1L Misverstand over regionale culturele beleidscommissie oprichting van regionale studiegroep Slibberg dreigt probleem te worden Veel publiek bij fosfaat- discussie HOOGHEEMRAADSCHAP WIL MILIEU-HEFFING MATIGEN Beraad resulteert in II I SOELLAART voor sport en camping “fl Heemskerkse vertegenwoordiging in gasbedrijf RUIME MEERDERHEID WIJK AAN ZEEËR OUDERS GEEFT FIAT Son McGauley met blues in Alpha-soos Continuïteit in de bouw Dick Kuijs bespeelt het carillon SUB 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 7 AUGUSTUS 2 6 VRIJDAG 8 Uitstel (Van een onzer verslaggeefsters) WIJK AAN ZEE. Na jaren van heen-en-weer gepraat is de kogel door de kerk: Wijk aan Zee krijgt z’n samenwerkingsschool. Nu ruim 82% van de betrokken ouders in het kader van het ou- derreferendum heeft laten weten geen moeite met het voorgestelde inhoudelijke en bestuurlijke mo del te hebben, hebben de aan het overleg deelnemende groeperin gen unaniem besloten de plannen om tot de oprichting van één sa menwerkingsschool voor open baar en bijzonder onderwijs in de badplaats te komen verder te ont wikkelen. Voortvarendheid kan hen daarbij niet worden ontzegd volgende week reeds komt de zogenoemde planningscommissie bijeen om zich over de volgende stappen te beraden. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Waarom betaalt de burger in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal de hoog ste milieu-heffing in ons land? Jaarlijks ontvangt het hoogheemraadschap van Uitwaterende Sluizen 38,80 per inwoner (een gezin wordt voor 3 ver- vuillingseenheden aangslagen, een ongehuwde voor 1) en dat zindt de actiegroepen in de provincie, die tegen de hoge aanslag protesteren, niks. Waardering Over volledig dagonderwijs voor „restgroep" „Rakker” Groen licht voor de samenwerkingsschool (ADVERTENTIE) BEVERWIJK. „Er staat ons een enorme slibberg te wachten. Wij zul len hard moeten werken om niet aan het dreigende slibprobleem ten on der tegaan.” Het slib wordt in natte toestand door een particulier bedrijf afgeno men, dat het verwerkt tot zwarte grond. Deze grond is volgens het hoogheemraadschap uitstekend ge schikt als meststof en grondverbete- ringsmiddel in plantsoenen en op sportvelden, in de bloembollenteelten de particuliere zwarte-grondhandel. De landbouw profiteert in mindere mate van het slib, omdat de deskundi gen het nog niet eens zijn over de hoeveelheden slib, die nodig zijn om het hoogste rendement te behalen. In Wet- Ge- n na (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Alpha Sociëteit aan de Moensstraat opent zaterdag 27 augus- tus het nieuwe seizoen met een optreden van blues-zanger-pianist Son McGauley, in 1920 in Roemenië geboren, die in één van zijn songs vertelt, dat hij al blues kon zingen voordat hij kon lopen: „When I was brought into this world, some old gipsy woman cut the cord, slapped my ass en I started hollering the blues”. Op zijn der tiende jaar liep hij van huis weg en hij is nog steeds onderweg. Son heeft gevochten in de Spaanse burgeroorlog en in de twee de wereldoorlog. Hij kent de gevangenis van binnen. Zijn veel bewogen leven en zijn zigeunerafkomst geven zijn songs een tintje felheid. Onder leiding van mr. C. Stapel (vice- voorzitter van de Commissie Open School) hielden de deelnemers aan het beraad zich vooral bezig met de vraag, welke onder wijskundige vorm naast of in aanvulling op de huidige mogelijkheden het beste zou aansluiten op de wensen van deze „rest groep”. Met die „restgroep” heeft men de groep 16-tot 19-jarigen op het oog, die al dan niet gediplomeerd graag verder wil studeren, maar voor wie aan volledige dagopleidingen momenteel weinig of niets ’oorhanden is. aantal vrijwilligers. Er is een vaste kern, maar die behoeft dringend aanvulling. Uitvoerig gediscussieerd werd over het vraagstuk, of niet eerst de landelijke ont wikkelingen dienden te worden afge wacht, vóór men de problematiek in een Kleine Houtstraat 53-51 -49a Hoek Ged. Oude Gracht, tel. 32 37 35, Haarlem. GRATIS CONTANT ZILVERZEGELS (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Tijdens de eerste openbare vergade ring van de gemeenteraad na de vakanties - ook de eerste onder leiding van burgemeester J.H. Kok - ontstond er enig misverstand over de beleidscommissie regionaal theater - en muziekbeleid. De raad moest daarin uit zijn midden twee leden benoemen. Dit leidde er toe, dat het betreffende raadstuk is ingetrokken en dat er eerst verder over wordt gepraat in de commissie culturele zaken. Namen van kandidaten zijn nog niet genoemd. De heer P.F. Dudink (CDA) stelde enige vragen over de officiële status van deze commissie. De heer F.P.G. Per- quin vond ook, dat de drie IJmondgemeenten die in de commissie vertegenwoordigd zijn, eerst maar eens moe- ten uitmaken wat voor soort commissie het wordt (op basis van de gemeentewet, op basis van de wet op de gemeenschappelijke regelingen of zo maar een overleg commissie). „Om de wethouder voor culturele zaken niet zwaarder te belasten”, zoals de heer Perquin zich later nader verklaarde, gaf de PvdA-fraktie de voorkeur aan het aanwijzen van twee raadsleden, in plaats van zoals door B. en W. voorgesteld één raadslid en één portefeuille houder. De woordvoerder van de PvdA vond in elk geval, dat de „terugkoppeling” naar de raad veilig gesteld zou moeten zijn omdat er nogal belangrijke zaken aan de orde komen, Ir. M. H. K. Gast, directeur van de technische dienst van het hoogheemraadschap, probeerde donderdagmorgen in de tent bij de rioolwaterzuiveringsinstallatie te Beverwijk, een antwoord op „die toch gerechtvaardigde vraag" te vinden. Hij kwam tot de conclusie, dat de forse milieu-heffing in Noord-Holland-noord wordt veroorzaakt door de hoge investeringen in de waterzuive ring, de slechte bodemgesteldheid in het gebied, de veel te kleine woonkernen, de grote lozingsafstanden, de ver gevorderde indus- trie-sanering en het niet ontvangen van een rijkssubsidie. De aanslag van het hoogheemraadschap is erg hoog, zo meende de heer Gast. „Zeker als u Friesland in ogenschouw neemt. Daar betaalt de burger 19 aan belasting”. De gemeenten, die de zuivering van het afvalwater zelf ter hand nemen, vragen 32,50 de statutair verplichte toestemming te zul len vragen om zowel de katholieke basis als de katholieke kleuterschool te mogen sluiten. Voorts zal er nog een gesprek met de gemeente volgen over de veiligstelling van de rechtspositie van het onderwijzend personeel. per vervuilingseenheid en op die gronden heeft het hoogheem raadschap indertijd aan de minister van Verkeer en Waterstaat om subsidie gevraagd. Den Haag echter erkent de problemen van Uitwaterende Slui zen, maar is niet genegen de knip open te trekken. Het hoogheem raadschap is zelf ook tot de conclusie gekomen, dat de kosten van de diverse werken, gemalen en leidingen de pan uitrijzen en heeft inmiddels een programma opgesteld, waarin met een minimaal bouwprogramma het water in het gebied schoon kan worden gehouden. Aan dfe hand van dit minimale bouwprogramma komt het hoogheemraadschap in 1980 tot een milieu-heffing van 55 per vervuiler. Ghat men volgens de wenslijn te werk, dan dient de burger 65 pet jaar te betalen en bouwt men de diverse in aanbouw zijnde werken af, waarna er wordt gestopt, dan al de milieu-heffing zich op ongeveer 45 stabiliseren. De heer Gast zag niets in een wijziging van het heffingensys teem, zoals sommige actiegroepen en politieke partijen voor staan. „De wijziging zal altijd ten koste van andere groepen in de maatschappij gaan. Het is een gesloten systeem. De lasten worden dus verschoven.” Overigens wil het hoogheemraadschap de kosten gaan drukken door geen vrijstellingen van milieu belasting te verlenen, de automatisering te versnellen en de verkoop van slib aan de zwarte grond verwerkende bedrijven te continueren. eenvoudig door de commissie culturele zaken een wethou der en een raadslid als leden van de regionale commissie zijn aangewezen. In het regionale overleg is wel de vraag ter discussie gekomen of er wel zo’n „zware” gemeentelijke vertegen woordiging in de commissie zou moeten komen. De meer derheid was daar echter vóór, omdat de gemeenten uitein- delljk*de financiële verantwoordelijkheid dragen voor de consequenties van het beleid. In Beverwijk zijn wethou der Camfferman en het raadslid Menist als vertegenwoor digers in de regionale commissie aangewezen. Burgemeester J.H. Kok had eerder een beroep op de raadsleden aangedaan om vooral iemand uit de raad aan te wijzen die op dit terrein deskundig kan worden geacht. Daarin zullen zitting nemen voor de PvdA mevrouw Van Doesburg en de heer Verhoeven (met als plaatsvervangers me vrouw De Ridder en de heer Van Heijst); voor de WD mevrouw Van der Ploeg (de heer Ten Haken); voor de PPR ir. Kroon (H. Mandos) en voor het CDA de heren Petersen en Verduin met als plaatsvervan gers de heren Verhoog en Van der Heide. ijver- Tiber aren, De bekendmaking van het resultaat van de vorige week onder de ouders van de Wijk aan Zeeër peuter-, kleuter- en basis schoolleerlingen gehouden enquête werd gisteravond in hotel Kennemerduin ge kenmerkt door een wat onderkoelde feest stemming. Hoewel de blijdschap over de positieve ontvangst van het ontwerp door de betrokken ouders bij alle overlegpart ners overheerste, waakte men voor al te uitbundig vertoon. Per slot dient tot de ontvangst van de eerste leerling nog een lange weg te worden afgelegd, die gepla veid is met tal van formele en principiële voetangels en klemmen, wat behoedzaam manoeuvreren noodzakelijk maakt. Het feit dat men die weg nu definitief kan inslaan, betekent echter dat de belangrij ke stap in de goede richting wel is gezet. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De gemeenteraad heeft donderdagavond uit zijn midden leden en plaatsvervangende leden be noemd in de algemene raad van het ge meenschappelijk gasbedrijf Beverwijk en omstreken. HEEMSKERK. Tijdens de openbare raadsvergadering heeft de heer B. ten Haken (VVD) donderdagavond zijn onge rustheid uitgesproken over de continu ïteit in de bouw te Heemskerk, mede met het oog op de werkgelegenheid. Wethouder H. J. M. Roozen antwoordde, dat het aantal woningen dat op het ogen blik in Heemskerk per jaar gereed komt gesteld kan worden op 350 en dat ligt boven het richtgetal dat door de raad is bepaald op 250. De heer F. P. C. Perquin (PvdA) gaf als zijn mening, dat bij het bouwbeleid de continuïteit in de bouw niet de hoogste wijsheid is. Daar was de heer Roozen het wel mee eens, maar hij merkte daarbij op, dat die continuïteit wel prijsverlagend werkt. BEVERWIJK. Stadsbeiaardier Dick Kuijs bespeelt zaterdagmiddag van twee uur af het carillon van de Agathkerk aan de Breestraat. Hij brengt dan achtereen volgens ten gehore drie Engelse volks liedjes (Cauld long syne, Green sleeves en Home sweet home), Preludium van Bach, Suite Archaique van Clément, twee wal sen en een adagio van Mozart om daarna te besluiten met eigen improvisaties. iii Je tiers, 7299 Op grond van dit resultaat besloot het bestuur van de RK Odulfstichting haar voorbehoud te laten varen en met in stemming van het bestuur van de ouder vereniging en het team van leerkrachten zich in te zetten voor de verdere ont wikkeling van de samenwerkingsschool. Dit in de overtuiging, dat het idee van de samenwerkingsschool leeft en gedragen wordt door een belangrijke meerderheid van de ouders van de H. Hartscholen. Met de minderheid de tegenstemmers hoopt het bestuur, zo stelt het in een verklaring, de gesprekken eveneens voort te kunnen zetten, ervan uitgaande dat „zij zich niet aan hun verantwoordelijkheid voor de verdere ontwikkeling zullen ont trekken”. De vertegenwoordigers van de andere groeperingen, waaronder naast de school besturen, oudercommissies en leraren teams ook de Vereniging Voor Openbaar Onderwijs en de Dorpsraad Wijk aan Zee, verklaarden zich eveneens eenstemmig voor voortzetting van de besprekingen. Wethouder Bodewes stel’de zich (voorlopig alleen namens B. en W.) op het standpunt, dat het resultaat van de ouderraadpleging Noord-Holland is op dit moment be hoefte aan ongeveer 2400 kilo droge slibstof per hectare. Er wordt echter maar 1200 kilo geleverd. Het hoog heemraadschap levert in 1980 totaal 5000 ton slib. Na 1980, aldus de heer Van Giffen, zal het aanbod sterk stij gen naar de 15.000 ton per jaar. In het slib van een waterzuivering komt ongeveer 43 procent organische stof voor. Nog altijd milder dan de 69 procent in stalmest, maaY het slib kan alle confrontaties met overige restde- len, (stalmest, gier en stadvuil-com- post) doorstaan. Ook op het gebied van zware metalen, waar de landbou wer als de dood voor is, blijkt het zuiveringsslib niet onder te doen voor de overige stoffen. In het slib zit nog altijd minder zware metalen (ijzer, mangaan, zink, lood, chroom, koper, kwik, arseen, enz) dan in het gecom- posteerde stadsvuil. Ir. Van Giffen verwachtte een toename van de afzet naar zwarte-grondbedrijven en een slechts gering toenemende afzet in de landbouw. De uit Velsen-Zuid afkomstige onpartij dige deskundige, die sedert september 1975 op verzoek van de gemeente Bever wijk het overleg over de oprichting van de samenwerkingsschool in goede banen heeft trachten te leiden, wilde bij het sla gen van zijn bemiddelingspogingen slechts kwijt, dat hij dit resultaat had kunnen bereiken dankzij de medewerking van alle groeperingen en dankzij het mobiliseren van krachten die in de vertegenwoordigers van deze groeperingen schuilen: „Het is alles hun eigen werk”. Woorden van waardering aan het adres van de heer Algera kwamen er desalniette min van Odulfstichtingvoorzitter drs. Jan de Wildt, die wat de werkzaamheden van zijn stichting aangaat meedeelde de regio nale en landelijke katholieke schoolraden Aan het referendum werd deelgenomen door 313 ouders, van wie er 28 de enquête formulieren onjuist of helemaal niet invul den waardoor hun stem haar geldigheid verloor. Van de resterende 285 geënquê teerden was 82,1 het volledig met de plannen eens, 13% stemde tegen de samen werkingsschool terwijl een kleine 5% op de hamvraag of het zijn kind te zijner tijd naar zo’n samenwerkingsschool zou stu ren het antwoord schuldig moest blijven. Verdeeld over de diverse schooltypen sprak 88,2% van de peuterouders, 92,6% van de ouders met kinderen op de openba re lagere en kleuterschool en 77% van de ouders met kinderen op de katholieke la gere of kleuterschool zich voor de oprich ting van de samenwerkingsschool uit. Na deze uitleg vroegen de frakties van CDA en PvdA enkele minuten schorsing van de raadsvergadering voor fraktieberaad en „dat resulteerde in het voorstel aan B en W om het betreffende raadsvoorstel terug te nemen en de zaak verder af te doen in een spoedig bijeen te roepen vergadering van de commissie culturele zaken, zoals dat ook in Velsen is gebeurd. Afgesproken werd daarbij, dat het verwarring gevende woord „beleidscommissie” ver vangen zal worden door „beleidsvoorbereidende com missie”. Hij begint zaterdag om half negen te zingen. De pas opgerichte jazzclub heeft plannen om elke week in de sociëteit een concert te verzorgen. In oktober zijn de Son Sisters en Willem Breuker te verwach ten. Een probleem bij Alpha is nog het regionale studiegroep aan de orde zou stellen. Eens was men het over het alge meen wel over het standpunt dat men er voor diende te waken de discussie teveel in dienst te stellen van het bedrijfsleven, ter wijl een belangrijk deel van de vergade ring voorts de mening aanhing dat zo lang de studiecommissie studeert Hoog ovens niet tot de instelling van zo’n veelbe sproken vakschool mag overgaan. In de studiecommissie zullen alle betrok ken instanties participeren, te weten de vakbonden, de werkende jongerenorgani saties, de leraren aan streekscholen, vor mingswerkers, werkgevers, het leerlingen wezen, het arbeidsbureau, de leraren vak organisaties, het gemeentebestuur (c.q. de raden), het lbo, mbo en mavo plus een vertegenwoordiger van de bevo, de lande lijke begeleidingsgroep educatieve voor zieningen. In totaal komt dit neer op een vijftiental leden, die gedurende hun stu- dieperiode rapport zullen blijven uitbren gen aan de plenaire vergadering van waar uit de studiegroep is ontstaan. zoals de aanstelling van een regionaal artistiek koördina- tor (in de wandeling al rakker genoemd), met de daaruit voortvloeiende financiële consequenties, die op rond een ton zijn geraamd. De heer F.Mandos (PPR) wilde dat Heemskerk hele maal niet mee zou doen aan die commissie. Zijn betoog tendeerde de mening, dat Heemskerk toch maar het kind van de rekening zou worden en mee zou moeten betalen aan regionale voorzieningen waar het zelf een te klein aandeel in heeft. Alle krachten en geld in Heemskerk zouden moeten worden besteed aan de bevordering van het culturele leven in de eigen gemeente. De heer B. ten Haken (WD) vond het vooral van belang, dat de commissie snel zou kunnen starten. Wethouder mevrouw J.H. Vervelde-Wagenaar dook nog even in de voorgeschiedenis sinds 1974 en zij wees daarbij op het belang en het nut van regionaal overleg. Uit het tot nu toe gevoerde regionale overleg is het voorstel geboren om een commissie te vormen van de drie portefeuillehouders in de drie gemeenten, de drie ambte naren van culturele zaken, aangevuld met vertegenwoor digers van het particulier initiatief, namens hetwelk in Heemskerk zijn voorgedragen de heren R. de Jong van het Assumburg Theater en T. ter Plegt van de Werkgroep Jazz. De wethouder zette verder uiteen, dat het niet gaat om een commissie met een officiële status, maar dat de bedoeling is een werkgroep of overleggroep te vormen die zich op het te voeren beleid gaat beraden. Zij vestigde er de aandacht op, dat er in de gemeente Velsen van dit punt helemaal geen raadsvoordracht is gemaakt, maar dat er Dit verzuchtte ir. A. E. van Giffen, technoloog van het hoogheemraad schap van Uitwaterende Sluizen, don derdagmorgen in de grote tent op het terrein van de rioolwaterzuiveringsin stallatie aan de Wijkermeerweg. Ter gelegenheid van de ingebruikneming van de uitbreiding van deze installatie had het hoogheemraadschap voor donderdagmorgen de wethouders van Openbare Werken, directeuren van gemeentewerken en him mede werkers van de gemeenten in het wa- terschapsgebied uitgenodigd om over het slibprobleem te komen praten. Bij het zuiveringsproces wordt slib geproduceerd. In de Beverwijkse in stallatie gaat het om een hoeveelheid van bijna 10.000 kilo droge stof per dag. Anders gezegd: in natte toestand dagelijks 25 grote tankauto’s vol. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. In de IJmond gaat een studiegroep zich bezig houden met een onderzoek naar de ontwikkeling van een vorm van volledig dagonderwijs voor die jongeren, die geen aansluiting vinden in het huidige voortgezet onderwijs. Dit werd woensdag besloten door de deelnemers aan het Open Beraad over de ontwikkelingen rond volledig dagonder wijs voor de bij deze problematiek betrok ken jongeren, dat op initiatief van de Stichting Streekschool voor Beroepsbege- j leidend Onderwijs voor Noord- en Zuid- voldoende aanleiding vormt om de ge meenteraad te verzoeken de oprichting van een samenwerkingsschool te bevorde ren. Hetgeen, aldus projectleider J. Alge ra, een van de eerste activiteiten van de planningcommissie zal gaan worden. 47» mm pistolen v.a17,35 met getrokken loop v.a39,50 Buksen v.a42,25 Springmessen - Expanders - Halters - Werpmessen - Dolkmessen - Darts - Bogen - Zakmessen. Leren voetballen - Trainingspakken - Voetbalkleding - Veldloopschoenen - Ju- dopakken - Noorse sokken - Voetbal- tassen. Gespecialiseerd in ADIDAS, PUMA en QUICK voetbalschoenen Tafelbiljarts - Tafeltennistafels - Sjoelbak ken - Voetbalspelen - Puzzles Badminton- Basketbal- en Gymnas tiekschoenen - Turnpakjes - Pukkels - Regenkleding - Fietstassen - Kampeerar- tikelen I I is en Kennemerland in De Nieuwe Slof werd S zijn gehouden, an in itrek- Ongeveer 100 leden van milieugroepen uit Noord-Holland hadden donderdaga vond gehoor gegeven aan de oproep van het Hoogheemraadschap naar de tent op het terrein van de zuiveringsinstallatie aan de Wijkermeerweg te komen om daar met deskundigen te praten en te discussië ren over fe fosfaathuishouding in de pro vincie en de wenselijkheid van defosfate- ren. Ir. van Giffen van het Hoogheemraad schap en ir. Van Bennekom van het Na tuurkundig Instituut te Texel gaven de dames en heren voldoende informatie over deze ontwikkeling in het water, die om streeks 1960 is begonnen toen de fosfaat- bevattende wasmiddelen op de markt ver schenen. Fosfaten in het water zijn nodig om een stabiel levenssysteem te handha- ven, maar komen er teveel fosfaten in dan is door een sterke groei van algen en wieren een gezonde waterhuishouding niet meer mogelijk. Onlangs kwam van provinciale waterstaat van Noord-Hol- land een rapport over de fosfaten in het water uit.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9