1 Frente Polisario vecht voor eigen grond 1 SAHARA WIS VOLK IN VERDRUKKING *p Door Kees van Twist Het Polisario Geen bed Ontworteld Ziekenverzorging :n BB'.«owO it u >ld. rs Met ernstige gezichtjes dansen het jongetje en het meisje, beiden amper vijf aar, op het ritme van het zingen van de vrouwen. Al dansend zingen ze ook zelf ol overtuiging de Hymne van de Martelaren mee. Alle volkeren die zich tot de irabische wereld rekenen, hebben een eigen Hymne van de Martelaren. Het lied iaat over de mannen die zijn gevallen in de strijd voor het vaderland: in dit geval fëst-Sahara. Uit alles in de vluchtelingenkampen blijkt dat de strijd van het Front Polisario de rijheidsoorlog is van de gevluchte Saharawis in de kampen, in alle tenten hangt en foto van de vorig jaar gesneuvelde Polisario-leider Sayed el Quali, terwijl veral de strijd tegen de onderdrukker doorklinkt. ZN i z in, Een stukje van een vluchtelingenkamp, waar gebrek is aan van alles. ammerli j k estaan in vluchtelingen kampen Na de Marokkaans-Mauretaanse inval- 391. Aanhangers van de Frente Polisario: met de vlag in top naar de vrijheid. De bevolking van het land bestaat voor dat deel wat niet in de steden Kees van Twist, bestuurslid van de Novib, bezocht onlangs de guerrillabeweging Frente Polisario in de vluch telingenkampen in het zuiden van Algerije. Het Polisario Front vecht voor een onafhankelijk West-Sahara, het gebied dat vroeger Spaans-Sahara heette en dat rijk is aan fosfaat. In 197S gaf Spanje dit gebied op en onmiddellijk maakten zowel Mauretanië als Marokko aanspraken op West-Sahara. Het volk van West-Sahara wordt intussen door de beide landen onderdrukt. Ze zijn hun vaderland ontvlucht en leven onder behoeftige omstandigheden in de vluchtelin genkampen. Een Cubaanse (vrouwelijke) arts heeft zich medisch over hen ontfermd. Het nationale ziekenhuis is een stenen gebouw en is bestemd voor de ernstiger gevallen uit alle kampen. Er wordt nog steeds aan het ziekenhuis gebouwd, maar toch liggen alle zalen al vol. De hele bouw gebeurt met de hand, zelfs de stenen wor den in de woestijn gemaakt. Vrouwen hak ken uit de leemachtige aarde klei en vor men stenen die in de zon te drogen worden gelegd. Uit deze onregelmatig gevormde stenen is het ziekenhuis opgetrokken, ter wijl het dak bestaat uit golfplaten. In het ziekenhuis is geen enkel bed; de zieken liggen op een deken op de lemen grond en ook in dit ziekenhuis zijn alweer geen instrumenten om de patiënten te on derzoeken. Men beschikt slechts over een apparaat waarmee kan worden nagegaan of iemand tbc heeft. De meeste Saharawis in het nationale ziekenhuis zijn dan ook longpatiënten. Spanje vervult in dit alles de rol van verkwanselaar en probeert een zo groot mogelijk voordeel te halen bij het afsto ten van deze kolonie zonder zich echter te bekommeren om het lot van de bewo ners van West-Sahara. Want bij alle belangen die bevochten of verdedigd worden in West-Sahara, zijn de Sahara wis de slachtoffers. Pal voor de Conferentie van Berlijn in 1885, toen de Europese staten Afri ka onderling verdeelden, kolonialiseer de Spanje West-Sahara. Tot halverwe ge de jaren dertig bleef Spanje voorna melijk aan de kust van deze Afrikaanse kolonie en was het binnenland nage noeg onafhankelijk. Maar onder druk van Frankrijk, die toen al grote moei lijkheden had met de vrijheidsstrijders in zijn kolonies Marokko en Algerije, onderwierp Spanje ook het binnenland van West-Sahara. Deze onderwerping ging met zware strijd gepaard en het heeft tot het einde van de jaren vijftig geduurd voordat Spanje het land onder volledige controle had. in dezelfde peri ode vochten Marokko en Algerije zich naar hun vrijheid. West-Sahara is negen keer zo groot als Nederland en bestaat voornamelijk uit woestijn, er is echter wel verschil in klimaat en omstandigheden tussen het woestijngebied in West-Sahara en de Sahara meer in het oosten gelegen. Het klimaat in West-Sahara is zachter en de oasen zijn er talrijker. In het land West- Sahara zijn nauwelijks steden, Al Aai- un met nog geen 30.000 inwoners is de grootste plaats in West-Sahara. Onder de Saharawis in de vluchtelin genkampen is men zich bewust dat de grootte van de bevolking van veel be lang is voor een zelfstandig West-Saha ra, in elk geval wordt er niets aan gedaan om het hoge geboortencijfer in te dammen. Het Frente Polisario kiest voor min of meer twee fronten, het militaire en diplomatieke offensief. Verspreid over heel Europa is in bijna ieder land een vertegenwoordiger van het Frente Poli sario om de zaak van een zelfstandig West-Sahara te bepleiten. In 1973 is de Beweging voor de Be- vrijding van de Sahara opgegaan in het Frente Polisario, dat zich als guerrilla beweging tot doel stelt om de bezetters uit West-Sahara te verdrijven en een Arabisch gerichte republiek van de Sa harawis te vestigen, de RASD. In haar politiek staat het Frente Polisario dicht naast de politiek zoals deze in Algerije wordt gevoerd. In het Polisario-pro- gramma staat dat er gestreefd wordt naar een nationalisering van de mine rale hulpbronnen, evenals er ook veel nadruk wordt gelegd op het Arabiseren van de Westsaharaanse samenleving. •g: 3 m. an id, ig: Ie 1 woont, uit rondtrekkende stammen, Berbers, Reguibat, de Tekna-stam en de Ulad-Delim. Velen verblijven echter door de oorlogsomstandigheden in een van de omliggende landen of zitten in de vluchtelingenkampen in het zuid westen van Algerije. Hoeveel mensen er precies gerekend moeten worden tot het volk van de Saharawis is erg moei lijk vast te stellen. Een goede volkstel ling is er in het land nog nooit ge houden. gebracht. Het is de enige plaats waar een echte onderzoektafel staat en waar een agregaat het mogelijk maakt dat er foto’s genomen kunnen worden, maar het is veel te weinig om de vele zieken uit de vluchte lingenkampen te helpen. Naast de Cubaanse arts werken in de kampen Saharawis die een opleiding voor verpleger hebben gehad, enige bevoor rechten die onder de vroegere Spaanse koloniale heerser hebben kunnen stude ren. Maar ook deze verplegers ontbreekt het aan de nodige middelen om te werken. Toch proberen de Westsaharaanse verple gers evenals de Cubaanse arts met de weinige middelen de zieken te helpen in de kliniekjes in de vluchtelingenkampen en in het kinderziekenhuis en het zogenaam de nationale ziekenhuis. De ziekenhuizen of kliniekjes zijn vaak niet meer dan wat tenten, in een enkel geval is een kampkliniekje net als de school in een zandheuvel ingegraven, wat vanwege de koelte veel voordelen biedt zoals voor het bewaren van medicijnen. „Ik kan’de ziekte vaststellen, maar enig instrument of middel om verder iets voor de patiënt te doen is er nauwelijks,” aldus de Cubaanse arts die sinds juni in de vluchtelingenkampen werkt. Ze is de enige arts voor de ongeveer 100.000 vluchtelin gen. Ze werkt van ’s morgens vijf tot laat in de avond. Vlak bij Tindouf heeft ze een mobiele onderzoekruimte. Vanuit alle kampen worden de ergste zieken daarheen Het politieke verzet in West-Sahara ontstond, evenals in de meeste kolo nies, onder de bevoorrechte kleine groep van jongeren die in het buiten land - bij de Saharawis in bijna alle gevallen Madrid - studeerden. Zo ont stond in 1968 de Beweging voor de Bevrijding van de Sahara (MLS) die de eigenlijke voorloper was van het Fren te Polisario, dat vijf jaar later werd opgericht. De beweging streefde naar onafhankelijkheid, maar pas nadat een vreedzame demonstratie in Al Aaiun door het ingrijpen van het Spaanse leger in een bloedbad eindigde, werd het verzet tegen overheersing grim miger. Een bewoonster van het vluch telingenkamp Bir Khaoulet: kind op de arm, geweer aan de schouder. en in de winter van 1975-’76 zijn duizen- ve telingenkampen zorgen, zijn Angola en Cuba, ondanks dat beide zelf ontwikke lingslanden zijn. De Saharawis in de kampen bereiden zelf hun voedsel van de produkten die ze uit het buitenland krijgen, wat niet altijd even gemakkelijk is. Veel wordt gevraagd van de inventiviteit van de vluchtelingen in de kampen. Zo wordt brood gebakken in kleine lemen ovens; bijna bij iedere tent ziet men een oven. Maar niet al te vaak kunnen de ovens worden gestookt, omdat er nauwelijks ma teriaal is om het vuur te laten branden. Om vuren te stoken, moet van honderden kilo meters afstand hout worden aangevoerd. Steeds weer moeten de Saharawis reke ning houden met de barre omstandighe den waarin ze verkeren. Bijna in geen enkel kamp is een eigen waterbron; maar vijf van de 22 kampen hebben een eigen put. In de andere gevallen wordt het water met een tankauto aangevoerd vanuit de omgeving van Tindouf, waar een bron is. De hitte maakt het bewaren van het water vrijwel onmogelijk, en daarom wor den in de meeste kampen watertanks inge bouwd onder de grond om zo het water enigszins koel te houden. Water is onmis baar in de vluchtelingenkampen. Het is onder meer nodig voor het bakken van brood en het aanlengen van de melkpoe der. Maar de vrij slechte kwaliteit van het water en het gebrek aan voldoende voed sel leidt ertoe dat vrijwel iedereen last van buikloop heeft. Het was voor Spanje van belang, zo als het nu belangrijk is voor Marokko, om het bevolkingstal erg laag te schat ten. Spanje gaf in 1974 een schatting van ongeveer 75.000 inwoners toen de vraag van het aantal bewoners in de dekolonisatiecommissie van de Vere nigde Naties aan de orde kwam. Alge rije daarentegen verdedigt vanwege zijn steun aan een zelfstandig West- Sahara het vrij hoge cijfer van een miljoen inwoners. Schattingen op grond van het aantal bewoners in de nederzettingen en in de steden wijzen echter op ongeveer 400.000 inwoners. Het is geen toeval dat zoveel landen zich direct en indirect bemoeien met het conflict om West-Sahara in Noordwest-Afrika. Belangen van velerlei aard zijn in het geding. Koning Hassan II van Marokko droomt nog steeds van een Groot- Marokko, het arme Mauretanië hoopt op een economische versterking, terwijl Algerije zich bedreigd voelt door de uitbreidingsdrift van Marokko en Mauretanië. Bovendien heeft Algerije economisch gezien veel baat bij een zelfstandig West- Sahara. In het conflict om West-Sahara is zonder enige aarzeling de betrokkenheid van Frankrijk direct te noemen. De oorzaak van deze directe betrokkenheid bij de oorlog in Noordwest-Afrika ligt in de economische rijkdommen welke in de bodem van West-Sahara zitten. Nog afgezien echter van de economische en territoriale belangen van dit gebied, zijn er ook militair-strategische factoren waarom er gevochten wordt om West-Sahara. In 1969 begint het proces van dekolo nisatie volgens de Spaanse opvatting, want in dat jaar schenkt Spanje een deel van West-Sahara - de provincie Ifni - aan de koning van Marokko. In de jaren daarop maken Marokko en Span je afspraken over de winning en het transport van de fosfaat uit West-Saha ra. Het land blijkt ondertussen na Ame rika en Marokko het derde fosfaatland ter wereld te zijn. Nadat dan ook de economische belangen zijn veilig-ge- steld, trekt Spanje zich eind 1975 haas tig terug uit zijn kolonie West-Sahara, terwijl in oktober van datzelfde jaar de Marokkaanse inval al plaatsvond. jen Saharawis naar het oosten gevlucht. Iet zijn vaak mensen die behoren tot de pmadenstammen, die zijn opgejaagd ioor de verschrikkingen van de Marok- laans-Mauretaanse legers, of het zijn men en uit de steden welke bezet en gebom bardeerd zijn. De stad Smara bijvoor- keld, in het noorden van West-Sahara, is rolledig verwoest. Onder de meest barre mstandigheden heeft men moeten 'luchten. In de Sahara dalen ’s winters de tempe- aturen in de nacht tot ver beneden het riespunt. Een vrouw vertelde hoe ze is evlucht. In januari 1976 heeft ze samen iet haar dochtertje dag en nacht honder- len kilometers barrevoets afgelegd, zon- ler eten en drinken; onderweg stierf haar lochtertje. De meesten van de vluchtelingen in de ampen hebben op deze manier een heen- :omen moeten zoeken en familieleden ver wen en altijd heeft men alles achterge- iten. Met name in de maanden maart en april 976 hebben de Westsaharaanse vluchte- ingen veel te lijden gehad van de napalm- lombardementen. Nadat eerst de steden an de grenzen en de kust van West-Saha- a door de Marokkanen en Mauretaniërs raren bezet, richtten de bezetters hun nilitaire activiteiten op de binnenlanden, let de bombardementen van de vluchte- ingenkampen in het oosten van West-Sa- tara trachtte Marokko ook deze gebieden inder controle te krijgen en het Frente ’olisario tot een volledige overgave te Iwingen. De Saharawis zijn daarop de Tens met Algerije overgetrokken en in lat gebied, op de grens met West-Sahara, leeft men de vluchtelingenkampen inge richt. I Na ruim een jaar wonen nog immer de 00.000 Saharawis in de vluchtelingen lampen, enkele kilometers ten zuidwesten an de Algerijnse militaire basis Tindouf. reilig zijn de Westsaharaanse vluchtelin- ®n er allerminst. Het gebied van de vluch- elingenkampen ligt precies in de streek raar Marokko, West-Sahara, Mauretanië si Algerije aan elkaar grenzen. Juist op dit [ebied van Tindouf maakt Marokko al aren aanspraak. Een eventueel direct militair treffen tus- en Algerije en Marokko zal zich dan ook Concentreren rond de basis Tindouf, met die verschrikkelijke gevolgen voor de Sa- larawis in de vluchtelingenkampen. En de lansen op een oorlog tussen Marokko en hgerije worden steeds groter. Ook deze lomer is de troepenconcentratie aan de irenzen van beide landen toegenomen, 'erder bleek de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid op haar vergadering in labon te verdeeld om de oorlog in West- iahara te bespreken. nen die afkomstig zijn uit die bepaalde streek of stad. In het kamp Bu-Craa zitten vrouwen, kinderen en bejaarden uit het gelijknami ge mijnstadje in West-Sahara. Deze kamp- verdeling is gekozen om de ontworteling niet nog groter te maken. Dat de kampen voor 80 percent worden bevolkt door vrouwen en kinderen, heeft te maken met de guerrilla die tegen de bezetters van West-Sahara wordt gevoerd. De mannen zijn allemaal strijders bij het Frente Polisario en hebben hun eigen kampen ver de woestijn in, altijd op West- saharaans grondgebied. Hoewel de situatie in de vluchtelingen kampen vergeleken met een jaar geleden enigszins lijkt verbeterd, is de vooruitgang slechts relatief. Niet langer uitgemergelde kinderen, één voor één stervend van de honger, maar wel is het in de kampen het algemene beeld dat de meesten last van hongeroedeem hebben. Veel ziekten in de kampen ontstaan dan ook door het gebrek aan voedsel en vocht. Het voedselrantsoen per persoon in de kampen is nog steeds erg klein en bevat voornamelijk wat thee, sui ker, bloem en poedermelk. Er is vooral een groot tekort aan vitaminerijke produkten zoals groenten en fruit. In alles zijn de Saharawis in de vluchte lingenkampen aangewezen op het buiten land. Want de dorre woestijn leent zich voor geen enkele landbouwactiviteit; slechts rond de tenten scharrelen wat kip pen en broodmagere geiten, die worden gevoed met het schaarse afval en de uit werpselen van de mensen. Er is echter voor de Saharawi nog niet veel voedsel hulp gekomen vanuit het Westen. Inciden teel worden er voedselladingen verscheept naar Algiers, welke dan door de eigen hulporganisatie De Rode Maan in de kam pen wordt gedistribueerd. Ali Mahmoud, verantwoordelijk voor het werk van de Rode Halve Maan, vertelt over de gevolgen van de onregelmatige voedselinzendingen. „De verschillende transporten uit de diverse landen leiden ertoe dat er ook vaak allerlei soorten voed sel binnenkomen, wat ook weer zijn gevol gen heeft. Neem een produkt als melkpoe der: het is juist bij zo’n produkt erg belang rijk dat er niet te veel wordt gewisseld van merk wil het voedsel weerstand geven tegen ziekten.” De weinige landen die wel voor een regelmatige voedselzending naar de vluch- So Ida ten van het Polisario met een op Marokkaanse troepen buitgemaakte luchtdoelmltrailleur. De ongeveer 100.000 Saharawis in de 'iuchtelingenkampen zijn merendeels ’ouwen, kinderen en bejaarden. De 'luchtelingen worden verdeeld over 22 rampen en ieder kamp heeft de naam van •‘eri streek of stad in de West-Sahara. Het is liet opzet zo gebeurd, omdat in ieder van ■ie kampen ook werkelijk de mensen wo- r* MALI V) - (S NOtAKSJOT ALGERIJE Ui

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17