VS EN CHINA WILLEN over VN-resolutie 242 OVERLEG VOORTZETTEN 3 WALDHEIM SPRAK MET OWEN Brein achter ontvoering van Nederlandse gearresteerd ,,Qui est qui Tegenstrijdige berichur Cholera in Turkije Philip Agee wil voorgoed in Nederland blijven vrijdag :zoek Vance ten einde BRAZILIË I 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 AUGUSTUS 2 6 o ekke iring chelde ing ge- r Can- Neder- iefst; S jr. an hét aes als oor dt id van kreeg in. tan” lintei LONDEN (Reuter/UPI). Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft gisteren in Londen de mogelijkheid van de oprichting van een VN-vredesmacht voor Rhodesië besproken met minister van buitenlandse zaken David Owen. luch Pw- PARIJS (Reuter). Slagre gens en abnormaal lage tempera turen hebben een groot deel van Europa de slechtste zomer sinds jaren bezorgd. Het resultaat is en kele doden, uitgebreide schade aan eigendommen en oogst en te leurstelling voor duizenden die hun vakantie in het water zagen vallen. ehuis door 4 5 Kwestie-Rhodesië blijft ernstig en gecompliceerd In Pretoria is meegedeeld dat premier Groot deel van Europa lijdt onder slechtste zomer sinds vele jaren Vanuit Copacabana, de luxueuze bad- Zelfs de meest toegewijde zon- en zee-aanbidster moest een paraplu meenemen Rudolph Bakker Er zijn al geruime tijd suggesties voor zo’n vredesstrijdmacht tijdens een over gangsperiode naar een zwart meerder- heidsbewind. Waldheim en Owen bespra ken de kwestie maar er zijn geen besluiten genomen, zo zei de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Bei den waren het erover eens dat de kwestie Rhodesië ernstig is met zeer moeilijke complicaties. Owen heeft voorts een uit eenzetting gegeven van de voorstellen die zijn uitgewerkt door hem en de Ameri kaanse VN-ambassadeur Andrew Young en die zij zullen voorleggen aan de leiders van zuidelijk Afrika in het komende week einde. In kringen in de omgeving van de Rho- desische regering in Salisbury werden de Brits-Amerikaanse plannen, die onder meer in ontbinding van de Rhodesische strijdkrachten zouden voorzien, als abso luut onaanvaardbaar van de hand gewe zen. Met name het feit dat Ian Smith zou moeten opstappen schijnt verkeerd te vallen. In Lagos zei de Rhodesische nationalisti sche leider Robert Moegabe dat zijn Patri ottisch Front zich niet zou verzetten tegen de jongste Brits-Amerikaanse voorstellen voor Rhodesië mits deze plannen onmid dellijk zouden worden doorgedrukt Moe gabe zei dit na een bespreking achter ge sloten deuren met de Amerikaanse VN- ambassadeur Young. Ook Joshua Nkomo, de andere leider van het Patriottisch Front, zou voor het plan zijn. Engeland had al laten weten zelf geen vredesstrijdmacht te willen vormen. Of eventueel Britse troepen deel van een VN- strijdmacht zouden kunnen uitmaken, is nooit door Londen bevestigd of tegenge sproken. iet waten I uriljai lgt- UVVIIICI v«*i> ecu lanuic SChll textielmagnaat die begin december vorig ris va 3 Twe sn vocL. tij latei 27-jarige Hildesheim aan België wordt Kamer uitgeleverd. Van het losgeld is nog 2,5 tembei miljoen gulden spoorloos. rretari naar eejormalisering van de betrekkingen tussen jaar tegen een losgeld van 3,5 miljoen (lilden werd vrijgelaten - is in Brazilië (earresteerd. Het is vrijwel zeker dat de De Brusselse politie kwam op het spoor van de sinds de ontvoering spoorloos ver dwenen Hildesheim na een inval in het van 1000 en 5000 frank, die vorig jaar als losgeld waren betaald. Ook Nicole Hildes- de laatste maanden contact met zijn echt- een bevriend echtpaar in de Brusselse ge meente Sint Josse, dat als brievenbus fun geerde. Nicole telefoneerde met hem altijd bij een vriendin. De afrekeningen van de telefoondienst wekten bij de politie arg waan. Het echtpaar en de vriendin zijn ook opgepakt. Het totale aantal arrestanten in deze geruchtmakende ontvoering - de tweede in België sinds de oorlog - is daarmee op zes gekomen. Sinds januari bevinden zich al een 39-jairge Italiaanse helper van Hildes heim en diens 24-jarige Belgische vriendin in hechtenis. Beiden hebben bekend actief aan de ontvoering te hebben meegewerkt. In januari kwam ook bijna 700.000 gulden aan losgeld boven water: het werd bij de Brusselse justitie afgeleverd door een ad vocaat die zich op zijn beroepsgeheim be riep toen hem werd gevraagd in wiens opdracht hij optrad. Uit verhoren van Hildesheims helpers kwam vast te staan dat David, zoon van een vriend van de vader van Joanna Ber bers, met minstens één miljoen gulden moet zijn verdwenen. Het losgeld dat voor Joanna na vier dagen en vijf nachten de bevrijding betekende, was destijds af gele verd in biljetten van 1000 en 5000 frank, samengeperst in twee vuilniszakken, die samen dertig kilo zwaar waren. Alle num mers van de biljetten waren genoteerd en aan Interpol doorgegeven. De vader van Joanna Berbers die lenin gen moest aangaan om het gevraagde los geld van 50 miljoen Belgische franken snel bijeen te kunnen brengen, loofde begin dit jaar 10 procent van het losgeld als belo- vooruitgang gemaakt is bij de kwestie van normalisering, maar verzekerde dat er „zeer nuttige" resultaten zijn bereikt op weg naar een oplossing. De kwestie Tai wan is intensief besproken, zei hij. Vance gaat vandaag naar Tokio om de Japanse functionarissen op de hoogts te stellen. Onderminister Richard Holbrooke stuurt hij met hetzelfde doel naar Zuid- Korea. Morgen keert Vance naar Washing ton terug om Carter verslag uit te brengen. Waldheim was woensdagavond uit La gos gekomen waar hij de wereldconferen tie voor actie tegen apartheid bijwoonde. ning uit voor de tip die tot het opsporen van het losgeld zou leiden. Om aan zijn verplichtingen tot terugbetaling te kunnen voldoen, had de heer Berbers, een tex tielhandelaar, al enige huizen in Brussel moeten verkopen. David Hildesheim heeft zich in vele lan den verborgen gehouden voordat hij zich Aanvaarding van een gewijzigde resolu tie 242 (van 1967) zou impliciet erkenning inhouden van het bestaan van Israel, zo zei hij. In resolutie 242 zou de politieke status Vorster van Zuid-Afrika maandag minis ter Owen en de Amerikaanse VN-ambas sadeur Young zal ontvangen. Naar ver wachting zal worden gesproken over de nieuwe Brits-Amerikaanse initiatieven in zake Rhodesië. In West-Duitsland werden de weken van slecht weer bekroond met sneeuwval in de Beierse Alpen. Vorige maand werd een tiental mensen in Zuidwest-Frankrijk het slachtoffer van overstromingen, anderen kwamen om het leven tijdens noodweer in Zwitserland. De zware regens elders in Europa staan in scherp contrast met de algemene droog te van vorig jaar. In veel gebieden is het graan door de regen neergeslagen en is het oogsten erg moeilijk geworden Griekenland heeft ook te lijden aan re- gengebrek. Samen met de ongewoon hoge temperatuur heeft dat geleid tot bosbran den die meer dan 100.000 hectare hebben verwoest. In Frankrijk is het de slechtste zomer sinds 60 jaren geweest. Ondanks de tragi sche gebeurtenissen in het zuidwesten heeft het toerisme er niet veel van te lijden gehad, blijkbaar doordat slechts weinig toeristen er veel voor voelen al lang van tevoren gedane besprekingen op te zeggen Groot-Brittannië had eveneens een natte en sombere zomer met veel te lage tempe ratuur, terwijl vorig jaar de Britten leden onder hitte en droogte. Storm en regen zorgden begin deze maand in het midden en zuiden van Engeland voor overstromin gen en de oogst werd ernstig beschadigd. Het moet geen tien dagen langer blijven regenen anders is de oogst geheel verloren, zeggen de boeren Tsjecho-Slowakije werd twee dagen ge leden geteisterd door overstromingen. Het water is nu grotendeels gezakt, maar de Tsjechoslowaken soppen verder door de natste zomer sinds jaren. De slechte zomer heeft er tot grote vertraging geleid bij het binnenhalen van dé oogst Italië werd vorig weekeind door zware stormen getroffen, die bomen ontwortel den, meren deden overstromen en aan twee kinderen het leven kostten. In het doornatte West-Düitsland zijn juli en augustus zo koud geweest dat in kanto ren en huizen dë energiebesparing opzij geschoven werd en de centrale verwar ming werd aangezet. De oogst staat te rotten. In Oost-Duitsland is dat net zo Maid il in dé ondeh Naar dt eet am zij n staa rde va die ee t iede en ge- ift het iger te oen is ■kblad zaarin ;edrag orden er het len zij sende loogte >e van igdige ooraf- arcent ertjqs 1 jaar duurt 111llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll111 I ..s»ss- A Libanon heeft verlenging verzocht met zes maanden van het mandaat van de Arabische vredesstrijdmacht die sedert oktober vorig jaar op zijn grondgebied is gelegerd. Het mandaat van de 30.000 man sterke voornamelijk uit Syriërs bestaan de strijdmacht loopt in oktober af. Bij springstofaanslagen in Beiroet en Israel zijn gisteren in totaal zeven mensen om het leven gekomen en 34 gewond. De zeven doden vielen op een marktplein in de Libanese hoofdstad. Dertig marktbe- zoekers liepen verwondingen op, voor een deel levensgevaarlijke. In de Israëlische kustplaats Nathania werden twee kinde ren en een vrouw gewond bij een bom aanslag. in Brazilië veilig genoeg waande om con tact met zijn vrouw op te nemen. Dit wordt afgeleid uit de dankbetuigingen die de Belgische politie heeft verzonden naar de politie in Spanje, West-Duitsland, Zweden en Frankrijk. Omdat België een uitleve ringsverdrag heeft met Brazilië, lijkt de uitlevering van Hildesheim niets in de weg te staan. Op een persconferentie zei Waldheim later dat de vorming van een VN-strijd- macht voor een overgangsperiode een mandaat van de Veiligheidsraad zou be hoeven. Het zou volgens hem geen moei lijkheden opleveren strijdkrachten te re- cruteren uit de kleinere landen van de Verenigde Naties. PARIJS Een normaal ontwikkelde Fransman is in staat na lang nadenken een lijstje te maken van ongeveer zevenhon derd bekende of belangrijke landgenoten Wie ontzettend zijn hersens pijnigt wil nog .wel eens tot duizend namen komen De eerste Franse „Who is who” ver scheen in 1953. De angst van de uitgever dat zijn landgenoten bang zöuden zijn zich bloot te geven, werd niet bewaarheid. Maar wel fantaseerden ze er lustig op los, in deze eerste nog onervaren editie Vooral in halfadellijke kringen behield men de neiging het bleke blazoen wat op te fleuren met voorvaderen waarvan men slechts in zijn droom meende af te stammen. In latere edities bracht het officiële Franse adelsboek uitkomst. De samenstellers daarvan kennen hun pappenheimers en staan geen fantasieën toe. abants akeind en aa sin ach bij di let gaa novem iten da brengs die d nden Duizend is de uitgever van de Franse „Who is who" („Qui est qui en France") bij lange na niet genoeg. Hij komt in de pas verschenen 1680 pagina's tellende en ruim drie kilo wegende dertiende druk tot 22.000 namen. En dan staan er nog eens 100.000 op de plank. Maar wie is belang rijk?.. ■s na in te heb plaats bij Rio de Janeiro waar hij onder to door valse naam leefde, had David Hildesheim te twéé louder, genote. Hij schreef haar brieven via nen it sotsing van de Palestij nen moeten worden erkend In tegenstelling tot. Waldheims verkla ring zei de officiële woordvoerder van de PLO Abdel Mohsen Aboe Maizer in Damascus (waar de centrale raad van de PLO bijeenkwam) dat de PLO geen plan- j nen heeft resolutie 242 te bespreken Zij staat zelfs niet op de agenda, zo zei hij tot UPI De woordvoerder achtte het echter mogelijk dat „een land of landen" op de algemene vergadering van de VN deze herfst een aanvullende resolutie zouden indienen waarbij „elke staat" in het Mid- den-Oosten als bestaand zou worden er kend. „Elke staat" wordt niet direct als erkenning van Israel door de PLO gezien omdat dat land niet met name wordt genoemd. Agee werd acht dagen geleden uit Frankrijk gezet. Eerder moest hij Enge land verlaten Volgens Agee heeft Frank rijk hem uitgewezen om hem te dwarsbo men in zijn jongste onderneming: het op zetten van een databank met gegevens van alle personen en organisaties, die in de afgelopen dertig jaar met de CIA te maken hadden Agee publiceerde al eerder over vroegere CIA-activiteiten Agee zelf had op 9 juni van dit jaar, kort na zijn uitzetting uit Engeland, een perma nente verblijfsvergunning in Nederland aangevraagd. In afwachting van een be slissing van het ministerie van Justitie daarover is zijn voorlopige verblijfsver gunning onlangs met drie maanden ver lengd. De redactie van de „Who is who" is gevestigd op de vierde etage van een oud flatgebouw zonder lift, even achter de Ma deleine. Achttien personen zijn hier de gehele dag in de weer om de nieuwe editie voor te bereiden en dat betekent: de who- is-who’ers die er al in staan te begeleiden Nieuwe boeken, nieuwe films, nieuwe echtgenotes, nieuwe functies en tenslotte de dood. Want wie dood is vliegt er meteen uit. Over het gehele land verspreid azen cor respondenten op nieuwe slachtoffers. Zij doen het meeste werk: gegevens verzame len voordat de uitverkorenen zelf hun le ven op een invulformulier mogen samen dichten, geboorteakten controleren, on derscheidingen, titels, voorvaders. Maar ook in Parijs zit men niet stil. Want tenslot te trekt alles wat kundig, bekend en ach- tenswaardig is - zoals iedereen over Frank rijk weet - naar de lichtstad, als de muggen naar de brandende kaars. Minister van gezondheid Cengiz Gokcek deelde daarentegen aan de pers mee, dat er ‘^behalve de infecties die zich elk jaar voordoen, geen ziekten voorkomen. F De Zwitserse zomer kende soms dodelij ke weersomslagen. Tijdens een weekeind in juli werden acht mensen in de bergen naar hun dood geslingerd door windsto ten. De gidsen verweten de weerkundigen dat zij mooi weer voorspeld hadden Begin juli werden bruggen weggespoeld en stroomde het water huizen binnen, waar door vier mensen omkwamen. jen aan China beëindigd en zei op een dat het nu opgenomen ^m'^lontact tussen de VS en China „werk- 1 05zai worden voortgezet. Hij zal in ktober de gesprekken over normalisering t tussen beide landen De twt iet zijn Chinese collega Hoeang tijdens Ten aanzien van onderscheidingen is het hek soms helemaal van de dam. Daar is dan ook de grootste voorzichtigheid gebo den. De uitgever toont me de biografie van een kundig, bekend en achtenswaardig man wiens naam hier verborgen blijft en die onder zijn lintjes opnoemde het officierschap in de Hollandse orde van de Gouden Ark. Wie hier ooit van gehoord heeft wordt vriendelijk verzocht het te zeggen. Als de Gouden Ark geen officiële orde is, wordt dit scheepje door de man nen van de „Who is who" tegen de volgen de editie tot zinken gebracht. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll - Voorts zegt het onder meer dat de VS enslotte al hun strijdkrachten en militaire l^rlJ e istallaties uit Taiwan zullen terugtrek- 1 Ve en. De opvatting van Peking dat er maar y én China is, waarvan ook Taiwan deel glitmaakt, wordt er niet in betwist. Op zijn persconferentie zei Vance dat Egypte heeft secretaris-generaal Kurt Waldheim verzocht de omstreden Israëli sche maatregelen in de bezette Arabische gebieden op de agenda te plaatsen van de algemene vergadering die volgende maand bijeenkomt. Het gaat over het Is raëlische besluit drie niejuwe nederzettin gen te vestigen op de westelijke oever van de Jordaan en over het besluit dat de bevolking in de bezette gebieden valt on der Israëlische wetten als die betreffende gezondheid, openbare diensten Maar in het noorden loopt Noorwegen de kans op rantsoenering van electriciteit komende winter, omdat er te weinig regen gevallen is voor het peil houden van de waterbekkens van de waterkrachtcen trales. Achtenswaardigheid is een sociologisch begrip. Terwijl iemand als de Britse konin gin meteen rood ziet als ze met echtschei ding wordt geconfronteerd, maken Fran sen over dergelijke toestanden geen moei lijkheden. „Als we alle echtscheidings- slachtoffers uit ons boek moesten houden, bleef er niet meer dan twintig procent van over", zo meldt men mij ten buréle. Men kan zelfs vaststellen dat de who-is-who’ers er een zekere perverse vreugde in schijnen te scheppen hun echtscheidingen in hun biografieën uitvoerig de revue te laten passeren, met vermelding van welke kin deren uit welke huwelijk stammen. Neen: wat niet mag in de „Who is who” zijn moordenaars, dieven, oplichters en zaken- lui-in-faillissement De eens zo roemruchte stadsplanner en architect Pouillot ver dween uit het steenrode toppersboek na dat hij de zaak geflest had en er zelf op ging. Maar men houdt hem in de gaten! In zijn geval is een terugkeer niet onmogelijk ■ht wei 10”t e WaiT J u jchercb betrekkingen De samenstellers van de Franse „Who is who" leggen drie criteria aan: kunde, be kendheid, achtenswaardigheid Of men aan deze drie eisen voldoet wordt bepaald door een geheime commissie van notabe len die iedere drie maanden bijeenkomt om het mes in de kandidatenlijsten te zetten Carter en Vance zijn het daarmee eens. 'gvlüS |et communiqué was in 1972 ondertekend aanhoi oor ex-president Nixon van de VS en tl inbn ijlen premier Tsjoe en Lai van China. >egen d fet zegt dat vorderingen op de weg in f 2. 1 10.01 jiina en de VS in het belang van alle inomei in£jen zijn. LONDEN (AFP/VPI/Reuter) Se cretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft gisteren in Londen gezegd dat de organisatie voor de bevrij ding van Palestina (PLO) bereid is resolu tie 242 van de Veiligheidsraad te erkennen als deze dusdanig wordt gewijzigd dat het recht van de Palestijnen op een staat daarin wordt erkend. Leider Jasser Arafat van de PLO had hem dit woensdag in Tripoli laten weten, aldus Waldheim. AMSTERDAM (ANP). De voormali ge CIA-agent Philip Agee wil zich met zijn gezin voorgoed in Nederland vestigen. Nog deze week zal hij ook voor zijn vrouw Angela en kinderen een permanente ver blijfsvergunning aanvragen, zo heeft hij de Amsterdamse vreemdelingenpolitie meegedeeld. Ede hé huis waar zijn vrouw Nicole met een drie prinsei weken vóór de ontvoering van Joanna iet ees geiwren dochtertje woonde: verborgen in wate.r' een harmonium vond de politie daar gersii) 3QQ QQQ franje (21.000 gulden) in biljetten is ge - - chitect heim is gearresteerd. >p1pó ANKARA (Reuter). Volgens de burgemeester van Ankara is er cholera in de Turkse hoofdstad waargenomen, maar de minister van Gezondheid heeft dat prompt ontkend, an is 1 ent va Burgemeester Vedat Dalokay zei op een persconferentie, dat de afgelopen tien dagen lieschi j4 kinderen aan cholera zijn gestorven. ave va j in Bn :onnaf t zijn amen Spanje heeft de koudste zomer sinds de eeuwwisseling en Baskenland' in het noordwesten heeft vele schade door regen val en overstromingen. In Portugal is het niet anders, hoewel daar de zon veel schijnt en het toeristenseizoen het beste is sinds de revolutie van 1974 guld( chuld 1 de g at je va rts ha teen ri De samenstellers van de „Who is who" zijn niet kinderachtig. Bepaalde levensfei ten die de kandidaat er niet in wil, blijven er weliswaar uit, maar met geboortedata dient niet te worden gesmokkeld, ook bij de dames niet. En de meeste filmsterren, chansonniers, acteurs en schrijvers die hun namen uit de telefoonboeken hebben weten te houden uit angst voor overlast, prijken met hun volledig adres in de „Who is who". Een dergelijke terugval beleefden de ge neraals van president De Gaulle, die zich in Algerije tegen diens politiek verzetten en een opstand begonnen. Een man als Salan verdween uit de „Who is who”, om er weer in terug te keren nadat hij zijn gevangenisstraf had uitgezeten. De pijnlij ke periode wordt wel in zijn nieuwe bio grafie vermeld PEKING (DPA/UPI). De Ameri- aanse minister van Buitenlandse Zaken, ’hort 'ynis Vance, heeft zijn bezoek van vier tgen aan Chin - --- bethS conferentie tnocan it rticuli r 47.01 3 Fries Zij leei - srst ze erschillen van inzicht slechts in nuances n koe! Ün opgetreden. Hij wilde niet zeggen of er hij ea an. Boj Op weg naar de conferentietafel: Partij voorzitter Hoea Koeo-feng (links), de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance en zijn Chinese ambst- genoot Hoeang Hoea (links) den aai 1 algemene vergadering van de VN voort rest. itten, zei hij. s metr n. Uit d Hoogtepunt van zijn bezoek was het ge- eken d< >rek van anderhalf uur dat Vance giste- elangrj >n met partijleider Hoea Koeo Feng heeft kunne svoerd. Deze wees er nogmaals met na- a^® ee ruk op dat het zogenaamde communiqué Ja' an Sjanghai voor de Chinese leiders de en sno asis js voor de verdere ontwikkeling van e betrekkingen tussen China en de VS. (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. David Hildesheim, de man die geldt als het „brein” achter de ontvoering van Joanna Berbers - de veer tienjarige dochter van een Nederlandse Wilt u weten waar Yves Montand woont? 15, Place Dauphine. Of Brigitte Bardot" „La Madrague", in Saint Tropez. Catheri ne Deneuve? 36, avenue Georges-Mandel. Juliette Gréco? 33, rue de Verneuil. Ook in de rue Verneuil: Serge Gainsbourg met Jane Birkin (op nummer 5bis) Jean-Paul Belmondo? Moulin des Corbeaux in Saint Maurice. En tenslotte monsieur Hulot, alias Jacques Tati? 9, rue Voltaire in Saint Germain en Laye. Natuurlijk valt over die eisen van kunde, bekendheid en achtens waardigheid te praten. Over de kunde zijn de geleerden het meestal wel eens. Maar wat zijn de criteria voor bekendheid? In ieder geval weten de commissieleden altijd wel wie het niet méér is. Die verdwijnt uit het boek en gaat de plank op, net als de wassen poppen uit het museum van Mada me Tussaud. Het wil wel eens gebeuren dat iemand uit dit graf weer opstaat. Doch zelden.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3