Tekort aan arbiters Bouw bondsbureau eist meer ambtelijk geremd inbreng van clubs F HVB-voorzitter Henk Duinker voorstander stichtingsvorm Haarlem Iw B I F •g ij» T Strafzaken gedaald Naar de 32.000 Woensdagavonden Medewerking gemeente Tandarts Overstap u1 OF o al 33 SPORTKRANT AUGUSTUS 19 7 7 VRIJDAG 2 6 2 U ZIET HET: nog éven bt Door Jan Blijboom en de amateurvoetballers van hoog tot laag kunnen zich weer volop in het ongewisse avontuur stor ten dat competitie heet. BLOEMENDAAL. Het mag als vrij alge meen bekend worden verondersteld dat bin nen het territorium van de KNVB, afdeling Haarlem (populair gezegd: HVB) de verstand houding tussen „Haarlem” en de amateur clubs al jaren meer lijkt op een gewapende vrede dan op een situatie waarin begrip voor elkaar de boventoon voert. En het ziet er allerminst naar uit dat in deze weinig bemoe digende toestand verandering gaat komen. Men heeft er kennelijk van weerskanten mee leren leven; reden voor de Haarlemse Voetbal bond om er eveneens in te berusten sinds eind vorig jaar een goed voorbereide poging om beide partijen nader tot elkaar te brengen schipbreuk leed op onwil van de zijde van de amateurverenigingen. Twee-en-zeventig clubs waren voor een „open gedachtenwisseling” waarvoor drie avonden waren belegd uitgeno digd; slechts twintig vonden het de moeite waard aan de oproep gehoor te geven. Sinds dien schikt de HVB zich in het onvermijde lijke F De wedstrijddagen om de KNVB districtsbeker, waarop de poulewedstrij- den eerste ronde worden gespeeld, zijn: dinsdag 30 augustus, dinsdag 6 sep tember, dinsdag 13 sep tember (alle aanvang 18.30 uur), zondag 9 en zondag 23 oktober. Voor 20 november is een in- haaldag geprogram meerd. noodzakelijk maakt dit is in de praktijk ge bleken is er besloten medio oktober een begin te maken met het publi ceren van een extra pagi na op vrijdag (soms don derdag), uitsluitend ge wijd aan het amateur voetbal, (interjnationaal zowel als en vooral regionaal. Over enige tijd zal hierover een uitge breide publicatie volgen. Wel kan al worden ge steld dat de wekelijkse extra-pagina in hoofd zaak staat of valt met de medewerking van zowel de bond als, in belang rijkste mate, alle clubs, of ze nu in de hoofdklas se of de laagste klas on derbond met hun stan daardelftal uitkomen. En daarbij het zaal- en da mesvoetbal niét uitge sloten. Zoals gebruikelijk zal de sportredactie ook dit sei zoen wéér haar uiterste best doen alles zo volle dig mogelijk op de voet te volgen. Daar een stre ven naar volmaaktheid een ruimere armslag HET AANSTAANDE weekeinde wordt in be scheiden mate een begin gemaakt met de voetbal competitie van de zater dag- (eerst en tweede klas) en de zondag amateurs KNVB waar van de ploegen in klassen zijn ingedeeld met meer dan twaalf elftallen. De week daarop gaat het sei zoen op volle toeren draaien, inclusief de Haarlemse voetbalbond. i C'. - Competitie in september op drie avonden ii J.B1. VOOR MOEILIJKE (Van onze sportredactie) Doby Peters instrueert zijn selectie. Rechts Berend Tent, daarnaast Ton Claus en geheel links Ton Blum een beetje goed wordt begeleid dan heeft MARC SERNÉ OPGAVE Er is echter één voetballer die onont beerlijk is in het concept dat Peters dit jaar met EDO voor ogen staat. Dat is de van AFC afkomstige John Burke (Peters: „Met hem er bij zijn we wellicht gelijk waardig aan het afgelopen seizoen”). Er zijn echter nog wat moeilijkheden met de overschrijving van de 29-jarige tandarts, hoewel Peters er op rekent dat die snel zullen worden opgelost. Andere verster king komt in de vorm van Harry Geeven (RCH), Wim Polderman (Haarlem), Clyde Headley (Kennemerland), Johan Kluys- kens (TYBB), Abdoel Rasjid (Rombout) en Fred van ’t Veld (jeugdspeler van TYBB). Van al deze spelers noemt Peters Burke meteen inzetbaar. Een belangrijke zaak voor de oefenmeester, omdat de concur rentie ook dit seizoen voor EDO weer niet gering zal zijn. Peters: „Die hoofdklasse A waar wij in spelen is zonder meer de sterkste afdeling van Nederland. Je hebt misschien hooguit drie, of vier ploegen die een beetje zwak zijn (waaronder misschien Spartaan en Neptunus), maar de rest is gelijkwaardig. Dat betekent dat je iedere week moet presteren. Een verslapping kost onmiddellijk punten. Ik wil niet zeg gen, dat wanneer wij in het zuiden zouden spelen, we zonder slag of stoot kampioen zouden worden, maar het ligt daar wel iets simpeler dan in het westen”. Haarlem een beste speler aan hem. Want hij heeft de mogelijkheden. We hebben een aantal nieuwe spelers erbij gekregen, maar die zijn echt niet zo maar inzetbaar in het eerste. Dat heeft zijn tijd nodig”. Peters houdt het trouwens wel uit bij EDO. Zelf filosofeert hij daarover: „Er wordt wel eens tegen me gezeurd van: „Waarom stap je niet over naar het be taalde voetbal? Tenslotte heb je een A- Deze ongezonde verhouding, overigens niet uitsluitend kenmerkend voor deze regio, blijkt desondanks geen al te frustrerende invloed te hebben op het leefklimaat van de amateurverenigingen, met alle ups en downs daaraan verbonden. Bondsvoorzitter Henk Duinker (49; elektro technisch inkoper; al tien jaar in het afdelingsbestuur) stelt onomwonden vast dat in Haarlem en omgeving van een gezonde situatie gesproken kan worden. Hij zegt: „Eigenlijk kan nauwelijks meer van terreinennood wor den gesproken en de accommodaties zijn in vrijwel de meeste gevallen bijzonder fraai. Uiteraard is nog niet iedereen tevreden. Zo beschikken bijvoorgeeld DSS en Kennemerland nog niet over een eigen accommodatie^ maar dat komt beslist. ADO’20 krijgt nu dank zij een uitbreiding van het bestaande complex eindelijk al zijn velden bij elkaar, Hillegom en SIZO verkeren in een stadium van voorbereiding, terwijl Concordia inmiddels al over nieuwe terreinen beschikt”. Deze moeilijke situatie heeft er menigmaal in het verleden toe geleid dat competities voortijdig moesten worden afgebroken. Om aan deze onbevredigende gang van zaken paal en perk te stellen is de bond er toe overgegaan dit seizoen wedstrijden vast te stellen op drie woensdagavonden in september. Dan zal telkens een compleet competitieprogramma worden afgewerkt. De HVB-voorzitter hierover: „Dit is mogelijk geworden omdat de zomertijd is ingevoerd. En mede omdat we dit op last van hogerhand al begin april van de velden worden „gejaagd”, omdat dan het honk- en softbal prioriteit behoeven. Daar zijn aan de zijde van de voetballers al heel wat boze woorden aan verbruikt En niet zonder resultaat, want de sluiting van de terreinen is nu verschoven naar de derde week van april. Voorzitter Duinker: „Een winst waar we blij mee zijn, al blijft het vervelend dat buiten onze regio tot eind mei/begin juni kan worden doorgevoet bald. En dan te weten dat een groot aantal van onze terreinen nooit voor zomersport worden gebruikt seizoen een week eerder beginnen hopen we eindelijk eens met alle competities rond te komen”. Uit deze problematiek blijkt dat de verenigingen zich zelf al een belangrijke dienst zouden bewijzen als ze in hun kring mensen kunnen activeren de B-scheidsrech- terscursus te gaan volgen; een cursus die opleidt voor het fluiten van jeugdwedstrijden in eigen kring. Henk Duin ker: „Een goede leiding bij de jeugd is uitermate belang rijk. Dat valt onder meer af te leiden uit het feit dat het aantal strafzaken in vergelijking met de seizoenen ’75-’76 en ’76-’77 met zeven percent is gedaald. Maar bij die daling zit wél een stijging van het percentage onder de jeugd. Zoiets moeten we nauwlettend in het oog houden’? HAARLEM. In de vijf jaar dat Doby Peters (39 jaar) nu trainer van EDO is heeft Haarlems hoogst ingedeelde ama- teurvereniging steeds in de top van het amateurvoetbal meegedraaid. Eigenlijk sinds de uittreding uit het betaalde voet bal is er nooit een terugslag in de presta ties geweest en daarom realiseert Peters zich waarschijnlijk als geen ander hoe moeilijk het is om die goede prestaties jaar in jaar uit vast te houden. Zelf stelt de EDO-trainer daarover: „Het is natuur lijk weer een moeilijke opgave om dit jaar weer waar te maken wat we het afgelopen seizoen hebben bereikt. Dat kan bijna nauwelijks. We zijn vorig seizoen dan weliswaar geen kampioen geworden, maar we hebben ons wel geplaatst voor de strijd om de KNVB-beker. Bovendien hebben we ook die districtsbeker nog eens gewonnen. Daar wordt wel eens denigre rend over gesproken of laatdunkend over gedacht, maar in feite is dat toch een prestatie die er niet om liegt. Tenslotte doen er aan die districtsbeker wel zo’n honderdenvijftig clubs mee”. EDO STAAT Het is slechts een greep uit de vele activiteiten die de bond ontwikkelt om het zijn amateurs zo goed mogelijk naar de zin te maken. In belangrijke mate is dat mede mogelijk geworden door de medewerking van de gemeen te die intensief heeft gewerkt om het veldentekort aan te pakken. Henk Duinker: „Na de droogte van vorig jaar zomer is er alles aan gedaan de terreinen weer in goede staat te brengen. Een ander punt is dat we dit seizoen sinds half augustus op de velden mogen zodat de clubs zich beter op de competitie kunnen voorbereiden”. Sinds jaar en dag onderscheidt de HVB zich in ongunsti ge zin ten opzichte van de landelijke situatie dat de clubs houder Voskuilen begrip voor ons standpunt heeft, maar anderen denken er blijkbaar anders over. Ook moet men er rekening mee houden, dunkt me, dat we vermakelijkheidsbelasting betalen”. BLOEMENDAAL. „We zijn nu bijna een jaar verder, maar er is nog niets te bespeuren van het principe-akkoord dat vo rig jaar september is be reikt tussen de gemeente en de Haarlemse Voetbal bond over de bouw van een nieuw bondsbureau. Op het stadhuis zwijgt men in alle talen. Bij ons ligt alles klaar. Als we vandaag toestemming krijgen om te bouwen dan kunnen we morgen beginnen. Het is hard nodig, want in het pand aan de Jansstraat zijn we uit ons jasje ge groeid”. Mocht de bond in princi pe met de grondvraagprijs akkoord gaan dan is het nog maar de vraag of de clubs, die tenslotte de bond uitmaken, hun fiat aan zo’n overeenkomst geven. Bo vendien lijkt het aldus Henk Duinker vrijwel uitgesloten dat de vereni gingen, aangenomen, dat de grond voor het genoem de bedrag wordt gekocht, dan nog eens bereid zijn bij te dragen in de bouw, in richting en verfraaing van het gebouw. ’’4'> i.f in de onmiddellijke omge ving van het honkbalstadi- on en het Pim Muliersport park steen voor steen kan worden opgetrokken. Breekpunt in een soepel verloop vormt de grond prijs die volgens voorzitter Duinker ruim twee ton be draagt. Hij meent: „Veel te hoog voor ons. En dan be schik je alleen maar over de grond en moet je met de bouw nog beginnen. Hoe langer er gewacht wordt hoe meer ook de bouwkos ten stijgen. Er begint een benarde situatie te ont staan. Als gemeente en bond binnenkort niet tot een vergelijk komen dan moeten we er ons ernstig over beraden om buiten Haarlem te gaan zoeken. De gemeente moet ten op zichte van ons andere nor men aanleggen, omdat we als bond een sociale taak vervullen. Ik weet dat wet- licentie”. Ik zeg tegen een overstap spor tief gezien niet bij voorbaat neen. Maar dat zou dan wel hier in de buurt moeten zijn. Want ik heb weinig zin om te gaan verhuizen. Ik heb mijn baan als gymnas tiekleraar en ik behoor nog tot het hand jevol Nederlanders, dat zijn werk met plezier doet. Dat vind ik minstens zo belangrijk als een eventuele carrière in het betaalde voetbal”. En wat EDO betreft merkt hij op: „Ten eerste is het de hoogstspelende amateur club in de buurt en is het een vereniging die goed en zakelijk wordt geleid. Het bestuur stelt zich ook als zodanig op. Pat stelt gewoon: Je gaat je gang maar en als je het niet goed doet in onze ogen dan hoor je het wel. Dat is reëel geredeneerd. Ik heb tot nu toe nog niets gehoord. Dus neem ik maar aan dat ik het nog steeds goed doe. De prestaties zijn natuurlijk niet slecht geweest. Integendeel zelfs. Iedereen kijkt altijd maar naar dat eerste elftal. Dat is ook wel logisch, want dat is de blikvanger van je vereniging. Maar neem nou ons C-elftal. Dat is in vier jaar tijd drie keer gepromoveerd. Van de vierde klas naar de eerste klas. Dat komt nu uit tegen elftallen als Ajax 3. Dat is op zich net zo’n knappe prestatie als wat het eerste elftal steeds weer klaarspeelt”. En ondanks het feit dat Peters echte coryfeeën in het amateurvoetbal als Frans Reuser en Sem Wokke (die elders vergoedingen kregen die echt niet accep tabel waren) aan EDO en zijn neus voor bij zag gaan biedt de kwaliteit volgens hem toch voldoende garantie om opnieuw een succesvol seizoen tegemoet te kunnen zien. Peters: „Zaken als conditie en tech niek vormen zo’n klein onderdeel van het geheel. Het is veel belangrijken hoe je als trainer met je spelers omgaat. Of je de taal van de voetballer spreekt. Want als je dat niet doet dan kun je als trainer op papier een kampioenselftal hebben, maar dan komt er in de praktijk bitter weinig van terecht”. Een probleem minder dus, al blijven er genoeg moeilijk heden over zoals bijvoorbeeld het, zoals bondsvoorzitter Duinker het uitdrukt, „schrikbarende tekort aan scheids rechters”. Hierover: „De hele vijfde klas van de HVB is al onbemand en in de vierde klas moeten acht afdelingen het zien te redden zonder arbiters van ons. Een penibele zaak op een totaal van zestien afdelingen. De negatieve kri tieken op de scheidsrechter in het algemeen zijn hier maar mijn mening duidelijk van invloed. We constateren nog steeds dat meer scheidsrechters er de brui aan geven dan dat kandidaten zich melden voor de cursussen. We hebben er al eens over gedacht elke vereniging te verplichten zoveel arbiters te leveren als dat zij seniorenalftallen heeft. Maar daar schuilen onbillijkheden in. Neem bij voorbeeld ADO’2,0 metz’n bijna dertig seniorenteams. Die vereniging zou door zo’n maatregel veel te zwaar belast worden. En dan nóg vraag je je af: zouden de clubs in staat zijn allemaal enigszins kwalitatieve mensen te le veren?” De KNVB, afdeling Haarlem, kan nog steeds met vol doening een stijgend aantal leden registreren. Het zal niet lang meer duren, of het 32.000ste lid kan worden inge schreven. Een opmerkelijk verschijnsel hierbij: de jeugd blijft een vrijwel constant beeld vertonen waardoor de groei bij de senioren zit. Dit in afwijking van wat het landelijke beeld te zien geeft. Bondsvoorzitter Duinker moet ons een verklaring hiervoor schuldig blijven „ik weet het gewoon niet”. En dat is dan net zo min als hij ziet op wat voor een manier misschien tóch nog iets verbeterd kan worden aan de gespannen verhouding „Haarlem”- amateurs. Verzucht HVB’s praeses: „We zouden waar schijnlijk een eind in de goede richting komen als Haar lems betaalde voetbalafdeling zich zou afsplitsen in een stichting. Dan kon de zaak wel eens meer aanspreekbaar worden Aldus bondsvoorzitter Henk Duinker die als ver persoonlijking van de bond reikhalzend uitziet naar het ogenblik, waarop het ge bouw dat gedeeld gaat worden met de baseball- en softbalbond en gepland is :x- x - De balans opmakend bij de start van dit nieuwe seizoen valt op dat EDO enkele gerenommeerde voetballers is kwijtge raakt. Gerard Boon (nu RCH) verdween eigenlijk al voor afloop van de vorige competitie maar het meest in het oog springende verlies was ongetwijfeld de naar Haarlem vertrokken Danny Lensen. Peters: „De laatste tien wedstrijden heeft Ton Claus op de plaats van Boon gespeeld. I Een jonge jongen van achttien jaar, die er toen al in geslaagd is om Boon te doen vergeten. Hij deed het prima op zijn plaats. Dus dat beschouw ik niet als een grote zorg. Lensen is natuurlijk wel een kapitaal verlies. Niet alleen als voetballer, maar j ook als persoonlijkheid. Die lag ook prima I in de groep. Wanneer Lensen bij Haarlem Oen --J1 HENK DUINKER k M

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 33