Bondscoach Joop Middelink: Pieters SAMEN TE WERKEN Ponsteen in kwartfinale achtervolging kansloos 9 Minneboo won zonder moeite sportpuntiq"] Opvallend optreden „MET MAHN IS NIET if 15 f Bedenkingen t r. 19 7 7 SPORT ZATERDAG 27 AUGUSTUS -- U t Blunder van wielerbond rden - - Sjaak Pieters Herman Ponsteen: „Psychologisch gezien was ik in het nadeel”. achtervolging Pronk attent 'MAN W.K. wielrennen in Venezuela door Peter Heerkens Op zich was het bereiken van een plaats bij de beste 18 in een gezelschap van 62 deelnemers een uitstekend resultaat voor de 20-jarige Zwanenburger, die pas een seizoen amateur is. Hij bracht het verder dan nationaal kampioen Lau Veldt, die in de tweede series bleef steken. Het tekent de druk waaronder Sjaak Pieters zijn prestaties moet leveren sinds hij twee jaar geleden als een grote belofte werd binnen gehaald. Pieters: „Dat geeft je natuurlijk een verplichting. Het brengt spanning mee. Ze hebben me, toen ik als junior goed bleek te kunnen sprinten, een talent genoemd en dat heb ik steeds waar te maken. Maar makkelijk is het niet, ook al denken er veel van wel. Ik moet er echt verschrikkelijk hard voor werken en ik heb hier in die paar ritten duidelijk erva ren dat er nog heel wat punten zijn waarop ik wat te leren heb”. Henk Lubberding redde met een vijfde plaats de Nederlandse eer, tijdens een rit waarin het klassement geen wijzigingen te Oranjetruidrager Bert Pronk stak in Bu- del-Schoot enig optimisme voor deze fina le niet onder stoelen of banken. De cou reur uit de ploeg van Peter Post had twee redenen om de verwachtingen in positieve zin uit te leggen. Allereerst was er zijn sterk en attent rijden tijdens de (weinige) aanvallen, die in de voorlaatste etappe werden ondernomen. Geen enkele keer miste hij een vlucht waarin één of meerde re concurrenten betrokken waren. Het tweede belangrijke aspect in de optimistische prognose van de oranjetrui drager betrof de steun van zijn ploeg. Of schoon Pronk over enkele maanden .even als Didi Thurau, het tricot van Ti-Raleigh zal verruilen voor een shirt van IJsboer- zien gaf. De slot-etappe van vandaag, over de Zuidlimburgse heuvels naar Heerler- heide, werd niettemin ook zonder mutaties in het klassement druk besproken. Ponsteen: „Ik hoop dat er een ploeglei der belangstelling voor me heeft en zo ke, was de homogeniteit in het team van Post nog steeds optimaal. „Daar ben ik echt niet van onder de indruk”, zegt Joop Middelink over Mahns stelling dat er met hem niet valt samen te niet dan zal ik er zelf op uit moeten. Het is mijn bedoeling om zowel op de baan als op de weg een behoorlijk programma af te werken. Zoals René Pijnen dat in het begin deed”. In tegenstelling tot veel top-amateurs, is Herman Ponsteen niet van plan een top-salaris te bedingen. „Ik besef dat ik me bij de profs helemaal moet bewijzen en dat ik daarom geen dik pak geld kan vragen. Dat komt wel als er successen zijn”. zijn eentje maakte Van Katwijk vervol gens de achterstand op het peloton goed, nadat de overige Raleigh-coureurs in uit stekende samenwerking Pronk hadden te ruggebracht in het peloton. Eenmaal weer deel uitmakend van de hoofdmacht, was de tweede fietsruil tussen Pronk en Van Katwijk nog slechts een formaliteit. Geen wonder dat het vertrouwen van Bert Pronk op een succesvol besluit van de Tussen Goes en Budel-Schobt werd Jan Raas overigens één keer verrast door een uitval, waarvan de marge op een gegeven moment zelfs bijna een halve minuut be droeg. Evenals Raas hadden onder ande ren ook Zoetemelk, Kuiper, Karstens, Go- defroot, Planckaert, Schipper en de kort tevoren nog als solist figurerende Pollen tier deze vlucht (nabij Reusel, 150 km) gemist, maar het feit was er tevens dat tot de ruim 20 man sterke kopgroep zowel Pronk en de belangrijkste personen uit het klassement behoorden, alsmede Thurau en Maertens. Gelukkig voor Raas kwam aan deze ontsnapping snel een einde. Dat kort hierna zeven „ongevaarlijken” het peloton voorgoed in de steek konden laten, was voor Raas noch voor Pronk van belang Proftour Nederland groot is gebleven. De winstkansen van Jan Raas zijn na afloop van de voorlaatste etappe niettemin blij ven bestaan. Meer nog dan Kelly, Hoste, Aling, Huisjes en Karstens (allen op min der dan 30 seconden van Pronk) lijkt Raas namelijk de felste belager van de oranje truidrager, tijdens de krachtenslopende tocht over het parcours van vandaag, waarin met name de Amstel Gold Race groot werd. Martin Rietveld redde het niet direct. Na een goed begin kreeg hij iets over de helft van de veertig kilometer een geweldige in zinking. Hij kon zijn derde plaats, Na tien kilometer veroverd, niet handhaven. Op het moment dat bij hem de snee eruit was, rukte Fuentes op naar de derde positie, de Spanjaard bleef daar. Rietveld had geen macht en werd ver oordeeld tot de herkansingsrit, waarin ook de derdenederlandse deelnemer Spronk later op de dag terecht kwam. In totaal lebben zich slechts tien amateurs stayers aangemeld. Daarvan plaatsten zich zes coureurs rechtstreeks in de finale. gelijk i een jdlei- it van Auto- tien ■mule >et hij e vijf >etere als er ir een ?acht. •ijden jvoor- ''ord's was tene met de je met gek. ipen, agen niet echt nog j die iel te Niki raan »t de jel te stap- met olen ;ptie snde arch was leur- r na rich- iken. tden, khe- s dat olen. mi ning hele- met e fi- eten Als lijke i uit icts- iging in de lat al uilen t het 3t A-, werken en dat hij het op een al te amateu ristische wijze aanpakt. „Ach, ik ken dat mannetje al zoveel jaren....”. En over Frans Mahns verbazing dat Middelink nog steeds bondscoach van de wegrenners is: „Als de KNWU me niet meer wil, dan hoor ik het wel. Nou, en dan ga ik toch weg. Middelink (56 jaar) zelf heeft niet de indruk dat hij zo in de weg zit. „Ik ervaar dat de renners me accepteren en dat is San Cristobal, noblesse oblige. Ook voor de wereldkampioen. Gaby Minneboo besefte het in de eerste serie van de amateurstayers. H(j had rustig en veilig als tweede achter de duitse kam pioen Klaus Bruges naar de finale kunnen rijden, maar hij verkoos als winnaar binnen te komen rste- trijd lan sede srda e en lari- vier ,orp. i het ister- leter. it tot t hij, e go eden, mag over tuurt dat ik de <en". weer c het Zijn optreden in San Cristobal bekeek Sjaak Pieters voor een niet onbelangrijk deel als revanche op de afloop van het nationaal kampioenschap, waarin hij ach ter Lau Veldt als tweede eindigde. Pieters: „Dat was voor mij een moeilijk te verwer ken zaak. Doordat ik niet won, voelde ik me in waarde gedaald. De mensen zullen me wel niet meer zo hoog schatten, dacht ik”. (Van onze sportredactie) BUDEL-SCHOOT. Voor het eerst in de Proftour Nederland was de eindsprint niet beslissend. Minder dan vijf kilometer voor de finish liet Ludo Peeters zes mede vluchters namelijk in de steek. De over winning van de Antwerpenaar (en initia tiefnemer van de beslissende vlucht) werd gecompleteerd door zijn landgenoot Ferdinand van den Haute. Hij slaagde erin om eveneens via een korte solo van het groepje weg te komen en als tweede de eindstreep te bereiken. Luttele seconden na hem won Jean-Luc van den Broucke het sprintgevecht om de derde plaats. De Belgische overmacht na een ontsnapping, die kort voor Valkenswaard (175 km) tot stand kwam, was daarmee overduidelijk geaccentueerd. In de Duitse Bundesliga werd gisteren één wedstrijd gespeeld. Werder Bremen won thuis met 1-0 van VFL Bochum na een ruststand van 0- 0. Twee minuten na rust scoorde de Deen Per Roentved het beslissende doelpunt. In toto 34a zijn 1654 eerste prijswinnaars en 13.681 tweede prijswinnaars. De derde prijs wordt niet uitgekeerd. Door het overstelpende aantal daalde het prijzenbedrag onder de 2.50. Het prijzenbedrag vervalt voor 50 percent aan de eerste prijs en voor 50 percent aan de tweede prijs. De heer J. H. Meure uit Haarlem is de nieuwe voorzitter geworden van de Koninklijke Neder landse Dambond. Tijdens een algemene verga dering in „de Remise” in Utrecht werd hij gister avond gekozen. Deze verkiezing was noodzake lijk, omdat tijdens een tumultueuze vergadering op 21 mei het voltallige bestuur was af getreden. De eerste divisieclub FC Den Bosch heeft het kort geding dat zij had aangespannen tegen de KNVB verloren. Gistermiddag wees de presi dent van de rechtbank van Den Bosch in zijn vonnis alle eisen van de club af. Den Bosch had besloten naar de rechter te stappen, omdat het van mening was dat de KNVB te lichtzinnig dispensatie had verleend voor de overgang van een aantal spelers naar amateurclubs zeggen, dat hij gaat proberen als beroeps renner een bestaan op te bouwen. Na ze ven jaar bij de amateurs gereden te heb ben (belangrijkste successen: vier keer na tionaal kampioen achtervolging, een maal tweede op de WK van 1974 en een zilveren medaille bij de Olympische Spelen 1976 en een paar zesdaagse-overwinningen) wil hij volgend seizoen als prof debuteren. la en t ge- ildus i de irlijk •eurs een On naar 1978 IS.23.51, 2 Kelly (ler-Fla) op 6 sec., 3 Hoste (Bel- IJsb) op 7 sec., 3 Aling (Ned-Ebo) op 10 sec., 5 Raas (Ned-Fri) op 14 sec., 6 Huisjes (Ned-Ond)op 15 sec., 7 Karstens (Ned-Ral) op 22 sec., 8 Ludo Peeters (Bel-IJsb) op 3.23, 9 Piet van Katwijk (Ned-Ral) op 3.27, 10 Kuiper (Ned-Ral) op 3.42 Puntenklassement. 1 Piet van Katwijk (Ned- Ral) 60 punten, 2 Karstens (Ned-Ral) 40, 3 Van den Broucke (Bel-Peu) 35, 4 Van Gerwen (Ned- Ond) 28, 5 Kelly (ler-Fla) 28. Algemeen ploegenklassement 1 Raleigh 57.56.40, 2 IJsboerke 58.00.50, 3 Ebo 58.01.20, 4 Flandna 58.01.22; 5 Onderneming 58.01.44 SAN CRISTOBAL. Achttien jaar werken in de top van de Nederlandse amateur-wegwielrennerij hebben van Joop Middelink een man gemaakt die weet hoe je venijnige kritiek moet opvan gen. „Gewoon niks van aantrekken. Rus tig laten gaan”. Vandaar dat de KNWV- bondscoach, die nooit in vaste dienst van de bond heeft willen komen („nu sta ik in een heel wat opener relatie tot de offici als, niet zo afhankelijk”), zich niet ner veus maakt over wat zijn collega van de baansectie, Frans Mahn, aan onvriende lijks over hem vertelde bij het motiveren van zijn plannen tot ontslagname. San Cristobal- ..Stom, doodgewoon stom. Ik wist wie ik in de gaten moest houden en ik deed het niet”. Teleurgesteld zakte Sjaak Pieters na een verloren sprint tegen Vermeulen en Dazzan op het rustbankje onderuit. Het wereldkampioen schap sprint was voor hem voorbij met een neder laag in de herkansing van de achtste finales. (Van onze speciale verslaggever) SAN CRISTOBAL. Wanneer de KNWU na afloop van dit wereldkampi oenschap de gang van zaken in San Cristo bal gaat reconstrueren, mag in dat overzi cht de blunder, die werd gemaakt met betrekking tot de aero-dynamische wiele- ruitrusting niet ontbreken. Het onbegrij pelijke feit dat de UCI-reglementswijzi- ging op dit punt in een la van het bonds- bureau verdween, zodat bondscoah Mahn en zijn renners niet op de hoogte waren van de toestemming voor zo’n uit nylon (Westduisters en Zwitsers) of zijde (Oos- tuitsers) vervaardigde snelle uitrusting, kostte amateur-achtervolger Herman Ponsteen ongewtijfeld een rële kans op een plaats bij de laatste vier. „Hij kan de driedaagse van Noord-Hol- land in, de Omloop van Zeeuwsch-Vlaan- deren, Olympia’s Ronde, de klassiekers, noem maar op. Daarvoor is hij van mij totaal niet afhankelijk, dat nalaten, vind ik zwak. En als het over technische begelei ding gaat, moet ik toch echt even met m’n hoofd schudden als ik zie wat hij met Sjaak Pieters doet. Van die jongen maakt hij geen wielrenner, maar een sprinter. Een wielrenner wordt op de weg gevormd, dat weten we allemaal. Maar hij laat Pieters alleen maar sprinten. Die jongen kan op de weg niks en wordt zodoende eenzijdig ontwikkeld. Ik geloof dat die situatie tekenend is voor onze verhouding. Met elke andere baancoach zou ik al lang overleg hebben gepleegd om Pieters in het wegwielrennen te betrekken, want wat er nou met die jongen gebeurt, vind ik rond uit jammer”. „Maar ja: ik mag niet aan zijn baanren ners komen en hij klaagt erover dat ik hem blokkeer in de benadering van weg renners. Dat soort verwijten krijg je wan neer het totaal aan contact ontbreekt. Met Mahn is gewoon niet samen te werken voor mij een belangrijke wetenschap. En ik weet ook dat Frans Mahn helemaal niet zo gewaardeerd wordt door zijn selec- tiegroep als gedacht wordt. Naar buiten praten die jongens daar niet over, maar uit de contacten, die ik met ze heb, kan ik zeggen dat er een hoeraatje is opgegaan toen ze hoorden dat Mahn van plan is om te vertrekken”. De klachten zoals Frans Mahn die uit, blijken gehe 1 wederzijds. En mocht de KNWU plannen hebben om de scherven te lijmen, dan kan die energie duidelijk beter bespaard worden, wanneer na Mahn om gekeerd Middelink zegt: „Ik heb met die man nooit kunnen opschieten. Ons contact is in al die acht jaar dat hij voor de KNWU werkt tot zowat nul beperkt geble' >n”. „Hij is de enige in de hele wielersport, in al die achttien jaar, met wie ik het absoluut niet kan vinden. Terwijl ik met zo ver schrikkelijk veel mensen te maken heb gehad. En dat zou in zijn geval alleen aan mij liggen....?”. Een van de grootste klachten van Mahn is altijd het feit ge weest dat Joop Middelink zijn wegrenners zo lang vasthoudt, dat dat ten koste gaat van de opbouw van de baanploegen. Verweer van Joop Middelink: „Wat Mahn zonder meer tegen heeft, maar dat kan hij blijkbaar moeilijk accepteren, is het gegeven dat een coureur niet gauw warm loopt voor het baanwielrennen, ook al zitten er leuke reizen aan vast. Vanwege het geld dat er te verdienen valt en zijn toekomst mogelijk beroeps worden trekt hij liever de weg op. Criteriums eir klassiekers rijden. Dat kan hij moeilijk mij persoonlijk aanwrijven. Het is gewoon een hinderlijk feit voor de hele baansport”. „Waar het dan op aankomt, is dat je het. baanfietsen bij de wegrenners moet ani meren. Maar daarvoor mist Mahn de kwa liteiten. En och, wat is renners niet op tijd vrij geven voor de baan? Ruim drie weken voor het nationale kampioenschap had ik mijn selectie al gereed. Hij had kunnen nemen wie hij wilde. Maar zoiets gebeurt niet, omdat hij dan problemen krijgt met de renners die specifiek voor de baan rijden en al lang bij hem zijn”. Tussen Leende ,en Budel, minder dan dertig km voor de finish, werd deze homo geniteit duidelijk onderstreept. Toen Bert Prónk te kampen kreeg met een manke ment aan zijn fiets, aarzelde Piet van Kat wijk geen moment om hulp te verlenen. De leider van het puntenklassement stond on middellijk zijn fiets af aan de kopman. In „Ik wil het niet als beslissend excuus aanvoeren”, zei de 24-jarige Nijverdaller na zijn nederlaag tegen de Zwitser Daniel Gisiger (4.52.89-4.49.09; in de kwartfina les, „m aar het is natuurlijk een duidelijke zaak dat het me een hoop heeft gescheeld. Al is het alleen maar dat ik psychologisch gezien in het nadeel zat. Want neem maar van mij aan dat je moreel een aardige tik krijgt wanneer je tegenstander in zo’n snel pak komt aanstappen en uitstekende tij den weg zet”. In een krampachtige poging ook aan die plots zo belangrijke mode mee te doen, leende Ponsteen zo’n nauw slui tende snelle broek, die Lau Veldt toevallig ooit in Oost-Duitsland kocht. „Dat was”, prees Ponsteen, „meteen heel anders. Nou weet ik wat het is’ zo’n uitrusting. Je voelt gewoon niks rond je lijf”. In zijn kwartfinalewedstrijd tegen Gissi- ger heeft Herman Ponsteen niet lang de illusie mogen hebben kansrijk te zijn. „Maar, zei hij later, „dat wist ik eigenlijk te voren. Ik had dat voor mezelf al uitge maakt. „Na een wat zwakke start, kwam Ponsteen aardig terug, bereikte zelfs een voorsprong, die na 4,5 ronde 2.30 bedroeg, maar daarna (Gissiger maakte zijn reputa tie van snelle finisher volledig waar) was het snel gedaan met zijn kansen. De tijden van Herman Ponsteen (4.49.52-4.50.31- 4.52.89) in dit achtervolginstoernooi wa ren veruit de beste van de renners in de orthodoxe kleding. Zodat de theorie ge rechtvaardigd is dat hij het heel wat ver der had kunnen brengen in een „snel pak” dat zich intussen ook al de benaming „maankostuum” verwierf. Het kan geen toeval zijn dat alle renners, die doordrongen tot de halve finales (De Zwitsers Gissiger en Dill Bundi, en de Oostduitsers Unterwalder en Durpisch) op de achtervolging in die nieuwe uitrusting gestoken waren. Er nog sprekende voor beeld: vorig jaar wist Dill Bundi zich niet eens in de kwalificaties te plaatsen voor de laatste zestien. Ponsteen: „Het is voor mij onbegrijpelijk dat de KNWAU met ons niet in contact is getreden over die regle mentswijziging. Een dergelijke ontwikke ling hoor je als bond op de voet te volgen. Wij, de renners, hebben gewoon geen weet van dit soort reglementsveranderingen”. Ponsteen wil aan het teleurstellende ein de van zijn optreden in San Cristobal voor de toekomst geen consequenties verbin den. „Ik blijf het rooskleurig zien”. Dat wil Daarom gaat Sjaak Pieters ervan uit dat het nog wel enkele jaartjes zal duren voor dat hij prof wordt, wat hij graag wil. „Wanneer ik ooit een goede kans krijg om naar de beroeps te gaan, zal ik dat zeker doen. Maar in mijn planning is dat voorlo pig nog niet. Ik schat over een jaar of vier, vijf, tegen m’n 25ste”. Met het oog op die toekomst werkt Sjaak Pieters jaarlijks een aantal wedstrijden op de weg af. „Wan neer je voor de baandirecteuren een inter- ressante renner wilt zijn, moet je op de weg meedraaien”, leerde hij. Pieters is het niet eens met bondscoach Joop Middelink waar die zijn activiteiten als wegrenner aanvecht. „Ik doe voldoen de criteriums. Meer eigenlijk dan een ech te sprinter gewend is. Er zijn er die me voor gek verklaren dat ik die wedstrijden rij, maar ik zie ze als noodzaak om m’n conditie te verhogen. Wat dat betreft ben ik het met Middelink niet eens. Het is alleen wel zo, dat ik geen klassiekers rijd. Maar dat lijkt me voor een specifieke baanrenner een duidelijk logische zaak. Een echte wegcoureur hoef ik niet te wor den. Mijn kracht ligt in het baanwerk en daar richt ik me helemaal op”. r s Oranjetruidrager „Wanneer hij die opzij zet voor een wegrenner, komt zo’n jongen volgend jaar niet terug naar de baan”. Waar Mahn ook nogal wat kritiek op heeft, is de techni sche aanpak van Middelink. Maar die zegt op zijn beurt: „Ik, en daarin sta ik niet alleen, heb zo mijn bedenkingen tegen wat hij doet. Actueel voorbeeld: als voor bereiding op de nationale en wereldkam pioenschappen is hij met een ploeg baan renners naar de Ronde van Joegoslavië gegaan. Acht dagen bonken op heuvelach tige parkoersen. Neem me niet kwalijk zeg Het bewijst de stommiteit van de man. Hij vindt, hoorde ik, dat hij in dit soort uitzendingen door de KNWU en door mij te weinig wordt betrokken. Maar als hij zo graag met een baanploeg étappe- wedstrijden rijdt, waarom dan naar een ongeschikte Ronde van Joegoslavië, en niet naar goede Nederlandse wed strijden?”. aF Uitslag kwartfinales amateurs (4 km 1. Daniël Gisiger (Zwi.) 4.49.09, 2. Herman Ponsteen (Ned. 4.52.89. -de kwartfinale: 1. Uve Unterwalder (Odl.) 4.46.30, 2. Jan Jankiewicz (Pol.) 4.52.76. 3de kwartfinale: 1. Robert Dill-bundi (Zwi.) 4.54.51, 2. Fernando Vera (Chili) 5.01.36. 4de kwartfinale 1. Norbert Durpisch (Odl.) 4.44.77, 2. Hans Lutz (Wdl. 4.51.73. r/4’ Uitslag vierde etappe 1 Ludo Peeters (Bel- IJsb) 205 km in 5 uur, 11 minuten en 59 seconden (met bonificatie 5.11.49), 2 Ferdi van den Haute (Bel-Ebo) 5.12.13 met bon. 5.12.08), 3 Jean-Luc van den Broucke (Bel-Peu) 5.12.21 (met bon 5.12.18), 4 Don Allan (Aus-Fri) z.t., 5 Henk Lub berding (Ned-Ral) z.t., 6 Gerry Verlinden (Bel- IJsb) z.t., 7 Roelof Groen (Ned-Peu) 5.12.25, 8 Piet van Katwijk (Ned-Ral) 5.12.37, 9 Gilbert Duclos-Lassale (Fra-Peu) z.t., 10 Gerrie van Ger wen (Ned-Ond) z.t. Algemeen klassement 1 Pronk (Ned-Ral) ¥S..:.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15