Strijd om zo laag voor recreatiegebied nt L beurs deze week KvanVEEUEN mogelijke bijdrage Stemming enigszins gedrukt .Al! I A s ,MET DIE KLEMMEN GAAT HET SNEL EN EFFICIENT R nuis Ik. Jvw f Mï mH I BELEGGINGSAANKOPEN BLEVEN ACHTERWEGE AUGUSTUS 19 7 7 2 7 ZATERDAG IJMUIDEN BEVERWIJK ONENIGHEID OVER VERDEELSLEUTETEL SPAARNWOUDE lil lil| I P ERS) N IS 4G U 31774 (Van een onzer verslaggevers) HALFWEG. De ontwikkeling van het recreatiegebied Spaarn- woude blijft een schimmig gedoe. Dat bleek vrijdagmorgen weer bij de vergadering van de stichting recreatiegebied in het informa tiecentrum te Halfweg. De verte genwoordigers van de gemeenten Haarlem en Velsen en de provin cie lieten een staaltje financiële touwtrekkerij zien, dat door de publieke tribune met grote be vreemding werd gade geslagen. E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 (Van een onzer verslaggevers) ENKHUIZEN. -r- De gevreesde muskusrat, die door zijn graaf- drift in kaden en dijken overstro mingen kan veroorzaken, lijkt aan de verliezende hand te zijn. Steeds meer ratten worden gevan gen dankzij de intensieve bestrij ding. Vrijwel elke provincie heeft zijn eigen muskusrattenvanger. Sommige zelfs meer. Noord-Hol land had tot voor 1 juli geen mus kusrattenvanger. Ondanks de in tensieve bestrijding van de mus kusrat ziet het diertje toch nog kans zich te verspreiden. Nadat in Noord-Holland ook enige mus kusratten waren gevangen be sloot het bestuur van Noord-Hol land ook in deze provincie een rattenvanger aan te stellen. jAAwaerpi/wwNEacHSJMW (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM. Ook deze week lag de Amsterdamse effec tenbeurs enigszins gedrukt terzij de en bleven de bekende beleg- gingsaankopen van de afgelopen weken achterwege. Sedert vorige week de grote internationale con cerns in hun halfjaarberichten de vrij sombere verwachtingen die de verschillende wereldorganisa ties over de economische vooruit- -1 zichten koesteren, leken te onder- ^^Jstrepen, zijn de gebruikelijke be- ■leggmgsaankopen voor een aantal favoriet-lokaal gerichte fondsen sterk teruggelopen. En daar deze week ook Wall Street totaal geen lust tot enig herstel vertoonde, ter wijl voorts de kabinetsformatie weer is gestrand, was het begrij pelijk dat ook in Amsterdam de stemming van afwachten en aan zien begon te overheersen. Alleen Londen en Dusseldorf bleven vrij positief. De eerste vanwege de aanhoudende rentedalingen en de tweede op grond van de aange- kondigde stimuleringsmaatrege len van de centrale bank, die dit weekeinde bekend worden gemaakt. A l 'Vl iI - 9 Geen muskusrat veilig voor vanger Betzelaar (ADVERTENTIE) V7 itsteken (ADVERTENTIE) sstraat achten leeftijd Mening minima kantoore 'ervulling Maar de geluiden die via de grote inter nationale concerns vanuit de diverse we reldstreken in de pas verschenen halfjaar- rapporten opklonken, waren niet zo opge wekt. De indruk bestaat dan ook dat de nieuwe investeringen voornamelijk door speciale bedrijfstakken en bedrijven wor den verricht en wat ons land betreft zich in hoofdzaak in meer lokaal gerichte bedrij ven hebben aangediend Zowel Akzo als Estel bleven uiterst somber over de ont wikkeling en zetten hun moeizaam ploete ren voort. Daarbij zal ook Estel dit jaar naar alle waarschijnlijkheid weer zwaar in het verlies blijven en dreigt ook Akzo moeizaam het hoofd boven water te kun nen houden De grote teleurstellingen kwamen echter van Philips en de Koninklijke-Shell. Eerst genoemde overweegt zelfs het korter wer ken, dat in 1975 is begonnen en nog altijd niet volledig is beëindigd weer uit te brei den Het aandeel heeft overigens sedert enkele weken geleden niet meer dan 2 moeten prijsgeven Veel forser kwam het verlies aan bij de aandelen Koninklijke, nu blijkt dat de Koninklijke-Shell in het tweede kwartaal van 1977 aanzienlijk minder in winst is De heer Betzelaar solliciteerde naar de functie en werd aangenomen dankzij zijn ruime ervaring in het muskusratvangen. Hij was al 14 jaar in Brabant en Zeeland bezig met de bestrijding van het dier. „Ze wilden een ervaren iemand hebben hier in Hoe krachtig deze ontwikkeling de Am sterdamse aandelenmarkt ook in andere sectoren bevroor, werd duidelijk uit vaak uitstekende berichten en de reacties daar op Zelfs voor aandelen die tot dusver als beleggingsfondsen-bij-uitstek tot de uit verkorenen behoorden. Zo moesten de aandelen in de hypotheekbanken deze week flink terug, ondanks winststijgingen van 60 tot 70 procent in de eerste helft van 1977, en de eveneens zeer gunstige vooruit zichten voor de tweede helft. Ook de favo riete bouwaandelen ondergingen tijdelijk de druk van zware winstnemingen Hol landse Beton viel van 100 op 90 en wist zich deze week daarvan niet te herstellen Audet zakte van ƒ420 op ƒ405, zonder herstel van betekenis te vertonen. Ook vele aandelen uit de voorspoedige handelssec- Het tegenvallend bedrijfsbericht van de Koninklijke-Shell liet het aandeel Konink lijke van 144 op 140 terugvallen, waar deze week nog eens 5,- aan werd toege voegd. MIDDENHAVENSTRAAT 27 IJmuiden - tel. 02550-14108 NKACH gaskac 0. beidi jfoon 0 rland, m RAJMEQ Ie afdelii an beha's n 35-31 n duster :hthem( werkperi onderho ollicitant aleiden i Iministra jij voilea haar ve In het pakket van stimuleringsmaatrege len van de Duitse centrale bank zou een verdere discontoverlaging (nu 3,5 procent) zijn ingebouwd, waardoor de kapitaal- marktrente (nu 6 procent) ook weer verder zou kunnen worden verlaagd. In tegenstel ling hiermee is de rente in de Verenigde Staten licht aan het stijgen, tot 7 procent, wat volgens beurskenners in niet geringe mate heeft bijgedragen tot de teleurstel lende koersontwikkeling in Wall Street de ze zomer. De tribune weref.bevolkt door boeren en andere bewoners van het recreatiegebied, die direkte belanghebbenden bij het deel- plan Dijkland, dat eveneens werd gepre senteerd. Die boeren hebben er nooit een geheim van gemaakt, dat ze het recrea tiegebied eigenlijk helemaal niet zien zit ten. Zij bleven veel liever hun bedrijf uit voeren. Dat was veel goedkoper ook, want het gebied kon dan blijven zoals het is: op zichzelf al een recreatieve waarde. Gede puteerde W. van der Knoop, voorzitter van de stichting, liet nog eens duidelijk horen dat deze voor de hand liggende oplossing er niet in zat. En dus bleven de verschillen de partners zich in bochten wringen, om zo weinig mogelijk te hoeven bijdragen in de kosten. Ook dit keer kwam men niet uit het probleem van de nieuwe financiële ver deelsleutel. Die maakt onderdeel uit van de gemeenschappelijke regeling, waarmee de stichting wordt omgezet in een recrea tieschap. De nieuwe sleutel wijkt in zover re van de oude af, dat de gemeente Haar lem twee procent minder zou hoeven bij te dragen en de gemeente Velsen twee per cent meer. De gemeente Velsen had daar grote moeite mee, maar de gemeente Haar lem wenste niet te accepteren dat de oude verdeelsleutel zou worden gehandhaafd. Indertijd had Haarlem zich onder pro test neergelegd bij een bijdrage van 15 percent. De in de nieuwe sleutel voorge stelde bijdrage was bepaald op 13 percent, en dat vond Haarlem veel redelijker. Vel sen bleef zich echter op het standpunt stellen dat de voorgestelde 8 percent voor Velsen te hoog was. Met het voorstel van gedeputeerde Van der Knoop om de beslis- sing over de verdeelsleutel uit te stellen, en in de gemeenschappelijke regeling voorlo pig nog de oude sleutel op te nemen, ging Haarlem niet akkoord. De heer Heiligenberg van het ministerie van CRM verklaarde vervolgens erg te leurgesteld te zijn over deze verwikkelin gen. Hij onderstreepte dat er overeenstem ming moet worden bereikt over de verde ling van de lasten, alvorens men akkoord kon gaan met de gemeenschappelijke re geling tot de instelling van een recrea tieschap. Daarvan was namelijk de bijdra ge van CRM afhankelijk. CRM was bereid om vijftig percent van de beheerskosten te dragen, maar alleen als er een behoorlijk recreatieschap tot stand zou komen (en de definitieve bezege ling daarvan zou dan nog wel twee tot drie jaar op zich kunnen laten wachten). De medewerking van CRM was echter voor waarde voor de bijdrage van Amsterdam. „Wij willen 25 percent van de overblijven de kosten dragen. Als de bijdrage van CRM zou vervallen, wordt het bedrag dat wij moeten betalen hoger. Ik kan dat bij mijn achterban niet verkopen”, zo dreigde de vertegenwoordiger van de gemeente Amsterdam. Men kwam er niet uit. Besloten werd de beslissing uit te stellen tot de vergadering van 7 oktober. De ambtelijke werkgroep zal dan zo veel mogelijk actueel cijferma teriaal verzamelen, zodat in overleg een zo redelijk mogelijk voorstel tot stand kan komen. Niettemin blijft het streven om voor het eind van het jaar een akkoord te bereiken over de gemeenschappelijke re- Met de wereldeconomie blijft het echter toch een vreemde zaak, want ondanks teleurstellende koerscijfers en sombere voorspellingen voor de rest van 1977 en Jzelfs voor 1978, zijn de bedrijfsinvesterin- gegroeid dan de laatste tijd gebruikelijk was. Naast valutaire problemen beginnen toch ook de overschotten aan ruwe olie zich te wreken. Het lijkt bijna niet te geloven na de oliecrisis van 1973-74 en de daarna herhaalde waarschuwingen over ernstige dreigende olietekorten De huidi ge wereldeconomie wordt gekenmerkt door snel stijgende olievoorschotten, die ongetwijfeld een zware vuurproef zullen worden in het kartel van de olieproduce rende landen. Maar de oliecrisis heeft, gesteund door de tot het drievoudige opge schroefde prijsniveau voor ruwe olie, het zoeken naar nieuwe oliebronnen in Alaska en de Noordzee zodanig versneld, dat daar nu zeer aanzienlijke olievelden produk- tierijp zijn geworden. tor reageerden averechts op gunstige be- drijfsmededelingen. Alleen het aanne mingsbedrijf Stevin zag zijn aandelen ver der oplopen van 110 tot 120. de provincie. Ik heb meteen gesolliciteerd, temeer omdat ik in deze omgeving ben opgegroeid en dolgraag weer terug wilde”. Al lijkt het dat het beroep rattenvanger aan het uitsterven is, niets is minder waar. Momenteel zijn er in het hele land zo’n 50 rijksrattenvangers. Eind van dit jaar zal hun aantal tot 70 zijn opgevoerd. Boven dien zijn er veel particulieren die muskus ratten vangen vanwege de vette premie van vijf gulden die per gevangen rat be taald wordt. In de provincie Noord-Brabant zijn rela tief de meeste vangers werkzaam, aange zien hier de meeste ratten voorkomen. Onze buurlanden België en West-Duits- land zijn de grootste toevoerlanden van de muskusrat. Daarom is de bestrijding in de grensgebieden zo belangrijk. Het kwaad moet bij de brpn worden aangepakt. Tot op heden heeft dat vrij goed gewerkt. Noord- en Zuid-Holland hebben niet zo veel te kampen met muskusratten. Toch weten ze naar de binnengelegen provincies door te dringen. Eén muskusrat is al reden tot alarm. Met de heer Betzelaar als rattenvanger hoopt de provincie Noord-Holland het muskusrattenprobleem in de kiem te smo ren. Zelf heeft hij er nog geen gevangen en Betzelaar hoopt dat dat zo blijft. „Ik hoef er geen meer te vangen. Want dat is voor mij een teken dat de bestrijding goed gaat. In mijn hele carrière heb ik tienduizenden muskusratten gevangen. Alleen al vorig jaar waren het er 3000. Noord-Holland is een paradijs voor de muskusrat en deze kan hier zeer veel gevaar opleveren. Als ze gaan graven in een dijkje is de kans groot dat het breekt en het achterliggende wei land onder water loopt met alle gevolgen van dien. Tot nu toe heb ik er nog geen kunnen opsporen. Wel hier en daar teke nen dat ze er zitten. In Heiloo had er één duidelijk gangen gegraven in een dijkje. Ook in Ilpendam is er een muskusrat ge signaleerd, maar toen ik een kijkje kwam nemen was het dier alweer weg. Het zijn ontzettend reislustige beestjes en dat maakt ons werk extra moeilijk. Het ene moment zitten ze hier en een dag later 50 kilometer verderop. Met het vangen let ik altijd op of ik voer in het water zie liggen. De muskusrat is een slordig dier wat eten betreft. Vlak voor hun hol laten ze veel vallen. Als je bijvoorbeeld een aantal bietenbladeren in het water ziet liggen kan je er donder op zeggen dat er een muskus rat woont. Dap zet ik wat klemmen uit en meestal zwemmen ze er wel in. Heel af en toe zit er wat anders in. Een eend of zo. Die gaan zo nu en dan met hun kop onder water en stoten dan tegen het palletje. Maar dat behoort tot de uitzonderingen. De muskusrat was waarschijnlijk nooit in Europa gekomen als een paar „slimme" ondernemers aan het begin van deze eeuw het dier niet hadden geïmporteerd uit Noord-Amerika om het hier uit te zetten voor de mooie pels. Waar ze niet aan gedacht hadden was dat het dier hier geen natuurlijke vijanden heeft. De stommiteit die destijds in Australië met konijnen werd uitgehaald herhaalde zich in Europa. Al in 1928 werd Nederland door de Scha- ger Courant gewaarschuwd voor het ge vaar van de muskusrat. Pas in 1969 werd de bestrijding van het dier serieus aange pakt. Acht jaar later is pas enige verbete ring te zien, maar de strijd tegen de mus kusrat is nog lang, niet gestreden. Betzelaar heeft nog hooit een gevoel van spijt gehad van het doden van de muskus ratten. „Met die klemmen gaat het heel snel en efficiënt. Het is een noodzakelijk kwaad” zo zegt hij. geling tussen de gemeenten Haarlem, Vel sen, Haarlemmermeer, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Amsterdam en de pro vincie. Na dit gevecht om de centen kwam het ontwerp voor het deelplan Dijkhuizen aan de orde. Het plan dus, waar de publieke tribune zou nauw bij betrokken was. Wet houder Gijzel van de gemeente Haarlem merliede hield een warm pleidooi voor een zo groot mogelijke vrijheid in eigen ver antwoordelijkheid voor de betrokken agrariërs, die in dienst van de stichting of het recreatieschap zouden komen. „Deze mensen zijn er altijd aan gewend geweest een eigen bedrijf uit te oefenen. Ze zijn niet gewend, dat er nu iemand hun zou komen vertellen wat ze vandaag moe ten doen en wat morgen”. De wethouder vond dat samen met de betrokken bewo ners een zo goed mogelijke regeling moest worden afgesproken. Hij kreeg bijval van wethouder Kamper van Haarlemmer meer. Deze was van mening dat het recrea tiegebied zoveel mogelijk gebruik zou moeten maken van de kennis van de boe ren van het gebied. Vooral van de jonge agrariërs. Hij was er voor, dat bij de solli citatie naar betrekkingen binnen het re creatiegebied de autochtonen voorrang zouden moeten krijgen. Gedeputeerde Van der Knoop reageerde daarop met het verzoek om niet weer de oude discussie op te rakelen. „We hebben hier vergaderingen lang over gepraat. We hebben ons standpunt bepaald. We wor den het niet eens.” De boerenorganisaties hebben hun agrarische bedrijven als uit gangspunt bij de ontwikkeling van het recreatiegebied. De stichting gaat echter uit van de recreatie, waarin nog ruimte is voor een extensief agrarisch beheer. (In het ene geval is de recreatie dus onderge schikt aan het boerenbedrijf en in de visie van de stichting moet het boerenbedrijf ondergeschikt zijn aan de belangen van de recreatie, zoals de stichting die ziet). Het belangrijkste kenmerk van het plan voor het deelgebied Dijkland (het grootste stuk van de Vereenigde Binnenpolder tus sen Spaarndammerdijk en spoorlijn, het gebied ter weerskanten van de Binnen bede en een deel van de Veerpolder), is dat de oorspronkelijke verkaveling zoveel mo gelijk in takt blijft. Het oppervlak aan water en bomen wordt sterk vergroot, maar het landschap blijft toch zo veel mogelijk open. Er worden wat fietspaden en voetpaden doorheen gelegd. De zuto, tenslotte, krijgt ruim baan. Om de dorpskom van Haarlemmerliede van doorgaand autoverkeer te vrijwaren wordt er een rondweg om het dorp gelegd. Er is een autoweg buiten de bebouwde' kom van Penningsveer geprojecteerd, zo dat men vanuit Haarlem gemakkelijk het recreatiegebied kan binnen zoeven zonder het gas te hoeven loslaten voor de nauwe bruggetjes van Penningsveer. Voorts komt er langs rijksweg 6 een „ontsluitingsweg” tussen de weg langs zijkanaal C en de Kerkweg. Ter hoogte van het gehucht Spaarnwoude komt een nieuw stuk auto weg evenwijdig aan de oude Kerkweg. De Kerkweg daar blijft gehandhaafd als i fietspad. Ondertussen blijft de renteontwikkeling voor het Damrak wei als een stevige on dergrond fungeren. Want nog altijd maakt deze de indruk zich op lagere niveaus te willen terugtrekken. Nadat de eerste hypo theekbank reeds zijn loketten opende voor de verkoop van de 7,5-procents pand brieven tegen voorzichtigheidshalve nog op een koers van 98,5 procent, kondigde nu ook de Bank voor Nederlandse Ge meenten een 7,5-procents lening aan, op echter kortlopende basis en nog onbeken de emissiekoers. Niettemin moet worden teruggegaan tot 1972 om soortgelijke le ningen te ontwaren, zodat de rente niet minder dan vijf jaar nodig heeft gehad om, na vaak aanzienlijk hogere niveaus te heb ben ingenomen, weer op dit peil terug te keren Deze aanhoudende rentedaling in ons land wordt gesteund door de nog for sere rentedaling in Engeland en, naar wordt aangenomen, nieuwe rentedalingen in West-Duitsland 1 van ei indburet tel 02 - i angeb 3 sta 1-34331 eal 2 kunstli salont; bijzettal childeri uderwe 5 per eetho 3-2640; nder ap XNKST bank, f 500 halta 374316 DUIKE :htfless □m. He; lem 1 X QUE r f U k eetho Mtsgass -286063 ig van SKAMI r best, wa anksteli I P no Haark gen tot dusver in 1977 vrij aanzienlijk gestegen in vergelijking tot vorig jaar. En niet alleen in sommige landen, maar voor al ook in vele vooraanstaande landen als de Verenigde Staten, West-Duitsland en Japan. Ook in ons land is een duidelijke opleving in de uitgaven voor nieuwe inves teringen waargenomen, waaruit dus zou blijken dat de ondernemers de eerstko mende tijd minder pessimistisch tegemoet zien dan de economen van wereldorgani saties als de OESO, de EEG en dergelijke. |S M' "g B O go

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11