”. Wim Spit, voorzitter van het NKV en vice-voorzitter van de FNV, ztji dit vandaag in Gemert op de jaarlijkse sociale studiedagen van het NKV. -4 ff (Van onze redactie economie) Dhr./mevr./mej. rnienho icht doe Alle gedragingen die concurrentie kun- ■Cr NKV-voorzitter Wim Spit Hebtueenbank of postrekening? jan onz en Duit ie stort en in i tie bie omen ei i aan. 2 3 5 8 3 6 DEN HAAG. Groenten- en fruitle- veranciers worden nu verplicht om in hun bedrijven de klanten duidelijk te maken waar hun produkten vandaan komen en wat het is. Dit zal moeten gebeuren in de trant van Westlandse bloemkool of Gol den Delicious, Californië. Dit is gisteren vastgesteld door het Produktschap voor Groenten en Fruit en neergelegd in een verordening. In een gisteren gehouden vergadering stelde het Produktschap maar liefst zestig verordeningen vast, die tot doel hebben de oude bepalingen aan te passen aan kwali teitseisen voor groenten en fruit van de EEG. Hiermee verandert ook de kwali teitscontrole, die nu wordt toevertrouwd aan de speciale deskundige organisatie, het Kwaliteitscontrolebureau voor Groen ten en Fruit. DEN HAAG (ANP). Staatssecretaris Meijer van CRM heeft alle ministers mee gedeeld, dat bepalingen moeten worden ingetrokken waarin staat dat 65-plussers niet voor (her)benoeming in niet-bezoldig de functies, bijvoorbeeld lidmaatschappen van commissies, in aanmerking kunnen komen. Bij een (her)benoeming moet gelet worden op andere aspecten dan de leeftijd als zodanig. De bewindsman heeft gisteren de Twee de Kamer in kennis gesteld van de inhoud van de brief aan de ministers. willen vermijden, dat er wordt gemorreld aan de grondslagen van het geldende eco nomische systeem. ben gemaakt op het gebied van de kwaliteitsverbetering van melkproduk- ten. Volgens ir. Vos is deze alternatieve manier van boterbereiding een groot succes voor de Nederlandse zuivelwe- reld en hebben verschillende Europese landen grote belangstelling getoond voor de ontwikkelde methode. LISSABON (AP). Minister-president Mario Soares heeft gisteren meegedeeld dat Portugal zijn munteenheid, de escudo, laat zweven. Een maatregel die een feitelij ke devaluatie met een onbepaald percenta ge toelaat. UTRECHT (ANP). De Centrale Rabo bank heeft de aangesloten Rabobanken geadviseerd de hypotheekrente te verla gen van 9 naar 8,5 pet, zo heeft de bank bekendgemaakt. De vakbeweging staat volgens Spit voor een geweldige opgave, terwijl haar moge lijkheden beperkt zijn, enerzijds omdat De 2,6 percent is als het ware „ingele- verd” om het mogelijk te maken dat het bestaande systeem voor aanpassing van de kostenvergoedingen kon worden ge handhaafd. De minister van Economische Zaken en de staatssecretaris van Volksge zondheid wilden met het oog op het prijs beleid van de regering eerst namelijk geen toestemming geven voor volledige doorbe rekening van de in 1976 opgetreden stij ging van de praktijkkosten. De halvering van de verhoging van het nettohonorari- um is nu de bijdrage van de apothekers aan het matigingsbeleid. De Ziekenfondsraad heeft ook de over eenkomst-! 977 tussen ziekenfondsen en specialisten bekrachtigd. Het nettohonora- rium van de specialisten gaat met 5,77 percent omhoog en op de kostenvergoe ding is zij het onder protest van de specialistenvereniging het prijsbeleid van de regering toegepast. het percentage georganiseerden te laag is en anderzijds omdat de problemen zo inge wikkeld zijn, dat ze geen rechtstreekse oplossingen kan aanreiken. In dit verband noemde hij de samenwerking tussen NKV en NW in de FNV broodnodig. nam de winst toe van 3,15 tot 3,53. De kasstroom ging omhoog van ƒ33,0 mln tot 33,1 mln.of per aandeel van 8,10 tot 8,13. Het nettorendement van het eigen vermogen op jaarbasis ging van 6,9 pet naar 7,5 pet, zo blijkt uit een halfjaarbe richt. Hogere winst Slavenburg Slaven burg's Bank heeft in het eerste halfjaar 1977 de winst na belastingen en voor zieningen zien stijgen van 12,9 mln tot 13,0 mln, zo heeft de bank bekendge maakt. Het balanstotaal van de bank steeg van 6512 mln eind 1976 tot 6835 mln eind juni 1977. Van Heugten: winstverdubbeling Ne- derland’s grootste tapijtfabrikant Van Heugten BV (Heuga) heeft goede toe komstverwachtingen. De directie houdt voor geheel 1977 rekening met een omzet- vergroting van 10 pet ten opzichte van 1976, toen 225 mln werd omgezet. Wat betreft de nettowinst wordt met enige voorzichtigheid voorspeld dat deze zal ver dubbelen (v.j. 1,5 mln). meldingsbureau zijn. Werknemersverte genwoordigers in de betreffende onderne ming moeten zowel bij de voorbereiding als bij de uitvoering van de investering wettelijk het recht krijgen op informatie. Voorts moeten er in West-Europa gelijk luidende wettelijke bepalingen komen voor concerns zodat de werknemers beter kunnen worden beschermd. Die bepalin gen moeten de concern-leiding ook bepaal de publikatierechten opleggen, zodat de doorzichtigheid van een concern er beter op wordt. Verder moeten in West-Europa uniforme bepalingen tot stand komen die de bedrijven ondermeer verplichten tot het opstellen en publiceren van jaarcijfers waarin een totaalbeeld van het concern wordt gegeven, aldus het actieprogram van het EW. Het EW vindt ook dat de concurren tiewetgeving moet worden verbeterd. Dan kan worden voorkomen dat (groepen) ondernemingen de markt gaan beheersen. Resultaat Wyers onzeker De stagnatie in de afzet van duurzame consumptiegoe deren heeft ook Wyers Beheer NV :o.a. groothandel in woningtextiel) in het eerste halfjaar van 1977 voor problemen gesteld. De daarbij bereikte winsttoeneming was onvoldoende om de kostenstijging volledig te kunnen compenseren, aldus een tussen tijds bericht. Hoger dividend OBAM Beleggings maatschappij OBAM stelt voor over het boekjaar 1976-77 op de aandelen B een dividend uit te keren van 2,84 tegen 2,60 over 1975-76. Naast deze uitkering in contanten wordt voorgesteld 2,5 pet in aandelen B uit te keren uit de agioreserve, zo heeft de directie medegedeeld. De jaar vergadering is op 29 september. In de woningtextielsector werd in Neder land een toeneming van de omzet bereikt die, hoewel bescheiden van omvang, tot vergroting van het marktaandeel leidde. Het EW constateert dat met name mul tinationals zeer voordelig kunnen manipu leren met het belastingrecht. Dit alleen al vanwege het feit dat de belastingwetge ving van land tot land flinke verschillen vertoont. Daarom moet belastingverschui- vlng naar „belastingparadijzen” overbo dig worden gemaakt door de belastingen op elkaar af te stemmen en door de belas ting te heffen in het land waar winst wordt gemaakt. Er moet verder een internatio naal stelsel van controle en toezicht op de belastingen komen. Past men een correctie voor het seizoen toe, dan steeg het aantal werklozen met 6500 tot 219.000, aldus het ministerie van Sociale Zaken. Het ontslag werd al op 4 juli aangekon- digd. Het bedrijf maakte toen bekend dat het voor 35 van de 261 werknemers van de Rotterdamse vestiging ontslag zou gaan aanvragen. De maatregel was volgens de directie noodzakelijk omdat de investe- ringsbereidheid zowel in Nederland als in het buitenland was achtergebleven. nen verhinderen, beperken of vervalsen moeten in principe verboden zijn. 71,i 131; 61; 73; 55; 49; 40j 73; AMSTERDAM (ANP) Op 6 september staat de inschrijving open op een 7,75 pet 15-jarige obligatielening 1977 van 75 mln ten laste van de Republiek Oostenrijk te gen 99 pet., zo heeft de Algmene Bank Nederland bekendgemaakt. Volgens de ABN is dit de eerste guldenslening van Oostenrijk op de Nederlandse kapitaal markt. ROTTERDAM. Metaalbedrijf Rade makers (aandrijvingen) heeft voor zijn vestiging in Rotterdam voor 27 van de 250 werknemers ontslag aangevraagd. De vakorganisaties zijn volgens de directie hierover ingelicht. Het aantal openstaande banen daalde ook in augustus, namelijk met 2400. Wordt dit cijfer voor het seizoen gecorrigeerd, dan daalde volgens het ministerie het aan tal openstaande vacatures met 500 tot 58.500. *(Van onze redactie economie) CXH o| claim, n. iienstei 25 jaar leve be hulpva arts - 63; 57; 48, 62 58, 44, 676, 51, 5i; 79, 58, 30, 41, 145, 32 52 "j, 71, 57, 2 63, 146, 142 64 212 68. 55, 162 76 32 146 82, 88, 67 33, T 96 63, 66, 210, 35 111 122 116 67 47 i, 45 259 505, 145, 101, 439 EDE (ANP), Met de invoering van „alternatieve boterbereiding” in de melkfabrieken zal de kwaliteit van de boter vooruitgaan en ook de smaak zal verbeteren. Bij de nieuwe methode zal niet meer worden uitgegaan van zure room als basisprodukt maar zal ge bruik gemaakt worden van zoete room, zodat ook zoete boter ontstaat. Het zuur- en smaakgehalte van de boter Geestelijke vader van deze nieuwe boterbereidingswijze is ing. M. P. Ki- menai, hoofd van de kwaliteitsdienst van de Gelders-Overijsselse Zuivel- bond (GOZ) in Zutphen. Voor zijn ver diensten op dit terrein ontving ing. Ki- menai gisteren bij het Nederlands Insti tuut voor Zuivelonderzoek (NIZO) in Ede de Buismanprijs uit handen van de voorzitter van het bestuur van de NI ZO, prof. ir. E. A. Vos. De Buismanprijs (een bedrag van 2000 gulden) wordt jaarlijks toegekend aan één of meer personen die zich verdienstelijk heb- markt. Mede hierom wil de vakbeweging een beleid waardoor de investeringen on der controle komen. Een echte en alzijdige aanpak van de huidige crisis vraagt, dat alle oorzaken van de ontsporing van onze economie in gelij ke mate worden onderzocht en dat er maatregelen worden genomen op alle „schuldig” bevonden terreinen, aldus Spit. Daarbij mogen niet op voorhand bepaalde heilige huisjes worden gespaard. DEN HAAG. Het aantal werklozen is in augustus met maar liefst enkele dui zenden toegenomen. De arbeidsbureaus registreerden 7300 werklozen, waarvan 3500 mannen en 3000 vrouwen meer dan vorige maand. Het aantal geregistreerde werklozen kwam daarmee op 208.700. maken die bestemd is voor de con sumptie zodat kan worden aangepast aan de vraag. Dé niet zuur gemaakte zoete karnemelk wordt gebruikt voor het verdunnen van vette melk. Dat eist het Europees Verbond van Vak verenigingen (EW) in zijn Europees ac tieprogramma over multinationale onder nemingen. Het EW, waarbij de Neder landse vakcentrales NW en NKV zijn aangesloten, wil dat de gemeenschap meer greep moet kunnen krijgen op de investe ringen van particuliere ondernemingen, die met hun investeringsbeslissingen de economische en sociale ontwikkeling van de gemeenschap mee bepalen. Volgens het EW moet elke regering een meldingsbu reau oprichten, waar ondernemingen in vesteringen van een bepaalde omvang moeten melden. Voor bepaalde bedrijf stakken moet bijvoorbeeld in de EEG zo’n Als een voorbeeld van dergelijk simplis me noemde Spit de gretigheid waarmee de loonexplosie van 1964 en de te hoge ar beidskosten worden aangewezen als de voornaamste oorzaak van de huidige moeilijkheden. Volgens hem gaat het hier minder om een zelfstandige oorzaak als wel om een gevolg van de ongeremde expansie- en investeringsdrang die het be drijfsleven in de voorafgaande periode ten toon heeft gespreid en waarbij de werkge vers geen rekening hielden met de be perktheid van het aanbod op, de arbeids- AMSTELVEEN (ANP) De Zieken fondsraad heeft gisteren de overeen- komst-1977 tussen de ziekenfondsen en de organisatie van apothekers (KNMP) be krachtigd. Aanvankelijk waren partijen overeengekomen, het nettohonorarium aan te passen op basis van de ontwikke ling van enkele ambtenarenschalen. Dat zou een verhoging van 5,2 percent hebben betekend. Maar later is dat percentage gehalveerd. CANBERRA (DPA) De Australische regering heeft gisteren het vier jaar oude verbod op de uitvoer van uranium opgehe ven Maar deze grondstof voor kerncentra les mag alleen gaan naar landen die be hoefte hebben aan energie. Premier'Mal- colm Fraser zei dat de toekomstige win ning en de uitvoer aan een streng toezicht worden onderworpen. Nettowinst Internatio-Muller met 12 pet omhoog. De nettowinst van Internatio- Muller is in het eerste halfjaar 1977 ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar gestegen met ongeveer 12 pet van 12,8 mln tot 14,4 mln Per aandeel verijen als de drukkerijen bijgedragen. De directie heeft voor het tweede halfjaar 1977 goede verwachtingen, zo blijkt uiteen tussentijds bericht NDU werkte bevredigend De Neder landse Dagbladunie heeft in het eerste halfjaar 1977 een bevredigend resultaat 13 3 Spit waarschuwde, dat de werknemers er de dupe van kunnen worden als in deze situatie naar simplistische en eenzijdige oplossingen wordt gegrepen. Oplossingen, die niet aansluiten bij alle wezenlijke ele menten van het probleem en die vooral Niet alleen daarom wil de vakbeweging volgens Spit meer invloed, maar ook om er zo goed mogelijk voor te kunnen zorgen I dat een hernieuwde ontwikkeling van het economisch leven zal zijn gericht op maat schappelijk waardevolle doeleinden. „Het moet ons niet alleen gaan om de omvang, maar ook om de kwaliteit van de bedrijvig heid en produktie.” Ie te ’d 106 )e ld J te 3 J 0 0 )d 107, 0 0 o o M 0 0 0 0 0 0 0 0 10 .0 10 Handtekening i bij minderjarigen moet ouder of voogd mede H W ondertekenen- - NEDERLANDSCHE Datum:IlAankruisen wat gewenst is. MIDDENSTANDSBANK Deze coupon in ongefrankeerde enveloppe zenden aan: NMB. Antwoordnummer 131. Amsterdam. Een tweede voordeel van deze berei dingswijze is dat de karnemelk, die tijdens het karnen van de room van het vet (boterkorrels) wordt gescheiden, eveneens zoet is. Dat betekent dat de melkfabrieken geen problemen meer zullen hebben met de afzet van karne melk in koudere tijden. De melkfabriek hoeft nu alleen dié hoeveelheid zuur te De redenering, dat de loonkosten om laag moeten om de bedrijfswinsten te vergroten opdat investeringen kunnen worden gedaan die de werkgelegenheid doen toenemen, noemde hij ook te simpel. Er is helemaal geen garantie dat betere rendementen automatisch worden omge zet in nieuwe investeringen en dat met nieuw» investeringen nieuwe arbeids- plaatien worden geschapen. Hoechst: minder winst De winst voor belastingen van het wereldconcern Hoechst heeft in het eerste halfjaar 630 miljoen mark bedragen. Dat is 45 miljoen mark minder dan in het eerste halfjaar van 1976. De moedermaatschappij zag haar winst dalen van 432 tot 402 miljoen mark. Voorts moeten bij onder meer fusies de werknemersvertegenwoordigers vooraf uitvoerig worden ingelicht en gehoord. In dividuele aandeelhouders moeten niet meer over een overname-aanbod beslis sen. Dat is een zaak waar de ondernemers- organen het laatste woord over moeten hebben, vindt het EVV. Verder eist het EW in het actiepro gramma onder meer een doeltreffende controle tegen speculatie en beter toezicht op de rol van de banken in het internatio nale betalingsverkeer. Voor bijvoorbeeld belastingautoriteiten zou het bankgeheim moeten worden opgeheven. 41,1 7,1 De economen hebben lange tijd in hoog aanzien gestaan, zei hij, maar die reputa tie heeft de laatste tijd een flinke deuk gekregen omdat de economenwereld ten prooi is aan grote verwarring en onderlin ge tegenspraak. Die verwarring en tegen spraak doen zich volgens hem zowel voor bij het verklaren van de oorzaak van de huidige toestand als bij het aanprijzen van de geneesmiddelen. bereikt. De concernomzet steeg met 17,7 pet tot 183 mln, het concernresultaat mét 36,4 pet tot 7,4 mln en de nettowinst met 28,9 pet tot 3,4 mln. Aan dit hogere /resultaat hebben zowel de dagbladuitge- WW wordt dan later in een apart proces ingebracht, hetgeen de kwaliteit, smaak en houdbaarheid ten goede komt. „Economen machteloos 4 Wim Spit 1 I 105; 35, I 1 id 1 I 104; 30; 81, 159,1 18 I 17 I 12 15 i eerd 00 178 40 6 30 5

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27