Geen wegwerpartikelen 3 O I Steeds minder l ii«r „levende” muziek in ether Mysterie-Dillinger x. Music-all-in Wantrouwen New York Bureaucratie llll tt J ii r y zijn, doet er niet toe bezuinigd. Want de jongste bediende kan niet worden ontslagen, maar de free-lance-muzi- kant kan vanzelfsprekend wel zo maar aan de dijk worden gezet. Die heeft ternauwernood rechten”. Het is naar het oordeel van Kuylen- burg een volslagen verkeerd beleid bij de omroepen dat er de oorzaak van is dat befaamde orkesten op de televisie bijna in het geheel niet en op de radio nog maar heel weinig te beluisteren zijn. Voor Kuylenburg en de zijnen ligt de zaak heel simpel. „Er is natuurlijk wèl geld. De budgetten van de omroepen zijn met vroeger vergeleken enorm ge stegen. Maar het grote probleem is dat ze het geld verkeerd besteden. Er gaan scheppen vol naar nieuwe studio’s, naar ondergrondse parkeergarages, naar nog meer personeel. Ja, en als dan de posten niet meer sluiten, moet er be knibbeld worden. En natuurlijk wordt er het eerst op freelancers of het nou acteurs of musici of glazenwassers hebt, aan die behoeften wordt niet of nauwelijks tegemoet gekomen. De mensen spreken er toch zeker schande van dat er eerst een gijzeling moet zijn, voordat er eindelijk eens continu knap pe muziek in de ether is...”. Vooral de televisiekijker wordt dage lijks geconfronteerd met het gebrek aan goede „levende” muziek. Zelfs „Een van de acht” (orkest van Tony Nolte) en Music-all-in (Rogier van Ot- terloo), ongeveer de twee laatst overge bleven tv-programma’s met een groot, kwalitatief uitnemend „live”-orkest met enthousiaste free-lancers, zijn niet meer. Voor zover bekend is tijdens deze zomermaanden alleen het VARA- tv-programma „Uitblazen in...” een brokje televisie, waaraan een levend orkest te pas komt. Bijna alles wat op tv «fan muziek te beluisteren valt, is af komstig van platen en banden. De voca list bijvoorbeeld wordt niet meer „live” begeleid door een orkest of combo, maar zingt met een orkestband, al of niet „play-back”. Het ziet er niet naar uit, ook volgens Kuylenburg, dat het nieuwe winterseizoen veel verandering ten gunste zal brengen. Voor de radio geldt bijna hetzelfde. Ook via dit medium krijgt de levende lichte muziek steeds minder kansen. De Skymasters en het VARA Dansorkest zijn in de wintermaanden gemiddeld nog maar hooguit één keer per week te horen. Insiders rekenen erop dat het aandeel van formaties als Malando en die van Piet Zonneveld voortdurend kleiner zal worden. De tarieven die de NOS voor de free lance medewerking van musici betaalt, zijn zeer bescheiden. Wat een musicus aan ten minste 4,5 uur spelen (met reizen mee is het grootste deel van de dag wel voorbij) verdient, valt bitter tegen: hij houdt nauwelijks 100 gulden over. De honoraria van de grammo foonplatenmaatschappijen liggen wat dat betreft iets beter. Zowel wat het omroepwerk als de opnamen voor pla tenmaatschappijen betreft, is er echter de klacht dat er met het tijdstip van uitbetaling en met de in het vooruit zicht gestelde tariefsverhogingen, vaak een loopje wordt genomen; er is soms enkele maanden tot meer dan een jaar achterstand. Sommige platenmaat schappijen houden zich zelfs helemaal niet aan hun verplichtingen, de goede niet te na gesproken. Het komt voor dat werkelijk rijk getalenteerde musici (zeker 40 van de 100) meer dan een half jaar geen om- roepstudio van binnen zien. Weinig- spelen betekent kwalitatieve achteruit gang. Dat gaat uiteraard niet op voor een Metropole Orkest, maar dat bestaat dan ook niet uit freelancers, maar uit keurig ingeschaalde vaste NOS-musici, die niet hoeven af te wachten, maar als ambtenaren zo zeker zijn van hun stoel. Waarschijnlijk gaat de AVRO met dit orkest een Music-all-in-achtig pro gramma maken. De freelancer zal daar in het kader van de werkgelegenheid dus weinig plezier aan beleven. 26-— „Wat wij graag willen, is .ons publiek tevreden stellen en een boterham rardienen”. Dit zegt de 55-jarige trompettist Wim Kuylenburg, vertrouwensman ran zo’n 150 free-lance studiomusici. Een groep kunstenaars, sommigen van hen ran internationaal niveau, die het vooral de laatste twee jaar steeds moeilijker I krijgt Wat is het probleem? Terwijl vroeger de ether gonsde van de „levende” muziek, krijgen de orkesten die deze „live music” produceren thans nauwelijks meer de gelegenheid zich te laten horen. Wie is daarvan de schuldige? Het antwoord is voor Wim Kuylenburg, met wie wij in zijn Haagse woning een gesprek hebben, snel gegeven. „De NOS en de andere zendgemachtigden. Er is geen geld, wordt er gezegd. Maar dat is natuurlijk flauwekul”. De nood onder de muzikanten is groot. Er zijn erbij die het hele jaar door in de WW lopen, die hun hypotheek voor hun huis (dat zij kochten in gunstiger tijden) niet meer kunnen opbrengen, die volstrekt gedemoraliseerd het vak uitstappen. Wim Kuylenburg zegt: „De werkge legenheid is de laatste tijd verschrikke lijk snel teruggelopen. Twintig jaar ge leden had alleen de VARA al dertien orkesten; hetzelfde gold in meer of mindere mate voor de andere omroe pen. Nu en het aantal omroepvereni gingen is nota bene toegenomen mo gen we blij zijn als alle omroepen bij elkaar nog dertien orkesten over hebben...”. Als er niet snel verandering komt, dreigt er volgens Kuylenburg voor de ze sector uitvoerende kunstenaars een catastrofe. De groep voelt zich langza merhand tegen de muur gezet. Het smoesje van „er is geen geld” wordt niet langer genomen. Kuylenburg: „Steeds opnieuw komt de honorarium- commissie van de NOS onze voor naamste werkgever, zou je kunnen zeg gen met de mededeling dah het bud get ontoereikend is. En dat wij ons het beste kunnen verstaan met de minister van cultuur. Maar de minister stuurt ons terug met het verhaal dat wij bij de zuilen moeten zijn. En die reageren dan weer met de kreet: er is geen geld. Enzovoorts”. B- f ser M I r 77- 9 L/^ILL ig studio-musici “bied rk op evend n ime m m Is Catastrofe dreigt voor free-lance JSS jam Als een televisieregisseur vroeger de vrijheid kreeg een programma naar eigen inzicht in te richten, dan waren zijn eerste wensen: „In ieder geval een machtig decor en een gróót orkest”. Welnu, de tijd van grote orkesten, „live” aanwezig in tv- programma’s, lijkt voorbij. „We hebben het geld er niet meer voor”, zeggen de zuilen. „Niets van aan”, roepen de free-lance-musici terug, die deze orkesten in gunstiger tijden bevolkten, „het geld was er vroeger, het is er nu nog steeds, maar jullie hebben het opgemaakt”. De omroep is een technisch-administratief instituut-met-een-waterhoofd gewor den, dat steeds verder bureaucratiseert en de directe programmaverzorgers regisseurs, producers, acteurs en musici steeds meer in de kou laat staan ten gunste van een voortdurend wijder vertakte verzorgingsstructuur in de indirecte sfeer. „Wij vinden dit een volstrekt scheef gegroeide verhouding”, aldus Hans Verpleeg van de Kunstenaarsorganisatie NVV. „Het aantal zenduren is vergele ken met 20 jaar geleden zeer toegenomen, het budget van de omroepen bovendien, maar het aandeel dat de levende muziek in de programma's heeft, is daarentegen enorm teruggelopen”. „Hey Joe, hoor je iemand vragen, ,,how d’you spell New York, Joe?” Dan komt het verbluffende antwoord: „A knife, a fork, a bottle and a cork, that’s the way you spell New York”. Tja, Dit voorval was voor enkele journa listen voldoende reden om openlijk hun wantrouwen ten opzichte van de platenmaatschappij zwart op wit te uiten. Het mysterie en de daaraan ver bonden publiciteit zou de platenmaat schappij alleen maar voordeel opleve ren, was hun theorie. Pauzeplus schort zijn mening nog even op; wij wachten de ontwikkelingen nog even af en zul len desgewenst op het mysterie terug komen. „Dan komen de NOS en de zuilen misschien eindelijk tot andere inzichten”, zegt Kuylenburg, vermaard eerste trompettist in orkesten als Malando, VARA’s Dansorkest, de Henk Westrus-formatie en Ritmo Caliente. „En dan kan er tevens een eind komen aan de veel te hoge werkloosheid onder onze mensen. Een werkloosheid die uiteraard gepaard gaat met schrijnende gevallen, met grote talenten die hun instrument aan de wilgen hangen”. Kuylenburg vat het zo samen: „Het moet afgelopen zijn dat een hele groep capabele musici uitgerangeerd wordt door een verkeerd bestedingsbeleid bij de omroep. We zijn geen wegwerparti kelen welk brein zou dat nou bedacht heb ben? Toch hield de hersenkraker de gemoederen flink bezig en wat niemand verwacht had, gebeurde als nog, hoewel de omroepen het liedje eigenlijk links lieten liggen vanwege de onomwonden lofzang op cocaïne. Dillinger belandde in de hitparade en het nummer steeg gestaag. Leiden in last. Heel Nederland is namelijk be nieuwd naar de persoon achter de naam. Heer Dillinger was en is echter spoorloos. Een telefonade met Jamaica leek even voor de oplossing van het brandende vraagstuk te zorgen. Dillin ger zou zondag 14 augustus een vliegtuig naar Nederland pakken en het mysterie ophelderen. Een flinke ontvangst delegatie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de desbetref fende platenmaatschappij en enkele journalisten, stond op Schiphol met kloppend hart de vliegmachine uit de tropen op te wachten. Maar wie er ook uitstapte, niet de verwachte heer Dil linger. Omdat behalve „geldgebrek” ook wel „gebrek aan publieke belangstelling” voor „levende lichte muziek” door de omroepen als reden wordt genoemd om de beurzen gesloten te houden, willen de Kunstenaarsorganisatie en de free-lance- musici dat de NOS een wetenschappelijk gefundeerd onderzoek naar die interesse verricht. Uit zo’n onderzoek zal blijken, daar is Wim Kuylenburg, bewogen hard werkende vertegenwoordiger van de 150 free-lance-studiomuzikanten, van over tuigd, dat het grote publiek die levende „middenwegmuziek” graag wil. Het raadsel wordt met de dag groter. In december 1976 werd in Nederland de elpee „CB 200” van een zekere Dillin ger uitgebracht. Een volslagen onbe kende artiest, van wie de platenmaat- 'schappij alleen wist te vertellen dat het een disc-jockey uit Kingston op Jamaica moest zijn. Indien je iemand in Kingston meedeelt dat er van de heer Jansen uit Nederland alleen be kend is dat hij ambtenaar in Den Haag is, komt dat zo ongeveer op hetzelfde neer. Nu ja, het vrij onopvallende ritmi sche geschuifel van de heer Dillinger was zodanig anoniem dat niemand hem nog na twee maanden zou kennen, dus het deed er verder.Dat was de verwachting, ja, want negen maanden later siert Dillinger’s Cokane in my Brain wel de eerste plaats van de natio nale hitparade. In een aantal discothe ken in en rond Rotterdam was men zijn elpee namelijk niet vergeten en vooral het reeds genoemde nummer, de meest oubollige reklame voor het gebruik van een hard drug die je je kunt voorstel- len, deed het daar uitstekend, dankzij het zinneprikkelende rebusje dat het lied opsiert. Wim Kuylenburg: „De bureaucratie in Hilversum is ontzettend. Er wordt maar aan de lopende band personeel aangenomen. Maar wij zwengelen aan het staartje van het beschikbare bud get. Het gevolg is dat wij als eersten buiten spel staan. En ik blijf erop hameren nu ben ik ervan overtuigd dat daarmee een groot deel van de bevolking te kort wordt gedaan. Ik noem deze kortzichtigheid van de om roepen een misdaad’Tk vind het boven „En ik weet zeker”, aldus de vertrou wensman van de 150 musici die goede contacten onderhoudt met de Kunstenaarsorganisatie NVV, „dat de belangstelling voor onze muziek groot is. Niemand weet helaas hoe groot. Dat moet dan ook wetenschappelijk onder zocht worden. Kijk- en luisterdich- theidscijfers: ik weet niet of die altijd zo betrouwbaar zijn. Dat uitstekende lichte muziekprogramma van de TROS, Music-all-in, dat moest heb ik begre pen verdwijnen door een te lage kijkdichtheid. Maar wie je op straat ook tegenkwam, iedereen sprak over dat programma”. „Kijk, de liefhebbers van popmuziek en klassiek komen via Hilversum III en IV heus wel aan hun trekken. Maar aan de behoeften van de groep luisteraars die graag die „middleroad-music” hoort, muziek zonder een speciale in dringende boodschap, ik bedoel dus harmonieuze, melodieuze muziek, die niet veeleisend is en die je kunt aanho ren, ook als je problemen aan je hoofd Inmiddels is gebleken dat de NOS 3 miljoen gulden „over” heeft. „Waarom bestemmen jullie dat bedrag niet voor de bestrijding van de werkloosheid onder de musici?”, heeft de vakgroep studiomusici van de Kunstenaarsbond geopperd. Het lijkt de musici een uitstekend idee - (SEKS iWio a -W.---- --- .-xag&K

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27