Nationale Damiate evenementen Nederlanden Den Uyl wil minderheidskabinet: Coalitie CDA-VVD uitgesloten via spaarbanken Hendriks vreest toename Bijeenkomst lijkt geen acties op te leveren RUZIE OVER SLOTVERKLARING VAN APARTHEIDSCONFERENTIE LAGOS opgelicht voor 7 miljoen Aangespoelde hasj zeker zes miljoen waard klandestiene slachtingen I. oc Neckermann-reizen „GEEN TV IN VERKEERSTOREN” 4 16 september Woede om kranteartikelen ramp Tenerife Mislukte aanslag op kantoor Duitse openbare aanklager Kok Na wijziging Vleeskeuringswet VO( WE Verwijten Motie over tuin bij Het Loo aangenomen Afkeuring Internationaal Folkloristisch Danstheater Weinig heil Wist u dat wij W gratis uwgordijnen i op maat maken, ook velours. 1 9 7 7 AUGUSTUS 2 6 VRIJDAG R I Aanvang: 20.15 uur. Haarlems Dagblad: BINNEN- EN BUITENLAND In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op met dansen uit heel Europa: van de welbewaarde folklore uit de Balkan, spectaculaire dansen uit Rusland, tot dan sen uit eigen land. Zij hopen iets van het tempe rament en de levensvreugde die kenmerkend is voor de folklore, op u over te dragen. (Van onze speciale verslaggever, Fred Sanders) LAGOS. De anti-apartheids- conferentie in Lagos kwam gister avond in het laatste stadium, dat van de ruzies over de slotverkla ring. Zodra het eerste ontwerp voor die verklaring gisteravond in grote lijnen bekend werdl bleek al dat het voor de meeste Afrika nen te mager zal zijn, terwijl som mige westerse landen er zeer veel moeite mee zullen hebben. (Van l IjMl tan he Se no( Vissers kallen Sen op velijks ten do* 'ing. F issers rap vc londo jezoek en wa ifeerlc net 1< vande tich vi vinkel iverhe Siepini Overig ktorvei Beurer valient direct Oor aar d Rijk. IJmuider Courant: SA mom buite stuui de zgn. frontlijnstaten (Botswana, Zambia, Voor 1 9 Voor echte Perzen naaf^k f Stoutenbeek. Daar vindt u I een grote en prachtige I I kollektie (waaronder de 1 meest exklusieve). f stoutenbeek uiooncentrum De gereduceerde plaatskaarten (kassa openluchttheater 6,50) zijn verkrijgbaar bij A C onze kantoren: J j Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd. Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) Zeestraat 18 (Beverwijk) De wegens de weersomstandigheden uitgestelde voorstelling van het Internationaal Folkloristisch Danstheater van 18 juni 1977 vindt nu plaats op vrijdag 16 september 1977. Ook met een plaatsbewijs van 18 juni 1977 kunt u de voorstelling van 16 september 1977 bij wonen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I I I Naar aanleiding hiervan heeft de voorzitter van de Internationa le Federatie van Vliegverkeersleidersverenigingen, Daniël Monin, zich gisteren in Parijs erg opgewonden. Hij noemde de publikaties „botweg schandalig” en vooralsnog zonder bewijs. Het officiële rapport dient afgewacht te worden, aldus Monin, die zei „nauwe lijks te kunnen geloven dat verkeersleiders naar de televisie zaten te kijken op Tenerife, vooral als ons gezegd is dat het verkeer op (Vervolg van voorpagina) Den Uyls voorkeur gaat nu uit naar een links minderheidskabinet. Een kabinet van CDA en VVD acht hij uitgesloten omdat over een abortus om te beginnen al geen akkoord mogelijk is, gezien het ver kiezingsprogramma van de VVD. „Ik denk niet dat er met de VVD wel beginselen verkwanseld kunnen worden”, zei hij. Mocht het komen tot een progressief minderheidskabinet, dan is het CDA niet van plan zich te houden aan de akkoorden die tijdens het formatie-overleg gesloten zijn met de PvdA en D’66. „Wij hebben die akkoorden gesloten om een kabinet tot stand brengen en niet voor alle omstandig heden”, zo zei Van Agt vanochtend in een gesprek met een verslaggever van de NCRV-radio. Den Uyl had gezegd dat in het geval van een minderheidskabinet de akkoorden op sociaal-economisch gebied overeind moest blijven. Hij zei dat de moeilijke sociaal- economische toestand van het land dat eist. „Is het niet met medewerking van het Het Deense blad is met het verhaal gekomen dat uit de bandop namen zou zijn gebleken dat de vliegverkeersleiders op de televisie een voetbalwedstrijd volgden ten tijde van de ramp. Ook zou zijn gebleken dat dronken passagiers de stuurcabine van één van de toestellen waren binnengedrongen. De partij hasj die in de twee rubberboten werd gevonden. De mannen die deze lading, met een waarde van zes tot tien miljoen gulden, hebben achtergelaten, zijn nog spoorloos. France Soir heeft zijn gegevens voornamelijk overgenomen van Aktvelt dat meldt zijn gegevens weer te hebben van verzekerings makelaars die van 13 mei tot 2 juni in Londen bijeen waren om te praten over de verdeling van de financiële lasten als gevolg van de ramp. DEN HELDER (ANP). De hasjiesj die gisterenochtend in twee rubberboten is aangespoeld op het noorderstrand bij Eg- mond aan Zee, is zes tot tien miljoen gulden waard. Het gaat om een partij zgn. „rode libanon” van tweeduizend kilo. Een groot deel van de partij is inmiddels ver nietigd. PARUS (UPI, AFP). Het Deense blad Aktvelt en het Franse blad France Soir melden dat de verkeersleiders van Tenerife, „naar de televisie zaten te kijken toen in maart de twee Boeing- 747 toestellen van KLM en PanAm met elkaar op de startbaan in botsing kwamen, waarbij 583 mensen, meest Nederlanders, het leven lieten. Ook de Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young verzette zich met kracht CDA in het kabinet, dan is het met steun van het CDA in het parlement”. Gisteravond laat, tijdens het voorover leg tussen de vertegenwoordigers van de negen EEG-lidstaten, was nog niet duide lijk of de westerse bezwaren door iedereen in de EEG werden gedeeld. Nederland heeft zich in elk geval vóór een wapenem bargo uitgesproken. In de loop van giste ren was al gebleken dat sommige westerse landen de stroom van verwijten uit zwart Afrika en Oost-Europa niet zomaar over hun kant wilden laten gaan. De Franse en de Westduitse spreker wezen alle kritiek op hun landen categorisch van de hand. „We zitten nu al met al bijna een half jaar, zonder een effectieve regeringspleog. Dat is voor de sociaal economische gang van zaken, voor de oplossing van de pro- Het Spaanse persbureau Cifra meldde dat de politie op het eiland Tenerife gisteren het bericht heeft tegengesproken, maar dat een onderzoek naar deze zaak zal worden gehouden. Het op Tenerife verschijnende dagblad „El Dia” meldde gisteren dat meer dan 300 kilo uranium gevonden was tussen de wrakstuk ken van de KLM-jumbo en de PanAm-jumbo. die dag enorm was met 400 vluchten, het dubbele van gewoonlijk”. Monin zei dat kijken naar de televisie of luisteren naar de radio tijdens de wacht door de federatie als misdrijf wordt beschouwd en „strafbaar is bij de wet”. „Ik ben niet op Tenerife geweest, maar ik zou willen zeggen dat ik nog nooit een televisietoestel, zelfs geen draagbaar toestel, in een controletoren op een luchthaven heb gezien”. De politie op de Canarische Eilanden heeft een bericht uit een Spaanse krant ontkend dat 300 kilo uranium zou zijn gevonden in de wrakstukken van de Amerikaanse en Nederlandse Jumbo’s. blemen waar we voor staan en ook voor het gezicht van de politiek als zodanig geen goede zaak”. Dit zei voorzitter Wim Kok van de FNV vandaag in een reactie op het mislukken van de formatie. Het woord is nu in eerste instantie aan de politici en de FNV zal de uitgangspun ten in haar meerjarenprogram „vier jaar vooruit” blijven hanteren als toetsstenen bij de beoordeling van het beleid van wel ke regering dan ook, aldus Kok. „Hoe dan ook is het zaak dat er snel een nieuwe regeringsploeg moet komen. De komende maanden mogen niet verloren gaan met eindeloos geschutter over de vraag wie er straks in de regering komt. Op de meest korte termijn moet er duidelijkheid komen in de politiek. Dat is tegen de achtergrond van bijvoorbeeld de 220.000 werklozen vol strekt noodzakelijk”. Young wees gewapende actie tegen het Zuidafrikaanse bewind af, al erkende hij het recht van de volkeren in zuidelijk Afrika te strijden voor hun vrijheid. „Het is niet nodig de patiënt te doden om de ziekte te genezen”, aldus Young. Maar hij keerde zich (zonder de Sowjet-Unie te noe men) tegen degenen die van een afstand van duizenden kilometers oproepen tot (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren met grote meerderheid een motie van PvdA en VVD aangenomen waarin er bij de minister van CRM op wordt aange drongen de plannen voor de restauratie van Het Loo in Apeldoorn te heroverwe gen en van de tuin een landschapstuin te maken en geen baroktuin. Alleen PPR en CDA stemden tegen de motie. tegen de stroom van verwijten die deze week zijn uitgestort over het Westen, dat ervan wordt beschuldigd het Zuidafri kaanse apartheidssyteem economisch in stand te houden. „Ik accepteer dergelijke verwijten van zwart Afrika niet, zoals ik ook de verwijten van Zuid-Afrika niet accepteer als dat land ons ervan beschul digt Zuid-Afrika te willen vernielen”. De Tweede Kamer ging akkoord met de afschaffing van de herkeuring van vlees, wanneer dat van het slachtdistrict naar het consumptiedistrict is vervoerd. Per 1 januari wil de regering de herkeuring af schaffen, omdat de noodzaak daarvan door het vervoer in koelwagens is ver dwenen. i De Tweede Kamer sprak woensdag haar vrees uit dat als gevolg van de afschaffing het aantal noodslachtplaatsen niet meer voldoende zal zijn. Het aantal klandestiene De politie in Karlsruhe houdt er reke ning mee dat de mislukte aanslag het werk is van de uiterst linkse „Rote Armee Frak- tion”; leden van de Baader-Meinhofgroep noemen hun beweging zo. De onbekende daders drongen gistermiddag een woning in de onmiddellijke nabijheid van het kan toor binnen en bonden het daar wonende echtpaar vast. Daarna bevestigden zij de bom aan een raam en vertrokken. Uren daarna kon het echtpaar zich bevrijden en de politie alarmeren die onmiddellijk over ging tot het demonteren van de bom. In april van dit jaar werd de voorganger van Kurt Rebmann, Siegfried Buback, op straat doodgeschoten. gewapende strijd waar ze zelf buiten blijven. De Belgische Justitie heeft de indruk dat de verdachte, die een zeer luxueus leventje leidde, zijn vriend Leemans heeft omge bracht, omdat die op de hoogte zou zijn van zijn kwalijke praktijken bij De Vader landse. De Belg heeft inmiddels toegege ven dat hij de verzekeringsmaatschappij heeft opgelicht. Hij blijft echter ontkennen iets met de moordzaak te maken te hebben. slachtingen zou daardoor toenemen. De PvdA’er Voortman diende gezamenlijk met de WD’er Tuijnman een motie in, waarin de regering werd gevraagd een spreidingsplan voor noodslachtplaatsen te ontwerpen. Voortman hield zijn motie aan nadat staatssecretaris Hendriks de Kamer nadere informatie had toegezegd. Volgens de staatssecretaris zijn er nu 200 nood slachtplaatsen, terwijl er volgens de EEG slechts 100 hoeven te zijn. DEN HAAG-BRUSSEL. Een 34-jarige Belg wordt ervan verdacht de Nederland se Verzekeringsmaatschappij Nationale Nederlanden in de afgelopen jaren voor minimaal zeven miljoen gulden te hebben opgelicht. De Belg, die van de miljoenen fraude wordt beschuldigd, zit in Brussel vast op verdenking van moord op zijn evenoude vriend Jozef Leemans. William van der G. werkte in Antwerpen op het hoofdkantoor van het verzekerings bedrijf De Vaderlandse, een dochtermaat schappij van Nationale Nederlanden. Hij was speciaal belast met autoschaderege- lingen. Uit de eerste onderzoeken is inmid dels duidelijk geworden dat hij op zeer slimme wijze in de boeken heeft zitten knoeien en niet bestaande firma’s bij scha degevallen opvoerde in zijn dossiers. De Franse vertegenwoordiger Albert Thabault en de Duitse staatssecretaris Klaus von Dohnani spraken met klem te gen dat hun landen Zuid-Afrika helpen met de wapenleveranties en bij het onwik- kelen van kernwapens. Von Dohnani ver weet de anti-apartheidsbewegingen dat zij de beschuldigingen op dat terrein staven met documenten waarvan de Bondsrege ring heeft bewezen dat ze vals zijn. beschuldigingen aan het adres van Frank rijk en West-Duitsland overigens staande houden, keurden gistermiddag de gemeen schappelijke verklaring af, die de Belgi sche minister Henri Simonet dinsdag had afgelegd namens de negen EEG-landen. Dit is meegedeeld bij de presentatie van Neckermann’s winterprogramma, donder dag in Amsterdam, door directeur J. Mey er van de Amsterdamse spaarbank. Het aantal verkooppunten van Neckermann’s vakantiepakket wordt hiermee verdub beld. De Amerikaanse VN-vertegenwoordiger Young zou het einde van de conferentie, AMSTERDAM. Vier spaarbanken in het Noorden, Zuiden en in de Randstad beginnen per 1 december met de verkoop van vakantiereizen van Neckermann. De ze banken zijn de Bondsspaarbank Noord- Nederland, de Bondsspaarbank in de driehoek Breda-Dordrecht-Eindhoven, de Spaarbank voor de stad Amsterdam en de Nutsspaarbank West-Nederland, die sa men 360 vestigingen hebben. Op een persconferentie noemden de anti- apartheidsbewegingen, bij monde van de Nederlandse Conny Braam, het EEG-be- leid tegenover Zuid-Afrika „een hypo criete poging de wereldopinie voor de gek te houden”. Zij eisten van de EEG-landen zich alsnog unaniem uit te spreken vóór een bindend wapenembargo tegen Zuid- Afrika. dat vanavond werd verwacht, niet afwach ten. Hij zou vanmorgen al naar Zuid-Afri ka vertrekken. Samen met de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, David Owen, die vanmorgen vroeg in Lagos werd ver wacht, gaat Young naar de Zambiaanse hoofdstad Loesaka. Volgens onofficiële berichten zouden Young en Owen, de au teurs van het nieuwste vredesplan voor Rhodesië, in Loesaka overleg voeren met volgens zouden zij ook in Johannesburg en wellicht in de Rhodesische hoofdstad Sa lisbury het plan bespreken. In Lagos wordt intussen steeds duidelij ker dat de VN-conferentie voor actie tegen apartheid, zoals te vrezen was, geen actie zal opleveren, hooguit een mooi klinkende verklaring. Vertegenwoordigers van de verschillen^ de anti-apartheidsbewegingen, die op dé eigenlijke conferentie nauwelijks aan bod zijn gekomen, hebben de taak gekregen het ontwerp voor de verklaring van Lagos op te stellen. Wil dat ontwerp voor alle delegaties aanvaardbaar zijn, dat zal het opnieuw een nietszeggend stuk moeten worden. Grote iet aan ledrijf ledrijvi tustwa; -ven lani n een li icheren angs di Johar ichter 2 lanig o, ijkt te itreng lantalo lende si lienst i ionden ■jjezet. V :ou vra ian zoi Lniks”. geweest Heen, Me\ niet 2 Al c het d< Mevrt punt i geroyi ventii de na kruid* ander en pi leden gekia daar menti inteer wordl laant. Vertegenwoordigers van zes anti-apart heidsbewegingen in EEG-landen, die de Hetzelfde geldt voor landen die Zuid- Afrika kerntechnologie hebben geleverd. Namen werden, voor zover bekend, in het eerste ontwerp niet genoemd, maar over duidelijk worden Groot-Brittannië, West- Duitsland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten bedoeld - deze landen, in elk geval West-Duitsland en Frankrijk, hebben ern stige bezwaren tegen de ontwerp-verkla- ring. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Volgens staatssecreta ris Hendriks (Volksgezondheid) is de vrees van de Tweede Kamer voor een toename van het aantal klandestiene slachtingen „waarschijnlijk niet geheel ten onrechte”. De staatssecretaris zei dit gisteren bij de voortgezette behandeling van de wijziging van de Vleeskeurings wet. De veterinaire inspectie, de vlees keuringsdiensten en de algemene inspec tiedienst zullen niet aarzelen om tegen eventuele overtredingen op te treden, al dus Hendriks. j Zo staat er in, dat een verplicht wapen embargo tegen Zuid-Afrika moet worden afgekondigd door de Veiligheidsraad en worden de landen die in het recente verle den wapens of onderdelen hebben gele verd aan de regering-Voster, ook al ging dat via omwegen, veroordeeld. De hasj werd gisterochtend ontdekt door een weknemer van rijkswaterstaat die met zijn auto over het strand reed. Hij stuitte bij paal 36 op twee mannen met rubberboten. Ze zeiden dat hun reisdoel Texel was. Op zijn vraag wat er in al de pakken in de boten zat, kreeg gij als ant woord: „Verpakkingsmateriaal”. Toen er nog een aantal nieuwsgierige helmplan- ters uit de duinen kwam kijken en de waterstaatsambtenaar de politie ging waarschuwen, kozen de twee mannen het hazepad. Een zoekactie leverde niets op. De politie vraagt zich af hoe de twee rubberboten op het strand zijn terechtge komen. In de omgeving op zee kon geen verdacht schip worden gesignaleerd. Ge probeerd wordt nu de herkomst van boten en motoren te achterhalen. De heer Meyer meende dat met deze uitbreiding van het dienstenpakket van de spaarbanken een goede slag geslagen was, aangezien het publiek dat bij Neckermann boekt, met inkomens tot 40.000 gulden hetzelfde is dat bij de spaarbanken pleegt te beleggen. De Amsterdamse spaarbank had eerder zo’n overeenkomst gehad met de Nederlandse Reis Vereniging. Aange zien de klanten van de NRV over het algemeen niet bij de spaarbanken kwa men, was de overeenkomst weinig zinvol gebleken. Inmiddels is zij beëindigd. Tanzania, Mozambique en Angola). Vér- foezir ziet i toler i Breestraat 82-84-Beverwijk-Tel (02510) 29033 P In een lijmpoging ziet Den Uyl weinig heil. „Op zich wijs ik een poging van een deskundige niet af, maar gezien de aard van het abortusprobleem lijkt het me niet erg zinvol”. Naar verluidt zou het CDA nog wel voor lijmen zijn bijvoorbeeld door het benoemen van een informateur. De meerderheid van de socialistische fractie is wel huiverig voor een progressief minderheidskabinet omdat dat altijd af hankelijk zal zijn van meerderheden die uit andere partijen bestaan. Hoe De vertegenwoordiger van PanAm in Madrid, Stanley Bauser, verklaarde dat de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij de zaak zal nagaan. Volgens hem is het niet mogelijk dat tijdens een passagiersvlucht uranium wordt vervoerd. Wel is.het mogelijk dat niet-actieve uranium gebruikt wordt bij de bouw van de vliegtuigen. Neckermann heeft besloten voor volgen de zomer ook busreizen te gaan verkopen. Daarnaast is het aantal vliegbestemmin- gen uitgebreid. Voor een reeks bestemmin gen rondom de Middellandse Zee hoeft niet langer een toeslag te worden betaald voor een eenpersoonskamer. Nieuwe bestemmingen van Neckermann zijn New York, Jamaica en Cuba, waarbij volgens directeur Fritz Aronson het voor de Cubanen een belangrijk argument zou zijn geweest dat zij de Nederlanders kon den tonen dat de van hieruit verstrekte ontwikkelingshulp was besteed in de bouw van ziekenhuizen enz., en niet voor Cuba’s militaire operaties in Angola. KARLSRÜHE/STUTTGART (DPA). Onbekenden hebben gisteren een po ging gedaan een aanslag te plegen op het kantoor van de hoogste openbare aankla ger in de Bondsrepubliek, Kurt Rebmann. Op het allerlaatste moment kon de politie een bom onschadelijk maken, die in een woning op 100 meter afstand van het kantoor van Rebmann geïnstalleerd was. De WD’er Tuijnman vroeg in de motie, die mede ondertekend werd door Voort man, de tarieven voor zelfslachtende sla gers zo vast te stellen, dat zij in een redelij ke concurrentiepositie ten opzichte van de grotere slachtbedrijven komen te staan. Volgens de motie bestaat het gevaar dat de zelfslachtende slagers als gevolg van de hoge tarieven het zelfslachten zouden moeten beëindigen. Hendriks zegde de Ka mer toe maatregelen te nemen wanneer dat het geval is. Hij noemde daarom de motie overbodig. Volgende week dinsdag zal over de motie-Tuijnman worden gestemd. I i In 19 lij biet ets blij net zie tingskt ;oed d; lerinnt Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem strie V< Tel 023-323925 Wk n°l 's Maandags gesloten varen c poeit rr keft”. Haarlems Gordijnenhu' schoud iden tre .pijp- Na d Kampe Ministe Daar v comptï waar b de fun zijn ge Hij is c nog eei momei functie directe drijf ii hectan Noord kwart Ongev op de

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4