Paolo Soleri bouwt nieuwe stad in de woestijn van Arizona Met leningen van f 15000 door Nic. van Loopik M Uniek schouwspel door Willem Oltmans Bewegende trottoirs )T iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiiimiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimimiiiiiiiiiimiimiiiimmiiiimiiimiiiiimiiiimim De zeven eigenaren van de speelgoedfabriek Acre Toys in Alst (Noord-Brabant) kunnen voor het eerst in twee jaar lachen. Duidelijk verheugd delen zij mee dat minister Lubbers hun niet alleen een financiële garantie maar zelfs een lening van een paar ton heeft toegezegd Dat betekent dat zij de failliete boedel van het vroegere Simplextoys niet alleen hebben gered maar het bedrijf ook nieuw leven hebben ingeblazen. Twee jaar geleden stonden de honderd werknemers van Simplex met lege handen op straat. Van de ene op de andere dag werd het bedrijf gesloten. De Amerikaanse eigenaars noemden de zaak niet meer rendabel. „Dat pikken we niet”, hebben enkele ontslagen afdelingschefs gezegd. Ten slotte waagden ze met zijn zevenen de gok. leder leende 15.000 gulden en het „collectief zonder top” poogde op eigen krachten en met een beginkapitaal van ruim een ton verder te gaan. Dat blijkt nu gelukt. Hard werken, risico's nemen en groot vertrouwen hebben in de waarde van het eigen produkt maakte het de zeven i mogelijk de werkloosheid weg te jagen. Acre Toys is een nieuw bedrijf dat uit de malaise van de bedrijfssluitingen te voorschijn is gekomen. De naam van de toekomststad is Arcosanti. Zij verrijst in een bergachtig, droog gebied van de woestijn langs de snelweg van Phoenix naar Flagstaff in Arizona, leder jaar trekken een 500 jonge mensen uit alle delen van de Verenigde Staten naar deze plek om de uit Italië afkomstige architect, Paolo Soleri (58 jaar) te assisteren bij het scheppen van zijn toekomstvisie hoe mensen met elkaar zullen moeten gaan leven. a Hg Zeven man uiiiiiiiiiiiiiiitiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiujiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Solen temidden van studenten redden fabriek =van puzzels ilisten op uwbouw- e make- aterdags swoning n groen- ikheden, slaapk el, berg d moge- 975,- 175,- 375,- 925,- Voorzichtig formulerend poogt de finan ciële expert H. van der Kley duidelijk te maken dat de grootste kopzorgen nog maar net voorbij zijn. De liquiditeitspro blemen achtervolgden de zeven vanaf het begin van wat nu een successtory schijnt te worden. Steeds weer was er voor de bevoorrading maar net genoeg geld. Nu is er dan van het ministerie van Economi sche Zaken de garantie voor tien jaar. Dat zal de entree van de zeven bij de banken vergemakkelijken. „We betalen hier nog weeklonen, want als we dat per maand zouden doen, waren we te veel geld tegelijk kwijt”, zegt de heer Van der Kley, die tot 1976 in Canada woonde. Met Wil Hollanders vormt hij de directie, die overigens hetzelfde salaris ontvangt als de rest van het septet. „Iemand moet de leiding hebben, ieder heeft zijn eigen taak en verantwoordelijk heid. De belangrijke besluiten nemen de zeven aandeelhouders-werknemers samen in de wekelijkse vergaderingen”, zegt het duo, dat er aan toevoegt dat het arbeiders- eigenaarscollectief ook denkt aan meer medezeggenschap voor de rest van het nu 32 man tellende personeel. Uit de gemoe delijke Brabantse sfeer in het bedrijf blijkt overigens al dat er van een ouder wetse hiërarchie geen sprake is. Veteraan F. J. van der Vlugt, die levens lustig als een kievit door het bedrijf draaft, Onlangs verklaarde de president van de Amerikaanse Academie van Weten schappen in een ook in onze bladen gepubliceerd gesprek dat er de komen de decennia 3500 steden voor ieder één miljoen mensen dienden te worden bij gebouwd. Soleri: „De stedelijke be schaving is overal ter wereld in verval geraakt. De grootste steden blijven zich steeds verder uitbreiden. Mexico City kent al het wel en wee van „zijn bedrijf”. Hij richtte Simplex Toys op in 1942. Toen de gepensioneerde Van der Vlugt vernam dat Simplex zijn levenswerk had opge- doekt trad hij toe tot „de zeven”. Zijn ervaring bleek van groot belang. Van der Kley was in dienst bij het Ame rikaanse bedrijf Fisher Price Toys, doch ter van Quaker Oats Chicago, die in 1972 eigenaar werd van Simplex. Hij had op dracht de liquidatie te regelen. Na ge sprekken met Wil Hollanders zag hij wel wat in de wedergeboorte van het om zeep gebrachte bedrijf. Even hardnekkig was het geloof van de chefs: van het magazijn A. van der Sande, van de figuurzagerij J. van Leeuwen, van de zeefdrukkerij M. van Spaandonk en van de expeditie B. Klein. Ze waagden de gok, met geleend geld en ondanks de vele problemen. Daar kwam zelfs bij dat ze moesten opboksen tegen het onbegrip van de bureaucratie, die geen uitkeringen volgens de werkloosheidswet kon doen aan eigenaars van een fabriek. Die bestond bij de start slechts op papier. De echtgenote van Hollanders huurde vanwege die problematiek op haar naam de lege gebouwen. „Simplex is fatsoenlijk geliquideerd, in twee weken waren de ontslagvergunnin- gen van het arbeidsbureau er. Het hele bedrijf was gesloten, het zat potdicht, je mocht het terrein niet meer op”, zegt Hol landers, die nu glimlachend vertelt in Bel gië weer voor het eerst contact te hebben gehad met de Amerikaanse relaties. Acre Toys is uitgegroeid tot een voor de vroege- Het constructiewerk is thans verre zen. Wie voor het eerst de contouren van Soleri’s creatie ziet, krijgt een schok. Het is een uniek schouwspel. De energievoorziening staat centraal. Zon newarmte zal worden opgevangen in absisachtige koepels. Voedsel zal wor den verbouwd in een reeks kassen, die rond de stad zullen komen te liggen. ste factoren waar het in het leven om gaat. Alleen wanneer wij hier in slagen zullen wij werkelijke betekenis aan het universum kunnen geven”. „Er was een gat in de markt, het hoefde niet kapot, we hebben alles goed overwo gen”, zeggen de zeven nu. Op 12 maart 1976 kreeg de BV zijn beslag. In juni van dat jaar was het aanloopverlies van zeven ton al weggewerkt. Maandenlang was er overleg met het ministerie over de ge vraagde financiële ruggesteun. Er moest duidelijk worden gemaakt dat het nieuwe bedrijf levensvatbaar was”. „Driemaal kregen we controle van de accountants, we zijn niet te licht bevonden. meer van toepassing op de situatie van nu. We worden geconfronteerd met steeds hardnekkiger misverstanden. Voor hoeveel van onze geleerden begint het leven nog altijd met de verschijning van de mens op aarde? In werkelijk heid is het leven immers drie miljard jaren geleden begonnen. Daarom moe ten wij de natuur en de aarde zoveel mogelijk bij onze leefomstandigheden betrekken”. Soleri exposeert door heel Amerika met zijn project Arcosanti en de ten toonstelling trekt grote belangstelling onder studenten. In drommen komen zij naar Arizona om nagenoeg zonder vergoeding aan de stad te helpen bou wen. Het voedsel en de behuizing is eenvoudig. Ik ontmoette er bijvoor beeld Jack Stein (28 jaar) afkomstig van de universiteit van Southern Illi nois, die architectuur studeert. Hij werkt reeds drie jaar aan de nieuwe stad. Hij zei verbaasd te zijn, dat er zoveel positieve reacties op Arcosanti waren gekomen juist van studenten die aan de universiteiten in de buurt van grote steden studeerden. „Wij verwachtten juist van de mensen, die aan een metro polis als New York gewend waren, dat zij Soleri’s schepping als fantastisch en irreëel zouden afdoen. Maar het tegen deel is waar. Soleri wordt juist door deze studenten als een genie gezien, terwijl vele collega-architecten hem terzelfder tijd voor een fantast, zelfs een gek uitmaken”. Banks Upshaw (42 jaar) studeerde architectuur aan de universiteit van Oklahoma, toen hij Soleri’s denkbeel den ontdekte. Hij is sinds 1959 één van Soleri’s voornaamste assistenten ge weest. Soleri is veel weg om fondsen bijeen te schrapen. Arcosanti wordt gebouwd op een budget van een paar miljoen gulden per jaar. Twee belang rijke bedrijven, de Prudential Life In surance Company en de Xerox Compa ny steunen de ideeën van Soleri ook met biidraeen spronkelijke ontwerp is reeds enige malen gewijzigd en aangepast, voorna melijk om de energievraagstukken aan de nieuwe ontstane situatie aan te pas sen. De stad zal dus nu zoveel mogelijk op zonnewarmte komen te draaien. Ook de plannen voor de scholen zijn nog steeds in voorbereiding. Soleri werd vergaand beïnvloed door de architect Frank Lloyd Wright en door de mystieke filosoof Teolhard de Chardin. Hij zegt er diep van overtuigd te zijn, „dat het bruut geweld en de fysieke werkelijkheid van de wereld tot een vorm van zuivere en pure gedach ten zou zijn te herleiden”. Arcosanti is daarom bedoeld als overgang van een aanvaardbaar menselijk bestaan naar een bevrijdende geestelijke evolutie. „In feite is de natuur de oven van de zon”, aldus Soleri. „Ik gebruik deze uitdrukking uitsluitend om de denkwe reld van mijn leerlingen anders te oriënteren en af te leiden van romanti- swoningj stenen ink. mei met 2e iet C.V.- 56,- BTW lere of ig en I Er zullen geen auto’s zijn in Arcosan ti, zei Soleri. Alle vervoer zal via liften en roltrappen geschieden. De trottoirs zullen zich automatisch voortbewegen. Er zou juist dezer dagen voor het eerst een restaurant in Arcosanti worden ge opend. Hier zal ook het toenemende aantal bezoekers aan de stad in wor ding kunnen worden gevoed. Het oor- I,- k.k. ),- k.k. - k.k. k.k. k.k. 00,- k.k. ),- k.k. 00,- e wonin- ze gratis k.k. t. k.k. 00,- k.k. re eigenaars erkende zakenrelatie. „Zij wilden een produktie van drie miljoen puzzels per jaar. Daar was geen afzet voor. Vorig jaar hebben wij ze wel 100.000 puz zels kunnen verkopen”. Vallen en opstaan was het voor de zeven die begonnen met,te trachten de lege NV te kopen. Op 1 januari 1976 kon de lege fabriekshal worden teruggehuurd van de eigenaar van de lakfabriek, gelegen naast het bedrijf. Deze had de hal gekocht met het oog op eventuele uitbreiding van het eigen bedrijf. Inmiddels moesten nieuwe en gebruikte machines worden gekocht. Hollanders en Van der Kley die in de correspondentie als „de directie” fungeer den, kwamen zonder inkomsten omdat de instanties constateerden dat zij niet langer werkloos waren. zal tegen het jaar 1990 ongeveer 30 miljoen, misschien wel 50 miljoen men sen herbergen. Dit zijn géén steden meer. Dit zijn puinhopen waar geen menselijk bestaan meer mogelijk is”. De naam Arcosanti is afgeleid van de woorden architectuur en ecologie. De basisvraag bij deze toekomststad, die door 3000 mensen zal worden bewoond is dan ook hoe men een maximale ba lans tussen mens en milieu kan vinden. „Waar het mij om gaat”, zegt Soleri, „is een symbiose te vinden tussen natuur, cultuur en de mens, dus de voornaam- Royale net c.v, ee (vee jken en en grote v. ruimte Geheé sche droombeelden, die wij terug vin den in de meeste vertellingen en sprookjes. De natuur is immers veel machtiger en dwingender en veel com plexer dan wij met onze zweverige denkbeelden ervan maken. In wezen is de natuur een veelomvattend en ont zagwekkend verschijnsel, dat eigenlijk zeer onverschillig staat tegenover het bestaande leven. Het menselijk leven is eigenlijk specifiek vijandig aan de na tuur”. swoning gelegen station, alf gesl c met 2e ogelijk. „Het is een onvergeeflijke vergis sing”, aldus Soleri, „om bij het plan nenmaken voor de toekomst altijd weer terug te vallen op ervaringen uit het verleden. Wat is geweest is nauwelijks In één jaar tijd zijn de zeven erin ge slaagd daarvoor afnemers te krijgen uit Noord-Amerika, Zuid-Afrika, de Antillen en bijna alle Europese landen. Het assortiment zal worden uitgebreid met de produktie van leermiddelen. De ex- werklozen hebben er wel vertrouwen in. „Voor het personeel willen wij zo snel mogelijk komen tot een winstdeling. Wij willen vastleggen dat wij de VAD meer dan royaal zullen uitvoeren. Dat is onze toekomstmuziek”. „Wij proberen wegen te ontwerpen, die aan deze wreedheid paal en perk stellen. Enerzijds zullen wij de natuur werkelijk moeten benutten. Anderzijds moeten wij het milieu juist op verant woorde wijze weten te vermenselijken, dat wil zeggen, wij moeten leren de materie te transformeren, dus leren materie werkelijk om te zetten in geest, want daar .immers komt het leven in haar essentie op neer. In Arcosanti proberen wij dit doel op beperkte schaal te bereiken”. personeelsleden groeit. Het zijn er nu 32 met daarbij wat part-time-krachten. Met vertrouwen zegt de leiding: „We hopen op den duur ook de anderen te kunnen terug nemen, eerst moeten we nog groeien”. De opbouw begon overigens al bij de start, want Hollanders kwam „met een volle orderportefeuille terug van de speelgoed beurs in Duitsland”. Oprichter Van der Vlugt begon in 1942 met het maken van speelgoed voor zijn kinderen, toen dat niet meer te koop was. Een van de eersten die in z’n fabriekje ging nu I Er is nu een werkkapitaal. Dat is de buffer voor het contact met de banken”. Dankzij het vertrouwen en het doorzet tingsvermogen van de zeven is de speel goedfabriek gebleven wat het was, zelfs meewerken was Hollanders in 1949. Het bedrijf is vanaf die tijd gespecialiseerd in de vervaardiging van dik houten puzzels, die niet alleen kleurrijk maar ook educa tief zijn. Daarvan kan het bedrijf er 750.000 per jaar produceren.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21