0 Zeer snelle tijd van Mario Andretti op circuit Zandvoort 0] BANDEN SPELEN GROTE ROL P TIJDENS DE GRAND PRIX Bleekemolen wil eventueel stoppen Problemen Telstar TOPTIJDEN OP DE BOSBAAN streeksport in het kort w 14 Ploeg dichter bij degradatie Haarlem-speler Peijs mist nog één duel Ackermann 2 meter SPORT 19 7 7 2 7 AUGUSTUS ZATERDAG Z A .4? 1 Van zomervakantie tot zomervakantie is een lange tijd. Geen wonder dat je steeds meer mensen ziet die een kort maar o zo verkwikkend vakantietje tussendoor nemen. De NS-Minitrips zijn daarbij bijzonder populair. Gewoon, omdat de keus zo groot is en de verzorging zo goed. of een bungalowtje. ’t Staat allemaal in de nieuwe brochure NS-Minitrips 77/78. ’t Is te halen op ’t station, bij de ANWB, de meeste reisbureau’s en^n^ de Rabobanken. En veel plezier. U kunt in de herfst, de winter en de lente. Buiten onze grens of erbinnen. Met trein, boot of bus. Naar de natuur, de zee of de stad. Eventjes 2 dagen, uitgebreid 17 dagen, of iets er tussenin. Luieren, wandelen, fietsen of skiën. In een hotel, een appartement, een chalet I I w* SS» t I 1 Mario Andretti, gisteren op Zandvoort goed voor een recordtijd. MARC SERNÉ Verlies Kinheim Petescu: „Vier spelers tobben met bles- Joop Wildbret HANS BOTMAN (ADVERTENTIE) Brochure NS-Minitrips77/78 is uit Boy Hayje De aanvallend al evenmin overtuigende formatie van Suze van Breukelen had het tegen de goed op dreef zijnde Ingrid Geu zenbroek bepaald niet gemakkelijk. De enige keer dat de gasten werkelijk gevaar lijk konden worden was in de vierde in ning. Honkslagen van Lonneke de Bruin en Wil Kuypers waren in die fase de inlei ding tot een drietal runs. Mogelijk had Kinheim de race met EDO tot het einde kunnen volhouden als de beslissing op een klap van Marian van Ginhoven in het voordeel van Marcon was uitgevallen. Een even aangeslagen Kinheim verloor toen de greep op de EDO-aanval en stond onnodig runs aan Marian van Ginhoven en Marja van Ipenburg toe. Marcon-Kinheim, dat in de slotfase via hits van Mieneke Paul en Tineke de Vries Marian van Ginhoven nog de no-hitzege ontnam, zag geen kans de eer te redden en verloor met 0-4. Het belangrijke treffen tussen Onze Ge zellen en Shell dat donderdagavond op het programma stond viel’ten prooi aan Pluvi- us. Een door invalsters geplaagd Onze Gezellen stond na anderhalve inning reeds met 2-0 achter. In de eerste klasse deed het Heemsteed se de Pinguïns opnieuw van zich spreken. Tegen Nikon-HCAW waarvan al eerder verrassend werd gewonnen, werden op nieuw winstpunten veroverd. De in de eerste zes innings volstrekt kansloze Bus- sumse formatie moest de thuisclub in de vijfde inning een serie van drie runs toe staan op honkslagen van Karin Volkers, Renée Zinsmeister, Pat Weygers en Lies Deen. De Heemsteedse ploeg, die ook in de zesde slagbeurt nog scoringskansen kreeg, Dat betekent voor de mindere góden in deze glamour-wereld, dat zij al gauw een halve seconde per ronde langzamer rijden dan de echte topcoureurs, die allemaal gecontracteerd zijn door de stallen met de meeste financiële arm slag. Dergelijke verschillen zijn in de Formule-I echter al funest om ooit aan spraak te kunnen maken op een hoge klassering. werd onverwacht in de laatste inning nog met moeilijkheden geconfronteerd toen Elly Verdam één van de weinige Bussumse hits gaf en Lies Deen en Cheila Jones in de fout gingen. Verder dan 3-2 liet de Pin gums het echter niet komen. Voor vandaag staan de volgende wed strijden op het programma: Tempo Team HHCShell (17.00), TerrasvogelsMieloo onze Gezellen (19.00) en BloemendaalNe- lissen-DSS (19.00). jaba In een werkelijk hartverwarmend alerte wedstrijd een leidende positie tot de 1200 m vóór nota bene de beroemde olym pische kampioenen uit de DDR spreekt boekdelen voer de Aegir-Phocas combi natie Bosman-Horstink-Bock-Vos in de vier zonder naar een op promotie recht gevende tweede plaats achter de Oostduit- sers maar vóór het altijd sterke vieren leverende Nieuw-Zeeland. Van de Pas-Kroes trokken de opgaande lijn achteloos verder door, voor hun doen ongekend aanvallend varend, in een su blieme versnelling vanaf de 1500 m, de derde plaats veilig te stellen ten koste o m. De prestaties van Scheckter - dit sei zoen overwinningen in Argentinië en Monaco - zijn er dan ook naar. Scheck- van de Olympisch zilver dragende Russen Berkhterev-Shurkalov. De verschillen in rijderscapaciteiten, hoewel vooral Lauda, Scheckter en Pe terson er wat dat betreft tussenuit springen, zijn erg klein, het technisch vernuft tussen de grote stallen is mo menteel zó gering, dat er een heel wat spannender Grand Prix tegemoet mag worden gezien dan de afgelopen jaren het geval is geweest. Hoewel dat in de praktijk dan weer vaak heel anders uitpakt. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Telstar-trainer Mircea Petescu kampt met zoveel problemen dat hij gisteren niet eens in staat was om mee te delen welke spelers in aanmerking ko men om te worden opgesteld voor de thuiswedstrijd zondag tegen Sparta. BERLIJN (SID) De Oostduitse Olym pische kampioene Rosemarie Ackermann heeft gisteravond bij atletiekwedstrijden in Berlijn een nieuw wereldrecord hoogs pringen gevestigd. Bij haar eerste poging kwam de 25-jarige Oostduitse over een hoogte van precies twee meter. Acker mann was houdster van het wereldrecord met 1.97 meter. AZ'67 komt in Venlo tegen FC VW met hetzelfde elftal aan de start, dat woensdag FC Utrecht klopte: Meskovic; Van Rijns- oever, Spelbos, Arntz, Hovenkamp; Pe ters, Van Hanegem, Nygaard; Metgod, Kist, Vosmaer. De vermoedelijke opstelling van Feyen- oord is: Treytel; Wim Jansen, Rijsbergen, Wijnstekers, Snoeck, Brad; Kreuz, Vreij- sen; Van de Lem, Best en Melis. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Onduidelijkheden in de reglementen en een brutaal optreden van de Italiaanse coureur Arturo Merza- rio hebben ertoe geleid dat de Haarlem mer Michael Bleekemolen gisteren op het circuit van Zandvoort toch nog een her kansing heeft gekregen. De leiding van het F&S Proporties-team kwam namelijk gistermorgen met een ingewikkeld ver haal over allerlei reglementen, waaruit zou moeten blijken dat de wedstrijdlei ding Bleekemolen niet mocht weigeren voor de training. Merzario, die dinsdag tijdens de kwalifi- catietraining niet kwam opdagen, had een telegram gestuurd met de mededeling dat hij vrijdag nog wel even langs zou komen. De wedstrijdleiding kon toen niet alleen Bleekemolen niet meer weigeren, ook alle anderen die dinsdag geprobeerd hadden een goede tijd op de klok te zetten werden toegelaten. „Door de grote jongens, zoals Lauda en Hunt werd deze gang van zaken met ge mengde gevoelens gadegeslagen”, aldus Ed Swart, de wedstrijdleider van de Grand Prix. „Die jongens racen natuurlijk veel liever zonder die onervaren coureurs op de baan, maar ja, we konden er op een gegeven moment niet meer onderuit”. On duidelijkheden in het reglement dus, maar daar wordt met ingang van 1 januari 1978 iets aan gedaan. Ir 13.61 won aan1 Het eers prij: D VOO1 land deri avoi lijk, op 2 E kort KN1 denl vonj besl van disp een B de nie vo< vlu wii tiel wei Fei erii het ein na het Bel die sta ges I pla wa 3 Sai wist liet n een s op he schaf laag De het i dat „Wa naai doei Pig i vijf, toek aant neer ress weg Pi Joop als i de c te s; vooi rij. conc ik I allee Maa baai Een den. daai Niet ten onrechte merkt Warr over deze opgedane ervaring op: „Chapman is een heel grote naam in de Formule-I- wereld. Alles in dit vak heb ik van hem geleerd". Wat te denken immers van de skiff- overwinning van de besnorde Rus Dovgan in 6.49.69, van de tijd van Dreifke (DDR) in 6.50.34 en de zich het hele jaar in de VS afzijdig houdende Ier Drea (6.50.66): drie man voor in het veld waarvan zelfs de laatste man, de Zweed Svensson, nog bijna twee seconden onder het oude baanrecord bleef. De winnende tijd van de Rus lag zelfs zo’n vijf seconden onder het Rotsee- baanrecord van de Duitser Berger, een resultaat dat tot nu toe als een soort wereldrecord had gegolden. Tevoren was het uit 1970 stemmende record in de twee-zonder aan flarden ge gaan. En alweer was het een Russische ploeg, die aan de wieg van de nieuwe toptijd stond. Jeliseev-Gulagrn knokten zich tot de 1500 m voortdurend boord aan boord met Gaska-Knapek (Tsjechoslowa- Het Zilker Van Nispen speelt vanavond om zes uur zijn laatste wedstrijd van het nederlaag- toernooi om de Zilveren Tulp tegen Waterloo. Vooraf spelen om vijf uur de reserves van beide clubs tegen elkaar. Eveneens vanavond speelt TYBB op Schalkwijk om zes uur. Zijn laatset wedstrijd van een nederlaagtoernooi met het eerste en tweede elftal tegen Spaarnwoude. Dit, niet eens op zichzelf staande, voorbeeld geeft echter al aan hoe moei lijk het is als nieuwkomer tot de top van de Formule-I door te dringen. Voor amateurisme is geen plaats meer, de machtige bond van constructeurs houdt de kring hecht gesloten, en om bedragen die tegen het miljoen lopen, wordt meewarig geglimlacht. Bob en Rody Hoogenboom, die als eersten pro beerden een echt Nederlands Formule- I-team te lanceren, hebben dat ervaren en Ton Fagel en Bob van der Sluis, de geldschieters achter het ream van F S Properties, merken dat nu ook. Niet voor niets merkt Bob van der Sluis na alle moeilijkheden met de wa gens van Hayje en Bleekemolen nu al op: „Als ik het allemaal van tevoren had geweten, dan was ik er nooit aan begonnen. Ik heb een vermogen in een (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Dc bandenfabri kant Good Year speelt een machtige rol in het exclusieve wereldje van de Grand-Prix-racerij. Vrijwel alle For- mule-I-renwagens zijn uitgerust met banden van dit merk en tegen die ach tergrond is het een interessant detail dat deze bandenfabrikant zijn beste materiaal reserveert voor de gearri veerde fabrieksteams. Niki Lauda slaagde er gistermiddag tijdens de eer ste training voor de zondag te verrij den Grand Prix in Zandvoort al in om drie keer zijn Ferrari van nieuwe ban den te laten voorzien. Topmerken als Lotus, MacLaren, Brabham, Matra en nog een handjevol teams beschikken over hetzelfde materiaal, maar het me rendeel van de coureurs rijdt op ge bruikte banden. auto geïnvesteerd, maar waarin de be trokken coureur niet eens goed kan zitten”. Rody Hoogenboom: „We heb ben in vier jaar tijd ongeveer twee miljoen gulden in de racerij gestoken. Als zakenman was mij altijd geleerd dat ik geld moest verdienen. In de For mule I werd me bijgebracht dat ik als zakenman alleen maar kon betalen”. De gebroeders Hoogenboom zijn op tijd gestopt met geld te investeren in een uitzichtloze onderneming. Op Zandvoort rijdt de wagen weliswaar wel mee, maar ze hebben de hele zaak min of meer verhuurd. Je kunt tenslot te toch nooit concurreren met de grote fabrieksteams. Het bedrag dat Tyrell in de Formule I stopt, wordt geschat op ruim acht miljoen gulden. Ferrari, Lo tus, MacLaren, Matra en Brabham wer ken met soortgelijke budgetten, terwijl Wolf ongeveer drie miljoen gulden in één auto heeft geïnvesteerd. In het ingelaste nummer lichte heren dubbel twee wisten Dooren-Michels zich door middel van een gemakkelijk verover de derde plaats, als derde Nederlandse lichte ploeg voor de eindstrijd van van daag te plaatsen. ter, gistermiddag met een veertiende plaats in de training niet zo bijster snel, blijft een van de gevaarlijkste outsiders in de Grand Prix van Nederland, die interessanter dan ooit lijkt te worden. De strijd tussen Lotus en Ferrari gaat op Zandvoort weer in alle hevigheid losbarsten. De „wonderwagen” van Chapman is in de laatste GP-races steeds kapot gegaan, maar gisteren rea liseerde zijn eerste coureur, Mario An dretti, met zijn Lotus de snelste tijd ooit op het nieuwe circuit van Zandvoort gereden. Met 1.18,8 verbeterde de Amerikaan het baanrecord van Ronnie Peterson en wanneer de tijden vandaag niet verbeterd worden, staat de Lotus, waarin tweede rijder Cunnar Nilsson een vierde plaats haalde, morgen wel op de beste startpositie. Niki Lauda bleef daar gisteren wat bij achter. De Oostenrijker, die een onaantastbaar lijkende voorsprong in de strijd om de wereldtitel heeft opge bouwd, had wat moeilijkheden met de afstelling van zijn Ferrari, verwisselde ook tijdens de training al van auto, maar kwam desalniettemin niet verder dan een zevende plaats. Maar Reute- mann, de tweede Ferrari-rijder, bewees met zijn derde plaats tijdens de trai ning dat dit Italiaanse merk, waar zo veel research aan wordt besteed en waar sponsor Fiat ieder jaar zoveel geld tegenaan smijt, ook op Zandvoort weer tot de grote favorieten behoort. De strijd tussen Lauda, Reutemann, Andretti, Scheckter, Watson, Lafitte en wereldkampioen James Hunt (gisteren tweede in de training) belooft vuur werk op Zandvoort. sures. Kraal heeft last van zijn knie en Bischot, Van Oorschot en Driesen van hun enkel, zodat ik misschien genoodzaakt ben nog wat spelers van het c-elftal op te trommelen. In ieder geval weet ik op dit moment nog niet wie zullen spelen”. Ook de selectiegroep van tegenstander Sparta is bepaald niet blessurevrij. Van Zoest, De Goey, Meutstege en Van Staveren hebben lichte blessure en bovendien is het de vraag of Marijt, die afgelopen woensdag een gele kaart heeft gekregen, in actie kan komen. Naar aanleiding van de gele kaart, die Gerrit Peijs afgelopen zondag kreeg in de wedstrijd tegen Vitesse is de Haarlem mer voor twee wedstrijden geschorst. Een wedstrijd heeft hij al gemist, woensdag tegen NAC, zodat Peijs na zondag weer beschikbaar is. Voor het duel tegen Feyen- oord in Rotterdam heeft Haarlem-trainer Barry Hughes vijftien spelers aangewe zen: Boersma, De Jong, Wentink, Pratt, Huyg, De Vries, George, Maesfield, Mel- gers, Haar, Wildbret, Van den Ban, Van den Berg, Lensen en De Kip. De verwach ting is dat Wildbret, die woensdag met een blessure aan de kant moest blijven weer van de partij kan zijn Het meespelen van De Kip is onzeker. Per 1 januari is het niet meer mogelijk dat onervaren coureurs zomaar aan een training kunnen deelnemen. Wedstrijdlei der Ed Swart: „Het nieuwe reglement van de FIA (Fédération Internationale Auto- mobille) zegt dat iemand minstens tien wedstrijden in de formule II of de formule 5000 moet hebben gereden en dan moet hij nog in vijf wedstrijden bij de eerste vijf zitten. Dat is natuurlijk een veel betere regeling. Op dit moment is het zo dat als er iemand met veel geld komt, er zomaar een coureur op de baan kan worden gebracht Goed, hij moet dan wel tien wedstrijden hebben gereden, maar daar tellen bijvoor beeld ook de races in de formule Ford’s mee”. deeli de 2 seize dan det\ Zij Sjaa deel natie ter I „Da1 ken me i me i ik”. Ht Pieti hij t wer< je ni spar junii talei te rr al d< vers heb ren i ik w In het Heemsteedse sportpark speelt eerste klasser RCH morgen zijn laatste oefenwedstrijd voor de competitie tegen FC Amstelland. Aan vang 14.00 uur. Vooraf spelen om 12.00 de tweede elftallen van beide clubs tegen elkaar. Ripperda speelt morgen om 16.00 uur met zijn eerste en tweede elftal aan de Boerhaavelaan tegen Hilari- us Schoten, terwijl Nieuw Vennep ook al om vier uur vriendschappelijk speelt tegen Hoofddorp HFC neemt mo. gen in Den Haag deel aan het traditionele Zilveren Baltoernooi. Vlak voor de finish werden de uitgeblus te Tsjechen achterhaald door Celent- Mrduljas (Joegoslavië) in 6.40.45 en Stoiev- Georgiev (Bulgarije) in 6.40.90, eveneens tijden die onder het oude Poolse baanre cord van 6.41.35 liggen. (Van onze roeimedewerker) AMSTERDAM. Wat een onverwacht aanwakkerend zuidwester briesje bij een nog vrijwel golfloze Bosbaan tijdens een roeiwereldkampioenschap voor tijden kan opleveren, hebben de halve finales bij de heren gisteravond uit de doeken gedaan. ‘s Morgens om tien uur wordt een aanvang met de wedstrijden gemaakt en de verschillende fi nalewedstrijden zullen vanaf drie uur moeten beslissen over de uiteindelijke winnaars. Als gevolg van de nog volop in gang zijnde landelijke competitie, zal het deelnemersveld bestaan uit ploegen, die uitkomen in verschillende districts- eerste klassen. De Canadese olie-miljonair Walter Wolf heeft een soort privé-team opge richt, maar hij heeft de zaak allesbehal ve amateuristisch opgezet. Wolf heeft een van de beste GP-coureurs gekocht - de Zuidafrikaan Jody Scheckter is zelfs zó goed dat iedere grote stal met begerige ogen naar hem loert -, heeft met Harvey Postlewaithe een van de befaamdste constructeurs aangetrok ken en heeft in Peter Warr een teamma nager die bij Lotus 15 jaar nauw heeft samengewerkt met Colin Chapman. Voorts was er de absurde uitschakeling van de broers Vervoort. In de bij voorbaat verwachte, maar naar later bleek ook ver uit langzaamste heat, schoot slag Jeroen na 150 m van zijn rolbankje. Een vergis sing die de ploeg in één klap volstrekt kansloos maakte. (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. De kans dat Marcon- Kinheim in de hoofdklasse softbal de de gradatie nog zal ontlopen wordt met de wedstrijd kleiner. Ook tegen stadgenote BMZEDO trokken de Kinheim-speel- sters weer met 4-0 aan het kortste einde. De eerlijkheid gebiedt echter te zeggen dat de ploeg tegen het bepaald niet inspi rerend spelende EDO weer weinig geluk had. kije, winnaars op de Rotsee vorige maand) de baan langs, wat uiteindelijk uitmondde in een prachtige, maar tegen de achter grond van de 6.33.09 van de Landvoigt- broers vorig jaar in de Montreal-demi- finale, niet verbluffende 6.38.29. Het tweede optreden van Bleekemolen deze week is een nog grotere deceptie geworden dan het eerste. De debuterende formule-I-coureur kwam in zijn March niet verder dan een tijd van 1.26,68 en was daarmee de langzaamste. Met een teleur gesteld gezicht stond de Haarlemmer na afloop van de officiële training de verrich tingen van zijn monteurs te bekijken. „Vanochtend heb ik niet kunnen rijden, omdat er toen nog allerlei onduidelijkhe den over mijn licentie bestonden, dus dat uur was ik al kwijt”, aldus Bleekemolen. „Door omstandigheden kon ik pas 25 mi nuten na het begin van de tweede training de baan op. Toen bleek dat het weer hele maal niet ging". Om te laten zien wat er aan de hand was tilde een monteur met groot gemak het ene voorwiel op, maar kreeg het andere met geen mogelijkheid van de grond. „Nu zie je wat ik bedoel. Ik weet echt wel wat er met die wagen loos is, want ik ben niet gek. Vannacht wil ik er nog even over slapen, maar als de wegligging van die wagen morgen niet beter is, stap ik beslist niet meer in die wagen. Ja, ik overweeg echt om er mee te stoppen, want heids ook nog eens ontzettend gevaarlijk. En daarbij die moeilijkheden om aan een training deel te nemen. Ik stond vanmorgen even met Niki Lauda te praten. Ed Swart kwam eraan lopen. Hij zei dat ik maar beter,, piet de baan op kon gaan, want ik was nog veel te onervaren om in die grote auto’s te stap pen. Nou, Lauda stond natuurlijk ook met zulke ogen te kijken”. Met de andere Nederlander, de Amster dammer Boy Hayje, gaat het iets beter. Met een tijd van 1.22,20 bracht hij het tot een 25ste plaats, hetgeen betekent dat hij, wanneer er vandaag door de mindere gó den geen snellere tijden worden gereden, zondag op de laatste startrij plaats mag nemen. Hayje: „Ik ben wel tevreden over de conditie van de wagen want hij stuurt een stuk beter. Maar over m’n plaats, dat blijft nog de vraag. Het is jammer dat ik de tweede training niet mee kon maken”. Hayje moest al na vier rondjes de pits weer opzoeken, omdat de versnellingsbak het begaf. De dit jaar jubilerende softbalveremging TYBB verspeelt morgen op haar velden aan de Schalkwijkerweg het jaarlijkse toernooi, dat al sinds 1952 plaatsvindt. Op twaalf velden zullen de achtenveertig deelnemende ploegen uit het gehele land strijden om de hoogste eer in het A-, B- en C-toernooi. Op bij d

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 14