Oud -burgemeester Nielen overleden Ruime opdracht voor informateur Veringa Brand teisterde ambassade van VS in Moskou Apartheidsregime van Zuid- Lisse: buit Afrika unaniem verworpen DANS HEY JIM van 29.000 KONINGIN VERRAST POLITICI DOOR SNELLE BESLISSING Bankoverval in Orde op geldzaken het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 32 SCHRODER als je ’t allerbeste wilt Jb/paarbank iu«rt nedadand snaarsnecialisten sinds 1817 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN VN-CONFERENTIE IN LAGOS Hou 't netjes Strand verwachting agenda pagina Enkele buien Polisario Tito rankrijk als „vriend” VANDAAG IN Ruimteboodschap Inayat Khan: Studiomusici in het nauw Vicaris Koper vertrekt Vredesweek SCHOOL DUIJN •V Uw salaris, pensioen of A.O.W. komt binnen op een spaargirorekening, ook te gebruiken voor al uw betalingen (kosteloos). (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Koningin heeft gisteravond in paleis Lange oorhout in Den Haag dr. G. H. Veringa gevraagd op te treden als iformateur. Het verzoek aan dr. Veringa luidt: „Gelet op de thans ntstane situatie een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden tn op zo kort mogelijke termijn te geraken tot de vorming van een abinet, dat mag vertrouwen in voldoende mate steun in de volksver- igenwoordiging te ondervinden”. Duidelijk is, dat de Koningin met eze snelle opdracht aan dr. Veringa haast wil zetten achter de abinetsformatie. 1e 2e jaars plaats voor jongens 2e jaars gehuwden en verl. paren zaterd.: 1e jaars geh. en verl. paren. Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 Radio en televisie/Strips 13 Sport14,15 Danslessen beginnen v.a. vrijdag 9 sept „EVERGREEN” N.B.D. DANCE-CENTRE imMii 1 mu ider Couran Losse nummers 70 ct. jofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,90 p. mnd., f40,- p. kwartaal (p. post 1 53, p.jaar fl.5/,30 (p, post I -’IH, (Zie verder pagina 2) PROF. DR. VERINGA (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) LID NBD het van iiiiimmii’ii'inimimiiiiiiiiiiiiiiilllll Si De Koningin volgt met deze opdracht an dr. Veringa, die lid is van de Raad van late en oud-minister van Onderwijs, het ivies van de CDA-fractievoorzitter Van gt. De opdracht is, zoals Van Agt wilde, urn geformuleerd. Opengelaten wordt, of een meerderheids- of een minderheids- abinet uit de bus moet komen. Ook een inderheidskabinet zou in voldoende ma- „Veringa voldoet in hoge mate aan de eis dat hij weet wat er in de politiek te koop is en hij is niet aan de dagelijkse politiek gecommitteerd. Bovendien was hij in het kabinet-De Jong, waarin ook de WD zat, minister en werd hij in 1971 als KVP-lijsttrekker naar voren geschoven omdat hij als een vooruit strevende KVP’er werd gezien. Het is een man die uitstekend naar twee kanten kan kijken”. te steun van de volksvertegenwoordiging kunnen verkrijgen. CDA-leider Van Agt had gistermiddag in zijn advies aan de Koningin dr. Veringa als mogelijke informateur genoemd. Daar naast had hij ook prof. W. de Gaay Fort man genoemd, de huidige minister van Binnenlandse Zaken. Van Agt had in zijn advies gezegd: Van Thijn voelde weinig voor weer een lijmpoging tussen CDA en progressieven. „Er is een tamelijk belangrijke grens in het breukvlak tussen CDA en PvdA bereikt”, aldus Van Thijn. Half tot zwaar bewolkt met en kele regen of onweersbuien. Meest matige wind uit zuidoost tot oost. Maximumtemperatuur omstreeks 19 graden. In het weekeinde nog onstabiele lucht met voornamelijk in de mid dag een enkele bui. Ook zonnige perioden met redelijk strand De nieuwe informateur dr. G. H. Veringa is 53 jaar. Hij werd in Groningen geboren. Dr. Veringa is sinds 1972 lid van de Raad van State. In 1971 werd hij lid van de Tweede Kamer, waar de KVP hem tot fractievoorzitter benoemde. Kort daarna werd hij ziek en gaf zijn Kamerzetel op. weer. Zwakke wind tussen zuid en west. In de middag 18 a 20 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzich ten: maandag iets stabieler door wat meer hoge-drukinvloed. De vier fractieleiders Van Thijn (PvdA), Terlouw (D’66), Wiegel (WD) en Van Agt (CDA), bezochten gistermiddag in die volgorde de Koningin in paleis Lange Voorhout in Den Haag. Eerder op de dag had koningin Juliana daar al haar advi seurs, vice-voorzitter Ruppert van de Raad van State en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, Thurlings en Vonde ling, ontvangen. Omdat, vooral in het toeristen seizoen, de vervuiling van de stad Venetië (in de vorm van blikjes, papier en andere rotzooi) belang rijk is toegenomen, heeft het ge meentebestuur van de Dogenstad bepaald dat weggooiers van rom mel zwaar zullen worden beboet, en wel tot een bedrag van zo’n 600 gulden. Op aanplakbiljetten met een tekst in vier talen kunnen toe risten lezen dat hun „onbeleefde gedrag” fiks kan worden beboet. Voor de fractievoorzitters Van Thijn en Terlouw kwam de snelle beslissing van Koningin Juliana, nadat zij de politieke adviezen had ingewonnen, „als een verras sing”. Tijdens zijn ministerschap besliste dr. Veringa dat de achtste medische faculteit in Maastricht gevestigd zou worden. Voor dit besluit verleende de stad Maastricht hem de gouden eremedaille. Dr. Veringa is tevens voorzitter van het Centrum voor Staatkundige Vorming van de KVP en voorzitter van Teleac. De opdracht aan dr. Veringa wordt in politieke kringen in Den Haag als „zeer ruim” beschouwd. (Van onze speciale verslaggever Fred Sanders) of Albert, Theo, Herman, Kees, Ton, Bart, Ruud, Hans, Jan, Sander, Wim, Ron, Erwin Oud-burgemeester Nielen maakte zijn trip naar Canada in het gezelschap van overigens tot veler verrassing de nucleaire boycot wel onderschreef, nam afstand van de aanbevelingen voor het wapenembargo en de gevraagde economische maatrege len. De Verenigde Staten moesten een voorbehoud maken voor wat betreft het wapenembargo, de nucleaire samenwer king en de economische maarregelen te gen Zuid-Afrika. In politieke kringen verwacht men dat dr. Veringa het weekeinde zal benutten om de stukken te bestuderen. Raamslngef 16 Haarlem Tal. 315015 Even lager werd de auto bij het station in Lisse gevonden. Het voertuig bleek in Am sterdam te zijn gestolen. De politie ver moedt, dat de daders met een andere auto verder gereden zijn. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van het drietal. De politie was zeer snel ter plaatse, wat mogelijk werd gemaakt door de kassier. De man was naar boven gerend en had getelefoneerd, zodra hij vermoedde dat er sprake was van een overval. 427, 18. Weersverwachting KNMI: Tel. 023-375854 Inschrijving: 7-8.30 uur |\|M IJMUIDEN: Zeeweg 251 BEVERWIJK: Koningstr. 118 (Van onze stadsredactie) POWELL RIVER/HEEMSKERK. In het Canadese stadje Powell River is don derdagavond plotseling overleden oud- burgemeester H. Nielen van Heemskerk. De heer Nielen, die vijfenzestig jaar oud is geworden, was dinsdag in Vancouver aangekomen. De reis was hem bij gelegen heid van zijn afscheid als burgemeester door de bevolking van Heemskerk aange boden. MOSKOU (Reuter/UPI/AP). Gister avond heeft op de drie bovenste verdiepin gen van de Amerikaanse ambassade in Moskou brand gewoed. Ambassadeperso neel, geholpen door de Moskouse brand weer, wist de brand betrekkelijk snel te blussen. Ambassadeur Malcolm Toon zei dat er niemand gewond was geraakt. De oorzaak van de brand is onbekend. PvdA-fractieleider Ed van Thijn advi seerde de Koningin om de eerder aan Den Uyl verstrekte formatieopdracht (om een meerderheidskabinet te vormen) te verrui men tot het formuleren van een kabinet „dat kan rekenen op een vruchtbare sa menwerking met het parlement”. In de PvdA-visie betekent dat een links minder heidskabinet van in elk geval PvdA en D’66. LISSE. Bij een overval op de Nuts- spaarbank aan de Kanaalstraat in Lisse is vrijdagmiddag een bedrag van 29.000 gul den gestolen. Rond twee uur kwamen drie mannen de bank binnen en eisten geld van het personeel, waarbij met een wapen gedreigd werd. De mannen sprongen over de balie, grepen het geld en vluchtten in een gereedstaande auto weg. Staatssecretaris dr. P. H. Kooijmans ver klaarde dat Nederland meent dat een vreemdzame oplossing moet worden ge zocht in Zuid-Afrika. Een toelichting die nodig was omdat uit de verklaring van Lagos niet valt af te lezen of men de militaire bevrijdingsstrijd steunt of niet. Dr. Veringa is van 1950 tot 1967 werk zaam geweest bij het ministerie van Justi tie, afdeling gevangeniswezen. In 1967 werd hij in het kabinet-De Jong tot minis ter van Onderwijs en Wetenschappen be noemd. Tevens was hij buitengewoon hoogleraar in Nijmegen. President Tito van Joe goslavië is momenteel bezig aan een uitgebreide diplomatieke reis. Men zou het een soort af- scheidstoernee kunnen noemen. De vraag dringt zich steeds sterker op: wat gebeurt er in Joego slavië als de bindende kracht, die Tito heet, er niet meer zal zijn? Fred Sanders wijdt er een be schouwing aan. één van zijn dochters. Zij vrouw werd door omstandigheden genoodzaakt in Heems kerk te blijven, donderdagavond werd de heer Nielen, toen hij een in Powell River (een stadje iets ten noorden van Vancou ver) wonend familielid bezocht, plotseling onwel. Hij werd in allerijl naar een zieken huis overgebracht waar hij vrij kort na aankomst overleed. De heer Nielen heeft slechts een half jaar van zijn pensioen mogen genieten. Eind januari nam hij na een ambtsperiode van ruim éénendertig jaar afscheid van „zijn” Heemskerk, dat de geliefde burger vader node zag vertrekken. Het echtpaar Nielen bleef Heemskerk als woonplaats overigens wel trouw: kort voor de pensio nering betrokken de burgemeester en zijn vrouw een fraaie bungalow in de nieuwbouwwijk Neksloot. Het gemeentebestuur werd vrijdag rond het middaguur van het onverwachte over lijden van de oud-burgemeester op de hoogte gesteld. Opvolger burgemeester J. Kok toonde zich erg geschokt door de dood van de heer Nielen, die hij tijdens zijn Oudewater-periode goed heeft leren kennen. Ook in ambtelijke kring werd het nieuws met ontsteltenis vernomen. Vandaag zullen burgemeester en wet houders van Heemskerk een condoleance- bezoek afleggen bij mevrouw Nielen. Op dit moment zijn geen nadere bijzonderhe den over het tijdstip van de begrafenis bekend. Zie verder pag. 9 fees van Twist, bestuurslid van de ■JOVIB, bezocht onlangs vluchtelin- ;enkampen van de Frente Polisario n West-Sahara. De Saharawis, zoals le oorspronkelijke bewoners van het woestijnland heten, leven in zeer noeilijke omstandigheden. Ze wor- ien van alle 'kanten belaagd en be- Ireigd. De mannen vechten, de vrou wen zitten als vluchtelingen in onher bergzame kampen. Van Twist maakte r een reportage over. LAGOS. De vier westelijke leden van de Veiligheidsraad, de VS, Canada, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben zich in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos gedistantieerd van de eis tot een verplicht wapenembargo tegen Zuid-Afrika. Deze eis is vervat in de verklaring van Lagos, het slotdocument van de VN-conferentie tegen apartheid die gisteravond ondanks deze tegenstellingen onverwacht soepel ten einde liep. In de verklaring wordt het apartheidsre- giem in Zuid-Afrika onomwonden en una niem door de VN-leden veroordeeld. De westelijke Veiligheidsraadsleden weken echter niet voor de zware druk die de zwart-Afrikaanse landen op hen uitoefen de en weigerden toe te zeggen dat zij in de Veiligheidsraad voor een wapenembargo zouden stemmen. Zo bleef tot en met het einde van de conferentie onenigheid bestaan over de vraag welke concrete acties tegen apart heid moeten worden ondernomen. Frank rijk verzette zich tegen de zin in de verkla ring van Lagos, dat alle samenwerking met Zuid-Afrika op nucleair gebied moet worden stopgezet. West-Duitsland, dat Best tor Dancing Er kunnen nog enkele jongens worden geplaatst Houtplein 16A, Haarlem. Tel. 023-312697 Inschr. 12-21.30 u. Zat. zo. 19-20 u. —B—-MM IJmuiden IJmuiden 02208-3577 en 16450 Mislukken in het leven is van geen belang. Erger is, bij zijn misluk king stil te blijven staan. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllll Velen zullen enkele dagen geleden de «mier van Zuid-Afrika, Vorster, tijdens it congres van zijn partij in Kaapstad >or de televisie hebben zien uitbarsten in oede over de bemoeizucht van de Ver- ligde Staten en Frankrijk inzake Zuid- frika’s kernenergie-beleid. Afgezien van >t feit dat een eventuele atoombommen- lorraad in handen van Zuid-Afrika een ■angstigend visioen oproept, kan men ch toch niet aan de indruk onttrekken at Vorster met zijn emotioneel verweer genlijk groot gelijk had. Het is Frankrijk geweest dat de aan acht heeft gevestigd op het veronderstel- e Zuidafrikaanse voornemen om een ernexplosie te verrichten. Proefexplosies laken een onverbrekelijk onderdeel uit an de voorbereidingen ter vervaardiging an atoombommen. Frankrijks vingerwij- ing was dus duidelijk een verdachtma- ing, des te hypocritischer omdat juist tankrijk tegen de protesten van vele an- ere landen in Zuid-Afrika aan kernener- ie-apparatuur heeft geholpen. Nog hypo- ritischer wordt de Franse houding, om at Frankrijk als „atoombomland” altijd oppig geweigerd heeft het nonprolifera- e-verdrag te tekenen, dat uitbreiding van emwapens moet verhinderen. Frankrijk heeft om redenen van natio- ale trots en achterdocht zichzelf ten koste an zeer zware lasten opgewerkt tot toombommogendheid. Het heeft zich niet iet de andere atoommogendheden ver tinden om geen bovengrondse proeven leer uit te voeren. Het heeft tegen alle rotesten in de afgelopen jaren onver- loord proefexplosies veroorzaakt, on- anks de wetenschap dat de radio-actieve fval zich via de luchtlagen over bevolkte «bieden kon verspreiden. Het heeft aan"' et bezit van een atoomarsenaal de hou- ing van een supermogendheid ontleend, n Europese kring een grote zelf overstat ing tentoon gespreid en in internationaal pzicht zich de betekenis van „een der poten” toebedeeld. Wat Frankrijk mag, nogen andere mogendheden niet, omdat ij blijkbaar behoren tot een lager niveau an aanzien. Vandaar de woede van Vorster, die raarschijnlijk gemengd was met grote te- ïurstelling over het feit dat Frankrijk ilijkbaar toch niet tot de trouwe vrienden an Zuid-Afrika mocht worden gerekend, il profiteert het in economisch opzicht terk van de „nauwe banden” tussen beide inden. In zekere zin heeft ook Israel een derge- ijke onaangename ervaring met Frank- ijk opgedaan. Er was een tijd dat Israel neende op Frankrijk te kunnen rekenen nede vanwege de omvangrijke wapenle- 'eranties, waaronder de Franse Mirage en ie supersnelle jachtboten. Op zeker mo ment zagen de Fransen voordeliger trans laties opduiken aan de Arabische kant en roor hen gold toen plotseling ook de ideële steun aan Israel niet meer. Zij kozen de Palestijnse kant, zetten hun leveranties aan Israel stop en gingen ook in politiek opzicht de Arabische zaak bepleiten, wat in Europese kring tot een sterke verkoe ling tussen de negen EEG-landen en Israel heeft geleid. Natuurlijk eist de zwakke Franse econo mie een zo groot mogelijke uitbreiding van de buitenlandse handel, maar Frankrijks klanten weten nu, dat ook de Franse vriendschap voor de meest biedende te koop is. Inschrijving zat 3-5 uur ma. t/m vrij. 3-9 uur HEY JIM, WAIT n minuutje joh, ik ga met je mee om me ook op te geven voor zo’n danskursus Schro der ga kookeen Staatssecretaris Kooijmans vertelde verder: „Ik kan me voorstellen dat sommi ge zwarte Afrikanen niet al te zeer tevre den zijn. Toch moeten we in de eerste plaats kijken naar het doel van de confe rentie: druk uitoefenen op Zuid-Afrika, opdat het apartheidsstelsel wordt afge schaft. Juist doordat in de slotverklaring, die afgezien van enkele onderdelen una niem is aangenomen, wordt gesteld dat de situatie in Zuid-Afrika een bedreiging vormt van de wereldvrede, geloof ik dat de verklaring van Lagos in Zuid-Afrika wel degelijk indruk zal maken. heb je nou je stoute (dans)schoenen al aangetrokkén’ ja ik weet t, voor die eerste stap heb je n beetje lef nodig maar informeer maar ns bij je in de klas, of op je werk dan kon je d r wel eens achterkomen, dat er al ontzettend veel lui zijn die zich voor een danskursus hebben opgegeven daar kan jij toch niet bij achterblij ven? zit je straks op n feest voor joker Donderdag wordt de tweede Voya ger, ruimtesatelliet, gelanceerd. Ook in het kader van de verken ningstocht langs de zes ons beken de planeten. Een tocht, die 21 jaar gaat duren en waarop tien miljard kilometers moeten worden afge legd. Wonderlijke communica- tieschoten in de ruimte. Een bood schap van onze mensheid, die over een half miljoen jaar misschien ontvangen wordt door andere we- ze s als die al bestaan. Pieter Bok doet er zijn licht over schijnen. iTERDAG 27 AUGUSTUS 1977 Ie jaargang no 252 antoor: Lange Nieuwstraat jstgiro: 273107, Postbus >1. redaktie: 15389, na kantoortijd: >1. adm. en adv. Telefoon 15437 lachten bezorging: 18.30-19.00 uur en op zaterdagen m 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023- 143 41. i Si

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1