L Twee inbraken zonder buit Volkstuinders in Santpoort accepteren geen wilde tuin Rugletsel bij kolen lossen m UB'! If j 9? Wethouder Meijer blij met actie Lange Nieuw w.ii - t l ai twi Ideeën Handel Orde Continuïteit in de bouw VOORSTEL ROYEMENT NA WEIGERING ONKRUID TE WIEDEN VERZAKKING IN COENTUNNELWEG Wachthuisjes voor bus op de Stationsweg OOREBEEK, NA 11 JAAR BAAS VAN HEI STAATSVISSERSHAVENBEDRIJF Kruiden en wilde planten Water Veranderingen L 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 7 AUGUSTUS 2 6 VRIJDAG ts BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? e- ie je n. Hg* a: re re n- (Van een onzer verslaggeefsters( SANTPOORT. De leden van de volkstuindersvereniging IJ mond staat zaterdag een moeilijke beslissing te wachten. In een buitengewone algemene ledenvergadering, waarin het door het be- met stuur voorgestelde royement van de Santpoortse mevrouw A. M. •ambia, Voortman-Kikkert aan de orde komt, zullen de leden zich moeten bezinnen op vragen als „wat is tuinieren”, „wat is onkruid”, „hoe netjes ziet een fatsoenlijk tuintje eruit” en „hoe groot is onze onderlinge tolerantie of liever het gebrek daaraan.” De zaak met de grootste sortering VOOR HEDENDAAGSE MODE u TERLENKA PANTALONS ook soul va 52,50 U Corduroy spijkerbroeken en jacks LEVI’S - LEE - LOIS - BOBOS - TRIPPER - RANGER - ZEILJOP- PERS - RUITENJOPPERS EN JACKS (TYPE SUEDE) o KLEINE HOUTSTRAAT 2a - HAARLEM - TELEFOON 321823 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De contouren tan het langgerekte bouwsel aan tie noordelijke walkant van de (issershaven, beter bekend als de lallen van de rijksvisafslag, wor- len op een architectonisch nau welijks storende wijze onderbro ken door een kubusachtige verho ring. Het kantoor van het Staats- issershavenbedrijf. Een stenen rap voert naar een immense hal. londom deze ruimte, waarin de jezoeker zich meteen al wat verlo- en waant, grote kantoorruimten. Sfeerloze lokalen waar, achter net loketten uitgeruste glazen randen, administratief personeel Bich verdiept in de paperassen- Irinkel van het bedrijf. De stilte bverheerst. Op de eerste ver dieping geen glazen wanden. Overigens hetzelfde wat uitge- ktorven sfeertje. Op één van de Beuren prijkt een nauwelijks op vallend bordje met het opschrift Ldirecteur”. Het domein van baas I. Oorebeek. Al elf van de veertig aar dat hij in dienst is bij het Rijk. VOÖR AL UW ELEKTRAWERK „BRANDENBURG” Wkinn VAN RIXEL zo’n drukker (ADVERTENTIE) Ik geloof onvoorwaardelijk VELSEN van de visserij in herstel (ADVERTENTIE) II rf- J. Oorebeek midden in de bedrijvigheid van de hem vertrouwde omgeving van de vishallen. ’9033 2t Tijdens de vergadering van de commis sie openbare werken stelde de wethouder verder de. inmiddels gestarte actie voor beveiliging van de Lange Nieuwstraat ver standig te vinden. „Het zal goed zijn in zicht te krijgen in de meningen binnen de Velser bevolking hierover”, aldus de wet houder. „Er is in het verleden al veel gesproken over dit probleem, maar het is goed om ons als commissie te beraden of er een oplossing is te vinden die de veilig heid kan verhogen. Ik ben in elk geval zeer nieuwsgierig naar de uitslag van de ’’en quête” die nu wordt gehouden”. 1). Vér- burg en tad Sa- Mevrouw Voortman, die zelf overigens niet zo vreselijk zwaar tilt aan de hele geschiedenis, is altijd al een wat vreemde eend in de bijt geweest, zo blijkt. „Zo heb ik nooit gif willen gebruiken ter bestrij ding van bijvoorbeeld luis: er zijn ook andere en minder gevaarlijk manieren. Maar wanneer de buren wisten dat je niet spoot, werden ze kwaad. Naar mijn metho de, op basis van brandnetels, wilden ze niet luisteren. De hele tuin gebruikt gif, want dat wordt met kilo’s zo in het winkel tje verkocht." Zonder ook maar één kwaad woord te zeggen van zijn collega’s is het natuurlijk wel eens zuur voor ons geweest dat afsla gen als Goederede, Lauwersoog en Den Helder zich gingen toe leggen op platvis. Vergeleken in opbrengst is dat een aan trekkelijke zaak. Als ze daar 200 kisten tong neerzetten moeten wij om dezelfde omzet te bereiken 2000 kisten koolvis ver werken. Nu er door de quotering de klad in de tong komt hebben wij daar natuurlijk relatief minder last van”. Verder ben ik voorzitter van de ideeën commissie van het ministerie. Veel zaken die als „vinding” worden aangedragen zijn vaak niet nieuw. Maar op 31 maart hebben we toch nog 15.000 uitgekeerd aan een knaap die een idee had over de horizontale toepassing van schroefankers van dam- wand. Het voordeel was dat je de oevers niet hoeft af te graven. Het is onder andere toegepast in het Markkanaal en het Noord- hollands Kanaal”. Zou de jubilaris (40 jaar) nog iets kwijt willen? „Zeker! Ik vind het jammer dat er de laatste tijd in tal van publikaties negatief wordt geschreven over de visserij. Door de eeuwen heen zijn er vaak moeilijkhe den geweest in deze bedrijfstak. Die zit ten er als het ware ingebouwd. Ze zijn altijd overwonnen. We blijven ondanks alles de grootste visaanvoerhaven van Nederland. Of die vis nu wel of niet aan de afslag komt. Het is altijd nog een bedrijf waar keihard wordt gewerkt. Er is vaak weinig luxe aan boord. Ik ben er trots op dat ik me daar dichtbij betrokken voel”. De heer F. P. C. Perquin (PvdA) gaf als zijn mening, dat bij het bouwbeleid de continuïteit in de bouw niet de hoogste wijsheid is. Daar was de heer Roozen het wel mee eens, maar hij merkte daarbij op, dat die continuïteit wel prijsverlagend werkt. In de loop van de tijd is de kuil al vele malen opgevuld met asfalt. De laag ter plaatse is nu al 1,5 meter dik. Totaal is het dijklichaam al weer 1,80 m gedaald als gevolg van de slechte bodemgesteldheid. Dit proces zet zich nog steeds voort. rf- Mevrouw A.M. Voortman in haar „wilde” tuin op het complex van de volkstuindrsvere- niging IJmond in Santpoort. Haar interesse gaat uit naar kruiden, wilde planten en struiken. VELSEN. In de nacht van woensdag op donderdag werd op twee plaatsen inge broken. In beide gevallen werden forse vernielingen aangericht zonder dat er iets werd buitgemaakt. Bij het bollenbedrijf Maarschalk aan de Rijksweg in Santpoort kwam ongewenst bezoek binnen door verbreking van een ruit aan de zijkant van het kantoorge bouw. Kasten en laden werden met een breekijzer opengebroken. De inhoud werd over de vloer verspreid. Er wordt niets vermist maar de schade aan het interieur loopt in de duizenden guldens. Aan de Halkade in IJmuiden kwam bij het visrestaurant Beusenberg ongewenst bezoek binnen door het forceren van een deur aan de achterkant. Twee fruitauto maten werden opengebroken. Ze waren leeg en ook elders in het restaurant was niets te halen. ■- A De bedrijven op het grondgebied van het Staatsvissershavenbedrijf waren ooit alle maal direct of indirect afgestemd op de visserij. Daar is de laatste jaren verande ring in gekomen. Heeft dat iets te maken met een „achteruitgang” van IJmuiden als vissershaven? Johannes Oorebeek steekt opnieuw de brand in zijn pijp die was gedoofd. Zit duidelijk ontspannen op zijn praatstoel. Over de bestemming van het grondge bied van het bedrijf weet de nu 60-jarige directeur Oorebeek te vertellen: „We hebben altijd het principe gehul digd dat de grond er in de eerste plaats is voor de visserij en de vishandel. Op de derde plaats voor toeleveringsbedrijven en overige zaken. Er is nooit een bepaalde branche uitgesloten”. VELSEN. Het college van B. en W. van Velsen heeft besloten een geldbedrag be schikbaar te stellen voor het plaatsen van een wachthuisje voor de bus op de hoek Stationsweg/Van Tuyllweg in Velsen-Zuid. Dit op verzoek van een zeventiental omwo nenden. De raad kan hierover binnenkort een voorstel tegemoet zien. d) ifwach- id-Afri- minis- I Owen, rd ver- jiaanse •fficiële de au- m voor ■en 1 !k „Tja, het zou niet best zijn als die er niet was. Mijn vrouw en ik zijn trouwe concert en theaterbezoekers. Ik ben voorzitter van de Commissie van Plaatselijk Bestuur van de Reddingsmaatschappij. Als er wat loos is zorg je dat je er bij bent. Vanaf de kustwacht volg je de acties die de jongens ondernemen. zal zonder twijfel laten weten hoe ontzet tend blij ze is dat Johannes Oorebeek er was om de bedrijfstak, die het in die tijd vaak hard te verduren kreeg, naar rustiger water te manoeuvreren. chillen- op dé lan bod ■kregen i Lagos >or alle zal het moeten zich gedurende de afgelopen elf jaar heeft voltrokken, afgekomen op de man die het beleid van zijn bedrijf daarop moest af stellen? „Dat de visserij aan sterke veranderin gen onderhevig zou zijn, was in 1966 al wel te voorzien. Dat het zich allemaal zo snel zou voltrekken niet. Er voer toen al een enkele vriestrawler. Voor zover de haring niet stevig gepekeld in de vaten zat, moest ze snel worden afgezet. De vissers Waren overgeleverd aan de daghandel. Als inge vroren stapelprodukt deden de voordelen zich duidelijk gelden. Wat natuurlijk ook enorm heeft bijgedragen tot het aan boord invriezen was de bestrijding van de ha- ringworm. Bij de keus tussen óf zwaar pekelen óf invriezen op 25 graden onder nul, kreeg de vriesmethode de voorkeur. Dat is snel gegaan. In de grote visserij was in het buitenland de verwerking aan boord al bekend. De haringvisserij verdraagt zich echter niet met een fabrieksschip. Nederland heeft zich eigenlijk nooit bezig gehouden met industrievisserij. Het heeft zich altijd dui delijk gericht op de menselijke consump tie. De Denen en Noren waren en zijn typische industrievissers. Toch misschien wel goed om daar onder de huidige om standigheden eens even bij stil te staan. Er is namelijk al zo veel over overbevissing gezegd en geschreven. De Nederlanders zijn daarbij zeker niet de boosdoeners al is het natuurlijk wel zaak dat met de moder ne vangstmethoden er structureel veel is veranderd. Het is zaak om rationeel te blijven vissen. De haring is een vis die zich snel herstelt. We zitten in een moeilijke periode maar ik zie er nog wel degelijk toekomst in”. Daarom vond zij ook, terugkomend na een periode van ziek zijn deze zomer een briefje met het dringende verzoek dat „on kruid” te wieden. Maar wat voor anderen In het IJmondcomplex aan het Groene- laantje, waar in alle tuinen de planten en gewassen op gelijke, nauwkeurig gemeten afstand van elkaar staan, krijgt het woord „orde” duidelijke inhoud. De tuin van me vrouw Voortman valt hier, zonder ver waarloosd te zijn, inderdaad uit de toon. VELSEN. Wethouder J.W. Meijer is van plan binnenkort het probleem van de verkeersveiligheid op de Lange Nieuwstraat in de commissie openbare werken aan de orde te stellen. Hij heeft dit donderdagavond gesteld in antwoord op vragen hierover van het PvdA-raads- lid J. Porck. Zonder gif, zonder kunstmest, gebruik makend van het natuurlijke nut van be paalde gewassen tuinierde mevrouw Voortman op een afwijkende manier. Sinds zij echter vorig jaar besloot de „ge cultiveerde” planten uit de tuin te halen en ■MMMj Bleef er tijd voor hobby's? Directeur Oorebeek lacht fijntjes. Ver draait zijn zetel om wat makkelijker te zitten. Volgende week donderdag wordt direc teur J. Oorebeek het middelpunt van een feestelijke gebeurtenis. De viering van zijn 40-jarige dienstverband bij het Rijk. De laatste elf jaar was dat op een centrale (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Tijdens de openbare raadsvergadering heeft de heer B. ten Haken (VVD) donderdagavond zijn onge rustheid uitgesproken over de continu ïteit in de bouw te Heemskerk, mede met het oog op de werkgelegenheid. Een 23-jarige inwoner van Alkmdar raakte donderdagochtend zwaar gewond bij een bedrijfsongeval aan de Ertskade. Bij loswerkzaamheden in het ruim van het Poolse kolenschip Manifest Lipcorvy viel hij vanaf een berg kolen op een verplaatsbare loskraam. Met rugletsel en zware inwendige kneuzingen is hij naar het Beverwijkse Rode Kruisziekenhuis overgebracht waar vrijdagmorgen zijn milt operatief is verwijderd. Zijn toestand- is nog steeds zorgwekkend Het stukje rijksgrond aan de IJmuiden- se haven kent van oudsher een aantal geheel eigen voorzieningen. In 1933 werd gestopt met de waterwinning. Twintig jaar later werd het contract dat met de gemeen te was afgesloten over waterleverantie aan het visserijbedrijf opgezegd. In 1954 is het bedrijf op advies van het Rijks Instituut post in de visserijwereld. Diezelfde wereld voor de Drinkwatervoorziening zelf weer gaan pompen. Overigens is het leidingstel- sel met een handomdraai aan te sluiten op dat van het gemeentelijk waterleidingbe drijf. 55555555555 55555555555555555^5555555555555 555'55'55^55'5V5<i555.5*5*i555«'555-»553$5S5«~:5»54; Al deze vragen kunnen voortkomen uit het door het bestuur opgestelde voorstel. Mevrouw Voortman namelijk staat op het geroyeerd te worden omdat zij een oncon ventionele tuin heeft. Een tuin waarin zij de natuur de vrije loop laat, waarin vele kruiden te vinden zijn, pompoenen en ook andere groenten, een tuin waarin grassen en planten staan die door alle andere leden als uit te roeien onkruid worden geklassificeerd. Dat mevrouw Voortman daar anders over denkt, daar ook argu menten voor aanvoert, is blijkbaar niet interressant. Een tuin als een „woestenij” wordt op het complex aan het Groene- laantje niet geaccepteerd. kruiden te gaan zaaien, is de boot aan. „Ik vond het leuk om te kijken wat er in die tuin gebeurt, welke wilde planten komen, verdwijnen, naar welke plaatsen ze groeien. Elk jaar zie je weer andere plant jes. Paddestoelen zijn er nu ook. Het ge heel krijgt een heel eigen milieu. Het is geen wildernis, al zijn het wilde planten en kruiden. Je kunt niet alles laten gaan en hebt er dus net zo goed onderhoud aan als aan een „gewone” tuin. Maar dat wordt op het complex niet begrepen. Tussen mijn groenten bijvoorbeeld groeit Muur, een gewasje dat het vocht in de grond vast houdt, dus dat is goed. Maar toen werd mij verweten dat je door het onkruid de wor teltjes niet meer kon zien.” „Kijk", zo vervolgt mevrouw Voort man, „ik vind het best om me aan de regels te houden die de hoogte van de heg bepalen en die stellen dat er onder de heg niets mag groeien. Verder vind ik dat je zelf moet bepalen wat je op de grond doet. Ik vind mijn tuin zo hartstikke fijn, ter wijl anderen er bijvoorbeeld de voorkeur aan geven veel groente te kweken, dat gun ik ze ook, dat is ieders eigen zaak. Ik vind dit toevallig leuker, want onkruid zijn voor mij ook planten. Maar voor de tuin commissie, die maandelijks de tuinen keurt, is dat niet zo. Die namen mij ook kwalijk dat ik geen pad had, dat was niet (ADVERTENTIE) FyOUR S1YLÉT AMSTERDAM. Onmiddellijk ten zuiden van de afslag naar IJmuiden ver toont het dijklichaam van de Coentunnel- weg over een afstand van 200 meter een ernstige verzakking. Weggebruikers die richting Zaanstad-Amsterdam rijden, worden gewaar dat ter hoogte van de basisweg zich een kuil van 80 centimeter in het wegdek bevindt. In werkelijkheid is de verzakking veel omvangrijken Wethouder *H. J. M. Roozen antwoordde, dat het aantal woningen dat op het ogen blik in Heemskerk per jaar gereed komt gesteld kan worden op 350 en dat ligt boven het richtgetal dat door de raad is bepaald op 250. In 1916 werd hij geboren in Maassluis, dl Hij bleef er hangen tot 1940. Uit die tijd is Iets blijven hangen wat hij zijn hele leven KOUlinet zich heeft meegedragen. De aantrek kingskracht tot het water. „Het doet me goed dat ik hier aan zo veel water zit. Veel herinnert aan Maassluis. Eeuwenlang een V||ra Vissersplaats maar helaas door de indu- s fetrie verdrongen. Vlaardingen is natuur lijk nog een zetel van de visserij ook al ^^y/varen de schepen op IJmuiden. Het water BnflPboeit me. Het beeld is altijd wisselend. Het leeft”. De spreker tuurt even over zijn lijnenhu' |schouder naar buiten en doet een beschei dden trek aan zijn ontegenzeglijk gezellige -PijP Na de school voor reserve-officieren in Kampen, belandde J. Oorebeek op het Ministerie van Waterstaat in Den Haag. Daar werd hij aangesteld op de afdeling comptabiliteit. De financiële afdeling waar hij gedurende 29 jaar in verschillen de functies uitgroeide tot een expert op zijn gebied. In 1966 realiseert hij zich dat. Hij is dan 50 jaar en beseft dat als hij ooit nog eens een overstapje wil maken nü het moment daar is. Hij solliciteert naar de functie die hij nu nog bekleedt. Wordt directeur van het Staatsvissershavenbe drijf in IJmuiden. Wordt baas over 120 hectaren terrein aan de mond van het Noordzeekanaal. Het water beslaat een kwart gedeelte van de totale oppervlakte. Ongeveer 80 vaste werknemers staan er op de loonlijst van het bedrijf. Hoe is de ontwikkeling in de visserij die M$$SW$*S5$«*«S5$S5$«S$$55555555555555555555555555555555555555555555555555555555555 Opmerkelijk betrokken bij het onderwerp van het gesprek. „Daar is geen sprake van.Ik wil zeggen van enige achteruit gang. Natuurlijk is de aanvoer van inge vroren vis van invloed geweest op de aan voer van verse vis die op de afslag terecht komt. Maar alle beschikbare ruimte in de hallen wordt nog regelmatig gebruikt. IJmuiden heeft altijd een pré gehad bij de vissers. Het ligt gunstig ten opzichte van de visgronden. Je kunt er onder alle weers omstandigheden binnenlopen. We be schikken over een ruime vishal en de koopkrachtige handel is hier gevestigd. een fraaie struik en boerenkool of bloeien de Chrysanten zijn, zijn voor haar de brandnetels, hfet Fluitekruid, Salie of de Mintstruik. Ze heeft dus niet gewied. Na de niet opgevolgde reglementaire waarschuwingen achtte het bestuur van de vereniging de tijd rijp het voorstel tot royement aan de algemene vergadering voor te leggen. Secretaris J. Hendriks zegt in deze te weten „waar de bestuurlijke plichten staan”. Artikel 140 uit het huis houdelijk reglement van de vereniging vormt de basis waarop het royements- voorstel steunt. De secretaris kan echter niet vertellen wat de essentie uit dit arti kel is. Dat weet ik zo niet en ik heb geen tijd om dat op te zoeken. „Bovendien”, zo vervolgt hij, „is dat huishoudelijk regle ment bestemd voor de leden. Daarbij wil ik de vuile was niet buitenhangen, die verantwoording hebben wij als bestuur ook tegenover onze leden”. Toekomstige leden, voor wie deze zaak wel van invloed kan zijn, vormen geen punt: „Toekomsti ge leden, zegt u? Dat is geen probleem: we hebben toch een wachtlijst.” De buitengewone algemene ledenverga dering van de volkstuindersvereniging IJmond wordt zaterdag om half drie ge houden in het verenigingsgebouw „De Vi- taminebron” op het complex aan het Groenelaantje in Santpoort. Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02SS0-13405 Grote ramen geven uitzicht over de aan iet aan het water grenzende deel van het jedrijf. Aan de overzijde van dat water jedrijvigheid op de Trawlerkade. Meer tustwaarts vervaagt het beeld van de ha- ■ven langs semafoor en vuurtoren. Lost op in een lichte nevel boven de zee. Meeuwen beheren als witte schichten schreeuwend langs de vensters. I I Johannes Oorebeek zit een beetje statig M. M. achter zijn houten bureau. Strategisch zo danig opgesteld dat het de kale ruimte wat lijkt te vullen. Een even vriendelijk als kreng ogende man. Blauwe blazer, grijze bantalon, lichtgeel overhemd met bijpas sende stropdas. Veertig jaar ambtenaar in dienst van het Rijk. Daarvoor wordt hij Öonderdag 1 september in het zonnetje gezet. Voor hem hoeft dat niet. „Als je me Zou vragen „wat heb je vandaag gedaan” dan zou ik eigenlijk moeten antwoorden Lniks”. Maar toch ben ik aldoor bezig geweest. Ik bedoel maar je doet het niet Heen, maar met elkaar”. netjes. Nu groeide op mijn „paadje” ca- mille. Dat heeft nu eenmaal de eigen schap te groeien in die grond die wat aangestampt is...een pad dus. Als de ca naille uitgebloeid is en ik heb het geplukt om te drogen, is het pad er weer. Maar ze snappen het niet. Ze vinden het niet net jes en ik heb ze wel meegenomen om te laten zien wat er allemaal groeit, maar ze nemen niet eens de moeite om te kijken wat er staat, al praat je als Brugman en struinen er zo doorheen. Het maakt zoals zij zeggen „een slordige indruk” en dat is men niet gewend.” e tegen punt na zon VW Iaren uit de vereniging ■n actie nkende Y;,. Oosterduinweg 29 WHHMM tel. 14768 IJmuiden

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5