Fins droomland voor snoek-vissers O door Hans van den Berghe Talenknobbel door Marcel Enkelaar MANAGER KROHN STELT OOK HET ELFTAL SAMEN 106 per dag Sankt Pauli Totaal-recreatie Hamburg voor het jaar 2000 Als torpedo f I Hamburger Sport Verein, in de volksmond kortweg HSV, de winnaar van de Europa Cup voor bekerwinnaars, staat, niet alleen door dat laatste succes, weer volop in de belangstelling. Journalisten staan te dringen om een interview met dr. Peter Krohn, de manager van de oude vereniging van Uwe Seeler, want Krohn is de man die HSV terug aan de top bracht. Op het moment dat Krohn als voorzitter van de voetbalafdeling zijn intrede deed bij HSV, maakte de club een moeilijke periode door. Het aantal toeschouwers was gedaald tot een bijna absoluut minimum en de financiële toestand was schrikbarend (3 miljoen marken schuld). Iedereen verklaarde econoom Krohn dan ook voor gek toen hij 26 november 1973 verklaarde HSV weer binnen enkele jaren aan de top van het Duitse voetbal te brengen. Krohn bezondigde zich echter niet aan verkiezingsgrootspraak. Hij maakte zijn belofte waar. HSV geldt voor het komende seizoen als favoriet nummer 1 voor de nationale titel en verkreeg internationale erkenning door de manier waarop de Europa Cup II werd veroverd. De wijze waarop dat gebeurde is uniek. Krohn zorgde niet alleen voor een overschot bij het afsluiten van het huishoudboekje, maar eiste ook inspraak bij het samenstellen van het elftal. ?s 'JÊ F Als Urho Kekkonen op 1 maart 1978 afscheid neemt als president van de republiek Fin land zal hij vaker gaan vissen in de omgeving van het eiland Huso, zo heeft hij aangekon- digd. Tot die tijd zal hij zijn favoriete hobby slechts tijdens de spaarzame vakantiedagen in dit unieke oord kunnen beoe fenen. WK Manager Krohn met zijn nieuwe hoop Keegan HSV moet model staan voor de Europese topclubs Gevangen snoek vlak voor de tewaterlating Huso (130 hectare) is een onderdeel van de Aland-archipel die ruim 6500 eilanden telt. Gelegen tussen Finland en Zweden op de driesprong Baltische Zee, Finse Golf en Botnische Golf. Slechts tweehonderd eilanden zijn be woond door in totaal zo’n 20.000 Alan- ders. Wat bracht ons ertoe een bezoek te brengen aan dit onbekende gebied? De sportvisser ij. Omdat in Nederland de omstandigheden waaronder wordt ge vist steeds slechter worden, gingen we in het buitenland op zoek naar nieuwe mogelijkheden. Vanwege de steeds minder positief wordende geluiden van sportvissers die bijvoorbeeld naar'Ier land uitweken werd het Finland. En inderdaad: zonder overdrijving kan Hoofdschuddend staat Rolf Nordberg te kijken als je weer een mooie snoek van ongeveer een meter voorzichtig in het water terugzet. Binnen enkele seconden rekent hij je voor hoeveel „handel" je weggooit. De sympathieke vrijbuiter, die van een ongecompliceerd leven geniet zoals een ieder van ons wel zou willen, begrijpt het niet. Kom je helemaal uit Nederland om wat vis te vangen, héb je op een gegeven moment vis... gooi je ze weer terug? Hij kan er niet bij met zijn schipperspet. tieve zaken eerder worden gepubliceerd dan positieve. Wij (Kuno en ik) werden zelfs vergeleken met Liz Taylor en Ri chard Burton, maar wie nu wie was daar is nooit iemand achtergekomen. Feit blijft Rolf Nordberg zelf vist doorgaans met netten. De beroepsvisserij is zijn hoofdmiddel van bestaan. Maar de ras- ephte Alander, beheerder van zo’n 10.000 hectare viswater en behalve „Ko- ning van Huso" ook eigenaar van ze ventig andere eilandjes, pakt ook wel eens de werphengel. Zwaar materiaal, Val je door de onwaarschijnlijk aan doende vangstresultaten al van de ene verbazing in de andere, wat je met eigen ogen ónder water ziet is verstan delijk niet meer te verklaren. Tijdens onze vistrip hebben we verschillende Krohn trok Gutendorf aan om drie rede nen. „Ten eerste om zijn internationale ervaring en ten tweede om zijn talenknob bel, want het was al maanden zeker dat Keegan en Buljan zouden komen. En met zijn talenkennis past Gutendorf daar mooi bij. Hij staat ook bekend als taktiekexpert. Hij bedenkt nieuwe systemen en dat past wonderwel bij het elftal, omdat het alle maal technisch begaafde spelers zijn, die op taktisch gebied echter nog wel iets kunnen leren”. In zijn drang HSV naar de top te tillen is dr. Krohn niet bevreesd streng op te tre den. „Je kunt niet alleen de mooie jongen uithangen en schouderklopjes uitdelen. Je moet de waarheid, ook al is die hard, durven zeggen, en vloeken is soms noodza kelijk”. Dat hardhandig optreden heeft sterspeler Georg Volkert ondervonden. Aan het eind van het vorig jaar werd hij op de bank gezet. Krohn: „Volkert was toen ontzettend kwaad, maar het heeft gehol pen. Nu speelt hij nog beter dan in zijn jongere dagen”. Peter Krohn wil van zijn club een model- vereniging maken. „Het moet de modern ste van Europa worden. HSV is nu een van de oudste verenigingen van Duitsland en het moet de modernste worden”. Om dat doel te bereiken wordt een aantal ideeën van Krohn uitgewerkt. Ideeën die onder de noemer HSV 2000 zijn gebracht. „Mis schien is mijn doel wel te hoog gesteld, maar ik ben nu eenmaal niet snel tevreden. Ik zal dan ook met alle mogelijke middelen proberen het doel te bereiken”. Vreugde van HSV-spelers bij het winnen van Europacup 2 Met levend aas wordt door de Finnen vrijwel niet gevist. Vandaar dat wij het maar eens probeerden. Met grandioos resultaat. Achter elkaar werd beet ge constateerd. Enkele misslagen deden ons besluiten niet dezelfde aanpak als „thuis” te hanteren. De snoek lieten we niet een tijdje zwemmen met het aasvis je in zijn bek maar enkele seconden na het verdwijnen van de pen werd al geslagen. Een uitstekende (teruggezet te) vangst was het resultaat. De snoek in deze omgeving is derma te fel, dat hij ermiet voor terugdeinst na een mislukt „schot” het nog eens te proberen. En dat allemaal duidelijk zichtbaar voor de sportvisser die naar dit oord ging om zich tè ontspannen: in werkelijkheid sta je te trillen op je benen. gevoelloze kraakbeen van de snoeke- bek); met negatief resultaat. Alles went, zelfs de unieke show die je achter el kaar te zien kreeg, dus weet je wat je te doen staat: even wachten en dan pas in actie komen. Succes verzekerd. worden gesteld: teruglopende vang sten, watervervuiling, grote aantallen toeristen: ze weten niet eens wat het betekent, daar op de Aland-archipel. Om een paar snoeken in ons land te vangen moet je inmiddels wel van heel goede huize komen en over een grote dosis geluk beschikken. Op de eilanden van het Aland-gebied zou je de situatie iets anders kunnen noemen. Het is misschien nog het duidelijkst uit te legen aan de hand van enkele droge cijfers. Op het eiland Huso (15 bewoners, Krohn gaat de strijd met concurrent FC Sankt Pauli, door de promotie van Sankt Pauli verloor HSV de monopoliepositie in Hamburg, in alle hevigheid aan, maar hij begrijpt dat die promotie hem toeschou wers gaan kosten. „Het salaris van de werknemers in Ham burg is dan wel hoger dan in elke andere plaats in Duitsland, maar ook hier kan een hoofd van een gezin niet vier tot vijf keer per maand naar een voetbalwedstrijd. Daarvoor zijn de prijzen te hoog. Het pu bliek zal straks bewust wedstrijden kiezen. Sankt Pauli heeft het iets gemakkelijker. Pauli heeft ten opzichte van ons een com mercieel voordeel. Dat is alleen een voet balvereniging (HSV is een club met 26 takken van sport met 4500 leden) met geen eigen bezittingen. Alleen voor het onder houd van onze bezittingen moet ik per jaar al een nettowinst maken van een miljoen. Gelukkig is dat mij de laatste drie jaren gelukt, maar eenvoudig is het niet”. Een van die middelen is het nader uit werken van een plan om te komen tot de bouw van sport- en vrijetijdscentrum Ro- thenbaum! Daar op het oude eigen terrein van HSV in het hartje van de stad wil Krohn over 25 jaar de mensen bezighou den. „In 2000 zullen er werkweken van 35 uur zijn en dan moet er iets met de vrije tijd worden gedaan. Mijn centrum moet de oplossing bieden. Mijn programma HSV 2000 bestaat dan ook uit twee hoofdpun ten: a. vrijetijdscentrum en b. voetbalelf tal, topteam in Europa. Het een is natuur lijk nauw verbonden met het andere, want als het voetbalteam succes heeft, wordt de belangstelling voor alles wat de vereniging doet groter. Show is aantrekkingskracht, iedereen wil dan tot de HSV-groep beho ren. Maar een deel van het publiek blijft toch altijd komen. De menden kunnen zich op de tribune immers uitleven, zowel posi tief als negatief”. ke van dezelfde symptomen. De ene maal heb je elkaar lief en een andere keer is er ruzie”. Ruzie zal er voorlopig niet zijn tussen Krohn en Rudi Gutendorf, de opvolger van Klotzer. Krohn: „Wij voelen elkaar prima aan. Maar helaas is dat geen garan tie voor puntenwinst”. Samen hebben zij de tactiek voor het komende seizoen al uitgestippeld en Gutendorf is het in alles eens met zijn baas. Hij heeft al verkon digd: „Samen zullen wij het Duitse voet balpubliek versteld laten staan”. levend van de visvangst, tomaten- en groentenkweek) wordt door beheerder- eigenaar Rolf Nordberg nauwkeurig bijgehouden hoeveel snoeken op een bepaalde dag worden gevangen. Het dagrecord van één man met één hengel en dat is geen zetfout’ staat op 106 (honderd zes) snoeken!!! Uitleggen over het in stand houden van de snoekstand wordt met gelach beantwoord. „Meneer, u heeft het over te weinig snoeken in Nederland. Dat kennen we hier niet. Mijn vader, diens voorvaderen en ik vissen al zo’n vierhonderd jaar in dit gebied. Voor ons brood. Ik doe het al vanaf mijn jeugd. Maar van teruglopende vangsten is nooit iets te merken geweest. Het vorig jaar was hier een Westduitser die al een paar keer eerder was geweest. Vist met de werphengel. Hij was vorig jaar maar een dag of twee. Op de eerste dag kwam hij terug van het water. Vond dat het maar slecht was gegaan. Drieënveertig snoeken en een ongeteld aantal baarzen had- ie!” dikke lijn: de attributen waarmee onze oosterburen meestal de vis uit het wa ter sleuren. Vorig jaar had Nordberg een, wat hij noemt „prima dagje”. De vangst: 89 snoeken! Als je in Neder land zoiets hoort is de reactie die van een Ongelovige Thomas of er wordt heimelijk naar de dichtstbijzijnde psy chiatrisch inrichting gebeld. „Eerst zien en dan geloven”, was ook ons ant woord toen wij een en ander in ons snoek-arme landje hoorden. Ons verblijf op Huso en omgeving heeft het aanvankelijk aanwezige wan trouwen volledig doen verdwijnen. We vingen geen 106 snoeken, dat niet. Ook geen 89. Voor Alandse begrippen was het namelijk nog niet de juiste snoek- tijd. Dat hebben we maar voor kennis geving aangenomen. Met drie man vin gen we niettemin in een paar dagen ruim zeventig snoeken. Zeker vijftig daarvan waren groter dan tachtig cen timeter. Voor een eerste keer en zeker niet de laatste toch niet gek. De volgende keer moeten we toch eens in augustus, september gaan. Misschien dat we dan een aanval kunnen doen op het Huso-record. Als president Kekko nen het inmiddels al niet heeft ge broken Hamburgse fans hangen de Britse vlag uit met een aanmoedigingstekst voor de nieuwe Ham burgse aanwinst Kevin Keegan dat Klotzer en ik het over veel zaken oneens waren. Klotzer is een sportleraar van de oude stempel en zijn opvattingen stroken niet met de mijne. Dan krijg je ruzie, dat is nu eenmaal het risico. Per soonlijk was de verstandhouding echter goed en ik volg zijn prestaties bij Hertha BSC dan ook nauwgezet. Eigenlijk was het een soort huwelijk, tenminste er was spra- Het water in en rond de Botnische Golf is door de eeuwen heen dankzij het water van Finse en Zweedse rivie ren verzoet. De verschillende vissoor ten hebben zich aangepast zodat zowel zoet- als zoutwatervissen in dit gebied te vangen zijn. Snoek komt het meeste voor. In hoeveelheden die voor ons Ne derlanders onwaarschijnlijk aandoen en die een vergelijking kunnen door staan met onze witvisstand. Baars komt er ook veel voor, maar ook zalm, zeeforel, paling, baltische haring, ka beljauw, brasem en andere witvis- soorten. De 45-jarige Krohn vindt dat laatste nor maal en in zijn zienswijze is het dat eigen lijk ook. Hij: „dat is totaal management. Het leiden van de vereniging - als gene ra! manaeer - is miin taak. Miin functie is te vergelijken met die van directeur bij een groot concern. Ik ben general manager en geen Geschaftsführer (administrateur). Mijn functie is nieuw, dat laatste (Ge schaftsführer) kennen wij al jaren. Ik ben verantwoordelijk voor de gehele vereni ging, logisch dat ik mij dan ook met de samenstelling van het elftal bemoei, of niet soms? Niet de trainer, maar ik ben verant woording schuldig aan het bestuur en de ledenraad en als het slecht gaat krijg ik op mijn donder”. „Elke week moet de trainer bij mij ko men met zijn vermoedeljke opstelling en de te volgen taktiek voorleggen. Als ik het daar niet mee eens ben, dan moeten wij tot een compromis zien te komen. Bij dey op stelling kunnen ook commerciële aspecten een rol spelen en die zijn voor een trainer moeilijk te overzien. Soms ziet hij bepaal de fouten over het hoofd. Het vorige sei zoen moesten wij maar liefst 10 doelpun ten incasseren bij hoekschoppen van links. De trainer zei eerst: dat is niet zo. Later moest hij mij toch gelijk geven. De fout die werd gemaakt is nu ook bekend. Kargus (de doelman) kwam niet uit zijn doel en er stond geen verdediger kort, dus bij de eerste paal. Gutendorf heb ik nu opdracht gegeven die fout te herstellen. Hoe hij dat doet is zijn zaak, als het maar wordt her steld”. Mede door die geëiste inspraak klikte het het afgelopen seizoen niet tussen Krohn en trainer Kuno Klotzer. Herhaal delijk was er dan ook sprake van ruzie en elke week stonden de Duitse kranten vol daarover. Toen die ruzie steeds weer de pagina’s haalde, werd er natuurlijk ook toneel gespeeld. Krohn: „Natuurlijk was een deel show, omdat nu eenmaal nega- experimenten uitgevoerd teneinde er achter te komen op welke manier de snoek het meest doeltreffend kon wor den belaagd. Snel werd duidelijk dat kunstaas het succesvolst is. Met de plug of met de lepel, vanaf de oever of trollen (langzaam slepend) vanuit de boot. Het kwam verschillende keren voor dat we snoeken dichtbij zagen zwem men. De grootste sensatie beleefden we echte)- bij het binnenhalen van het kunst aas. Op het moment dat de plug vlak bij de onder water gelegen, schuin aflopende oeverkant was aangekomen, zag je vaak een snoek als een torpedo uit de diepte komen en op de imitatievis springen. Omdat je in het begin niet verdacht bent op een dergelijke ont knoping wil je de snoek te snel „vast slaan” (een wat dramatische benaming voor het vasttikken van de haak in het

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 29