rensenbrink niet tegen ijsland PONSTEEN VERRAST Operatie Schrijvers Schuiten naar Italiaans team START WK VERREGEND Lagerlof snel uitgeschakeld STERKE RACE VAN ABMA/DIERDORP Uitslagen WK „ZO KAN HET NIET LANGER’’ DOOR NIEUWE MODE Gangmaker Bruno Walrave eist „behoorlijke vergoeding" I I I IÜ Hockey-kei TiesKruize: „Als je je sport serieus neemt, dan neem je Midalgan Sport.” I 28 Herkansing WK roeien Niet somber doen miöalgaH Jammer dat ik ook niet zo’n aërodynamisch pak heb Via een Amro Prive Rekemvic^ kun je je+rem- abo vwiëbne/il- Mebeev) behaalcVieque betalen. Via eev} z Amro Prit/eRekening kun ieclepiuurvan een leilbqyf- betaloo. 29 AUGUSTUS 19 7 7 SPORT 2 6 VRIJDAG ?ts, :ot (Als een trein naar de Amro, dus.) door Nieuw. Midalgan Sport. Voor warme, soepele spieren en betere sportprestaties. (Van onze roeimedewerker) AMSTERDAM. De aantrek kelijke sfeer van de Bosbaan ilanl zelfs het weer werkte eindelijk een beetje mee vormde gister avond de achtergrond van de be slissende finale-kwalificatieraces voor dames en „lichte” heren. De naar het zuiden gedraaide wind ging vergezeld van een bleek zon netje, en was er de oorzaak van dat het roeien op de banen 1 en 2 aangenaam voordelig was. jdorihaar wanamg-t^i Rkx 1 i. t! IS (ADVERTENTIE) (Overstag naar de Amrp, dus.) (Van onze speciale verslaggever ui (ADVERTENTIE) Gangmaker Bruno Walraven. LUDWIG BENECKE (ADVERTENTIE) S Verknigbaar t»| apotheek en drogist W.K. wielrennen in Venezuela Peter Heerkens luiven 1 het De aanwezigheid van de Russinnen Er- mecova-Kuznetsova (zaterdag in de serie nog onbereikbaar), de Roemeensen Prede- scu- Cbertic (met een serietijd van 3.38.62 onder het persoonlijk record van Abma- Dierdorp) en de Fran^aises Baleijdier- Cologni (een aantal weken geleden onder bizarre windomstandigheden in het Fran se Tours maar nauwelijk langzamer dan de Nederlandse meisjes) maakten in de herkansing een succesvol optreden voor Karin Abma en Joke Dierdorp niet bij voorbaat tot een zekerheid. van het Nederlands elftal dat volgende week in Nijmegen tegen Ijsland speelt. Jan van Beveren zal zijn plaats in de Goffert innemen. Schrijvers zal bij Ajax worden vervangen door reservedoelman Rob Tervoort, wiens enige eredivisie-erva- gen derdeklasser Namen. Rensenbrink heeft lichte loopoefeningen gedaan meer is verboden. „In deze omstandigheden heeft het geen zin de Nederlandse bondscoach nog langer in het onzekere te laten”, zei Rensenbrink donderdagavond. „Ik zal Ernst Happel waarschuwen dat hij op mij niet hoeft te rekenen.” paalt voor 95 percent hoe de race verloopt”), vooral in de jaren 1930-’60. De stayerij was toen voor de mannen op de motor een speeltuin vol mogelijkheden om zich ten koste van de renner voor al financieel te amuseren. Linke trucs op de brullende motoren vormden een belangrijk aspect bij het opbouwen van de slechte naam (banditisme) die de stayerij kreeg. „Maar"’, zegt Bruno Walrave, over een woelig tijdperk dat vo rig jaar met het stoppen van de Belg Gust Meuleman werd afge sloten, „het leek gevaarlijker dan In dat zo specifieke wereldje heeft Bruno Walrave zich ontwik keld tot een groot specialist, die drie jaar lang door de Duitse bond werd ingehuurd (totdat een internationaal regelement de ver plichting oplegde dat op een we reldkampioenschap gangmaker het was. Degenen die toen de dienst uitmaakten probeerden nieuwelingen, zoals ik er twintig jaar geleden een was, af te bluf fen. Flink intimideren, daar ging het hen om. Ze vormden een ou dere generatie die binnènhaalde wat er binnengehaald kon wor den, zonder eraan te denken dat door die manipulaties de toe komst wel eens beroerd kon wor den. Op dat moment hadden zij het goed en wat er na hen kwam interesseerde ze geen barst. Tja, dat was een rumoerige tijd Er werden op de Venezolaanse baan schitterende tijden neergezet (van de laat ste acht kwamen er slechts drie boven de 4.50) en daarbij was het opvallend hoe Herman Ponsteen zich in zijn conventione le uitrusting handhaafde. Hij kwam in de „Er zijn uitstekende contacten, dat wel”, aldus Schuiten, wiens reactie verklaar baar is vanwege de moeilijkheden die hij kan krijgen bij het bevestigen van de over eenkomst, omdat volgens het UCI-regle- ment ploegverandering vóór 1 oktober niet is toegestaan. Het programma dat Roy Schuiten gaat afwerken, moet nog worden gemaakt, maar vaststaat dat hij aan de zijde van Baronchelli o.a. de Ronde van Italië rijdt. Schuiten gaat zich vestigen in het dorpje Varzi (provincie Pavia) op 100 kilometer van Milaan, waar ook zijn ploegleider Chi- appano woont. Hij krijgt daar van zijn sponsor gratis een appartement ter be schikking. Roy Schuiten is de eerste Nederlander die in een complete Italiaanse ploeg te rechtkomt. Weliswaar was Rini Wagtmans hem bij Molteni voor, maar deze firma trad op als werkgever voor een voorname lijk uit Belgen bestaande ploeg, met Eddy Merckx als kopman. kwalificaties tegen Jean ."acques Rebiere tot de vijfde beste tijd (4.50.31) van de 44 deelnemers en reed de kwartfinales bin nen met de snelste tijd (4.49.52) achter de mannen in de new look, waarbij hij zelfs de in een aero-dynamisch pak zittende Hans Lutz voor bleef. Ponsteen (die in de kwartfinales tegenover de Zwitser Gisiger “'v 1,5 sec. sneller dan hij komt) mocht zeer tevreden zijn, en dat was hij ook. „Ik voelde me in de tweede rit al duide lijk beter geacclimatiseerd. Wat mij vooral vertrouwen geeft, is dat ik bij de laatste acht kwam en Osokine niet. Normaal ge sproken rijdt hij tot deze series als een van de besten". (Van onze speciale verslaggever) SAN CRISTOBAL. De wereld kampioenschappen wielrennen zijn bij de start geheel verregend. Het och tend- en middagprogramma kwamen te vervallen toen donkere wolken zich boven de piste in San Cristobal samen pakten en er vanaf twee uur voordat de eerste wedstrijd zou beginnen, enor me stortregens vielen. (Van onze speciale verslaggever) SAN CRISTOBAL. Roy Schuiten zal na 1 oktober een contract voor twee jaar tekenen bij het Italiaanse SCIC, waar Giambatista Baronchelli kopman is. Een officiële bevestiging wilde Schuiten, die van zijn ziekbed in het wielerdorp af is en gisteravond in het stadion naar de eerste wedstrijden ging kijken, niet geven. Minder best verging het Michel Jacobs, die moest ervaren dat er een groot ver schil ligt tussen een stormachtig debuut in een nationaal kampioenschap en een wereldtoernooi. Jacobs kwam de kwalifi caties moeiteloos door (hij liep de Itali aan Nazzareno Berto in), maar had later tegen Uwe Unterwalder geen schijn van kans. „Dat wil zeggen", legde hij uit, „toen duidelijk was dat ik het niet zou redden, riepen Mahn en Ponsteen me toe dat ik het kalm aan moest doen om de plaatsing voor Ponsteen zo gunstig moge lijk te houden. Het is me al met al tegenge vallen. Ik had me stukken meer voorge steld van dit kampioenschap. Maar ik kon gewoon niet harder”. „Door dat nieuw UCI-regle- ment ben ik ook mijn onderhan delingspositie kwijt. De Jappen willen me zo een contract voor jaren geven. Ik kan financieel vragen en krijgen wat ik wil. Ik voorzie dat ik binnenkort zal moeten besluiten om er definitief mee te stoppen. Dit is een on werkbare basis”. „Warming-up is erg belangrijk. Niet alleen bij hockey natuurlijk. Dat geldt voor elke sport. Je komt sneller in je spel en je hebt minder kans op blessures. Daarom is die nieuwe Midalgan Sport zo handig Je kunt 't snel en makkelijk inwrijven en hebt meteen warme spieren. Echt een prima middel" Door het wegvallen van Schrijvers dringt Ajax’ technische staf op korte ter mijn op versterking van de defensie aan. Dit weekeinde zal het Ajaxbestuur een definitieve beslissing nemen of het Kees Guyt van Volendam zal aantrekken. Libe ro Ruud Krol: „Afgezien dat Guyt volgens mij een prima voorstopper is voor Ajax is dat dringend noodzakelijk. We hebben nu niet eens een reserve voor de achterhoede. Toen Suurbier geblesseerd was moest Ar- nesen op zijn plaats spelen. Dat is een spits. Zoiets is natuurlijk belachelijk als je in de top van de competitie speelt en straks ook nog Europa-cupvoetbal moet spelen’.. Die tegenslag leek aanvankelijk nog mee te vallen voor de gangmakers, die de beschikking hadden over hun moto ren, maar rond half acht ’s morgens door de regen werden verjaagd. De renner die het langst achter de motor had kunnen oefenen was Wilfried Peff- gen, die het tot een training van drie minuten bracht. Nadat de buien waren weggedreven en de commissarissen hun nieuwe draaiboek in elkaar hadden zitten, vel de een regengordijn, waar amper was doorheen te kijken, het vonnis over het openingsprogramma definitief. '•tr Die mening was ook baancoach Frans Mahn toegedaan, onkundig van het feit dat de internationale wielerbond vorig jaar de reglementen op dit punt herzag. Dat ge beurde na de Olympische Spelen, waar de Westduitsers deze uitrusting werd verbo den. De toestemming werd gepubliceerd in het UCI-blad Monde du Cyclisme, dat een uitvoerige omschrijving gaf (kern: de kle ding moet beginnen onder de kin geen capuchon dus en eindigen 10 cm boven de knie), waarvan de KNWU kennis nam zonder tot actie over te gaan. Bondsdirec- teur Meuwese: „Wij wilden eerst wel eens afwachten hoe dat in de praktijk bij ande ren zou bevallen”. Ponsteen grimmig: „Nou, dat is hier bewezen. Ik vind het ronduit een misser dat wij daarvan niet in kennis zijn gesteld". en stayer dezelfde nationaliteit moeten hebben) en die jaarlijks door de Japanse wielerfederatie wordt gevraagd als cursusleider. ;'1 Ook het achterwege blijven van vorm- verbetering ten opzichte van die tijdens de Rotsee Regatta is een verklaring voor de uitschakeling van beide ploegen. Er is ech ter geen enkele reden hier al te somber over te doen, gezien de gemiddelde leeftijd van de roeisters. Invalster skiffeuse Liesbeth Vosmaer kon het volgens ver wachting in haar herkansing niet redden tegen favoriete Ambrus uit Hongarije en de Russin Kaminskajte. Geen finale dus voor Vosmaer; een merkwaardige gewaar wording, omdat zij sinds 1971, zij het steeds in de gestuurde vier, onafgebroken op dit niveau heeft meegedaan, met als hoogtepunt een eerste plaats in Moskou 1973. SAN CRISTOBAL Op de door zware regenval in de ochtend- en middaguren totaal ontwrichte openingsdag van de we reldkampioenschappen wielrennen, heb ben sprintster Marijke Lagerlof en kllo- meter-tijdrijder Lau Veldt het niet tot enig succes kunnen brengen. Lau Veldt kwam met 1.09.75 tot de 18e tijd van de 28 deelnemers (het goud op dit onderdeel was voor de Oostduitser Lothar Thomas, die 1.04.85 op de klokken bracht) en Marijke Lagerlof werd meteen uitge schakeld. Ze verloor eerst, zoals te ver wachten viel, van de nummer twee in 1976, Sue Novarra, en wist zich daarna niet via de herkansing tegen Barbara Amburgey en Luigina Bissolo te herstellen. Marijke Lagerlof: „Ik voelde bij het inrijden al dat het niks zou worden. Het ging gewoon niet. Ik voelde me totaal leeg”. (Van onze speciale verslaggever) SAN CRISTOBAL. Wanneer dit weekeinde Cees Stam en Gaby Minneboo aanzetten voor het wereldkampioenschap stayeren op welk onderdeel ze in het verleden respectievelijk drie en twee gouden medailles behaalden leggen ze hun lot in handen van een van de weinige echte full-profgangmakers van de wereld: Bruno Walrave. In de stayerij is het immers zo, dat meer de entraineur dan de renner de koers maakt en wat dat betreft hebben Stam en Minneboo met Bruno Walrave een alom gewaardeerd vakman voor zich op de motor. Dat de gangmaker de koers re gelt is een logische zaak. Hij heeft een beter overzicht over het wed- strijdverloop en de conditie van de tegenstander. „De coureur hoeft alleen maar op gang te blij ven”, aldus de 38-jarige Bruno Walrave uit Loenen aan de Vecht, „maar dat is moeilijk genoeg”. Te midden van dat stormachtige optre den in de glimmende wieleruitrusting (broek en trui uit één stuk, als een dunne plastic laag over het lichaam gespannen), stond Herman Ponsteen er ietwat beteu terd bij. Hij had zich in het geweld schitte rend overeind gehouden (dit in tegenstel ling tot Michel Jacobs, die in de achtstefina- les kansloos verloor van de in het aëro dynamische pak gestoken Uwe Unterwal der) en was daarom ook zeker niet onte vreden, maar constateerde toch met spijt in de stem: „Dat ik zoiets niet heb. Het heeft niks gescheeld of ik had óok zo’n pak bij me gehad, want ik stond op het punt een schaatsuitrusting te kopen en die te laten vermaken. Maar tja, ik dacht dat het niet mocht”. Wat Bruno Walrave hoog zit: „Het slappe beleid van de KNWU. Er worden gouden t ?r- gen beloofd, maar er gebeurt niks. Helemaal niks. Ik vraag al jaren om een behoorlijke vergoe ding, maar er wordt niet op gere ageerd. Ik verdien hier 75,- per dag, ik krijg 400,- premie wan neer ik met een renner door de En bondscoach Mahn: „Ze hebben me er niets van verteld. Anders had ik graag gepleit voor die pakken, in de hoop natuur lijk dat er geld voor was”. Directeur Har- rie Meuwese: „Daar draaide onze afwach tende houding ook voor een groot deel om. Wij hadden er geen budget voor. Er zou den duizenden guldens mee gemoeid zijn”. Die benadering van deze belangrijke zaak blijkt wat al te luchtig wanneer men na gaat dat de kosten per uitrusting rond de 150 gulden schommelen. „Mocht blijken dat die kleding van doorslaggevende bete kenis is, dan zullen we ook wel mee moe ten”, redeneerde Meuwese bij het overzien van de situatie. Aan die uitgave lijkt de KNWU niet te kunnen ontkomen. 7^; Piet Schrijvers. uiteindelijk in tempo-38 de overwinning in de race zou opleveren. Een gezamenlij ke aanval van Rusland en Roemenië bete kende het einde van de boven hun macht varende Fran^aises. Op de laatste 250 me ter stelden de Roemenen de kwalificeren de tweede plaats veilig. De tijd van Abma- Dierdorp: 3.38.31, sneller dan ooit. Trudy Jongenelen en Sietske Boomstra, tot en met de Nederlandse kampioen schappen vorige maand eikaars bloedige tegenstandsters in de skiff, bevestigden de uitstekende gezamenlijke indruk die ze in de aanloop naar de halve finale hadden gemaakt, door zich in een uiterst gedurfd gevaren race voor de eindstrijd te plaatsen. Startend op een redelijk gunstige baan alleen de Engelsen op de eerste boei hadden het nog iets beter getroffen leid den zij het veld naar de 500 meter, voor Engeland en de VS. Voor de gelegenheid afgestapt van hun ijzig lage baantempo uit voorgaande wedstrijden, beheersten ze nu in een ritmisch tempo van 36 tot circa 600 meter de race, waarna ze rustig afzakkend naar tempo 34, op een derde plaats hun promotie naar de finale veilig stelden. De „acht” plaatste zich als derde Neder landse damesploeg via een vierde plaats voor een eindstrijd. Ook deze formatie dwong min of meer de kwalificatie in de eerste helft van de race af, door daar in slechts een tweetal seconden op het leiden de Canada en maar één seconde op de DDR te verliezen. Dat de tweede baanhelft aanzienlijk minder goed ging, maakte niet zoveel meer uit. Toen moesten alleen nog maar de fanatiek sprintende (tempo 42!) Ameri kaanse dames op de laatste plaats worden gehouden. De 3.03.16 van Canada beteken de voorlopig (de finales komen nog) een nieuw baanrecord. De twee jonge viertjes Nereus en de De Hunze-Okeanos-Willem III-combinatie hebben het niet kunnen redden. In beide gevallen was een gebrek aan fysieke mogelijkheden directe aanlei ding van de ondergang. Maar die is over. Er kwam een andere lichting". Vijfde serie: Unterwalder 4.47,88, Jacobs na 3000 meter ingelopen. Zesde serie: Gisiger 4.47,98, Liadov 4.51,69 Zevende serie: Dill Bun di 4.46,04, Baugnies ingehaald na 2100 meter. Achtste serie: Durpisch 4.43,12, Svendsen inge haald na 2400 meter. Indeling kwartfinales: Dur- pisch-Lutz, Dill Bundi-Vera, Unterwalder-Jan- kiewicz, Gisiger-Ponsteen. Herkansingen sprint dames: Eerste herkan sing: 1. Barbara Amburgey, de laatste 200 meter in 13,17 seconden, 2. Marijke Lagerlof, 3. Bissoli. Tweede herkansing: 1. Iva Zajickova, 2. Connie Paraskevin gediskwalificeerd. De winna ressen plaatsten zich voor de herkansingsfinale. ■MH| Schous-Povel-Lycklara-Pieterman (Sparne-Skadi) wonnen, van kop af op uitstekende wijze hun herkansing. Vol zelfvertrouwen werden de Westduitsers de gehele baan lang rustig op één seconde gehouden. Een versnelling van de Bonds republiek op de laatste interval werd in een achteloos tempo-40 soepel opgevan gen. En dan de acht: in het qua onderlinge krachtsverschillen zeer homogene veld, heeft deze ploeg zich een goed uitgangs punt verschaft voor de eindstrijd aan staande zaterdag. ring eruit bestaat dat hij in de slotfase van het vorig seizoen Schrijvers al tijdens en kele competitiewedstrijden verving. p1» 1 $'’ii Hij werkt als free-lancer, maar zoals het er nu bij staat, duurt dat niet lang meer. „Onder deze om standigheden is het financieel on verantwoord. Wanneer de KNWU geen betere regeling gaat treffen, dan houd ik ermee op. Ik ben automonteur van m’n vak, ik heb de vereiste papieren om een garage te beginnen en daar denk ik zwaar over". Dat praktisch-technische as pect heeft het gilde in de donker- leren pakken gedurende de loop der jaren geen beste naam opge leverd. Er is geprofiteerd van de machteloosheid van de coureur in het directe wedstrijdgebeuren (Walrave: „Een gangmaker be- In het wereldkampioenschap achtervol ging verschenen de Westduitsers, de Zwit sers en de Oostduitsers bij pure verrassing in die hypermoderne outfit en ze boekten er een daverend succes mee door allemaal vijf man sterk met de beste tijden door te dringen tot de kwartfinales. Bo vendien bereikte de Oostduitser Lothar- Thoms, ook al in zo’n „snel pak”, de gou den medaille op de kilometer. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax-doelman Piet Schrijvers is voor zes weken uitgescha keld. Vandaag wordt de doelman in het Amsterdamse Sint Lucasziekenhuis ge opereerd aan een hardnekkige enkelbles sure, die hij enkele weken geleden al tijdens een onschuldig trainingspartijtje had opgelopen, maar die door het spelen van de competitiewedstrijden alleen maar verergerde. Dit betekent onder meer dat Schrijvers de komende belang rijke competitiewedstrijden tegen Feye- noord (volgende week zondag) en Roda JC (de week daarop) zal moeten missen voor Ajax. Bovendien zal hij ook niet in de [/uitwedstrijd voor de Europa-cup tegen l;het Noorse Lillestroem van de partij kun- nen zijn. Ook valt Schrijvers af voor de selectie bel r SAN CRISTOBAL Drie jaar geleden introduceerde Franz Krienbuhl in de schaatssport een strak op het lijf gespan nen tenue, waarvoor nog steeds geen goe de naam is bedacht, maar dat als „aero- dynamisch pak" en „het snelle pak" een grote reputatie kreeg. Deze tegen het lijf klevende uitrusting, die de luchtweer stand tot een minimum beperkt, werd een revolutie in de sport, die zich nu ook heeft uitgestrekt tot de wielrennerij. kwalificaties kom en een we reldkampioenschap levert 1000 extra op. Dat vind ik belachelijk. In een ongunstig geval, wan neer het in de finales niet lukt, kom k met 1450 thuis en daar ben ik veertien dagen voor weg geweest. Ik krijg geen enkele ver goeding voor mijn training met Stam en Minneboo, met wie ik al twee maanden optrek. Dat moet betaald worden, maar het ge beurt niet. Er is bij de bond voor wereldkampioenschappen een budget van tonnen, maar voor ohs kan er geen cent af”. Finale kilometer met staande start: 1. Lothar Thoms (Odl) 1 04,85, 2. Günther Schumacher (Wdl) 1.06,94, 3. Hans Ledermann (Zwi) 1.07,07, 18. Lau Veldt (Ned) 1.09,75. Achtste finales achtervolging (individueel) zijn: eerste serie: Vera 4.52,57, Jaramillo 4.55,71. Tweede serie: Lutz 4.54,38, Hannus 5.01,53. Der de serie: Jankiewicz 4.50,49, Osokin 4.50,56. Vierde serie: Ponsteen 4.49,52, Iversen 4.59,21. Rob Rensenbrink geneest niet snel ge noeg om volgende week woensdag aan de wedstrijd tegen Ijsland deel te nemen. Rensenbrink was als gevolg van zijn acht dagen oude spierblessure met Anderlecht ook al niet van de partij tegen Beerschot en Standard Luik. Zaterdag speelt hij evenmin in de Belgische bekermatch te- De Nederlandse meisjes dachten daar anders over. Met een prachtig gelukte snel le start, namen ze direct de leiding, nota bene vóór de Russinnen, die afgelopen zaterdag vooral op de eerste meters nog veel te snel waren. Tot veler verrassing bleven tot halverwege de wedstrijd Baleij- '77-12 dier-Cologni op een halve lengte het best volgen. Na het passeren van de 500 meterlijn startten Abma-Dierdorp als het ware voor de tweede maal, een manoeuvre die hun r? i 8 - SÉ

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 29